De heer Goedhals had weinig goed! woorden over voor het beleid van de P.Z.E.M. inzake de aansluiting van de boerderij van de heer Van der Slikke. Het gehele electrificatieplan voor he kustgebied zal zo gauw de plannen voor de recreatieterreinen vaststaan, beke ken worden. De heer Vergouwe infor meerde naar het sportterrein. De bur gemeester betreurde het met de raad, dat de plannen zo heel veel instanties moeten passeren. Hij verwachtte niet, dat men voor het najaar met de werk zaamheden kan beginnen. Op een des betreffende vraag werd geantwoord, dat B. en W. hun standpunt voor de huur verhoging van de noodwoningen nog niet bepaald hebben. Dit zal spoedii door B. en W. worden bekeken. Groede Auto-ongeluk. Op de Prov. weg van Groede naar Potjes is Zaterdag een personenauto, bestuurd door de heer P. van L. uit Cad- zand, in de nabijheid van de gemeente Nieuwvliet door de gladheid van het wegdek, geslipt. De auto kwam tegen de omheining van een langs de weg gele gen tuintje terecht en kantelde. Het dak van de auto werd zwaar bescha digd. De bestuurder bekwam wonder boven wonder geen enkel letsel. Toneelavond. Voor de vijfde maal gaf de Arbeiders toneelvereniging „Op Hoop van Zegen" uit Oostburg haar medewerking aan een toneelavond van de biljarvereniging „Ons Genoegen" te Groede, in de zaal van dhr. Berckmoes. Opgevoerd werd hét blijspel in 3 bedrijven: „Pantoffel- pijn", waarvan de regie berustte bij de heer C. Bouwens. De goede vertolking alsmede de komische verwikkelingen in dit blijspel bezorgden de aanwezigen een genotvolle avond. Na afloop was er een gezellig bal, verzorgd door de band „The Jolly Boys" uit Schoondijke. Breskens 40-jarig bestaan Chr. zangvereniging God is mijn lied". De Chr. zangvereniging „God is mijn lied" vierde haar 40-jarig bestaan in zaal „Casino". De belangstelling was zeer groot. De voorzitter, de heer A. Wisse, opende met gebed, waarna ge zamenlijk Ps. 150 1 en 3 gezongen werd. Hierna volgde het optreden van het koor dat op voortreffelijke wijze een 5-tal liederen ten gehore bracht, waarvan het tweede, „Emmanuels Lof" 40 jaar gele den het eerst ingestudeerd werd. Bij punt drie van het programma konden we luisteren naar het mooie spel van mevr. Goldschmeding, die op de piano de „Montscheinsonate" van Beethoven ten gehore bracht. De voorzitter sprak hierop een jubi leumrede uit, waarbij hij allereerst me dedeelde, dat op 21 Dec. 1919 de vereni ging werd opgericht. Het was de heer J. Basting Sr. die met het plan een zangvereniging op te richten, voor de dag kwam en gesteund door wijlen de heren Dierings, Cappon, de Smit en Verdouw, was dit spoedig voor elkaar. De naam van de nieuw geboren vereni ging werd „Immanuel," die later veran derd werd in „God is mijn lied". Voor zitter werd de heer I. Cappon, secreta ris de heer Abr. Verduijn, penning meester de heer J. Dierings. De heer Wisse gaf in het kort een overzicht van de voornaamste gebeur tenissen gedurende het 40-jarig be staan, waaruit bleek, dat de vereniging naast moeilijke perioden ook op Veel voorspoed kan terugzien. Zo waren hoogtepunten: in 1946 op het zangcon cours te Kapelle Z.-Bvl., een le prijs in de afd. Uitmuntendheid A, in 1947 te Groede een 2e en in 1948 te Goes weer een le prijs. In 1949 legde dhr. Basting Sr. zijn dirigeerstok neer, maar geluk kig nam zijn zoon, de heer J. Basting Jr.- deze taak over, zodat deze laatste thans zijn 10-jarig jubileum viert als direc teur. Basting Sr. bleef evenwel als wer kend lid de vereniging dienen tot 7 Jan. 1958, toen moest hij om gezondheidsre denen stoppen. Voor zijn vele ver diensten werd hij tot ere-voorzitter be noemd. Vervolgens werden de heer Basting Sr., mej. P. Manneke en het echtpaar C. v. d. Heuvel-Erasmus gehuldigd in verband met hun 40-jarig lidmaatschap. Zij kregen een fraaie kop en schotel met de inscriptie: „God is mijn lied 1919-1959" aangeboden. Dhr. Basting Sr. dankte voor de mooie lichten getemperd door het rode pa pier, dat de lampen omfloerst en de smaakvol ingerichte étalages lokken tot kopen, maar de vrouw heeft er geen oog voor. Ze spoedt zich voort. Weldra slaat ze een dwarsstraat in en dan nog een. Nu is ze in een smal steegje, dat maar spaarzaam door een enkele straat lantaarn is verlicht. Bij een der huizen blijft ze staan, luistert even en klopt dan op de deur, want bellen zijn er hier niet. Na het „ja," dat haar van de an dere kant tegenklinkt, opent ze de deur behoedzaam. „Bent u thuis, buurvrouw?" „Ja," klinkt een vriendelijke stem van achteren; „kom er maar in". Ze loopt het benauwd riekende gangetje door, dat uitloopt op een laag kamertje, waar een slordig geklede vrouw, maar met een hartelijk gezicht, bij het licht van een kale lamp met een kind op schoot zit. „Zo, mens," begroet ze de binnenko mende, „zit 't er alweer op?" „Ja,," antwoordt de aangesprokene met zachte stem. En dan naar het kind surprise en wenste de vereniging geluk met haar 40-jarig jubileum, waarbij hij ook woorden van gelukwensen richtte tot zijn zoon met zijn 10-jarig jubileum als dirigent. Het programma werd voortgezet met solozang door mevr. Reijnhoudt-Basting die op zeer verdienstelijke wijze het „Onze Vader" zong, een 3-tal liederen door het koor, w.o. het „Zeeuws volks lied", waarna de gelegenheid werd ge boden om gelukwensen aan te bieden. Burgemeester Eekhout, als eerste spr. zei het prettig te vinden dat de bevol king de gelegenheid werd geboden, dit feest mee te maken. Mede namens het gemeentebestuur bood hij zijn geluk wensen aan. Ook betrok spr. nog de heer J. Basting Sr. in zijn toespraak, Hij noemde hem niet alleen de oprich ter en directeur, maar tevens de „motor' der vereniging. Verheugend is, aldus de burgemeester, dat zijn zoon hem als di recteur heeft mogen opvolgen. Tot slot wenste hij de vereniging voor de toe komst het allerbeste toe. Vervolgens werd het woord gevoerd door Ds. v. d. Molen, namens de Vrij Evang. Gemeente, de gemeente Breskens in het bijzonder, Ds. Spaans, Ned. Herv. predikant, de heer De Ridder, namens het kerkkoor te Oostburg, de heer J. Bliek uit Oostburg, vice-voorzitter van de Kring van Chr. zang- en muziek verenigingen in West Z.-Vl. en de heer De Smet uit Oostburg namens de Ring Zeeland van Chr. zangverenigingen en de zangvereniging „Soli Deo Gloria". Voorzitter Wisse dankte iedere spre ker persoonlijk, daarbij ook de schen kers der bloemstukken. Vóór de pauze volgde nog een duet „Lente" van C. van Rennes, door de dames Reijnhoudt-Bas ting en Van den Heuvel-Erasmus, ook weer begeleid door mevr. Goldschmeding Deze laatste deed ons vervolgens genie ten van de Nocturne van Chopin. De zangschets „Hofjesdames" werd vlot vertolkt door de dames Pieters, Morel en Francke. Hierop huldigde de voorzitter de heer en mevr. Basting Jr. in verband met het 10-jarig jubileum van de directeur, waarbij de heer Basting een surprise en zijn echtgenote bloemen werden aange boden. Het eerste gedeelte van de avond werd besloten door het koor met een 3- tal zangnummers, nadat de voorzitter er nog eens op gewezen had, dat het koor gebrek heeft aan werkende leden. Na de pauze, waarin een -zeer mooie verloting werd gehouden, werd onder regie van mevr. De Back-van Boven de klucht in één bedrijf „Meneer logeert bij zijn vrouw" opgevoerd. Deze klucht werd zeer goed vertolkt en de spelers (sters) oogstten dan ook een daverend applaus. Bij het einde van de avond werden mevr. Goldschmeding bloemen aange boden, waarna de voorzitter alle mede werkers (sters) dankte en hoopte dat de vele aanwezigen genoten hadden van het gebodene. Nadat nog door allen gezongen werd „Ere zij aan God den Vader", sloot Ds, van der Molen deze in alle ozichten zeer goed geslaagde avond. Op nonactief. Wegens gebrek aan spelers, "zowel dames als heren, is de korfbalvereni ging „B.K.C.," na bijna 30-jarig be staan, genoodzaakt op nonactief te gaan. Vergadering V. V. „Breskens". De voetbalvereniging „Breskens" hield haar jaarlijkse ledenvergadering in ho tel „Scheldezicht". De vice-voorzitter, de heer J. Boorsma, opende deze vrij goed. bezochte vergadering. De secreta ris, de heer G. van Heek, gaf een over zicht van de prestaties der diverse elf tallen. Het jaarverslag van de penning meester, de heer J. Jacobs, gaf een batig saldo te zien. In de ballotagecommissie werden de heren A. de Lobel, C. van Opdurp en H. Fenijn herozen. Bij de be stuursverkiezing werden de heren A. Jansen en P. Faas herkozen, terwijl in de vacature, ontstaan door het aftreden van de heer M. Clement, wegens het ontbreken van een nieuwe candidaat, nog niet kon worden voorzien. De elftalcommissie werd uitgebreid met de lieren J. Jacobs en G. van Heek. Op 1 Mei a.s. bestaat de vereniging 40 jaar. Een feestcommissie zal er voor zorgen, dat deze dag niet ongemerkt zal voorbij gaan. Bij de rondvraag kwam o.a. de vraag naar voren hoever het met het nieuwe terrein stond. Vice-voorzitter Boorsma zag de toekomst donker in, aangezien van de vrouw kijkend: „Waar is mijn kleine meid?" „O, die is al boven hoor. En je kachel brandt ook al. Nee, kijk maar niet ver schrikt, er is geen gevaar bij. Ga maar gauw kijken". Verbaasd loopt de jonge vrouw naar buiten, dan de smalle trap op, waar een lichtschijnsel onder de kieropening haar de weg wijst in het donker naar de deur. Ze opent deze en treedt de ka mer in. Maar meteen blijft ze staan, want in een stoel zit een oudere vrouw met een kind in de armen; haar kind. Als de deur is opengegaan, blikt de vrouw naar de binnengekomene en knikt haar vriendelijk toe. Een hoogrood kleurt langzaam de bleke wangen van de jonge vrouw en eindelijk brengt ze er uit: „U hier?" De vrouw staat zwijgend op, legt het slapende kind voorzichtig in een ledi- kantje en treedt dan op de ander toe, die nog steeds in de deuropening staat. Ze kust haar de wangen en neemt de beide rood-koude handen in de hare. (Wordt vervolgd). er nog geen zichtbare resultaten waren, hoewel men de toezegging gekregen had, dat men dit voorjaar met de aanleg zou beginnen. Oude aanlegplaats verdwijnt. De aanleginrichting der Prov. boot aan de oude haven te Breskens zal op Maandag 4 April a.s. worden afgebro ken. Hiermede is dan definitief een slag ader voor Breskens afgesloten. Opgraving oorlogstuig Nog steeds wordt er oorlogstuig ge vonden. Zo haalde de BR 21 vorige week een mijn op in het visnet. Bij graafwerkzaamheden bij de oude vuilnisbelt werd een niet ontplofte bom blootgelegd. De mijn is door de Kon. Marine en de bom door de H.V.D. weg gehaald. Folder 1960 „V.V.V." en Zeebad Breskens". De „Vereniging voor Vreemdelingen verkeer" heeft in samenwerking met de N.V. „Zeebad Breskens" een fleurige folder het licht doen zien. Vele foto's geven 'n uitstekend beeld van wat Bres kens aan vacantiegenoegens te bieden heeft. Ook wordt de aandacht gevestigd op het toch altijd weer fascinerende ge- zich van het in- en uit varen van de veerboot, vissersschepen en zeiljachten. Verder bevinden zich bij deze folder verschillende bijlagen, zoals een platte grond van Breskens, waarop tevens een opgave van de hotels, pensions, kam- peermogelijkheden, zomerhuisjes, enz., en hun accomodaties. Ook een paar bijgevoegde stencils ver melden nog verschillende dingen, die voor een vacantieganger van belang zijn. Zeker is, dat diegene, die al deze ge gevens in bezit krijgt, van alles op de hoogte zal zijn, ook van de jaarlijkse festiviteiten, die ook ver buiten Breskens een goede naam hebben. Het is een 4-talige voorlichting, die beoogt, ieder die voor korter of langer tijd in Breskens wil vertoeven, van alles op de hoogte te doen zijn. Wij twijfelen dan ook niet, of V.V.V. en N.V. „Zeebad Breskens", die zonder enige steun van buitenaf deze uitgave hebben gefinancierd, zullen hiermee succes hebben. Oostburg Raadsvergadering De gemeenteraad kwam Woensdag j.l. in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van loco-burgemeester A. P. Modde. Tijdens deze vergadering merkte de heer Broodman op gelezen te hebben, dat het geven van godsdienst onderricht door Ds. Hugo van Dalen aan de openb. lagere school weer is her vat. Spr. stelde de wethouder van onder wijs de vraag of het wel verantwoord was het godsdienstonderwijs door de zelfde persoon te laten verzorgen. De voorzitter gaf een uitvoerige toelichting waarbij hij er op wees, dat de kerkeraad Ds. Van Dalen heeft aangewezen. Zoals bekend werd Ds. Van Dalen indertijd door B. en W. de toegang tot de o. 1. school ontzegd op grond van het demon streren van bepaalde sympathieën. De motieven van B. en W. missen voldoende grond om het verbod juridisch te kunnen verdedigen. Na overleg met het depar tement van onderwijs hebben B. en W. besloten, waar ook de oudercommissie afzijdig bleef en de kerkeraad genoemde predikant voor de eredienst handhaafde, het verbod op te heffen. De heer Brood man op zijn beurt vond het niet bevre digend, dat er nu het gevaar bestaat, dat bepaalde ouders hun kinderen van het godsdienstonderwijs zullen afhalen. De heer E. Dekker meende dat B. en W. in deze kwestie volkomen fout zijn ge weest, immers de kerkeraad is het, die de leraar voor het godsdienstonderricht aanwijst en derhalve hadden B. en W. indien zij klachten hadden, zich moeten wenden tot de kerkeraad. De heer Leen- houts stelde, toen wethouder Geuze nog eess naar voren had gebracht, dat de gemeente ingevolge wettelijke bepalin gen een verlicht en verwarmd lokaal voor het godsdienstonderricht moet be schikbaar stellen, dat de onderhavige kwestie eigenlijk niet in de termen valt om in de raad te worden besproken. Na het openingswoord door de voor zitter, deelde hij mee, dat van de heer J. A. Verhage bericht is ingekomen, dat hij voor zijn raadslidmaatschap bedankt Volgens de beslissing van het Centraal Stembureau komt de heer Ph. de Vuijst thans in aanmerking'. Met betreking tot de aankoop van braakligende gronden achter de Mr. Risseeuwstraat van de heer Loten is een schrijven ingekomen van Notaris A. H. M. van den Hoek te Groede, waarbij de raad mededeling wordt gedaan, dat de heer Loten thans bereid is de grond te verkopen voor f 7500,(het vorige aanbod was een bedrag van f 10.000,—), welke prijs de raad nog steeds exhorbitant hoog vond, waarop dit schrijven voor kennisgeving werd aangenomen. Inzake het raadsbe sluit tot aankoop van grond van de fa milie Le Nobel, was een schrijven van G.S. ingekomen, waarin dit college haar goedkeuring op genoemd besluit ont houdt. De voorzitter deelde mee zeer binnenkort een gesprek met G.S. te zul len hebben over deze kwestie. Over de muziektent en het geven van concerten richtte de muziekvereniging „Harmonie'' zich tot het gemeentebestuur. De voor zitter zei, dat B. en W. deze kwestie reeds van bepaalde kanten heeft beke ken en er tot nu toe niet uit hebben kunnen komen. Na eerst door de Cen trale Dienst plannen te hebben laten opmaken voor een vaste muziektent, is het college, toen het niet mogelijk was een geschikte en aestetisch verant woorde plaats te vinden, meer voor de gedachte gaan voelen een nieuwe, ver plaatsbare, maar dan aan alle eisen beantwoordende muziektent aan te schaffen. De heer Leenhouts zei er al les voor te voelen een vaste tent te bouwen, want er gaat niets boven een vaste tent op een mooie plaats. De heer Van der Heijden meende dat de kop van het Ledelplein, tegenover het Rijkskan- torengebouw, een geschikte plaats zou zijn. De voorz. vond deze plaats niet erg geschikt, allereerst het drukke ver keer ter plaatse en bovendien het zie kenhuis op vrij korte afstand. De heer Barendregt was het met de heer Leen houts eens; ook hij voelde voor een vaste tent, temeer, daar bepaalde leden dei- muziekvereniging zich bereid verklaar den de tent te bouwen, wanneer de ge meente de benodigde materialen zou leveren. Spr. meende dat dit streven ondersteund diende te worden, terwijl ook financieel deze oplossing haar voor delen heeft. B. en W. zullen deze zaak nader onder de loupe nemen. Besloten werd de voorbereiding van de bouw van de 6 toegewezen woning wetwoningen op te dragen aan archi tect A. Faas, die d eandere 8 woningwet woningen ook heeft ontworpen. De wo ningen zullen in de van Ostadestraat worden gebouwd, beginnende vanaf de Hoogendam. Adhaesie werd betuigd aan een motie van de gemeente Aardenburg inzake soepele toepassing van de eisen bij het toekennen van teeltvergunningen en erkenningen aan fruittelers en tuin ders. Besloten werd accoord te g*mn met de nieuwe kostenverdeling bij de aanleg van het rijwielpad Oostburg-Waterland- kerkje, voor welke kosten getracht zal worden een hogere uitkering uit het gemeentefonds te verkrijgen. Een verordening op de premie-spaar regeling voor het gemeentepersoneel werd ingesteld. Besloten werd eervol ontslag te verlenen aan de heer M. Ka- boord als onderwijzer aan de o.l. school, Naar aanleiding van de ontslagaanvrage zei de heer Broodman het ten zeerste te betreuren, dat deze onderwijzer ge noemde school gaat verlaten. Niet al leen noemde spr. dhr. Kaboord een goed onderwijzer, maar ook een prima jeugd leider. Hij vond, dat een gemeente zeer zuinig moet .rijn op dergelijke krachten. Dhr. Broodman zag als achtergrond van het vertrek van dhr. Kaboord de onder linge verstandhouding van het perso neel op genoemde school. De voorz. zei, dat hier sprake is van een positieverbe tering en wees de veronderstelling van dhr. Broodman van de hand. Wat be treft de verstandhouding, zei weth. Geuze kortgeleden een ouderavond te hebben meegemaakt, die prima in el kaar zat. Hieruit trok dhr. Geuze de conclusie, dat kennelijk in de verhou ding tussen het personeel gelukkig een goede verbetering is ingetreden. Aan de Chr. Nationale Schoolvereni ging „Immanuel" werd ten behoeve van haar school voor uitgebreid lager on derwijs, een voorschot op de gemeente lijke vergoeding over 1960 verleend van f 3857,-. De gemeentelijke vergoeding voor het dienstjaar 1959 werd bepaald voor: a. de R.K. lagere school op f 6852.-; b. de Chr. Nationale school op f 4670,78; c. de Chr. Nationale ulo-school op f 3781,20 De gemeentebegroting 1959 werd ge wijzigd door het aanbrengen van de 8e en 9e wijziging, waardoor de post voor onvoorzien met f 2974 werd verlaagd en thans werd gebracht op f 13.128. Het algem. Ambtenarenreglement werd ge wijzigd, alsmede de Arbeidsovereen komstenverordening. Besloten werd met dhr. Bossand een overeenkomst voor ruiling van gronden aan te gaan. De heer Dekker vond het niet juist dat de gemeente, na eerst de St. Bavogang verbeterd te hebben, deze tegen betaling in eigendom gaat overne men. De heer Leenhouts betoogde, dat de gemeente van oudsher de weg van de St. Bavogang heeft onderhouden. De voorz. wees op het belang voor de gemeente, dat genoemde St. Bavogang openbaar pad is en vond het ook bil lijk dhr. Bossand te vergoeden. Z.h.st. werd het voorstel van B. en W. aan vaard. Dhr. Dekker wilde geacht wor den tegen te hebben gestemd. Tot slot werd besloten een strook grond aan dhr. L. W. Rosenkranz, gele gen naast diens perceel in de Mr. Ris seeuwstraat, te verkopen voor uitbrei ding van de garage. Voetbal ZEEUWS AFDELINGSVOETBAL le klasse A. Uitslagen van Zondag j.l.: PatrijzenDomburg 3- -3. De eindstand is nu: Patrijzen 18 11 4 3 26 52—20 Vogelwaarde 18 11 1 6 23 57—30 Walcheren 18 10 3 5 23 54—34 Aardenburg 18 8 6 4 22 51—43 Noormannen 18 8 4 6 20 52—29 Groede 18 7 3 8 17 47—36 Schoondijke 18 5 4 9 14 33—52 Sluiskil 18 4 5 9 13 37—54 Robur 18 5 1 12 11 28—68 Domburg 18 4 3 11 11 28—69 Op één van de eerstvolgende weken zal een beslissingswedstrijd gespeeld worden voor de degradatie tussen Dom burg en Robur. 0 Bekercompetitie, le ronde, le deel Uitslagen van Zondag j.l.: S.V.O.W.K. IZonnemaire I 27 Brouwershaven IRenesse II 30; Ro bur IZierikzee II 12Kwadendam- Fa.

De Schakel | 1960 | | pagina 2