ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Plaatselijk Nieuws Breskens Feuilleton Het Meisje uit de Molenpolder ije Jaargang - Nr. ys9 Vrijdag 1 April I960 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprij s f 1,10 p. kw.franco p. post f 1.25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korving Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 -J DRUKKERS-UITGEVERS: Fi SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. Raadsvergadering. De Raad der gemeente Breskens kwam Maandagavond j.l. in openbare verga dering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Eekhout. De beswaren van weth. van der Hooft, ingediend naar aanleiding van de no tulen, werden door de raad zonder stem ming overgenomen. De zin „In de huis vestingscommissie wordt een spel van de politiek van de hoogste orde ge speeld," werd veranderd in de laagste orde. Van G.S. was een schrijven ingeko men, waarin zij goedkeuring verleend aan het genomen raadsbesluit inzake de garantie voor een geldlening van de heer A. P. v. d. Broecke ten behoeve van een vissersschip, groot f 70.000,-. Aan de_ motie van de gemeente Aar denburg inzake het verkrijgen van een teeltvergunning voor fruit- en tuin bouwbedrijven, nodig door de omscha keling van vlasserijbedrijven, werd ad hesie betuigt. De motie van de gemeen te Valkenswaard inzake de verhoging- van de lonen van het gemeenteperso- neel, werd voor kennisgeving aangeno men. Het schoolbestuur van de Chr. school te Breskens vroeg medewerking van de raad voor het naadloos maken van de vloeren in de lokalen en het aanbren gen van een tegellambrizering in de toiletten. De totale kosten werden ge raamd op f 5.650,-. Van deze gelegen heid maakten B. en W. gebruik om voor te stellen eenzelfde voorziening te tref fen voor de o.l. school, welke onder één dak aan de Chr. school is gebouwd. Voor deze school werden de kosten ge raamd op f 7000,-. De raad verstrekte beide credieten vlot. In de vorige vergadering werd door de heer Carels de opmerking gemaakt, dat door de gewijzigde subsidieregeling- van de gemeente de turnvereniging- de zaai niet meer op verschillende dagen kon huren en de oefenuren voor de kin deren naar latere uren op de avond verplaatst waren. De heer Carels voer de toen aan dat het onverantwoord is, dat jonge kinderen van 11 en 12 jaar pas na tien uur thuis komen van de oefeningen. B. en W. namen hierop contact op met het bestuur van de turnvereniging en deelden de raad mede, dat het bestuur alle betrokken ouders had gevraagd of men tegen deze regeling bezwaren had. Dit bleek niet het geval te zijn. Thans stelden B. en W. de raad voor het voorstel tot sub sidiëring van de turnvereniging „DIO" ongewijzigd te handhaven op f 2,50 per jeugdlid en 50 pCt. van de ontvangen donatiegelden. De heer Carels gaf toe, dat inderdaad met de ouders is gespro ken, doch dat nu de praktijk uitwijst dafc 13 gedeelte van de betrokken groep op de oefenbijeenkomst ontbrak. Hij vrees de een teruggang van de leerlingen. Mevr. Niermans maakte ook bezwaren tegen het late aanvangsuur. Weth. Zegers merkte op dat, nu de turnvereni ging met de ouders had overlegd. B. en W. niet de vrijheid konden vinden een ander subsiclievoorstel te doen. De la tere oefenuren sluiten inmiddels om half tien. Voorts ligt het niet aan de beschikbare zaal, doch vooral aan de splitsing van groepen, waardoor de wat oudere en meer gevorderde leerlingen thans later op de avond oefenen. Het voorstel werd uiteindelijk zonder stem ming aanvaard. In de redactie van het in de vorige vergadering genomen raadsbesluit werd een wijziging aangebracht. Een bijdrage van f 500,- in de asfaltering van de weg Nieuwe Sluis tot de oprit van landbou wer de Crook, om te bereiken dat dit weggedeelte in goede staat van onder houd zal komen, werd door het Water schap Oud en Jong Breskens gezien als een inbreuk op de autonomie van het waterschap. Thans werd, na enige dis cussie uiteraard, bepaald dat de bij drage in de onderhoudskosten van dit weggedeelte wordt uitgekeerd. De heer Carels meende, dat juist dit betrokken weggedeelte niet geasfalteerd zal wor den. De heer Goethals merkte op, dat hem tijdens een gesprek met het pol derbestuur was medegedeeld, dat men in de bijdrage van f 500,- zag een bij drage in het onderhoud van alle wegen welke het Waterschap Oud en Jong Breskens heeft. Hij vroeg B. en W. zelf dit weggedeelte te asfalteren. Weth. Zegers merkte nog op, dat het in de be doeling ligt de weg in de toekomst over te nemen. Op de vraag van de heer Goethals wanneer dit zal gebeuren, werd van de zijde van B. en W. gezegd, dat deze weg waarschijn lijk als gezamenlijke kustweg van de kustgemeenten voor verbetering in aan merking komt. Nadat nog lang over het onderwerp was gesproken en er geen andere gezichtspunten geopend werden, merkte de voorzitter nog op, dat deze weg in het kader van de recreatie stel lig verbeterd zal worden en t.z.t. door de gemeente zal woorden overgenomen. Klinkerbestrating Visserswijk. Mevr. Niermans informeerde, naar aanleiding van haar vragen in de vorige vergadering gedaan, of B. en W. heb ben onderzocht of de gemeentewerklie den zelf deze klinkers door tegels kon den vervangen. Weth. Zegers meende, dat deze werklieden niet aan het nor male werk kunnen worden onttrokken. Bovendien is een gemeentewerkman geen straatmaker. De heer Carels in formeerde naar de overnameprijs van de kl-nkers, die elders verwerkt zouden k annen worden. Geantwoord word dat de gemeente de klinkers slechts elders voor een klein gedeelte zou kunnen ge bruiken en de rest, voor een waarde van f 10.500,ergens op een hoop gezet zou moeten worden. Mevr. Niermans vond het spijtig dat de gemeente blijkbaar nergens anders geld voor over heeft als voor het uitbreidingsplan, waarop wet houder Van der Hooft opmerkte, dat de trottoirs van de visserij wijk voldoen aan redelijke eisen en er thans geen geld is om deze klinkers te vervangen door te gels. Met de stem van de heer Carels tegen werd het voorstel van B. en W. ten slotte aanvaard, om de bestaande toestand te handhaven. Vervanging door tegels zou circa f 27.000,kosten. Voor de toetreding tot het 100 pCt.-plan van de waterleiding-mij. voteerde de raad gedurende 30 jaar een bedrag van f 2500,De heer Th. Cambier infor meerde of de gemeente dit zelfde bedrag- moet betalen als er eventuele grenswij zigingen komen. Dit zal dan allemaal nader bekeken moeten worden, aldus de burgemeester. Op een vraag of men ver plicht is aante sluiten (van de heer De Boer) merkte de burgemeester op, dat de eigenaars van percelen die niet wil len aansluiten moeten aantonen, dat het water, dat zij tot hun beschikking hebben, goed is, en aan de hygiëne vol doet. Tegen een voorstel van B. en W. om de raadsleden in het vervolg de vra gen voor de rondvraag schriftelijk te stellen, ontstond nogal wat deining. De heer Goedhals meende, dat het monde linge vragen de openbaarheid beter tot haar recht doet komen. Mevr. Niennans meende, dat de rondvraag de laatste vergadering wel heel erg lang duurde en vroeg de raadsleden zich te beper ken, omdat heel wat vragen achterwege kunnen blijven. Bovendien bemoeid soms een halve raad zich met een bij de rondvraag gestelde vraag. De burge meester merkte op, dat de gemeenteraad steeds vragen kan stellen aan B. en W. en steeds schriftelijk antwoord zal krij gen onder een punt van de agenda. De tekst van de vraag en het antwoord zal aan de pers verstrekt worden. Over de antwoorden en de vragen is in de ver gadering nog discussie mogelijk. De burgemeester hoopte, dat wanneer de vragen schjriftelijk ingediend moeten worden de raadsleden zich beperkingen op zullen leggen. Critiek op het beleid van B. en W. mag men gerust hebben, doch dit mag de waardigheid van het raadscollege niet aantasten. De heer Goedhals merkte op, dat de vorige ver gadering de andere zijde van de tafel de waardigheid van de raadsbijeenkom sten had geschonden. Hij betreurde het dat men op deze wijze openlijke critiek wil voorkomen. De burgemeester stelde hier tegenover, dat toen men op de no tulen nog mondelinge critiek kon spui en, vaak enkele uren van de vergadering heen gingen met het vaststellen van de notulen. Nu men zijn bezwaren schrif telijk kan indienen, zijn de notulen hamerstuk geworden. De heer Goedhals meende dat de raadsleden nog vele be zwaren hebben tegen de notulen, doch persoonlijk zou hij nooit schriftelijk protesteren. Mevr. Niermans meende, dat de raadsleden een administratie kantoor kunnen gaan oprichten en de raadsvergaderingen slechts geopend en gesloten behoeven te worden in het ver volg. Nadat nog geruime tijd over het voor en tegen van de wijziging van het reglement van orde was gesproken, werd het voorstel in stemming gebracht. Met 8 stemmen voor en 3 tegen werd het voorstel aanvaard. Tegen het voorstel om de woonruimtecommissie op te hef fen kwam ook van mevr. Niermans hef tige critiek. Naar aanleiding van het ge beurde in de vorige raadsvergadering- had de heer Th. Cambier staande de vergadering reeds voor de eer bedankt zitting te hebben in deze commissie. Later had ook de heer M. de Boer voor de eer bedankt. B. en W. meenden, dat thans geen commissie meer kon worden gevormd, die alle politieke groeperingen uit de gemeente vertegenwoordigde, en stelde voor tot opheffing over te gaan. De heer F. Goedhals meende, dat er geen reden is tot opheffing als de C.H.U. hierin geen zitting meer wil hebben. Ook de heer Carels was deze mening toegedaan. De burgemeester merkte op, dat in de vorige vergadering de heer F. Goedhals bezwaren had geopperd tegen het feit dat de secretaris als stemge rechtigde zitting had in de commissie en wees er met grote nadruk op, dat raadscommissies grote verantwoorde lijkheid dragen. De commissie is volko men uit de hand gelopen. Dat het b.v. al voordat een vergadering gehouden is, precies bekend is hoe de stemmenver houding zal liggen en wie voor of tegen een bepaalde toewijzing zijn, achtte de burgemeester fataal voor een raads commissie. Ook de geuite critiek op de woningtoewijzing aan wethouder Van der Hooft en de opmerking, dat leden van de P. v. d. A. wel woningen kregen toegewezen, was op de verkeerde weg. Mensen met een publieke verantwoor delijkheid tegenover raad en B. en W. kan en mag men op deze wijze niet aan critiek blootstellen, aldus de burgemees ter, die nog opmerkte dat ook de heer Ornée indertijd niet voor niets uit de commissie is gegaan. Mevr. Niermans vond een woningverdeling door B. en V/. ondemocratisch. De heer Goedhals merkte nog op, dat de wooncommissie al meer conflicten met B. en W. gehad heeft, omdat zonder advies vaak wo ningen werden toegewezen. Nadat nog eens uitvoerig over deze kwestie was gesproken, werd tot stemming overge gaan. De heren F. Goedhals. J. Carels en mevr. Niermans stemden tegen. De wooncommissie behoort hiermede tot het verleden. Met de Bank voor Ned. Gemeenten werd een geldlening groot f 300.000,aangegaan voor het maken van riolerings- en bestratingswerken in het uitbreidingsplan. De looptijd van de lening is 25 jaar, de rente 41/2 pCt., de koers 97 pCt. Aan de firma Lievense en Huibregtse werd het werk opgedra gen. Op een vraag van de heer Cambier werd nog meegedeeld, dat de bunkers op het terrein gesloopt zullen worden. In de Dr. Broodmanstraat zal de ge meente zelf nog 6 woningwetwoningen bouwen en 2 zullen gebouwd kunnen worden door de R.K. woningbouwvereni ging, aldus besloot de raad na een breedvoerige discussie. Daar bij onder zoek is gebleken dat slechts 5 leden van de woningbouwvereniging voor een wo ning in aanmerking komen, leek het B. en W. een goede oplossing. Nadat de heer Goedhals gepleit had voor een gro ter toewijzing aan de R.K. woningbouw vereniging en de burgemeester de gang van zaken uitvoerig had geschetst, ging men met het voorgestelde accoord. Tijdens de rondvraag sprak de heer Goedhals er zijn verwondering over uit, dat het E.T.I. B. en W. verkeerd zou hebben ingelicht inzake de garantiever lening voor het bedrijf van de heer Luteijn, daar landelijk ergens zou zijn bepaald, dat suikerverwerkende indus trieën geen investeringen meer zouden mogen doen. Dit omdat men in deze bedrijfstak met overproductie zou te kampen hebben. De burgemeester zei, dat de schriftelijke verklaring van het E.T.I. nog niet binnen is, in verband met ziekte van de econoom, doch dat B. en W. naar de verdere gang van za ken zullen informeren. De heer Carels informeerde naar de Streekcommissie van de kustgemeenten. De burgemeester zei, dat hij de commissie zal verzoeken eens te beginnen met vergaderen. Voorts informeerde de heer Carels naar de electrificatie van onrendabele gebieden. door HENK VAN HFESWIJK. 45 Men kon een speld horen vallen in de zaal, toen deze eis was uitgesproken. Even had Heieen zich omgedraaid naar haar man, die in de getuigenbank zat en even hadden hun blikken elkaar ontmoet. Lag er verwijt in haar ogen? In ieder geval kromp hij door die blik ineen. Heieen bleef echter zichzelf en na het vurige pleidooi van de verdediger, antwoordde ze op de vraag van de pre sident, of zij nog wat te zeggen had: „Nee, edelachtbare". Daarmee werd de zitting opgeheven. De uitspraak vond veertien dagen later plaats: acht maanden gevangenis met aftrek van drie maanden voorarrest. Daarmede eindigde het drama van de Lage Weide. Nee, het eindigde hiermee niet. Één maal had Hugo zijn vrouw nog opge zocht in de vrouwengevangenis in Rot terdam. Toen hij haar in het bezoekka- mertje had zien binnenkomen, onder geleide van een bewaakster, gekleed in de sombere gevangeniskleedij, bleek, maar met een glimlach om haar gezicht. had hij haar omhelst en gezegd: „He- leen, dit zal ik nooit vergeten!" Maar de jonge vrouw had de situatie terstond beheerst en kalm gezegd: „Blijf rustig, Hugo, het zijn nog maar enkele maanden en dan is immers alles voor bij". Doch die middag werd er niet vee] meer gesproken tussen de beide echte lieden. Ze hadden zwijgend tegenover elkaar gezeten, eikaars handen vast houdend. Tot het tijdstip van bezoek voorbij was. Even zwijgend waren ze weer van elkander gegaan. Beider hart was nog te vol. Doch Hugo voelde, toen hij die avond thuis kwam, dat hij zo niet langer kon leven. De wroeging knaagde aan zijn hart en hij dacht gek te worden als hij er niet met anderen over sprak. Die avond liep hij lange tijd heen. en weer in zijn woning, doch hij kon het er niet uithouden. Het was een mistige Novemberavond en hij stapte naar de garage bij de kerk, waar hij een wagen huurde. Hij moest rijden, rijden om zijn gedachten te ver drijven. Hij zou een lange rit maken, misschien hielp dat wat. Slapen kon hij immers toch niet! En dat werd z'n ongeluk. Niet met z'n volle aandacht bij de donkere, mis tige weg, reed hij roekeloos over de smalle dijk. Bij de onbewaakte overweg bemerkte hij niet, dat de D-trein in volle vaart naderde. Pas toen hij zijn wagen midden op de baan had, zag hij plotseling beide lichten van de snel trein vlak voor zich. Hij gaf een gil, rukte het stuur om, gaf vol gas om de aanrijding te ontlopen, maar de zware locomotief greep het wagentje van ach teren mee, sleurde het enkele tientallen meters verder langs de baan, waarna het aan wrakstukken terecht kwam in de spoorsloot. Niemand had iets van dit korte drama gemerkt. Spoorwegarbeiders zagen de volgende morgen de brokstukken van de auto, half in de sloot, half in de berm van de spoordijk liggen. In de vernielde wagen, beide handen nog aan het gebroken stuur, lag het zwaar verminkte lijk van Hugo Kastelein. Zo achterhaalde het kwaad de jongeman, die zijn vrouw had laten boeten voor een misdaad, die hij zelf begaan had Die middag vertelde de directrice van de Rotterdamse vrouwengevangenis heel voorzichtig aan gevangene num mer 1686, dat haar man een ongeluk had gehad en ernstig gewond was. Ze begreep onmiddellijk, dat hij dood was. Ze zag nog z'n door wroeging verwron gen gelaat van de vorige dag voor zich. Nu had ze het enige, wat haar op aarde bond, ook nog verloren. Weer was ze alleen gebleven, maar in nog veel tra gischer omstandigheden dan na de dood van haar ouders. Met een gil viel ze in onmacht. Die avond werd haar kind geboren, twee maanden te vroeg: een dochtertje, zwak maar gezond. Ze verwisselde het sombere gevangenisgebouw met het zie kenhuis en dank zij de goede verzorging daar, bleven moeder en kind leven. Doch de jonge, levenslustige Heieen was in de gevangenis gebleven. In het ziekenhuis lag een trotse, dankbare, doch ernstige vrouw, wier haren begon nen te grijzen. Zij was in deze maan den tien jaar ouder geworden. HOOFDSTUK XIV. Ruim een jaar is verlopen. Het is enkele dagen vóór Kerstmis. Een vin nige koude is al in het begin van De cember ingetreden en allerwege zijn grachten en vaarten toegevroren; jong en oud vermaakt zich op het gladde ijsvlak. Overigens blijft een ieder bin nenshuis, die niet naar buiten hoeft, vooral 's avonds. Want er waait al da gen een scherpe oostenwind, tot zelfs in de Voorstraat van Achterkerk, zodat de enkele jongelui, die traditiegetrouw de hoofdstraat op en neer lopen, diep gedoken in hun winterkleren elkander knipogend passeren. Aan de huizenkant, vlak langs de mu ren, loopt vlug een jonge vrouw, gehuld in een lange mantel, die betere dagen gekend heeft. Onder de armen houdt ze een bundeltje: een schort en een paar klompen. In de winkels branden de

De Schakel | 1960 | | pagina 1