na de uitvoering. Koor en uitvoerenden worden opge steld op een podium, dat oploopt, zodat alle bezoekers de koren en solisten niet alleen kunnen horen, maar ook zien. Men rekent op zo'n 1000 tot 1200 be zoekers, die allen verzekerd zullen zijn van een goede zitplaats. Sluis Raadsvergadering Degemeenteraad kwam in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burge meester Van Hootegem. Bericht van ver hindering was ingekomen van de heren C. Dekkers en K. v. d. Vijver. Naar aan leiding van een snhrijven van het minis terie van Maatschappelijk werk werd besloten mee te delen, dat de buiten werking stelling van de woonruimtewet voor Sluis nog bezwaren ontmoet, om dat de praeventieve werking hiervan nog niet gemist kan worden. Op het desbetreffend verzoek van de U.T.S. te Terneuzen werd besloten een 1/2 cent per inwoner te geven. B. en W. ging in haar oveweging uit van het feit, dat een tweetal leerlingen uit Sluis deze school bezoeken. Bovendien gaf B. en W. en met haar de raad, het schoolbestuur in overweging te geven de bestuurssamen stelling nader te bezien, aangezien van de 15 bestuursleden er slechts één af komstig is uit West Z.-Vl. Ten behoeve van een door de K.A.B. in het Bisdom Breda te geven eenvoudige sociale cur sus te Sluis, werd besloten per cursist een subsidie van f 7,50 te geven, doch tot een maximum bedrag van f 150,voor 1960. Besloten werd aan de academie van beeldende kunsten „St. Joost" te Breda cle gebruikelijke subsidie van f 75,te verstrekken. De Classicale Commissie voor Maatschappelijk Werk en Gezinszorg der Ned. Herv. Kerk in W. Z.-Vlaanderen kreeg een subsidie van f 108,47 in het nadelig slot over '59 Gedurende dat jaar werden 5 gezinnen te Sluis geholpen met in totaal 33V2 verzorgingsdag. Ten behoeve van de Interkerkelijke Commissie voor het Maatschappelijk Werk in W. Z.-Vlaan deren, werd een subsidie over 1960 toe gekend van f 880,- en als restant over het jaar '58 een subsidie van f 64,47, terwijl eveneens een bijdrage in de autokosten over '58 ter grootte van f80, werd toegestaan. Over het voorstel van B. en W. om tot een uitspraak te komen over het al of niet doen uitvoeren van bestratingen in eigen beheer voor de 24 nieuw ge bouwde woningen in de Zuiddijkstraat, ontstond een uitgebreide discussie. B. en W. wezen met klem op de noodzaak de slikboel voor de woningen te bestraten, immers het parkeerprobleem is ander; niet op te lossen. Bovendien kan men met goed fatsoen vanaf de rijweg niet naar de woningen komen, wanneer liet geregend heeft. B. en W. hebben gedacht aan een ventweg van 3 meter met een keirabat aansluitend aan die rijweg. De geraamde kosten zijn f 5840,Aan de firma Leenhouts te Sluis werd grond toegewezen aan de verlengde Ridder straat voor de bouw van 17 woningen en aan de heer H. van Poucke te Sluis voor 10 woningen. De verkoopprijs is nog niet bepaald. Thans meenden B. en W. dat men met een gerust geweten tot prijsvaststelling van de grond kon over gaan, omdat alle kosten bekend zijn. Zonder hoofdelijke stemming werd de prijs op f 14,per nieter gesteld. Voorts werd de bepaling aan de toewijzing aan genoemde bouwers verbonden, dat vöór 1 Mei de plannen ingediend moeten zijn en dat op 1 Aug. 1960 met de bouw moet zijn aangevangen. Een nieuwe bouw verordening werd vastgesteld. Besloten werd het laatste gedeelte van de ver warmingsinstallatie van het stadhuis onderhands op te dragen aan Asselbergs Nachenius voor f 2015,Ten behoeve van de bouw van een 5-tal bejaarden woningen op de hoek Zuiddijkstraat en St. Jacobsstraat door de Burgerlijke Godshuizen, werd op het desbetreffende verzoek besloten bedoelde grond om niet af te staan, dit om de huren van de te bouwen woningen niet op te jagen. De voorzitter zei, dat indertijd de Gods huizen 600 m2 grond gratis ter beschik- bezoek willen ontvangen. In een brief aan hem had ze geschreven: „Het is be ter voor ons beiden, dat we elkaar vóór de rechtszitting niet ontmoeten. Het is voor mij al moeilijk genoeg; maak het niet erger voor me". De jongeman was na deze brief ten prooi aan de hevigste wanhoop. Bitter zelfverwijt brandde in zijn binnenste en meermalen had hij op het punt ge staan om alles te bekennen, opdat zijn lieve vrouw in vrijheid zou worden ge steld. Maar de consequenties die daar uit zouden voortvloeien, waren immers overduidelijk: hij zou dan in haar plaats opgesloten worden en voor hoe lang? En dat zou tevens het einde betekenen van zijn carrière. Dan schrok hij terug en het leven ging weer verder, maar het was voor hem ais een ondraaglijke last. Iedere nieuwe dag betekende voor hem pijniging, wroeging en zelfverwijt. Hij leed er zchtbaar onder. Het personeel, dat evenals iedereen van de juiste toe dracht van het drama niet op de hoogte was, meende dat Hugo de arrestatie en opsluiting van zijn vrouw zich zo aan trok en ook de Knijff, de directeur, was die mening toegedaan. Hugo had al een paar dagen verlof gehad omdat hij meerdere malen niet tot werken instaat was. Vaak zat hij lange tijd achtereen met zijn handen onder het hoofd in zijn kantoortje en dacht na over alles, wat gebeurd was en wat nog komen ging. Gedurende al die weken dreef de hele drukkerij grotendeels op Hugo's oude king van de gemeente hadden gesteld. Wanneer de grond betaald zou moeten worden moet een huurprijs van f 8,51 in rekening worden gebracht en wan neer de gemeente de grond gratis be schikbaar stelt f 7,85 per week per wo ning. Het tarief voor het toilet aan de Grote Markt werd bepaald op f 0,10 voor de urinoir en f 0,20 voor de W.C. Ook ging de raad accoord de regeling met het ziekenhuis te Oostburg inzake de verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten te wijzigen, in die zin, dat de verpleegprijs, welke aan ziekenfondsen in rekening kan worden gebracht maat staf gevend zal zijn in de toekomst. Aan de heer S. P. Reijne en-of echtgenote werd een perceeltje grond ter grootte van 80 m2 verhuurd voor 10 cent per m2 per jaar voor de periode van 10 jaar. Be doelde grond is steeds gebruikt bij de woning, welke de heer Reijne enige tijd geleden van de gemeente kocht. De politieverordening werd gewijzigd vast gesteld. Bepaald werd, dat een herzie ning van het uitbreidingsplan in voor bereiding is. De voorschotten en exploi tatievergoedingen voor het bijzonder lager onderwijs over 1960 werden vast gesteld, zowel als voor de bijzondere kleuterscholen, terwijl de exploitatie kosten over 1959 voor de bijzondere kle iterscholen werden bepaald. Inge volge art. 72 der 1. o.-wet 1920 besloot de raad financiële medewerking te ver lenen bij het vervangen van een buiten muur van de R.K. meisjesschool, terwijl aan de kleuterschool financiële mede werking werd toegezegd voor de ver vanging van haar gedeelte muur, ter wijl bovendien nog een speelterrein zal worden aangelegd. De totale kosten van genoemde werken zijn geraamd op ruim f 6C00,De begrotingen 1959 en 1960 werden gewijzigd. Oostburg Vergadering muziekvereniging De muziekvereniging „Harmonie" hiel haar algemene vergadering in hotel „De Eenhoorn". De belangstelling was gering. De voorzitter, de heer A. W. Gossije, sprak een bijzonder wel kom' twoord tot de oud-directeur, thans ere-lid van de vereniging, de heer C. Schijve. Hij zeide dat het afgelopen jaar niet gunstig was geweest en dat door het verlies van acht leden niet kan wor den deelgenomen aan het bondscon- coii' 3. De werving van donateurs was niet zo ongunstig als de werving van werkende leden. D? secretaris, de heer Ph. de Vuijst, gaf een uitgebreid jaarverslag en memo reerde het 60-jarig lidmaatschap van de heer L. J. Bossand en het daaraan ver bonden jubileumconcert. De vereniging telde in 1959 56 werkende leden met in begrip van de drumband. Uit het jaarverslag van de penning meester, de heer P. A. Bril, bleek, dat er een batig saldo was van f 70,06. Het in strumentenfonds bevatte f 1736,57, ter wijl het uniformenfonds een nadelig saldo had van f 729,99. Voor dit laatste zal een oplossing worden gezocht. De aftredende bestuursleden, de heren P. van der P^as en J. van Houwe, werden bij acclamatie herkozen, terwijl in de vacature A. J. de Koning niet werd vooi zien. D 1 tot nu toe in gebruik zijnde ver- plactsbare muziektent is niet meer ge schikt voor buitenconcerten. Het door het bestuur opgemaakte schema van buit -nconcerten werd gehandhaaft, met dien verstande, dat door het ontbreken van een goede muziektent deze concer ten eventueel zullen worden vervangen door wandelconcerten. Zanguitvoering. H t Ned. Herv. Kerkkoor onder leiding van de heer J. Basting, met medewer king van het kinderkoor onder leiding van de heer J. Bliek, gaven in het Le- delteeater een zeer goed geslaagde uit voering. De zaal was goed bezet en het gebodene viel bij de aanwezigen zeer in de smaak. Beide koren mochten dan ook een hartelijk applaus in ontvangst ne men. De solozang van twee leden van het kinderkoor als toegift, werd ten vriend Spierenburg, de voorman-zetter, die hem in deze moeilijke weken met raad en daad terzijde stond. Tot de zittingsdag kwam. De publieke tribune was vol met bekenden uit de Molenpolder en de Lage Weide. Nu zou den ze dan eens die trotse prinses ver nederd zien! Maar de president van de rechtbank was een verstandig man. Kort na de opening van de zitting was het al een paar maal rumoerig geweest op de tri bune en hij gelastte nog geen half uur daarna de algehele ontruiming. Zo werd deze pijnlijke zaak verder afgehandeld met gesloten deuren; alleen enkele ver slaggevers waren tegenwoordig. Niet alleen tijdens het vooronder zoek, ook op de zitting zelf bleven ver schillende vragen onbeantwoord. Zo bijvoorbeeld de f ietssleutel, waarmee het slachtoffer was neergeslagen. Hoe was die in de kamer gekomen? Heieen wist het niet. Ze verklaarde, dat ze het eerste het beste voorwerp gegrepen had om zich te verdedigen. „Verdedigen?" had de officier van justitie gevraagd; „tegen wie?" Het slachtoffer was in zijn stoel gedood. Uit het onderroek in de kamer was komen vast te staan, dat Thijs niet meer overeind was geweest. Hoe had hij haar dan bedreigd? En dan klonk steeds het stereotiepe antwoord, dat Heieen op al dergelijke vragen ge geven had: „Ik weet het niet precies meer". De officier wees er in zijn requisitoir zeerste op prijs gesteld. In verband met het vijfjarig bestaan van dit koor werden de leden getrac- teerd. Ook de heer H. Luteijn, die altijd de pianobegeleiding voor zijn rekening neemt, mocht een hulde in ontvangst nemen. Na de pauze werd opgevoerd de klucht in één bedrijf „Baron beukenoot en zijn butler" onder regie van dhr. P. Karre- man. Hiervoor alle lof. 60 jaar getrouwd. Maandag j.l. vierde het echtpaar A. Debbaut-Matthijs het 60-jarig huwe lijksfeest. Schoondtyke Filmavond Bijbelgenootschap. Vanwege het Ned. Bijbelgenootschap werd in het Geref. jeugdgebouw een filmavond gegeven. Nadat bij de ope ning van deze goed bezochte avond Ds. Brinkman een kort inleidingswoord over de te vertonen films had gesproken, werden de drie films, die alle in het te ken van het leven en werken in de nieuwe staat Israël stonden, vertoond. De eerste film „Zo was het", was een documentaire over de gebeurtenissen in Israël gedurende de jaren 1948-1951. De tweede film „Dagen om nooit te ver geten" was een kleurenfilm, die iets van het oude woestijnland en zijn bewoners en veel van het moderne Israël liet zien. De derde film „En zij ontmoetten elkaar in Galilea" was een kleurenfilm, die de aanwezigen aan de hand van een ver haaltje een toer deed maken door de Galil, de vruchtbare ontgonnen Noor delijke streek van Israël. Na afloop sprak Ds. van Bottenburg nog een dank woord. Lezing Partij v. d. Arbeid. Het lid van de Tweede Kamer, mr. M. Vrolijk, sprak voor de P. v. d. A. over de politieke vraagstukken die van natio naal en regionaal belang zijn. Vragen werden gesteld over het werkloosheids probleem in Zeeuws-Vl., het pendelen vanuit Zeeland naar Rotterdam en de mogelijke toeristische ontsluiting van West Z.-Vl. Breskens Vergadering muziekvereniging Woensdag j.l. hield de muziekvereni ging „Uit het Volk-Voor het Volk" haar algemene vergadering in het lokaal van de heer J. v. d. Velde-Keijmel. De op komst was zeer gering. De voorzitter, de heer I. de Hulster, heette de aanwezigen welkom, waarbij hij opmerkte, dat de vergadering veel eerder had moeten plaats hebben, maar dit niet mogelijk bleek door ziekte. De secretaris, de heer R. Vergouwe, las hierop de notulen voor, die onver anderd werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek, dat het voor de ver eniging een jaar van veel activiteiten was. doch daarnaast kreeg men ook tegenslagen te incasseren. Zo verlieten zeven muzikanten de vereniging, waar van vijf door vertrek naar elders. 18 en 19 Juli waren hoogtijdagen geweest, want toen vierde de vereniging haar 60- jarig bestaan. Uit het verslag van de penningmees ter, de heer P. Rookus, bleek dat de financiële toestand der vereniging ge zond is. Er was een batig saldo. Als leden van de kascommissie voor 1960 werden benoemd de heren J. Fortrei en M. van den Broecke. De aftredende bestuursleden, de he ren P. Rookus, Fr. v. d. Broecke en A. Versprille, werden herkozen. De zomerconcerten werden vastge steld en zullen gehouden worden op Zaterdag 28 Mei, Zondag 19 Juni, Zater dag 16 Juli en Zondag 18 Sept. Nadat nog door enkele leden van de rondvraag werd gebruik gemaakt, waar bij een geanimeerd gesprek ontstond, sloot de voorzitter de vergadering. Biervliet Bouw Chr. kleuterschool. In Biervliet zal ten Oosten van de Braakmanlaan een Chr. kleuterschool worden gebouwd. Op deze plaats is reeds op, dat verschillende punten niet opge helderd waren. „Deze jonge vrouw," zo sprak hij, „die niet beschouwd mag worden als een misdadigster, verbergt iets voor ons. Wij kunnen niet bevroe den wat. Als ze open en eerlijk sprak, zou dat wellicht voor haar een verzach tende omstandigheid zijn. Doch dan antwoordt beklaagde alleen maar: „Ik weet het niet precies meer". In die ka mer is op die noodlottige avond meer gebeurd als ons bekend is. Dat wordt verzwegen. Waarom? Wij kunnen net niet verklaren. Beklaagde beroept zich op noodweer. Uit de getuigenverklarin gen van haar man en ook van een vriendin is komen vast te staan, dat de verslagene haar meerdere malen heeft lastig gevallen. Daarom is hij ook ont slagen bij zijn vorige werkgever. Aan genomen kan dus worden, dat de versla- gene met minder goede bedoelingen die avond deze jonge vrouw heeft opge zocht. Hij moet op de hoogte geweest zijn van het feit, dat de echtgenoot 's- avonds vaak weg ging. Wast kort nadat hij vertrokken was. arriveerde de ver slagene. Maar wat is er precies gebeurd vanaf het ogenblik, dat de verslagene de woning binnentrad tot op het tijdstip, dat hij gedood werd? Dat is onbekend gebleven en ik moet dit dan ook als een verzwarende omstandigheid tegen de beklaagde aanvoeren. Ik heb dan ook de eer een gevangenisstraf te vragen voor de tijd van twee jaren, met aftrek van de tijd, doorgebracht in voorarrest". een aanvang gemaakt met het bouwrijp maken van de grond. De plek wordt machinaal geëgaliseerd en men ver wacht, dat zeer binnenkort met de bouw zal kunnen worden begonnen. Waterlandkerkje Districtswedstrijd E.H.B.O. In het Dorpshuis te Waterlandkerkje werd de districtswedstrijd gehouden, uitgaande van de Kon. Ned. Veren. E. H.B.O., voor het kampioenschap West Z.-Vlaanderen. Als juryleden waren aanwezig de doktoren H. de Jong en A. Lievens. Verder waren nog aanwezig- vertegenwoordigers van de Kon. Ned. Veren. E.H.B.O., het college van B. en W. en verder vele belangstellende E.H.B.O.- leden uit de diverse afdelingen. De avond werd geopend door de voor zitter, de heer J. Muller, van de plaat selijke afdeling Waterlandkerkje. In totaal namen 8 afdelingen, elk be staande uit 3 leden, deel. Hieronder waren ook afdelingen van de R.K. E.H. B.O. De uitslag was als volgt: 1. Waterlandkerkje 239 pt., leider 80 pt.2. Breskens 219 pt., leider 57 pt.3. Biervliet 170 pt., leider 58 pt.; 4. Sluis 162 pt., leider 60 pt.5. Hoofdplaat 150 pt., leider 50 pt.6. IJzendijke 145 pt., leider 46 pt.; 7. Groede 145 pt., leider 42 pt.; 8. Oostburg 125 pt., leider 45 pt. Het Zeeuws kampioenschap van de Kon. Ned. Veren. E.H.B.O. zal dit jaar in West Z.-Vl. worden gehouden op 23 April a.s. te Waterlandkerkje, daar deze als eerste uit de bus kwam. IJzendijke Vergadering hengelaarsvereniging. In het lokaal van de heer J. de Does hield de hengelaarsvereniging „Lukt het vandaag niet, dan morgen", haar jaar vergadering. In zijn openingswoord sprak de voorzitter er zijn spijt over uit dat de opkomst niet groter was. De begroting gaf aan inkomsten en uitgaven een bedrag van f 768,95 met een post onvoorzien van f 407,96. Wegens het bedanken als bestuurslid van de heer R. Impens, werd in zijn plaats gekozen mej. M. de Pierre, terwijl de aftredende leden, de heren E. Swar- telé en J. Be vin werden herkozen. Het aantal karpers en zeelten dat uit „De veste" mag worden meegenomen, wordt bij wijze van proef bepaald op 4 stuks. Het seizoen zal worden geopend op 1 Juni. Ook voor de juniores zal een wedstrijd worden ingelegd. PILMNiËUWS „Casino"-bioscoop te Breskens pre senteert Zaterdag 26 Maart om 8 uur Rock Hudson in de grote kleurenfilm vol schokkend realisme „De Mau-Mau slaat toe". Afrika's sensationele verhaal van een strijd tussen blank en zwart. De Mau-Mau, twee woorden, welke een wereld van rauwe en ongebreidelde haat en passie betekende. Hoe komt het, dat jeugdvrienden, door hun verschil in huidskleur, doodsvijanden worden? Een filmwerk, dat de wereld met een schok wakker schudde. Zondag 27 Maart om 4 en 8 uur, Dan Daily in de avonturenfilm in cinemas cope „Onder water commando". Een doldrieste marineman zet alles op het spel om als kikvorsman roem te ver werven. Helden der diepzee, die gehei men der oceaan ontsluiten. Verstrikt op een diepte, waar niemand zich ooit te voren waagde. Actie onder water in een fiim, die elke seconde is geladen met nieuwe explosieve spanning. Voetbal ZEEUWS AFDELINGSVOETBAL le klasse A. Uitslagen van Zondag j.l.: Domburg-Vogel waarde 13. De stand is nu: Patrijzen 17 11 3 3 25 49—17 Walcheren 18 10 3 5 23 54—34 Vogelwaarde 18 11 1 6 23 57—30 Aardenburg 18 8 6 4 22 51—43 Noormannen 18 8 4 6 20 52—29 Groede 18 7 3 8 17 47—36 Schoondijke 18 5 4 9 14 33—52 Sluiskil 18 4 5 9 13 37—54 Robur 18 5 1 12 11 28—68 Domburg 17 4 2 11 10 25—66 Programma voor Zondag a.s. Patrij zen-Domburg. Je ziet het, Domburg, veel kans geven we je niet tegen de Patrijzen, maar de wonders zijn de wereld niet uit, dus met een kleine overwinning is de eer gered. Het programma voor de le ronde van de bekercompetitie van het Zeeuws Afdelingsvoetbal op Zondag 27 Maart luidt als volgt: S.V.O.W.K. 1-Zonne- maire 1; Brouwershaven 1-Renesse 2; Robur 1-Zierikzee 2; Kwadendamme 1- Luctor 2; IJzendijke 1-Sluiskil 1; Clinge 2-Terneuzen 2; Noormannen 1-Middel- burgse Boys 1; Jong Ambonl-Walcheren 1. 4e klasse H. Uitslagen van Zondag j.l.: Ria W.Oostburg 31Breskens 's-H. Arendskerke 4—2; Koewach t Ierseke 42. De stand is nu: Biervliet 19 13 2 4 28 66—33 Lewed. Boys 18 12 3 3 27 54—38 Clinge 18 11 4 3 26 38—15 Steen 18 11 1 6 23 54—27 Breskens 18 10 3 5 23 4626 Ierseke 18 9 2 7 20 45—45 Oostburg 18 5 5 8 15 51—48 Koewacht 18 4 3 11 11 26—48 Luctor 19 2 7 10 11 28—46 Ria W. 19 3 4 12 10 26—65 's-H. Arendsk. 19 1 6 12 8 24—58

De Schakel | 1960 | | pagina 2