BOBBE BOBBE OUWENDIJK alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen ■ll IN oostburg Feuilleton Het Meisje uit de Molenpolder dejchakel ALG nieuws blad 15e Jaargang - Nr. 758 Vrijdag 25 Maart I960 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprij s f 1,10 p. kw.franco p. post f 1.25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - ;T EL..*» r GIRO 358296 Plaatselijk Nieuws Nieuwvliet Raadsvergadering Woensdag j.l. vergaderde de raad vol tallig, onder voorzitterschap van burge meester Everaars. Onder de ingekomen stukken was een schrijven, gericht aan de heer I. Brakman, afkomstig van de N.V. Waterleiding-Mij., waarin de Mij. antwoord geeft op de indertijd door de heer Vrieling uit Terneuzen gestelde vragen. Dit schrijven werd voor nadere bestudering in handen gesteld van B. en W. Aan de raadsleden zal een afschrift van dit schrijven gezonden worden. Burgemeester Everaars merkte op, dat ook de Waterleiding-Mij. werkt met overheidsgeld, dat zo zuinig mogelijk zal moeten worden beheerd. Het volgende punt was vaststelling van het uitbreidingsplan voor het kust gebied. De burgemeester merkte op, dat in Nieuwvliet steeds verdoeken voor het bouwen van zomerwoningen in het kust gebied binnen komen, doch dat deze verzoeken steeds moesten worden afge wezen, omdat Nieuwvliet hiervoor geen terreinen beschikbaar had. Thans is men zover, dat men wel de beschikking kan krijgen over gronden in de onmid dellijke nabijheid van de kust. Het plan heeft reeds vier weken ter visie gelegen en er zijn geen bezwaren tegen inge diend. De burgemeester sprak de wens uit, dat het plan nu spoedig hogere goedkeuring zal kunnen krijgen, zodat men nog deze zomer kan profiteren van de zomerwoningen. Inmiddels is aan het Ir. bureau Van Hasselt De Koning opgedragen een ontwerp voor een be stratings- en rioleringsplan te maken, terwijl de Waterleiding-Mij. beloofd heeft, dat het kustgebied vóór het sei zoen aangesloten zal zijn. De raad maakte geen enkel bezwaar tegen het uitbreidingsplan en besloot gelijktijdig met de indiening van het plan bij G.S., dit op voorstel van de heer Rosendaal) om tevens aan te dringen op spoedige afhandeling van dit plan, zo dat men de huisjes nog voor het komen de seizoen kan gaan bouwen. De begro ting 1959 werd gewijzigd. Tijdens de rondvraag bracht de heer J. Quaars het woningtekort te Nieuwvliet ter sprake. Hij betreurde het, dat er woningen leeg staan, bestemd voor het badseizoen, ter wijl er thans jonge gezinnen een woning nodig hebben. De burgemeester zette uiteen, dat deze woningen particulier eigendom zijn. Indertijd, toen er geen vraag was naar woningen, hebben de eigenaars toestemming gekregen deze te bestemmen voor toeristen. De bur gemeester, alsmede de verdere raads leden betreurden het, dat de gemeubi leerde woningen thans niet verhuurd kunnen worden. Na een zeer breedvoe rige discussie, waarbij nadrukkelijk werd vastgesteld dat het beleid van B. en W. in deze goed is geweest, werd be sloten de eigenaars van de woningen, welke bestemd zijn voor het toeristen seizoen, er op te wijzen, dat deze wo ningen na het seioen 1961 door de raad gevorderd kunnen worden indien men ze voor eigen ingezetenen nodig heeft. De heer Quaars bracht vervolgen: het werpen van vuilnis ter sprake op de Brakmandijk. Pakken vuil kan men daar aantreffen. Vooral in verband met het komende toeristenseizoen achtte hij het gewenst, dat de gemeente hier ingrijpt. De voorzitter merkte op, dat het toch wel erg moeilijk is om de da ders te vinden. De gehele organisatie van het huisvuilophalen zal door B. en W. bekeken worden en waar nodig ver beterd. De heer de Groote tenslotte in formeerde naar de aanleg van waterlei ding in het kustgebied. B. en W. hebben van de Waterleiding-Mij. de verzekering gekregen dat de kust voor het badsei zoen kan profiteren van de waterleiding. De stagnatie is ook te wijten aan de vaststelling van het uitbreidingsplan. Breskens Biljartwedstrijd. De biljartclub A.B.C. speelde een re vanche wedstrijd tegen IJzendijke te IJzendijke, welke eindigde in een gelijk spel 66. Uitvoering o. I. school. Vrijdagavond j.l. gaven de leerlingen van de o.l. school hun jaarlijkse uitvoe ring in het „Casino". Het hoofd der school, de heer J. Robijn, kon in zijn openingswoord een volle zaal welkom heten, in het bijzonder wethouder W. van der Hooft en Ds. Spaans en echt genote. Hij bracht dank aan de leer krachten onder wier leiding de kinderen het programma ingestudeerd hadden en aan de dames van de oudercommissie, die deze keer wel een record aantal costuums hadden vervaardigd. Een spe ciaal woord van dank bracht hij aan mevr. Rietdijk-Cruson en mevr. Van de Velde-Jacobs, voor de hulp die zij gebo den hadden. Daarna kwamen de kinderen aan het woord. De leerlingen van de lagere klas sen declameerden en deden een vissers- dansje. Het hoofdnummer van het pro gramma was het kindertoneelstuk in 4 bedrijven „De kleermaker en de kabou ters" met muzikale omlijsting. Zonder de anderen te kort te doen. verdient het spel van Gert Jan Verburg als Hans Pik en Suzie Vermeulen als Griet een eer volle vermelding. Het daverend applaus dat de jeugdige spelers(sters) na het „Tot de volgende keer" kregen, bewees wel hoezeer de aanwezigen het gebodene op prijs stelden. Vooral de costumering dwong ieders bewondering af. De voorzitter der oudercommissie, de heer Priester, sprak aan het slot zijn grote voldoening uit over deze in alle opzichten zeer geslaagde feestavond. Ook voor de bejaarden .van Breskens werd, evenals vorig jaar, deze operette nogmaals opgevoerd op Zaterdagmiddag j.l. De bejaarden waren in grote getale aanwezig. Namens het Comité „Bejaardenzorg" heette de heer M. de Boer allen harte lijk welkom, zeer in het bijzonder de Edelachtb. Heer Burgemeester en echt genote en besturen van diverse plaatse lijke verenigingen. De heer de Boer wees er op, dat het Comité zich zeer geluk kig prijst over de aanbieding van de operette, zodat de bezoekers van het ongekunstelde spel der kinderen kun nen genieten. Een bijzonder woord van lof kregen de leerkrachten voor alle moeite, tijd en zorg aan de kinderen besteed om alles op zo'n perfecte wijze voor het voetlicht te brengen. Hierin werd vanzelfsprekend MEDISCHE •v* rnijqFTT L K| Burchtstraat 13 co^ uUIlOL 1 1 de Oudercommissie betrokken, die op zo 'n bijzondere wijze voor de prachtige costumering der kinderen hadden ge zorgd. Ook de kinderen werden van harte dank gebracht voor hun prachtig spel. Het was voor de bezoekers echt een middag om nog eens in gedachten terug te gaan naar eigen jeugd en op nieuw jong te zijn met de jongeren. De autobezitters werden hartelijk dank gebracht voor het vervoer der be jaarden. Voor de heren bezoekers was er een extra tractatie in de vorm van een fijne sigaar, aangeboden door de fam. Sigmond. Ook namens de bejaar den werd vriendelijk dank gezegd. Het was in één woord een aangebo den middag, die men niet vlug zal ver geten. A.N.W.B.-filmavond. In hotel Valk werd een filmavond ge geven door de A.N.W.B. Deze avond werd geopend door wethouder W. van der Hooft. De heer A. v. d. Horst, propagan dist der A.N.W.B. ging uitvoerig in op de vele diensten, welke de A.N.W.B. ver leent en hoe deze gegroeid zijn. Een der voornaamste taken noemde hij de ver keersveiligheid, het keuren van alle mo torrijtuigen, het verzorgen van papieren voor buitenlandse reizen, het afgeven van kampkaarten, enz. Ook de wegen wacht kreeg nog een beurt. Steeds meer wordt deze dienst uitgebreid. Men is op het ogenblik bezig de wegenwachters met mobilofoons uit te rusten. Hierna werden nog de volgende films op verkeersgebied vertoond, „Helpers langs de weg", „Een minuut of eeuwig heid" en „Hurry-Hurry". Aardenburg Uitvoering Mattheus Passio7i. Zondag 3 April a.s. zal in de St. Baafs kerk onder leiding van Piet van Egmond de Mattheus Passion van Johan Sebas- tiaan Bach worden uitgevoerd. Het zal de zevende maal in successie zijn, dat dit, in onverkorte vorm, zal gebeuren. Ook nu weer is men er in geslaagd een aantal vooraanstaande solisten te laten optreden. Naast het Amsterdams Ora toriumkoor en het Knapenkoor van de Vredesscholen, begeleid door het Utrechts Stedelijk orkest, zal Lode de Vos uit Antwerpen de Evangelisten partij vertolken. Verdere medewerken den zijn: Bruce Boyce voor de Christus partij, Annette de la Bije, sopraan, Wil- helmina Matthès, alt, en Wiebe Drayer voor de tenor-aria's. Tussen de Aardenburgers en Amster dammers, die ieder jaar hier komen, zijn warme vriendschapsbanden aange knoopt. Dit vergemakkelijkt voor het Aardenburgs Bachcomité, waarvan bur gemeester Van Dongen ere-voorzitter is, de „inkwartiering" van ruim 250 perso nen bij de ingezetenen. Het'Bach-comi- té moet ieder jaar heel wat moeilijkhe den oplossen, eer alles voor de grote uit voering in kannen en kruiken is. Zo is er o.m. het steeds terugkerend probleem MODEHUIS gaf lenteshow in „Britan nia" te Vlissingen. De vrouwfdie van „rustige" mode houdt, vond hier de „kalme" tinten die verwerkt waren in niet al te zeer aan modeveranderingen onderhevige modellen. Een keurkollectie van JAPONNEN met ook de bekende tuniek- en casaque-modellen. En dan niet te vergeten de prachtkollectie REGEN- en ZOMERMANTELS Voor Uw betere Damesstoffen en Confectie eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingen i! der financiën. Than is het zo, dat men er dank zij een subsidie van de Provin cie en de gemeente iedere keer net uit komt. Niet alleen het geld, maar ook de verwarming van de oude, machtige St. Baafskerk, waarvan voor de godsdienst oefeningen maar een klein gedeelte - in gebruik is, vormt een groot probleem. Een uitvoering van de Mattheus Passion in Aardenburg bijwonen, betekende tot vorig jaar 4 lange uren kou lijden, als het weer soms wat guur was. Nu hoopt het ijverige werkcomité o.l.v. de heer J. Rosseel een oplossing gevonden te heb ben voor het yterwarmingsprobleem door het plaatsen van een propaangas- verwarmingsinstallatie, dezelfde die in grote steden b.v. de terrassen 's winters verwarmt. Uit alle delen van Zeeland en België komen de bezoekers. Er is zelfs een extra boot, die om 12 uur 20 uit Vlissingen zal vertrekken. Ook zijn er extra bussen in alle richtingen vóór en door HENK VAN HEESWIJK. 44 Maar dan stond het vrijwel zeker vast, dat zij er in terecht zou komen. Voor kort of voor lang, maar de gevangenis zou zeker het einde zijn. Hugo scheen haar gedachten te ra den. „Ze zullen je misschien enkele we ken vasthouden in voorarrest, maar als je op de terechtzitting zegt, dat je je tegen hem verweerde, omdat hij je wilde aanranden, dan is alles spoedig weer vergeten. Niemand zal je er lelijk om aankijken als jij vertelt, dat je je te gen een vreemde man hebt willen ver weren, willen verdedigen. Maar als ik moet bekennen dat ik het gedaan heb, dan zal ik voor lange tijd de gevange nis in moeten. En wat dan? Dan is ons geluk aan scherven en zullen ze me altijd met de vinger nawijzen en ook jou. Want dan zullen ze zeggen: haar man zit in de gevangenis". Nog steeds sprak Heieen geen woord. Ze was op een stoel neergevallen en snikte opnieuw haar grote verdriet uit. Allerlei denkbeelden raasden door haar hoofd en ze wist niet, wat te zeggen. Alleen dit begreep ze: haar man wilde haar laten opdraaien voor de misdaad, die hij zoëven had begaan. Was het no dig dat zij de schuld op zich nam? Zou ze hem daarmee redden uit de gevan genis? "En zou daarna alles vergeten zijn? Opeens zag ze Hugo weer voor zich staan. Ze hoorde opnieuw zijn woor denstroom, waarin hij haar nog eens bezwoer hem te redden, maar de klan ken gingen over haar heen; ze luister de ternauwernood. Ze kreeg haar zelf vertrouwen terug en werd geleidelijk aan kalmer. Toen zag ze nog éénmaal naar het scheefgezakte lichaam van de ongelukkige Thijs. Even rilde ze, maar ze vermande zich, richtte zich op en zei rustig en met een bedaarde stem tot haar man: „Waarschuw de politie en de dokter". „Heieen!" gilde hij, half waanzinnig van angst. Was het afkeer, dat haar eensklaps deed terugdeinzen voor haar man, die plotseling voor haar knielde en met z'n armen haar omvatte. Was de liefde voor hem, die zo groot en zo machtig geweest was, gelijk met de jonge Ver meulen gestorven? Ze wist het niet, maar op dit ogenblik haatte ze hem en toch „Wees een man en bel de politie op," herhaalde ze. „Maak je verder geen zorgen. Ik Hij sprong overeind. „Je doet het, He- leen? Je zult me helpen?" Hij wilde haar omhelzen, doch zij weerde hem hard af. „Laat dat. Het is nu geen tijd daarvoor". Toen de oude veldwachter enkele mi nuten later de kamer binnenstapte en beurtelings naar het lijk van Thijs en naar de beide mensen keek, draaide hij nadenkend aan zijn snor en vroeg toen: „Wie heeft dit gedaan?" En in de stille kamer, waarin een on draaglijke spanning heerste en Hugo met angstogen naar zijn vrouw zag, klonk het toonloos van haar droge lip pen: „Ik heb het gedaan HOOFDSTUK XIII. Op de dag, dat het drama in de Lage Weide berecht zou worden, was de trein naar Utrecht vol geweest met op sensatie beluste bewoners van de Mo lenpolder en de Lage Weide. Driemaan den zat Heieen nu in voorarrest, ver dacht van doodslag. Als een lopend vuurtje was het de volgende dag door de Lage Weide en de Molenpolder gegaan: Thijs Kuiltje is doodgeslagen door de vrouw van de chef van de Phoenix, dat Groningse meisje, dat op de Beldam had gediend. Thijs moet haar in haar eigen woning lastig gevallen hebben en toen had ze ^hem neergeslagen met een zware fiets- 'sleutel. Wilders, de oude veldwachter, had het zelf in geuren en kleuren ver teld. Hoe het precies gegaan was, wis ten de mensen niet, want Wilders had het parket in Utrecht gewaarschuwd en deze had daarna het verdere onder zoek in ditdrama ter hand genomen. Erg veel sympathie bestond er niet meer onder de bevolking met de Gro ningse, sinds ze die nacht na het drama naar het kleine politiebureau van Lage Weide was overgebracht en de volgende dag vandaar naar Utrecht. Men had meer te doen met de verslagene. Hij was immers altijd graag gezien geweest bij de jonge meisjes in de Molenpolder. En door de schuld van de Groningse was indertijd Thijs ook weggejaagd door de Belboer. Maar op de rechtszitting zou den ze dan toch precies alles te weten komen en reeds lang voor de deuren van de publieke tribune open gingen, stonden de mensen uit de Lage Weide en de Molenpolder in een rij te wachten. En hoe was het met Heieen gegaan? Als in een droom had ze alles langs zich laten gaan. Tijdens het voorondei- zoek had ze werktuiglijk op alle vra gen geantwoord en als er punten wa ren, waarvoor ze geen aannemelijke verklaring kon geven, dan luidde haar antwoord steeds: ,,Ik weet het met pre cies meer Toen het vooronderzoek gesloten was. had Hugo haar mogen bezoeken, doch zij had in het Huis van Bewaring geen

De Schakel | 1960 | | pagina 1