Ai G NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Plaatselijk Nieuws Feuilleton Het Meisje uit de Molenpolder de (ch a kei r~ 15e Jaargang - Nr. 757 Vrijdag 18 Maart I960 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprij s f 1,10 p. kw.franco p. post f 1.25 Prijs der advertenties 10 ct, p. mm.bij abonn. korving Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS; F4 SMOQR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. GIRO 358296 IJzendtyke Raadsvergadering Tijdens de rondvraag in de vergade ring van de gemeenteraad, informeerde de heer J. Cornells of het in de bedoe ling ligt om de 5e Mei dit jaar feestelijk te gedenken. De voorzitter zei, dat er plannen zijn om binnen 14 dagen een commissie te vormen, samengesteld uit alle lagen der bevolking. Het gemeen tebestuur zal de plannen, welke de commissie zal beramen, ten volle onder steunen en zo nodig ook financiële medewerking verlenen. In verband met een beschikking van het Directoraat- Generaal voor de prijzen, waarbij aan het St. Joseph ziekenhuis te Vlissingen machtiging werd verleend de verhoog de ligprijs met terugwerkende kracht te innen, besloot de raad om voor 248 ligdagen alsnog een bedrag van f 448, te voteren, voor verpleegkosten van en kele ingezetenen. In verband met de motie inzake verhoging der salariëring van het gemeentepersoneeï van de ge meente Valkenswaard, besloot de raad hieraan geen adhaesie te betuigen. De voorzitter merkte op, dat de vak verenigingen mans genoeg zijn om hun eigen boontjes te doppen, en men de onderhandelingen inzake hogere lonen gerust aan hen kan toevertrouwen. Wel werd adhaesie betuigd aan de motie van de gemeenteraad van Aardenburg inzake het beleid voor het verkrijgen van een teeltvergunning voor tuinbouw bedrijven. Daar mén rond Aardenburg met grote moeilijkheden kampt inzake de vlasserij, achtte men het hoogst noodzakelijk, dat de mogelijkheid wordt geschapen, dat de vlastelers gaan om schakelen. De voorzitter uitte zijn te leurstelling over het feit, dat IJzendijke slechts één woningwetwoning kreeg toegewezen. Toch had spr. begrip voor de moeilijke situatie waarvoor G.S. zijn geplaatst, doordat aan Zeeland een te klein aantal woningen werd toegewezen. In verband hiermede werd op vragen medegedeeld, dat IJzendijke een lijst van 15 woningzoekenden heeft. B. en W. lopen met plannen rond om te trachten het komende jaar de premiebouw van woningen in de gemeente te bevorde ren. Van de waterleiding-mij. te Ter- neuzen was bericht ontvangen, dat spoedig zal worden begonnen met de eerste uitvoering van het z.gn. 100 pCt.- plan. De gemeente voteerde hiervoor ge durende 30 jaar een bedrag van f 3060,-. In de eerste fase zal de wijk „Het Molentje", de Klakbaan, Roden hoek en het Oude land aan bod komen. Ge streefd zal worden naar een zo groot mogelijke aansluiting. De gemeentere keningen over de jaren 1953 en 1954 werden aangeboden en voorlopig vast gesteld. De burgemeester was verheugd, dat de enorme achterstand, welke er op de secretarie was, thans met spoed wordt ingelopen. Aan het gemeenteper- soneel werd een verhoging van 3 pCt. op de jaarwedde verleend, als voorschot over het eerste kwartaal 1960. Aan dhr. Cyr. Verroste werd een bijdrage van f 200,- verleend voor aansluiting van zijn woning op het electriciteitsnet. Inzake het buitenwerking stellen van de woonruimtewet, waarover een schrij ven was ontvangen van het Ministerie van Maatschappelijk Werk, deelde de voorz. mede, dat ook voor IJzendijke de tijd hiervoor nog niet rijp moet worden geacht. Dhr. Cornelis was het hiermede niet eens en meende, dat ook in het wo ning- en huurbeleid meer vrijheid moest komen. Hiermede was het meren deel der raad het eens, doch de wonin gen kunnen onder de huidige omstan digheden nog niet losgelaten worden. De wiet, hoewel deze weinig wordt toe gepast, heeft een preventieve werking die men niet mag onderschatten. Met alg. st. werd besloten de wet voorlopig te handhaven. De R.K. Jongensschool kreeg de door haar in de vorige vergadering al be sproken propaan-gaskachels toegewe zen, nadat een deskundig rapport had uitgemaakt, dat deze kachels veilig zijn. Voorts kreeg de R.K. Jongensschool voor drie lokalen gordijnen toegewezen tot een bedrag van 3 x f 200,-. B. en W. vonden de gedane aanvrage van f 376 totaal te weinig en zagen in overleg met de inspecteur liever, dat een betere kwaliteit gordijnen zou worden aange schaft. Tevens werd besloten voor een lokaal verduisteringsgordijnen aan te schaffen. Op verzoek van de inspecteur v. h. lager onderwijs werd besloten voor de o.l. school meerdere leermiddelen be schikbaar te stellen tot een bedrag van f 375,Mede in verband met dit voor stel merkte de burgemeester op, dat de begroting te lage bedragen aangeeft voor het lager onderwijs in de gemeente. Met het huidige bedrag van f 35,- per leerling kunnen de scholen nauwelijks uitkomen. Besloten werd op voorstel van B. en W. de bedragen per leerling op te trekken tot f 50,-. Een nieuwe verordening inzake het plaatsen, veranderen en vernieuwen van benzinepompen in de gemeente, werd in het leven geroepen. Voor f 1,- nam de gemeente van het Waterschap Het vrije van Sluis de weg over, welke langs het nieuwe sportter rein loopt. Voor niets werd het onder houd van het bedoelde weggedeelte, in de volksmond bekend als de schapen- menne, overgenomen van het water schap. Besloten werd voor de Schoondijkse- weg een rioleringsplan te laten opstel len. De voorz. deelde mede, dat het in de bedoeling van Prov. Waterstaat ligt om na het aanleggen van de rondweg de Schoondijkseweg te vernieuwen en over te dragen aan de gemeente. Met het St. Antonius ziekenhuis te Oostburg werd een nieuwe overeen komst gesloten inzake het opnemen van besmettelijke zieken uit de gemeente. De ligprijs werd bepaald op dezelfde prijs als de ziekenfondsen aan de zie kenhuizen per bed vergoeden. Tijdens de rondvraag sprak de heer Geirnaerd over de pendelende arbei ders. De trek naar de Kanaalzone, al dus spr., wordt steeds groter. Eerst pen delt men heen en weer, maar spoedig gaan de reiskosten te zwaar drukken op het weekloon en gaat de arbeider uit zien naar woongelegenheid in Sas van Gent of de nabijheid. Dit achtte dhr. Geirnaerd ongewenst en hij vroeg B. en W. te bekijken of er voor arbeiders, die ver reiden naar hun werk en graag in de gemeente willen blijven wonen, reis- vergoedingen beschikbaar kunnen wor den gesteld. De voorz. betwijfelde het of de wet de gemeenten deze mogelijk heid biedt, doch beloofde in deze een onderzoek. De heer Cornelis pleitte ten slotte nog voor meer toezicht op de leeftijdsgrenzen bij de plaatselijke bios coop en vroeg B. en W. te bezien, of er een gemeentelijke verordening in het leven geroepen kan worden. Cadzand Raadsvergadering De raad besloot aan B. en W. mach tiging te verlenen tot gunning van de riolerings- en bestratingswerken in het uitbreidingsplan Cadzand-bad aan de laagste inschrijver, de heer P. Mollet te Hoofdplaat voor f 40.700,waarbij nog gevoegd de kosten van de klinkers ad f 32.200,De raad verbond aan deze machtiging de voorwaarde, dat voor aleer te gunnen, de heer J. Kools-Lute- ijn, exploitant van het bouwterrein, een bedrag zal dienen te betalen van f 110.000,zijnde de kosten van alle op het bouwterrein uit te voeren wer ken, fticlusief het architectenhonora- ruim. Genoemd bedrag dient gestort te •zijn vóór 20 Maart a.s. Bovendien dient de heer Kools een perceel grond ter grootte van ruim 1000 m2 van genoemd terrein aan de gemeente te verkopen tegen een maximumprijs van f 1,50 per m2. Bij de aanvang der vergadering deelde de voorzitter mee, dat de heer J. Kools wegens ziekte niet ter vergade ring aanwezig kon zijn. Hij hoopte, dat de heer Kools weer spoedig hersteld zou mogen zijn. De voorzitter deelde verder nog mee, dat van G.S. een kaart werd ontvangen met de z.gn. beheerslijn langs de kust, binnen welke de kust niet bebouwd mag worden. Terzake zullen nog besprekingen met G.S. worden ge voerd aan de ene zijde en de polder- en gemeentebesturen aan de andere zijde. Met betrekking tot de electrificatie van de buurtschap „De hoogte" werd van de P.Z.E.M. een plan ontvangen. Aan hel Nationale Plan zal vergunning worden gevraagd, terwijl men voorts dient te wachten op de bouw van het transfor matorstation. Besloten werd in het ka der van het wederopbouwplan van de N.V. Vertex te Amsterdam een perceel grond aan te kopen, gelegen aan Cad zand-bad, voor de prijs van f 5.per m2. Afwijzend werd beschikt op de sub sidieaanvrage van de Chr. Stichting voor school- en beroepskeuze in Zeeland Tot wederopzeggens verleende de raad een subsidie van f 10,per jaar, in gaande 1960, aan het Zeeuws Consul tatiebureau voor alcoholisme. Na een uitvoerige toelichting door de voorzitter trad de raad toe tot het Bouwfonds van Ned. Gemeenten. Hiertoe dient de ge meente twee aandelen te nemen van f 250,waarop slechts voor 20 pCt. gestort dient te worden. Naar aanlei ding van de voorgelegde tekening be sloot de raad het nieuw te bouwen lijkenhuisje op de algemene begraaf plaats op 21 Maart. a.s. aan te besteden onder de plaatselijke aannemers, ter wijl aan B. en W. machtiging verleend werd na aanbesteding tot gunning over te gaan. De heer Bril bleek niet zo erg enthousiast te zijn met een aanbeste ding onder de plaatselijke aannemers, in dit verband noemde spr. het gymnas tieklokaal, waar niet de nodige voort varendheid wordt betracht bij de bouw. De voorzitter meende, dat het daarom goed is een zeker boete-beding te han teren. In verband met de snelle uit breiding van de bebouwing in de kust strook is de huisnummering een on overzichtelijke geschiedenis geworden, tot groot ongerief van de P.T.T., water- leiding- en electriciteitsmaatschappij. B. en W. stelde voor het gebied, gele gen ten Noorden van de Noorddijk Cadzand-bad) van een nieuwe huis nummering te voorzien. De geraamde kosten hiervan zijn f 300,De raad ging hiermee accoord. Besloten werd voor de o. 1. school een centrale olie verwarming aan te laten brengen, waar van de kosten op f 1750,worden ge raamd. De Shell Nederland is bereid f 750,in deze kosten bij te dragen op voorwaarde dat aan haar de levering van de stookolie gedurende 10 jaar zal worden opgedragen tegen de geldende dagprijs. Hiermee ging de raad accoord. Een garantie werd gesteld ten behoeve van de Zeeuwse Vereniging tot bestrij ding der tuberculose voor betaling der kosten van het bevolkingsonderzoek ad f 1,50 per foto. Financiële medewerking werd toegezegd bij de verbetering van de weg aan de voet van de duinen, tus sen de percelen van de heren I. Schee- rens en F. Dees. Zoals bekend is de weg, die langs het kampeerterrein van de heer De Keuninck loopt, in een zeer slechte toestand. De betrokken polder, Tienhonderd en Zwarte, stelde verbete ring afhankelijk aan de gemeentelijke medewerking. Deze komt hierop neer, dat deze de slijtlaag gaat betalen. De fundering wordt 4 meter en de slijtlaag 3 meter breed. Na een uiteenzetting van de voorzitter en enige discussie bepaalde de raad, dat de woonruimtewet voor Cadzand nog niet gemist kan worden. De definitieve vergoeding over 1959 en het oorschot over 1960 werd voor de kleuterschool vastgesteld per lokaal op f 1170,en voor het aantal kleuters op f 292,80. De salarismaatregelen voor hei. Rijkspersoneel met betrekking tot de uitkering ineens en de verhoging van de kindertoelage werden van overeenkom stige toepassing verklaard op het ge- meentepersoneel, inclusief de opzichter van de Centrale Dienst. De begrotingen 1959 en 1960 werden gewijzigd. Groede Feestelijkheden. Het Oranje-Comité is in bestuurs vergadering bijeen geweest om te spre ken over de a.s. Koninginnedag en de herdenking van de bevrijding op 5 Mei a.s. Er is een voorlopig programma op gesteld, dat er in grote lijnen als volgt uit ziet: 30 April: vlaggen uit. Tractatie van de schooljeugd. Film voor de jeugd. 4 Mei: vlaggen halfstok. Klokgelui. Gezamenlijke herdenking op het markt plein, waarvoor de hulp zal worden in geroepen van de plaatselijke geestelij ken en het zangkoor. 5 Mei: 's Morgens vlaggen uit. Kerk diensten om 8 uur. 9,30 uur, aantreden van de muziekvereniging en de school jeugd op de markt. Uitreiking van de ballonnen voor de ballonwedstrijd. 10 uur, aubade voor het gemeentehuis. 10,15 uur, opiating ballonnen op het sportveld. Hiema kinderspelen en trae- door HENK VAN HEESWIJK. 43 Daarom, pak hem eens goed aan, ga een poosje bij hem vandaan en je zult eens zien, lioe spoedg dan alles weer in orde komt. Wanneer je hulp nodig hebt bij een en ander, kun je op mij rekenen. Ik zou je wel ergens in de buurt van Gouda aan een karner kunnen helpen en misschien weet ik dan ook wel een tijdelijke betrekking voor je, al of niet op een boerderij. Dan ben je ook niet afhankelijk". Heieen dacht weer na. Argeloos als ze was voelde ze niet, dat Thijs op deze manier een nieuwe poging deed om de jonge vrouw in zijn bezit te krijgen. Ze wist immers niet dat Thijs, sedert hij dat pak slaag van Hugo had gekregen, de jonge drukkerij chef de dood had ge zworen en dat hij vast besloten was om hem, waar mogelijk, te treffen. Sluw als de jonge boerenknecht was, begreep hij wel, dat hij zulks niet beter kon doen dan door hem zijn vrouw te ontnemen. Als ze eerst maar eenmaal weg was, dicht bij hem, natuurlijk op dezelfde boerderij als waar hij nu sedert enige tijd werkte, dan zou hij haar wel spoe dig onder zijn invloed brengen. De jonge Vermeulen was er nog altijd van over tuigd, dat hij voor de vrouwen onweer staanbaar was. En toen gebeurde het. Heieen had juist een kop koffie voor Thijs klaarge maakt en bij hem neergezet, waarna ze tegenover hem was gaan zitten, toen Hugo binnen stapte. Toen Kastelein die avond op zijn fiets was gestapt, met het doel een cafétje in de buurt te bezoeken, had hij kort na zijn vertrek pech gekregen. Het voor wiel van zijn fiets begon te kraken en te slingeren en liep tenslotte tegen de voorvork. Hugo was afgestapt en bekeek het wiel. Hij voelde er even aan; waar schijnlijk wat kogels gebroken. Thuis had hij nog een goed voorwiel staan. Hij zou dus maar terugkeren en de wie len even verwisselen. Dat betekende een klein half uurtje oponthoud. Lopend was hij teruggekeerd en meteen rond het huis gelopen naar het schuurtje, waar hij het andere wiel te voorschijn had gehaald. Achter het huis had hij z'n fiets ondersteboven gezet en met een sleutel schroefde hij het kaduke wiel los. Terwijl hij daarmee bezig was, had hij een mannenstem gehoord in zijn woning- Verwonderd had hij het werk even laten rusten; had zijn vrouw bezoek? Hij hoorde opnieuw stemmen, eerst die van Heieen, daarna weer van een man. Wie zou dat kunnen zijn? Met de sleutel in de hand was hij de keuken ingelopen en aan de deur. die toegang gaf tot de achterkamer had hij tot zijn grote ergernis en woede bemerkt dat het Thijs was, die in zijn huis met zijn vrouw zat te praten. Wat een bru taliteit! Maar zijn woede werd nog groter, toen hij de laatste woorden van de jonge Vermeulen had verstaan: „pak hem eens goed aan, ga een poosje van hem vandaan en je zult eens zien, hoe spoedig dan alles weer in orde komt. Wanneer je hulp nodig hebt bij een en ander, kun je op mij rekenen. Ik zou je wel ergens in de buurt van Gouda aan een kamer kunnen hel pen Even was Hugo nog besluiteloos in het keukentje blijven staan, toen opende hij met een forse greep de deur en dreigend stapte hij naar binnen. Heieen gaf een gil: „Huug!" schreeuw de zij. Thijs draaide zich bij die woor den om en schrok, toen hij het dreigen de, niets goeds voorspellende gezicht van Kastelein zag. Hij wilde overeind komen, maar met. een sprong was Hugo bij hem. „Ploert!" brulde hij, razend van woede en voor iemand goed en wel wist, wat er gebeurde, liet Hugo met een vreselijke slag de zware fietssleutel op het hoofd van de jonge boeren knecht neerkomen. Deze probeerde de slag te ontwijken door opzij te buigen, maar zwaar kwam het ijzeren voorwerp neer op zijn linkerslaap. Met een snor kend geluid zakte Thijs terug in de stoel achterover, zonder nog één woord te zeggen. Uit een brede wond tussen oog en oor begon het bloed te vloeien. Zijn hand, die hij opgeheven had om de slag te weren, zakte langzaam om laag tot die het tafelblad bereikte daarop bleef hij met gestrekte vingers rusten. Het lichaam zakte scheef, de mond ging half open het leven was uit het lichaam van de jonge man ge vloden Verbijsterd, meteen ontnuchterd, stond Hugo te kijken naar het bloedende hoofd. Een ontzetting kwam over hem, de sleutel viel uit zijn hand met een doffe klap op het vloerkleed. Zo ston den beiden, man en vrouw, bijna een minuut te kijken naar het levenloze lichaam van Thijs Vermeulen. Heieen was de eerste, die haar spraak vermogen terug kreeg. Met een kreet van afschuw liep ze een paar passen terug; „Huug, jongen, wat heb je nu gedaan?" Wezenloos stond haar man daar, nog steeds keek hij naar het akelige, starre gezicht, waaruit gestadig het bloed vloeide en druppelde op de stoelleuning en vandaar op de vloer. Toen barstte Heieen in een zenuwachtig snikken uit. De spanning brak en ook Hugo kwam geheel tot zichzelf. „Ik heb hem ge-

De Schakel | 1960 | | pagina 1