ging, die direct na de wedstrijd plaats vindt, geschiedt in het lokaal van hotel „De vier emmers". De prijzen zijn ge- etaleerd bij mej. Nellie de Lozanne aan de Koninginnestraat. De inschrijving kan geschieden per giro of postwissel aan de heer J. de Does, Koninginnestr. 9 te IJzendijke, giro 663716, telef. 01176- 314. Na de wedstrijd heeft de V.V.V. in samenwerking met de herbergiersveren, gezorgd voor verschillende attracties ei) zal er ook nog gelegenheid bestaan om een dansje te doen. Voor elke deelnemer die zijn deelnemerskaart komt afhalen, is een aardig souvenir van deze wed strijd beschikbaar, geheel gratis. Zoals uit bovenstaande blijkt, zal IJzendijke zijn honderden hengelsport enthousiasten weer met open armen op een waardige wijze ontvangen. Waterlandkerkje Raadsvergadering De Raad der gemeente Waterland kerkje kwam voor de eerste maal dit jaar in openbare vergadering bijeen. De voorzitter hoopt dat dit jaar een goed jaar voor de gemeente zal mogen zijn. De verbouwing van het Dorpshuis is bijna voltooid en ook de weg Oost- burg-St. Margriete zal dit jaar klaar komen. Van Ged. Staten van Zeeland is be richt ontvangen dat er voor 1960 geen woningwetwoningen aan Waterland kerkje zij toegewezen. De voorz. spreekt hier zijn grote teleurstelling over uit, temeer daar er vorig jaar ook geen zijn toegewezen en de grond er voor bouw rijp ligt. De raad besluit een motie in te dienen bij G.S. Met het Waterschap Het Vrije van Sluis en de gemeente IJzendijke is men overeen gekomen om gezameiijk de af watering van de weg door de wijk Tur- keije te verbeteren. Vanwege het Staats bosbeheer is een plan gemaakt voor be planting van het terrein rond de zuive ringsinstallatie. Hiervoor is reeds sub sidie toegezegd. Op een verzoek om subsidie van de Matigheids-Missie onder militairen wordt afwijzend beschikt. Dhr. O. Rietsema wordt op zijn ver zoek ontheffing verleend van de aan slag hondenbelasting 1959. Besloten wordt adhaesie te betuigen aan een motie van de gemeente Aarden burg, gericht aan de Minister van Land bouw en Visserij om meer soepelheid te betrachten bij het verlenen van erken ningen voor de tuinbouw en de fruit teelt. Met de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten zal een vaste geldlening wor den aangegaan van f 39.750,-. Met het voorstel van het Prov. Be stuur tot verbetering van de bocht bij het Kanonhof van de weg Oostburg Waterlandkerkje, wordt accoord gegaan. Van de N.V. Mij. „Leeuwendaal" te Den Haag zal een stuk grond voor de oprit van de Weststraat naar de Dijk- straat worden aangekocht. Verder wordt op het verzoek om fi nanciële medewerking tot het verbete ren van de W.C. van de woningen van W. Willemsen en J. van de Bossche gunstig beschikt. Bij de behandeling van het stuk be treffende het al of niet buiten werking stellen van de woonruimte wet 1947, spreekt de raad zich uit voor handha ving. Biervliet Raadsvergadering De Raad der gemeente Biervliet kwam in openbare vergadering bijeen. Bij de ingek. stukken waren een aan tal goedkeuringen van G.S. op vroeger genomen raadsbesluiten. Van G.S. was bericht ingekomen, dat aan de gemeente Biervliet 6 woningwet woningen zijn toegewezen. B. en W. stel den de raad in dit verband voor deze 6 woningen aan de Schoollaan te gaan bouwen op het terrein van de voorma lige voetbalweide. Voorts zei de voorz. van het Beheer- schap Recreatiegebied Braakman mede deling te hebben ontvangen, dat deze instelling in haar laatste vergadering heeft besloten het tweede gedeelte van het bebossingsplan, het tweede gedeelte maar niets: ik weet er alles van. Hij zwerft iedere avond hier in de streek en zit dan met de boeren in de café's te drinken en te kaarten. Als je me niet gelooft, moet je het maar eens aan an deren vragen. Vraag het je vroegere vriendin Geertje Trader maar eens. Die is hem Zondagavond nog tegengekomen op de dijk. Toen had hij moer op, dan goed voor hem was." Heieen ontstelde bij deze woorden. Nu herinnerde ze zich nog, dat Hugo die Zondagavond bijzonder laat was thuis gekomen en op de trap wat gestommeld had. Dat kwam natuurlijk, doordat hij wat onvast op de benen had gestaan. En de volgende morgen had hij zich ver slapen, wat nog nooit gebeurd was. Zo erg was het dus nu al geworden. Thijs vervolgde, ziende dat zijn woor den de gewenste uitwerking hadden: „Nu dacht ik bij merelf zo vandaag, Thijs je moest eens naar dat jonge vrouwtje gaan en er met haar over praten. Want wat heb je zo aan je le ven? Je bent jong en levenslustig en je zit je hier te verkniezen naast een man, die je verwaarloost en je aan je lot over laat. Die zelf 's avonds gaat boemelen, nu hij z'n baantje toch heeft. Ik heb medelijden met je, Heieen en daarom ben ik vanavond bij je gekomen. Je moet daar geen genoegen mee nemen". „Maar wat zou ik er tegen kunnen doen?" vroeg het argeloze vrouwtje. „Nou," antwoordde Thijs, inwendig lachend dat alles zo mooi rolde, „dat is, van de voorgenomen D.A.C.W.-werken de badaccomodatie en de toiletgelegen heid op het kampeerterrein te doen uit voeren. De ingek. stukken waren voor dien reeds door de raad z.h.st. goedge keurd, terwijl de voorz. nog had mede gedeeld, dat de heer A. Klaeijsen we gens ziekte de vergadering niet kon bij wonen. De vergoeding voor de bijz. kleuter scholen werd als volgt vastgesteld over het jaar 1959: a. voor de Chr. kleuter school vergoeding voor twee lokalen f 1560,- en de vergoeding voor het aan tal leerlingen op f 243,60. Voor de laat ste vergoeding werd reeds een voorschot van f 231,- ontvangen, zodat de Chr kleuterschool nog een bedrag van f 12,60 te goed heeft. Voor de R.K. kleuter school werd de vergoeding voor twee lo kalen bepaald op f 1560,- en de vergoe ding voor het aantal leerlingen op f 378,-. Hiervoor was reeds als voorschot uitbetaad f 336 -, zodat deze school nog een bedrag van f 42,- zal worden uitbe taald. Besloten werd aan dhr. P. J. Boer jan een perceel bouwgrond ter grootte van 350 m2 te verkopen aan de Braakman laan, dit tegen een prijs van f 5,- p. m2 Adhaesie werd betuigd met een motie van de raad van Aardenburg, gericht aan de Minister van Landbouw en Vis serij, waarin er bij de Minister op wordt aangedrongen meer soepelheid te willen betrachten bij het verlenen van teelt- vergunningen aan voormalige vlasser; of kleine landbouwers, die overschake len op de tuinbouw en[of fruitteelt. Im mers deze teeltvergunningen worden afhankelijk gesteld van een 5-jarige praktijk, die deze reeds vrij oude men sen op dit terrein niet hebben en waar bovendien geen gelegenheid is de: praktijk op te doen. Ook over het schrijven van de Minis ter van Maatschappelijk Werk met be trekking tot het buiten werking stellen van de woonruimewet 1947, ontstond enige discussie. De raad stond volledig achter de mening van B. en W., dat de woonruimtewet voor Biervliet nog niet gemist kan worden. Vooral de preven tieve werking welke van het bestaan van deze wet uitgaat, is voor het te voeren woningbeleid van de gemeente uiterst belangrijk. Tijdens de rondvraag komt dhr. J. W. Verplanke terug op een schrijven dat de Z.L.M. aan de gemeente heeft ge zonden inzake de uitvoering van het 100 pCt.-plan. Het bevreemdde de heer Verplanke zeer, dat dit schrijven niet aan de orde is gekomen. De voorz. zei dat er inderdaad een schrijven van ge noemde vereniging, gericht aan het ge meentebestuur, is ontvangen. Genoemd schiijven is niet aan de orde gekomen omdat het nu eenmaal niet aan de raad is gericht, want het gemeentebestuur is immers B. en W. Sprekende over de inhcud van bedoeld schrijven, zei de voorz. hiervoor weinig waardering te kunnen opbrengen. Een bespreking, ge voerd met de betrokken vereniging, heeft uitgewezen, dat de mening welke in dat schrijven werd ontwikkeld, be rust op een aantal misvattingen. De vooi z. zei voorts nog de indruk te heb ben gehad dat de bespreking verhelde rend heeft gewerkt en dat de betrokken mensen tevreden zijn gesteld. Dc heer Verplanke informeerde naar de grond waarop de nieuwe houten school te Driewegen zou worden ge bouwd. De voorzitter zei, dat in de loop van de week B. en W. op de ouderavond de moeilijkheden, waarvoor het gemeen tebe tuur zich gesteld ziet inzake de schoriaccomodatie te Driewegen, heeft besproken. Er bleek begrip te bestaan voor deze moeilijkheden. Boven alles werd gesteld, dat er iets moet gedaan worden. De indertijd aangekochte grond willen B. en W. in eigendom houden, al thans voorlopig, totdat bekend is wat er ep Driewegen gaat gebeuren. Altijd zou men van het terrein toch een kin derspeelweide kunnen maken, waaraan op genoemde buurtschap grote behoefte bestaat. De heer C. B. Ceelaert infor meerde er naar hoe het komt, dat het voorgenomen bezoek van de brandweer aan de fabriek, waar de nieuwe brand- dunkt me toch duidelijk. Hem met ge lijke munt betalen. Wat heb je aan een kerel, die niet meer naar je omkijkt en die alleen thuis is om te eten en te slapen? Laat hem eens een poosje aan zijn lot over, zoals hij jou aan je lot overlaat. Pak je boeltje bij elkaar en sme3r 'm een poosje. Zoek ergens in de provincie voor een tijdje onderdak, desnoods een betrekking en dan zul je zien hoe gauw je man je weer leert waarderen". Heieen dacht geruime tijd na. Weg gaan, bij Hugo vandaan Daar had ze nog nooit aan gedacht. Maar het idee was zo gek niet. Misschien zou het hel pen. Misschien zou hij dan tot inkeer komen en tot de ontdekking dat hij verkeerd gedaan had. Thijs merkte tot zijn grote genoegen, dat hij steeds meer vorderde met zijn zorgvuldig gekozen woorden. En voor zichtig ging hij verder: „Kijk eens, het betekent natuurlijk niet, dat je voor goed van je man vandaan moet gaan, alleen een poosje. Je schrijft hem een briefje, dat je zo niet verder met hem wilt leven en dat je daarom weg bent gegaan. Als hij dan nog van je houdt, zal hij spoedig genoeg je weer ophalen en alles is dan weer in orde. Zie eens, Heieen, we houden in de Molenpolder allemaal van je en we willen niet, dat jij ten gronde gaat omdat je man je links laat liggen. (Wordt vervolgd). spuit wordt vervaardigd, niet is doorge gaan. De voorzitter zei, dat dit aanvan kelijk wel de bedoeling is geweest, maar dat de brandweerinspectie dat heeft af geraden, omdat er zo licht verplichtin gen kunnen ontstaan. Nu is het plan om, wanneer de brandweerauto in een zeker stadium van afbouw is gekomen de brandweercommandant, ondercom mandant, B. en W. en de brandweerin spectie, eens gaan kijken. Hierna over handigde wethouder A. J. van Hoeve aan de voorzitter een enveloppe, welke na opening de ontslagaanvrage van ge noemde wethouder bleek te bevatten. Genoemde heer Van Hoeve heeft een pachtboerderij in de Braakman, op grondgebied van de gemeente Philippine toegewezen gekregen. De voorzitter zei het jammer te vinden, dat de heer Van Hoeve de gemeente gaat verlaten. Hij dankte hem voor zijn ruim 10-jarige arbeid als raadslid, waarvan anderhalf jaar als wethouder. Het waren jaren, waarin veel belangrijke besluiten voor de gemeente werden genomen. De heer Van Hoeve dankte voor de tot hem ge richte waarderende woorden en zei, dat hij het zich steeds tot een plicht gere kend had de taak, die hij vrijwillig op zich genomen had ook met de volle in zet van zijn persoon te hebben verricht. Hier zal ik wat achter laten, in Phi lippine zal ik wat terug vinden. De heer Van Hoeve gaf tot slot de verzekering dat hij op Biervliet georiënteerd zou blijven en dat zijn kinderen de school te Biervliet zouden blijven bezoeken. Ik hoop van harte, dat de raad de kracht van boven zal mogen ontvangen, die werken ter hand te nemen, welke voor de groei en bloei van de gemeente van belang zijn. Na deze woorden verliet de heer Van Hoeve de zaal en ging de raad in besloten zitting over. Na het einde van deze besloten zitting verzamelde het gehele secretariepersoneel zich in de raadszaal bij de raad en nam de heer Van Hoeve van allen hartelijk afscheid, tijdens hetwelk over en weer onder het genot van een sigaartje en verversingen bepaalde herinneringen werden opge haald. Aardenburg Mooi resultaat Tijdens de te Vlissingen gehouden eerste ronde in de nieuwe landscompe- titie van de Nederlandse Kappers Bond behaalde de heer Th. van Kauteren al hier de vierde plaats. Uit de historie. (Zie Jaarboek v|h Kon. Ned. Genoot schap voor munt- en penningkunde). Door de heer A. T. Puister uit Den Haag werd aangetoond, dat de stad Aardenburg in de Middeleeuwen een eigen „munt" heeft gehad. Hij komt tot deze mededeling naar aanleiding van de determinatie van een munt waarop duidelijk staat dat ze te Aar denburg werd geslagen. De enige be kende Aardenburgse munt moet wor den toegeschreven aan graaf Robert van Bethune, 1305-1322. De munt, een z.g. sterling, draagt als opschrift R CO- MES FLANDRIE en een randschrift dat luidt: MON-ETA-ARD-ENB We kun nen Aardenburg nu met een gerust hart voegen bij de steden die een munt heb ben gehad, b.v. Gent, Aalst, Dender- monde, Damme, Dowaai (Douai) en Namen. Overgenomen. Sint Kruis indienststelling telefooncentrale te Sint Kruis. Na het verschijnen van de nieuwe districtstelefoongids, omstreeks 1 April a.s., zal te St. Kruis een automatische telefooncentrale in dienst worden ge steld, waarop de aldaar wonende - en enige te Eede gevestigde - abonnees van het net Aardenburg, zullen worden overgebracht. De stichting van een eigen telefooncentrale voor het gebied Sint Kruis is om bedrijfseconomische redenen noodzakelijk. Het netnummer van St. Kruis wordt 01175. De abonnees, die naar dit nieuwe net St. Kruis worden overgebracht, be houden hetzelfde telefoonnummer waaronder zij te Aardenburg zijn aan gesloten. Zij zijn reeds onder het nieuwe netnummer in de districtstelefoongids opgenomen. De gesprekken, welke de abonnees van het nieuwe net St. Kruis met de abon nees van het net Aardenburg - en om gekeerd - voeren, kunnen tijdelijk niet meer automatisch worden afgewikkeld, doch dienen via de telefoniste te Oost burg tot stand te worden gebracht. Dit tijdelijke inconvenient kon niet worden voorkomen, daar de thans bestaande situatie een uitbreiding van het aantal aangeslotenen te St. Kruis niet toelaat. In het najaar van 1960 zal echter het gehele interlocale verkeer in de sector Oostburg - waartoe Aardenburg en St. Kruis behoren - geautomatiseerd wor den, zodat dit ongerief dan voorbij zal zijn. I.p.v. het locale tarief, dat tot dusver voor een gesprek tussen St. Kruis en Aardenburg verschuldigd is - 4 ct. per gesprek, ongeacht de duur - geldt na de indienststelling van de telefooncentrale St. Kruis het interlocale tarief van 4 ct. per minuut. Groede Uitvoering Volksonderwijs. De afd. Groede van „Volksonderwijs" hiield deze week in hotel „De Drie Ko ningen" een feestavond voor haar le den en genodigden. De voorzitter, dhr. J. Rijckborst, ver welkomde in zijn openingswoord in het bijzonder weth. Casteleijn en echtge note. De avond werd verzorgd door de toneelgroep van de Nederl. Onderwij zersvereniging, die het blijspel: „BJiif zitten waar je zit" opvoerden. Bij het einde bracht de voorzitter de spelers dank voor hun goede spel, De avond was druk bezocht. Instuif. Iedere Zaterdagavond van 79.30 instuif in- het nieuwe Jeugd-Honk van het jeugdgebouw De Franse Kerk voor alle jongens en meisjes van Groede en omgeving boven de 14 jaar. Nleuwvllet Collecte De in de gemeente Nieuwvliet gehou den collecte ten bate van de gedupeer den Tuindorp-Oostzaan, heeft f 115,66 opgebracht. Breskens Voor de Bejaarden Onder leiding van de leerkrachten der Openb. lagere school en de Ouder commissie, hebben de kinderen dezer school, evenals vorig jaar, een kinder toneelspel in 4 bedrijven doer J. Buma, „De kleermaker en de kabouters" inge studeerd. De eerste uitvoering zullen de kinde ren spelen voor hun ouders en geno digden. Voor de 2e maal wordt deze operette weer aangeboden aan alle be jaarden van Breskens, Nieuwe Sluis, dames V.V.H. en andere belangstellen den op Zaterdag 19 Maart te 2,30 uur, in de bioscoopzaal van hotel „Casino". De bejaarden zullen het zeer zeker prettig vinden, om van het spel der kinderen te genieten. Ook het vorig jaar toen het sprookje „Zwaan kleef aan" werd opge voerd, hebben allen bijzonder genoten. De leiders en de kinderen zelf zijn weer zeer verheugd de bejaarden een gezel lige middag te kunnen bezorgen. Zie verder de advertentie. Schitterend resultaat. Vanwege de Nederlandse Kappersbond had in het Concertgebouw te Vlissingen de eerste ronde plaats voor de nieuwe landscompetitie. In het damesvak behaalde de heer P J. van Houte alhier, de eerste plaats met 249 punten. Uitvoering Thalia1 Zaterdag j.l. gaf de toneelvereniging Thalia" een uitvoering in zaal „Casino" Door ziekte van de voorziter, de heer A. Wagenaar, werd de avond geopend door de regisseur, de heer J. Jansen, die na een welkomstwoord zijn spijt be tuigde over de zeer matige opkomst. Hierna volgde opvoering van het blij spel in 3 bedrijven „Grote schoonmaak", hetgeen een groot succes werd. De spe Iers bleken hun rollen goed te beheersen en gaven goed spel te zien, zodat het publiek met grote aandacht het gebo- dene volgde en dan ook niet karig bleek met applaus. Na afloop had een goede verloting plaats. Het was een geslaagde avond, waarbij terecht gezegd mag worden, dat de thuisblijvers veel gemist hebben. Schaken. Door de laatste schaakwedstrijd te gen Sas van Gent te winnen Maandag j.l. met 6Va— 3V2, is de combinatie Cad zand-Breskens (S.V.K.B.) kampioen ge worden in klasse B van de Z.S.B. (West en Oost Z.-Vlaanderen). H.W.P. I S.V.K.B. H. Claysen—H. Steffens 0— 1 V. v. d. BosscheF. de Putter 10 W. CardonJ. Jansen Va1/z G. FrippiatJ. de Smet VaVa A. RuijtenburgDr. v. d. Waag 10 de BaetsP. de Bruijne 0— 1 de Pauw Jr.H. Eleveld 01 B. Tushuize—L. de Vlieger 0— 1 W. v. AvenmaeleH. Bruitsman 0— 1 de Pauw Sr.L. van Liere 1/a1/a Biljarten. In ,,'t Vissershuis" speelde „A.B.C." een vriendschappelijke wedstrijd tegen IJzendijke, waarbij al spoedig bleek, dat IJzendijke in een grootse vorm ver keerde. Hierdoor moest A.B.C. met een flinke nederlaag genoegen nemen. Na afloop dankte de vice-voorzitter, dhr. E. Seuss, voor de sportieve strijd, alsmede voor de goede medewerking van mevr. Clement voor haar schrijf werk. Hij gaf de verzekering dat A.B.C. binnen 14 dagen een bezoek aan IJzen dijke zal brengen voor een revanche wedstrijd. Na nog een gezellig samen zijn, keerde men huiswaarts. De uitslag was: IJzendijke 9 partijen gewonnen, 540 caraboles; A.B.C. 5 par tijen gewonnen, 495 caraboles. Jaarvergadering V.V.V. De V.V.V. hield haar jaarlijkse leden vergadering in hotel „Scheldezicht". Bij de opening heette de voorzitter, de heer J. Moorlag, alle aanwezigen welkom. Een bijzonder woord ging uit naar de heer J. Eekhout, burgemeester van Bres kens, de heer J. Oskamp, directeur der Provinciale V.V.V. en de heer I. Hoste, als voorzitter van de samenwerkende Zeeuws-Vl. V.V.V.'s. In zijn openingswoord weidde de voor zitter uitvoerig uit over de resultaten van 1959. Hoe Breskens steeds meer in de belangstelling der badgasten komt, hetgeen de V.V.V. steeds meer verplich tingen oplegt. Wij moeten ons beste beentje voorzetten om het de vacantie- gasten zo aantrekkelijk mogelijk te ma ken. Een contact van de middenstand met de plaatselijke V.V.V. is dan ook dringende noodzaak. Ik mag daarom mijn openingswoord wel besluiten met te constateren dat degenen, die niet aanwezig zijn, niet doordrongen zijn van het belang der V.V.V. De secretaris, D. Schouten, kon een zeer optimistisch jaarverslag laten ho ren, nach meei uitge stege Bresl den. moet de st wens De gaf batig hoofc van Het herer den noem Hie waan delini in IS moet kome van Spr. veel i De woorc kende den 1: kelijk de pl verde goed kleine gebon er mi Ver rige c weg aanw< deze voor den "v Het eens. op ko race-I gastei de ru. cantie de d Boule1 weg", stranc gange den. 1 wel stranc Tijd leden ning echter zelf d ontsps naar ontsps naar In c Breske van 4 den g< Inz boomp langs bier h wij te: Vooi welke slag gevoer Carels noemd dhr. gen gi nisch geproti een ui de wet zoeken in het waren, het ge niet b men a de een ander Daar een ra schouw goed beledig zich b< iemanc le digd maatst Woeru der wijs voor h dhr. G De sprak tisch v bevolki ling zc Hierr Nederl. .-Vlas drie be zit," di blijspel voetlid plaus In di met er Aan de spei spel do baat a in Sch waarop Zatei ,O.K.K

De Schakel | 1960 | | pagina 2