BRILLEN BOBBE r ,,®e 25tfHemaefier" WILT U zelf eens maken? nouveautés e u 111 e t o n Het Meisje uit de Molenpolder de fchakel ALG NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 15e Jaargang - Nr. 756 Vrijdag 11 Maart I960 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1.25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS fs SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.,*»» - GIRO 358296 Plaatselijk Nieuws Hoofdplaat Raadsvergadering De gemeenteraad kwam in openbare: vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester J. F. C. Tem merman, die deze eerste vergadering in het nieuwe jaar opende met een harte lijke gelukwens uit te spreken voor het nieuwe jaar aan het adres der raads leden. Onder de ingek. stukken waren enkele goedgekeurde raadsbesluiten. De Water leiding Mij. deelde mede, dat ter uit voering van het z.g. 100 pCt.-plan Hoofdplaat de eerste gemeente is, wel ke voor uitvoering van dit plan in aan merking komt. De benodigde geiden werden hiervoor gevoteerd. Deze bij drage, groot f 2500,- p. jaar, gedurende 30 jaren is voor deze kleine gemeente een zeer zware last, aldus de memorie van toelichting. De rijkspolitiepost te Hoofdplaat zal in de toekomst, door gebrek aan politie personeel, ingekrompen worden tot 1 man. Toch achtten B. en W. dit voor Hoofdplaat te weinig, zodat reeds stap pen zijn ondernomen bij de politieoffi cier te Terneuzen om meerdere man schappen voor Hoofdplaat, dat door de wijken No. Eén en Slijkplaat zeer uitge breid is, te verkrijgen. Tot op heden is dat niet gelukt; wel zal de politie van Breskens op gezette tijden assistentie verlenen. De bestratingswerken, aanleg van riolering met bijkomende werken in het uitbreidingsplan, werden gegund aan dhr. P. Molet te Hoofdplaat, de laagste inschrijver voor dit werk, voor f 18.450. De hoogste inschrijver was dhr. L. Mar tens voor f 27.573. De laagste inschrij ver was ruim f 1800,- beneden de ra ming. De gemeentebegroting 1960 werd door G.S. goedgekeurd. De heer L. F. Roets werd door de com missie van onderzoek toegelaten als raadslid in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer V. de Ruijs- scher. Dhr. Roets werd na de toelating door de voorzitter beëdigd en gelukge wenst met zijn installatie als raadslid. Een nieuwe wachtgeldregeling werd ingesteld voor het personeel in dienst der gemeente. De oude arbeidsovereen komst der gemeente werd ingetrokken en een nieuwe verordening, aangepast aan de huidige omstandigheden en eisen werd ingevoerd. Een nieuwe jaar- weddeverordening voor het gemeente- personeel werd vastgesteld. Het ge- meentepersoneel krijgt voorts een voor schot op de jaarwedde over het eerste kwartaal 1960 van 3 pCt. Adhesie werd betuigd aan een schrij ven van de raad der gemeente Aarden burg inzake het verkrijgen van een vergunning voor groenteteler. Dhr. A. van der Laan. ambtenaar ter secretarie te Hilversum, had zijn col lega-ambtenaar verzocht hem inlich tingen uit het bevolkingsregister te verschaffen over een te Hoofdplaat ge leefd hebbende familie Faas. In het be volkingsregister was de stamboom na te gaan tot 1816. Thans protesteerde dhr. v. d. Laan tegen de aan hem in rekening gebrachte leges groot f 15,-. De raad meende, dat dhr. v. d. Laan als ambte naar volledig op de hoogte moet zijn van rechten, welke men voor dit soort inlichtingen verschuldigd is. Zijn beroep op collegaliteit achtte men niet ge grond, daar de Hoofdplaatse ambtenaar slechts de wet toegepast heeft. Dhr. v. d. Laan zal zijn legeskosten moeten beta len. De plaatselijke E.H.B.O.-vereniging verzocht een éénmalige bijdrage groot f 200,- in verband met -het organiseren van een diploma-cursus. Op voorstel van B. en W. werd besloten een bedrag van f 150,- toe te kennen. Met het St. Antonius ziekenhuis te Oostburg werd een regeling getroffen voor het opnemen van patiënten lijden de aan een besmettelijke ziekte. Een Algemene Zeeuwse Bouwverorde ning werd door de raad aanvaard, zon der discussie. Ook meende men, dat de woonruimtewet nog niet gemist kan worden. Bovendien heeft Hoofdplaat nog 'n 55-tal woningen, die minder voor bewoning geschikt zijn. Men zal steeds moeten blijven streven om het plaatse lijke woonpeil op te trekken. Nu inmiddels de riolerings- en bestra tingswerken in het nieuwe uitbreidings plan zijn gegund en er reeds bouwlusti- gen zijn, leek het B. en W. gewenst een vaste grondprijs vast te stellen. Omdat het vaak grote moeilijkheden geeft, als de overblijvende percelen grond achter de woningen aan anderen worden ver pacht. stelden B. en W. voor de gehele breedte strook grond mee te verkopen voor de prijs van f 6.20 per m2. Totaal- werd in het uitbreidingsplan aan grond aangekocht f 37.632,55. De kosten voor 't bouwrijp maken bedragen f 114.132,53. Voor verschillende gemeentewoningen werd een nieuwe huurprijs vastgesteld. Een perceel grond groot 2050 c.a. werd verhuurd voor 3 cent per m2 aan de heer G. A. Nelissen. Op grond van de slechte toestand der gemeente-financiën werd een herhaalde aanvraag om subsidie van de Stichting- Studie-Centrum Wegenbouw afgewezen. Een zelfde lot onderging de subsidie aanvrage van de Stichting Centraal Projectie- en Lichtbeelden Instituut. Voor het R.K. kleuteronderwijs werd een voorschot van f 2.462,50 verstrekt. Voor het instandhouden van een particuliere naaiklasse, welke gehouden wordt in het R.K. Parochiehuis, vroeg men een sub sidie van f 500,per jaar. B. en W. stelden voor op deze aanvraag afwijzend te beschikken, daar de huishoudscholen in de omtrek van Hoofdplaat een ver antwoorde leiding hebben, voorts kan het diploma van deze naaischool niet leiden tot vestiging van een erkend di ploma. Aldus afgewezen. Voor f 10,per jaar werd de gemeen te begunstiger van de U.T.S. te Terneu zen. De heer Fr. Thomaes werd benoemd tot lid van de gemeentelijke instelling van maatschappelijke zorg, met 6 stem men. Eén stem was voor de heer A. <T. Blaakman. De begroting 1959 werd ge wijzigd. Met de Bank voor Nederl. Ge meenten werd een kasgeldlening aange gaan van f 100.000,Een nieuwe va- cantie- en verlofregeling voor het ge- meentepersoneel werd vastgesteld. Tij dens de rondvraag vroeg de heer Roets B. en W. aandacht te besteden aan de weg bij Slijkplaat, die in een abnormale slechte toestand verkeert. De heer Steij- aert ondersteunde deze klacht. De riool- putten liggen hoger dan de weg, waar OOSTBURG door het hemelwater niet weg kan. De burgemeester beloofde de gemeente-op zichter de zaak te laten bekijken. De heer Steijaert wees nog op de rioolaf- voer in de woningwetwoningen op Slijk plaat. De burgemeester wees er op, dat het betreffende rapport van de gemeen te-opzichter heeft uitgewezen, dat de rioolafvoer niet goed wordt gebruikt. Het gaat niet aan, om steeds maar rom mel door het riool te spoelen en dan te klagen over slechte afvoer. Voorts werd voor de zoveelste maal geklaagd over de openbare verlichting te Slijkplaat. De raad, de vele klachten hierover beu, be sloot een brief te richten aan de direc tie van de P.Z.E.M., daar men in Z. Vlaanderen geen aandacht besteed aan deze klachten. We betalen, aldus de raadsuitspraak, voor drie volwaardige lichtpunten op Slijkplaat en willen dan ook lichtpunten hebben. De heer Steijaert sprak er zijn grote teleurstelling over uit, dat Hoofdplaat geen woningwetwoningen heeft toege wezen gekregen. De voorz. meende, dat 6 pCt. van de gehele toewijzing voor W. Z.-Vlaanderen in geen enkele verhou ding staat tot de behoefte. De opruiming van de oude zeer slechte woningen is voor de plattelandsgemeenten hard no dig wil men de bevolkingsterugloop stuiten. Voorts informeerde dhr. Roets nog naar het instellen von een maximum snelheid voor No. Eén. Dhr. Dekker bracht het secretarie-personeel hulde voor de wijze waarop de raadstukken verzorgd worden. IJzendljke internationale zeehengeilwedstrijd op Zondag 24 April 1960. Evenals voorgaande jaren heeft het Zeehengelcomité te IJzendijke besloten weer een groot opgezet Intern. Zeehen- gelconcours te organiseren en wel op 24 April a.s. aan de buitengewoon mooie oevers van de Westerschelde, die zich bij uitstek lenen voor onze mooie hen gelsport. De wedstrijd vindt plaats tus sen de gemeenten Hoofdplaat en Bres kens en vangt aan om 12.30 uur (een goed uur vóór hoog water) en eindigt om 15.30 uur. Reeds nu ontvangst het comité blij ken van belangstelling en toezegging- voor deelname. Waar in 1957 347, in 1958 537 en in 1959 niet minder dan 738 deelnemers aanwezig waren, blijkt dat de belangstelling zich steeds uitbreidt, wat geen wonder is gezien het feit, dat het comité niets achterwege laat om het allen zo goed mogelijk naar de zin te maken, niet alleen wat het zeer grote aantal prijzen betreft, doch ook de organisatie zo goed mogelijk op te zetten, zodat iedere deelnemer ten volle zijn mooie sport gedurende drie volle uren kan uitoefenen. Als prijzen kunnen wij voorlopig reeds noemen: wasmachine, centrifuge, hen gels met en zonder molen, molens, enz. Het inschrijfgeld bedraagt evenals het dit voorjaar Uw Japon of Complet Wij tonen U nu reeds de eerste op katoengebied uit België, Frankrijk, Nederland, Italië en Zwitserland Komt U eens geheel vrijblijvend kijken. Onze verkoopsters zullen U zeer gaarne met hun advies van dienst zijn. Voor Uw betere Damesstoffen en Confectie eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingen vorige jaar f 2,50 of B.frs. 35. Na in schrijving en betaling ontvangt men het zeer goed uitgevoerde programma, waarin alle gegevens staan, die men voor het concours dient te weten. Tegelijk met het concours wordt ook het Scheldekampioenschap 1960 ver- vist. Dit kampioenschap is individueel. Hiervoor is een fraaie wisselbeker be schikbaar. Hierover volgt nader bericht. Aan dit concours is tevens een verlo ting verbonden met als le prijs een Bico-wasmachine en verder vele waar devolle prijzen. De loten ad 25 cent zijn op de dag van het concours verkrijgbaar in het inschrijf lokaal. De uitslag wordt bij de prijsuitreiking bekend gemaakt. Van Belgische zijde bestaat ook veel be langstelling voor dit concours en men kan dus weer verzekerd zijn van een harde strijd wie met de erepalm zal gaan strijken. De toegangswegen naar het concoursterrein zullen goed worden aangegeven: tevens op diverse plaatsen de plaatsnummers met pijlen worden gemarkeerd. Het gemeentebestuur heeft gemeend dit jaar van elke vereniging enkele le den te mogen ontvangen ten gemeente huize om pl.m. 4 uur. Omstreeks 5 uur vindt daarna in het zeer ruime jeugd- gebouw de prijsuitreiking plaats. De we- door HENK VAN HEESWIJK. 42 Na die ongelukkige avond in Juli was er tussen de beide echtgenoten gaande weg een grotere verwijdering ontstaan. Geen van tweeën had willen buigen en beiden bleven koppig. Men leefde als twee vreemden naast elkaar voort. Hugo ging 's avonds veel weg, waarheen wist ze niet. De jongeman stapte dan op z'n fiets en zwierf door de omtrek, ging er gens een glas bier drinken en keerde dan in donker weer terug. Een enkele maal had de jonge vrouw een poging tot verzoening gedaan, maar deze stuitte af op de koele teruggetrokkenheid van Hugo en ze had tenslotte de pogingen opgegeven, in haar lot berustend. De onenigheid tussen het echtpaar Kastelein was niet onopgemerkt geble ven in de buurt. De gezellen op de druk kerij hadden het gemerkt, de buren eveneens. En het gerucht was de Mo lenpolder doorgegaan, dat de chef en z'n jonge vrouw niet best met elkaar overweg konden. Wat zei de volksmond? Het zou wel aan de prinses liggen. Op de Beldam was ze immers ook altijd zo'n trots schepsel geweest! Het was niet te verwonderen. Het gerucht was ook doorgedrongen tot de woning van de oude Vermeulen. En Thijs, die zo af en toe eens thuis kwam - hij werkte in een andere hoek van de provincie en scheen, naar zijn verzorgd uiterlijk te oordelen, goed te verdienen - kwam het eveneens te we ten. Dat werd zijn ongeluk. Op een avond in het begin van Augus tus reed Hugo als naar gewoonlijk weer weg op zijn fiets. Waarschijnlijk wist Thijs van zijn avondlijke fietstochten, Want Hugo was nog geen tien minuten weg of Thijs kwam het erf oprijden en belde aan. Heieen, die in de keuken bezig was, had hem niet zien aanko men en liep naar de voordeur, die ze opende. Verbaasd stond ze te kijken toen ze zag, wie haar bezoeker was. „Zo, Leentje," begroette hij vriende lijk, „ik kom je eens opzoeken, als je het goed vindt. Nee, kijk me maar niet zo lelijk aan, ik heb niets kwaads in de zin. Ik ben ook wat verstandiger gewor den en dat pak slaag dat ik verleden jaar van je man heb gehad, verdiende ik werkelijk. Ik ben er een ander mens door geworden. Maar ik wil je toch even spreken als het kan. Het hoeft niet lang te duren; ik heb namelijk een be langrijke boodschap". Even stond Heieen in tweestrijd. Mocht ze hem wel binnenlaten? Als Hugo thuiskwam, wat dan? Maar Hugo ging al weken zijn eigen weg en bekom merde zich in het geheel niet om zijn vrouw en zij zat 's avonds steeds alleen. Ze wilde ook wel eens aanspraak heb ben en daarom trad ze een paar passen achteruit, hem beduidende, dat hij kon binnenkomen. Thijs veegde zorgvuldig zijn voeten, hing z'n pet aan de kapstok en liep het keurige gangetje in, haar achterna naar de achterkamer. „Ga zitten," nodigde ze uit, niet koel, maar ook niet bijster vriendelijk. Thijs nam plaats en stak een sigaret op. „Kijk eens, Leentje, eh Heieen wilde ik zeggen. Tenminste, als je het goed vindt dat ik je nog bij je voor naam noem". Heieen wuifde met haar hand in de lucht en hij vervolgde, wat meer op z'n gemak: „Ik wil eerlijk bekennen, dat ik me niet altijd correct tegenover je gedragen heb, toen je nog op de Beldam diende. Maar ja, we hebben allemaai onze fouten. En ik heb er veel spijt van, dat ik je toen op de spoordijk heb lastig gevallen. Daarvoor wil ik je in de aller eerste plaats mijn verontschuldigingen aanbieden. En zoals ik je al gezegd heb, dat pak slaag dat ik toen van je man kreeg, was verdiend, eerlijk verdiend. Het heeft me opgeknapt. Ik ben er hele maal anders door geworden". Hij wachtte even en keek door zijn oogharen naar de jonge vrouw om te zien, hoe ze zijn woorden zou opnemen. Heieen voelde zich onbehaaglijk. Ze haalde haar schouders op en antwoord de: „Och, dat ben ik al lang vergeten. Praat er niet meer over. Dat is in orde „Maar daarvoor alleen ben ik niet ge komen," zo vervolgde de jongeman sluw. „Kijk eens, in de Molenpolder waren we allemaal blij, toen we hoorden, dat je met de nieuwe chef van de Phoenix ging trouwen. Je kreeg het daardoor beter als op de Beldam. Maar nu horen we jammer genoeg, dat jullie niet best met elkaar overweg kunnen Heieen rees overeind. „Hoe komen jul lie aan die onzin?" riep ze uit, terwijl ze haar wenkbrauwen fronste; „wie strooit dergelijke praatjes rond?" Thijs wuifde met zijn hand. „Laten we elkaar niet voor de gek houden, He- leen, de hele polder weet het immers. In zo'n kleine negorij als hier blijft zo iets toch niet verborgen. We weten toch allemaal, dat je man vóór de eerste Mei getrouwd moest zijn, daar anders dat mooie baantje van chef zijn neus voor bijging. En hij kende jou toen pas ook door mijn toedoen dus wat lag er meer voor de hand, dan dat hij jou trouwde? Nou, dat gebeurde: nu heeft hij zijn baantje, dat hij zo graag wilde hebben, maar de liefde zat blijkbaar niet zo erg diep, want jou verwaarloost hij nu enkele weken. Nee, vertel me

De Schakel | 1960 | | pagina 1