de prijzen uit aan de drie best ge plaatsten in de zaaiwedstrijd. De uit slag was: 1. J. de Smit, 43,5 punt, voor het tweede achtereenvolgende jaar de wisselbeker en een medaille; 2. D. Aar- noutse, 42 punten, een medaille; 3. A. Luteijn, 41,5 punt, een medaille; 4. P. Leenhouts, 39,5 punt; 5. M. Dierings, 38 punten; 6. A. Verplanke, 35 punten. Burgemeester Everaars had tevens de eer om aan het 100e lid de herinne ringsmedaille uit te reiken. In de pauze werd een verversing aangeboden en een verloting gehouden ten bate van de ver eniging. Na de pauze werd de avond voortgezet met de opvoering van het toneelspel in drie bedrijven „Waarom zweeg je zo lang" van H. Turnhout en B. Peets, dat op voortreffelijke wijze vertolkt werd door de afd. IJzendijke- Biervliet. Aan deze afdeling en de L.J. G.-band werd door de voorzitter een aardige surprise aangeboden. Aan het slot van dit programma zorgde de heer J. Anthonisse uit Biervliet tijdens het gezellig samenzijn voor een zeer goede en aangename muzikale omlijsting van het geheel. Vergadering Het Groene Kruis. Maandag j.l. hield de afd. Groede van het Groene Kruis haar algemene leden vergadering in hotel „De Drie Konin gen". De opkomst van de leden was jam mer genoeg slecht te noemen. Na opening door de voorzitter, dhr, A. Salomé-Verhage, die in het bijzonder de wijkverpleegster, Zr. de Bruijne dankte voor haar aanwezigheid, werd de agenda vlot afgewerkt. De notulen, opgemaakt door de secre taris, dhr. P. v. d. Hooft, werden vastge steld, waarna het jaarverslag over 1959 werd voorgelezen en waaruit bleek, dat de vereniging pl.m. 425 leden telt en dat door de wijkverpleegster 950 bezoeken waren afgelegd. Uit het jaarverslag van de penning meester, dhr. P. Bouwens, bleek, dat de vereniging nog steeds financieel goed weet rond te komen. De heren van de kascontrole-commissie, P. Beun, W. v. d. Broeke en A. Risseeuw, hadden de boeken en rekening over 1959 in orde bevonden. De periodiek aftredende bestuursle den, de heren A. Salomé-Verhage, P. v. d. Hooft, P. Bouwens en het kascon trolecommissielid, dhr. A. Risseeuw, werden met algemene stemmen herko zen. Voor de rondvraag deelde de voor zitter nog mede, dat de afd. Groede op Dinsdag 23 Maart a.s. het Wijkge- bouw al weer acht jaar in gebruik heeft, terwijl in 1961 het volledig afgeloste eigendom van de vereniging genoemd zal kunnen worden. Na de rondvraag sloot de voorzitter met een woord van dank tot de aanwezi gen de vergadering. Muziekuitvoering. De muziekvereniging „E.M.M." te Groede hield op Dinsdag 16 en Zaterdag 20 Febr. in hotel Beun een 2-tal zeer geslaagde uitvoeringen, waaraan beide keren medewerking verleend werd door de toneelgroep uit Aardenburg. Bij het begin der uitvoeringen heette de voorzitter van „E.M.M.", dhr. P. M. Hoste, de aanwezigen van harte welkom en hoopte dat het gebodene in de smaak zou vallen, aan welke verwachtingen zeer zeker voldaan is. Verder memo reerde hij dat in het afgelopen jaar het pad der muziekvereniging tamelijk ef fen is geweest en sprak er zijn dank over uit dat dhr. J. van de Velde uit Schoondijke zo bereidwillig was geweest om de opleiding van de jeugdige muzi kanten in eerste instantie op zich te willen nemen. Verder verheugde het spr. te kunnen mededelen, dat het de bedoeling is om het 120-jarig bestaan der vereniging feestelijk te vieren op Hemelvaartsdag, waarbij de Zeeuws- Vlaamse Muziekbond tijdens haar ver gadering besloten heeft het bondscon- cours 1960 in Groede te doen plaats vinden. Verder bracht hij dank aan de toneelgroep Aardenburg voor hun be reidwilligheid om aan deze beide avon den zo spontaan hun medewerking te willen verlenen. Hierna volgde het optreden van de den, hè. Je bent nu mevrouw". Naïef keek ze Heieen aan. „Maar," vroeg de vrouw verbaasd, „waarom ben ik dan anders geworden? Hoe bedoel je dat?" „Ja," antwoordde Geertje, een beetje verlegen, „zie je, je was eerst een boe- rendienstbode maar je bent nu, ja, de vrouw van een meesterknecht van de drukkerij met een mooi huisje". Heieen schoot in een lach. „Dacht je nu, dat ik je daarom niet meer wilde aanzien? Nou, Geertjelief, maak je daar maar niet bezorgd over, hoor! Ik blijf voor jou altijd Heieen en je kunt net zoveel keren komen als je wilt. Kom maar eens een keer op een Zondag met je verloofde, wil je?" Het meisje schudde ontkennend het hoofd en stak haar linkerhand naar voren. „Wat nu?" vroeg Heieen, verbaasd kijkend naar de hand zonder ring. „Is je verloving verbroken?" „Ja," antwoordde Geertje droefgees tig. „alles is uit". Heieen kreeg medelijden met haar. Nu begreep ze, waarom het meisje haar opgezocht had. Ze stond op en legde 'n arm om haar heen. „Kom mee naar bin nen," zei ze, „en stort je hart maar vrij voor me uit". Toen Geertje wat tot bedaren was ge komen, schonk Heieen haar een kopje koffie in en zei: „Zie zo, je zult eens zien, hoe je dat opgelucht heeft. En ver muziekvereniging die een 5-tal num mers ten gehore brachten. Na de pauze trad de toneelvereniging uit Aardenburg op met het leuke blijspel in 3 bedrijven: „De nieuwe typite" door Q. Hersman, waarbij het publiek volop genoten heeft van de komische misver standen die zich in dit blijspel voor doen. Na de verloting was er op de 2de avond van deze uitvoering nog gelegen heid voor een dansje. Nieuwvllet Polio-vaccinatie. Tegen de kinderverlamming werden 43 kinderen ingeënt. Schoondijke Raadsvergadering De Raad der gemeente Schoondijke vergaderde Woensdagavond in openbare zitting, onder voorzitterschap van loco- burgemeester Joh. de Feijter. Na het openingswoord deelde de voor zitter mede, dat in de toestand van de burgemeester verbetering is ingetreden. Toch moet er rekening mee gehouden worden, dat het verblijf in het zieken huis nog enige tijd zal voortduren. De heer de Feijter sprak de hoop uit op een spoedig en algeheel herstel van burgemeester F. A. van Rosevelt. Naar aanleiding van een schrijven van de Vereniging van B„ S. en O., in zake het opnemen van een bepaling be treffende de toestemming tot de bouw van houten woningen (bungalows) in West Z.-Vlaanderen, werd besloten dit nader te zullen bezien bij de wijziging van de gemeentelijke bouwverordening, de eerstvolgende raadsvergadering. Het verzoek van de Stichting Studie centrum Wegenbouw te 's-Gravenhage om een subsidie van f 50,- uit de ge meentekas te mogen ontvangen, werd op voorstel van B. en W. afgewezen. Adhaesie werd betuigd op een motie van de raad van Aardenburg, gericht aan de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, in welke motie wordt aangedrongen op verzachting dei- bepalingen bij het zich vestigen als fruitteler en groententeler en wel in het bijzonder voor wat betreft de voorge schreven 5 jaar praktijkervaring. Een aamtal mensen zijn in Aardenburg als vlasser omgeschakeld op tuinbouw en fruitteelt. De nodige vergunningen wor den hen onthouden omdat deze mensen niet kunnen bogen op een 5-jarige prak tijk, immers zij waren tot voor kort vlas sers. Ook ging de raad accoord met het voorstel van de Vereniging van B., S. en O. betreffende de wijziging van de over eenkomst, aangegaan met het ziekenhuis „Charitas" te Roosendaal voor verple ging en afzondering van lijders aan be smettelijke ziekten in het ziekenhuis te Oostburg. De verpleegprijs die tot nu toe ingevolge deze overeenkomst door het ziekenhuis in rekening kon worden ge bracht bedraagt f 3.-, dit is niet meer in overeenstemming met het huidige prijsniveau. Thans zal de verpleegprijs, welke door de ziekenhuizen aan erkende ziekenfondsen in rekening kunnen wor den gebracht als maatstaf gelden. Het bedrag over 1958 voor het open baar lager onderwijs werd vastgesteld op f 5730,99. Het beschikbaar gestelde bedrag was groot f 5973,83, zodat het uit" gegeven bedrag het bedrag der vergoe ding met f 242,84 overtreft. Het bedrag per leerling per jaar voor 1960 werd, in clusief f0,75 voor administratie, vastge steld op f 41,40 voor het o.l. onderwijs. Besloten werd een oud gedeelte van de algemene begraafplaats te bestem men voor het begraven in eigen graven. Na terzake door de Waterleiding Mij. in een bijzondere bijeenkomst te zijn voorgelicht omtrent het 100 pCt.-plan, werd thans besloten aan dat plan me dewerking te verlenen. De financiële consuqenties voor de gemeente hieruit voortvloeiende, bedraagt f 3500,- per jaar maximaal. Dit gedurende 30 jaar. De begroting 1958 werd gewijzigd in die zin, dat het nadelig slot v. f 12041,79 teruggebracht kon worden op f 11113,86. Ook de begroting 1960 werd gewijzigd. Enigt tijd geleden besloot de raad de 3-klassige houten school van de vml. tel nu eens, waarom Gerrit en jij niet meer met elkaar gaan". „Ik zelf heb 't uitgemaakt," verklaar de Geertje, terwijl ze haar roodom- rande ogen bette „en eigenlijk omdat hij jou beledigde". Heieen zette grote ogen op. „Mij be ledigde? En hij kent me nauwelijks!" „Ja, zie je, dat komt door dat geval met de jonge boer. Je weet wel, hè? Die avond hoorde onze Teunis, de paarde- knecht, hem immers schreeuwen. Teu nis heeft zo het een en ander verteld aan Gerrit. Je weet hoe dat gaat. Als ze wat te kletsen hebben, dan moet de hele buurt het weten. Nou en Zondagavond kwam het zo ter sprake tussen ons, toen we op de dijk wandelden. Hij zei zo, dat jij een boer niet goed genoeg vond en dat je daarom de nieuwe chef van de „Phoenix" getrouwd had". Heieen lachte. „En is dat alles? Maar lieve kind, daar had je toch geen ruzie over hoeven te maken?" „Dat was nog niet alles, hoewel ik toen al kwaad werd en tegen hem zei, dat je echt van je man hield. Maar toen lachte hij me uit en zei, dat hij van per soneel van de drukkerij gehoord had, dat de nieuwe chef alleen chef kon wor den als hij getrouwd was en daarom was hij met jou zo hals-over-kop getrouwd. Het was toch de bepaling van de di recteur, meneer De Knijff, dat de nieu we chef vóór 1 Mei getrouwd moest zijn. Op die voorwaarde zou je man de oude H.B.S. over te nemen voor f 18.000,- ten behoeve van het onderwijs van de lagere Landbouwschool. Het ministerie van on derwijs ging hiermee echter niet ac coord en verlangde van de opbrengst f 5000,-. Het Departement van Land bouw, afd. landbouwonderwijs, verklaar de zich bereid de meerdere kosten te accepteren en deze in de jaarlijks 'te vergoeden huur te verdisconteren. Na enige discussie besloot de raad f 23.000,- voor genoemde houten school te geven behoudens hogere goedkeuring evenwel. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Neele naar de sociëteit voor ouden van dagen en hoe B. en W. dit nu den ken te steunen. De voorz. zei, dat ter verlichting van de gemeente-administra tie besloten werd een vast bedrag be schikbaar te stellen. Dhr. Neele drong er op aan de lokaliteit die gebruikt wordt wat meer geschikt te maken. Als men de lokaliteiten in andere gemeenten be kijkt, dan komt Schoondijke er maar heel magertjes af. Tot slot werd besloten aan de schil der J. Brugge een perceel grond aan de Industriestraat te verkopen voor de bouw van een particuliere garage. Auto ontvreemd. Zondag j.l. zag één of mogelijk meer personen, kans om in de late avond uren een op de openbare weg te Schoon dijke afgesloten Volkswagen te ont vreemden, waarin zelfs het contact sleuteltje niet aanwezig was. De auto is. eigendom van de heer J. B. te Schoondijke. De politie speurt in alle richtingen. Breskens Jaarvergadering zwemvereniging Maandag j.l. hield de zwemvereniging „Scheldestroom" haar jaarvergadering in lunchroom Hamelij nek. De voorzitter, de heer Th. Cambier, heette de aanwezigen hartelijk welkom, waarna de notulen werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Uit het financieel verslag van de penningmeesteresse, mevr. De Wilde- Maas, bleek, dat er een batig saldo in kas is. Hierop las de secretaris, de heer P. de Kramer, het jaarverslag voor, waaruit bleek, dat 1959 voor „Scheldestroom" een goed jaar is geweest, waarbij van zelfsprekend het mooie weer een voor name rol heeft gespeeld. Hij roemde de sportzwemmers(sters), die de belang rijkste propagandisten voor de vereni ging zijn. Verder bleek uit het jaarver slag, dat o.l.v. badmeester J. Welleman 45 diploma's I, 28 diploma's II en 4 di ploma's III konden worden uitgereikt. Ook trainer H. Bondewel kreeg voor zijn vele werkzaamheden waarderende woorden te horen. In kernachtige bewoordingen laakte vervolgens trainer Bondewel in zijn jaarverslag de houding van die leden, die hun best niet deden. Hij spoorde aan tot intensieve deelname aan de training. Tot leden van de kascommissie wer den benoemd de heren J. Jacobs, H. v. d. Sande en C. v. d. Sande. De aan de beurt van aftreden zijnde bestuursleden, mevr. I. De Wilde-Maas en de heren H. Bondewel en P. de Kra mer, werden herkozen. Van de rondvraag werd een druk ge bruik gemaakt. Jammer, dat ook voor deze vergadering slechts matige belang stelling bestond. Muziekuitvoering. Vrijdag en Zaterdag gaf de muziek vereniging „Uit het Volk - Voor het Volk" te Breskens in zaal „Casino" haar jaarlijkse voorjaarsuitvoering. De vice-voorzitter, dhr. A. Versprille, heette beide avonden, wegens ziekte van de voorzitter, de aanwezigen hartelijk welkom, waarbij Vrijdag in het bijzon der burgemeester J. A. Eekhout. De heer Versprille wees er op, dat sedert het najaarsconcert het corps met een 5-tal werkende leden verminderd was, wegens vertrek naar elders. In verband met dit feit deed hij een beroep op de aanwezige ouders in de zaal om hun kinderen tot muzikant te laten opleiden door direc- chef kunnen opvolgen. En toen hij dat gezegd had, werd ik zo kwaad, dat ik meteen ben weggelopen van hem en de volgende dag stuurde hij m'n ring terug- en schreef me, dat hij met zo'n driftkop als ik niet meer wilde gaan". En weer barstte het meisje in een snikken uit. Heieen legde troostend haar arm om het tengere lichaam heen, maar kon dadelijk geen woorden van troost vin den. De naïeve, onschuldig uitgespro ken woorden van Geertje Trader had den haar een steek gegeven. Ze voelde een verkilling in zich opkomen. Maar waarom eigenlijk? Geertje hief haar betraand gezicht naar haar op. „Ik heb je toch niet ge griefd, Heieen?" Onmiddellijk beheerste de jonge vrouw zich en kuste het bevende meisje met volle hartelijkheid. „Welnee, meid. En wat die verdachtmakingen betreft, trek je er nets van aan, hoor. Wij houden al lebei van elkaar en zijn erg gelukkig". Geertje gaf een zucht van verlich ting. „Ik dacht wel, dat het kletspraat jes waren en daarom wilde ik het je vertellen". Maar Heieen had het gevoel alsof ze eensklaps een steen in haar binnenste voelde. (Wordt vervolgd). teur Brakman. Ook vestigde hij de aan dacht op de Persil-actie, die in Breskens georganiseerd wordt ten bate van de muziekvereniging, met hieraan verbon den een mooie surprise voor de huis vrouwen. Hij spoorde aan hieraan mee te doen. Hierna werden o.l.v. dir. Brakman een aantal muzieknummers ten gehore ge bracht. In afwijking met voorgaande jaren werd er ditmaal na de pauze geen to neelvoorstelling gegeven, doch werd een revue ten tonele gebracht, genaamd „Artisten-staminée," o.l.v. de heer J. Bruijnooge, die hiervoor heel wat werk verzet heeft. Beide avonden had een geslaagde ver loting plaats, met Zaterdag na afloop nog een dansje. Retrenchement Filmavond. Voor de filmavond van het Roode Kruis, afd. W. Z.-Vlaanderen, bestond Zaterdag te Retranchement veel be langstelling. De algemeen-secretaris, de heer M. I. Hoste, zette een en ander over het werk van het Roode Kruis uiteen. Hij wees op de uitstekend geslaagde schoolactie voor de jeugd van Fréjus en op de even eens succesvolle geldinzameling voor de gedupeerden van Tuindorp-Oostzaan, die in het g;ewest reeds f 2430,- op bracht, terwijl de ontvangsten van drie gemeenten nog moeten binnenkomen. Hij vroeg aandacht voor de bloedtrans fusiedienst, die in het gewest nog wel enige donors kan gebruiken. In het af gelopen jaar werd 429 maal bloed af genomen bij 442 donors. Hij deelde mede, dat dit jaar uit Zee land 105 personen kunnen deelnemen aan de bootreis met de Henry Dunant, het nieuwe hospitaalschip van het Roo de Kruis, dat gebouwd werd voor de jaarlijkse uitstapjes met invaliden. De bouw van dit schip, alsmede het ge bruik, dat er van gemaakt wordt, werd op een film vertoond. Prachtig was de kleurenfilm over het Aalsmeerse bloemencorso in het Sta dion te Amsterdam. De hoofdfilm „Meisjes in het wit," een aangrijpend werk, werd met veel aandacht gevolgd. Vermeld kan nog worden, dat deze filmavond in het gewest in nog 15 an dere plaatsen werd gegeven, voor in totaal 1900 bezoekers. Retranchement vormde hierbij een waardig sluitstuk. Vrouwelijke kerkeraadsleden. In de kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente te Retranchement ontston den vier vacatures, mede in verband met de bepalingen van de nieuwe kerk orde. Niet verkiesbaar waren de ouder lingen Iz. Risseeuw en J. A. Hennekeij, benevens de diaken J. F. Kornelis. Diaken J. P. Visser wenste voor verkie zing niet meer in aanmerking te komen. In de vacante plaatsen werden geko zen de heren J. A. Poissonnier (ouder ling) en D. de Feijter (diaken), alsmede de dames S. Risseeuw-Risseeuw en K. Robijn-Schouten, resp. ouderling en diaken. De bevestiging vond plaats in de kerkdienst van Zondag 21 Febr. Bij een afscheidswoord tot de scheidende kerkeraadsleden deelde Ds. Tijmstra mede, dat de afgetreden ouderling Iz. Risseeuw 36 jaar onafgebroken lid was van de kerkeraad. Toneelstudie. De toneelgroep „Ons Genoegen" te Retranchement heeft „Schip op strand" in studie genomen, een toneelspel in 3 bedrijven door Barend van der Veen. Oostburg jaarvergadering Vrouwenbond N.V.V. Onder grote belangstelling vergader de de federatie W. Z.-Vlaanderen van de Vrouwenbond N.V.V. In haar openings woord begroette de voorzitster, mevr. M. S. Dijk-Langstraat, o.m. een 2-tal af gevaardigden van het district Zeeland, t.w. mevr. J. Schipper-Koopman uit Goes en mevr. M. Wille uit Vlissingen. Voorts waren ter vergadering aanwezig een 4-tal N.V.V.-bestuurders, die later op de middag zitting zouden nemen in het forum. Uit het jaarverslag bleek, dat de fe deratie kerngezond is en een zeer grote activiteit op velerlei terrein ontplooit. Het ledental is vooruit gegaan en be draagt thans 312. Mevr. Joz. Adriaan- sen-de Neef, de secretaresse, werd dank gebracht voor haar vele activiteiten. Op het beleid van de penningmees teresse, mevr. S. van Roo-Deseijn, was weinig aan temerken. In hartelijke be woordingen werd zij door de voorzitster gehuldigd omdat zij bijna 12V2 jaar on afgebroken de financiën van de federa tie beheerd heeft. Zij kreeg namens de aangesloten afdelingen een prachtige potplant aangeboden. Eenzelfde ge schenk viel ten deel aan mevr. C. Boi- din uit Oostburg, die het federatiebe stuur ging verlaten omdat zij geen deel uitmaakt van een afdelingsbestuur. Daar het federatiebestuur bij haar vele malen gastvrijheid genoot, werd ook zij dank gebracht voor haar aandeel in het federatiewerk. Aangezien mevr. Boidin ziek is, werd het geschenk aanvaard door de afd. Oostburg. In de plaats van mevr. Boidin werd mevr. S. Simpelaar-de Klerk uit Oost burg in het federatiebestuur gekozen. Mevr. Joz. Adriaansen-de Neef werd herkozen als secretaresse. In de plaats van mevr. Hough uit Retranchement werd mevr. C. Schouten-Willems geko zen. Voor de afd. Aardenburg nam mej. van Wijckhuijzen zitting in het bestuur. Tijdens de pauze werd een grote verlo-

De Schakel | 1960 | | pagina 2