^CORSETTEN BOBBE nouveautés r alg nieuws blad alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen llli£t tl dit mo-oA^aaA Uw- j,apo~n o§. campiet ceni maden? dejchakel 15e Jaargang - Nr. 1S4 Vrijdag 25 Februari '60 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. posff 1.25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korving Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL., Plaatselijk Nieuws Oroede Raadsvergadering De Raad der gemeente Groede wij zigde in haar vergadering van vorige week Vrijdag het gemeentelijke uitbrei dingsplan. Dit was noodzakelijk gewor den, omdat de bouw van een nieuwe 3-klassige openb. lagere school op de urgentie voor 1960 was geplaatst zoals de Inspecteur van het lager onderwijs had bericht. De plaats die in de wijzi ging aan de nieuwe school is ingeruimd, ligt langs de nieuwe uitvalsweg, ten zuiden van de nieuwe kleuterschool. Op voorstel van B. en W. besloot de raad in dit verband nog de architect, dhr. Rosenkranz te Oostburg, die ook de plannen voor de kleuterschool heeft gemaakt, op te dragen de plannen voor de o.l. school voor te bereiden, zodat, zo dra de rijksgoedkeuring wordt verkre gen, de realisering van de plannen ter hand genomen kan worden. Bij de aanvang der vergadering wierp de voorzitter, traditiegetrouw, een te rugblik op het afgelopen jaar. Voor de landbouwers van Groede is het een vrij gunstig jaar geweest, omdat de droogte weinig invloed heeft gehad in West Z. Vlaanderen. Ook voor het badseizoen is 1959 bijzonder gunstig geweest. Het ver enigingsleven kenmerkte zich door het ontwikkelen van gezonde activiteiten. Het bezoek van Minister Toxopeus was een van de hoogtepunten voor Groede. Deze bewindsman kwam zich op de hoogte stellen van de ernstige bezwaren, welke Groede tegen de grenswijziging tussen Breskens en Groede heeft. Wij hebben stellig de indruk gekregen, al dus de voorz., dat de minister begrip heeft voor onze zienswijze, ik zou haast zeggen dat de minister onze zienswijze deelt. De voorz. wees nog op de prettige verstandhouding tussen het gemeente bestuur en de diverse instanties. Voor wat betreft de loop der bevolking over het afgelopen jaar, liet spr. niet zulke enthousiaste geluiden horen. Met een teruggang van 34 kwam het inwonertal op 2084 te staan. De voorz. herinnerde er aan, dat bij zijn komst in 1946 Groede 2612 inwoners telde. Het gebrek aan vol doende werkgelegenheid is een der groot ste oorzaken. Onze aandacht zal er daarom op gericht moeten zijn uitbrei ding aan de werkgelegenheid te geven. De voorz. betreurde het, dat de rege ring er niet toe over is gegaan voor Breskens de financiële faciliteiten te verlenen, verbonden aan de ontwikke ling als kerngemeente. Een grote stap vooruit noemde hij de totstandkoming van de Ontwikkelingscommissie Zeeuws- Vlaanderen en de instelling van de Com missie voor de vijf samenwerkende kust- gemeenten. Jammer is het, dat na de instelling van deze laatste Commissie nog niets naders is vernomen. Tot slot bepaalde de voorz. zich nog tot een aantal wensen en noodzakelijk heden voor het jaar 1960, o.a. de verbe tering van de woontoestanden, de vol ledige realisering van het 100 pCt.-plan voor de waterleiding. De bouw van zo merhuisjes aan de kust, waarbij de moeilijkheid is gelegen in het feit, dat Feuilleton Het Meisje uit de Molenpolder door HENK VAN HEESWIJK. 40 Ook het personeel was niet achterge bleven. „Ja, chef," had Spierenburg, een van z'n intiemste collega's enkele dagen voor zijn huwelijk gezegd, „ja chef, we hebben het niet zo gauw voor elkaar kunnen krijgen, maar dat is je eigen schuld. Je had ons in elk geval toch wel een maand van tevoren kunnen waar schuwen dat je van plan was je vrij heid te verliezen - nee, laat me uitspre ken, dan hadden we 't spul voor je trouwen nog voor elkaar gehad. Even wel, als je terug komt van je huwelijk- reis - zo noemen ze dat, niet? - maar ik zou temet m'n mond voorbij praten. Basta. Je zult wel zien dat je collega's ook nog wel wat voor hun nieuwe chef en z'n vrouw over hebben". Doch het cadeau kwam desondanks mooi op tijd. Toen ze van het gemeen tehuis terugkwamen, stond het geschenk van het personeel reeds bij de andere in de woning aan de Voorstraat: een prachtige staande schemerlamp. Het had een plaatsje gekregen in de hoek i MEDISCHE Burchtstraat 13 OOSTBURG de grondeigenaren geen grond willen verkopen; de bouw van de o.l. 3-klas sige school, waarbij de mogelijkheid zich aandient de oude school J;e verbouwen tot gymnastiekzaal. Van grootste ur gentie noemde de voorz. de aanstelling van een derde schoolarts. Tot slot dient de bluswater-vijver in de kom der ge meente, tegenover het gemeentehuis, te worden verbeterd. De voorz. beëin digde zijn rede met de hoop uit te spre ken, dat de raad in eendrachtige samen werking aan de belangen der gemeente Groede zal willen blijven werken, zodat Groede kan blijven wat het is, n.l. een prettige woongemeente. Naar aanleiding van het schrijven van de Minister van Maatschappelijk Werk inzake de opheffing van de woonruimte- wet 1947, bepaalde de raad na het aan horen van de mening van B. en W., dat deze wet voor de gemeente Groede nog niet gemist kan worden. Immers dan kan de verkoop van woningen aan bui tenlanders tegengegaan worden. Deze mensen gebruiken die woonruimte als zomerverblijf, terwijl de eigen ingezete nen dan niet aan woonruimte kunnen komen. Besloten werd aan het daarvoor in aanmerking komende gemeente-perso neel een voorschot van 3 pCt. op de toe komstige salarisverhoging toe te kennen over de maanden Jan., Febr. en Maart. In dit verband werd een schrijven van de gemeente Valkenswaard inzake het vaststellen van een gunstiger salarisver hoging, voor kennisgeving aangenomen, omdat de vakbonden zeer zeker in staat geacht moeten worden de belangen van hun aangesloten ambtenaren te behar tigen. Op het verzoek van het ziekenhuis „Charitas" te Roosendaal werd besloten de tussen de West Z.-Vlaamse gemeen ten bestaande overeenkomst betreffen de de verpleging van besmettelijke pa tiënten in het ziekenhuis te Oostburg, te wijzigen in dien zin, dat het bedrag per dag, hetwelk tot op heden bepaald was op f 3,- voor verpleging, in de ver volge zo hoog zal zijn, als op dat tijd stip aan erkende ziekenfondsen in re kening zou kunnen worden gebracht. Het verzoek van de Stichting Studie centrum Wegenbouw te 's-Gravenhage, werd op grond van de financiële staat der gemeente afgewezen. Zij vroeg een subsidie van f 50,- p. jaar. Besloten werd voor die inwoners van Groede, die bij het Groene Kruis te Breskens zijn aangesloten in verband met de ligging van hun woningen nabij Breskens, een subsidie van f 2,50 te ver strekken p. lid p. jaar. Het Wit Gele Kruis te Breskens vroeg voor de leden van Groede, welke bij haar zijn aange sloten, een verhoging van de jaarlijkse subsidie tot f 3,50 p. lid p. jaar. Dit ver zoek werd aangehouden en zal bij de begroting 1961 nader bekeken worden. Afgewezen werd nog het verzoek van de van de voorkamer van het huisje bij de drukkerij. En dat was nog niet alles ge weest! Want op de 30e April, toen de bel in de „Phoenix" om 12 uur het einde van de werktijd inluidde, enkele uren eerder in verband met de verjaardag van de Koningin, sloot Knoop voor de laatste maal sedert 39 jaren de deur in zijn kantoortje af. Toen gingen de zet ters en drukkers niet naar huis, maar bleven in de drukkerij, die met guirlan des en bloemen versierd was. Boven de deur der drukkerij en ook boven die van het woonhuis was een soort van ere poort geïmproviseerd met een groot „welkom" in het midden. Knoop en z'n vrouw liepen nog eens door de drukke rij, waar ze zoveel jaren hun brood ver diend hadden. Ook de woning was ver sierd. Weemoedig dacht de oude man aan de gelukkige jaren, die hij en z'n vrouw hier hadden doorgebracht. Nu was zijn tijd gekomen: de tijd om plaats te ma ken voor een jongere leider. Thans brak voor hem een periode van rust aan en zou een ander zijn plaats innemen. Hij had z'n rust werkelijk verdiend. Negen en dertig jaren was een lange tijd. Maar liever was hij nog een poosje aan het werk gebleven, in z'n vak, dat hij -zo lief had. Nu ja, af en toe zou hij nog wel eens een kijkje komen nemen in de „Phoenix". Geschreeuw en geroep van „daar ko Stichting Uitgebreid Technische School te Terneuzen om een subsidie van f 10,- per jaar, alsmede van de Stichting- Centraal Projectie- en Lichtbeelden instituut om een subsidie van f 5,- per jaar. Een verzoek van dhr. J. I. Brakman, oud-raadslid te Groede, aan de raad gedaan aan de nieuwe uitvalsweg, waar langs nu een aantal woningen zijn ge bouwd, 'n bepaalde naam te geven, werd op voorstel van B. en W. aangehouden. De door dhr. Brakman, die een tachti ger is, voorgestelde naam menen B. en W. nog niet te kunnen accepteren, om dat het gewenst is alleen namen van overleden personen te benutten, daar levende personen nog steeds aan de kritiek in het openbare leven bloot staan. De rekening 1956 werd voorlopig vast gesteld. Ten behoeve van de R.K. bijz. lagere school werd voor het vakonder wijs het jaarlijkse bedrag op f 274,56 be paald. Z.L.M.-vergadering. De afd. Groede van de Z.L.M. hield haar algemene ledenvergadering in hotel „De drie Koningen". In zijn openings woord verwelkomde de voorzitter, de heer J. van Dijke, in het bijzonder het college van B. en W., de heer Sinke, Prov. afgevaardigde van de Z.L.M. uit Goes, de heer K. Malkorps, assistent bij de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst te Axel, de streekvoorzitter, de heer A. Luteijn en de heer J. B. Becu, die hij dankte voor zijn bereidwilligheid om om deze middag een lezing te willen houden. Na de notulen en het jaarver slag van de secretaris, de heer J. van Driel, waaruit bleek dat afd. tot 99 leden is gestegen, werden de mededelin gen behandeld. De rekening en verant woording van de penningmeester, de heer J. de Vlieger, werd door de heren J. Aarnoutse en C. van Hoeve nagezien en in orde bevonden. Bij de verkiezing- van de periodiek aftredende bestuurs leden, de heren C. Cijsouw, Jac. Luteijn en A. Salomé-Verhage, waarvan de he ren C. Cijsouw en Jac. Luteijn, die nu al vijftien jaar lid zijn, zich niet meer herkiesbaar stelden, werden gekozen de heren P. Cijsouw en A. Becu-Verhage, terwijl de heer A. Salomé-Verhage her kozen werd. De door de heer J. B. Becu, dijkgraaf van het waterschap „Het vrije van Sluis" gehouden lezing over de temporisering van de dijkverhoging en wat dit betekent voor Zeeuws-Vl., werd met grote aandacht gevolgd. Na de rondvraag werd de vergadering onder dankzegging en een woord van opwek king om toch allen op de ontspannings avond aanwezig te zijn, door de voorzit ter gesloten. Ontspanningsavond Z.L.M. Voor leden en genodigden van de afd. Groede van de Z.L.M. werd in hotel „De men ze!" hadden hem uit z'n overpein zing doen opschrikken en zo vlug z'n stramme benen het hem veroorloofden, was hij naar voren gelopen. Met gejuich hadden de gezellen en hun gepensioneer de chef het paar in hun auto verwel komd. Toespraken werden er gehou den, er was gedronken en gegeten, er waren handen gedrukt en toen was ieder zijns weegs gegaan. Knoop en z'n vrouw naar hun nieuwe woning in de stad, de gezellen naar hun huizen en de nieuwe chef met z'n jonge vrouw naar de fraai versierde woning. En de volgende dag was gewoon het werk begonnen, met dit verschil, dat Hugo Kastelein de plaats van Knoop had ingenomen. Een nieuwe kapitein stond nu op het schip. Men was al spoedig aan elkaar en aan de nieuwe situatie gewend. Het leven ging op de drukkerij z'n gewone gang en geen wanklank verstoorde het geluk van het jonge paar, totdat Op een heerlijke .zomeravond in Juni zat Heieen met een handwerkje op de bank voor het huis te genieten van het heerlijke weer. Hugo was nog bezig met wat schrijfwerk, want er was een groot aantal nieuwe orders binnengekomen. Heieen had hem zo juist een kopje kof fie boven gebracht en gevraagd, of hij nog niet ophield met zijn werk, maar in weerwil van het lokkende weer wist hij aan de bekoring weerstand te bie Wij tonen U nu reeds de eerste op katoengebied uit België, Frankrijk, Nederland, Italië en Zwitserland Komt U eens geheel vrijblijvend kijken. Onze verkoopsters zullen U zeer gaarne met hun advies van dienst zijn I Voor Uw BETERE DAMESSTOFFEN en -CONFECTIE eerst kijken bij Uw Modehuis in VlissingenÜ drie Koningen" een jubileum-ontspan ningsavond gegeven. Medewerking ver leenden de L.J.G.-band uit Groede en en de Z.P.M.-L.J.G., afd. IJzendijke- Biervliet. De voorzitter van de Z.L.M., de heer J. van Dijke, opende deze avond met een hartelijk woord van welkom tot de vele aanwezigen. Het verheugde hem tevens te kunnen mededelen, dat op de voorafgegane vergadering besloten was om aan het 100e lid een herinnerings medaille uit te reiken. Tevens dankte hij burgemeester Everaars voor zijn bereid heid om op deze avond de prijzen uit te reiken voor de jaarlijkse bietenzaaiwed strijd. Hierna werd het programma voor deze avond ingezet door de L.J.G.-band Groede met een viertal accordeonnum mers, waarna een duet werd ten gehore gebracht door de heren P. Leenhouts en Iz. Becu, gevolgd door een solo-nummer van de heer P. Leenhouts. Hierna trad de Z.P.M.-L.J.G., afd. IJzendijke-Bier- vliet op met een drietal zangnummers, gevolgd door een declamatie „De L.J.G.", door mej. J. Dhondt. Het eerste toneel stukje „Hij is onschuldig", klucht in één bedrijf van P. Gerdas, viel bij de aanwezigen zeer in de smaak. Door de heer C. van Belois werd gedeclameerd „De dieren" van Aart van der Leeuw. Hierna reikte burgemeester Everaars den; z'n plicht ging voor alles. Maar hij beloofde zo spoedig mogelijk beneden te komen. En nu zat ze nog alleen op de helder witte bank - een huwelijksgeschenk van Knoop en z'n vrouw - en haakte zonder op haar werk te letten, want ze keek over de smalle dijk naar de overkant van de veensloot, waar in het mulle zand twee kinderen met de hofhond stoeiden, een grote lobbes van een hond, die met zich liet sollen. Een enkele maal liep er een boerenknelht of een paar meiden voorbij, die naar gewoonte haar groetten, wat met een hartelijk knikje beantwoord werd. In de lindebomen langs het dijkje twetterden en sjilpten de vogels en ver klonk het geratel van een voortsnellende trein. Daar kwam iemand op de fiets aan en reed de dijk af, het erf op tot vlak bij de bank, waarHe leen zat. Ze sprong overeind. „Geertje! Wat leuk zeg, dat je me eens komt opzoeken". Ze begroetten elkaar op hartelijke wijze. Het meisje zette de fiets tegen de muur en kwam bij haar vroegere vrien din zitten. „Ik ben blij," zei ze, terwijl ze met een zakdoekje het warme gelaat afveeg de, „dat je 't leuk vindt, dat ik eens kom, want eerlijk gezegd, durfde ik eerst niet". „Ben je waarom niet?" „Zie je, je bent zo heel anders gewor-

De Schakel | 1960 | | pagina 1