Rijwielhandel VAN MEENEN, Breskens. RIJWIELEN: S kleur a zwart, een grote sortering Sellotape plakband Ontvangen „Maison Moderne", Breskens Squaw Valley Fa Schippers Nauta Kon. Nederlandse Schouwburg ie Gent Nieuwe Stoffen Knopen, Ceintuurs, Kragen, Sjaals Jumpers, Vesten Kousen, donkere kleuren, vanaf f1,95 't nieuwste PETTICOATSTOF, blijft stijf (met schuimrubber gevoerd). A. J. van de Vijver-Donze, Dorpsstraat 89. Tel. 889 Olympische hoogtepunten Vanaf 18 februari dagelijkse reportage's uit Amerika Straks het grootste evene ment ROME Breskens. Tel. 617 Koopt NU,|dan behoeft U niets te missen Oostburg. Tel. 58 en voor het vakonderwijs aan deze school op f 536,25. De exploitatie- en huurvergoeding over 1959, alsmede het voorschot over 1960 voor de R.K. bijz. kleuterschool werden vastgesteld. Op het desbetreffende verzoek van de Vereniging „De ambachtsschool voor Oostburg en omstreken" werd besloten om de opleiding in avondschoolverband uit te breiden met het vak lassen. Na in de commissie, welke hiervoor in het leven was geroepen te zijn bestudeerd en gewijzigd, kwam het ontwerp van de precariorechten-verordening nogmaals aan de orde. De heer Broodman zei nog niet te zijn bekeerd en tegenstander te zijn gebleven van het ontwerp. Hij wilde liever de oude verordening opnieuw vastgesteld zien. De nieuwe verordening heeft bijzonder veel onbillijkheden. Zo heeft de gemeente vergunningen gege ven om erkers en balcons te bouwen en nu worden deze belast. Door reclame verlichting te belasten ontneemt men de middenstand het initiatief. Ook de viervoudige verhoging der rechten voor friteswagens van f 60,tot f 240,per jaar, alsmede voor de f riteskiosk tot f 546,per jaar vond hij uitgesproken onredelijk. De heer Dekker, lid van de voorbereidingscommissie, zei, wanneer de heer Broodman over een onbillijke verordening wilde spreken, de straat belasting-verordening er toch zeker een is. Zo zwaar zag de heer Dekker de ver ordening op de precariorechten niet in, immers de kleine heffingen zijn bedoeld als een erkenning van het eigendoms recht van de gemeente. Zou men dit niet op deze wijze doen, dan weet na een aantal jaren niemand de oorspronke lijke toestand. Zonder hoofdelijke stem ming werd de verordening aangenomen, zoals de commissie ze had voorgedragen. De heren Broodman en Van Hee wilden geacht worden te hebben tegen gestemd. Tot slot werd het herbouwplan met be bouwingsvoorschriften vastgesteld. Vergadering De Vereniging tot verbetering van het rundvee, kring West Z.-Vl., vergaderde in hotel „De Eenhoorn". De voorzitter, de heer M. A. de Bruijne, opende de bij eenkomst met de mededeling, dat het hoofdbestuurslid, Baron Collet d'Escury verhinderd was deze bijeenkomst bij te wonen. Tot zijn teleurstelling moest de voorzitter meedelen, dat de heer Cam. Vercraeije uit Aardenburg om gezond heidsredenen heeft moeten besluiten zijn functie als secretaris neer te leggen In het kort schetste hij de bijzonder grote verdiensten van de heer Ver craeije voor de vereniging. Zonder hem is haast geen vergadering denkbaar. Ruim 40 jaar heeft de heer Vercraeije zijn beste krachten als bestuurslid aan de vereniging gegeven. Hem werd hier voor in warme bewoordingen dank ge bracht. Op zijn voorstel besloot de ver gadering de heer Vercraeije een grote fruitmand en bloemen te zenden. De notulen, nog opgesteld door de heer Vercraeije, werden door de voorzitter gelezen en door de vergadering vastge steld. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental met 9 is teruggelopen. Er zijn thans nog 165 leden. Gezien de zeer gunstige kaspositie werd besloten dit jaar geen contributie te heffen. De pen ningmeester, de heer A. Buijck uit Wa terlandkerkje, werd decharge verleend voor zijn beleid. Als secretaris werd benoemd de heer S. de Rijcke uit Aar denburg. De overige bestuursleden wer den herkozen. De heren Ph. Haverbeke uit IJzendijke, H. Noë uit St. Kruis en J. Ongenae uit Waterlandkerkje, werden bij acclamatie herkozen. Voor de fok- veedag te Oostburg en IJzendijke werd resp. f 25,en f 15,beschikbaar ge steld. Vergadering K.I-Vereniging. De K.I.-Vereniging West Z.-Vl. ver gaderde in hotel „De Eenhoorn". De voorzitter, de heer A. Brakman uit Nieuwvliet, kon een groot aantal leden begroeten. Ook de Rijksveeteelt-consu- lent voor Zeeland, Ir. W. L. Harmsen uit Middelburg, was aanwezig, evenals de pl.v. directeur van het stierenstation, de heer W. Minnaerd uit Goes en de die renarts van de gezondheidsdienst voor dieren, Dr. J. Robijns uit Goes. Onder de ingekomen stukken was een verslag naar een onderzoek van de afstamme lingen van de K.I.-stier Rotterda Smits. Uit dit verslag bleek, dat voor ongerust heid inzake de fokcapaciteiten geen reden bestaat. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal inseminaties iets terug loopt. In het boekjaar werden 1744 koeien geïnsemineerd. In 1958 1790. Het percentage dat direct bevrucht was, lag boven het gemiddelde. In 17 gevallen werd gebruik gemaakt van de gelegen heid om sperma van andere dieren el ders uit het land te betrekken. Het zijn vooral de fokliefhebbers, die het extra bedrag hiervoor voteren. Het insemina- tiegeld voor 1960 werd vastgesteld op f 16,per koe. In 1959 beliepen de in komsten en uitgaven f 28.053,78. Er was een winstsaldo van f 2.643,76. Het totaal vermogen is f 5006,14. De reserve is be stemd voor de aankoop van andere stie ren. De kascontrole-commissie bracht een gunstig verslag uit. In deze commis sie werd de heer F. du Bois uit Zuid- zande gekozen. In het bestuur werd in de plaats van de heer C. A. Mabesoone uit Aardenburg, de heer A. J. Buijsse uit Aardenburg gekozen. De heer Sturte- waegen, welke eveneens niet herkies baar was, werd vervangen door de heer Urb. Maes uit Eede. In de plaats van de heer A. Brakman, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd de heer A. Lu- teijn uit Nieuwvliet gekozen. Het overige bestuur bleef ongewijzigd. Aan de vee tentoonstelling te Oostburg werd f 25, en aan die te IJzendijke f 15,subsidie verleend. Ir. Harmsen hield hierna een rede waarin hij er op wees dat het afgelo pen jaar voor de K.I. een stationair jaar is geweest. Op de groei na de oprichting der K.I.-vereniging moest er eens een stilstand komen. Spr. constateerde in de veehouderij in Zeeland belangrijke verschuivingen. De pinken en kalvers worden niet meer zo vlug verkocht, doch op eigen boerderij aangehouden om ge mest te worden voor de vleesproductie. Provinciaal gezien gaat de Zeeuwse vee stapel vooruit. De gunstige vleesprijzen zijn hieraan ook niet vreemd. Uitvoerig zette Ir. Harmsen het nut van de eiwit controle uiteen. Ook besprak hij het plan om door goede selectie en passende stieren in Zeeland zelf te komen tot de aanwijzing van stierenmoeders. Uit de vergadering kwamen weinig bijvalsbetuigingen. De vraag of men met een commissie dit alles zou bereiken kwam naar voren. Niet met commissies, aldus de practijkstem, doch met liefde voor de dieren en een open oog voor him eigenschappen kan men goed vee gaan fokken. Ir. Harmsen merkte op, dat de fokkers beslist zelf mee zullen mogen spreken. Men wil in de toekomst samen gaan bepalen wat voor de beste Zeeuwse koeien het meest geschikt moet worden geacht, om zo goed mo gelijk vee te verkrijgen. Dr. Robijns vertoonde daarna een filmstrip over bodem, plant en dier, en gaf een uit stekende uiteenzetting over deze drie, die onafscheidelijk met elkaar verbon den zijn. De heer A. Brakman sloot de bijeenkomst, waarna het bestuur bijeen bleef om de bestuursfuncties onderling te verdelen. Biervliet Bazar voor de Kerkvoogdij De Kerkvoogdij van de Herv. Ge meente heeft zich de laatste jaren grote financiële offers moeten getroosten. Eerst werd de in de oorlogsjaren zwaar getroffen Kerk gerestaureerd. Enkele jaren geleden verbouwde men de oude consistorie tot een werkelijk fraai jeugdgebouw, waarvan niet alleen de kerkelijke verenigingen profiteren. Thans is de pastorie nodig aan ver bouwing toe, doch de kas van de Kerk voogdij is leeg. Daarom heeft men een werkgroep gevormd, die op korte ter mijn de benodigde gelden bijeen hoopt te brengen. De werkgroep bestaat uit de heren M. Maas, T. K. de Oude en W. Gruben, waarin namens de Kerkvoogdij de heer F. Keukelaar is toegevoegd. Men wil op Koninginnedag, dus op 30 April a.s. een grote bazar houden waarvoor de bedrijfsgebouwen van de heer J. de Oude beschikbaar werden gesteld. De Herv. vrouwenvereniging zegde reeds haar medewerking toe voor de inrich ting van een stand fraaie handwerken. Thans wordt een beroep gedaan op de gemeentenaren om handwerken te ma ken en materiaal om de bazar te ver wezenlijken. Niet alleen handwerken zullen ten verkoop worden aangeboden. Ook frites, oliebollen en wafels zullen tijdens de bazar te verkrijgen zijn, ook het rad van avontuur zal lustig rond draaien. Vele andere attracties, zoals sjoelen, bussen werpen, enz., zullen er op gericht zijn het gestelde doel te be reiken. Pastoor Burm ziek. Pastoor Burm is Vrijdag j.l. opgeno men in het ziekenhuis te Sluiskil. Men heeft echter goede hoop, dat de bejaar de pastoor niet lang uit zijn parochie weg zal zijn. FILMNIEUWS „Casino"-bioscoop te Breskens pre senteert Zondag 21 Febr. om 4 en 8 uur Elvis Presley in topvorm in de spannen de film „King Creole". Het verhaal van een populaire zanger, die een meisje weet te redden uit de handen van een gangster. Met deze film bewijst Elvis Presley een temperamentvol en goed acteur te zijn. Woensdag 25 Febr. om 8 uur, de be kende Tarzan vertolker Johnny Weiss- muller in de grote wildernisfilm „Tar zan in New York". De majestieuze wil dernis van Kenya als achtergrond voor de opwindende avonturen van de ko ning der jungle. De gewetenloze bandie ten die de orde en vrede kwamen ver storen in het rijk van Tarzan, verkeer den in angst en spanning, want zij wis ten dat Tarzan hen op het spoor was en zij zijn wraak niet konden ontlopen. Een actiefilm voor de liefhebbers. Vismijn - Breskens Week van 7 t.e.m. 13 Febr. Ill kg. kabeljauw 1430 kg. sardijn 1568 kg. sardijn puf Gevonden voorwerpen Blauwe meisjesregenjas. Inlichtingen ter gemeente-secretarie te Schoondijke. Radio en Televisie Qp 1 Febr. j.l. bedroeg het aantal aan gegeven televisietoestellen 609.856 tegen 584.766 op 1 Jan. Tot en met 11 Febr. zijn er al weer 9.861 tv-ontvangers bij gekomen, waardoor het totaal inmid dels tot 619.717 is gestegen. Het tot dus ver in Febr. genoteerde daggemiddlede van bijna 900 om precies te zijn 896 nieuwe tv-toestellen is het hoog ste sinds de invoering van de registratie op 1 Jan. 1956. Het aantal aangegeven radio-ont vangtoestellen steeg in de loop van Jan. van 2.605.338 tot 2.611.800. Op 1 Febr. waren er 489.737 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 490.157 op 1 Jan. j.l. Zondagsdienst doktoren. (Van 's Zaterdagsmiddags 12 uur t.e.m. 's Maandagsmorgens 8 uur). BreskensGroedeSchoondijke Dr. v. d. Maas, Breskens, tel. 468 Voetbal ZEEUWS AFDELINGSVOETBAL le klas A. 22 45—15 22 51—31 20 43—23 18 38—36 15 45—35 14 30—27 14 33—49 13 36—47 9 19—41 7 22—58 4e klasse H. Uitslagen van Zondag j.l.: Oostburg-'s-Heer Arendskerke 12 Ria-Luctor 11; Breskens-Lewed. Boys 00; Clinge-Yerseke 30; Koewacht- Biervliet 03. De stand is nu Biervliet 17 11 2 4 24 57—30 Clinge 15 10 3 2 23 36—11 Steen 15 11 1 3 23 50—18 Lewed. Boys 15 10 2 3 22 46—35 Breskens 15 8 3 4 19 39—20 Yerseke 13 6 2 5 14 34—31 Oostbiïrg 13 3 4 6 10 39—39 Luctor 15 2 5 8 9 25—40 Koewacht 17 3 3 11 9 22—45 's-H. Arendsk. 15 1 5 9 7 18—45 Ria W. 16 1 4 11 6 17—59 Programma voor Zondag a.s. Luctor-OostburgYerseke-Ria W. Breskens-Clinge's-Heer Arendskerke- Lewedorpse Boys. Oostburg, dat Zondag thuis een steek je liet vallen, zal het tegen Luctor niet gemakkelijk hebben. Wij houden het op een verdeling der punten. Yerseke zal Ria wel met lege handen naar huis sturen. Breskens-Clinge kan een span nende wedstrijd worden, waarbij we Breskens toch altijd de kans op een gelijk spel geven. 's-Heer Arendskerke zal de winst wel aan de gasten moeten laten. Abe. Verkrijgbaar bij Firma SMOOR DE HULSTER Zondag 21 en Donderdag 25 Febr. „EURYDICE" Toneelspel van Jean Anouilh. Regie: Ben Royagrds. SpeeldagenZondag te 15 en 19,30 uur. Donderdag te 19,30 uur. KERKDIENSTEN Ned. Herv. Kerk Zondag 21 Febr. Aardenburg, 10,30 uur, Ds. Blom St. Kruis, 9 uur, Ds. Blom Biervliet, 11 uur, Ds. Evenhuis Breskens, 9,30 uur, Ds. Brezet Collecte „Rozenoord" Cadzand, 9 uur, Ds. Eijgendaal 4 uur, Ds. Beernink, Brugge Jeugddienst Groede, 10 uur, Ds. de Jong Hoofdplaat, 9,30 uur, Ds. Evenhuis Nieuwvliet, 11 uur, Ds. Brezet Collecte Zondagschool Oostburg, 10 uur, Ds. Hugo van Dalen Woensdagavond 7 u., Avondgebed Retranchement, 10 uur, D». Tijmstra Bev. ambtsdragers Schoondijke, 10 uur, Ds. Brinkman Sluis, 9,30 uur, Ds. Balk St. Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Balk Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma Collecte Internationale Hulpverlening IJzendijke, 11 uur, Ds. van Evert Zuidzande, 10,30 uur, Ds. Eijgendaal Vrij Evang. Gemeente Geen opgave Ev. Luth. Gemeente Groede, 10 uur, Wika Wasterval Doopsgez. Gem. Aardenburg 10,15 uur> Ete- Vis Geref. Kerk, Breskens. 10 uur, Ds. Boot, Gapinge 2,30 uur, Ds. van Mechelen, Oostburg R.K. Parochie H. Barbara te Bre»ken« Zondag 21 Febr. Geen opgave De stand is nu: Patrijzen 14 10 2 2 Walcheren 17 10 2 5 Vogelwaarde 15 10 0 5 Aardenburg 15 6 6 3 Groede 17 6 3 8 Noormannen 14 5 4 5 Schoondijke 17 5 4 8 Sluiskil 17 4 5 8 Domburg 13 4 1 8 Robur 15 3 1 11

De Schakel | 1960 | | pagina 3