supportersclub „The Queens Park Rag- gers", tegen Groede I. Dus Groede, zorg er voor, dat wij na de vermoeienissen van de competitiewedstrijden toch ook nog eens een aardig partijtje Interland wedstrijd te zien krijgen. Muziekuitvoering. Dinsdag j.l. gaf de muziekvereniging ,JE.M.M." een zeer goed geslaagde uit voering, waaraan medewerking werd verleend door de toneelgroep uit Aar denburg met het zeer leuke blijspel „De nieuwe typiste". Zaterdag a.s. zal alles nog eens worden opgevoerd, met na af loop een dansje. Biervliet Kanarietentoonstelling In de zaal van de heer Bracke werd de eerste kanarietentoonstelling ge opend van de onlangs opgerichte ka narievereniging. Er was veel belang stelling. Door ziekte van burgemeester Kostense, die had toegezegd de tentoon stelling te zullen openen, werd het ope ningswoord gesproken door de voorzit ter, de heer L. Bracke. Spr. gewaagde van de grote medewerking welke men van de zijde der reeds langer bestaande verenigingen te IJzendijke, Breskens en Axel had ontvangen. Ondanks de korte tijd van voorbereiding is de tentoonstel ling uitgegroeid tot een zeer fraai ge heel, waar voor de vogelliefhebbers veel te genieten viel. Er waren kanaries in vele soorten. Ook fazanten, en parkie ten. De keuring werd verricht door de heer M. Borghsteijn uit Axel. De uitslag luidde: kampioen, een fraaie beker en medaille, inzending van mevr. Dekker- Verplanke, 89 punten; le pr. mevr. Dek ker-Verplanke, Mozaik agaat, 89 pt. 2e pr., idem, Goud agaat, 89 pt.; 3e pr., C. van Renterghem, Zalm, 88 pt.; 4e pr., mevr. Dekker-Verplanke, Goud agaat, 88 pt. 5e pr., A. de Krijger, Wit, 88 pt.; 6e pr., C. Brevet, Oranjerood, 88 pt.; 7e pr., L. Bracke, Oranje agaat, 87 pt.8e pr., C. van Renterghem, Mozaik geel, 87 pt.; 9e pr., A. de Krijger, Oranje rood Isabel, 87 pt. Exoten, le pr., P. Jansen-de Kraker, 89 pt. Parkieten, le pr., C. van Renterghem, 87 pt. Gedurende de gehele Zaterdag en Zondag werd de tentoonstelling druk bezocht. Voor de jonge vereniging een stimulans om verder te gaan. Nieuwvliet Jaarfeest Chr. jeugdverenigingen. De Christelijke jeugdverenigingen hielden hun jaarfeest in het Kerkge bouw van de Vrije Evang. Gemeente. Vóór de aanvang van het uitgebreide en zeer goed samengestelde programma opende de leider, de heer J. de Bliek, deze avond met een hartelijk woord van welkom. Hierna werd overgegaan tot het voorlezen van psalm 135 1 door mej. E. de Smit, die hierover een ver handeling hield. Vöór het algemeen jaarverslag over 1959 door de secreta resse, mej. Y. de Cap, werd nog een solo gegeven door de heer L. Minder- houd. De klucht in één bedrijf „Tele gramstijl", werd zeer goed opgevoerd. Ds. J. Brezet, als uitgenodigd collega predikant van de Herv. Kerk, sprak de hoop uit, dat de samenwerking van de Christelijke jeugdverenigingen zich in stijgende lijn zou mogen voortzetten. Het Chr. zangkoor „Looft den Heer" on der leiding van de heer A. Bentschap Knook, gaf een uitvoering van geeste lijke liederen. Na de tractatie op koffie werd er pauze gehouden, waarin een verloting plaats vond ten bate van de gezamenlijke verenigingen. Na de pauze werd de avond voortgezet met het ge meenschappelijk zingen van enige lie deren uit de bundel van Joh. de Heer, waarna de heer J. Scheele een voor dracht hield met orgelbegeleiding, ge volgd door een solo van mej. M. Minder- houd. Ds. van der Molen, Vrij Evang. predikant te Cadzand, hield nog een toespraak. Hierop volgde de opvoering van een ernstig toneelstuk in vier be drijven „Plicht of liefde". Ds. van der Molen besloot deze goed geslaagde avond met dankgebed. Jaarvergadering Het Groene Kruis". Maandag j.l. hield de afd. Nieuwvliet heid hun kleurenpracht, alsof ze zeg gen wilden: Zie ons aan, wij zijn boden van zachtere dagen, van een warmere sfeer. Weg is het winterleed en de win terkou. Nieuw leven begint en ontwaakt als ieder jaar. Weest blijde en verheugd en adem met volle teugen de zilte voor jaarslucht in. Hugo opende de deur van zijn woning en liep naar de drukkerij, welke hij ont sloot. Hij stak de gaspitten onder de loodpotten van de zetmachines aan, zo dat de zetters, als ze over een uur kwa men, dadelijk aan het werk konden gaan. Dan opende hij de ramen, opdat de frisse voorjaarslucht de duffe druk kerij kon binnenstromen. Frisse lucht was een eerste vereiste. Hij keek eens naar buiten. Het werd een prachtige dag vandaag. Geen wolkje was er te bekennen en de zon steeg stra lend omhoog. In de bomen kwinkeleer den reeds de vogels of het een lieve lust was en over groenende weiden liepen de melkers naar de staartslingerende koeien de nog maar enige dagen geleden de donkere stal verwisseld hadden voor de jionge, fltisse grasvlakten. Ergens klonk het geluid van rammelende melk bussen, die werden schoongeboend en ver weg reed de morgentrein, die de ar beiders naar de verschillende fabrieken en werkplaatsen zou brengen. In huis zorgde He1 een voor de mor genmaaltijd. De waterketel stond op het van „Het Groene Kruis" haar jaarver gadering in de Stadsherberg. De op komst was, vermoedelijk door de slech te weersomstandigheden, zeer matig te noemen. Na de opening door de voorzit ter, de heer H. Brakman, die speciaal de wijkverpleegster, Zr. de Bruijne, dankte voor haar aanwezigheid, werd de agen da vlot afgewerkt. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Quaars, bleek dat het aantal leden 207 was, hetgeen op 1 Jan. 1960 was teruggelo pen tot 198. Door de leden van de kas- commissie, de heren J. Wissekerke en P. Aarnoutse, werd de rekening in orde bevonden met een kassaldo van f 2182,47 De aftredende bestuursleden H. Brak man en P. de Keuninck, werden met ruime meerderheid herkozen. De bode magazijnmeester, de heer J. de Reu, werd voor het jaar 1960 herbenoemd. De voorzitter verheugde zich te kunnen meedelen dat nog dit jaar men de de finitieve beschikking krijgt over een opslagruimte voor de materialen in een lokaal van de verbouwde oude openb. lagere school, waarvoor het bestuur het gemeentebestuur zeer dankbaar is. Dit lokaal zal zeer waarschijnlijk voorzien kunnen worden van een electrische ra- diateur met thermostaat voor de ver warming van het lokaal en het droog- houden van de materialen. Na de rond vraag sloot de voorzitter de vergadering. Raadsvergadering. De raad besloot in zijn vergadering van Dinsdag j.l. het ontwerp van het uitbreidingsplan, hetwelk voor de kust strook door het Ingenieursbureau Van Hasselt en De Koning werd opgemaakt, voorlopig vast te stellen. Dit plan be staat uit twee gedeelten, namelijk het Oostelijke gedeelte, dat ten Oosten van de z.gn. geïnundeerde Zwarte polder is gelegen en het gedeelte dat rond de z.gn Pannenschuur is geprojecteerd. De voorzitter zei, dat het in eerste instan tie over dit laatste gedeelte handelde, omdat de bebouwingsvoorschriften, welke op het Oostelijk gedeelte van toe passing zullen zijn, b.v. riolering, elec- triciteit en waterleiding, realisering hiervan in de weg staan. Het Westelijke plan, hetwelk voorziet in de bouw van een motel, een groep vacantiehuisjes voor 1 en 2 gezinnen, een groep vi er- gezinshuisjes, een kampeerterrein en een aantal semi-permanente woningen heeft deze voorzieningen of krijgt die op korte termijn. Dit plan sluit aan op hetgeen reeds ter plaatse aan vacantie huisjes staat en op het bestaande kam peerterrein. Nadat het Westelijke plan volgebouwd zal zijn, over een twee of drietal jaren, zal het Oostelijke plan tot uitvoering kunnen worden gebracht. De raad besloot tegelijkertijd het uitbrei dingsplan door het ingenieursbureau overeenkomstig het ontwerp gereed te laten maken, zodat (aannemende, dat er geen bezwaren tegenin worden ge bracht) dit dadelijk na de ter visie legging en de definitieve vatstelling door de raad ter goedkeuring aan de com missie toe te zenden. Door spoed te be trachten hopen B. en W. dat nog dit jaar de eerste zomerhuisjes en mogelijk ook het motel zullen kunnen worden ge bouwd. De voorzitter vond het besluit er een van verstrekkende betekenis voor de gemeente. Bij de aanvang der vergadering had de voorzitter, de traditie getrouw, het afgelopen jaar nog eens onder de loupe genomen en hetgeen tot stand kon worden gebracht in herinnering ge bracht. Zeer tevreden was spr. over de geweldige medewerking van de zijde van de Prov. Waterstaat, het waterschap Het Vrije van Sluis en de Waterleiding- Mij., welke laatste aan een snelle uit voering van het 100 pCt.-plan haar volle medewerking verleent. Het inwo nertal liep jammer genoeg met 18 zielen terug en kwam hierdoor op 434. Hiermee had de voorzitter het gemis aan vol doende werkgelegenheid onder de aan dacht gebracht. Immers juist door een tekort aan werkgelegenheid in de streek zoeken de mensen elders employ. In dit verband drukte de voorzitter er zijn spijt over uit, dat het Rijk niet de nodige middelen heeft willen beschik baar stellen om industrievestigingen in Breskens te stimuleren. Ook drukte spr. fornuis te zingen en in haar peignoir stond ze boterhammen te snijden. Hoe anders was het leven nu. Hoe vol geluk! Het was nog maar een paar maanden geleden, datze de Beldam had verlaten en nu in haar eigen huisje als getrouw de vrouw woonde. Het geluk scheen vol komen en toch kon ze niet meer met narigheid terugdenken aan de dagen, dat ze op de Beldam diende. De jonge Van Elk had zoveel als mogelijk was alles weer goed gemaakt. Hij had haar een lange brief geschreven, waarin hij in de allereerste plaats zijn verontschul diging aanbood en de reden uiteen zette van zijn zonderlinge houding van die avond. En bij de brief was een prachtig electrisch fornuis bezorgd, met het ver zoek dit te willen aanvaarden als be wijs van verzoening en tevens als hu welijksgeschenk. Hugo had het kostbare cadeau eerst willen terugsturen, maar de drie vrouwen hadden hem op dit be sluit doen terugkomen. Hij had tenslotte toegegeven en een briefje met een dankbetuiging uit naam van hem en zijn vrouw teruggeschreven. Het was een koel, vormelijk epistel geweest, want hij gevoelde een onverklaarbare afkeer van de Beldam en zijn bewoners en hij was blij, dat Heieen nu voor goed van de Bullebak vandaan was. (Wordt vervolgd). er zijn spijt over uit, dat de Commissie Samenwerking Kustgemeenten nog niets heeft kunnen uitrichten. Tot slot betreurde spr. het, dat het protest te gen de hoge veertarieven geen gunstig oor heeft gevonden bij de regering. De West Z.-Vlamingen hebben evenals ie dere andere inwoner recht om relaties met overig Zeeland en Nederland te on derhouden, inplaats van te worden ge dwongen zich op België te oriënteren en dit wordt thans in de hand gewerkt door de hoge veertarieven. Voor 1960 meende de voorzitter, dat de raad haar volle aandacht moet besteden aan de ontwik keling van het kustgebied. Voorts zal aandacht besteed moeten worden aan de verruiming van de werkgelegenheid. Ook aan de verbetering van de woon toestanden. Tot slot zei de voorzitter, dat men hun arbeid niet alleen tot het materiële moest bepalen, maar trachten het elkaar zo aangenaam mogelijk te maken en men zal moeten doen, wat zijn hand vindt om te doen. De heer Van Roosendaal dankte de voorzitter voor al hetgeen hij voor de gemeente heeft willen verrichten en zei, ook al lopen de meningen vaak uiteen, toch er van overtuigd te willen zijn, dat de raadsleden de belangen van de ge meente willen dienen. Van dit laatste zei de voorzitter zich terdege bewust te zijn. Afgewezen werd het verzoek van de Uitgebreid Technische School te Ter- neuzen om subsidie van 1/2 cent per in woner met een minimum van f 10, Dit op grond van de vrij moeilijke fi nanciële positie der gemeente. Op de zelfde gronden werd het verzoek van de Stichting Studiecentrum Wegenbouw om f 50,subsidie afgewezen. Een ver zoek van de gemeente Breskens adhae- sie te willen betuigen op het door de raad van Breskens genomen besluit om per 1 Jan. 1961 uit de Centrale Dienst te treden, werd zonder hoofdelijke stem ming voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van het schrijven van de besrokken ministerie Is inzake de buiten werking stelling van de woon ruimte wet 1947, was het gevoelen van de raad, dat deze wet voor de gemeente Nieuwvliet niet gemist kan worden. Een voorschot van 3 pCt. op de loons verhoging van de daarvoor in aanmer king komende gemeenteambtenaren zal worden verleend. Besloten werd tenslot te de overeenkomst welke de West Z.-Vl. gemeenten met betrekking tot de ver pleging van lijders aan besmettelijke riekten indertijd aanging met het zie kenhuisbestuur „Charitas" te Roosen daal ten behoeve van het ziekenhuis te Oostburg, in die zin te wijzigen, dat in plaats van de verpleegprijs van f 3, per dag in den vervolge een prijs zal worden betaald als op dat tijdstip aan erkende ziekenfondsen zou kunnen worden gedeclareerd. Breskens E.H.B.O. De afdeling Breskens van de Kon. Ned. Vereniging voor E.H.B.O. organi seerde Woensdag j.l. een demonstratie- oefenavond in „De uitkomst". De aan wezige groepen uit Aardenburg, Oost burg, Biervliet, IJzendijke, Hoofdplaat, Groede en Breskens, kregen ieder een opdracht die moest worden uitgevoerd, terwijl de beide plaatselijke doktoren, onder wier leiding de avond stond, een en ander toelichtten. Voorzitter M. Barendse opende en sloot deze leerzame en gezellige avond. Vergadering Wit-Gele Kruis. De afdeling Breskens van het Wit- Gele Kruis hield Woensdag j.l. een al gemene vergadering in de lagere school. De voorzitter, de heer C. Vissenberg, heette de aanwezigen welkom en wees nog eens op het belang der vereniging en vond het jammer, dat nog niet iedereen lid is. Toch is er een aanmer kelijke vooruitgang te bemerken. In 1958 begonnen met 93 leden, zijn er nu 110. Echter een derde der Katholieke gezinnen ontbreekt nog. Binnen enkele weken hoopt men zover te zijn met het wijkgebouw, dat tot aanbesteding kan worden overgegaan. Van het Bisdom was een schrijven binnen gekomen, dat de Eerw. heer J. van Mechelen als gees telijk adviseur is benoemd. De aandacht werd ook nog gevestigd op de a.s. polio inentingen. Verder werd het huishou delijk reglement vastgesteld. In verband met het vertrek van de bestuursleden, de heren De Wever en Den Exter, wer den gekozen de heren Blaakman en L. Visser. De aandacht werd er nog eens op gevestigd, dat men voor het lenen van de verplegingsartikelen zich bij een van de bestuursleden kan vervoegen. De voorzitter dankte alle aanwezigen voor hun belangstelling en hoopte dat ieder propagandist zou zijn, opdat op de vol gende vergadering nog meer leden aanwezig zouden zijn. Oostburg Raadsvergadering Naar aanleiding van de notulen merkte de heer J. Barendregt op dat de raad een schrijven heeft ontvangen van de voorzitter van de kamer van koophandel in Z.-Vl., waarin in zekere zin een standje wordt gegeven dat Oost burg een industrievestiging is ontgaan omdat de gemeente aan betrokkene mededeling deed, dat de benodigde ar beidskrachten niet aanwezig waren. De heer Barendregt zou nu graag op de hoogte worden gebracht over' deze kwestie. Wethouder Geuze zei, dat dit een zaak is, die door burgemeester Mr. K. Hoekzema persoonlijk is behandeld met de vertegenwoordiger van de Schie- damse lederwarenfabriek. Inderdaad bleken er onder de ingeschrevenen aan het arbeidsbureau niet meer dan 10 geschikte personen te zijn. Genoemde industrie zou met 50 mensen willen be ginnen, terwijl er voornemens waren heel spoedig daarop uit te breiden tot 100 of 150 werknemers. Wij hebben ons nu in verbinding gesteld met de hoofd directie van genoemde industrie, die ons meedeelde, dat zij van genoemde kwes tie niets en dan ook niets af wist. Het is dus een storm in een glas water geweest, aldus de heer Geuze. De burgemeester zei indertijd, dat de arbeiders er niet waren. De voorzitter van de K. v. K. zei, dat ze er wèl waren. De heer Barendregt zei als raadslid geen standjes af te willen wachten van de heer Horstmann over een kwestie waar de raad volledig buiten staat. Ook de heer E. Dekker was deze mening toegedaan en voelde veel voor de suggestie van de heer Baren dregt om de heer Horstmann op een gepaste wijze te antwoorden, waartoe zonder hoofdelijke stemming besloten werd. De Stichting Katholiek Middel baar onderwijs voor Z.-Vl. vroeg aan de gemeente ten behoeve van de R.K. H.B. S. te Oostburg een subsidie van f 50,— voor elke Oostburgse leerling, die deze school bezoekt. Dit bedrag wenste men te ontvangen om de aanloopkosten voor de stichting van genoemde school goed te maken en voor het dekken van kosten welke buiten het Rijks subsidieverband vallen. B. en W. stelden voor f 30,toe te kennen omdat naar haar mening de uitgaven voor godsdienstige zaken meer het kerkelijke en particuliere vlak ra ken. De heer Broodman gaf als zijn mening te kennen, dat gezien het aan tal leerlingen van 63 de subsidie voor de gemeente te grote financiële consequ enties heeft, tevens wees hij op de ge lijkstelling van het Middelbaar onder wijs. Hij deed een voorstel om f 15, per leerling beschikbaar te willen stel len. Buiten de heer P. van Hee, werd het voorstel niet gesteund. Weth. Geuze stelde, dat de gemeentekas zeer zeker een dergelijke uitgaaf kan opvangen. Een reeks van jaren in successie ver toonde de gemeentebegroting aanmer kelijke tekorten. Na afsluiting van de rekeningen bleven er steeds vrij grote batige saldo's over. Nu hebben we een begroting vastgesteld, welke wel slui tend is, ondanks dat vele bedragen ruim zijn geraamd. Zonder moeite kan be doelde post zeker in de begroting gepast worden. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten f 30,toe te kennen, ter wijl tot wederopzeggens vervangen werd door voor 1 jaar. De heren Broodman en Van Hee wensten aantekening tegen te hebben gestemd. Ook over de subsi die-aanvrage van de Oostburgse turn vereniging werd levendig van gedachten gewisseld. De heer Broodman vond dat genoemde vereniging nogal groots op gezet is. De kosten voor de leiding, ruim f 30,per week, vond hij wel wat topzwaar. De voetbalvereniging heeft trainers, die voor niets hun werk doen. Uiteindelijk werd besloten de Voorge stelde f 1,per lid te geven. De vereni ging telt 182 leden. Aan de Stichting U.T.S. voor Z.-Vl. te Terneuzen werd een halve cent per inwoner subsidie toege kend. Het schrijven van de betrokken ministeries betreffende buiten werking stellen van de woonruimtewet 1947 kwam in bespreking. De heer E. Dekker kon zich niet geheel verenigen met de motivering, welke B. en W. aanvoert om aan te tonen dat voor Oostburg deze wet niet gemist kan worden. Aan de ene kant zou men kunnen stellen, dat nu de tijd weer normaal is geworden ook de werking van de woonruimtewet moet beëindigen, maar aan de andere dat zou zijns inziens de particuliere bouw wel kunnen stimuleren. Aan de andere kant om het onttrekken van woonruimte voor vacantiedoeleinden te gen te gaan, zou men handhaving kun nen voorstaan. De voorzitter zowel als de heer D. Geuze wezen er op, dat de woonruimtewet steeds door B. en W. met de grootst mogelijke soepelheid werd gehanteerd en dat zij zeker niet van plan zijn de gevolgde gedragslijn te doorbreken. Bovendien is het van groot belang, wanneer dit noodzakelijk is, op deze wet te kunnen teruggrijpen. Het bestaan van de woonruimtewet op zichzelf heeft reeds een geweldige pre ventieve werking. Met drie stemmen tegen (de heren Barendregt, Verhage en Dekker) besloot men dat deze wet voor alsnog voor Oostburg niet gemist kan worden. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten de indertijd met het R.K. ziekenhuis St. Antonius te Oostburg ge sloten overeenkomst met betrekking tot de oprichting en instandhouding van een inrichting tot afzondering en ver pleging van lijders aan besmettelijke ziekten te wijzigen. Het bedrag van de vergoeding per verpleegdag was nog steeds f 3,Thans werd bepaald, dat dit bedrag gelijk zal zijn aan dat wat men bij een ziekenfonds voor verpleging in rekening kan brengen. Besloten werd een gedeelte van het gemeentehuis te verhuren aan het Rijk ten behoeve van de Rijkspolitie. Het betreft hier woon ruimte voor de postcommandant, welke werd bepaald op f 1300,en het ge deelte dat voor de dienst bestemd is, zoals bureau, cellen, enz., werd verhuurd voor f 3652,78. Het bedrag, bedoeld in art. 55bis der l.o.-wet werd voor 1960 voor het gewoon lager onderwijs en het voortgezet lager onderwijs bepaald op f 40,47 en voor het uitgebreid lager onderwijs op f 42,23. De voorschotten op de gemeentelijke vergoeding over 1960 werd vastgesteld voor de R.K. lagere school op f 8094, de Chr. Nationale school op f 5517,41

De Schakel | 1960 | | pagina 2