BOBBE r ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Plaatselijk Nieuws I NU REEDS NI E U WE I Zomer- en Overgangsjurkjes Feuilleton Het Meisje uit de Molenpolder de ichakel ALG NIEUWS BLAD ije Jaargang - Nr. jsj Vrijdag 19 Februari '60 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1.25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. kor ving Advertenties met brieven onder nr. of bijgons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. Schoondijke Uitvoering L.J.G. en Z.P.M. Zaterdag j.l. gaven de L.J.G. en Z.P.M. afd. IJzendijke een uitvoering in hotel „De Zwaan", alhier. De voorzitter, de heer D. Dekker, sprak een openings woord en heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de streekvoorzitter, de heer Adr. Luteijn en de leden van zus terverenigingen uit de buurt. Spr. gaf een overzicht van wat het afgelopen jaar gebeurd was en stond even stil bij de vorig jaar gehouden landbouwten toonstelling te Aardenburg, waarbij de L.J.G. en Z.P.M. zo'n werkzaam aandeel had gehad. Ook vroeg hij aan de jon geren meer aandacht te besteden aan het ploegen en zaaien, omdat zoals hij wel eens hoorde, het wel in orde was ais het bouwland maar zwart zag en het zaad maar in de grond kwam. Vroeger, toen men nog met twee, soms met drie span paarden reed, ging als normaal de grote knecht voorop en de tweede en derde volgden wel. En zo ging het iedere dag. Waarom, aldus de voorzitter, moet er toch zo'n haast zijn? Er kan daarom wel de nodige zorg aan alles besteed worden. Spr. pleitte daarom ook om nog meer wedstrijden te organiseren en op alle gebied. Na de opening kreeg men als eerste optreden een groepje dames en heren, die met pianobegeleiding een viertal liedjes ten gehore brachten, hetgeen bijzonder in de smaak viel. Daarna kreeg men een declamatie door mej. Dhont, getiteld „De L.J.G.", welke bij zonder goed werd gegeven. Hierna volg de de klucht in één bedrijf „Hij is on schuldig". Een bijzonder leuk spel, waarin men alle mogelijke verwikkelin gen kon zien, wanneer men iets doet, dat niet door de beugel kan. Een dave rend applaus was de beloning voor de spelers (sters). Daarna declameerde de heer C. van Belois over „Dieren", het geen goede bijval kreeg. Toen daarna het gtoepje dames en heren nog enkele zangnummers ten beste had gegeven, was het tijd voor de pauze. In deze pauze werd een verloting gehouden, waarvoor diverse prijzen waren beschik baar gesteld en welke diende om de kas van de vereniging te versterken. Na de pauze werd het mooie toneelspel in drie bedrijven „Waarom zweeg je zo lang" voor het voetlicht gebracht. Dit spel werd keurig opgevoerd en men zag veel goede en spannende momenten. Men kon er dingen in zien, die helaas maar al te vaak in het leven voorkomen en waarop de aanwezigen bijzonder goed reageerden. Het was bij verschillende momenten bijzonder stil, hetgeen een bewijs was, dat dit mooie stuk goed aan gevoeld werd. Wij, die de L.J.G. en Z.P. M., afd. IJzendijke, meerdere malen voor het voetlicht zagen, misten in dit spel de heer Joz. Haak, maar zijn plaats werd door zijn broer, F. Haak, keurig overgenomen. In deze vereniging moet men op 30-jarige leeftijd plaats maken voor de jongeren. Als men een pluim moet geven, zonder de anderen daarbij te kort te doen, dan moet dit op de eerste plaats zijn aan het adres van mej. J. Dreve, voor de mooie drama tische rol die zij ten beste gaf als Re- gina, de vrouw van dokter Sluizer. Zij speelde deze rol voortreffelijk en gaf mooi en natuurlijk spel. Ook „oma", ge speeld door mej. J. Dhont, werd bijzon der goed vertolkt. Een daverend applaus was dan ook de dank der aanwezigen. Mej. J. Dhont sprak na afloop een slot woord en dankte allen hartelijk voor de betoonde belangstelling. Een bijzonder woord van dank richtte spreekster tot de familie Van Rosevelt voor de mede werking aan de vereniging gegeven in de vele jaren dat zij hier hun uitvoerin gen hadden gegeven en zij hoopte dat zij van een welverdiende rust zouden mogen genieten. De nieuwe bewoners van hotel „De zwaan" dankte zij voor de vriendelijkheid, de eerste avond betoond en zij sprak de hoop uit, dat deze goede verstandhouding lange tijd zou blijven bestaan. Het was weer een buitengewoon goed verzorgde avond, waarop de L.J.G. en Z.P.M. met trots kunnen terugzien. Retranchement De gemeenteraad vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Leenhouts. De leden Van de Sluis en Kornelis waren met kenniesgeving af wezig. De voorzitter wees op de belang rijke beslissingen, die de raad in 1959 nam en sprak de hoop uit, dat een en ander in 1960 gerealiseerd zal kunnen worden. Wethouder Almekinders dankte de burgemeester voor de goede samen werking in het afgelopen jaar en hoopte dat ook in 1960 eendrachtig samenge werkt zal worden. Met betrekking tot de toestand van de baileybrug deelde de voorzitter mede, dat het waterschap toegezegd heeft, de nodige herstellingen te zullen verrichten. De Provincie is in middels bezig, de plannen voor het aan leggen van een nieuwe brug uit te wer ken. Van de Ned. Heide-Mij. was een ontwerp binnen gekomen, dat voorziet in de aanleg van wandelpaden over de duinen, met enkele plateau's en enige duinovergangen, dit alles met het oog op de oeverbeveiliging en de recreatie. Op voorstel van B. en W. werd afwij zend beschikt op een viertal subsidie aanvragen. Een voorstel van B. en W. om de pachtprijs voor tuingronden van de gemeente te stellen op 4 cent per m2, werd aangenomen. De bevoegdheid tot het verhuren van dergelijke gronden werd overgedragen aan B. en W. Be sloten werd een voorschot op de salaris verhoging in de vorm van een uitkering ineens over het le kwartaal 1960 toe t kennen aan het daarvoor in aanmer king komende gemeentepersoneel, als mede aan de opzichter van de Centrale Dienst en het personeel van de Vlees keuringsdienst. Op voorstel van B. en W. werd besloten, dat de gemeente zich garant stelt voor de betaling van de foto's ten behoeve van het in de maand Mei a.s. te houden bevolkingsonderzoek. Op voorstel van B. en W. werd even eens besloten, aan de betreffende de partementen te berichten, dat ook in Retranchement de woonruimtewet 1947 van toepassing dient te blijven. De heren Pattist, Lauret en Vercouteren vroegen hieromtrent nadere inlichtin gen. Het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme zal voortaan, tot we deropzegging, een jaarlijkse subsidié ontvangen van f 10,De verordenin gen op de keuringsdienst en op de hef fing en invordering van keurlonen, wer den gewijzigd. Bij de rondvraag sprak de heer Lauret de hoop uit, dat het toe risme zich zou blijven ontwikkelen en tevens wees hij op de wenselijkheid tot vestiging van kleinindustrie. Hij infor meerde, hoever men is gevorderd met het uitbreidingsplan. De voorzitter deelde mee, dat dit binnen afzienbare tijd in behandeling zal worden genomen. Collecte. Een collecte voor de Internationale Hulpverlening bracht in de Herv. Kerk f 31,op. Benoeming De heer Fr. de Putter werd benoemd tot bode van de Algemene Landarbei- dersbond, afd. Retranchement. Breskens Vergadering winkeliersvereniging Maandag j.l. hield de winkeliersver eniging „Ons Belang" haar jaarverga dering in Hotel Valk. In zijn openings woord constateerde de voorzitter, de heer Van Laarhoven, dat de opkomst voor deze vergadering niet bijzonder groot was, hetgeen hij betreurde, dit in verband met de zorg, die het bestuur zich heeft getroost om aan deze verga dering een bijzonder karakter te geven. Na lezing der notulen volgde het jaar overzicht door de secretaris, de heer P. Vergouwe, dat aanleiding gaf tot enige discussie. Door het ontbreken van een penningmeester, gaf de voorzitter een korte toelichting op de kaspositie. Een kascommissie werd benoemd. De be stuursverkiezing gaf enkele moeilijkhe den daar de secretaris niet meer her kiesbaar was. Een tijdelijke oplossing werd gevonden doordat de secretaris werd ontlast van bepaalde werkzaam heden en bereid bleek zijn functie nog even aan te houden. Na de rondvraag, waarvoor geen belangstelling was, werd gepauzeerd. Hierna werden enkele prachtige films vertoond, waarvoor de heer H. van Melle zijn gewaardeerde medewerking verleende. De voorzitter sloot de vergadering en constateerde dat de thuisblijvers dit maal weer geen gelijk hebben gehad. Gezellige avond bejaarden. Dinsdag j.l. organiseerde de Algem. Bond van ouden van dagen, afd. Bres kens, een gezellige avond voor de be jaarden in zaal „Casino". De voorzitter, de heer J. Besemer, kon in zijn ope ningswoord vertegenwoordigers van het algemeen bestuur, diverse Breskense verenigingen en het bestuur van de zus terverenigingen uit Groede en Schoon dijke welkom heten. De goed gevulde zaal kon genieten van muziek en toneelspel door „De Fla mingo's" en een filmprogramma, ver zorgd door wachtmeester Van Oqyen uit Groede. Voordat de voorzitter deze gezellige avond sloot, dankten de heren Rookus uit Schoondijke en Casteleijn uit Groede voor de ontvangen uitnodiging. In de pauze had een geslaagde verlo ting plaats. g ontvingen wij de eerste Ti j| waarvan de modellen stuk g voor stuk vlot en gezellig zijn, zodat ze zeer geschikt S zijn om als feestjurkje te dienen. B Voor Uw BETERE I DAMESCONFECTIE g eerst kijken bij Uw Modehuis H in VlissingenÜ |J 0 s Groede Vergadering V.V.V. De vereniging voor Vreemdelingen verkeer hield haar algemene vergade ring in hotel „De drie Koningen". Bij de opening heette de voorzitter, de heer P. M. Hoste, de heer G. Oskamp, directeur van de Prov. V.V.V. voor Zeeland, har telijk welkom. Na de notulen van de secretaris, de heer A. de Hulster, werden de ingekomen stukken behandeld. Mevr. Jansen-Goedbloed en de heer P. Beun hadden de boeken en kas gecontroleerd en in orde bevonden. Tevens werd de kascommissie uitgebreid tot drie per sonen en hierin gekozen de heer A. van den Hemel. Uit het jaarverslag bleek dat er in 1959 in Groede ca. 5000 gasten gelogeerd waren met een totaal van 30.000 overnachtingen. De periodiek af tredende bestuursleden, de heren P. M. Hoste en D. Duininck werden met zeer grote meerderheid herkozen. De heer Oskamp hield een lezing over het glo bale werk in het algemeen van de plaat selijke V.V.V. en de verhoudingen en samenwerkingen der V.V.V.'s en over de streekvergadering in Oostburg. Engels voetbalbezoek. In het kader van het algemeen voet- balbezoek van Engelse clubs aan Zee land op Zaterdag vóór Pasen, komen er een tweetal Engelse clubs een vriend schappelijke wedstrijd spelen in Groede. De bedoeling is dat als volgt gespeeld wordt, t.w. als eerste om drie uur de voorwedstrijd van de Engelse jeugdspe lers „Repton boys club", tegen het jeugdelftal van Groede, dat samenge steld zal worden uit spelers tussen 16 en 18 jaar. De hoofdwedstrijd wordt dan om vijf uur gespeeld door de Engelse door HENK VAN HEESWIJK. 39 ,,'t Water is een beetje koud, hè?" lachte Thijs, „en het ijs zal jouw lange lijf ook wel niet houden. Maar ik wilde je alleen maar zeggen, dat wij elkander nog wel eens spreken en ik kom dat grietje van jou ook nog wel eens te gen. Onthoudt dat!" Een driftgolf joeg over hem. Hij maakte een beweging om zich op het ijs te begeven om Thijs in z'n kraag te pakken, maar deze scheen z'n gedach ten te raden en was in een oogwenk in de vallende duisternis verdwenen. Hugo zag het nutteloze van een poging om de lafaard te achterhalen in en met een schouderophalen sprong hij weer op zijn fiets, 't Was ook daarom wel goed, dat z'n prinsesje nu veilig en wel thuis was. Hij zou wel op haar passen en wee die Vermeulen als hij zijn pad kruiste. Bah, wat een vent! Achter een brede sloot heeft hij een grote bek, omdat hij weet, dat-ie daar veilig is. De man was het niet waard, dat hij er zich kwaad over maakte, maar Thijs had toch z'n hele stemming bedorven. HOOFDSTUK X. De dagen gingen nu in een bonte mengeling voorbij. Was het werk afge lopen, dan sprong Hugo op z'n fiets en kwam dan na een klein half uur be zweet en hijgend de Voorstraat binnen stormen, het huis in, waar Heleen dage lijks werkte aan haar uitzet. De dagen duurden lang, maar 's avonds bij het gezellige lamplicht en haardvuur, dan, als ze genoeglijk met elkander zaten te neuzen in prospectussen en prijscouran ten, dan, ja dan vlogen de uren om. En dan telden ze, precies als kleine kinde ren, die gauw jarig waren: nog zoveel dagen en dan Ook Nel deelde in hun vreugde, al deed ze wel eens kwasi-boos en verweet ze haar broer, dat hij daarom Heleen mee naar huis had gebracht op die Za terdagmiddag. Maar dan nam Hugo z'n zuster als een veertje op en tilde haar zo hoog, dat haar hoofd de zoldering raakte en dan liet hij haar niet eerder zakken, totdat ze beloofde het nooit meer te zeggen en een half uur later begon ze weer. Zo beleefden de jongelui plezierige tijden. Hugo's moeder zat meestal rustig met eenhandwerkje in haar hoekje en keek met welgevallen dan neer op die drie jonge mensen, die zo gelukkig waren en nog geen andere zorgen kenden dan om het huisje van het aanstaande paar zo mooi mogelijk in te richten. Een en kele maal, als men het haar vroeg, gaf ze raad in een of andere zaak, maar meestal liet ze Hugo en Heleen maar uitzoeken; het was beiden wel toever trouwd. De Zaterdagmiddagen waren hoogte punten. Dan verkleedde Hugo zich zo gauw hij thuis was en dan gingen ze getweeën op stap naar de een of andere zaak, waar ze hun keus in meubels wil den doen. Dan kwamen ze laat en opge togen thuis en schilderden beiden in levendige kleuren hun aankopen. Tegen de tijd, dat Knoop ging verhuizen, was de zolder in het huisje aan de Voor straat al vol met de bezitingen van de jongelui en beiden wachtten met onge duld op de dag, dat ze hun huisje zou den kunnen installeren en betrekken. Zodra Knoop over was naar de stad, zou Heleen 's morgens meerijden met Hugo om het huis schoon te maken, de maten van gordijnen en het zeil te nemen en verder alle andere dingen die aanstaande vrouwen zo graag doen in hun nieuwe huis. Op de drukkerij had men aanvanke lijk met gemengde gevoelens aange hoord, dat Hugo Kastelein de opvolger van Knoop zou worden. Iedereen was het met deze beslissing lang niet eens, doch men moest toegeven, dat een flink vakman was gekozen en daar Hugo bij allen populair was, duurde het niet lang, of allen waren er mee verzoend. De patroon had gezegd, dat een modern bedrijf als „De Phoenix" een jonge, energieke chef moest hebben en daar over waren de meesten het wel eens. Trouwens, vrijwel iedereen gunde het hem van harte en al hadden misschien enkelen gehoopt, zelf als opvolger van Knoop in aanmerking te komen, die ge dachten verdwenen, toen men zich re aliseerde, dat de baas met zijn keus eigenlijk geen betere had kunnen doen en diep in hun hart waren de meesten wel blij voor Hugo, wetende, dat hij geen misbruik zou maken van zijn nieuwe positie. In alle eenvoud trouwden Hugo en Heleen. Zij had het zo gewild. Er was nog geen jaar verstreken na het over lijden van haar beide ouders en Hugo had dit in haar gerespecteerd. Na hun huwelijk hadden ze een reisje gemaakt en op de laatste Aprildag keerden ze te rug, maar nu voorgoed in het kleine huisje naast de grote drukkerij. Toen begon voor beiden het nieuwe leven, dat hun zo mooi toescheen en waarover reeds bij het begin donkere wolken zich zouden samentrekken. HOOFDSTUK XI. Een heerlijke voorjaarsmorgen. De zon scheen met warme stralen op het ontluikend groen en de bloemen keken verwonderd over zoveel gloed de we reld in en toonden in alle bescheiden-

De Schakel | 1960 | | pagina 1