I BRILLEN eui I letori Het Meisje uit de Molenpolder ^Örlllemaefter" de (chakel ALG. NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN *5e gang - Nr. yj2 Vrijdag 12 Februari '60 Verschijnt iedere vrijdag Abonnemenisprijs f 1,10 p. kw.franco p. postf 1.25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korving Advertenties met brieven onder nr. of bijjions te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F" SMOOR DE HULSTER - DORFSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.'*» - GIRO 358296 Plaatselijk Nieuws Aardenburg Raadsvergadering In de gehouden raadsvergadering werd allereerst behandeld het schrijven van de ministers van Maatschappelijk Werk en Wederopbouw, waarin de me ning wordt gevraagd inzake het buiten werking stellen van de woonruimtewet. Aardetnburg, aldus burgemeester Van Dongen, kan deze wet niet missen. Zij heeft in het verleden altijd praeventief gewerkt, omdat door de wet B. en W. steeds toestemming moest worden ge vraagd voor het verhuren van woningen Bovendien is er in Aardenburg een ten dens waar te nemen, dat buitenlanders bestaande woningen aan hun bestem ming onttrekken en gebruiken als week end huis en vacantieverblijf. Hoewel er een nieuwe premieregeling is gekomen, zal het voor de kleinere gemeenten op het platteland toch moeilijk zijn wo ningwetwoningen te bouwen, daar men de voorgestelde 71A pCt. van de bouwkosten, met een maximum van f 1,60 huur per maand zal overschrijden. Algemeen was de raad het met het be toog van de voorzitter eens, zodat be sloten werd aan de ministers te verzoe ken de wet voor Zeeland niet buiten werking te stellen. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van het ministerie inzake de spaarregeling voor het gemeenteperso- neel. De consequentie voor de gemeente hiervan is, dat het personeel met een salaris beneden de f 7000,per jaar een premie van 25 pCt. uit de gemeente kas op het spaartegoed zal kunnen krij gen. Voor de salarisklasse boven de f 7000,wordt dit een bedrag van 15 pCt. De raad wilde graag een en ander bekijken, en zal in de volgende vergade ring over het voorgestelde beslissen. De begroting 1960 werd door G.S. goed gekeurd. Een jaarverslag van de V.V.V., afd. Aardenburg, werd ontvangen, als mede .een overzicht van het aantal over nachtingen. De vleeskeuringsverorde'- ning werd in verband met de slacht van schapen te Sluis en het exporteren van dit vlees gewijzigd. De diverse bedragen en voorschotten voor het kleuteronder wijs werden vastgesteld. De voorschot ten voor het bijzonder lager onderwijs werden vastgesteld. Het R.K. V.G.L.O.- onderwijs krijgt f 1860,De R.K. scholen te Aardenburg f 8360,De R.K. school te Eede zal een voorschot ont vangen van f 5960,Huize „Don Rua" te 's Heerenberg krijgt voor drie uit Aardenburg afkomstige leerlingen een subsidie van f 45,per leerling. Het gemeentepersoneel krijgt een uitkering ineens wegens verhoogde kindertoelage over het 4e kwartaal 1959, een kinder toeslagen verhoging over 1960 en een voorschot verhoging bezoldiging over het le kwartaal 1960. In de electrifica- tie van de percelen van de heren A. Riemens en G. de Bruijckere zal de ge meente per perceel f 1200,bijdragen. In de zomermaanden zal de V.V.V. een groot feest organiseren, waaraan bui tenlandse folkloristische jeugdgroepen zullen meewerken. De gemeente stelde zich voor een bedrag van f 900,ga rant voor de organisatie van dit feest. In zijn toelichting merkte de bur ge- door HENK VAN HEESWIJK. 38 „Nee, maar Huug, je begrijpt me ver keerd. Ik kan die zes weken toch niet bij jullie thuis wonen. Dat kost geld „Nu, reken er maar vast op, dat moe der je exploiteren zal. Ze zal je laten werken van de vroege morgen tot de late avond, met de pook achter je aan, zodat je nog veel harder voort moet dan bij die bullebak." Ze lachte om zijn dwaze woerden, maar toch was ze blij, dat ze nu een toevlucht had, want ze was er van over tuigd, dat ze bij mevrouw Kastelein met open armen ontvangen zou worden. En toch „Ik ben niet van plan om het aan te nemen," zei ze vastberaden. „Maar, m'n lieve prinses, wat wil ie dan?" „Wel, ik neem een kamertje, ergens in de stad, en dan zal ik wel zien, dat ik voor die resterende weken een tijde lijke betrekking krijg." Hugo schudde het hoofd en dacht enige tijd na. „Nu, ik laat het tenslotte aan je zelf over, hoewel ik er voor ben. meester op, dat de ervaring heeft ge leerd, dat dit festijn zich zelf kan be druipen. Om de V.V.V. echter niet met een strop te laten zitten, als het b.v. eens bar slecht weer is, werd deze ga rantie aan de gemeente gevraagd. De heer A. I. Ca.tsm.an stemde echter tegen, omdat het feest op Zondag georgani seerd zal worden. Een voorstel om aan de R.K. gezinsvoogdij vereniging een bij drage van f 2,50 per pupil te verlenen, ontlokte een breedvoerige discussie, die door mevr. Van den Broecke werd ge opend. Zij zag liever een basisbedrag per subsidie verleend, en bovendien een bedrag daarboven per pupil. In de ge- dachtengang van mevr. Van den Broe cke werd besloten. De R.K. gezinsvoog dijvereniging kreeg een bijdrage van f 2,50 per pupil voor 8 pupillen. Voor uitbreiding van bestaande industrie werd een terrein gemeentegrond ver kocht aan de heer G. E. Dierick, nabij het Verloren Kostje. De heer J. Rosseel vroeg B. en W. welke prijs zij hebben bedongen voor de bomen, welke op dit terrein staan. De burgemeester zette uitvoerig uiteen, dat men uitbreiding van plaatselijke industrie alleen maar kan toejuichen. B. en W. hebben ge meend om buiten de verkoopsprijs van de grond geen verdere betaling voor het houtgewas te moeten vragen, om te voorkomen, dat plaatselijke industrie zich elders gaat vestigen. De begrotin gen 1959 en 1960 werden gewijzigd. Tij dens de rondvraag werd opgemerkt, dat landbouwers met tractoren ver woestingen aanrichten op het rijwiel pad naar Eede. Er zal in de toekomst streng de hand aan worden gehouden, dat men met de tractorenniet over het rijwielpad rijdt om de landerijen te be reiken. De heer Lampo vroeg B. en W. eens te bezien of men de ouders van leerlingen aan de U.T.S. te Terneuzen, de Zeevaartschool te Vlissingen en de Middelbare scholen niet tegemoet kan komen in de zeer hoge reiskosten, welke de leerlingen moeten maken om deze scholen te bezoeken. De burgemeester zei, dat het voor vele ouders een groot bezwaar is iedere maand de hoge reis kosten te betalen. Een gemeentelijke regeling is hiervoor niet, doch de ouders kunnen zich, als de kosten boven him krachten gaan, wenden tot het Zeeuws Studiefonds. De provincie Overijsel heeft een regeling voor verplaatsings kosten van Middelbare scholieren, doch de burgemeester betwijfelde het of in Zeeland een dergelijke regeling gereali seerd kan worden, gezien de zeer pre caire kaspositie der provincie en de grote afstanden tussen de verschillende onderwijsinstellingen. De heer Paridaen uit St. Kruis vond dat aan de numme ring van de woningen wel iets mankeert Een vreemde postbesteller b.v. weet met de nummering geen raad. De post wordt dan ook vaak verkeerd bezorgd. Ook B. en W. waren van oordeel, dat er een andere nummering moet komen. Reeds werd opdracht gegeven om deize voor te bereiden. De heer Lansu vroeg aandacht van B. en W. voor een nij pend woonprobleem en vroeg medewer king om voor de woningverbetering hulp van het Terlingenfonds te krijgen. De raad zegde alle medewerking toe en verklaarde zich in principe bereid een bijdrage te verstrekken. Voorts vroeg de heer Lansu aandacht voor de situ- OOSTBURG atie, waaronder een loonsproeier, wo nende aan de Heerendreef, moet wer ken. Het achterpad is niet breed ge noeg om met de grote werktuigen achter het bedrijf, waar voldoende ruimte is, te komen. Thans worden de meest gif tige stoffen op de straat in de tank ge daan, wat uitermate gevaarlijk is voor de aldaar spelende kinderen. Ook B. en W. vinden het erg gevaarlijk. Indien het de gemeente niets gaat kosten, wilde men medewerking verlenen dat de be trokkene zelf het achterpad kan ver breden en verharden. Men wilde eerst bezien of alle aldaar liggende gemeente grond werkelijk gemeente-eigendom is. De in de vorige vergadering aangeno men motie inzake het trekken van wit lof en het verkrijgen van een teeltver gunning voor Aardenburgse tuinders, zal voor adhaesie naar alle Z.-Vl. ge meenteraden gezonden worden. Voorts zullen B. en W. op verzoek van de heer Lansu trachten de tuinbouwvakschool voor een jaarcursus in Aardenburg te krijgen. De heer J. Rosseel bracht de baldadigheid van de jeugd in de Elder- schans ter sprake. De jeugd loopt overal en vertrapt de uitbottende bolgewassen. Sluis Raadsvergadering. Tijdens de raadsvergadering deelde de burgemeester mee, dat de restauratie van het oude stadhuis bijna voltooid is en dat men thans er van uit mag gaan, dat de opening of zo men wil de weder- ingebruikname in Sept. a.s. tegemoet gezien meg worden. In dit verband deed B. en W. de raad voorstellen tot onder handse gunning van het te leveren ca rillon aan de N.V. Eijsbouts te Asten voor een bedrag van f 28.215,89, dit in clusief twee luidklokken en uurwerkin stallatie. Zou het carillon geschikt ge maakt moeten worden voor handbespe ling, dan is een meerder bedrag van f 10.000,benodigd. De raad besloot zonder hoofdelijke stemming aan Eijs bouts te gunnen. De voorzitter liet het afglopen jaar nog eens de revue passeren. De bevol king liep met 34 zielen terug tot 2643. Laat dit voor ons een waarschuwing zijn, een teken om de ontwikkeling ten deze nauwkeurig te volgen. Men moet de problemen rond de werkgelegenheid gewestelijk leren zien en het enge ge meentelijke idee laten varen. Men moet als het ware een geheel andere instel ling krijgen, wil men de problemen de baas kunnen. Allereerst dienen werkge legenheid, arbeidsklimaat, woonklimaat en verzorgingspeil te worden opgevoerd. Van gemeentelijke kant moeten wij zelf het woonklimaat verbeteren, dit is te urgenter, wanneer men weet, dat nog altijd 35 noodwoningen bewoond zijn. De huisvesting voor bejaarden is een apart probleem, waarvoor we een pas sende oplossing moeten vinden. Op het gebied van de electrificatie is het jaar 1959 voor Sluis een belangrijk jaar ge weest. De 4 of 5 niet aangesloten perce len moet men voorlopig zo laten van wege de geweldige financiële consequ enties. Er kwam waterleiding op Heiile, het is te hopen, dat het 100 pCt.-plan verder snel zal mogen doorgaan. De her opening van het stadhuis in Sept. a.s. kan men zien als de afsluiting van de wederopbouwperiode. Wij dienen nu verder bezig te zijn met de consolidatie, de verfraaiing en uitbouw der gemeen te. In 1960 zal het stratenplan, het Wal- lenplan, de verbetering der diverse stra ten onze aandacht vragen. Enige zorg baart het zwembad, wij dienen plannen te maken voor een nieuw. Tenslotte is er nog de reorganisatie van de brand weer. Wethouder Govaert beantwoordde de rede van de burgemeester. Besloten werd op het desbetreffende verzoek van R. J. Thomaes en F. J. Visser aan de Oude Kerkstraat een bijdrage te ver lenen van resp. f 100,en f 75,in de kosten van aansluiting op het hoofd riool. Genoemde bijdrage wordt ver leend voor 50 pCt. der kosten, evenwel met genoemde maxima. Op het verzoek van M. de Guesquire verleende de raad hem voortgezet gebruik van het puin- stort aan de Nieuwstraat. Het gemeen tepersoneel kreeg de door de minister aanbevolen uitkering van 3 pCt. over het le kwartaal 1960 als voorschot op de salarisverhoging. Op het verzoek van P. Doolaege en 10 andere bewoners van de wijk Ronduit om plaatsing van enige lantaarns, werd na enige discussie af wijzend beschikt omdat inwilliging tot een niet te overziene consequentie aan leiding zou geven. Aan S. P. Reijne werd de woning Markt A 29 te Sint Anna ter Muiden, door hem bewoond, verkocht voor f 3000,zijnde het door hem geboden bedrag. De taxatieprijs was f 4500 maar gezien de geweldige bedragen welke de afgelopen jaren aan onderhoud werden uitgegeven, ging men toch liever maar op het bod in. Besloten werd de grond, welke bij de sloop van een aantal noodwoningen binnenkort vrij komt te verpachten aan C. van Espe en C. Vandewalle. Het schoonhou den van de o. 1. school werd onderhands opgedragen aan mevr. C. N. de Ruijter- Meesen. Besloten werd een gedeelte van de voormalige Hoofdwacht in eigen be heer te verbouwen tot openbaar toilet. De kosten zullen pl.m. f 4000,bedra gen. B. en W. deden dit voorstel omdat de aanbesteding f 1000,hoger was dan de raming van f 4000,De verordening op de heffing van precariorechten werd voor een jaar verlengd. De instandhou ding van de o. 1. school werd door de raad voor 1960, 1961 en 1962 bevorderd. Biljartwedstrijd. Maandag j.l. speelde „A.B.C." uit Breskens een vriendschappelijke bil jartwedstrijd tegen „K.O.T.", alhier. Na een spannende strijd wist „K.O.T." de overwinning te behalen en nam hier mee revance voor de in Breskens gele den nederlaag. De spelers van „A.B.C. de heren W. Nelisse E. Seuss en W. van Haneghem kunnen op een goede wed strijd terugzien, daar zij een zeer groot dat je maar rustig bij ons komt. Ga in ieder geval straks naar moeder en be spreek met haar wat je van plan bent. Dan zal zij je wel adviseren, wat het beste voor je is." „Goed," antwoordde Heieen, „dan moest ik nu maar omkeren." Ze remden en stapten beiden af. „Dus je weet, dat onze auto je bezittingen straks bij die bullebak afhaalt." „Hè, Huug, scheldt hem daar niet voor uit. Hij was toch werkelijk zo kwaad niet." Ze dacht terug aan die avond toen Dirk met z'n hoofdwonde op bed lag en tussen leven en dood zweefde. Toen had ze de grimmige boer zonder masker gezien. Toen had ze de vader, die in angst was over zijn enige zoon, aanschouwd. In de nood valt iedere conventie van de mens af en ontdekt men zijn ware aard. „Nu, dan tot vanavond, Huug," zei ze zacht, terwijl ze haar hand uitstak. „Wat nu," schertste hij met opge trokken wenkbrauwen, „je wilt je aan staande man toch niet met een handje wegsturen?" Even aarzelde ze, keek om zich heen, maar toen er geen mens in de omtrek was bood ze hem haar volle, rode lippen. Die avond, tijdens de terugtocht naar huis, kwam onwillekeurig het eigen aardige geval met Heieen en de zoon van de Belboer in Hugo's gedachten. Zonder er zelf erg in te hebben balde hij de vuist, toen hij langs de grote boer derij reed, maar hij zag natuurlijk niets bijzonders en het gaf hem een veilig, vreugdevol gevoel, te weten, dat ze nu gelukkig bij z'n moeder thuis was. Van de chauffeur, die Heleen's boeltje van de Beldam naar de Voorstraat had ge reden, had hij vernomen, dat Heieen daar zelf was geweest om het aan te nemen. Hij wist hoe fier zijn kleine prinsesje was en absoluut niet afhan kelijk wilde zijn en daarom had hij ge vreesd, dat ze zijn advies niet zou op volgen. Nu ze eenmaal in veilige haven was, zoals hij schertsend dacht, zou moeder wel zorgen, dat ze daarin bleef; dat was die goeie oude ziel wel toever trouwd. Vrolijk trapte hij over de natte weg. De dooi was ingevallen en grote plassen water lagen op het broze ijs in de vaart langs de weg. Maar dit alles deerde hem niet, want hij reed vrolijk verder, in het vooruitzicht van hetgeen komen ging. Nog een paar weken, en dan Maar plots verstoorde iets z'n vreugde. Weer moest hij aan haar woorden van die morgen denken. Zo'n kwast van een boerenzoon. Dacht zeker met z'n rijk dom haar in te palmen. Hij herinnerde zich de jonge boer wel; een paar malen had hij hem gezien. Een paar keer slechts, maar aan z'n gelaatstrekken had hij onmiddellijk de heerszuchtige, trotse jonge Belboer herkend. Ze waren immers allemaal hetzelfde, dat was toch bekend in de wijde omtrek. Hij kon zich levendig voorstellen, hoe de jonge Bel boer de weigering van zijn prinsesje op diens huwelijksaanzoek zou hebben op gevat. Wie zou ook in zijn hoofd kun nen krijgen de machtige zoon van de nog machtiger Belboer te weigeren? Velen, zelf rijke boerendochters uit de Molenpolder, hoopten er op dat wist hij om Belboerin te worden. Hij kon zich niet voorstellen, dat er ook maar één boerendochter zo'n aanzoek zou af slaan. En alleen Heieen, de eenvoudige Heieen, die in naam huisgenote was op de boerderij, maar in werkelijkheid niets meer dan een gewone meid, durfde de jonge boer weerstreven, alleen omdat ze hem, Hugo Kastelein, liefhad! Het jubelde in hem! En hoe hield hij ook van haar, z'n lieve prinsesje! Maar toch kwam eensklaps twijfel in zijn hart. Eén ogenblik. Zou Heieen z'n aanzoek afgeslagen hebben, als hij niet juist enkele uren tevoren haar jawoord had gekregen? Wat zou ze dan geant woord hebben aan de jonge Van Elk? Maar nee, met een bruut gebaar schoof hij die gedachte van zich af. Hoe kon hij zoiets denken van zijn prinsesje? Ze had hem, alleen hem, immers lief? Hoe zat ze gisteravond als een zielig hoopje mens in elkaar, toen hij haar vertelde van zijn trouwplannen en ze

De Schakel | 1960 | | pagina 1