schikking" over het gebouw kan geven. Daarom vond men het zaak met de meeste spoed naar de totstandkoming van een dorpshuis te streven. Oostburg Raadsvergadering De gemeenteraad besloot een nieuwe bluseenheid aan te schaffen en dit samen met de gemeenten Schoondijke en Biervliet, die ook tot aanschaffing overgaan en bij dezelfde fabriek bestel len, Hierdoor kan men niet alleen een niet te versmaden korting bedingen, maar wat belangrijker is, er kan een zekere uniformiteit tot stand worden gebracht, hetgeen bij onderlinge hulp verleningen van grote waarde kan zijn. Oostburg, dat reeds een vrij aanzienlijk bedrag voor nieuwe aanschaffingen heeft uitgetrokken, blijft zodanig be neden de begroting, dat ondanks de aanschaffing van een aantal droog- blussers en een zuurstofinstallatie het uitgetrokken bedrag niet wordt over schreden. De heren J. J. Leenhouts en J Barendregt brachten hun waardering onder woorden voor de vlotte voorbe reiding van B. en W. De heer Baren dregt zei het wel jammer te vinden, dat een centrale brandweerorganisatie voor geheel West Z.-Vl. tot de onmogelijk heden bleek te behoren. Na het ope ningswoord van loco-burgemeester A, P. Modde en vaststelling van de notulen, legde het nieuw benoemde raadslid, de heer J. A. Verhage, de ambts- en zui veringseed af in handen van de voorz., welke hem met zijn beëdiging feliciteer de en de hoop uitsprak, dat hij al zijn krachten zou willen geven ter bevorde ring van de belangen van Oostburg. Van de heren M. J. de Bruijne en P. I. van Kampen was bericht ingekomen, dat zij de benoeming tot lid van de commissie van toezicht op het Middel baar onderwijs hebben aanvaard. G.S. heeft de bezoldiging voor de te benoe men bode-concierge goedgekeurd, zodat binnenkort na pensioenering van de huidige bode, de heer Hoekstra, tot be noeming kan worden overgegaan. Bij de ingekomen stukken bevond zich het door de commissie tot bestudering van de zwembadplannen uitgebrachte rap port. De voorz. zei, dat B. en W. de raad t.z.t. zullen voorstellen het plan over eenkomstig de tekening te laten uit voeren. De heer Broodman wees er nog op, dat het de bedoeling is, de geprojec teerde zonneweide van zodanige afme tingen te maken, dat deze weide, vooral in de zomermaanden, wanneer van het voetbalterrein in het sportcomplex geen gebruik gemaakt kan worden, ook voor de voetbalsport geschikt is. De heer Leenhouts zei, dat het hem is opgeval len, dat het plan niet bij de stukken ter inzage heeft gelegen. Op het verzoek van de Vereniging voor R.K. Gezins voogdij in Zeeland om een subsidie, ad viseerde B. en W. gunstig. Wethouder Geuze liet in zijn toelichting uitkomen, dat ook aan andere instellingen als de Protestants-Christelijke als het Leger des Heils per verzorgingsgeval uit de gemeente f 2,50 wordt toegekend. Tha ns heeft de subsidie verzoekende instelling twee voogdij gevallen in de gemeente, zodat het alleszins redelijk is hiervoor ook f 2,50 per geval toe te kennen. De raad ging hiermee accoord. Wel werd enige critiek geleverd door de heren P. J. vsn Hee en J. J. Leenhouts, die van mening waren, dat men schijnbaar erg gemakkelijk gevallen creëert, wellicht om der wille van de subsidie. De voorz. zei, dat B. en W. een en ander nader zullen onderzoeken. Ingevolge de aan schrijving van de minister van Binnen landse Zaken verleende de raad een voorschot van 3 pCt. aan het gemeente- personeel over het le kwartaal op de salarisverhoging. De heer Leenhouts vond het juist, dat er voor deze groep iets gedaan wordt, immers zij zijn het. die steeds op het particuliere bedrijf ten achter staan. De instructie voor de bode-concierge werd vastgesteld. De heer J. J. Leenhouts vond het wel een vrij lijvig stuk, waarmee hij zich wel kon verenigen. Hij was tevreden te kunnen constateren, dat men van plan is, althans blijkens de instructie, van de bode-concierge geen manusje-van-alles te maken. De begroting 1960 werd wijzigd. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Leenhouts aandacht voor de toe stand van het Catspark, daar is het met de bestrating maar droevig gesteld. Ook de openbare verlichting behoeft drin gend verbetering. De voorz. zei, dat de bestratingsverbetering reeds is opge dragen. Voor wat betreft het bijplaatsen van lantaarns wees de voorz. op het ver lichtingsplan van de P.Z.E.M. voor de gemeente voorbereid. Hangende deze kwestie zou het niet verstandig zijn lichtmasten te plaatsen, die wellicht later in het plan niet passen. Er zijn lichtmasten in de gemeente over, die dan eventueel op minder vitale plaat sen gezet kunnen worden. De heer Ba rendregt kwam terug op de kwestie van het Grote Gat. Hij informeerde of er reeds iets bekend is over de heer Le Nobel, die toch hierin ook aandelen be zit. De voorz. moest deze vraag ontken nend beantwoorden, hij wist wel te melden, dat de vereniging „Het Zeeuw- sche Landschap" ook tracht die aande len in bezit te krijgen. De heer E. Dek ker kwam terug op de grondverkoop aan v. d. Poel te Terneuzen en infor meerde er naar of deze verkoop nog doorgegaan is. De voorz. deelde mee, dat dit inderdaad het geval is. De heer Deker deed deze informatie, omdat hij in de krant had gelezen, dat de gemeen te Breskens ook aan v. d. Poel grond had verkocht, terwijl deze gemeente wel optie verleend had. De heer Geuze licht te het standpunt van B. en W. met be trekking tot het verlenen van optie toe, Enige jaren geleden was er veel animo om te bouwen, toen voelde B. en W. weinig voor optie, nu de activiteiten in de bouwsector geringer zijn, was B. en W. bereid tegemoet te komen aan de wensen van de adspirant-bouwer. ïm rners bij verkoop verliest de gemeente alle zeggenschap over de grond, ook als de bouwplannen jaren lang opgescho ven zouden worden. Met optie te ver lenen kan men toch ook grondspecula- tie de kop indrukken. De heer W. F. de Coene vroeg of het raadsbesluit tot de finitieve verkoop der bedoelde gronden nog ingetrokken kon worden. De voorz. zei, dat dit tot de onmogelijkheden be hoort en dat de firma v. d. Poel serieuze plannen heeft en al met een plan vooi de bouw van 16 woningen ter tafel is gekomen. De heer Barendregt, een der felste tegenstanders voor het verlenen van optie, vroeg of dit het standpunt van B. en W. ook voor de toekomst zal zijn voor wat betreft het verlenen van optie. Hij wilde dit wel genotuleerd zien. De voorz. zei, dat de raad het toch zelf in de hand heeft in de door de heer Ba rendregt bedoelde zin te beslissen voor elk geval afzonderlijk. De heer Dekker informeerde in hoeverre de gemeente grond van de heer Van de Plassche no dig heeft aan de Baljuw Veltersweg. De voorz. zei, dat er geen sprake van is, dat de schuur van Van de Plassche in de benodigde grond valt. Sprekende over de grondverkoop aan de heer Simpelaar, informeerde de heer Dekker of er kans van slagen is dat G.S. de vastgestelde lagere prijs zal goedkeuren. De voorz. zei, dat hij goede hoop heeft dat deze kwestie nu opgelost wordt. G.S. bleek begrip te hebbenvoor het standpunt van de gemeente en de situatie, waarin de heer Simpelaar buiten zijn schuld is terecht gekomen. Tot slot zei de heer Dekker dat het hem is opgevallen, dat het rondschrijven van de minister van Maatschappelijk werk en van de minis ter van Bouwnijverheid en Volkshuis vesting met betrekking tot de Woon- ruimtewet 1947 niet op de agenda stond. De voorz. zei, dat bedoeld schrijven in derdaad is ontvangen, maar eerst in het college van B. en W. punt van bespre king zal uitmaken. De eerstvolgende vergadering zal dit zeker aan de orde worden gesteld. Breskens 15 jaar haringvisserij. Vrijdag j.l. had in zaal „Casino" we derom de jaarlijkse wimpeluitreiking plaats voor de eerst aangevoerde en de meest aangevoerde haring. De uitrei king geschiedde ditmaal door het lid van G.S., de heer M. J. van Poelje, na- gisteravond tenminste al zo jaloers naar ons en ik geloof vast, dat ze een oogje heeft op haar baas, de bovenmeester. Dus, moedertje, u weet het: ons huis staat altijd voor u open." Dankbaar keek de oude vrouw hem aan. „Dat wist ik immers wel, Huug." Vlug ontbeet de jongeman en na z'n moeder nog eens hartelijk gekust te hebben, en een roffel op de kamerdeur van z'n zuster getrommeld te hebben, die hem tot dank daarvoor de liefelijke benaming van „akelig mispunt" gaf, verliet hij lachend het huis. Weldra was hij op de fiets, met die van Heieen aan de hand, op weg naar de Molenpolder. Het had nog enigszins gevroren, zodat het wegdek hard was en hij voorzichtig moest rijden. Zonder ongelukken bereikte hij de Beldam, waar Heieen reeds in haar Zondagse kleding hem stond op te wachten aan het hek. Verwonderd stapte hij af en vroeg wat er aan de hand was. „Laat ik een eindje met je mee rij den, Huug, dan zal ik je onderweg al les vertellen." Ze stapte op haar fiets en samen reden ze in de richting van de drukkerij terwijl Heieen aan hem vertelde, wat er de vorige avond in de mooie kamer met de jonge boer was voorgevallen. Ook datgene, wat verband hield met Dirk's ongeluk en ziekbed, verzweeg ze niet, maar over de harde, beledigende woor den, die Dirk haar in zijn drift had toegeslingerd, sprak ze niet. Met gefronste wenkbrauwen had Hugo geluisterd en was haar met geen enkel woord in de rede gevallen. Maar toen ze geëindigd was en hem aankeek, zei hij: „Je blijft geen dag langer op de Beldam. Je pakt straks je boeltje maar bij elkaar, dan zal ik de auto sturen van „De phoenix" en die brengt het dan wel bij ons thuis." „Maar," wierp Heieen tegen, „daar woont je chef toch nog in?" Hugo lachte. „Ik bedoel ons huis in de Voorstraat. Daar brengt de chauf feur dan wel je bezittingen naar toe en dat is dan jouw tehuis ook tot ons huwelijk." Verschrikt keek het meisje naar hem op. „Maar dat kan ik toch niet doen? Wat zal je moeder er wel van zeggen, Huug? En je zus? Denk er eens aan, het duurt nog zeker zes weken." Hij greep haar hand onder het rijden en antwoordde: „Weet je, wat moeder hiervan zeggen zal? Ik ben blij, dat ik m'n aanstaande schoondochter nog een poosje helemaal bij mij mag hebben. Dat werk op de boerderij is niets voor je. En Nel? Nu, je weet zelf wel hoe Nel het zal vinden als haar vriendin elke dag thuis is. Die neemt je helemaal in beslag, zodat ik de resterende weken niets aan je heb." (Wordt vervolgd). mens de Commissaris der Koningin. De heer A. van Haneghem, voorzitter van het comité „Ontspanningsavond vissers", heette allen welkom, in het bijzonder de schippers van de UK 97 en UK 104, de TX 2 en TX 32. Spreker meende met recht het deze maal een bijzondere feestavond te mo gen noemen, omreden dat in dit seizoen de haringvisserij voor het 15e jaar in Breskens uitgeoefend wordt en tevens dat de door het gemeentebestuur be schikbaar gestelde wimpels voor de 5e achtereenvolgende maal op de jaarlijkse feestavond voor de vissers worden uit gereikt. Jammer vond hij dat de Com missaris der Koningin, Jhr. Mr. de /Casembroot, wegens gezondheidsrede nen verhinderd was om de wimpels uit te reiken. De Commissaris werd dan ook een spoedig en algeheel herstel toege wenst. Het doet ons echter in dit ver band een bijzonder genoegen, aldus spr., dat de heer Van Poelje als wnd. Commissaris der Koningin, zich bereid heeft verklaard om hier vanavond deze taak te willen uitvoeren. Hij bracht dank aan allen, die het comité in veler lei vorm steun verleenden om deze avond mogelijk te maken. Onder de vele genodigden zagen wij het gemeentebestuur van Breskens, de burgemeesters van Urk en Texel en de heer R. Brands, voorzitter van de Ned. vissersbond. Als tweede spreker kwam burgemees ter J. A. Eekhout aan het woord. In zijn toespraak schetste hij de ontwikkeling welke de haringvisserij in de zuidelijke contreien doormaakte, sinds kort na de bevrijding door de Breskense vloot dicht onder de kust een school haring werd aangetroffen. De Urker vloot werd door deze buitengewone vangsten naar het zuiden gelokt en men is in Breskens ge bleven. Deze vangsten legden geen windeieren, men vernieuwde de vloot, rustte haar beter uit en zette er gedii- plomeerde bemanningen op. Al spoedig voegden zich schepen uit Texel, Kat wijk, Scheveningen en Wieringen bij deze vloot. Al gauw begon men zich af te vragen of IJmuiden of andere plaat sen betere thuishavens konden zijn, om dat die havens beter uitgerust waren. Doch de groothandel heeft hier zijn schouders onder gezet. Om tijd te win nen werd het mijnen uitgeschakeld. De vis ging toen onmiddellijk van het schip op de auto om dan zo spoedig mogelijk naar het buitenland te worden ver voerd. Langs heel de Belgische en Ne derlandse kust gaat het los-en nergens zo vlug als hier. Ook stipte spr. nog de goede verstandhouding aan tussen de Bressianen en de haringvissers. Met een toepasselijk woord en geluk wensen, zowel aan de vissers als aan het gemeentebestuur, overhandigde ver volgens Gedeputeerde M. J. van Poelje de blauwe wimpel aan de UK 104 en 97, schippers L. en J. de Boer voor het aan de markt brengen van de eerste haring. De groen-rode wimpel reikte hij uit aan TX 2 en 32, schippers C. Vonk en G. Vlaming, voor het aanvoeren van de meeste haring. Beide wimpels waren ge decoreerd met het wapen van Breskens. Het eerste gedeelte van de avond werd besloten met zang door de Chr. zangvereniging „God is" mijn lied" Na de pauze volgde een lezing mei lichtbeelden over Spitsbergen door bur gemeester Van Dongen uit Aardenburg Deze zeer interessante lezing werd met grote aandacht door de talrijke aanwe zigen gevolgd Hierna gaf de accordeonvereniging „Flandria" uit IJzendijke nog enige nummers ten beste, waarna tot slot het woord werd gevoerd door de heer R. Brands, voorzitter van de Ned. vissers bond. Zaterdagavond trad het cabaretgezel schap „Klaveren vijf" uit Roosendaal op met de revue ..Lachen is leven". Dit gezelschap, hetwelk onder leiding staat van de heer J. Mol, voerde muziek, zang en schetsjes ten tonele, hetgeen een da verend succes werd. Bij het begm dank te de voorzitter, A. van Haneghem. de vele bedrijven, welke deze avond moge lijk maakten. Tijdens de pauze werd een goed geslaagde verloting gehouden ten bate van de Z.H.R.M. Deze bracht netto f 295.op, welk bedrag aan schipper Slis ter hand werd gesteld, alsmede een persoonlijk aandenken Aan het slot bracht voorzitter Va.ri Haneghem dank aan de spelers en bood de oud-visser D. Mookhoek bloemen aap voor de dames. Dit werd door de dames zeer gewaardeerd en beantwoord met, een klinkende zoen, hetwelk gevolgd werd door een oorverdovend applaus. Al met al kan het organiserend co mité op twee schitterend geslaagde avonden terugzien. Collecte. De collecte van het Roode Kruis voor de slachtoffers van Tuindorp-Oostzaan. welke verzorgd werd door de dames der V.V.H., heeft het mooie bedrag van f 516,57 opgebracht. In kokend water gevallen. Maandag j.l. is het dochtertje van de familie G. uit de Begoniastraat, drie en een half jaar oud, op onverklaarbare wijze in een teil kokend water gevallen. Dank zij de tegenwoordigheid van geert van de moeder, kreeg het kind geen ern stig letsel. Zij ontdeed het n.l. onmid dellijk van de kleren en dompelde het in een teil met koud water. Dokter Van der Maas constateerde later niet gevaar lijke brandwonden aan armpjes en be nen en stopte het kind in bed. Vergadering Nog Sneller Zondag j.l. hield de duivenvereniging „Nog Sneller" een buitengewone ver gadering in café „Dorpszicht". Van één der leden caféhouders was een verzoek ingekomen om het inkorven om beurten te doen plaats vinden bij de leden café houders, eventueel door middel van in schrijvingen. De voorzitter, de heer A. Vermeulen, zei deze kwestie in het be stuur besproken te hebben. Hij schetste nog eens hoe men nu al 39 jaar bij de heer Pleijte het inkorflokaal heeft. Naar alle waarschijnlijkheid wordt deze zaak over enige tijd verkocht en men zou dan deze kwestie nader kunnen bezien. Hij stelde daarom voor de zaak nu maar zo te laten, hetgeen met 51 stemmen voor en 10 tegen werd aangenomen. Accoord ging men ook met het bestuursvoorstel, dat ingezonden stukken minstens 14 dagen voor de vergadering moeten zijn ingediend om ze nog in een bestuurs vergadering te kunnen bespreken. Film „De tien geboden". Zoals waarschijnlijk wel reeds bekend zal zijn, zal in de „Casino"-bioscoop al hier op Zaterdag 13. Zondag 14 en Maandag 15 Febr. om half acht en Zon dag- en Maandagmiddag om 2 uur, de g^ote Amerikaanse kleurenfilm „De tien geboden" worden vertoond. Het verhaal van Mozes, ons allen bekend, de doortocht van de Israëlieten door de Rode zee en de vestiging in het beloofde land. Deze film is een product waarvan nooit iemand heeft durven dromen, dat een zo gigantisch werk ooit tot de mo gelijkheden zou behoren. Maar Cecil B. de Mille heeft het gepresteerd met een voorbereiding van 10 jaren, een produc tietijd van 3 jaar en een kostprijs van 40 millioen gulden, dit te verwezenlij ken. De lengte van dit uitzonderlijke filmwerk is 4 uur. Dit gigantische kleu- renfilmwlerk wordt geprojecteerd op groot beeld. Als er besturen van ver enigingen zijn, die met hun leden op een speciale dag deze film willen zien, dan kunnen zij zich in verbinding stel len met Bio-onderneming Luxembourg, telefoon 20502 te Arnhem, zodat er dan een afspraak gemaakt kan worden. Wij hopen en vertrouwen dat de in woners van Breskens en omstreken het projecteren van een dergelijk kostbaar filmwerk door hun tegenwoordigheid op hoge prijs zullen stellen. Volleybal. Vrijdag j.l. behaalde de volleybal-club „Breskens" door een 3-2 zege op IJ.V.C, I uit IJzendijke, het kampioenschap in de West Z.-Vl. competitie. De stand is: Breskens 8 8 0 30-10 16 IJ.V.C. I 7 5 2 18-12 10 Douane, Ijzend. 4 1 3 9-11 2 IJ.V.C. II (x) 5 1 4 7-13 0 Hoofdplaat 6 0 6 6-24 0 (x( 2 punten in mindering gebracht we- gens niet opkomen. Nieuwe leden kunnen zich opgeven Vrijdagavond tussen 8 en 10 uur. Jaarvergadering P. v. d. A. Dinsdag j.l. hield de afd. Breskens van de Partij van de Arbeid een goed bezochte jaarvergadering in café „Cen traal". Na de opening door de voorzit ter, de heer W. v. d. Hooft, kwamen de jaarverslagen aan de beurt. Uit het jaaroverzicht bleek, dat het een gunstig jaa~ was geweest. Het aantal leden steeg van 68 tot 128. De heer P. v. d. Sande werd hulde gebracht voor zijn activiteit. Hij schreef 38 nieuwe leden in. Er was een batig saldo van f 182,—. Voorzitter Van der Hooft en P. Note- baart werden bij acclamatie herkozen. Het bestuur werd uitgebreid met twee leden. Bij stemming werden J. Keijmel en H. Vermeulen gekozen. Na de pauze hield Drs. Westerhout, lid van de Twee de Kamer, een inleiding over de alge mene politieke situatie. Hij betreurde de zwakke houding van deze regering, vooral op het stuk van de woningbouw en loonpolitiek. Er volgde een levendige discussie, waarbij de voetbaltoto en de woonruimtewet ter sprake kwamen. Na de rondvraag sloot de voorzitter deze goed geslaagde vergadering. Afscheid kleuterleidster. Donderdag j.l. werd officiéél afscheid genomen door de kleuters, hun moeders en het schoolbestuur, van de kleuter leidster der R.K. kleuterschool, mej. R. de Waard. Door de kleuters werden lied jes gezongen en versjes opgezegd, als mede bloemen aangeboden. Namens het schoolbestuur voerde pastoorJ. van Mechelen het woord. Hij schetste nog eens de zes jaar, welke zij hier aan de school verbonden geweest is. De gebrek kige wijze waarop zij toen begonnen is en hoe de school er nu bijstaat en flo reert. Hij overhandigde haar een email- Ie kruisbeeld. Mej. de Waard dankte voor de waar derende woorden. Zij zei graag hier ge werkt te hebben, al was de reis van Vlissingen naar Breskens wel eens moeilijk. Tegen de ouders zei ze blij te zijn hun kinderen iets te hebben mogen leren en hoopte dat haar opvolgster in haar sporen zou mogen volgen. Zij dankte nog voor het mooie cadeau. Tot slot ontvingen alle kleuters een tractatie. Schoondijke Herv. j&ugdclubs. De jeugdclubs van de Herv. Kerk kwamen in de afgelopen week volop in de belangstelling van het publiek te staan. Des Woensdags werd een huis vlijt- en clubwerk tentoonstelling ge houden in de consistoriekamer van de

De Schakel | 1960 | | pagina 2