alg nieuws blad alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen feuilleton Het Meisje uit de Molenpolder dejchakel /je Jaargang - Nr. yjz Vrijdag 5 Februari '60 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1.25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bidons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT IQ - BRESKENS - TEL--*» - GIRO 358296 Plaatselijk Nieuws Biervliet Raadsvergadering Tijdens de eerste raadsvergadering in het nieuwe jaar wees de raad het haar voorgelegde en door het ingenieursbu reau Rothuizen en 't Hooft te Middel burg opgemaakte uitbreidingsplan van de hand. Dit met 4 stemmen. Vóór het plan stemden de beide wethouders en A. Claeijs. Na een uiterst geanimeerde discussie van ruim twee uur, eerst in besloten, later in openbare vergadering, kwam de raad tegemoet aan de door de heren A. de Smet en K. Bos tegen het ontwerp ingebrachte bezwaren. De heer Bos was in beroep gegaan, omdat het plan niet voorzag in de bouw van een woonhuis nabij het door hem nieuw ge bouwde benzinestation langs de Provin ciale weg, nabij de kom der gemeente. Hij vroeg in het plan wel deze mogelijk heid op te nemen. De stedenbouwkun dige adviseerde de raad aan dat verzoek te voldoen, zodat de heer Bos binnen 50 meter van het benzinestation een wo ning zou mogen bouwen, omdat dan pas een economische eenheid gevormd zou zijn. Een perceel weide ten Zuiden van de Genteestraat en toebehorende aan de heer Aug. de Smet, was volgens het voorgestelde plan een agrarische be stemming opgelegd zonder bebouwing. De heer De Smet had vóór het opmaken van het plan reeds een vergunning aan gevraagd om op genoemde weide een hangar te mogen plaatsen met een woonhuis. Door het plan voelde hij zich in zijn belangen aangetast en diende een bezwaarschrift in. Hierop stelde de stedenbouwkundige, dat op het bedoel de perceel een agrarische bestemming was gelegd om een goede landschappe lijke aansluiting mogelijk te maken. Bebouwing van het perceel zou dit as pect, alsmede het silhouet van het dorp aan het gezicht onttrekken. Om de heer De Smet tegemoet te komen heeft het landbouwschap met B. en W. een oplos sing gezocht, waarbij hij in de Elisa- bethpolder zou kunnen bouwen en de gemeente de meerkosten van aanslui ting op het electriciteitsnet en water leiding uit de gemeentekas zou vergoed krijgen, terwijl dan nog de inzaai van 2 ha. grasland voor rekening van de ge meente zou komen, althans zo luidde het voorstel van B. en W. aan de raad. De heren J. W. Verplanke en A. Dijk trokken heftig van leer tegen het op leggen van de agrarische bestemming en brachten de financiële positie van de gemeente in het geding, waarom zij het onjuist vonden enige duizenden guldens te besteden aan zuiver aesthetische be langen. Bij stemming werd het voorstel verworpen. De heer Verplanke kwam hierop met het voorstel het uitbrei dingsplan zodanig vast te stellen, dat het ontwerp van de stedenbouwkundige zal worden gevolgd, zonder evenwel op het perceel van de heer De Smet de agrarische bestemming zonder bebou wing te leggen en met de bepaling, dat het plan zal worden aangepast aan het bezwaarschrift van de heer Bos en het terzake door de stedenbouwkundige uit gebrachte advies, zodat de heer Bos nu wel bij zijn benzinestation zal kunnen bouwen. Dit voorstel werd met 5 stem men aangenomen, tegen stemden de beide wethouders. Bij de aanvang der vergadering wierp burgemeester Kos- tense een terugblik op het jaar 1959. Er vonden een paar belangrijke gebeurte nissen plaats, namelijk de opening van Het Groene Kruisgebouw annex badin richting door mevr. De Gasembroot en de opening van het nieuwe sportcom plex. De bouwactiviteit bleef beneden de verwachtingen, ook de particuliere bouw, als gevolg van de geringe toewij zing van bouwvolume. Het inwonertal loopt sterk terug. Het zakte met 42. Naast het tekort aan arbeidsgelegen heid is het gebrek aan behoorlijke wo ningen debet aan de sterk teruglopende bevolking. Uit de ingekomen stukken bleek, dat de kas en boeken van de gemeente-ontvanger werden gecontro leerd door het Verificatiebureau en in orde werden bevonden. Het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft premie voor woningverbetering toegekend aan K. T. de Oude ter grootte van f 933,33 en aan J. A. Faas ter groot te van f 100,op voorwaarde, dat de gemeente op genoemde bedragen 50 pCt. bijlegt. De koleritoeslaguegeling werd gewijzigd in die zin, dat de grens van het kapitaalbezit van f 1800,op f 1850,werd gebracht. De voorzitter deelde mee, dat het brandweerprobleem zeer binnenkort opgelost is. Twee ande re gemeenten zullen dezelfde bluseen- heid aanschaffen als Biervliet. De keus is gevallen op een 3,5-tons trekker- manschappenwagen met een aangekop pelde pomp op twee wielen met een ca paciteit van 1500 liter per minuut. Tot slot deelde de voorzitter mee, dat de Christelijke kleuterschool gebouwd mag worden. Het werk is uiteindelijk gegund aan de fa. Faas Co. De opslagterrei nen op de Oudestadsweide zullen op nieuw verhuurd worden aan de huidige huurders, I. Versluijs J. de Oude en P. Dees, uiteraard met verhoging van de oude huurbedragen, die resp. f 40, f 30,en f 10,per jaar bedroegen. De nieuwe huurprijzen zijn resp. f 60, f 40,en f 20,per jaar. Voor de duur van 14 jaar werd hetdiepvriesgebouw hoek Molenstraat-Noordstraat voor f 260,per jaar verhuurd aan de ver eniging „Ceres" en het diepvriesgebouw tje te Driewegen voor f 182,per jaar. De kindertoelage van het gemeenteper- soneel werd over het 4e kwartaal 1959 verhoogd in de vorm van een uitkering ineens, terwijl een verordening inzake toekenning van een voorschot ad 3 pCt. op een salarisverhoging voor het ge- meentepersoneel in de vorm van een uitkering ineens over het le kwartaal 1960 werd vastgesteld. Besloten werd bij de wed. Vervaet aan de Kapitale Dam een lichtpunt te plaatsen en twee paal- armaturen op de wijk Driewegen te ver vangen door twee lichtmasten, n.l. één bij de Witte Brug en één bij de Zeven ster. De geraamde kosten bedragen f 1000,Met algemene stemmen werd de heer P. J. R. Bax te Kloosterzande benoemd tot onderwijzer in vaste dienst aan de o. 1. school B te Driewegen, in gaande 1 Jan. 1960. De gemeentebegro ting 1958 werd vastgesteld. De gewone dienst sluit met een nadelig saldo van f 1246,81. De inkomsten op deze dienst waren f 553.865,23. De kapitaaldienst sluit met een nadelig slot van f 151.968,63. De begroting 1959 werd ge wijzigd. De post voor onvoorzien kon hierdoor worden gebracht van f 1984,80 op f 3514,57. Zuidzande Raadsvergadering In de vergadering van de gemeente raad wees burgemeester Everwijn er op, dat men eerder bij elkaar komt, dan aanvankelijk de bedoeling was, omdat de gemeente-ontvanger, de heer Den Doelder, een auto-ongeval is overkomen, waardoor het noodzakelijk is, een waar nemend ontvanger te benoemen. De voorzitter wenste de heer Den Doelder een spoedig algeheel herstel toe, het geen de raad onderstreepte. Sprekende over de verwachtingen voor het nieuwe jaar, zei spr., dat, wanneer de voorteke nen niet bedriegen, men er rekening mee moet houden, dat in het le half jaar van 1960 de tweede fase van de uitvoering van het 100 pCt.-plan van de waterleiding tegemoet gezien kan worden, n.l. de aansluiting van een 30- tal percelen op de wijken Termoere, Akkerput en Molenweg. Voor wat be treft het inwonertal was de voorzitter verheugd dat dit niet ongunstig is ver lopen. Met een toename van 26 kwam het op 866, zodat Zuidzande tot de drie gemeenten in West Z.-Vl. behoort, die zijn vooruit gegaan. De bouwgrond is practisch op, terwijl het bestaande uit breidingsplan naar de mening van B. en W. niet meer voldoet. In dit jaar kan de raad een nieuw plan verwachten, waar in rekening gehouden zal worden met een terrein voor industrievestiging. Dit betekent, dat de gemeente te zijner tijd landbouwgrond zal moeten aankopen voor beide doelen, namelijk de woning bouw en industrieterrein, terwijl boven dien nog aandacht besteed moet worden aan het stichten van een sportveld. Ook hiervoor is landbouwgrond nodig. Het is wel jammer, maar wij kunnen daar niet aan ontkomen. De voorz. deed nu reeds een beroep op de eigenaren en pachters om de benodigde medewerking te willen verlenen en dat zij willen inzien, dat de gemeentebelangen prevaleren boven het eigen belang. Een steeds terugkerende wens is het bezit van een dorpshuis. Dit is noodzakelijk, wil men een bloei end verenigingsleven handhaven. Als men ziet, dat 50 pCt. der leden van de muziekvereniging minderjarig is, zal men toe moeten geven, dat men moei lijk in café's gaat repeteren. Buiten de kom zijn nog vele ingezetenen verstoken van electrisch licht. De voorz. sprak de wens uit, dat spoedig een Rijksregeling zal komen, waardoor het mogelijk wordt ook die percelen aan te sluiten. De weg Oostburg-Zuidzande baart nu reeds ja ren zorgen. Verheugend is het daarom te kunnen melden, dat de Provincie aan de verbetering bezig is. De voorz. ein digde met zijn wensen, door de hoop uit te spreken, dat de volksvertegenwoordi ging met het behandelen van de nieuwe financiële verhouding tussen Rijk en gemeente spoed zal betrachten en dat de kleine gemeenten een uitkering zul len krijgen welke toereikend is om het platteland bewoonbaar te houden. De heer A. Luteijn wenste de voorz. een goed jaar toe met diens gezin, terwijl hij zei met belangstelling alle wensen van de voorz. te hebben vernemen. Hij maakte zich geen illusies, dat die in 1960 alle verwezenlijkt zullen worden, maar men kan in elk geval naar vervul ling daarvan streven. G.S. heeft de re kening 1958 definitief vastgesteld. Van de heer J. L. Basting was bericht inge komen, dat hij zijn benoeming tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim aanneemt. Blijkens een circulaire van het ministerie van maat schappelijk werk en van het ministe rie van volkshuisvesting en bouwnijver heid, bestaat de mogelijkheid de woon- ruimtewet 1947 voor bepaalde gemeen ten buiten werking te stellen, daarom werd deze circulaire naar alle Zeeuwse gemeenten gezonden en naar bepaalde Friese gemeenten, omdat daar de kans groot is, dat de bemoeienissen van de gemeentelijke overheid bij het beschik baar stellen van woonruimte zijn opge houden, omdat van een woningprobleem geen sprake meer is. De voorz. wees in dit verband op het zich de laatste tijd bij herhaling plaats hebben van verko pen van woningen aan buitenlanders, die deze onttrekken aan de woning voorraad, door ze te benutten als zo merverblijf. Wanneer er geen woning zoekenden zijn, heeft B. en W. geen be zwaren tegen dergelijke verkopen, maar mochten er wel zijn, dan kan de geldig heid van de woonruimtewet preventief werken. Op voorstel van B. en W. be sloot de raad dat deze wet voor Zuid zande nog niet gemist kan worden. Hierna werd de heer W. J. Robijn, eer ste ambtenaar ter secretarie van Cad- zand, beëdigd als waarnemend gemeen te-ontvanger van Zuidzande. De ge meente Cadzand heeft goed gevonden, dat de heer Robijn enkele dagen per week komt waarnemen. Op het verzoek van de Uitgebr. Technsche school te Terneuzen werd besloten een bijdrage van f 10,toe te kennen. B. en W. waren van mening', dat genoemde school in een grote behoefte voorziet. Men heeft plannen de school uit te breiden met een cursus bouwkunde en men hoopte deze cursus vlugger tot stand te kunnen brengen, wanneer men zich gesteund weet door de Zeeuws-Vl gemeentebesturen en het bedrijfsleven. Na enige discussie is besloten een uit kering ineens te verstrekken aan de daarvoor in aanmerking komende amb tenaren van 3 pCt. van de wedde over het le kwartaal 1960. Volgens het voor stel van B. en W. werd de raad verzocht de wens uit te spreken, dat de minister verdere verbetering in de salarissen van de ambtenaren zal bewerkstelligen. De raad voelde voor dit laatste niet veel en met vier stemmen werd deze door de meerderheid van B. en W. voorgestelde toevoeging verworpen (de heren A. Lu teijn, J. Risseeuw, P. de Hullu en Iz. Cappon). Besloten werd aan mevr. Brakman-Bentschap Knook voor de woning Mariastraat 18 premie ingevolge !de woningvierbeffcerjhg te verstrekken van f 500,indien het Rijk het dubbele van de gemeentelijke subsidie bijdraagt. Na enige discussie werd besloten „Het Plekje", nu het gebouw gerestaureerd is, te verhuren aan de Stichting Kleuter school Zuidzande en de huur aan de andere verenigingen, die het speellokaal mede gebruikten, op te zeggen met uit zondering van de bibliotheek van de Vereniging voor Volksonderwijs. Het werd door de raad betreurd, dat men de andere verenigingen niet meer de be- door HENK VAN HEESWIJK. 37 Na een poosje kalmeerde ze en richt te ze zich op. Ze keek door het raam naar buiten. Het sneeuwen had opge houden, de wind was gaan liggen en het wolkengevaarte was uit het luchtruim verdwenen. Inplaats daarvan scheen een volslagen ronde maan, die het witte landschap in een zilveren glans zette. Bij de aanblik van dit kalme, fraaie natuurtafereel zakte haar leed weg. Het ebde in haar. Nu moest ze proberen maar eens wat te' slapen. Ze rilde bij het uitkleden. Morgen zou ze weggaan, weg naar Huug toe. Hem zou ze om raad vragen en hij zou wel weten, wat ze moest doen. Het was ge lukkig nog maar enkele weken, voordat ze zijn vrouw zou zijn, maar ze bleef geen dag langer meer op de Beldam. Ze bevochtigde haar kloppende sla pen en kroop toen in bed. Maar van slapen kwam niet veel. Allerlei gedach ten zweefden door haar hoofd. Wat kon er toch wonderlijk veel gebeuren op één dag. Vanmorgen was ze nog gewoon dienstbode op de Beldam, zonder één wolkje aan de lucht en nu was ze al aanstaande vrouw van Hugo Kastelein: zelfs had ze een tweede aanzoek gehad op deze emotievolle avond en nog wel van de zoon van de bullebak. Over z'n beledigingen wilde ze niet meer denken; ze was er vast van over tuigd, dat Dirk in z'n drift meer gezegd had dan hij waarschijnlijk verantwoor den kon en morgen, als hij er nuchter over zou nadenken, zou hij zeker spijt hebben van zijn woorden. Maar met dat al had hij toch duidelijk bewezen, dat het niet de ware liefde was, die hij in zijn hart had toegedragen. Ware liefde kan immers niet zo eensklaps verdoven! Had ze wel ooit iets meer voor Dirk van Elk gevoeld? Meer dan voor een ander? Nu ja, hij was altijd goed en zorgzaam voof haar geweest, vooral in het begin was hij nog al eens voor haar in de bres gesprongen en ook nader hand, toen Thijs zo vervelend werd, maar ze had nooit meer van hem ge houden als van een broer. Hoe kon het ook anders, vooral toen Huug, haar lieve Huug, in haar leven gekomen was? Ja, ze wist het nu inderdaad, dat ze alleen Huug lief had. Haar leven was eigenlijk nooit iets geweest, absoluut doelloos. Nu, met hem, haar lieve Huug, zou haar leven wat worden. Nu zouden ze samen er iets moois van kunnen ma ken. In één dag was een lot van drie men senlevens beslist. Eén dag! Hoe onbe grijpelijk ver en lang leek deze dag, die achter haar lag. Maar nu was het ge luk gekomen, zo groot, zo geweldig, dat zelfs het onverkwikkelijke toneel van zo even in de mooie kamer het niet vermocht te beschaduwen. Nee, het was zo groots, dat ze het wel nooit helemaal zou kunnen omvatten. En zo viel ze eindelijk in slaap, rustig ademhalend met een glimlach op haar gezicht. HOOFDSTUK IX. Door het geluid van de winkelbel werd Hugo wakker, als iedere morgen. Z'n moeder zette dan even de winkel deur open om het huis „te luchten", zoals ze dat noemde. Behaaglijk rekte hij zich uit en bleef nog even nasoezen. En als een golfstroom van geluk kwam de herinnering van de vorige avond tot hem. Heieen zou zijn vrouwtje worden. Nog enkele weken van geduld en dan zouden ze samen in het huisje bij de drukkerij wonen. Het hoogtepunt van zijn geluk zou dan bereikt zijn. Z'n hoogste idealen waren dan verwezen lijkt! Gisteren was hij nog gewoon zet ter en nu was hij reeds adspirant-mees- terknecht, chef over ruim 30 man per soneel met een lieve vrouw en weldra een eigen huis. Als er niets tussPT, kwam een levenspositie! En dat in deze slech te tijden! Hij mocht wel dubbel dank baar zijn. „Huug!" „Ja, moeder?" „Half zeven, hoor!" „Ik kom." Met een sprong was hij uit bed en waste en kleedde zich in een minimum van tijd, waarna hij het raam wijd open deed. Met volle teugen ademde hij de gezonde winterlucht in en liet z'n ogen gaan over de besneeuwde daken, die nu in de ijle zon, die zo juist was opgeko men, glinsterden. Toen ging hij naar beneden, want hij bedacht, dat hij nog de fiets van Heieen mee moest nemen naar de Beldam. „Zo, gelukkige bruidegom in spé," be groette moeder Kastelein hem schert send. Hugo liep op zijn moeder toe, nam haar in zijn armen en kuste haar op de rimpelige wangen. „O, moedertje, nu is m'n geluk volkomen, nu verlang ik niets meer, nu ik Heieen heb." Met liefde keek ze naar het glundere gezicht van haar grote zoon, die wel een voet langer was dan zijzelf. „Ja, ja, nu zul je je oude moeder wel gauw verge ten zijn, is 't niet?" Hij liet haar eensklaps los en keek haar verontwaardigd aan. „Maar moe dertje, wat denk je wel van me? Als je het te eenzaam krijgt, kom je maar naar ons toe. Zus zal ook eerstdaags wel eens naar een man uitzien. Ze keek

De Schakel | 1960 | | pagina 1