I CORSETTEN Nieuwe Koopjes BOBBE opruimmgs- feest r Al O NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Breskens Feuilleton Het Meisje uit de Molenpolder de (ch a kei 15e Jaargang - Nr. 750 Vrijdag 29 Januari '60 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1.25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 V._ DRUKKERS-UITGEVERS: Fa SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.,*®! - GIRO 358296 Raadsvergadering Vol verwachting klopt momenteel het hart van het gemeentebestuur van Breskens. het groots opgezette bunga lowparkplan, dat op spectaculaire wijze zal worden uitgevoerd door een Duitse firma, de E.A.T.H., met welke de raad zich na lang wikken en wegen in zee waagde, wankelt op haar grondvesten. De geëiste garantiesom van f 500.000, voor de uitvoering van de openbare werken in het kader van dit plan, is nog niet ontvangen, terwijl de termijn al verstreken is. Iedere dag zitten we, aldus burgemeester Eekhout in zijn Nieuwjaarsrede, 's morgens uit te kij ken als Moeder Anna, ziet ge nog niets komen. De burgemeester hoopte dat de E.A.T.H. op korte termijn zal voldoen aan haar verplichtingen, daar nog vele werkzaamheden verricht moeten wor den, als plannen opmaken voor de be strating en riolering, het bouwrijp ma ken van het gehele perceel, etc., die, wil men het plan vóór de zomer realiseren, met spoed ter hand genomen moeten worden. In zijn Nieuwjaarsrede drukte de burgemeester er nogmaals de spijt van het gemeentebestuur over uit, dat Breskens door de minister niet als kerngemeente aangewezen is. Dit is en blijft een grote domper op de activiteit, die Breskens ontplooit. Om verdere ont volking van deze streek tegen te gaan, zou het gewenst zijn, dat Breskens als nog als zodanig werd aangewezen. In dit verband noemde burgemeester Eekhout het van groot belang, dat de gemeenteraden van West Z.-Vl. zijn gaan samenwerken. De commissie Ont wikkeling Westelijk Z.-Vl. heeft alle be schikbare krachten gealarmeerd om voor de streek alsnog de z.g. kernfacili teiten te verkrijgen. Intussen, aldus de burgemeester, is het principebesluit om bestaande bedrijven door middel van garanties voor geldleningen te hel pen om tot uitbreiding te komen, van groot belang. De boulevardwerkzaam heden zullen in de komende zomer ge reed komen. Ook de recreatie zal voor Breskens een belangrijke bron van in komsten kunnen worden. In dit verband drong de burgemeester er op aan, dat de plaatselijke V.V.V. en de N.V. Zeebad Breskens nauw zullen gaan samenwer ken en een uitgebreide reclame-cam pagne voor Breskens' badstrand zullen maken. Het in het leven roepen van de recreatiecommissie voor de Z.-Vl. kustgemeenten is van groot belang. De kustontwikkeling zal ook Breskens ten goede komen. De evenementencommis sie heeft vorig jaar reeds goed en be langrijk werk verricht, dat door de vele badgasten erg op prijs gesteld is. De visserijfeesten zijn een jaarlijks terug kerend hoogtepunt en zijn mede door een besluit van de raad, op steviger fi nanciële basis gezet. Naast de blijdschap over de toetreding tot de Zeeuwse mu ziekschool, verheugt men zich eveneens over de totstandkoming van een B.L.O.- school voor de streek, waaraan drin gende behoefte was. Het E.T.I.-rapport over de visserij is inmiddels verschenen. Het zal spoedig worden vermeerderd en aan de raad worden voorgelegd. Eon betere outillage voor de vissersvloot is dringend gewenst. De haring-visserij is dit jaar door de storm vroegtijdig be ëindigd. Het op Deltahoogte brengen van de duinen te Breskens opent de mogelijkheid een boulevard op het dijk- lichaam te brengen. Wij zijn, aldus de burgemeester, aan het zoeken naar een vorm van financiering voor dit alles. De aanleg van straten, etc., zou op circa f 300.000,komen. Niet alleen voor de visserij, doch ook voor de vismijn zijn nieuwe voorstellen te verwachten. Zo zal uit het E.T.I.-rapport blijken, dat koelruimte voor de aangevoerde vis van groot belang is. Tenslotte noemde de burgemeester nog de aanleg van de der de haven, waardoor Breskens meer in dustrieruimte krijgt en een betere aan- legmogelijkheid voor de vele jachten, die te Breskens gestationeerd worden. Voorts zal in het komende jaar de ver bouwing van het gemeentehuis aan de orde komen, alsmede de verbouwing van de gemeentelijke nood-feestzaal tot be- jaardensociëtei't. Tenslotte merkte de burgemeester op, dat een vierde deel van Breskens' bevolking 16 jaar na de bevrijding nog steeds moet wonen in de noodwoningen. Meer bouwvolume is de enige oplossing, om aan het probleem van het wegtrekken der bevolking naar elders een einde te maken. De mensen zijn de armetierige noodwoningen beu en willen eindelijk wel eens in een fat soenlijke woning gaan leven, aldus de burgemeester, die over de hoofden van de raad een dringend beroep deed op allen, die met deze" materie iets uit staande hebben, om voor Breskens meer woningen beschikbaar te stellen. Een mededeling, dat riolerings- en bestra- tingswerken gegund waren aan de twee de inschrijver, de heer C. D. de Ruijs- scher te Biervliet, ontlokte bij de raadsleden heel wat protest. Men meen de, dat men met de laagste inschrijver, de heer J. Pleijte moeilijkheden kon verwachten, omdat deze geen lid is van de B.S.B., de aannemersbond. Deze bond heeft namelijk met de groothandel voor bouwmaterialen afspraken, dat geen grondstoffen worden geleverd aan hen. die niet zijn aangesloten. Hoewel men deze beginnende aannemer graag ter wille was geweest, besloten B. en W. de tweede inschrijver het werk te gunnen voor f 14.577,ruim f 300,boven het bedrag van de heer Pleijte. Hoewel te gen het standpunt van B. en W. verzet was, moest men toch uiteindelijk er kennen, dat een eventueel geschil tus sen de eerste inschrijver en de bouwma- terialenhandel uitgevochten zou worden over de rug van het gemeentebestuur, in casu de bewoners van de nieuwe hui zen, waar de straat gelegd moet worden. Men ging accoord met deze gunning. De heer J. Vergouwe protesteerde vrij scherp tegen een cicrulaire van de mi nister van binnenlandse zaken inzake de toekenning van voorschotten aan het gemeentepersoneel op de jaarwedde- verhoging. Niet dat spr. tegen deze ver hoging was, doch wel tegen de wijze waarop ze werd uitgevoerd. Hij vond het onjuist, dat de raad voor vakbondje ging spelen en zag liever, dat deze ver hoging onmiddellijk bij de wedde werd opgenomen, dit mede in verband met de pensioengrondslagen. De rekening voor het dienstjaar 1957 werd vastgesteld. Voor de gewone dienst was er aan in komsten f 750.441,05 en aan uitgaven f 734.608,48. Een batig slot dus van GO* MEDISCHE Burchtstraat 13 OOSTBURG f 15.832,57. De kapitaaldienst had aan inkomsten en uitgaven f 5.852.822,81. De begroting voor de vismijn liet een batig saldo groot f 54.469,51 zien. De heer A. P. van den Broecke te Breskens die onlangs zo ongelukkig was zijn vis sersvaartuig te verspelen, vroeg de raad een garantiestelling voor de aanschaf van een nieuw vaartuig. Het zal een stalen schip worden met een nieuwe motor en geheel voldoen aan de eisen van de tijd. De kosten zijn f 100.000, De gemeente zal dit bedrag garanderen tot f 70.000,Naar aanleiding hiervan ontspon zich een uitgebreide discussie, waarin de raad zich wat huiverig toon de om op deze wijze verder te gaan. Im mers geen der raadsleden is op dit ge bied deskundig. Men kan de waarde en de economische verantwoordelijkheid van de aanschaf niet bekijken. Eerst kwam er een voorstel van de heer J. Carels, om een aparte raadscommissie voor deze materie te benoemen, die met B. en W. de grote verantwoordelijkheid voor deze voorstellen zou dragen. Hier voor voelden B. en W. weinig. Wel voel de men veel voor een plan van de heer M. de Boer om een vragenlijst vast te stellen, die door aanvrager ingediend moet worden, die dan door een scheep vaartexpert beoordeeld kan worden. Aan de hand van dit rapport kan deze expert vóór de oplevering van het schip bekijken, of het inderdaad aan de ver wachtingen voldoet. Met dit voorstel gingen B. en W. en de gehele raad wat opgelucht accoord. Bepaald werd, dat de expertkosten voor rekening van de aan vrager zullen zijn. De burgemeester deelde nog mede, dat ook Vlissingen op deze wijze haa.r vissers wil gaan helpen. Aan de R.K. vereniging voor gezins voogdij werd een jaarlijkse bijdrage van f 10,toegekend. Aan Rijkswaterstaat werd voor de aanleg van de boulevard een stukje gemeentegrond verkocht voor f 1.314,50. Van de heer A. I. de Hulster werd een perceeltje grond ge kocht in het uitbreidingsplan, groot 318 m2 voor f 1431.Bepaald werd, dat het betonnen pad, dat zal vervallen, door een ander pad vervangen zal wor den. Aan de N.V. Gebr. v. d. Poel te Ter- neuzen werd optie verleend op percelen bouwgrond aan de Langeweg voor de bouw van 38 woningen, voor de tijd van ten hoogste een jaar, met verschuldigde rentebetaling, indien men van deze op tie geen gebruik maakt. Deze 38 wonin gen, aldus de burgemeester, zijn slechts een druppel op een gloeiende plaat. De school met de Bijbel vroeg en verkreeg de medewerking voor het naadloos ma ken van de vloeren en het aanbrengen van een tegellambrizering en ontluch ting in de toiletten. Hiervoor voteerde de raad een bedrag van f 3.063,50. Of een schrijfmachine nu wel of niet een onmisbaar artikel voor een school is, kwam uitvoerig ter sprake bij een ver zoek van hetzelfde schoolbestuur om een bedrag van f 415,voor de aan- IN HET bij uw Modehuis in Vlissingen schaf van een nieuwe schrijfmachine. B. en W. stelden voor afwijzend te be schikken. De raad verlangde een stem ming. De uitslag was 5 tegen 5, zodat het voorstel in de volgende vergadering nogmaals aan de orde zal komen. Het agendapunt tot garandering van een geldlening voor de uitbreiding van het bedrijf van de N.V. Luteijn werd door B. en W. ingetrokken, daar deze zaak te laat rond was, om de raad gedegen te kunnen voorlichten. Mocht blijken, al dus de voorz., dat hierdoor de plannen stagneren, dan zullen we niet aarzelen de raad tussentijds bijeen te roepen. Tijdens de rondvraag informeerde de heer I. de Jonge naar het 100 pCt.-plan van de waterleiding. Als er meer gege vens bekend zijn over het schetsplan voor de recreatie, dat thans ontworpen wordt, zal contact opgenomen worden met de waterleiding-mij., aldus de voorz. De heer Goethals merkte naar aanleiding van de garantiesom te stor ten door de E.A.T.H. op, dat de gemeen te er zich voor moet wachten op sleep touw gehouden te worden. Hij drong aan op het stellen van een termijn, waarbinnen uiterlijk het geld gestort zou moeten zijn. De heer Carels infor meerde nog naar de bestrating van de visserij buurt. Getracht zal worden de klinkers in de nieuwe bestratingswerk zaamheden te verwerken en de betrok ken trottoirs met tegels te laten beleg gen. Voorts vond spr. het vreemd een circulaire van het gemeentebestuur ontvangen te hebben, waarin gezegd door HENK VAN HEES WIJK. 36 De jongeman had zacht, maar doc.r- dringend gesproken, doch elk woord was als een dolkstoot in het hart van Heieen Zacht maakte ze haar hand los, die Dirk nog steeds vast hield. Toen ver mande ze zich, richtte zich op, keek hem onvervaard in de ogen en antwoordde: ,,'t Kan niet, Dirk, het kan niet." „Maar waarom niet, Heieen? Er is toch niets tegen? Ik heb in verband met je rouwtijd toch lang genoeg gewacht? of niet? Zeg me dan, hoe lang ik wach ten moet en al zal het moeilijk zijn, ik zal wachten." Ze schudde haar hoofd. „Dat is het niet, Dirk." „Maar wat dan, Heieen? Martel me toch niet langer. Zeg dan, wat de reden is. Je hebt me toch ook lief?" ?,Ja," antwoordde ze, maar ze liet er meteen op volgen: „ik houd natuurlijk van je, omdat je zo goed voor me bent geweest gedurende de tijd dat ik hier ben. Maar ik gevoel niet die liefde voor je, die een vrouw moet bezitten voor de man, die haar uitverkorene is." Met grote ogen staarde hij haar aan. Hij scheen door dit antwoord als ver pletterd. Hij streek over zijn voorhoofd en scheen over iets na te denken. Zwaar en fluitend ontsnapte de adem aan zijn hijgende borst. Een ogenblk huiverde Heieen, een ogenblik was ze bang, want het gezicht van de jonge boer was op dat ogenblik angstwekkend. Hij kwam een stap naar voren en stond vlak voor het meisje, dat met verschrikte ogen naar hem opzag. „Maar dan heb je me bedrogen!" stiet hij woest uit, op gevaar af, dat alle slapende bewoners van de boerderij wakker zouden worden van zijn dave rende stem. „Nee," vervolgde hij kalmer, „ik zal het niet goed hebben gehoord, ik zal het beslist niet goed hebben gehoord! He- leen, zeg dat je een grap maakte, toen je zei, dat je niet genoeg van me houdt om met me te trouwen." Hij keek haar met smekende ogen aan. Heieen evenwel sloeg haar blik niet neer en hoewel er een dreiging uitging van de ogen van de jonge boer, was alle angst uit Heieen geweken. Een strak wit overtoog thans haar gezicht en er lag een vastberaden trek om haar kleine mond. Fier keek ze hem aan. „Dirk, met zulke dingen steekt men de draak niet, temeer, omdat ik reeds met een ander verloofd ben en over enkele weken ga trouwen." Hij deinsde achteruit. Een klap in zijn gezicht zou niet meer uitwerking gehad hebben als thans haar woorden het de den. Hij klappertandde, alsof hij koorts had en hij moest zich aan de tafel vast houden om niet te vallen. Even bleef het stil, toen riep hij, rood van woede aanlopend: „Dan ben je een bedrieg ster Heleen richtte zich hoog op. Het bloed van haar oude, Groningse geslacht, het fiere boerengeslacht, sprak. „Dirk!", begon ze, verontwaardigd protesterend. Maar hij trok zich er niets van aan en ging verder: „Ja, een bedriegster! Je hebt me op schandelijke wijze misleid! Nu speel je de verpersoonlijkte onschuld alsof je nergens meer van weet. Maar 't is nog niet zo heel lang geleden, dat je met je huichelachtige gezicht me zoende, niet? Ja, schrik maar. En dat diezelfde prinsesselippen me vertelden, dat je me lief had. Ik lag toen weerloos op mijn bed, hé, en toen was het een gril van je om me te zoenen en ik, stom me ezel, die ik was, dacht dat je het meende en liep maanden lang gelukkig rond in de waan, dat je te zijner tijd mijn vrouw zou kunnen worden, terwijl jij het hele voorval al lang vergeten was En ik pleitte voor jou, arme boeren deern, bij de oudelui, als een advocaat, om de toestemming maar te kunnen verwerven, dat jij de toekomstige boerin zou zijn. Terwijl intussen diezelfde toe komstige boerin al wie weet hoe lang verloofd is met een ander en op het punt van trouwen staat, zonder er ook maar één woord van te zeggen. Ha, ha, wat een grap! Wat een grap!" „Ik, de toekomstige Belboer, de rijkste uit de hele Molenpolder, heb me ver laagd tot een gewone, doodgewone boe renmeid, die zo arm is als een kerkmuis. Maar je dacht zeker, dat je me zo maar ongestraft beledigen kon, hé prinses? Ja, prinses! De naam is waarachtig mooi bedacht door die andere flikflooi er, waarmee je al wie weet hoeveel avontuurtjes heb gehad. Een trotse prinses ben je, maar een berooide, geen cent te verteren! Ha, ha, wat een grap, wat een grap!" In een waanzinnige lach versmolt zijn stem, welke Heleen door merg en been drong. Ze sidderde van angst, ze was nu inderdaad bang voor hem; zó had ze hem nog nooit gezien. Ze wist niet, wat ze doen moest. Als verlamd zat ze ter neer. Ze had wel in de grond willen zin ken van schaamte en toch was ze zich absoluut bewust niets gedaan te heb ben, waarvoor ze zich schamen moest. Ze wilde het hem uitleggen, maar ze bedwong zich de woorden te spreken, die op haar lippen kwamen, omdat ze voelde, dat de man tegenover haar thans niet voor rede vatbaar zou zijn. Een kleine gestalte in nachtgewaad

De Schakel | 1960 | | pagina 1