Nieuwe Koopjes opruimmgs- feesl BOBBE alg. nieuws blad ALG. NIEUWS BLAD voor WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Zijn er verjaar- of feestdagen in 't zicht Laat dan WIM FENIJN uw leverancier zijn Plaatselijk Nieuws uw Modehuis in Vlissingen Feuilleton Het Meisje uit de Molenpolder dejchakel DRUKKERS-UITGEVERS; F4 SMOOR DE HULSTER - 15e Jaargang - Nr. 749 Vrijdag 22 Januari '60 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprij s f 1,10 p. kw.franco p. post f 1.25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 V. PSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.,"*». - GIRO 358296 Heineken's Bier, Prik- of Wernco-Limonade P.S. Ook voor alle Was-artikelen. Beleefd aanbevelend, WIM FENIJN - Telefoon 506 BRESKENS Schoondljke Raadsvergadering. De gemeenteraad vergaderde onder voorzitterschap van de loco-burgemees- ter, wethouder Joh. de Feijter. In zijn nieuwjaarsrede betuigde de wnd. burge meester er zijn spijt over, dat burge meester Van Rosevelt door ziekte nog steeds verhinderd is zijn ambt te ver vullen. Hij wenste hem namens de raad een spoedig herstel toe. Verheugd was spr., dat na een langdurig verblijf in het ziekenhuis, wethouder Toussaint weer hersteld de eerste vergadering in het nieuwe jaar bijwoonde. De vorig jaar ingestelde practijk- school voor de landbouw blijkt in een enorme behoefte te voorzien, aldus de wethouder, die meedeelde dat de school al tot Januari 1961 is volgeboekt met cursussen, terwijl er nog een aantal aanvragen lopen. Deze snelle groei breng voor Schoondijke de nodige pro blemen mee, In versneld tempo zal nu gezorgd moeten worden voor definitieve gebouwen. Reeds zijn met het depar tement van landbouw besprekingen ge voerd. In de loop van 1960 zal de raad de voorstellen in deze kunnen verwach ten. Niet alleen de gebouwen, doch ook andere voorzieningen rond de school vragen de aandacht. Zo moeten meer leerkrachten aangetrokken worden, ter wijl de school ook over meer grond zou moeten beschikken om de practijk van de landbouw goed en gedegen aan de jonge landbouwers te leren. Het kapi taal van de bezittingen aan duurzame landbouwwerktuigen van de school is inmiddels gestegen tot f 201.000,—. Voor het aantrekken van leerkrachten, aldus de voorz., rijst een ander groot probleem en wel de voor deze leerkrachten be schikbare woningen. Deze heeft Schoon dijke thans niet, en over de hoofden van de raadsleden, deed de voorz. een be roep op G.S. om bij de woningtoewijzing met deze voor Schoondijke belangrijke factor rekening te houden. Het instand houden van deze school is voor de ont wikkeling in de landbouw van het al lergrootste belang. Inmiddels liep Schoondijke in inwonertal terug met 39 zielen. Dit is grotendeels te wijten aan de enorme slechte staat waarin de noodwoningen verkeren. De mensen ra ken het beu om er zo in te wonen. Voor al de houten noodwoningen, waarvoor nu weer een jaar verlenging verkregen is, tarten alle gevoel van modern wonen. Inmiddels werd begonnen met de bouw van het nieuwe gymnastieklokaal, ter wijl in 1960 de vuilophaaldienst gemo derniseerd zal worden. Ook Sa.sput zal in deze ophaaldienst betrokken worden, zodat een einde kan komen aan de smerige vuilnisbelt op deze wijk. Voorts zal Schoondijke in 1960 een modern motel rijker worden, terwijl er plannen zijn voor de stichting van een Gerefor meerd bejaardencentrum. Binnenkort zal de raad een oordeel moeten vellen over de aanschaf van een nieuwe brandweerauto met motorspuit. Inzake het 100 pCt.-plan van de waterleiding zijn reeds onderhandelingen aange knoopt. In een der volgende vergade ringen zal een desbetreffend voorstel ter beoordeling voorgelegd worden. Ten slotte bracht de voorz. dank aan het secretariepersoneel en de gemeente werklieden, die zich allen op een uit stekende wijze van hun taak kwijten. Een schrijven van de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid waarin verlenging werd verleend voor de bewoning van de noodwoningen, ont lokte de opmerking, dat het vooral over de houten noodwoningen klachten re gent. Deze woningen verkeren in een bar slechte staat en slechts een ruimere toewijzing van bouwvolume zou uit komst kunnen bieden. Verheugd deelde de voorz. mede, dat goedkeuring was ontvangen op het ingediende plan voor de straatverlichting. Direct na de vorst periode zal de uitvoering beginnen. De vereniging R.K. Gezinsvoogdij vroeg om een bijdrage, welke werd afgewezen. Het gemeentepersoneel zal een uitkering ineens krijgen over de maanden Januari tot Maart 1960 en een verhoging van de kinderbijslag over het 4e kwartaal 1959. De woningen W 110 en W 113 werden door de raad onbewoonbaar verklaard. Voor het oprichten van een kolenberg plaats werd aan de heer G. de Dobbe- laere een perceel grond aan de Weststr. verkocht. De heer J. Verstraete vroeg en verkreeg een uitweg voor zijn nog te bouwen garage aan de Prins Bern- hardstr. In verband met het aanbren gen van een toilet met waterspoeling, kreeg de heer A. J. Lensen een premie voor woningverbetering. Het Groene Kruis vroeg een verhoog de subsidie over 1959. Besloten werd aan het Wit-Gele Kruis en het Groene Kruis beide een gemeentelijke bijdrage toe te kennen van 50 pCt. van de contributie met een maximum van f 4,per lid. Tenslotte voteerde de raad voor de verwarming van het nieuwe gemeente lijke gymnastieklokaal een bedrag van f 7570,De verwarmingsinstallatie zal geplaatst worden door de Fa. Deerings N.V. te Vlissingen. Loop der bevolking. Het zielental van de gemeente Schoondijke nam in het afgelopen jaar af met 39. Op 31 Dec. 1958 bedroeg het aantal ingezetenen 2014 (1007 mannen en 1007 vrouwen). Dit aantal vermeer derde door geboorte met 33 (19 mannen en 14 vrouwen) en door vestiging met 70 (31 mannen en 39 vrouwen)het ver minderde door overlijden met 11 (5 mannen en 6 vrouwen) en door vertrek met 131 (57 mannen en 74 vrouwen). Op 31 Dec. 1959 bedroeg het inwonertal dus 1975 (995 mannen en 980 vrouwen). Er werden 23 huwelijken voltrokken en geen echtscheidingen ingeschreven. IJzendljke Raadsvergadering De gemeenteraad kwam bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Ficq. In zijn nieuwjaarsrede merkte de burgemeester op, dat het zielental in 1959 afnam met 57 personen. Als voor naamste oorzaak zag spr. de te geringe werkgelegenheid in West Z.-Vl. Wel zag hij enig licht, nu in D.A.C.W.-verband inmiddels kon begonnen worden aan de aanleg van het sportterrein en de her stelwerkzaamheden van het Ravelijn. Dit zijn echter aanvullende werken. Er moet meer vaste werkgelegenheid ko men voor West Z.-Vl. wil men niet hele maal achter komen bij elders. Naast de aanleg van het sportterrein zal in 1960 begonnen worden met de bouw van het bejaardencentrum. De burgemeester gaf een overzicht van de voornaamste ge beurtenissen van het afgelopen jaar, en bracht dank aan het gemeente- en secretariepersoneel, voor hun toegewij de werkkracht in het afgelopen jaar. Met de raad hoopte de burgemeester op even prettige wijze als tot nu toe het geval is geweest, te kunnen samenwer ken. De rapporten van kasopname van de gemeente-ontvanger en het slacht- huisbedrijf werden voor kennisgeving aangenomen. De burgemeester en de heer F. J. M. v. d. Bogaert, ambtenaar ter secretarie, werden benoemd tot be zoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. Het ligt in de bedoeling, aldus de voorzitter, dat de heer v. d. Bogaert zich belast met het administratieve ge deelte en de burgemeester in de toe komst huwelijken zal voltrekken en ge boorten en overlijden zal inschrijven. B. en W. werden gemachtigd de beschik bare tuingronden aan gegadigden voor 1960 te verhuren. De pensioengrondsla gen voor de inmiddels vertrokken keu ringsveearts, de heer F. J. Westendorp, werden vastgesteld. Op voorstel van B. en W. werden alle gemeentewerklieden een klasse bevorderd, waardoor deze mensen een salarisverhoging verkrijgen De salarisverordening voor de gemeen teopzichter werd opnieuw vastgesteld. Een voorstel tot het doen opmaken van een plan, door de Ned. Heide-Mij. voor het bouwrijp maken van de terreinen, IN HET welke inmiddels van de heer Carpreau zijn aangekocht, ontmoette van de zijde der raadsleden geen bezwaren. Een verzoek van het bestuur der R.K. jongensschool om gelden bechikbaar te stellen voor de aanschaffing van een propaangasverwarming, werd voor na der onderzoek door B. en W. teruggeno men. Voor de 16e maal werd de begro ting 1959 gewijzigd. Deze maal waren het slechts enkele administratieve wij zigingen. De begroting 1960 werd be handeld. Daar deze begroting reeds uitgebreid met de raad in een besloten zitting was doorgesproken, kwamen er weinig nieuwe gezichtspunten naar vo ren. De heer Cornelis informeerde nog naar de regeling voor het vervoer van de schoolkinderen vanaf de buitenwij ken naar de scholen, daar de commissie welke dit vervoer regelt, met aanzien lijke tekorten werkt. De bijdrage, welke voor dit vervoer van de ouders gevraagd wordt, is reeds dermate hoog, dat bij springen van de gemeente in deze nood zakelijk is. De burgemeester zegde toe, dat B. en W. zich zullen beraden op welke wijze hier tegemoet gekomen kan worden in dit vervoer. Tijdens de rond vraag informeerde de heer J. van Cad- zand naar de verkoop van twee nood woningen. De voorz. zei dat deze f 500, hebben opgebracht. Breskens Jaarvergadering ..Nog sneller De duivenvereniging „Nog sneller" hield haar algemene jaarvergadering. Van een der leden was een verzoek bin nengekomen om vergaderingen voor taan in zijn lokaal te beleggen. Hij zou dit gaarne per inschrijving zien gebeu ren. Het voorstel werd aangehouden tot, door HENK VAN HEESWIJK. 35 Maar op dit alles lette Dirk niet. Zijn gedachten schenen onafgebroken bezig met een belangrijke zaak, gezien de strakke trek op zijn anders zo levendig gelaat. Bij wijle ging hij een poosje zit ten aan de ronde, gladgewreven tafel. Dan trommelde hij met zijn vereelte handen op het blad, maar dat ging geleidelijk aan zachter tot ze weer ge heel in rust waren. Dan boog het hoofd voorover op de borst; de natuur deed zijn rechten gelden en dan dommelde hij even in, tot na gedurig knikkebollen /Z'n kin eindelijk in een onzachte aanra king kwam met de tafelrand, waardoor hij weer opschrikte, een ogenblik niet wetende waar hij was. Hij keek eens op de klok: hé, waar- empel al bij elven. Ze zal toch niet bij haar vriendin blijven, omdat het zulk slecht weer is? Nee, dacht hij dan later, dat doet ze niet, daar ken ik haar te goed voor. Maar ik had haar toch wel tegemoet kunnen fietsen: ze zal wel een hele trap hebben tegen de sneeuw en de wind in. Hij stond voor de (zoveelste maal op en liep naar het gordijn, waardoor hij nog eens naar buiten keek. Stond daar niet een auto? Ja nee, toch niet. Hij drukte zijn neus tegen het raam om beter te kunnen zien. Daar sprong op eens een brede baan licht over de don kere dreven, een figuurtje stapte uit de wagen en in het licht zag hij, dat Heieen het was. Een zucht steeg op. Gelukkig. Maar wie zou haar thuis ge bracht hebben? Och, ja, waarschijnlijk de broer van haar vriendin, die jongen, die op de Phoenix werkte en altijd op de fiets voorbijreed. Hij hoorde het meisje met korte vlugge passen het erf op lopen, de klink van de achterdeur oplichten en naar binnen stappen. Midden in de kamer bleef Dirk staan, met het oog op de deur gericht. Heieen, die in de gang haar mantel had weg gehangen, zag de streep licht onder de deur van de mooie kamer. Ze had ver wacht, dat alle huisgenoten reeds lang naar bed waren, des te meer verwon derd was ze, toen ze bemerkte, dat er in ieder geval nog iemand van de fami lie op was, want anders zouden ze het niet wagen daar te komen zonder uit nodiging. Hoewel ze er niets mee te maken had, wilde ze weten, of alles wel in orde was. Vandaar, dat ze de deur opende en even binnen keek. Toen ze de gestalte van de jonge boer zag, schrok ze even. „Goedenavond," begroette ze zacht. „Ik hoop, dat ik niet te laat ben?" „O nee," antwoordde Dirk, terwijl hij achteloos met zijn hand wuifde, dat betekent niets. Geertje komt ook altijd laat thuis en zo dikwijls is het niet, dat je 's avonds de deur uit gaat. Maar ik heb expres op je gewacht." ,,Op mij?" vroeg Heieen verbaasd. „Ja, ik wilde wat met je bepraten." „O, onwillekeurig kwam ze binnen en sloot de deur achter zich. Bij de tafel bleef ze in afwachting staan. „Ik eh begon Dirk, enigszins verlegen; hij wist niet goed hoe te be ginnen. „Ik maar wil je niet gaan zitten?" „O, jawel." Werktuigelijk ging ze op de stoel zitten, waarna ze hem opnieuw vragend aankeek. „Wat ik zeggen wil, is dit," begon hij. „Je zult, als iedereen natuurlijk wel eens gemerkt hebben, dat vader en ik het zo af en toe met elkaar aan de stok hebben. We we hebben wel eens meningsverschil. Je weet, hoe dat komt. Vader is enigszins ouderwets, ook ten opzichte van het bedrijf en daarom hield hij er nooit van, als ik wat ver nieuwde of machines aanschafte." Hij kuchte, wachtte even en trom melde op de tafel. Heieen luisterde nieuwsgierig Waar zou hij heen willen? Wat had zij per slot van rekening te maken met de geschillen tussen vader en zoon? „Ik heb er vandaag eens met vader over gesproken. Kijk eens, de luidjes worden al een dagje ouder en ze zijn van plan om het bedrijf aan mij over te doen, zodra er een geschikte boerin is, die moeder kan vervangen." Weer wachtte hij even. „Zoals ik zei. vandaag hebben we er lang en breed over gesproken en ik zal denkelijk met de zomer of zo hier boer worden. De oudelui gaan dan in het huis van Dalf- sen aan de Kleiweg wonen, dat ken je wel, niet?" Heieen knikte vaag toestemmend. Ze begreep er nog altijd niets va~n. „Hoe lang ben je nu eigenlijk al bij ons, Heieen?" „Hier? Wel, bijna zeven maanden." „Ja, dat meende ik ook al. Ik had al eerder met je er over willen praten, maar ik heb gewacht tot het voorjaar, ook in verband met het overlijden van je ouders." Het meisje kon niet anders doen dan knikken. Ja, het was alweer driekwart jaar geleden, dat haar lieve vader en kort daarop haar even lieve moeder stierven. Het was haar nog als de dag van gisteren. Ze zag alles nog zo leven dig voor zich: de Tammes-borg, het ziekbed van haar moeder, de verkoop van de boerderij, het kleine arbeiders huisje als een film ging in die en kele ogenblikken alles weer haar gees-

De Schakel | 1960 | | pagina 1