Aardenburg Raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering van Maandag jl. gaf burgemeester Van Dongen een overzicht van de loop der bevolking in het afgelopen jaar. Per 1 Jan. 1959 was het inwonertal 4066. Per 1 Jan. 1960 was dit 3955. Een teruggang dus van 111 inwoners, waarin uiteraard opgenomen de vertrokken Ambonnezen. Aardenburg heeft thans zo'n 150 werk lozen. Met deze mededelingen raakte de voorzitter het grote probleem aan, waarmee alle West Z.-Vl. gemeenten te doen hebben, n.l. het tekort aan werk gelegenheid, waardoor werkloosheid en daaruit voortvloeiend vertrek uit de ge meente, wat op haar beurt weer ver minderde werkgelegenheid oproept. Het is een vicieuze cirkel, die alleen doorbro ken kan worden door het scheppen van werkgelegenheid. In dit verband wees de voorzitter op de gunstige ontwikkeling die de groente- en fruitteelt in de ge meente zou kunnen doormaken, indien de teeltvergunningen niet aan bepaalde voorwaarden waren verbonden, waaraan degenen, die op groente- en fruitteelt willen overschakelen, niet kunnen vol doen. Staande de vergadering werd be sloten, namens de raad een schrijven aan de minister te zenden, waarin het dringende verzoek is vervat onder meer de voorwaarden waaronder teeltvergun ningen worden toegekend, aanmerkelijk te verzachten. Hierna gaf de voorzitter een overzicht van hetgeen het afgelopen jaar aan belangrijks te vermelden is. Zo bleek de landbouw in tegenstelling tot overig Nederland gunstige resultaten te hebben geboekt. Het toeristisch bezoek nam sterk toe, hiermee bedoelde de voorzitter vooral het verblijfstoerisme. In dit verband bracht spr. warme hulde aan de actieve plaatselijke V.V.V., die dit mede mogelijk heeft gemaakt. Hij memoreerde de Z.L.M.-tentoonstelling, welke geruisloos verliep en welke uit groeide tot een manifestatie die ge boekstaafd zal blijven als de meest ge slaagde Z.L.M.-tentoonstelling, die Zee land ooit heeft gehouden. Ook kon het 1000-jarig bestaan van de St. Baafskerk sfeervol worden herdacht. Als een van de dringendste wensen legde de voor zitter de bouw van de bejaardenwonin gen voor. Immers vele ouden van dagen worsen in veel te grote en te dure pan den, die voor grotere gezinnen bestemd kunnen worden. Na de nieuwjaarsrede van de voorzitter, waarin hij tevens zijn gelukwensen voor het nieuwe jaar aan bood, nam de heer Catsman als oudste raadslid het woord. Hij dankte de voor zitter voor al hetgeen deze in het afge lopen jaar voor de gemeente tot stand heeft weten te brengen. Bii de ingeko men ^ukk£h_ïvfig éèïi schrijven van de Centrale Dienst, waarin de raad mede deling werd gedaan over een tweetal stromingen, die er in het bestuur van deze dienst heersen, namelijk het ene deel wenst voortzetting van de oude regeling, tot 1 Jan. 1966. Een ander deel van het bestuur wenst voortzetting van de dienst met een mobiele directeur, zonder dure administratieve kracht. Be sloten werd voorts te bepalen, dat de herziening van het gemeentelijke plan van uitbreiding in voorbereiding is. De doorverbinding Oude Kerkstraat, Markt (Zuidzijde), Marktstraat, Sassenstraat en Peurssensstraat tot ongeveer 100 meter voorbij hoek Peurssensstraat- Kalversstraat werd zonder hoofdelijke stemming tot voorrangsweg aangewezen, dit na ingewonnen advies van de A.N.W. B. Aan de algemene Aardenburgse jeugdraad werd een subsidie van f 1Ó00,toegewezen, dit na enige dis cussie. De heer Rijckaert verklaarde ge acht te willen worden tegen te hebben gestemd, omdat de jeugd van Aarden burg, gezien de verregaande baldadig heid, het niet waard is zulke financiële offers te brengen. Besloten werd een perceel grond met wed. Blondeel-de Paepe te ruilen. Cadzand Raadsvergadering In de raadsvergadering van Dinsdag j.l. zijn bijzonder harde noten gekraakt over de inrichting van het kampeerter rein^ ..Welgelegen". Bij het agendapunt „Wel, Huug, dit heb ik al aan zien komen, jongen. Al word je moeder oud, haar ogen zien scherp hoor." „En ik ben blij," zo voegde Nel er aan toe. „dat ik zo'n lief schoonzusje krijs, 't Spijt me alleen, dat ik daardoor mijn vriendin verlies. Maar als jullie ge trouwd zijn. kom ik vaak over waaien hoor, naar de Lange Weide, bijvoorbeeld op Woensdagmiddag, dan ben ik vrii en je aanstaande man lekker niet. Maar wat praat ik, zo gauw zullen jullie toch niet trouwen?" „We wilden juist wel sooedig trouwen, zodat ik met 1 Mei als gehuwd man mijn nieuwe functie kan aanvaarden." „Zo gauw al?" vroegen moeder en dochter tegelijk. „De woning is klaar, met half April trekt Knoop er immers uit. Waarom zouden we dan nog langer wachten?" „Nou, dat is wat moois," mopperde Nel „Brengt me een vriendin naar huis en per saldo blijkt, dat meneer uit louter eigenbelang gehandeld heeft." Heieen zei niets, maar voelde zich oneindig gelukkig. Vandaar lachte ze maar een beetje. „Moeder, ik heb Heieen al voorgesteld om de laatste Donderdag van April te trouwen en dan nemen we de daaen tot Mei nog vrij voor een reisje, zodat we Dinsdag daarop in ons huisje komen. Wat zeg je daarvan?" mededelingen, zei de voorzitter, dat het Staatstoezicht op de) volksgezondheid ernstige bezwaren had tegen de huidige exploitatie van het kampeerterrein, dat in handen is van de eigenaar van de aldaar gelegen gronden. Daar de ge meente met het kampeerterrein geen andere bemoeiingen heeft dan de uit gifte van een jaarlijkse exploitatiever gunning, werd de eigenaar van het kampeerterrein, de heer de Keuning, bericht, dat hij de vergunning voor 1960 niet kan verkrijgen, als het terrein niet in orde gemaakt wordt. Vóór het zomer seizoen begint, moet o.a. de hygiënische voorzieningen, die thans totaal onvol doende zijn, beter worden geregeld. Er moeten meer toiletten komen met wa terspoeling. De vele houten opstalletjes met tonnetjes bij de diverse caravans moeten verdwijnen en vervangen wor den door toiletten met waterspoeling. Ook de watervoorziening is totaal on voldoende. Op advies van de Dienst voor de Volksgezondheid eisen B. en W. bij de tappunten zodanige voorzieningen, dat het gemorste water geen modderpoel kan veroorzaken. Ook de wasgelegen heid is onvoldoende, het water moet be ter afgevoerd worden, terwijl er een betere vloer moet komen. Het verzame len van het afval van de kampeerders in open manden tart alle gevoel. B. en W. eisen, dat per twee a drie tenten een gesloten vuilnisemmer ter beschik king zal worden gesteld. De kampbe heerder moet zorgen, dat dit vuil dage lijks wordt afgevoerd naar de gemeente lijke vuilnisbelt. 2 maal per week zorgt de gemeente voor het afhalen van het vuil, de rest van de week moet de kamp beheerder hier zelf voor zorgen in de toekomst. Voorts mag er geen vuilnis belt meer zijn op het terrein, die een broeinest is voor bacteriën en ratten. Voorts eisen B. en W. dat over de ver dere inrichting van het terrein overleg gepleegd wordt met B. en W. Tijdens de discussie welke over dit schrijven ont stond, merkte de burgemeester op, dat het gemeentebestuur begrip heeft voor de positie van de exploitant, doch dat men eveneens van mening was, dat de aanloopperiode voor de exploitant groot genoeg geweest is. Thans moeten de ge- eiste voorzieningen worden getroffen, zo niet, dan verkrijgt de exploitant geen vergunning voor 1960. Het gemeentebe stuur heeft geduld genoeg gehad en de huidige inrichting van het kampeer terrein doet de naam van Cadzand als badplaats beslist geen eer aan. De raad besloot in deze volledig achter B. en W. te staan. Na de notulen, die ongewijzigd werden vastgesteld, maakte de heer Kools de opmerking, dat- de riolering over een gedeelte van zijn land is aan gelegd. Men was van mening, dat dit het land van de broer van de heer Kools was. De heer Kools gaf alsnog zijn toe stemming. Het crediet van B. en W. om het gymnastieklokaal te verbeteren, dat in de vorige vergadering verleend was tot een bedrag van f 8500,bleek te laag te zijn. De raad voteerde er thans f 1000,bij. De heren I. de Hullu en J. de Bruijne waren tegen de verhoging van het bedrag. Zij vonden dat de in richting van het gymnastieklokaal te royaal was opgezet. De voorzitter deelde deze mening niet. Met de stemmen van de beide heren tegen, werd het voorstel aanvaard. De leden van de woonruimte- wetcommissie werden allen herbenoemd. Aan de heer J. Kools-Luteijn werd me dewerking verleend voor het in exploi tatie brengen van een bouwterrein ge legen aan Cadzand-haven. De heer Kools zal de gronden nodig voor de stra- ten en plantsoenen groot ruim 11000 m2, voor de som van f 1,overdoen aan de gemeente, en in de gemeentekas het be drag storten, nodig voor de aanleg van diverse werken als aanleg van straten, riolering, etc. Het terrein is bestemd voor de bouw van ca. 60 woningen. B. en W. werden gemachtigd de nodige voor zieningen te treffen voor het aanleggen ven straten, riolering, etc. De Rijksinspectie voor het brandweer wezen had aan de gemeente Cadzand advies uitgebracht om over te gaan tot de aanschaf van een nieuwe brandspuit die er op is berekend niet alleen voor het dorp Cadzand voorzieningen te kun nen treffen bij brand, doch er ook op is 8 „Als jullie dat al hebben afgesproken, dan hoef ik daar niets meer van te zeg gen." „Maar moeder, ik wilde u juist vragen of u het goed vindt." „Natuurlijk, malle jongen, dat weet je toch wel. Ik begrijp best, dat je de ge legenheid. die je wordt geboden, met beide handen aanvat. Je hebt groot ge lijk, jongen, want dat. wat je nu gekre gen hebt, is een levenspositie en ik zie niet in, waarom je langer zou wachten met trouwen. En wat heb je tenslotte bij zo'n oude vrouw, als ik ben." Dat weet u wel beter, moedertje." Hugo omvatte zijn moeder en drukte haar tegen zich aan. „Schei uit, Huug, als je met Helepn zo omsnringt, druk je 't arme kind te pletter!" De klok sloeg tien uur. Verschrikt stond Hel een on. „Ik moet weg! Ze zullen op de „Beldam" niet weten, waar ik blijf. Het wordt wel half elf, voor ik thuis ben." „Nu. onderwijl ie ie aankleedt, zal ik de fietsen even uit de gang halen." Toen de jongeman door de achterdeur verdween en Heleen zich klaar maakte kuste Nel haar aanstaande schoon zuster nog eens en zei: „Lieve prinses, je krijgt een juweel van een man. Je had geen betere kunnen wensen, wat u, moeder?" (Wordt vervolgd). berekend, dat er in de zomermaanden in Cadzand veel meer mensen vertoeven dan het inwonertal van de gemeente zelf Na lang aarzelen en een uitvoerige dis cussie, besloot de raad de benodigde f 28000,voor de aanschaf van de brandweerauto te voteren. De heren I. de Hullu en J. de Bruijne stemden tegen- Beiden meenden, dat centralisatie van het brandweerwezen in West Z.-Vl. ge wenst zou zijn. Pas dan zou men de be schikking krijgen over goed materiaal en een goed geoefend brandweercorps. De rekening voor het jaar 1958 werd vast gesteld. De begroting voor 1960 werd be handeld. De heer A. Bril merkte op, dat er in Cadzand een aantal onbevredigen de zaken zijn. Zo zal bij de aanleg van de weg Retranchement-Cadzand het sportveld opgeofferd moeten worden. Van de aanleg van een nieuw sportveld horen we niets. Heeft de gemeente al een terrein op het oog, en zo ja, onder neemt men dan eindelijk stappen om de grond in eigendom te krijgen? Voorts zijn er wensen voor de electrificatie van de Tienhonderdpolder. Wanneer zal dit alles eens gebeuren? Het zomerwoning terrein moet nog uitgebreid worden, de parkeergelegenheid bij de kust is on voldoende, het kampeerterrein vraagt voorzieningen. Het in het verleden ge voerde zuinige beleid begint zich nu te wreken. Er zit heel wat in het vat, laat dat niet verzuren. Bij de uitvoering van deze plannen kunt u op de medewerking van de P. v. d. A.-fractie rekenen. In zijn antwoord merkte de voorzitter op, dat het kampeerterrein reeds ter sprake is geweest, en dat de Tienhonderdpolder waarschijnlijk in 1960 geëlectrificeerd zal worden. Er moet op de Hoogte een transformatorhuisje gebouwd worden door de P.Z.E.M. In minnelijk overleg hoopt B. en W. eens een geschikt ter rein te vinden voor een sportveld. De burgemeester vroeg de raad suggesties voor de aankoop van grond hiervoor. Wanneer de nieuwe verhouding op fi- nanciëel terrein tussen Rijk en gemeen ten geregeld zal zijn, zal de positie van Cadzand belangrijk verbeteren, aldus de voorzitter, die er nog op wees, dat men voor het uitvoeren van grote werken ook wel eens de juiste tijd moet afwachten. Nu de weg Cadzand-Retranchement in D.A.C.W.-verband verbeterd kan worden heeft Cadzand direct toegehapt, omdat de financiële last niet zo erg groot was. De begroting werd tenslotte zonder stemming aanvaard met in de gewone dienst aan inkomsten en uitgaven f 290.512,95 met een post onvoorzien van f 1200,en een tekort van f 11.548,30. De kapitaaldienst sluit met f 430.578, aan inkomsten en uitgaven. Groede Raadsvergadering De raad van Groede stelde in zijn ver gadering van Woensdag j.l. de begroting 1960 vast. De gewone dienst sluit aan in komsten en uitgaven met f 184.204,97 terwijl de post onvoorzien f 2318,72 be draagt. De kapitaaldienstsluit met een nadelig slot van f 161.753,03. De uitgaven op deze dienst bedragen f 755.044,43. De voorzitter zei, dat het B. en W. niet is mogen gelukken haar stempel op de begroting te drukken. Toch is het od zichzelf verheugend, dat de begroting op de gewone dienst sluitend is gekregen hoewel niet rooskleurig, is dat toch een bewijs van gezond financiëel beleid. De heer A. J. Vermeulen hield namens de fractie van de P. v. d. A. algemene be schouwingen. Hoewel er in het afgelo pen jaar niet zo heel veel is gebeurd, toch zijn er verbeteringen in de gemeen te te constateren. Hij sprak de hoop uit, dat dit ook het komende jaar het geval zal zijn. De woningbouw heeft veel te wensen over gelaten, als men ziet, dat Groede maar bouwvolume voor twee woningen heeft gekregen. Aan verschil lende straten is nog heel wat te doen. In het algemeen kan de fractie accoord gaan met het beleid van B. en W. Wel had spr. enige critiek op het feit, dat de gemoderniseerde vuilophaaldienst nog niet kon worden gecreëerd en dat de beplanting van de Markt de laatste ja ren verwaarloosd is. Tot slot zei spr., dat hij het betreurde, dat de nieuwe finan ciële verhouding Rijk-Gemeente nog niet tot stand is kunnen komen. De voorzitter beantwoordde de heer Ver meulen en zei o.m. dat het geen kwestie van B. en W. is of veel of weinig volume wordt verstrekt, dit hangt van de minis ter af. De voorzitter hoopte, dat minister Van Aartsen voor de kleinere gemeenten in zijn nieuwe verdeling betere perspec tieven opent. Voor wat betreft het nog niet tot stand komen van de nieuwe gemoderniseerde huisvuilophaaldienst zei spr., dat dit zeker niet aan Groede heeft gelegen. Voor wat betreft de be planting, ligt reeds geruime tijd een be- TDlantingsplan voor de Markt gereed. Het is echter niet doenlijk dit te laten uitvoeren zolang de kermis op het marktterrein gehouden wordt. Vóór de aanvang der vergadering maakte de voorzitter melding van het overlijden van de heer Iz. Been. die van Sept. 1919 tot Sept. 1941 raadslid is ge weest. In 1940 en 1941 was de overledene wethouder. De gemeente heeft aan de werkzaamheid van de heer Becu veel te danken, redenen waarom B. en W. heb ben gemeend diens nagedachtenis te moeten eren. Op voorstel van de voor zitter betrachtte de raad één minuut stilte. De voorzitter deelde mee, dat de jongste ambtenaar ter secretarie, de heer Wolfert, de gemeente gaat verlate hij is namelijk ingaande 1 Jan. 1960 be noemd als ambtenaar ter secretarie te Zuidzande. Door de bouw van de nieuwe christelijke lagere school was de ge meente wettelijk verplicht het oude ge bouw en de grond aan te kopen. De waarde van het gebouw werd door schatters vastgesteld op f 5000,en die van de grond op f 2,per m2. Tegen deze vaststelling is B. en W. bij G.S. in beroep gegaan. Thans heeft G.S. het be drag der vergoeding voor de school vast gesteld op het bedrag, wat het bij de sloop heeft opgebracht, n.l. f 3850,ter wijl de grondprijs nader werd bepaald op f 5,per m2. Van de sociëteit voor ouden van dagen was een bedankje in gekomen voor de door de raad verhoog de subsidie. Breskens Lichtwachter S. Visser nam afscheid. Lichtwachter S. Visser heeft, wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd, afscheid genomen van zijn collega's en de dienst. De kolonel C. ter Poorten, sprak de scheidende licht wachter zeer waarderende woorden toe. Hij schetste hem als een plichtsgetrouw man en roemde zijn werkzaamheid. Hij overhandigde hem een boekwerk. De heer Visser kwam in 1921 als ma troos bij het loodswezen te Rotterdam, standplaats Hellevoetsluis. In 1925 werd hij lichtwachter te Ouddorp. Spoedig daarop, in 1928, volgde zijn benoeming te Breskens. Veel moeilijke jaren heeft hij doorgemaakt van 1928 tot 1951. Toen immers werd de verlichting nog ver zorgd met petroleumlampen, hetwelk veel werk met zich bracht. Iedere 2 uur moest het gewicht in de toren ook bij gesteld worden voor de draaiende licht- bewegingen. Toen dan ook in 1951 de electrische verlichting kwam, was het een waar feest. Met een prachtige staat van dienst achter zich, n.l. 39 jaar, heeft de lichtwachter Visser nu afscheid ge nomen met vele goede herinneringen aan zijn dienst. De reddingsmedaille le klas werd hem toegekend voor het redden van twaalf Franse schipbreukelingen, door de Franse regering. Van het ministerie van Marine kreeg hij de bronzen medaille voor langdurige dienst. Ook veel schrif telijke dankbetuigingen van gestrande schippers zijn in zijn bezit. Nu kan hij van een welverdiende rust gaan genieten en zijn hobby's naar har telust bot vieren. Hoofdplaat Benoeming. Met ingang van 1 Januari j.l. is mej. A. Verstraete alhier, benoemd tot hoofd leidster van de R.K. kleuterschool te Biervliet. Loop der bevolking. Het zielental van de gemeente Hoofd plaat nam in het afgelopen jaar af met 29. Op 31 Dec. 1958 bedroeg het aantal ingezetenen 1286 (676 mannen en 610 vouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorten met 13 '13 mannen en 5 vrou wen) en door vestigingHiTêt- 2:5 (8 man-' nen en 17 vrouwen)het verminderde door overlijden met 13 (8 mannen en 5 vrouwen) en door vertrek met 59 (27 mannen en 32 vrouwen). Op 31 Dec. 1959 bedroeg het inwonertal dus 1257 (662 mannen en 595 vrouwen). Er wer den 11 huwelijken voltrokken en er werd 1 echtscheiding ingeschreven. Oostburg Loop der bevolking. Het zielental van de gemeente Oost burg nam in het afgelopen jaar toe met 17. Op 31 Dec. 1958 bedroeg het aantal ingezetenen 4045- (1936 mannen en 2109 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorten met 71 (26 mannen en 45 vrouwen) en door vestiging met 264 (116 mannen en 148 vrouwen); het verminderde door overlijden met 49 (27 mannen en 22 vrouwen) en door vertrek met 269 (109 mannen en 160 vrouwen). Op 31 Dec. 1959 bedroeg het inwoner tal dus 4062 (1942 mannen en 2120 vrouwen). Er werden 23 huwelijken vol trokken. Er werden 2 echtscheidingen ingeschreven. Waterlandkerkje Loop der bevolking. Het aantal inwoners nam in het af gelopen jaar af met 1. Op 31 Dec 1958 bedroeg het aantal inwoners 512 (266 mannen en 246 vrouwen)Dit aantal vermeerderde door geboorte met 10 (4 mannen en 6 vrouwen) en door vesti ging met 32 (15 mannen en 17 vrouwen) Het verminderde door overlijden met 5 (3 mannen en 2 vrouwen) en door ver trek met 38 (18 mannen en 20 vrouwen). Op 31 Dec. 1959 bedroeg het inwonertal dus 511 (264 mannen en 247 vrouwen). Er werden 8 huwelijken voltrokken. Er werden geen echtscheidingen ingeschre ven. Vismij'n - Breskens Week van 27 Dec. t.e.m. 2 Jan. 170 kg. bot 36 kg. schar 1 kg. Tong 725 kg. kabeljauw 890 kg. wijting 1555 kg. export garnalen 362 kg. sardijn 4186 kg. haring 337 kg. onverkochte wijting Gevonden voorwerpen Een paar regenpijpen. Inlichtingen ter gemeente-secretarie te Schoondljke. Zondagsdienst doktoren. (Van 's Zaterdagsmiddags 12 uur t.e.m. "s Maandagsmorgens 8 uur). BreskensGroedeSchoondijke Dr. Ossewaarde, Breskens, tel. S66

De Schakel | 1960 | | pagina 2