by BOBBE sterk verlaagde prijzen r ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Plaatselijk Nieuws NU REEDS Mantel- Costuums Japonnen Rokken, Blouses, e u 11 I e t o n Het Meisje uit de Molenpolder 15e Jaargang - Nr. 747 Vrijdag 8 Januari '60 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprij s f 1,10 p. kw.franco p. post f 1.25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 -J DRUKKERS-UITGEVERS F» SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. H» - GiRO 358296 Biervliet De heer M. Maas nam afscheid. Het hoofd van de openb. lagere school, de heer M. Maas, heeft tijdens een door het gemeentebestuur belegde bijeen komst in het gymnastieklokaal, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, officiëel afscheid genomen van zijn school. De heer Maas blijft echter nog in functie totdat in de ontstane vacature is voorzien. Als eerste sprak burgemeester A. P. Kostense, die o.m. de dank overbracht van het gemeentebe stuur voor hetgeen de heer Maas voor de gemeente deed en zei het zeer op prijs te stellen, dat hij aanblijft tot in de vacature is voorzien. Spreker over handigde aan mevr. Maas een prachtige bloemenmand, terwijl de heer Maas een vulpenset werd cadeau gedaan. Hierna spraken nog de heer A. Leen- houts, inspecteur van het lager onder wijs, de heer A. Lijbaart namens de oudercommissie, die tevens een moderne gemakkelijke stoel aanbood en aan mevr. Maas bloemen, Ds. Evenhuis, de heer J. v. d. Berg namens het personeel en de heer J. Faas namens de ouden van dagen, voor wie de heer Maas altijd de reizen organiseerde. Na dankwoorden van de heer Maas werd nog een kopje koffie geserveerd en volgde nog een filmvoorstelling. Nieuwvllet Raadsvergadering De gemeenteraad behandelde als inge komen stuk een verzoek om een motel te mogen bouwen met 34 kamers ten Oosten van het kampeerterrein „De Panneschuur". Daar op de gevraagde grond een landbouwbestemming ligt onttrok de raad op voorstel van B. en W. deze grond, Wèikë eigendom is van de aanvrager, aan haar bestemming en be sloot voor dit gedeelte een uitbreidings plan te laten maken. De aanvrager wil met grote voortvarendheid te werk gaan en reeds de komende zomer het motel in gebruik nemen. B. en W. zullen, indien de bouwplannen verwezenlijkt worden, met de P.Z.E.M. besprekingen openen voor de aanleg van electriciteit onder de zeedijk. De burgemeester sprak de wens uit, dat het plan door zal gaan en dit een begin zal zijn van een verdere ontwikkeling van Nieuwvliet als bad plaats. Voor de burgemeester werd een au to-vergoeding vastgesteld van f 500, per jaar. De heer J. Rosendaal merkte op, dat het dagelijks bestuur Nieuwvliet al circa f 15,per inwoner kost. Hij stelde voor de burgemeester de helft van het voorgestelde bedrag te geven. Hiermede ging de raad niet accoord en verleende het gevraagde bedrag. Voor de nazorg van B.L.O.-scholieren werd een bedrag van f 0.08 per inwoner gevoteerd. B. en W. vonden deze nazorg noodzakelijk, mits ze geschied door des kundigen. De heer C. L. Jansens te Nieuwvliet verzocht de raad de algeme ne politieverordening zodanig te wijzi gen, dat de café's 's Zaterdags en 's Zondags tot 12 uur geopend mogen zijn. Daar in de naburige gemeenten de café's ook tot 12 uur open mogen zijn, achtten B. en W. het billijk, dat dit ook in Nieuwvliete mogelijk is. De heer J. Quaars kon zich met het verzoek niet verenigen, en meende dat 11 uur reeds lang genoeg is. Hij wenste de aanteke ning tegen gestemd te hebben. Toen ook een ander raadslid bezwaren maakte, bracht de burgemeester het voorstel van B. en W. in stemming. De raad bleek het niet met B. en W. eens te zijn. Met slechts twee stemmen voor (de heren Rosendaal en wethouder I. Brakman) werd het voorstel verworpen. De raad besloot op voorstel van B. en W. uit de gemeenschappelijke regeling voor bouw en woningtoezicht te treden. De bezwa ren van de raad tegen deze Centrale Dienst waren vooral dat deze voor de gemeenten als architectenbureau gaat optreden. Juist de gemeenten, die geen gebruik van de dienst maken als archi tect, komen aan toezicht voor het bou wen te kort, omdat de directeur zich te veel bemoeid met deze projecten. De raad achtte het bovendien volkomen on juist, dat de dienst zelf werken ontwerpt en laat uitvoeren en zodoende haar ei gen werk moet controleren. Dit noemde de burgemeester zeer onjuist. De raad zal echter graag weer meewerken aan een gemeenschappelijke regeling, als er een wordt gecreëerd, waarbij de nadruk valt op het toezicht op bouwwerken en wordt vermeden dat de Dienst als archi" tectenbureau voor gemeenten gaat fun geren. Zonder stemming werd besloten uit te treden. De gemeentebegroting werd behandeld en zeer vlot afgewerkt. In de gewone diepst sluit de begroting met een post onvoorzien van f 726,en een bedrag van f 163.552,13 aan inkom sten en uitgaven. In de kapitaaldienst is er een nadelig saldo van f 220.906,08 en een bedrag van f 233.819,20 aan in komsten en uitgaven. Bevestigiiw ambtsdragers. In de dienst van Zondag j.l. werden in de Herv. Kerk de nieuw gekozen kerkeraadsleden in hun ambt bevestigd. De heer J. Rijckborst als ouderling in de vacature van de heer P. Snoep. De heren A. Luteijn en A. P. Provoost als diakenen in de vacatures van de heren Iz. Schijve en P. I. de Groote. Het af tredende kerkeraadslid, de heer P. Snoep, welke voorheen het ambt van ouderling-kerkvoogd bekleedde, werd tot kerkvoogd gekozen in de vacature van de kerkvoogd, de heer Z. Provoost. De ouderling, de heer M. Houdersteijn, werd gekozen tot ouderling-kerkvoogd. Waterlandkerkje Raadsvergadering. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de N.V. Waterleiding-Mij. waarin medegedeeld wordt dat in het le kwartaal 1960 een aanvang gemaakt zal worden met de aanleg van water leiding in de wijk Klein Brabant. Deze aanleg is de eerste fase van de uitvoe ring van het 100 pCt.-plan. De verorde ning op de heffing van rioolrechten wordt, wat de redactie betreft, gewij zigd. De afwatering van de nieuw geleg de weg door de wijk Turkeije zal verbe terd worden. Het waterschap „Het Vrije van Sluis" zal de helpende hand bieden. Op het terrein van de zuiveringsinstal latie zal een beplanting van bomen en struiken worden aangebracht. Het plan daartoe is gemaakt door Staatsbosbe heer. Voor de kosten ervan zal een Rijksbijdrage worden aangevraagd. De behandeling van de begroting heeft geen aanleiding om wijziging te brengen in de door B. en W. aangeboden begro ting. De gewone dienst sluit met een post voor onvoorziene uitgaven van f 841,18. In de inkomsten is opgenomen een bedrag van f 13.000,wegens bij drage van de reserve op de kapitaal - dienst voor het sluitend maken van de begroting. Het bedrag van de inkomsten en de uitgaven op de gewone dienst be draagt f 172.778,02. De inkomsten op de kapitaaldienst bedragen f 382.978,76 en de uitgaven f 492.296,42 met een nadelig slot dus van f 109.317,66. Bij het slot van de vergadering geeft de voorzitter een overzicht van het jaar 1959. Op het voorbij gegane jaar kan door de ge meente met tevredenheid worden te ruggezien. In 1959 is een werk uitge voerd van een omvang zoals de gemeen te voorheen nog niet gekend heeft, n.i. het leggen van een riolering door de ge hele kom van de gemeente, het maken van een zuiveringsintallatie en het ver beteren van de Dijkstraat. Ook de in wendige restauratie van het gemeente huis is tot stand gekomen en met de uitbreiding van het Dorpshuis is een aanvang gemaakt. De wegen buiten de kom zijn verbeterd, o.a. de Bakkerstraat en de weg door de wijk Turkeije. De voorzitter dankte tenslotte de raad, wet houders, secretaris en verdere ambte naren der gemeente voor de goede sa menwerking in de loop van 1959. Retranchement Waterleiding. Voor hen, die nog niet op de wat£**: leiding zijn aangesloten, zijn er goedé berichten. Bij een samenkomst ten ge meentehuize bleek, dat het percentage van hen, die alsnog tot aansluiting wil len overgaan, ruim voldoende is om te voldoen aan de eisen, die het z.gn. 100 pCt.-plan stelt, zodat binnen afzienbare tijd ook hun percelen van water zullen worden voorzien. Vaste aanstelling. De grenskommiezen De Vries en Stul- te ontvingen hun vaste aanstelling bij de dienst der invoerrechten en accijn zen, met als standplaats de grenspost Retranchement. Vreemde vondst. De landbouwer L. I. Basting deed dezer dagen op zijn land een vreemde vondst. Blijkbaar was een zonderling voorwerp aan een ballon en een para chute naar beneden gekomen. Het bleek een radiosonde te zijn, die op 3 Dec. van het vliegveld Lombardsijde (B.) was op gestegen. Door bemiddeling van de Bel gische douaneambtenaren werd het kostbare voorwerp teruggezonden. (Een radiosonde is een apparaat, dat door radioseinen de luchtdruk, tempe ratuur en vochtigheid kenbaar maakt). Nieuwe eigenaar. Het café „Le Hollandais" van de heer Jac. Luteijn is overgenomen door zijn naamgenoot, de heer J. Luteijn. Na een verbouwing zal het gebouw mede aan vele pensiongasten onderdak kunnen verschaffen. van enz., enz. uw Modehuis in VLISSINGEN Oostburg Burgemeester Mr. K. Hoekzema met verlof gezonden. Het Prov. Bestuur van Zeeland heeft meegedeeld, dat om persoonlijk gedrag de burgemeester van Oostburg voor on bepaalde tijd met verlof is gezonden. Het gonsde al geruime tijd van geruch ten in Oostburg, die Dinsdagavond een feit werden. Woensdagmorgen vertelde Jhr. Mr. de Casembroot, Commissaris der Koningin, de raadsleden van Oost burg van zijn besluit, tijdens een beslo ten zitting van de voltallige raad. Wet houder A. P. Modde heeft het loco-bur gemeesterschap aanvaard en zal voor lopig de leiding der gemeente op zich nemen. De raad zal in haar eerstvol gende vergadering zich beraden over de benoeming van een derde wethouder. Onderwijzersvergadering In een algemene vergadering van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging werd het bestuur aangevuld met de heren J. Robijn te Breskens (voorzitter) en de heer Van de Velde te Oostburg. De afdeling zal trachten een toneel groep te vormen, zoals die enige jaren geleden ook reeds bestond. Naar de algemene driedaagse verga dering te Amsterdam werden als afge vaardigden aangewezen de heren G. van Oorschot te Sluis en J. A Hennekeij te Retranchement. door HENK VAN HEES WIJK. 33 „Ja", zei Nel, „ik ben moeder maar gaan halen, want anders was ze er be slist de hele nacht gebleven enzo erg is het gelukkig niet meer met Pleuntjè. Bovendien blijft de buurvrouw vannacht bij haar." „Moeder is veel te goed voor Pleun." „Och," verdedigde mevrouw Kastelein zich, ,,'t Is een oude, arme stakker, die kind noch kraai in de wereld heeft cn met die hartkwaal heeft ze een goede verzorging nodig." „Nu," antwoordde Huug, die niet in de stemming was om narigheden aan te horen, „ga maar gauw bij de kachel zitten; ik heb twee nieuwtjes voor jullie. ,,'t Zal wat zijn," smaalde Nel la chend. „Je wilt me zeker vertellen, dat Heieen er is, maar dat is heel geen nieuwtje, want ik heb haar zo juist ge zien." De beide meisjes begroetten elkaar op hartelijke wijze en ook mevrouw Kaste lein kustte haar, want ze hield wel van het stille, rustige meisje. Toen de beide vrouwen gezeten waren, begon Huug: „Jullie weten immers dat Knoop, onze chef, 1 Mei met pensioen gaat?" „Ja," antwoordde zijn moeder, „laat hij niet een huisje bouwen in de bloe- menbuurt?" „Juist, dat is zo ongeveer klaar en daar komt hij half April al in. Maar dat wisten jullie dus al. Het nieuwtje is schrik niet, mensen, 't nieuwtje is „Toe, vertel nu," drong z'n zuster aan, „ik brand van nieuwsgierigheid." „Nou," lachte Hugo, ..vooruit dan. Ik ben vanmiddag door mijnheer De Knijf als de opvolger van Knoop benoemd." Nel sprong op en liep naar hem toe. „Is het heus, Huug? O, jongen, wat fijn voor je! Wat heerlijk!" Ze jubelde het uit en van louter vreugde pakte zij haar broer en begon een rondedans te maken, zodat de kopjes op de tafel begonnen te rinkelen en de theepot op het lichtje bedenkelijk verschoof. „Nou, broertjelief," zei Nel, toen ze uitgedanst waren, „daar krijg je een paar ferme pakkers voor." En ze zoende hem op zijn wangen, dat het klapte. „En," vroeg Hugo, nadat hij zich uit de hartelijke omarming van zijn zuster bevrijd had, „wat zegt ons moedertje er van?" „Ik vind het heerlijk voor je, Huug. Ik heb geen verstand van je vak, maar ik heb toch wel gezien en gehoord, dal er na Knoop geen tweede vakman be staat op de drukkerij zoals jij. Ja, jon gen, schudt maar niet met je hoofd, want het is zo. En dat bewijst wel het feit, dat mijnheer De Knijf jou dan ook als opvolger van Knoop heeft benoemd." „Maar moeder, vindt u dan niet, dat ik nog wat jong ben voor die functie?" „Je bent lang genoeg op de drukkerij en je kent alle jongens daar en het is bekend, dat ze je allemaal graag mo gen. Dan doet de leeftijd weinig ter zake." „Moeder, je maakt me ij del." Hij stond op en zijn anders schalks gelaat stond ernstig, toen hij zich liefdevol over zijn moeder boog en eerbiedig een kus druk te op haar rimpelige voorhoofd. Hij streek haar over de grijze haren en zei; „Ik beloof je, moeder, dat ik zal blijven, wat ik altijd was, ook al ben ik straics chef op de drukkerij." Heieen ontroerde bij deze woorden. Zo had ze hem nog nooit gezien of gehoord Ze wist wel. dat achter zijn schijnbare oppervlakkigheid en vaste wil, een goed karakter school, maar ze had niet ver moed, dat hij zo serieus zijn nieuwe taak zag. Ze had hem er zoveel te liever om. Nel, die ondertussen thee had ge schonken. verbrak de stilte, die even geheerst had en vei: „Maar wat is dan het andere nieuws? Want ie hebt zelf gezegd, dat je twee nieuwtjes had en ik ben even nieuwsgierig naar het twee de." De ernstige trekken op Hugo's gezicht ontspanden zich en guitig keek hij van zijn zuster naar zijn moeder en van haa: naar Heieen. „Nou, het tweede nieuwtje is dat, als moeder er niets op tegen heeft, Heieen en ik van plan zijn om de volgende maand te trouwen." Sprakeloos keken de beide vrouwen naar Huug, die nu was opgestaan en met een b lik vol liefde zijn aanstaande- vrouw uit de donkere kamerhoek naar het lamplicht trok, waar ze blozend van geluk met terneergeslagen ogen bleef staan. Hugo sloeg zijn arm om de slanke leest van het meisje en drukte haar teder tegen zich aan. „Zo, zo," zei Nel en ze keek kwasi- beledigd het tweetal om beurten aan, „en dat vertel je ons nu pas „Wel," antwoordde de jongeman, ik heb vanavond ook pas haar toestem ming gekregen." Mevrouw Kastelein was opgestaan en kwam op Heieen toe. Ze nam, zonder een woord te spreken, het meisje van Huug over, sloot haar in haar armen en kuste haar. „Ik vind het heerlijk, Heieen, dat je de vrouw van mijn jongen wordt en ik zou geen betere vrouw voor hem wensen en weten." Hugo keek een beetje verbaasd. „En dat zegt u zo kalm, moeder, alsof het een gewone zaak is."

De Schakel | 1960 | | pagina 1