r ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Terugblik. Zijn er verjaar- of feestdagen in 'i zicht Laat dan WIM FENIJN uw leverancier zijn CORSETTENoó' 1 14e Jaargang - Nr. 746 Donderdag 31 Dec. '59 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1.25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 -J DRUKKERS-UITGEVERS: F' SMQOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 fI-i-C BRESKENS - GIRO 358296 Heineken's Bier, Prik- of Wemco-Limonade P,S. Ook voor alle Was-artikelen. Beleefd aanbevelend, WIM FENIJN - Telefoon 506 - BRESKENS MEDISCHE urchtstraat 13 STB U RG 't Oude jaartje einde en ging Het miljoenental vermêeren, Dat verzwond voordien en liet Ons veel wensen en begeren. Goeds bracht het, kwaads evenzeer, Dus we konden weldra leren, Hoe er menigeen nog zit Met heel wat gebakken peren. P. B. O. naar rood model Vroeger voor de dag gegoocheld Als een strikt noodzakelijk ding, Werd den volke voorgeschoteld. Achttien miljoen kost per jaar Ons dit lichaam aan florijnen; „Zuivel" kost ons vier miljoen, Wou 't productschap maar verkleinen Zeven honderd duizend spie Voor het reizen en vergaderen Kost het landbouwschap per jaar. „Is 't genoeg wel, brave vaderen!?" Bij van alles hoort een „schap" Naar het voorbeeld van de zuivel, Schap voor dit en dat, men zucht: „Ging 't maar alles naar de duivel." Schap voor vis en voor tabak Dra nog een voor liedjeszangers, Potsenmakers op de straat, Of nog een voor muizenvangers. 't Dwangbuis van de P. B. O. Is nu in de plaats getreden Van de ondernemingsgeest In een vrijer blij verleden. 't N. V. V. van ijver vol Tracht de lonen op te vijzen; Blakend van menslievendheid Wil 't waarschijnlijk hogere prijzen. Dappere majoor H. Schmidt In Djakarta eens gevangen Snapte weg en joeg naar hier Vóór Soekarno hem kon hangen. Woedend ging die toen maar voort Met van Nederland te stelen. Och, zijn loon komt, want hij weet Zich reeds diep gehaat door velen. 't Oorlogsvuurtje blaast hij aan. Om heel west Guinee te roven. Nu zijn eigen vuurtje toch Roemeloos staat uit te doven. B. B. C. gaf carte blanche Om naar Holland vuil te smijten Aan Soebandrio, terwijl Dimbleby stond mee te krijten. 't Was verraad! De B. B. O. Is toen ducht de les geleren Van hieruit. Ook op verraad Van veel vroeger is gewezen. Chroesjtsjef van het schelden moe Ging de verre West bereizen. Men weet recht niet wat hij zocht, 't Was wellicht „De steen der Wijzen." Want door wijsheid tekenen zich Niet bepaald zijn vele kuren, Wel door sluwheid nu hij „Sam" Dacht te leggen in de luren. Toch is ginds door zijn getier 't Volkje niet tot angst gedreven, Noch door zijn gezicht bekoord. Men is ijzig koud gebleven. Niet aldus voor Beatrix Die ginds harten wist te roven. Men was door het glundere kind Sombere Chroet heel gauw te boven. Goodwill van de beste soort Wist zij ginder te creëren. Handig wist zij 't boud gevraag Van de perslui te pareren. Bernard jaagt van Oost naar West, Pr^at, met vreemde hoge heren, 't Volksbelang gaat hem ter hart. Hij verdient, dat wij hem eren. Congo wil nu ook al vrij, Net als in zoveel contreien. Ts 't zover; de zwarten gaan Met elkaar aan 't bakkeleien. Politici gaan al weer Een topconferentie houden, Hoe vergeefs zij ook reeds op Een topconferentie bouwden En de Gaulle, niet zo heel erg In de politiek bedreven Zal de duivel geen logies Maar dit wel aan Cliroesjtsjef geven. Vechten is Chroet te riskant Want de N. A. T. O. valt te duchten; Dus maar bluf van windkracht tien Om zijn kwaad humeur te luchten. Vredig mocht de wereld zijn Zonder Chroet en zijn vazallen, Zonder Mao en zijn kliek Die de vrede nu vergallen. Hammerskjöld in ij dele waan Kwam een mens te gronde richten, Edele Jensen, die voor 't heil Der hongaren zweeg en zwichtte. Als de russen met elan Op ons maantje staan te poffen, Denkt oom Sam met zijn raket Ook gauw aan te komen sloffen. Benelux zit in de soep, Nu het Luxse en Belgse boertje Gnuivend om de import-stop Draaien Nederland een loert je. Nozems, schande voor ons land, Moet geleerd de stok te vrezen: Heil den rechter, die zo'n schoft Naar de bajes heeft verwezen. Twee studenten door een vrouw In een hok te Delft gesmeten; Nimmer zullen zij voorwaar Met zo'n flinke meid zich meten. Burger kreeg van Romme klop; Tere banden zijn verbroken. Vroeger één in goed en kwaad, Nu in boosheid beide ontstoken. Zelden in de politiek Is gestaag geluk te vinden; Als het moet, men zet het zeil Vlug naar andere betere winden. Groede heeft op 't bruiloftsfeest Heel pardoes bezoek gekregen Van een auto door de muur; Toen is nog de pret gestegen. Biervliet had een daverend feest; Beukelsz. sloeg daar eens aan 't kaken. Breskens vierde in andere zin En wist nog zijn wolf te kraken. Daar een man hing bot en schar Lekker in de zon te drogen; 's Anderdaags hing niets dan graat Voor zijn fel verwonderde ogen. Vriendenhand had heel bekwaam Alles weten te fileren, En daarna fijn in de rij Alle graat terug doen keren. V/eer slaat men de grote trom, Klinkt het deuntje „Vrije veren"; Philantropisch mag 't zijn, doch Men zou janboel weer creëren. Bankberovers te Maasdam Zijn geknipt vóór zij wat vonden. „Karei Doorman"s volkje gaf Aan de blinden fiine honden. Overal krijgt men genoeg Van diverse dictatoren, En van de Centrale Dienst Wil Schoondijke niet meer horen. En in IJzendijke schreed Weer een man ter ossen weide, 't Werd een feest; geen huw'lijksfeest, Daar hij liever nog wat vrijde. Breskens wist met energie Een tentoonstelling te houen Van al wat Zeeuws- Vlaanderen maakt: Prachtwerk kon men er aanschouwen. Met veel nieuws in deze tijd Moet men uiteraard maar spotten, Schilderijen zeer modern Zijn geklodderd als door zotten. Kerken? Domme blokken steen, Men wil steeds maar sobere lijnen, Doch de romantiek en sfeer Zijn gedoemd om te verdwijnen. En muziek? Gekrijs! Waarvoor Zich de radio moest schamen, Dissonnanten en gehuil Of z'uit d'onderwereld kwamen. Noten kriskras saamgeflanst Door muziekanalfabeten Worden als moderne kost Aan de luisteraars gesleten. Neen; dan onze „Arabier" Jolig pierement der steden; 't Schalt zijn liederen van voorheen Of wel deuntjes van het heden. Miss Europa is er nu, Miss Amerika moest volgen, Miss Japan kreeg ook een beurt; Ni et-gekozenen zijn verbolgen. Thans ontsproot in 't dolle brein Van de organisatoren Wel het summum in dit spel Iets in zotheid gans verloren. Men wil nu Miss Universe Hoe ter wereld wil men 't klaren, Om van Jupiter of Mars Zulk een schat naar hier te varen? 't Zij voldoende om in te zien, Dat dit spel om schoonheidsmisses Heeft gemaakt, dat in het hoofd Van de makers toch iets mis is. Holland heeft zich schor geschreeuwd Teen Ted Scholten is gekomen. Amsterdam is ook nog nauw Van zijn Callas-roes bekomen. Holland! Zo gij juichen wilt, Laat het zijn voor wie het waard zijn. Kerels van hou- en stavast Die voor kleintjes niet vervaard zijn. Wars van hulde vragen zij Geen gebulk in holle zinnen; Zo gij hen soms eren wilt, Zij uw juichtoon dan van binnen. Eert Verolme, hem, de reus, Eert het kerelspaar Van Doorne, En Philips, wier daden hoog Boven ons, eenvoudigen, torenen. Denk aan Ruiis, aan Werkspoor. Stork, Maak de volksgeest klaarder wakker, Eert ook in ons vrouwental d'Eerbiedwaarde Boudier-Bakker. Denk aan 't hoogovenbedrijf, Aan de lui der Deltawerken, Aan de redders langs de kust, Die 't geloof in helden sterken. Denk aan menige baggerprins, Aan de slepers-kapiteinen, Noem een zee, een oceaan. Waar de kerels niet verschijnen. Nederland, sterk door nog meer Dan dit rijmpje kan omvatten, Koerde recht vooruit om 't jaar Negentienzestig aan te vatten. L. B. Plaatselijk Nieuws Biervliet Ongeval tijdens de jacht. Maandag j.l. werd te Biervliet de ge bruikelijke grote drijfjacht gehouden vóór het jachtseizoen op hazen sluit Een 25-tal jagers en drijvers waren in de Paulinapolder aanwezig, toen de 58- jarige heer E. Vervaet, een wegvluch tende haas aanschoot. Het dier liep echter nog door en de heer Vervaet wilde het achterna. Toen hij van de diik liep, gleed hij uit en kwam te vallen met het noodlottig gevolg, dat, zijn ge weer afging en het schot hem midden in de buik trof. De heer Vervaet moet op slag dood zijn geweest, want zijn zoon Harold, die direct toesnelde, vond zijn vader al overleden. Het slachtoffer werd vervoerd naar de kapel van de R.K begraafplaats, 's Avonds werd het stoffelijk overschot vrij gegeven en naai de woning in de Koninginnepolder ver voerd. Het meeleven met de zwaar getroffen familie is in Biervliet algemeen. Landbouw schuur ingewaaid. In de nacht van Zaterdag op Zondag j.l., toen de storm ook West Z.-Vl. teis terde, is de schuur van de heer H. Cij- souw aan de Tuinstraat ingewaaid. De materiële schade aan de schuur en de daarin opgeborgen landbouwwerktuigen is erg groot. Retranchement Biljartwedstrijd. In café „De zon" werden biljartwed strijden gehouden. De uitslag was als volgt: le prijs, D. van Hanegem, Oost burg en L. Scheerens; 2e pr„ J. de Vol- dere en Jac. van Hanegem; 3e pr„ M. van Dale en P. de Smidt: 4e pr. O. Ver- meire en H. Bertou, Cadzand. De beker voor de hoogste serie werd gewonnen door de heer W. Nelisse uit Breskens. Nieuwvliet Aanrijding Doordat de heer C. uit Sluis geen voorrang verleende op het kruispunt St. Bavodijk-Dorpsstraat, kwam hij met zijn personen-auto in botsing met een bus van de lijndienst der S.B.M. Een dame uit de personen-auto moest naar het ziekenhuis te Oostburg worden over gebracht. De personen-auto werd vrij zwaar beschadigd, terwijl de bus van voren enkele deuken kreeg en de bum per werd verbogen. Verdere persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Oroede Toneeluitvoering. Op 3e kerstdag gaf de toneelvereni ging „Groede" haar jaarlijkse uitvoe ring in hotel „De drie Koningen". Voor een zeer talrijk publiek werd opgevoerd het blijspel „Vrouwen op het oorlogs pad" van Rosemarie Carsey. Dat het stuk bij het publiek in de smaak viel, bleek wel uit de vele ovaties die de spelers(sters) tussen de bedrijven door te incasseren kregen. Tévens was ook aanwezig de jury van het Landjuweel. Na afloop van de toneeluitvoering werd nog gezellig gedanst op muziek, verzorgd door de „Sarino's" uit Breskens Breskens Benoeming lichtwachter Met ingang van 1 Januari 1960 is tot chef-lichtwachter aan de Nieuwesluis benoemd de heer C. van Nood uit Haam stede^ FILMNIEUWS „Casino"-bioscoop te Breskens ver toont Vrijdag 1 Jan. de grote Italiaanse actrice Anna Magnani in haar ontroe rende film „Verboden moederliefde". Een verhaal dat u met veel belangstel ling zult volgen. Vrijdag 1 Jan. om 4 uur speciaal voor de jeugd, de spannende kinderfilm „Het spoor van de vermiste aap". Een film, geheel door kinderen gespeeld. Zaterdag 2 Jan. om 8 uur, Bobby Helms in de grote actiefilm „Gokkers en gangsters". Brooklyn in de greep van gangsters, die clandestien gelegenheid bieden tot het afsluiten van wedden schappen op de paardenrennen. Van hun rijke winst kopen zij politiemannen om, waardoor zij ongestoord verder kunnen gaan met de exploitatie van hun gokhuizen en de hardhandige in cassering van geld, bij klanten, die in het krijt staan. Een keiharde film over de onderwereld van een grote stad. Zondag 3 Jan. om 4 en 8 uur de be kende Engelse komiek, George Formby, in zijn dolle klucht „Ik weet van niets". U rolt van de ene lachbui in de andere bij het zien van deze dwaze film. Gevonden voorwerpen Een paar glacé dameshandschoenen. Inlichtingen ter gemeente-secretarie te Schoondijke.

De Schakel | 1959 | | pagina 1