u BOBBE I CORSETTEN Bontmantels Aan onze adverteerders één dag vroeger verschijnen prima korte en lange Bontmantels 125,- Het Meisje uit de Molenpolder de (ch a kei ALG. NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN A f 14e Jaargang - Nr. 74s Donderdag 24 Dec. '59 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprij s f 1,10 p. kw.franco p. post f 1.25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F' SMOÓR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.TP - GIRO 358296 In verband met Nieuwjaarsdag zal ons blad volgende week dus op Donderdag 31 Dec. Onze adverteerders worden beleefd verzocht hun advertenties dus eveneens één dag vroeger in te zenden. t*® T..4S au.x; <t Plaatselijk Nieuws Breskens Raadsvergadering. ER KOMT EEN PRACHTIG BUNGALOWPARK De raad van Breskens maakt haast met de plannen voor het bungalowpark. Deze zomer werden de gronden aange kocht, nadat met eigenaar en pachter overeenstemming was bereikt inzake de vergoedingen voor pacht en opstal len en de aankoopprijzen. Van de N.V. E.A.T.H. uit Lingen, Duitsland, kwam een fantastisch aanbod, tot bungalow- bouw, waarover veel gewikt en gewogen is. Nadat de raad in diverse besloten zittingen over dit, en nog een ander aanbod gesproken had, kwam Maan dagavond, vrij onverwachts overigens, als aanvullend punt op de agenda, het bungalowpark. B. en W. stelden de raad voor in principe te besluiten aan ge noemde N.V. alle gronden in het gehele voor bungalowbouw bestemde terrein over te dragen voor de bouw van bun galows. De N.V. zal hier tegenover stel len dat de door de gemeente betaalde aankoopkosten van de gronden van het gehele terrein alsmede van de grond waarop de verbindingsweg Langeweg- Boulevard komt, vermeerderd met bij komende kosten, voor rekening van de N.V. zijn. Voorts neemt deze de kosten van beplanting voor haar rekening, en de bestratings- en rioleringswerken in het bungalowpark en de toegangsweg. Verder zal de gemeente een tegemoet koming ontvangen in de kosten van het te maken opjaagstation voor de riole ring aan de Van Zuijenstraat. Voorts zal de N.V. twee tennisbanen aanleggen, welke om niet aan het gemeentebestuur zullen worden overgedragen, terwijl de N.V. ook de kosten zal betalen van die voorzieningen, welke de gemeente zal moeten treffen in het bungalowpark voor de veiligheid,' volksgezondheid en openbare orde onder de bungalowbewo ners. Uiteraard zal een en ander later in nauwkeurige cijfers moeten worden uitgewerkt. Een vorm zal nog gevonden moeten worden voor de lasten van het jaarlijks onderhoud van het park en de beplanting. De N.V. zal 14 dagen nadat het principebesluit genomen is, een ga- van f 1,per verzorgingsdag tot een kas storten. De genoemde werken zullen uit dit bedrag bestreden worden. Mocht de N.V. om welke reden ook, niet aan haar verplichtingen voldoen, vervalt dit bedrag ten bate van de gemeente Bres kens. Indien de gemeente niet tot reali sering van het bungalowpark kan over gaan voor 1960 zal de N.V. het garantie bedrag, vermeerderd met de rente, te rug ontvangen. Nadat nog enkele vragen waren gesteld, ging de raad accoord met de voorstellen, die al uitvoerig in beslo ten vergadering behandeld waren. De vereniging „Pro Juventute" te Middelburg kreeg een bijdrage van f 10,per jaar. „Het Groene Kruis" en „Het Wit-Gele Kruis" kregen voor het Centrum Kraamzorg ieder een bijdrage van f 10,per verzorgingsdag tot een maximum van f 10,— per geval. De Stichting Dienst Geestelijke Volksge zondheid kreeg f 0,05 per inwoner, even als het „Wit-Gele Kruis" voor hetzelfde doel. Het Leger des Heils, de Rijks Poli- tiekapel, de watersportvereniging Bres kens, de matigheidsmissie onder de mili tairen kregen geen subsidie. Voor de in- stuifavonden werd een bedrag van 50 pCt. van het werkelijke tekort, tot een bedrag van f 300,— gesubsidieerd, in gaande het seizoen 1958-59. Verzoeken om subsidie van de Chr. Stichting voor beroepskeuze en de turnvereniging „D.I.O." werden aangehouden voor na der overleg. De heer Carels vroeg met nadruk het verzoek van „D.I.O." met spoed te behandelen. De rioolbelasting moest worden verhoogd om de begroting sluitend te krijgen. Zij werd verhoogd van f 10,tot f 15,voor gebouwen met meer dan 111 m3 en van f 5,tot f 7,50 voor gebouwen met minder dan 111 m3 inhoud. Voor de recreatie ten Westen van de nieuwe veerhaven werd voor de inrichting o.m. van een nieuw kampeerterrein en de bouw van zomer huisjes bepaald, dat een herziening van het uitbreidingsplan in voorbereiding is. Voor het egaliseren van de vuilnisbelt op de Veste werd een bedrag van f 3500,- uitgetrokken. De kosten van dit werk worden door de Ned. Heide-Mij. ge raamd op f 26.641,—. Toezegging is ont vangen dat in de totale kosten van dit werk een subsidie groot 87 pCt. zal wor den ontvangen. De begroting 1960 sluit met een post van f 3000,voor onvoor zien. In een toelichting bij de gemeente begroting 1960 schrijven B. en W. dat het voor allen een teleurstelling was, dat Breskens niet als kerngemeente voor industrievestiging is aangewezen. De ontwikkelingscommissie voor West Z.-Vl. blijft in deze diligent en voerde samen met het college van B. en W. be sprekingen met het ministerie van Eco nomische Zaken. Ook G.S. geven hun daadwerkelijke steun aan dit streven. B. en W. blijven op het standpunt staan, dat Breskens zich offers zal moeten ge troosten om de mogelijkheid te schep pen, dat bestaande bedrijven zich uit breiden of dat nieuwe bedrijven zich in Breskens vestigen. Hiertoe lijkt het col lege de aangewezen weg een garantie, b.v. in de vorm van rente en aflossing van door de bedrijven voor investering aan te trekken gelden. Met G.S. zijn be sprekingen geopend, om naar middelen te zoeken om de Boulevard over het duin, inclusief het parkeerterrein al daar, direct na het tot stand komen van MEDISCHE Burchtstraat 13 O OSTBURG het kunstmatig duin aan te leggen. In dit verband wordt gedacht aan uitvoe ring in D.A.C.W.-verband, zodat circa 75 pCt. van de aanlegkosten buiten het gemeentelijk budget vallen. Voorts ach ten B. en W. het noodzakelijk, dat langs de weg Nieuwe Sluis en omgeving een algehele wijziging komt van het uit breidingsplan. De drang naar zomer huisjes neemt toe, en thans mogen die' slechts gebouwd worden bij het z.gn. „Halve maantje". Voorzieningen ten behoeve van de recreatie zijn voor het gebied ten Westen van de nieuwe Veer haven dan ook hard nodig, aldus B. en W. Er zal gewaakt moeten worden dat er geen zomerhuisjes worden geplaatst op terreinen, die daartoe niet door de raad zijn aangewezen. De heer J. Vergouwe sprak tijdens de algemene beschouwingen er zijn voldoe ning over uit, dat de begroting sluitend is. Hij betreurde het dat de grenswijzi ging met Groede nog steeds hangende is, en Breskens daardoor te weinig ex pansiemogelijkheden heeft. Het zal zaak blijven, dat Breskens tracht industrie aan te trekken en blijft streven naar de aanwijzing als kerngemeente. De wo- ningwetwoningbouw baart zorgen, voor al nu er steeds minder woningwetwo ningen ter beschikking komen. Voor wat betreft de visserij noemde de heer Ver gouwe het een gelukkige gedachte, dat de vloot met behulp van de gemeente gesaneerd kan worden. De besommingen van de nieuwe schepen zijn door de hogere vangsten en de snellere aanvoer hoger dan van de andere vissersvaar tuigen. De heer Vergouwe vroeg voorts aandacht voor de voorlichting. Hij vroeg B. en W. te bezien, of dit met een speci ale rubriek in „De Schakel" kan, of een apart gemeentelijk voorlichtings blad. In grote trekken kan zijn fractie zich verenigen met het beleid van B. en W. De heer J. Carels merkte op, dat er een groot aantal onzekere factoren zijn in deze begroting. Zo is de werkloosheid onder de bouwvakarbeiders in de ge meente erg groot. Hij vroeg B. en W. spoed te betrachten met plannen om trent het bejaardencentrum en de ver bouwing van het gemeentehuis. Voorts vroeg spr. aandacht voor de volksge zondheid, o.m. de aanstelling van de derde schoolarts. De heer M. de Boer vroeg bij de puntsgewijze behandeling van de begro ting of het voor West Z.-Vl. met slechts 27000 inwoners niet een al te dure luxe is er 14 dure brandspuiten (ca. f 25.000,- per stuk) op na te houden. Hij vroeg B. en W. of er al eens gedacht is aan centralisering van een brandweerdienst in een gemeenschappelijke regeling. Naar aanleiding hiervan meende de burgemeester, dat bij een gemeenschap pelijke regeling een vaste kern van brandweermannen beschikbaar moet zijn. Dit zou uiteindelijk ook niet zo goedkoop zijn. De heer J. Vergouwe vroeg tenslotte of er schotbalken voor het viaduct beschikbaar zijn. Bij een IOORDELIGE AANBIEDING Wij kochten van een le klasse fabriek een restant partij Bontmantels, waaron der de ALLERBESTE soorten. Wij kunnen daarom U aanbieden voor zéér lage prijzen, o.a. Prima Danhalimantel tQC kort model IÏ30,- Danhali F) AC lang model i Persianer Path Qrye kort model K O Persianer Path 0*71^ lang model O/ vJ)- Zeer voordelig een vlot kort model le srt Cabrito Cabrito -| Q jr lang model 1^70,— Ook voor Uw bontmantels en bontvellen eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingen eventuele doorbraak van de (slechte dijk) bij het „Halve maantje" kou half Breskens onder water lopen. De burge meester zei dit onder de aandacht van de waterstaatsautoriteiten te zullen brengen. De begroting werd tenslotte zonder stemming aanvaard. De gewone dienst sluit met een post onvoorzien groot f 3141,— met f 1.002.226,—aan in komsten'^en uitgaven. De kapitaaldienst sluit met een nadelig slot van f718.679,- met een bedrag van f 3.426.598,- aan uitgaven. Tijdens de rondvraag zette wethou- Feuilleton door HENK VAN HEESWIJK. 32 Maar Hifeo bleef ditmaal ernstig. ,,'t Is geen grapje. Ik meen het in volle ernst. Binnen enkele weken ga ik trou wen". De lach stierf op het gezicht van het meisje en een dodelijk bleek trok over de anders zo blozende wangen. „O ja?" was het enige, wat ze er uit kon bren gen. Hugo bleef haar strak en ernstig aan kijken. Ze bevochtigde haar lippen, die plot seling kurkdroog schenen te zijn. „Ik wist niet, dat dat je een meisje had". „Dat had ik ook niet - tot vandaag Van nu af aan heb ik pas verkering". Heieen antwoordde niet, maar had al haar kracht nodig om zich te beheersen ,,'t Is het liefste meisje van de hele Molenpolder," vervolgde hij. „Woont ze in de Molenpolder?" vroeg ze zacht. „Ja en ze houdt net zoveel van mij als ik van haar". Toen was het met het uithoudings vermogen van het meisje gedaan. Als een zielig hoopje zat ze daar in de wijde fauteuil, in het rossige schijnsel van het vuur. Ze durfde hem niet meer aanzien en ondanks de warmte voelde ze haar tanden klapperen. „Maar waarom vertel je me dit alle maal?" vroeg ze met gesmoorde stem. Toen werd het Hugo te machtig. Hij was er thans van overtuigd, dat ook zij van hem hield en terwijl hij zich op de knieën wierp en haar omvatte, richtte hij z'n vertrokken gelaat tot haar op zei: „Heleen, m'n kleine prinsesje, be grijp je dan niet, dat ik jou lief heb?" Alleen jou? Dat jij dat meisje uit de Molenpolder bent? Vergeef me, dat ik je zo geplaagd heb, maar ik wist niet of je van me hield." „Hou je zoveel van me?" fluisterde ze, terwijl ze met tranen in de ogen naar hem op zag. „Maar natuurlijk, jij domme, lieve schat. Zeg, dat je mijn vrouwtje wilt worden, want ik kan niet meer buiten je, Heleen, lieveling Zeg, dat je van me houdt!" Een vreugdetrilling voer door haar. Huug hield van haar Die goeie, lieve Huug, die zich altijd voor haar uit sloofde. Spontaan trok ze hem op de leuning van de stoel en nam zijn hoofd tussen haar handen. „Ik heb altijd van je gehouden, Huug, misschien al van de eerste dag af, dat ik je zag, die avond aan de spoorlijn. Maar ik heb nooit goed geweten, wat liefde was, doch nu begrijp ik het, Huug, jongen, wat heb je me een angst doen uitstaan, omdat ik dacht, dat je met een ander ging trouwen. En ik houd toch zo veel van je." Hij bedekte haar mond zo onstuimig met kussen, dat ze haast geen adem meer kon halen. „O, Huug, lievert," hijgde ze tussen zijn kussen door, „ik stik bijna. En je drukt me izowat dood. O, je weet niet, hoe gelukkig je me maakt." En toen barstte ze in tranen uit. Hugo liet haar verbaasd een ogenblik los en zag een nietig vrouwenfiguurtje zenuw schokkend, snikkend voorover gebogen met de handen voor het gezicht. „Maar lieveling," zei hij, toen hij ein delijk zijn spraak weer terugvond, „waar huil je om?" Even glimlachte ze door haar tranen heen. ,,'t Is niets, Huug, alleen maar zenuwen, omdat je me zo gelukkig hebt gemaakt." Hij sloeg zijn armen weer om haar heen en trachtte haar te kalmeren. „Ik was al bang, dat ik je in mijn on stuimigheid pijn had gedaan." Weldra was ze uitgehuild en dit had haar opgelucht. De spanning, die. hij in zijn onwetendheid had veroorzaakt, had deze reactie ten gevolge gehad. Hij droogde lachend haar tranen, nam haar op en ging zelf in de stoel zitten, terwijl hij haar als een kind on ziin schoot nam. Gelukkig en tevreden vleide ze zich tegen hem aan. „M'n prinsesje," zei hij zacht, „je moest eens weten, hoe gelukkig ik nu ben. Ik zou niet meer buiten je kun nen." „En ik niet buiten jou, Huug." En nu kan ik je meteen een mooi, onbezorgd leventje verschaffen, want een promotie betekent ook salarisver hoging. Alleen moeten we ons huisje nog bekleden en meubileren. Plotseling zat ze rechtop en keek hem verschrikt aan. „O. Huug," begon ze. „Wat is er meid?" „Maar we kunnen nog lang niet trou wen, want „Waarom niet?" „Wel ik ik heb haast geen geld." Blozend, als schaamde ze zich dit te bekennen, kwam het er uit. Een ogen blik dacht ze aan haar vroeger leven. Wat zou de trotse boer Tammes enkele jaren geleden gezegd hebben, indien zo'n gewone meesterknecht van een drukkerij de hand van zijn dochter ge vraagd zou hebben? Waarschijnlijk had Tammes geantwoord, dat hij misschien net voldoende verdiende voor haar kle ding. Tammes-state gold immers voor de rijkste boerderij van heel Groningen? En nu moest de dochter van deze boer nog geen jaar nadien als gewone boe renmeid vertellen, dat ze geen cent be-

De Schakel | 1959 | | pagina 1