laag was gebleven, zal voor 1960 26 ct. per inwoner bedragen. Uit de controle rapporten van het Verificatiebureau van de Vereniging van Ned. Gemeenten over de kascontrole van de gemeente ontvanger over het 3e kwartaal 1959 en van de legeskas en de kas van kade- en havengelden, beide over het 2e halfjaar 1959, bleek, dat alles in orde was. Voor de gemeente-ontvanger en de gemeente-secretaris werd door de raad een instructie vastgesteld. Besloten werd voor de ambtenaren in dienst van de ge meente, ingaande 1 Jan. 1960, een spaarregeling in het leven te roepen. Aan het gemeentepersoneel werd een uitkering ineens verstrekt door verho ging van de kindertoelage per 1 Oct. j.l. De subsidieaanvrage van het Humanis tisch Thuisfront werd zonder hoofde lijke stemming afgewezen, dit op voor stel van B. en W. De officiële opening van het sport terrein met kleedlokaal heeft een na delig slot opgeleverd voor de voetbalver eniging van f 176,58. Thans werd beslo ten hiervan de helft voor rekening van de gemeente te nemen. Een subsidie aanvrage van de Stichting Lager Nij verheidsonderwijs in de Bisdommen Breda en Den Bosch, werd zonder hoof delijke stemming afgewezen. Hierna volgde een geanimeerde bespreking over het al- of niet instandhouden van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woning toezicht in West Z.-Vl. Uit de discussie bleek, dat men het er in het algemeen over eens was, dat de dienst in haar huidige vorm te grote financiële offers van de gemeente vraagt. Daarnaast con stateerde men dat men een zodanige dienst eigenlijk niet kan missen. Uit eindelijk bleek de raad bereid tot een zekere samenwerking, zij het dan op een later te bepalen gewijzigde basis. Breakens Winkelsluiting. In verband met de a.s. feestdagen wordt het publiek er op attent gemaakt, dat geen sluitingstijd is bepaald en alle winkels te Breskens geopend mogen zijn van 16 t.e.m. 19 December. Van 20 t.e.m. 23 December en op 31 December mogen alle winkels geopend zijn tot 21 uur. Aanbesteding. Namens de N.V. „Bresaens" te Bres kens werd Dinsdag j.l. door architect J. C. P. Loonen openbaar aanbesteed het bouwen van een pakhuis met kan toor, in massa. Ingeschreven werd als volgt Fa. Gebr. Visser. Breskens f 21.493,- J. van Rosevelt, Breskens f 20.610,- Fa. V. Verstraete, Hoofdplaat f 20.570,- G. van Schoote, Breskens f 20.382,- W. Jacobs Zn., Breskens f 20.330,- Van Kerkvoort Zn., Groede f 20.147,- Fa. L. Maas Co., Breskens f 20.087.- Fa. Pleijte de Winde, Br. f 20.067,- C. Daansen Zn., Breskens f 19.947,- C. Brevet, Breskens f 19.575,- Het werk is aan de laagste inschrij ver gegund. Kijkavond. Woensdagavond was er voor ouders van wie kinderen de School met de Bij bel bezoeken, gelegenheid in de school het werk der kinderen te bezichtigen. Kerstavond. Woensdag j.l. werd in de Ger. Kerk te Breskens de gebruikelijke Kerstavond gehouden, uitgaande van de Geref. Zus- terkring. Voor de pauze werd zang, declamatie en een Kerstverhaal ten gehore ge bracht. Na de pauze, waarin de aanwezigen getracteerd werden op koffie met koek, werd het declamatorium opgevoerd „Hoort de klokken luiden," waarin ver schillende liederen door alle aanwezi gen werden meegezongen. Het is een zeer geslaagde avond ge worden. Geslaagde Kerstmiddag voor bejaarden. Dinsdagmiddag j.l. bood het Comité „Bejaardenzorg" met medewerking van de dames van de V.V.H. de bejaarden van Breskens een Kerstmiddag aan in raden?" „Je kunt het proberen, maar ik vrees, dat het niet zal gelukken". Peinzend keek ze naar de houten zol dering, alsof ze het daar op wilde le zen. „Je zult een cursus moeten volgen in opvoedkunde," zei ze eindelijk. Verbaasd keek hij op „In opvoed kunde?" „Ja. Je zult natuurlijk moeten leren hoe je met je personeel moet omgaan". „Nee, dat is 't niet. Ik ben bang dat ik dat wel zonder cursus zal moeten doen". „Laat eens kijken je zult je snor moeten laten staan om er ontzagwek- kender uit te zien". „Dat is een goed idee. Maar dat is het toch ook niet". „Dan geef ik het op". Wel. dan zal ik je op weg helpen. Ik zal zodra de tijd daar is. dat ik Knoon opvolg, in zijn huis moeten wonen op de Lange Weide, weet je wel. vlak naast de drukkerij. Ik heb je 't laatst eens la ten zien." „Ja." „Nu en daar komt dan bij, dat ik eerstdaags, of liever: over enkele weken ga trouwen". Ditmaal geloofde Heieen hem niet en met een zenuwachtig lachje zei ze: „Zo ineens, op stel en sprong?" (Wordt vervolgd I. het „Casino" te Breskens. Mevr. M. Poissonnier-de Doelder kon in haar openingswoord een goed bezette zaal welkom heten. In het bijzonder burgemeester Eekhout en echtgenote en de beide doktoren. Tevens sprak zij de hoop uit dat de bejaarden van Bres kens binnenkort in een grotere socie teit onderdak zouden mogen vinden. Na een korte toespraak van burge meester Eekhout volgde een goed ver zorgd programma van samenzang, koor zang door een dameskoortje o.i.v. mevr. Goldschmeding-Roose, declamatie door mevr. Schouten-den Hollander, solo zang door mevr. Erasmus-v. d. Heuvel en voordracht door mevr. Dierx-Cense. Het Kerstevangelie werd gelezen door mevr. Morel-Vermeulen, terwijl mevr. Vroon-Maarleveld een Kerstverhaal vertelde, n.l. „De Kerstkameel" van Ag nes Turnbull. In de pauze werd de bejaarden con sumpties aangeboden, terwijl de Bres- kense suikerwerkfabrieken Verduijn en Luteijn voor een aardige versnapering bij de uitgang hadden gezorgd. Namens de bejaarden sprak de heer J. Besemer, voorzitter van de Bond van ouden van dagen, woorden van dank aan al degenen, die op enigerlei wijze hadden medegewerkt om deze gezellige middag zo goed te doen slagen. Ouderavond o.l. school. Woensdag j.l. werd in gebouw „De uitkomst" een ouderavond gehouden van de openbare lagere school te Bres kens. Nadat vooraf voor de ouders de gelegenheid gegeven werd in het school gebouw het werk hunner kinderen te bezichtigen, waarvan een zeer druk ge bruik werd gemaakt, opende om pl.m. 8,15 uur, de voorzitter der oudercommis sie, de heer P. J. Priester, de ouder avond, waarbij hij allen hartelijk wel kom heette, in het bijzonder burgemees ter Eekhout, weth. Van der Hooft, de gemeente-secretaris, alsmede de be stuursleden van de afd. Breskens van Volksonderwijs. Spr. noemde de op komst bevredigend. Verder wees hij nog op de prettige verhouding tussen het bestuur van de afd. Volksonderwijs en de oudercommissie. Hierop las de sec retaresse, mevr. Niermans-Gosseije, de notulen en het jaarverslag voor, die zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek, dat de door de kinderen opgevoerde operette „Zwaan kleeft aan", een groot succes geworden is. Hulde werd hierbij gebracht aan de leerkrachten, die het de kinderen ingestudeerd hebben, even als aan allen, die hieraan hun mede werking verleend hebben. Ook de ge maakte schoolreizen bleken zeer goed en prettig verlopen te zijn. De rekening en verantwoording door de voorzitter, tevens penningmeester, gaf een batig saldo van f 104,73. Dank werd hierbij gebracht aan de heren Sigmond en P. Haartsen voor het nazien der beschei den. Als nieuwe leden van de kascom- missie werden benoemd de heren P. Daansen en H. Vermeulen. Bij het punt mededelingen zegt de voorzitter dat het bestuurslid, mevr. Verstraaten-Bouwens alsmede de onderwijzeres, mevr. Keymel-Suwijn, wegens ziekte niet aanwezig konden zijn. Hij wenste hen een spoedig herstel toe. Van inspecteur Leenhouts was bericht van verhindering ontvangen. Wat de uitgave van een me dedelingenblaadje betreft om het con tact met de ouders nog hechter te doen zijn, deelde de voorzitter mede, dat aan de verschijning hiervan hard gewerkt wordt. Vervolgens verkreeg het hoofd der school, de heer J. Robijn, het woord. Deze bracht allereerst namens de afd. Volksonderwijs, waarvan hij voorzitter is, dank aan de oudercommissie voor de aan het bestuur gezonden uitnodiging deze ouderavond bij te wonen. Voorts deed hij eveneens enige mededelingen o.a. over de te maken schoolreizen in 1960, de jaarlijkse sportdag voor de leerlingen van West Z.-Vl., de hygiëne op de school en het bezoek der kinderen aan de doktoren, waarbij hij er bij de ouders op aandrong hun kinderen vroegtijdig naar het spreekuur te zen den, zodat hun verlet op school beperkt blijft. Ook deed hij een beroep op de aanwezigen om lid van Volksonderwijs te worden, zodat het aantal van 165, dat nu de afd. Breskens telt, spoedig 200 zal bedragen. De rekening en ver antwoording over het afgelopen jaar van het schoolfonds door de heer P. de Kramer, gaf een batig saldo van f 72,35. Hierop volgde verkiezing van een 2- tal bestuursleden der oudercommissie, wegens aftreden van mevr. J. C. Ver straaten-Bouwens en de heer J. A. Quaaïs, die niet herkiesbaar waren aangezien zij geen kinderen meer op de lagere school hebben. Een 5-tal ge gadigden had zich hiervoor opgegeven. Na stemming bleken te zijn benoemd mevr. Brugge-Provoost en de heer H. de Baare, Mevr. Niermans-Gossije en de heer A. Oosterling, die periodiek af tredend waren, werden bij acclamatie herkozen. Na de pauze, waarin koffie met ver snapering, alsmede een rokertje werden aangeboden, volgde de rondvraag, waarvan slechts door één der aanwezi gen werd gebruik gemaakt. Het hoofd der school bracht dank aan de schei dende bestuursleden voor het vele door hen in het belang van de school gedaan. Ook de voorzitter bracht hen hartelijk dank, waarbij hij de scheidenden als dank een verrassing aanbood namens de oudercommissie. Tot slot van deze geanimeerde vergadering hield het hoofd der school een inleiding over het onderwerpAardrijkskunde-onderwij s op school". Deze zeer interessante le zing, die met grote aandacht werd ge volgd, werd toegelicht met enkele film stroken, zoals die op school voor de kin deren worden vertoond tijdens de lessen De voorzitter sloot de avond met woorden van dank tot allen voor de op komst. Oroede Uitvoering. Dinsdagavond j.l. gaf de C.J.M.V. „Semper Fidelis" een uitvoering in het jeugdgebouw van de Ned. Herv. Kerk. Na opening door de voorzitter, de heer W. Oosterling, die allen hartelijk wel kom heette, werd overgegaan tot afwer king van het programma van deze avond. Als eerste volgde een duet, ge zongen door mevr. J. Buij ze-de Kraker en mevr. A. Franke-Meeuwsen. Hierop volgden de eerste 3 bedrijven van het toneelspel in 4 bedrijven: „Het wente lend rad". Tussen de bedrijven door droeg de heer J. Platteeuw enige voor drachten voor. In de pauze volgde een goedgeslaagde verloting, waarna het 4e bedrijf van „Het wentelend rad" werd opgevoerd. Vervolgens kwam nog de klucht „Staal harde stijfkoppen". Met het zeer mooi gezongen duet „Het onze Vader" werd de avond besloten. Nieuwvliet Muziekuitvoering. De muziekvereniging „Nut en Genoe gen" te Nieuwvliet gaf een uitvoering in de „Stadsherberg". Voor de pauze werden o.l.v. directeur J. Legrand, op verdienstelijke wijze een 6-tal muziek nummers ten gehore gebracht. Na de pauze werd door de Rederij kerskamer „Nut en Genoegen" uit Schoondijke opgevoerd het toneelspel: „Grote Kinderen," geschreven door Rosita Peters. Het spel werd door de volle zaal met aandacht en waardering gevolgd. Na afloop bracht de voorzitter, de heer D. Dekker, het gezelschap dank voor de prima vertolking van het stuk en overhandigde hen een1 taart met als opschrift „Tot weerziens". De feestavond werd met een gezellig bal besloten, onder leiding van „The Sarino's" uit Breskens. Ouderavond o. I. school. Dinsdag j.l. werd in de o. 1. school de jaarlijkse ouderavond gehouden. Na mens het gemeentebestuur was aanwe zig de loco-burgemeester, de heer A. Brakman. Na de opening door de voor zitter der oudercommissie, de heer A. F. Rosendaal, werden de notulen wegens afwezigheid van de secretaris, de heer Iz. Quaars, voorgelezen door de heer J. Heule. Wegens het periodiek aftreden van mevr. Klaaijsen-Hoste en het ver plicht aftreden van de heren A. F. Ro sendaal en Iz. Quaars, werd overgegaan tot stemming voor drie nieuwe leden van de oudercommissie. Gekozen wer den mevr. Klaaijsen-Hoste en de heren P. Riemens en J. Wiskerke. Na de mededelingen en de rondvraag van deze huishoudelijke vergadering bestond er voor de aanwezige ouders volop gelegenheid om tesamen met het onderwijzend personeel het werk der leerlingen te bezichtigen en te bespre ken. Filmavond. Vorige week Donderdag werd in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwvliet vertoond de Deense film „Het Woord" van Kaj. Munck, door de Stichting Kerkelijk Filmcentrum. Voor deze film hield Wika de Haan een verhandeling over de in het jaar 1944 door de bezettershand om gekomen predikant-dichter en schrijver Kaj. Munck, die op 13 Jan. 1898 gebo ren werd te Maribo, een klein stadje op Lapland in Denemarken. Kaj. Munck schreef dit toneelstuk in 1926 in precies zes dagen toen hij nog verre van be- roemd was in zijn eenzame en verlaten dorpspastorie te Vedersö. In dit thans verfilmde en zo beroemd geworden to neelstuk beschreef hij de boeren op een zeer ernstige wijze, waarin hij spe ciaal aan de orde stelde het centrale thema van het christelijk geloof n.l. het wonder der opstanding, gewekt door het gelovig woord. Voor de vertoning van de hoofdfilm werd nog een journaalfilmpje gedraaid, t.w. de Kerkelijke Kroniek waarin het werk van de diaconale help sters en de 1A pCt.-actie voor de kerk bouw vertoond werden. Zaterdag werd deze film eveneens vertoond in de Ned. Herv. Kerk te Groe de. Waterlandkerkje Raadsvergadering De Raad der gemeente Waterland kerkje kwam in openbare vergadering bijeen. Blijkens de ingek. stukken is de her ziening van het uitbreidingsplan goed gekeurd, zodat, aldus de voorzitter, ter rein is aangewezen voor vestiging van bedrijven. Bij het punt mededelingen zegt de voorz. dat B. en W. de situatie op de wijk Turkeije hebben opgenomen, nadat er door het Waterschap ..Het Vrije van Sluis" aldaar een geasphal- teerde weg is gelegd. De afwatering van af die weg voldoet nog niet aan de te stellen eisen, zodat er een paar perce len last ondervinden van regenwater. Een en ander zal nog nader voor ver betering bekeken worden. Met de N.V. Bank voor Nederl. Ge meenten wordt de rekening-courant overeenkomst verlengd met een crediet tot een bedrag van f 100.000,-. De begroting dienst 1959 wordt gewij zigd en de begroting dienst 1960 aange boden. Bij het agendapunt over de verbou wing van het Dorpshuis deelt de voorz. mede, dat inmiddels een en ander is aanbesteed en gegund. Met de werk zaamheden is reeds begonnen. De voorz. zegt dat B. en W. bij nader inzien tot de conclusie zijn gekomen, dat, nu het Dorpshuis aan veel meer eisen zal vol doen, er reden is om de verwarming van dat gebouw, benevens de meubile ring er van nader ogen te zien. Het ge bouw werd tot nu verwarmd met kolen- kachels, hetgeen niet meer aan de eisen des tijds voldoet. B. en W. hebben dan ook gemeend bij de raad met voorstel len te moeten komen voor een afdoende centrale gasverwarming en meubilering voor het nieuwe gedeelte. Hiermede is naar raming een bedrag e-emceid van f 6500,De raad kon zich hiermede volledig verenigen. Er zal dan ook de nodige goedkeuring gevraagd worden om die uitgave te financieren. De ge meenschappelijke regeling tot instand houding van een Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht geeft aanlei ding tot een uitvoerige bespreking. De voorz. zegt dat B. en W. de raad voor stellen om de bestaande regeling te ver lengen tot 1 Januari 1966. Wanneer de directeur en de administrateur op wachtgeld moeten gesteld worden kost zulks ook een groot bedrag. Men kan beter van de diensten van die functio narissen gebruik maken dan wachtgeld betalen. Het voorstel van B. en W. werd goedgekeurd, zodat de gemeente niet uit de gemeenschappelijke regeling treedt. Als laatste punt van de agenda kwam aan de orde de benoeming van een onderwijzeres aan de o. 1. school. Uit 4 sollicitanten wordt mevr. C. Sam- Dhondt te Eede als zodanig per 1 Jan. 1960 in vaste dienst benoemd. Kosteloze inenting. Aangezien er zich gevallen van diph- terie voordoen, acht de gemeente-arts het wenselijk, dat er een her-inenting tegen diphterie, kinkhoest en tetanus plaats heeft. Het is te hopen dat door velen hiervan gebruik zal worden ge maakt. Oostburg Adv entssamenkomst der Herv. Vrouwengroepen. Vorige week hielden de Herv. Vrou wengroepen van het C.J.V.F. in West Z.-Vlaanderen een adventssamenkomst in het jeugdgebouw van de Ned. Herv. Kerk te Oostburg. De algehele leiding van deze middag berustte bij mevr. Brinkman uit Schoondijke. Op deze middag, die doorgebracht werd met sa men-, koor- en solozang, alsmede decla matie, hield Wika de Haan een uiteen zetting over de komende Kerkedag '60, welke op Hemelvaartsdag te Schoondijke gehouden zal worden. Tevens werd nog vertoond de film Kerstvertelling, t.w. een karakterschets uit de 19e eeuw. In de pauze werd de gezamenlijke broodmaaltijd genuttigd, waarna nog een toneelstuk door de vrouwen van Oostburg werd opgevoerd: „Vrouwen in de Kerstnacht". IJzendijke Aanbesteding. Woensdag werd door architect G. A. Nelissen uit Hoofdplaat aanbesteed het bouv/en van een woonhuis voor de fam. A. Verbeke te IJzendijke. Ingeschreven werd als volgt: P. Lammens, IJzendijke f 22.236,- L. Martens, Hoofdplaat f 21.155,- C. Brevet, Breskens f 21.149,- G. van Schoote, Breskens f 19.750,- C. Soulimans, Hoofdplaat f 19.516,- J. v. Poucke Zn., IJzendijke f 17.583,- Het werk is aan de laagste inschrijver gegund. Hoofdplaat Benoeming. Mej. A. Verstraete te Hoofdplaat is met ingang van 1 Jan. 1960 benoemd tot hoofdleidster van de R.K. kleuter school te Biervliet. Oprichtingsvergadering V.V.V. Vorige week werd in zaal Martens een vergadering gehouden om te komen tot de oprichting van een plaatselijke V.V.V. Spreker van deze avond was de heer W. Oskamp, directeur van de Prov. Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer. De belangstelling voor deze vergadering was matig. De heer Oskamp belichtte zowel de eisen die aan een plaatselijke V.V.V. ge steld worden, als de voorrechten die de lidmaatschappen van de Prov. en de Algemene Nederlandse V.V.V. met zich meebrengen. Tenslotte werd besloten, dat de com missie, bestaande uit de heren J. de Hullu. M. Wijffels, A. Spinnewijn en D. Herrebout, eerst zal proberen leden te winnen tot men het bedrag van minstens f 135,- heeft bereikt. Eerst dan zal tot de officiële oprichting wor den overgegaan. Zuldzande Raadsvergadering De Raad der gemeente Zuidzande heeft levendig van gedachten gewisseld over de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht in W. Z.-Vlaanderen. De voorzitter betoogde, dat de aange sloten 14 gemeenten in meerderheid de wil vertonen naar voortzetting van de sinds 1943 bestaande samenwerking in de Centrale Dienst. Hij veronderstelde als bekend, dat diepgaande verschillen met betrekking tot de organisatie van de top en de daaraan verbonden kosten, diverse gemeenten hebben doen beslui ten uit te treden. Besloten werd eerst dan uit te treden, wanneer blijkt dat door het uittreden van een aantal ge-

De Schakel | 1959 | | pagina 2