Esso BOBBE 10 korting .J Zijn er verjaar- of feestdagen in '1 zicht Laat dan WIM FENIJN uw leverancier zijn u NU REEDS Het Meisje uit de Molenpolder de (chakel ALG. NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 14e Jaargang - Nr. 744 VRIJDAG 18 DEC. 1959 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprij s f 1,10 p. kw.franco p. post f 1.25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F4 SMOOR DE HUJLSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. - GiRO 358296 Plaatselijk Nieuws Cadzand Raadsvergadering De gemeenteraad kwam Vrijdag j.l. in vergadering' bijeen onder leiding van burgemeester J. Leenhouts. In zijn ope ningswoord zeide de voorz., dat de rio lering van de Vlamingpolder op het pro gramma staat. Dit is vooral voor het kampeerterrein van groot belang. Het werk zal worden uitgevoerd in D.A.C W.-verband. In ontwerp is voorts een recreatieplan, dat o.m. voorziet in brede overgangen van de weg naar het strand en brede wandelpaden bovenop de dui nen. In de volgende raadsvergadering zullen nadere mededelingen worden ge daan omtrent de eisen die B. en W. aan het kampeerterrein willen gaan stellen. Voorts deelde de burgemeester mede, dat de brandweerinspeetie te Breda van mening is, dat Cadzand als sterk ont wikkelde badplaats een nieuwe blus- eenheid nodig heeft. Gelijktijdig met de begroting 1960 zal het plan voor de aanschaf van een nieuwe brandspuit ter tafel komen. Medegedeeld werd, dat het departement goedkeuring heeft verleend voor het aanhouden van de boventallige 4e leer kracht. Het ontslag van de heer W. de Zwart, dat per 1 Jan. was verstrekt, werd derhalve door de raad ingetrokken tot 1 Sept. 1960. De aanleg van een straatje bij de nieuwe kleuterschool in het uitbrei dingsplan werd gegund aan de laagste inschrijver, de heer P. Mollet te Hoofd plaat voor een bedrag van f 8030, waarbij komt een uitgave van f 4000, voor de aanschaf van klinkers. Met de Bank voor Ned. Gemeenten werd een overeenkomst aangegaan voor een be drag van f 100.000.voor de rekening courant over 1960. De raad besloot tot de aanleg van de weg Grens-Retranche- ment-Cadzand, welke gezamenlijk met de gemeente Retranchement en het waterschap Met Vrije van Sluis" zal worden uitgevoerd. De weg zal 5 meter breed worden, terwijl nu reeds een meter aan weerszijden is gereserveerd voor eventuele verbreding van de weg. Dit werk zal worden uitgevoerd in D.A.C.W.- verband. De verwachting is, dat 90 pCt. van de ten laste van de beide gemeenten komende kosten door een subsidiebe drag gedekt zouden zijn. Nadat uitvoerig gesproken was over het gevolgde tracée van de weg, en de heer De Bruijne be zwaren had geopperd omdat zoveel landbouwgrond verloren ging, werd het plan aanvaard. De voorz. zei bijzonder verheugd te zijn, dat dit plan met al gemene stemmen is aanvaard. Het zal voor Cadzand en Retranchement samen een grote verbetering zijn. De voorz. deelde nog mede, dat de brug bij Re- tranchement-grens, die in een zeer slechte staat verkeert, het komend voor jaar vernieuwd zal worden. In verband met de tragische verdrin- kingsgevallen welke vorig jaar te Cad zand plaats vonden, had mevr. Adriaan- sen-de Neef in de vorige vergadering ge vraagd op de begraafplaats voorzienin gen te treffen. Thans keurde de raad een voorstel van B. en W. goed, om een waardige dodenkamer op de begraaf plaats in te richten, waarin warm en koud stromend water aanwezig zal zijn. Heineken's Bier, Prik- P.S. Ook voor alle Was-artikelen. of Wemco-Limonade Beleefd aanbevelend, WIM FENIJN - Telefoon 506 - BRESKENS Defze inrichting zal geheel afgesloten zijn van de bergplaats voor materialen op het kerkhof. Voor -dit plan werd een bedrag van f 4000,gevoteerd. De heer W. J. Robijn, ambtenaar ter secretarie, krijgt een cumulatietoelage i.v.m. de ge zamenlijke betrekking van secretaris en ontvanger, groot f 180,De heer J. A. de Nijs kreeg geen verlaging van zijn aanslag op de rioolbelasting. Wel werd de rioolbelasting voor pensions en hotels met 31 t.e.m. 45 bedden verhoogd van f 60,tot f 75,Hotels en pensions met meer dan 45 bedden moeten f 100, rioolbelasting gaan betalen. Afwijzend werd beschikt over verzoeken om subsi die van het Leger des Heils, het Huma nistisch thuisfront en de Stichting la ger nijverheidsonderwijs in het Bisdom Breda. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot de aanschaf van een derde oliekachel (f 1800,voor de openb. 1. school. Kortgeleden werd een commissie tot samenwerking tussen de kustgemeenten Groede, Breskens, Nieuwvliet, Cadzand en Retranchement ingesteld. De burge meester werd met algemene stemmen hierin benoemd, de heer J. B. Steenhart met 6 stemmen, wethouder I. van Houte als eerste plaatsvervanger en de heer De Bruijne tenslotte als tweede plaatsver vanger. De commissie zal worden belast met het opstellen van richtlijnen voor een gemeenschappelijk ontwikkelings plan voor het kustgebied in West Z.-Vl. Naar aanleiding hiervan merkte de heer Kools op, dat Cadzand in de gelukkige omstandigheid verkeert met de ontwik keling veel verder te zijn, dan de andere deelnemende gemeenten. Hij hoopte, dat de eigen ontwikkeling niet ten koste gaat van de samenwerking. Er zijn, al dus de burgemeester, nog zoveel punten om samen te werken, o.a. ontsluiting van het kustgebied door goede wegen, waterleiding en electra. Daar de ge meentelijke autonomie geen schade lijdt, is alles vóór en niets tegen samenwer king. Voorts bracht de heer Kools ter sprake, dat tijdens de St. Nicolaas-mid- dag op de kleuterschool de ouders het gymnastieklokaal niet mochten betre den met schoenen aan. Daar de gym nastiekzaal van de o. 1. school binnen kort ook een dergelijke vloer krijgt, en er in de zaal o.a. regelmatig gestemd wordt, ouderavonden etc. gehouden wor den, vroeg spr. hiervoor voorzieningen te treffen. Mevr. Adriaansen deed de suggestie om matten aan te schaffen voor dergelijke avonden. De burgemees ter merkte voorts nog op, dat in de toe komst de gymnastiekzaal niet voor al lerlei doeleinden meer gebruikt zal mo gen worden. Mevr. Adriaansen vroeg B. en W. de normen voor de kolentoeslag voor de bejaarden wat lager te stellen. De burgemeester beloofde, dat dit ge lijktijdig met de behandeling van de be groting bekeken zal worden. Breskens Vissersvaartuig gezonken Maandagmiddag heeft zich op zee, nabij Callo, ter hoogte van Westkapelle, een scheepsongeval voorgedaan, waarbij de BR. 50, van schipper A. van den Broecke uit Breskens, is gezonken. Samen met de BR. 25 was schipper v. d. Broecke, geassisteerd door zijn 20-jarige zoon Jan, het zeegat uitge trokken op weg naar de vanggronden voor sardijn, onder Scheveningen. Ter hoogte van Westkapelle voer de BR. 50 op een hard, onder water zijnd voorwerp. Het houten vaartuig liep hier bij een groot gat onder de waterlijn op en maakte direct veel water. Even werd de situatie kritiek, want het schip zonk snel en op de BR. 25, schipper Iz. Hoogstadt, had men juist het radiocontact met de BR. 50 ver broken, zodat de opvarenden eerst niets bemerkten van wat er gaande was. Toen evenwel schipper Hoogstadt op een gegeven moment omkeek, zag hij dat de BR. 50 terug draaide in de rich ting Breskens en vreemd op het water lag. Direct wendde hij de steven en kwam juist bijtijds om zijn maats over te nemen. Kort hierop zonk de BR. 50. Nadat men nog even rond de plek des onheils gevaren had, werd de terugtocht naar Breskens aanvaard, waar men ca. half zes de onfortuinlijke schipper en zijn zoon aan wal zette. Het wrak ligt ca. 1 km. van Callo en ca. 2 mijl ten noorden van Westkapelle in de internationale vaarroute. Er staat ca. 14 m. water boven 't gezonken schip. Schipper van den Broecke en zijn zoon Jan deelden mede, dat ze niet zo erg geschrokken waren. „Als het zo hard gaat, denk je op zo'n moment hele maal niet," was hun commentaar. Schipper v. d. Broecke denkt er al over om een ander nieuw schip aan te schaffen. Maar dan zal het een ijzeren schip worden. Het is echter nog even afwachten wat de verzekering gaat doen. Hoofdplaat Raadsvergadering. De gemeenteraad kwam Vrijdag j.l. in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. F. C. Temmerman. Na het openingswoord herdacht de raad het lid V. de Ruijs- scher, die op 1 Dec. j.l. overleed. De voorz. zei, dat de overledene zich als een zeer actief raadslid heeft doen kennen. In hem heeft de gemeente een trouw medewerker verloren en zijn gezin een goed vader. De heer de Ruijsscher, die 69 jaar is geworden, deed in Sept. 1953 zijn intrede in de raad. Van de heren J. de Kraker, Ch. Hame- lijnck, C. Rijckaert, L. Roets en J. F. v. d. Ameele was bericht ingekomen, dat zij hun benoeming tot lid van de Ad- BEHOEFT NIET TE WACHTEN WIJ GEVEN op al onze Bontmantels, Wintermantels en Mantelkostuums Voor uw betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in VlissingenÜ viescommissie Woonruimtewet hebben aanvaard. Van het Ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid was be richt ingekomen inhoudende goedkeu ring tot gunning van 2 woningwetwo ningen, in het zuidwest-uitbreidingsplan te bouwen. In behandeling kwam de be groting van de Kringraad Bescherming Bevolking 1960. De gemeentelijke bij drage in de B. B., die tot 1959 nog vrij Gevonden voorwerpen Een heren polshorloge. Inl. ter gemeente-secretarie, Schoon- dijke. HOEVEEL LUISTERAARS EN KIJKERS TELT ONS LAND? Op 1 Dec. 1959 bedroeg het aantal aangegeven radio - ontvangtoestellen 2.600.233 tegen 2.591.897 op 1 Nov. 1959. In hetzelfde tijdvak steeg het aantal televisietoestellen van 549.556 tot 566.526 (t.e.m. 12 Dec. 574.205). Op 1 Dec. 1959 waren er 490.483 aan geslotenen op het draadomroepnet te gen 491.690 op 1 Nov. 1959. Feuilleton door HENK VAN HEES WIJK. 31 Inwendig verheugd keek hij haar dooi de brede winkelruit na. Nu vertelde hij nog niets. Hij wilde er mee wachten, tot ze allen bij elkaar waren. Dan zou hij van de uitwerking van zijn medede ling kunnen genieten. Hij ging naar de kraan, waste zich, trok daarna snel andere kleren aan, want elk ogenblik kon de winkelbel gaan maar hij had geluk; hij kon zich rustig opknappen. Toen hij daarmee gereed was, stopte hij een pijp en ging behaaglijk in een leunstoel zitten, terwijl hij nadacht over deze emotionele middag. Een half uurtje had hij zo gezeten, toen de winkelschel ging. Het was een klant. Terwijl hij deze hielp, kwam He- leen binnen, blozend door de voorjaars kou. „Ga maar gauw naar binnen," zei hij onder het helpen door, „en warm je. Ik ben alleen, maar moeder zal wel zo thuiskomen." Toen de klant geholpen was, sloot hij meteen de deur. draaide het licht uit en ging naar binnen, waar Heieen bij de haard zat, handen en voeten te warmen. 'Ze had haar schoenen uitgetrokken. Lachend keek ze naar hem, toen hij even in de deuropening bleef staan. Ze was zo mooi, zoals ze daar bij het vuur zat. Het licht van de lamp bescheen haar net even, getemperd door de grote, groene kap en Hugo had haar wel in z'n armen willen drukken, maar hij beheer ste zich en schold goedmoedig: „kou kleum." „Ja," antwoordde ze, „ik heb altijd zo slecht tegen de kou gekund. Maar de wind is nog scherp en op de fiets voel je dat veel meer dan wanneer je loopt". „En de hele dag natuurlijk in de kou gewerkt, hè? Ze moesten zich schamen. Vanavond, toen ik voorbij fietste, zag je paars en blauw. Net zo lang, tot je het een keer goed te pakken krijgt". De bezorgdheid voor haar verwon derde Heieen. „Maar Huug, dat is toch immers m'n werk? Het moet toch ge daan worden". „Natuurlijk moet het gedaan worden, maar dat werk dat ze jou laten doen, is geen vrouwenwerk. Ga kijken, op wel ke stêe in de Molenpolder je wilt. Geen vrouw boent er de bussen; allemaal de knechts". Hij keek verstoord. Heieen zag hem aan met een ondeu gende tinteling in de ogen. „Was dat het nieuwtje, waarvoor ik door de kou moest fietsten?" vroeg ze met een hui lerige stem. „Neem me niet kwalijk, prinsesje, maar ik heb je al gezegd, dat ze op de „Beldam" jou het zware werk later doen. Doch genoeg daarover. Nu het nieuwtje. Ik heb je laatst toch verteld dat Knoop, onze chef, met 1 Mei gepen sioneerd izou worden?" „Ja, en?" „Nu, raad eens, wie er voor hem in de plaats komt?" Hij keek haar lachend aan. Het meisje wachtte even met het wrijven van haar voet en zag verwon derd naar hem op. „Hoe kan ik dat nu weten? Ik ken geen mens van de hele drukkerij dan jou en die stuk of wat Achterkerkers, die elke dag langs fietsen". Ze begreep het nog niet. Vragend zag ze naar de slanke jongeman, die, nog steeds lachend, op het ranke figuurtje neerzag. „Wel, jongedame, zet je oren dan maar eens wagenwijd open en luister: met ingang van de eerste Mei aan staande is als meesterknecht van de drukkerij „De Phoenix" benoemd een zekere Hugo Kastelein, thans gezel- zetter en machinezetter". Knipperend met de ogen en met de mond wijd open van verbazing keek He- leen hem aan. Ze kon geen woord uit brengen. „Nou," vervolgde Hugo, kwasi-moppe- rend, „jij bent me ook een mooie. In- plaats van me te feliciteren staar je me aan, alsof ik regelrecht van de Zoeloe's vandaan kom". Ze stond op en liep naar hem toe. „Is 't heus, Huug? Ik kan het haast niet geloven. O, neem me niet kwalijk, maar het is net een sprookje. Van harte ge lukgewenst". Ze legde haar kleine hand in de zijne, die hij stevig drukte. „Wat ben ik blij om je!" Haar vrolijk gezicht straalde warmte uit en Hugo voelde die warmte in 'zich overvloeien. „Ben je er werkelijk blij om. Heieen?" vroeg hij zacht, terwijl hij haar door dringend aanzag. Heieen bloosde onder die blik en sloeg verward haar ogen neer. „Maar natuur lijk," antwoordde ze, „waarom zou ik niet?" Hugo vermande zich en ging in z'n stoel zitten. „Maar dat is nog niet al les," zei hij. „Om je dat te vertellen, vroeg ik je niet hier te komen. Er is nog wat anders aan verbonden". Z'n gezicht stond nu weer strak. „Toch geen narigheid, Huug?" vroeg ze aarzelend. „Nee, o nee!" Lachend sloeg hij een paar denkbeeldige stofjes van z'n knie. „Maar ik 'zat er net over te denken, hoe ik het je vertellen zal, zie je". Hij krabde achter het oor. „Dat valt niet mee". Ze lachte ondeugend. „Moet ik het

De Schakel | 1959 | | pagina 1