IF Breskens De Raad vergaderde een halve minuut openbaar. De Raad der gemeente Breskens kwam Maandagavond in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van bur gemeester J. A. Eekhout. Voor de openbare vergadering, die precies een halve minuut duurde, had de raad een uitgebreide bespreking met het ir.bureau van Hasselt en de Koning. Dit bureau heeft de plannen gemaakt voor riolerings- en bestratingswerken in het uitbreidingsplan. In haar vorige openbare vergadering had de raad ver klaard, graag op het toen aanvaardde plan, dat ca. f 500.000,- gaat kosten, een technische toelichting te ontvangen. Maandagavond gaf de heer Doorns, verbonden aan genoemd ir.bureau, de gewenste toelichting, bijgestaan door de heer Ornee, de gemeente-opzichter. Nadat de heer Doorns vertrokken was werd de raadsvergadering openbaar ver klaard, om gelijktijdig weer gesloten te worden. Comité-generaal sprak men hierna over een verzoek gericht aan de raad door een N.V. om alle gronden, be stemd voor het bungalowpark, aan haar te verkopen. De verzoekster zal na toewijzing van de grond direct beginnen met de bouw van de ca. 45 geprojecteerde bungalows en wel in zo'n tempo, dat ze in 1960 voor $F bewoning gereed zijn. De verzoekster stelde, dat zij tevens bereid is alle openbare werken, welke uit dit plan voortvloeien, inclusief beplanting en straatverlichting, een en ander naar aanwijzing van de raad, voor eigen re kening direct uit te voeren. B. en W. schrijven in de raadstoelich- ting dat het gewenst voorkomt dat de verzoekster op al deze aanlokkelijke plannen een toelichting geeft. Alvorens dit alles in openbare vergadering te be handelen, aldus B. en W., komt het ons gewenst voor deze aangelegenheid eerst in Comité-generaal (besloten zitting) te behandelen. De verzoekster was uitge nodigd om 20 uur in de vergadering te zijn. Aan de journalisten die aanwezig wa ren en geduldig hebben gewacht tot de besprekingen afgelopen waren, werd om ca. 11 uur telefonisch wat laconiek me degedeeld, dat de besprekingen waren afgelopen en er geen mededelingen ge daan zouden worden aan de pers. Ondertussen gonst het in Breskens van geruchten rond deze aanvrage, waarvan sommige al erg fantastisch zijn. Hopenlijk zal de gemeenteraad binnenkort bekend maken waar het precies om gaat en wat Breskens met deze overigens zeer belangrijke aan vrage gaat doen. Biljartwedstrijd. Maandag j.l. werd de jaarlijkse ont moeting A. B. C.Zeebrugge gespeeld te Breskens. Door de grote opkomst van beide verenigingen was men genood zaakt in twee café's te spelen, n.l. bii de heer Monjé en in het clubhuis „Het vissershuis". Na een uiterste krachtsin spanning slaagde Zeebrugge er in om met 8Va7Va te winnen. Voor deze wed strijd was een lauwertak beschikbaar gesteld, die na afloop door de voorzitter van A. B. C., de heer C. Erasmus, over handigd werd aan de winnende partij. Na een dankwoord van beide voorzitters ging men over tot het nuttigen van een maaltijd. Ook de secretaris van A. B. C., de heer De Zeeuw, kreeg een dankwoord voor de goede organisatie. Biervliet Bestelauto in de sloot. Vorige week kwam een V.W.-bestel- auto van de fa. J. R. uit Breskens en bestuurd door de heer A. J. A., even eens uit Breskens, vanuit de richting Hoek in de richting IJzendijke gereden Nabij Biervliet raakte dhr. A. door een scherpe rukwind de macht over zijn stuur kwijt. Door remmen slipte de wa gen nog harder en vloog met een be hoorlijk vaartje aan de linkerkant van de weg de sloot in. Dr. C. Kalkman uit Biervliet verleen de het slachtoffer, die erg geschrokken was, eerste hulp. Later kon de man dooi de verkeersgroep uit Terneuzen naar zijn woning te Breskens gebracht wor den. Een takelwagen ontfermde zich jegens hem meer waren dan zuiveie vriendschap. En nu dit onverwachte ultimatum- vóór 1 Mei trouwen. Hij was dwaas ge weest om daarin toe te stemmen. Maar ja: 't ging immers om een levenspositie' En dat was toch heel wat waard. Enfin, hij had het gezegd en hij was er de man niet naar om lang over een eens geno men besluit na te denken. Toen hij thuis kwam, liep zijn zuster hem, gekleed en wel, tegemoet. „Hè, Huug, ik ben blij, dat je er bent. Moeder is naar de Achterstraat bij Pleuntje, de naaister, oppassen. Men zegt, dat ze erg ziek is en dat ze op sterven ligt. En ik moet nodig naar mijn lessen toe." „Jij ook met je lessen. Nu moet ik op de winkel passen tot jij of moeder thuis komt," bromde hij „O, lieve broer, zei Nel, terwijl ze z'n hoofd tussen haar beide handen nam en hem op elke wang een kus gaf, „dat wil je wel doen hé, voor je zuster. Nie mand kan beter de klanten helpen, dan jij." „Vleister," lachte Hugo. „Nu, dan ga ik maar. Ik ben weer spoedig terug, hoor. Dag!" En weg was ze. (Wordt vervolgd i. later over de zwaar beschadigde bestel auto. Qroede Kerkeraadsverkiezing. Als leden van de kerkeraad zijn bij de Evangelisch Lutherse Gemeente van Groede met ingang van 1 Jan. 1960 her kozen de heren J. de Meester te Groede en J. Hooftman te Breskens. Filmavond. Zaterdagavond zal er een film van uitzonderlijke kwaliteit en bijzondere inhoud vertoond worden in de bovenzaal van de Franse Kerk te Groede. Het is de film „Het Woord," gemaakt naar het gelijknamige toneelstuk van de bekende Deense dichter-predikant Kai Munk. De inleiding wordt ditmaal verzorgd door Wika W. de Haan. Aanvang half acht. De toegang is vrij. Leeftijd 18 jaar. Nieuwvllet Benoeming De heer J. C. Heule is met ingang van 1 Jan. 1960 benoemd als ontvanger van de diaconie der Nederl. Herv. Kerk, dit wegens het aftreden van de heer Z. Provoost. Retranchement Zilveren jubileum. Onder grote belangstelling vierde de heer J. Hakker, assistent-dienstgelei- der der Invoerrechten en Accijnzen te Retranchement, Maandag zijn 25-jarig dienstjubileum. Velen kwamen de jubi laris hun gelukwensen en attenties aan bieden. De kinderen der lagere school brachten hem een korte zanghulde, des avonds gevolgd door een serenade van het muziekgezelschap „Ons Genoegen." Schoondljke Lezing. Dinsdagmiddag vergaderde de fede ratie West Z.-Vl. van de Vrouwenbond N.V.V. in de zaal van de heer de Dobbe- laere. De voorzitster opende de bijeen komst met een welkomstwoord, in het bijzonder tot mej. G. A. de Lange, ver bonden aan de Algemene Emigratie Centrale in Den Haag. Emigreren, aldus de voorzitster, is een grote stap, die niet zo maar gedaan wordt. Het betekent vaak een afsnijden van alles, waarmee de emigrant in het moederland verbon den was, om geheel opnieuw te begin nen. Om enig inzicht te verschaffen in de vele facetten, die de emigratie biedt, was deze voorlichtingsbijeenkomst be legd. Mej. de Lange wees er in haar in leidend woord op, dat ook de Vrouwen bond van het N.V.V. deel uitmaakt van de Emigratie Centrale. Ieder die met emigratiegedachten rondloopt, kan zich dus in eerste instantie tot de eigen or ganisatie wenden. Mej. de Lange zette uiteen, dat de bevolkingsaanwas in Ne derland zo groot is, dat noodzakelijker wijze wel gedacht moet worden aan emigratie. Aan de hand van prachtige kleurendia's vertelde mej. de Lange van haar reizen door Canada en Australië en haar bezoeken aldaar aan emigran tengezinnen. Raadsvergadering. De Raad der gemeente Schoondijke vergaderde onder voorzitterschap van de wnd. burgemeester, de heer Joh. de Feijter. In zijn openingswoord vroeg de voorzitter de medewerking van de raads leden om, nu zowel de burgemeester als de wethouder in het ziekenhuis ver pleegd worden, de gang van zaken voor de gemeente toch zo vlot mogelijk te doen zijn. De voorz. sprak de wens uit, dat zowel burgemeester Van Rose velt als weth. Toesseint spoedig hersteld in de gemeente zouden mogen terugkeren. De wnd. voorzitter merkte op, dat hoewel de burgemeester als de wethou der aan de beterende hand zijn, het voor de gang van zaken gewenst is 0111 een tijdelijke wethouder te benoemen. Er zijn verschillende kwesties, die op af doening wachten. Het is wenselijk dat dit alles niet door een persoon wordt afgewikkeld. De raad deelde eensgezind deze zienswijze. Toch waren er nog 4 stemmingen nodig om de heer R. de Badts als tijdelijk wethouder aan te wijzen. Deze aanvaardde zijn functie in de hoop, dat het slechts van korte duur zou zijn. Onder de mededelingen was het be richt van G.S. dat het uitbreidingsplan dat onlangs door de raad werd vastge steld, was goedgekeurd. De Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht vroeg de gemeente, die in haar vorige vergadering besloot uit deze Stichting te treden, of zij, indien er een nieuwe gemeenschappelijke rege ling tot stand komt, bereid zou zijn aan het overleg hiertoe en de regeling zelf deel te nemen. Daar de raad inder tijd tot uittreding besloot, doch de wens te kennen gaf dat spoedig een andere nieuwe regeling tot stand zou komen, werd besloten dit schrijven voor kennis geving aan te nemen. De matigheids missie onder Katholieke militairen kreeg geen subsidie. De heer J. A. Steen- hart vroeg de raad hem een perceel grond te verkopen naast zijn bestaande pand aan de Beatrixstraat, dit om een uitweg te hebben en een stukje grond voor de bouw van een garage. Daar dit perceel grond bestemd is voor de bouw van een woning, die er niet meer kan gebouwd worden als er eerst grond voor een garage af moet, werd besloten niet op dit verzoek in te gaan. Aan de Stichting Kath. Middelbaar onderwijs te Oostburg werd een subsi die verstrekt over 1958 van f 50,- p. leer ling en f 30,- p. leerling over 1959. Het verlichtingsplan van de P.Z.E.M. werd besproken. Het eerste plan, dat niet door G.S. werd goedgekeurd, koste f 47.000,-. Het nieuwe plan gaat f 21.549 kosten. Het wordt een T.L.-verlichting. De bestaande lichtmasten zullen wor den omgebouwd. Voor de Lange Heren straat en de Dorpsstraat is nog overleg gaande met Rijkswaterstaat betreffende de verlichting van de rotonde. De gemeente-rekening over 1955 werd vastgesteld. In de gewone dienst is er een voordelig saldo van f 5.881,26, in de kapitaaldienst een nadelig saldo, groot f 491.483,43. Waterlandkerkje Benoeming. De heer C. M. Jansen te Waterland kerkje werd benoemd tot onderwijzer aan de O.L. School te Kruiningen in tij delijke dienst. Benoeming Mevr. C. Sam-Dhondt te Ede werd be noemd tot onderwijzeres in vaste dienst aan de O.L. School te Waterlandkerkje. Oostburg Raadsvergadering Tijdens de openb. raadsvergadering van de gemeente Oostburg leverde bur gemeester mr. K. Hoekzema commen taar op een aanval, welke ir. Horstmann tijdens de vergaderng van de Kamer van Koophandel deed op de gemeente Oostburg inzake de vestiging van een grote industrie uit de provincie Bra bant, welke industrie belangstelling voor vestiging te Oostburg had. Ir. Horstmann had er indertijd zijn verwondering over uitgesproken, dat Oostburg's burgemeester zodanige ver keerde inlichtingen had verstrekt over de beschikbare arbeidskrachten, waar door deze vestigingsplannen teniet wer den gedaan. Het verwijt van ir. Horst mann richtte zich indertijd tegen ver keerde cijfers over de arbeidsreserve, waarbij de arbeiders te werk gesteld op aanvullende werken, buiten beschou wing zouden zijn gebleven. Burgem. Hoekzema merkte Woens dagavond op, dat zowel het arbeidsbu reau als het E.T.I. in deze kwestie direct betrokken zijn geweest. De arbeiders op de aanvullende werken zijn wel degelijk bij de beschouwingen en de studie be trokken geweest, doch het noodlot wil de, dat juist onder deze arbeiders prak tisch geen geschikten waren voor het betrokken bedrijf. De woorden van ir. Horstmann, aldus de voorz., zijn dan ook totaal uit de lucht gegrepen. De heer Horstmann bleek totaal niet op de hoogte van de juiste feiten, aldus Oost burg's burgemeester tijdens de open bare raadsvergadering. De raad nam er overigens rustig de tijd voor. Het was precies middernacht geweest, toen de openb. vergadering ge sloten werd. De verheugde raadsleden, die al opstonden, werden door de voorz. teruggeroepen voor een besloten bijeen komst. Onder de ingek. stukken was een schrijven van dhr. A. Looten uit Middel burg, waarin hij de raad een stuk grond achter de mr. Risseeuwstraat aanbood tegen de zachte prijs van f 17,60 p. m2. De raad bedankte feestelijk voor de eer deze grond, welke zij eerder aan dhr. Looten had verkocht voor de prijs van f 3,60 p. m2 tegen deze woekerprijs weer terug te nemen. De voorz. zette de gang van zaken uiteen. Eerst zou de gehele diepte ach ter de panden ter beschikking van de bewoners worden gesteld als tuingrond. Later voelden de eigenaars van de ge bouwde panden er niet veel voor deze grote tuinen aan te kopen. Toen vroeg dhr. Looten toestemming op het betrok ken stuk grond garages te mogen bou wen. De raad verleende hiervoor toe stemming. Ook van de garagebouw kwam niets terecht, omdat daar geen belangstelling voor was. Nu ligt het stuk grond, zoals de heer Leenhouts het uit drukte, tot grote schande van iedereen. Het onkruid woekert er welig, terwijl de omwonenden overal vuil neersmijten. De raad drong er bij B. en W. op aan, dat zij van dhr. Looten eisen, het stuk grond in een behoorlijke staat te laten brengen. Voorts wilde de raad de be stemming van de grond voor garage- bouw terug nemen, waardoor Looten wel gedwongen zal worden de grondprijs te laten zakken. De heer v. d. Heiden merkte nog op. dat indertijd de aankopers van de door dhr. Looten gebouwde panden wel de grote tuin wilden hebben, doch dat dhr. Looten eerst bij de overdracht der wo ningen bekend had gemaakt, dat niet alle grond zou worden overgedragen. De groepscommandant der Rijkspoli tie vestigde de aandacht van Oostburg's raad op het lawaai van parkerende en wegrijdende auto's achter het Rijkskan- torengebouw, vlak bij het ziekenhuis Inzake het rapport en het request var. een commissie, gevormd uit de Ver. van B., S. en O. inzake de vrije veren over de Wester-Schelde, merkte de hee>' Broodman op, dat hij het betreurde dat hierin het gehele principe van vrije ve ren is losgelaten. Men bepleit nu wel faciliteiten voor de Zeeuwen, doch hier mede is men er niet. Vele arbeiders zijn de dupe van de dure veren. De heer Dekker was het met dit request hele maal niet eens. Hij wilde dat men alle veren in Nederland vrij zou maken. Ook betwijfelde hij of een kaart met een „prentje" wel een afdoende controle zou bieden voor de betrokken instan ties. Nadat nog vele raadsleden hun licht over deze kwestie hadden laten schijnen, werd het tenslotte als hamer stuk voor kennisgeving aangenomen. Alle leraren, in dienst van het Kon. Wilhelminalyceum, werden herbenoemd. I.v.m. de daling van het aantal leer lingen aan de O.L. school werd aan de oudste onderwijzer, de heer M. I. Hoste ontslag verleend op de meest eervolle wijze. De heer Hoste had zelf dit ver zoek om ontslag gericht tot de raad. Hij meende dat het beter was dat een der oudere leerkrachten, die toch bijna aan zijn pensioen is, vertrekt dan dat een der jongere, pas gevestigde leerkrach ten het veld zou moeten ruimen. De heer Broodman betreurde het dat in dit voorjaar nog twee leerkrachten voor deze school zijn aangetrokken. Was toen niet te voorzien, aldus spr., dat dit te gebeuren stond? De heer Barendregt vroeg B. en W. of het in de bedoeling ilgt aan het afscheid van dhr. Hoste, die op deze sportieve wijze de wijk neemt t.b.v. een jongere collega, bijzon dere aandacht te besteden, dit te meer, daar de gemeente indertijd zijn 40-jarig jubileum onopgemerkt heeft laten voor bijgaan. De voorz. betreurde het, dat dit gebeurd was en zei dat B. en W. niet waren ingelicht omtrent dit jubileum. De heer J. Cramer werd benoemd tot leraar aan de gymnasiale afdeling van het Kon. Wilhelmina Lyceum te Oost burg. Een voorstel van B. en W. om te be sluiten de gemeenschappelijke regeling voor Bouw- en Woningtoezicht te hand haven en te verlengen tot 1966, mits de nodige reorganisatie in de dienst zich in 1960 zal voltrekken, werd door de raad niet aanvaard. Na een zeer breedvoerige discussie, waarin de raad de nadruk er op legde nu niet te willen oordelen over reorga nisatievoorstellen die nog moeten ko men, werd het voorstel met de stemmen van alle raadsleden tegen, verworpen Alleen de beide wethouders stemden voor. Op de vraag van de voorz. wat nu. kwam weer een breedvoerige discussie. Na een toelichting van weth. Geuze, die reorganisatie van de dienst voorop stelde, werd besloten, op voorstel van de heer Barendregt, dat de gemeen schappelijke regeling met een jaar zal worden verlengd, dus tot 1962. Het be stuur van de Centrale Dienst heeft dan alle kans een nieuwe regeling te ont werpen, of ingrijpende reorganisatie voorstellen te doen. De voorz, betreurde het, daar samenwerking voor W. Z. Vlaanderen thans geboden is, zo een groot aantal gemeenten deze thans ver broken hebben, zij het met de deur op een kiertje naar een nieuwe regeling. De voorz. zeide, dat er een gemeente in W. Z.-Vl. bereid is Oostburg te helpen in de vacature gemeente-opzichter. Nu de wederopbouw afloopt en er minder bouwcapaciteit komt, is de aanstelling van een opzichter voor Oostburg alleen niet meer verantwoord. Uiteindelijk kwam de raad tot de slotsom, dat het het beste is, om de bestaande regeling nog een jaar langer van kracht te doen zijn. Met de stemmen van de beide wet houders tegen werd dit voorstel door alle raadsleden ondersteund. Tijdens de algemene beschouwingen informeerde de heer Dekker naar het uittreden van Oostburg's burgemeester uit de Ver. van B., S. en O. In antwoord hierop zei de burgemeester dat hij geen lid wenste te zijn van een vereniging, waarvan de voorzitter hem beschuldigd van machinaties, zoals deze tijdens een rede in de jaarvergadering had gedaan. Het woord machinaties achtte hij der mate beledigend, dat. hij geen lid wens te te blijven van deze organisatie. Wel blijft de gemeente haar bijdrage aan de vereniging geven en zijn zowel de secre taris als de ontvanger van Oostburg lid van de vereniging. De heer Dekker betreurde het, dat de overige raadsleden zo weinig belang stelling toonden voor de voorbesprekin gen van de begroting. Hij meende, dat het beleid van B. en W. in deze begro ting niet duidelijk tot uitdrukking komt. Zo miste hij posten voor het zwembad, een brandweerauto en de pre cariorechten. De heer Leenhouts be treurde het, dat de burgerzaal van het gemeentehuis voor allerlei doeleinden wordt gebruikt. Dit komt de waardig heid van de trouwzaal niet ten goede. Kanariepietjes in de trouwzaal, daao heb ik maar één woord voor, aldus spr., bah. De voorz. had hiervoor weinig goe de woorden. De burgerzaal is bestemd voor de bevolking. En naar muziek luis teren en het houden van tentoonstel lingen, welke zeer druk bezocht worden, zijn in het belang van de gehele bevol king. Het is niet de plaatselijke gemeen schap Oostburg die beschikt over de burgerzaal, doch B. en W., die ieder verzoek tot gebruik in het belang der gemeente bekijken. De heer de Vuijst merkte nog op, dat alle activiteiten, welke evengoed in een cafézaal gehou den kunnen worden, niet thuis horen in de burgerzaal. Oostburg is groot ge worden van zijn middenstand en moet deze ook in ere houden. Voorts vroegen de raadsleden aan dacht voor de slepende kwesties inzake grondoverdracht aan de heer Bertou, aan de bewoners van de Zuidzandse- straat en een kwestie le Nobel. Een voorstel van de heer v. d. Heiden om de subsidie voor de Kath. H.B.S. te brengen van f 500,- totaal op f 30,- per leerling en voor 62 leerlingen deze bij drage te verstrekken, werd aangehou den om de raad eerst inzicht te ver schaffen in de inkomsten en uitgaven van de Kath. H.B.S. Over de reis- en verblijfkosten van de burgemeester werden nog opmerkingen gemaakt. Men vond een bedrag van f 2000,- redelijk, mits men elders in de begroting geen posten meer tegenkomt. Tenslotte werd de begroting zonder stemming door de raad aanvaard.

De Schakel | 1959 | | pagina 2