I BRILLEN ALG NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN V. Plaatselijk Nieuws ^nïïenmdkc" Burgerlijke Stand Feuilleton Het Meisje uit de Molenpolder de jchakel 14e Jaargang - Nr. 743 VRIJDAG 11 DEC. 1959 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1.25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS. F5 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. Aardenburg Raadsvergadering. De Raad der gemeente Aardenburg kwam Maandagavond in voltallige ver gadering bijeen. Onder de ingek. stukken was de be groting voor de B.B. in West Zeeuws- Vlaanderen. De heer Lansu vroeg, hoe groot de gemeentelijke bijdrage aan de B.B. is. Deze blijkt 26 ct. p. inwoner te zijn. Voorts informeerde hij naar de wijze, waarop bij de B.B. de administra tie gevoerd wordt. Het Prov. Bestuur richtte een schrij ven tot de raad inzake de uittreding van Aardenburg uit de gemeenschappe lijke regeling voor Bouw- en Woning toezicht. G.S. vroegen de raad of men weer wilde medewerken aan een nieuwe gemeenschappelijke regeling. Daar men indertijd bij het raadsbesluit, waarbij de uittreding een feit werd, gelijktijdig heeft gesteld dat ook de gemeente Aar denburg streeft naar een nieuwe ge meenschappelijke regeling, werd het schrijven van het Prov. bestuur voor kennisgeving aangenomen. Mevr. van den Broecke-de Man in formeerde, of er een mogelijkheid is dat Aardenburg niet uit deze gemeenschap pelijke regeling kan treden. Zij vroeg zich af, waarom het Prov. bestuur dit schrijven aan Aardenburg stuurt. De voorzitter zette uiteen, dat indien de uittredende gemeenten niet bereid zijn in een nieuwe regeling te gaan samen werken, men gemeenschappelijk ver antwoordelijk kan worden gesteld voor de wachtgelden van het personeel dat thans in vaste dienst van de Centrale dienst is. In een volgende raadsvergade ring, zo beloofde de voorz., zullen nieuwe mededelingen gedaan worden omtrent besprekingen om tot een gezamenlijke nieuwe regeling voor het bouw- en wo ningtoezicht in W. Z.-Vlaanderen te komen. Van het Prov. bestuur was een schrij ven ontvangen, dat van de weg St. KruisSt. Margriet het gedeelte bij St. Kruis het eerst voor verbetering in aan merking komt. Naar aanleiding van de agendapun ten: begroting burgerlijke armbesturen 1960 en de rekeningen van detze instan ties over het jaar 1958, vroeg de heer Lansu om voor het nazien van deze re keningen commissies te benoemen die de raad van haar bevindingen verslag uitbrengt. De voorz. merkte op, dat on- deroek in commissies altijd de open baarheid schaadt. Liever zag hij dat alle raadsleden de stukken komen lezen, die op het gemeentehuis voor iedere vergadering ter inzage liggen. Boven dien draagt ieder raadslid, aldus de voorz., zijn eigen verantwoordelijkheid, die men niet af kan schuiven op een commissie van onderzoek. De gemeente-rekening over het jaar 1957 werd voorlopig vastgesteld. Aan de fa. Hoorick te Roosendaal werden voor afbraak 4 noodwoningen uit Eede verkocht. De pensioengrondslagen voor de he ren Ph. v. d. Velde, A. G. Moens, B. J. Hermans en H. Beun werden vastge steld. Op een subsidieverzoek van het Hu manistisch Thuisfront, werd afwijzend beschikt, evenals op een aanvrage om een bijdrage van de Stichting Lager Nijverheidsonderwijs in het bisdom Breda, gevestigd te Tilburg. Voor 1960 werd voor een leerling, die het St. Vincentius Semenarie te Zun- dert bezoekt, een bijdrage van f 100,- verleend. Aan dhr. C. van Rie werd de gebruikelijke bijdrage, groot f 200,- ver leend voor de aanleg van electriciteit voor het pand Brieversweg W 35. Dit ontlokte een hele discussie over de vraag, of een bijdrage van f 200,- per aan te sluiten pand wel voldoende is. De heer Lansu vond het onbillijk, dat aansluitingen die f 3500,- en meer kos ten ook slechts een bijdrage van f200,- krijgen. De voorz. voelde er niet veel voor, om de gemeentelijke bijdrage te gaan verdelen. Alle regelingen en alle bijdragen zijn in deze onbevredigend, zolang de rijksregeling voor de electrifi- catie van onrendabele gebieden niet toegepast kan worden. Het presentiegeld van de raadsleden werd verhoogd van f 7,50 tot f 10,- per bijgewoonde vergadering. De begroting 1959 werd gewijzigd. Dhr. A. C. M. Rammelaere vroeg en verkreeg een bijdrage van f 50,- voor het maken van een toilet met water spoeling. Aan dhr. V. C. Gijs te Eede werden enkele perceeltjes grond in ge bruik gegeven. Aan de fa. Christiaansen werd- een perceel bouwgrond verkocht voor het bouwen van premiewoningen aan de Zuidstraat. Tijdens de rondvraag vestigde de heer Lansu de aandacht op de Elderschans. 's Avonds is het park aardedonker, wat voor de leerlingen van de avondcursus sen, die per fiets naar de Elderschans komen, grote last meebrengt. De voorz. zag hiervoor niet direct een oplossing, doch beloofde het probleem der verlich ting in B. en W. aan de orde te zullen stellen. De heer Slager vroeg de aan dacht van B. en W. voor verschillende beplante gedeelten van plantsoentjes, die hij niet zo erg geslaagd vond. In de beplantingscommissie zal dit alles nog eens bekeken worden. Naar aanleiding van een vraag over verschillende verkeersproblemen, deel de de voorz. mede, dat nog kort geleden B. en W. aan de A.N.W.B. om advies ge vraagd hadden inzake de verschillende zijwegen, o.a. de Markt, Kaaipoorten, het fietspad St. Kruis etc. Het advies der A.N.W.B. is inmiddels doorgezon den naar de politie. De heer Lampo vroeg B. en W. eens te bekijken of de Paardenmarkt van een betere bestra ting kan worden voorzien. Ook vond dhr. Lampo dat men na een verkoping bij de Kaai moet controleren, of de weg weer schoon is. Nabij de Kaaipoort ligt de straatweg bezaaid met spijkers. De heer Rosseel informeerde naar de lichtpun ten op de Wandeldreef. Deze zijn al ruim 7 weken bij de Pzem in bestelling. De heer Buijck vroeg naar de beplanting aan de R.K. school te Eede. De voorz. zeide, dat de beplanting aangebracht zal worden. Hij sprak de wens uit, dat de schooljeugd de beplanting met „zachtheid" zal behandelen en dat men in Eede de schoolieuerd zelf de beplan ting zal laten onderhouden. OOSTBURG Ernstige val. Bij herstelwerkzaamheden aan de o. 1. school kwam de 60-jarige electricien, de heer J. W. v. H., door een ongelukkig toeval van de zolder, door het plafond, met het hoofd op een betonnen vloer te vallen. In zorgwekkende toestand werd hij naar het ziekenhuis te Oostburg ver voerd. Dokter Hage verleende de eerste hulp. Groede St. Nicolaasmiddag van de Bond van ouden van dagen. Vrijdag j.l. hielden de ouden van da gen in de bejaardensociëteit een gezel lige St. Nicolaasmiddag. Wegens verhin dering van de burgemeester was na mens het (gemeentebestuur aanwezig wethouder J. Casteleijn en echtgenote. De middag werd doorgebracht met een mooie film, waarin de natuur en het leven in Tibet getoond werd, gevolgd door nog enkele kleinere lach- en te kenfilms. In de pauze, waarin een extra versnapering en koffie werd aangebo den, werd tevens een goed geslaagde verloting gehouden. Toneeluitvoering Dit jaar hoopt de toneelvereniging „Groede" te kunnen uitkomen voor het amateur-landjuweel, seizoen 1960, met het toneelstuk „Vrouwen op het oor logspad". Een blijspel van Rosemarie Carsey. De eerste opvoering zal met kerstdag plaats vinden. GEMEENTE SCHOONDIJKE over de maand October GEBOREN: 1. Kornelis Eduard, z. van K. van Hoek en M. K. G. Roon; 9, Kat- harina Sara, d. van F. H. Dees en J. C. Leenhouts; 16, Maria Pieternella, d. van M. A .de Meijer en J. M. Hennekeij; 30, Jannis Daniël, z. van D. Goethals en M. W. Leenhouts. HUWELIJKEN: 20, J. J. Westdorp, 25 jaar en M. E. de Wever, 21 jaar; 22, P. M. Faas, 25 jaar en M. S. A. de Hulster, 20 jaar; 22, D. C. Almekinders, 28 jaar en M. Masseilje, 28 jaar; 30, C. M. de Nood, 26 jaar, en S. J. Risseeuw, 21 jaar. OVERLEDEN: 19, J. C. de Hullu, 65 jaar. INGEKOMEN: 12, T. Herrebout van Vlissingen naar Prinses Irenestraat 21 20, J. J. Westdorp van 's-Heerenhoek naar D. A. Lammestraat 3; 20, W. M. Jansen-Rijckborst van Nieuwvliet naar Dorpsstraat 23. VERTROKKEN: 3, M. K. de Jonge van Willemsweg 60 naar Terneuzen; 6, C. J. Dieleman en echtgenote van D. A. Lam mestraat 3 naar Terneuzen; 7, C. Taillie van Willemsweg 40 naar Breskens; 23, J. Bakker van O 2 naar Sas van Gent: 24, T. A. E. Stolk van Willemsweg 17 naar Dordrecht. GEMEENTE WATERLANDKERKJE over de maand November. GEBOORTENgeen. OVERLIJDEN: geen. HUWELIJKEN: 5, Pieter J. Lensen, 31 jaar, landbouwer, en Gerretje van Oostenbrugge, 25 jaar, gezinshulp, bei den wonende te Waterlandkerkje. HUWELIJKSAANGIFTEN: 26, Jaco bus Keijmel, 23 jaar, zakkenhandelaar te Breskens en Maria J. de Feijter, 24 jaar, zonder beroep te Waterlandkerkje. INGEKOMEN: 12, Clara P. de Nood- Pladdet van Biervliet naar B 35; 20, Maria M. de Maat van Groede naar A 102. VERTROKKEN: geen. GEMEENTE OOSTBURG over de maand November. GEBOREN: 2, Michel Herman Mau rice, z. van G. V. M. de Meijer en S. A. G. Dhooge te Sluis, Lange Wolstraat 8: 3, Alexander Carlos Emanuël, z. van G. O. Mercy en M. M. Missiaen te Oost burg, Nieuwstraat 717, Harold Marti- nus Annie, z. van E. P. Gernaert en A. Smits te Biervliet, Singel 22; 10, Jaco- mina Elizabeth, d. van D. P. Contant en E. K. Aarnoutse te Oostburg, Een hoornplantsoen 112, Ronald Aloys, z. van G. B. Claeijs en A. E. M. Cortvriendt te IJzendijke, Ponte4; 12, Jozias Willem e. van M. Dees en T. S. de Jonge te Oostburg, Weststraat 2; 22, Cornelia Maria, d. van A. Meesen en K. P. Huigh te Oostburg, Kotkastraat 12; 23, Marinel Corine, d. van A. A. de Zwart en C. A. Bouwens te Oostburg, Oude Haven 68; 25, Geertruida Pieternella, d. van A. Burger en P. van de Gruiter te Oost burg, Weststraat 13; 29, Hendrika Pc- tronella, d. van F. A. Rietveld en M. C. Schreuders te Oostburg, Paulus Potter straat 3130, Harold Seraphin Anna. d van O. T. E. van Vooren en M. T. Lippens te Sluis, St. Annastraat 61. GETROUWD: 5, Jan Leendert Ver- couteren, 22 jaar, manufacturier te IJzendijke en Cornelia Catharina Hoo- gesteger, 19 jaar, zonder beroep te Oost burg. OVERLEDEN: 3, Levinus Abraham van Hoeve, 85 jaar, wonende te Bier vliet; 15, Sybren Jan Nicolaas Vos, 67 jaar wonende te IJzendijke; 20, Jacob Abraham de Smit, 26 jaar, transport ondernemer te Sluis, z. van P. C. de Smit en S. E. du Bois; 21, Edgard Bol- laert, 77 jaar, wonende te Oostburg; 27, Machiel Bertou, 85 jaar, wonende te Oostburg; 30, Clement Henricus Eduar- dus Bonte, 82 jaar, wonende te Oost burg. Gevonden voorwerpen Een zwarte dameshandschoen en een wollen kindertruitje. Inlichtingen ter gemeentesecretarie te Schoondijke. door HENK VAN HEESWIJK. 30 „Alles, meneer, ook het huwelijk". „Prachtig. Een dezer dagen zal ik het contract laten opmaken en ik zou je aanraden er in de drukkerij nog niet over te spreken. Te zijner tijd zal ik je collega's er zelf wel mee op de hoogte stellen. Dan kun je nu wel weer aan het werk gaan". Hugo stond op. „Mijn hartelijke dank hiervoor, meneer," zei hij ontroerd. Toen de jongeman vertrokken was, zei De Knijf tot zijn chef: „Ik geloof inderdaad, dat ik geen betere opvolger had kunnen wensen. Hij lijkt me de aangewezen man in jouw plaats, Knoop". In de zetterij teruggekeerd, had Hugo zichzelf weer geheel in bedwang en z'n nieuwsgierige collega's konden niet op z'n gezicht lezen, welke betekenisvolle beslissing daarboven in het kleine kan toortje zoëven genomen was. Natuurlijk werd er al enige tijd op de drukkerij gegist omtrent de eventuele opvolger van Knoop. Ieder wist, dat de chef binnenkort met pensioen zou gaan en menigeen had zijn hoofd al figuur lijk gebroken met te bedenken, wie zijn plaats in de toekomst zou innemen. Men opperde, men veronderstelde, men maakte gissingen, maar niemand wist natuurlijk met zekerheid te zeg gen wie de opvolger van Knoop zou worden. Verscheidene van de oudere le den van het personeel hoopten in stilte, dat zij daarvoor in aanmerking zouden komen, want het was een aanlokkelijk baantje: een schitterend salaris, vrij wonen buiten, vlak bij het bedrijf. Daar om was het opgevallen, dat Kastelein „boven" moest komen, samen met de chef. De zetters en drukkers hadden in groepjes de hoofden bij elkaar gestoken. Zou die jonge Kastelein Maar nee, dat kon niet. Weliswaar was hij al een jaar of tien op de drukkerij, een leuke snuiter, die iedereen wel mocht en bo vendien een bekwaam vakman, maar hij was toch één van de jongsten in leeftijd. Nee, als hun chef konden ze hem niet indenken. Stel je voor! Ruim dertig paar ogen waren gericht op de jongeman, toen deze weer van boven kwam. Maar Hugo, indachtig het advies van de patroon, om er niet over te praten, liet natuurlijk niets merken en ging weer gewoon met z'n werk ver der. Hij moest denken aan de onver wachte promotie die hem ten deel was gevallen. Wat zou moeder blij zijn! En wat zou Heieen er wel van zeggen? Met een schok dacht hij er plotseling aan, dat hij gezegd had dat hij er voor kon zorgen vóór de eerste Mei getrouwd te zijn. De vreugde over z'n promotie, maar ook de angst deze weer te verlie zen, hadden hem deze woorden doen zeggen. Achteraf bekeken had hij daar wat moois uitgehaald. Hoe kon hij dat allemaal zo spoedig voor elkaar bren gen? Hij hield van Heieen, zeker, maar over trouwen was eigenlijk nooit ge sproken. Feitelijk had hij nog nooit over zijn genegenheid voor haar gesproken. Hun omgang en verhouding was vriend schappelijk. Nu ja, als hij haar naar de Molenpolder terug bracht, Zondags avonds, als ze de middag in Achterkerk bij z'n zuster en moeder had doorge bracht, dan drukte hij een zoen op haar lippen en drukte misschien wat harte lijker dan gewoon haar hand. En ze had hem ook wel eens een zoen teruggege ven. Maar dat was dan ook alles. Wat moest hij daar nu mee aan? Het luiden der bel deed hem tot de werkelijkheid terugkeren; hij was blij, dat de werktijd om was, want hij kon met z'n gedachten niet meer bij z'n ko pie blijven. Automatisch trok hij zijn werkjas uit, langzaam kleedde hij zich, aan, treuzelde opzettelijk, want hij wil de vanavond liever alleen fietsen. Toen de andere Achterkerkers al ge ruime tijd weg waren, stapte Hugo op de fiets en reed kalm de weg naar huis. Toen hij in de verte de „Beldam" ont waarde, tuurde hij of hij Heieen soms zag. Ze zal wel binnen zijn, veronder stelde hij. Het was immers etenstijd. Hij wilde reeds doortrappen, toen hij op de wal het meisje, dat nog druk bezig was met het boenen der melkbussen, zag. Hij wuifde met de hand en lachte, onderwijl remmend en afstappend. „Kim je vanavond even naar ons toe komen? Ik heb een nieuwtje voor je". Verwonderd zag ze hem aan, terwijl ze even haar werk onderbrak: „Een nieuwtje? Voor mij?" „Ja," schertste hij, terwijl z'n ene voet alweer op de trapper stond; „meer zeg ik niet. Het moet een verrassing blijven". ij „Nou, ik zal komen, hoor! Je maakt me nieuwsgierig. Dag!" Hij groette terug, zwaaide met het an dere been over de fiets en trapte weg. Was het eigenlijk wel iets van bete kenis voor Heieen? Ze zou natuurlijk zeggen, dat ze het fijn vond voor hem, maar ze zou misschien niet eens begrij pen, wat dit met haar te maken had. Of zou ze het wel begrijpen? Zou ze voelen, dat hij niets liever begeerde dan haar tot zijn vrouw te maken? Zou ze het weten, dat hij eigenlijk stapelgek op haar was? En zou ze wederkerig gene genheid voor hem voelen? Behalve die paar zoenen bij de Bel dam had hij nog nooit iets laten merken en hij wist evenmin of haar gevoelens

De Schakel | 1959 | | pagina 1