ALG. NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Plaatselijk Nieuws Feuilleton Het Meisje uit de Molenpolder dejchakel DRUKKERS-UITGEVERS. Fa SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS 14e Jaargang - Nr. 742 VRIJDAG 4 DEC. 1959 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprij s f 1,10 p. kw.franco p. post f 1.25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 Breskens Raadsvergadering Nog een vierde deel van Breskens' in woners huist in noodwoningen. Tot deze uitspraak kwam Maandagavond wet houder Zegers, toen in de raadsvergade ring een voorstel van B. en W. te tafel kwam om op afdoende wijze iets te gaan doen aan de vele lekkages aan de nood woningen van de Bloemenwijk. In 1962 zouden deze woningen afgeschreven moeten zijn, maar er is nog geen kijk op, dat Breskens hieraan voor 1962 zal toe komen. Indien deze datum van af schrijving gehandhaaft blijft, en de noodwoningen ontruimd zouden moeten worden, komt Breskens in grote moei lijkheden. De voorz, betoogde, dat het bouwvolume voor woningwetwoningen voor Zeeland veel te klein is. Slechts 5 a 600 huizen per jaar, zijn nog niet voldoende om de bevolkingsaanwas op te vangen, laat staan de noodwoningen te vervangen. Indien Breskens niet meer woningen toegewezen krijgt dan 6 of 8 per jaar, zal het erg lang duren, eer de noodwoningen uit de gemeente verdwe nen zijn. Er is, dit in antwoord op een vraag van de heer M. de Boer, dan ook geen kans op, om het gehele noodplan ineens op te ruimen. Om de woningen bewoonbaar te houden voteerde de raad een bedrag van f 40.488,om de daken van een nieuwe laag rubberoid te voor zien. Hiervan zal het Rijk 90 pCt. voor ■zijn rekening nemen. B. en W. stelden een wijziging voor van het reglement van orde voor de ge meenteraad. Leden die bezwaar hebben tegen de notulen, dienen deze bezwaren schriftelijk in te dienen bij de voorz., tien dagen na ontvangst van de notulen. Indien er bezwaren zijn, dan zullen deze de raad worden voorgelegd. Dit alles dient, om het in Breskens' raad bijna traditioneel geworden gehakketak over de notulen in de toekomst te voor komen. Ondertussen werden deze maal de notulen zonder al te veel wrijving vastgesteld. De fa. F. Snoek te Urk vroeg de raad medewerking, o.a. de beschikbaarstel ling van een gebouw, om in Breskens een ijsfabriek te vestigen. Tevens ver zocht de fa. de Buck-Rammeloo te Bres kens, welk bedrijf thans het ijs, nodig voor visserij en visverzending uit België importeerd, ook faciliteiten voor de ves tiging van een ijsfabriek. Beide verzoe ken werden in handen van B. en W. gesteld voor nader onderzoek. In prin cipe verklaarde de raad zich bereid om aan bedrijven, welke zich te Breskens willen vestigen, of aan bestaande be drijven welke gaan uitbreiden, garan tieverleningen te verstrekken voor óp te nemen geldleningen. Voor het jaar 1960 heeft de gemeente een rekeningcourant bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten groot f 100.000, De raad ging hiermee accoord. De huidige verduisteringsgordijnen- voor de o. 1. school werden op voorstel van B. en W. vervangen door z.gn. Luxa flex. Mevr. Niermans vroeg of bij de le vering iemand uit Breskens was inge schakeld. Dit bleek niet het geval te zijn omdat deze gordijnen in Breskens niet te koop zijn. Het benodigde bedrag groot f 1527,werd gevoteerd. Voor de exploitatie van de speeltuin in de Bloemenwijk werd een subsidie gevraagd groot f 150,De heer F. M. Goedhals vroeg, of de buurtvereniging het renteloos voorschot heeft afgelost. Vorige jaren, aldus wtthouder Zegers, kreeg de speeltuin een bijdrage van f 300,welke gelijk weer in de gemeen tekas werd teruggestort. Hiermede werd het verstrekte voorschot afgelost. Thans had de buurtvereniging voor de conser vering van de speelwerktuigen voor de wintermaanden dringend behoefte aan geld. Daarom werd ook geen exploitatie rekening overgelegd, omdat deze nog niet overgelegd kon worden. Wethouder Zegers vond juist voor de Bloemenwijk de speeltuin een prachtobject om de kinderen bezigheid te geven. De heer J. Vergouwe merkte nog op, dat de speel tuin, die bezocht kan worden door alle kinderen, zeker gesteund moet worden. De gevraagde bijdrage werd verleend. De gemeente besloot, op voorstel van B. en W. om uit de gemeenschappelijke regeling te treden van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht. Voordat het zover was, moesten heel wat vragen van raadsleden beantwoord worden. Zo vroeg o.a. de heer J. Carels, of de salarissen van de functionarissen, bij opheffing van de dienst voor reke ning van de gemeenten komen, die deel namen aan de regeling. De voorz. zei, dat Breskens de deur open houdt voor nader overleg. Men is beslist niet tegen een gemeenschappelijke regeling, doch men vindt, dat de dienst meer contro lerend dan stimulerend gewerkt heeft. De wederopbouwfase is hier zeker mede schuldig aan. De heer De Nooijer hield een gedegen betoog over de wenselijk heid voor samenwerking, juist in deze tijd, nu meer dan ooit naar samenwer king gestreefd wordt, en diende een mo tie in, om de deur voor een gesprek, om weer tot een regeling te komen, open te houden. De heer Carels meende dat men de mensen, welke thans bij de dienst zijn betrokken, beter kan laten werken dan op wachtgeld stellen, immers dat wacht geld moeten de betrokken gemeenten toch opbrengen. De heer de Boer vroeg of de plannen van B. en W. reeds in een bepaalde rich ting gaan. De voorzitter meende, dat de deur voor overleg nog steeds openstaat. Zijn persoonlijke visie op de dienst was, dat men van de controlerende taak naar een stimulerende taak moet. Van een stimulerende dienst verwachtte de voor zitter nog goed werk in de toekomst. Mevr. Niermans vroeg de voorz. eens te onderzoeken, of het mogelijk is dat de gezamenlijke gemeenten een archi tectenbureau in de arm nemen, om voor een bepaald bedrag alle gemeente lijke plannen daar nader uit te laten werken. Men heeft dan geen groot ap paraat meer te onderhouden en draait in de toekomst ook niet op voor even tuele wachtgelden, pensioenen etc. In het Z.-Vlaams Borgstellingsfonds werd de burgemeester herbenoemd als gemeentelijk vertegenwoordiger. Op zijn verzoek kreeg de heer Carels een uit eenzetting over dit fonds. In diverse besprekingen zijn de ge meenten Groede, Breskens, Nieuwvliet, Cadzand en Retranchement overeenge komen een ontwikkelingscommissie in te stellen voor het kustgebied. Er zal een ontwikkelingsplan voor de kust strook worden opgesteld, o.a. is hierbij gedacht aan de ontsluiting van het kustgebied door een nieuwe kustweg, een kunstduin met beplanting, samen werking in de aanleg van electriciteit en waterleiding etc. Besloten werd de commissie in te stellen en burgemeester J. A. Eekhout en weth. van der Hooft in deze commissie te benoemen. In het nieuwe uitbreidingsplan West zullen binnenkort de werkzaamheden beginnen voor de aanleg van de nieuwe sportterreinen. De raad voteerde een bedrag van f 101,522, waarvan f 34.685.- voor rekening van de gemeente komt. Algemeen waren de raadsleden erg verheugd, dat Breskens eindelijk zo ver is. Vooral de voetbalsport zal met de nieuwe terreinen, welke men in de herfst van 1961 in gebruik hoopt te ne men, erg gebaat zijn. Voor 53 leerlingen uit Breskens, die het onderricht aan de Zeeuwse Muziek school volgen, besloot de raad toe te treden tot de Stichting Zeeuwse Mu ziekschool. De raad maakte berwaar te gen de hoge kosten voor het individuele onderwijs, doch de voorz. meende, dat de raad zich hieraan moeilijk kan ont trekken. Ondanks aanvankelijke tegen stand, ging de raad met het voorge stelde accoord. De heer J. A. Vermeulen kreeg een garantiestelling voor rente en aflos groot f 35.000 voor de aankoop van zijn vissersvaartuig. In het nieuwe uitbreidingsplan zul len de eerste werkzaamheden binnen kort kunnen beginnen. Opbrengst kinderpostzegels en prentbriefkaarten. Door de leerlingen van de lagere scho len te Breskens is voor een bedrag van f 1223,- aan kinderpostzegels en prent briefkaarten verkocht. Ontspanningsavond voor de vissers. Traditiegetrouw zal ook deze winter een ontspanningsavond voor de vissers v/orden georganiseerd en wel op 29 en 30 Jan. a.s. in zaal „Casino". In verband echter met het feit dat het deze winter een lustrum-viering be treft. daar de haringvisserij reeds voor het 15de seizoen vanuit Breskens uitge oefend wordt, en de beschikbaar ge stelde wimpels voor de 5de achtereen volgende maal zullen worden uitgereikt, val. de Vrijdagavond om deze redenen geheel in het teken staan van dit voor Breskens zo belangrijk feit. Door bemiddeling van burgemeester J. A. Eekhout zal deze wimpeluitreiking behoudens onvoorziene omstandighe den, verricht worden door de Commis saris der Koningin in Zeeland. Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot. Verder zal deze avond worden bijgewoond door tal van vooraanstaande personen uit de Neder landse visserijwereld, terwijl voorts door burgemeester J. M. A. C. van Dongen uit Aardenburg, lid van de Tweede Ka mer, een causerie zal worden gehouden over de door hem meegemaakte be roemde Noordpoolexpeditie. De muzikale omlijsting van deze avond zal worden verzorgd door de be kende accordeonvereniging ,,Flandria". Op Zaterdag 30 Jan. zal een program ma worden gebracht door de cabaret groep „Klaver Vijf" uit Roosendaal, al leen voor genodigden, daar de plaats ruimte in zaal „Casino" beperkt is. Kerstmiddag bejaarden. Evenals vorig jaar zal door het comité „Bejaardenzorg", met de dames van de V.V.H., in zaal „Casino", om 2 uur, een kerstmiddag voor alle bejaarden van Breskens en Nieuwesluis worden aan geboden. Kerstfeest, de mooiste dag van het gehele jaar, mag toch niet onge merkt voorbij gaan. Verwacht wordt, dat ook dit jaar vele bejaarden deze kerstmiddag zullen bij wonen. Zie voor nadere gegevens de advertentie in dit blad. Schietwedstrijd. Vorige week Donderdag heeft de Bres- kense luchtbuksschietvereniging in zaal „Casino" een schietwedstrijd gehouden tegen „De Treffers" uit Oostburg. Daar de Oostburgse schutters, die al zes jaar deze sport beoefenen en dus meer vaardigheid hebben, zo sportief geweest waren aan de Bressiaanders een aantal punten voor te geven, was het mogelijk dat de Breskense vereni ging, na een spannende wedstrijd, met 1500 tegen 1494 punten de overwinning wist te behalen. Door de Breskense club was voor deze wedstrijd een bekertje beschikbaar ge steld. Retranchement Eindles. De dienst Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande gaf de laatste maanden in de Gemeentezaal te Retranchement een knip- en naaicursus. Verscheidene dames volgden met veel aandacht de lessen van mej. Zoede, die tijdens de eindles als aandenken het fotoboek van West Z.-Vlaanderen ontving. Filmavond. In een propaganda-samenkomst te Retranchement deed de secretaris van de Vogelbeschermingswacht Z.-Vlaan deren, de heer H. Enkelaar uit Oost burg, de mededeling, dat de vogelstand in en bij het natuurreservaat het Zwin verbeterd is. De talrijke bezoekers genoten van en kele prachtige films over het vogelleven in het Zwin en de omgeving daarvan. De heer M. van Lede uit Knokke gaf daarbij een toelichting. Cadzand Schoorsteenbrand. Dezer dagen werd de gemeentelijke brandweer van Cadzand gewaarschuwd voor een schoorsteenbrand in een wo ning van het gezin v. d. W. Door spoe dig ingrijpen der brandweer werd de brand geblust en kon uitbreiding wor den voorkomen. Benoeming administrateur „Hedenesse" Met ingang van 1 Jan. 1960 is tot ad ministrateur van het vormingscentrum „Hedenesse" te Cadzand benoemd de heer J. Dol te Purmerend. door HENK VAN HEESWIJK 29 Op een Zaterdagmorgen in het begin van Maart, had een bespreking plaats tussen de directeur, de heer De Knijf en de chef. Het gesprek vond plaats in het kleine kantoortje op de eerste ver dieping van de chefswoning, welk kan toortje alleen Zaterdags gebruikt werd voor het uitbetalen van de lonen. En bij deze gelegenheid noemde de chef Kastelein als zijn opvolger. Vol verbazing had De Knijf zijn meesterknecht enkele ogenblikken aan gezien. „Je meent het," was alles, wat .hij eindelijk concludeerde. „Zeker, meneer," antwoordde chef Knoop, „ik ken zo langzamerhand m'n mannetjes en wat vakkennis betreft, staat Kastelein boven allen. „Maar hij is nog zo jong". ,,U bent eveneens iong, meneer, als ik me niet vergis slechts enke^ jaren ouder dan Kastelein en toch rust op u de ve- hele verantwoording van dit bedrijf". Knoop, die de jonge meester gekend had van de geboorte af, kon zich der halve veroorloven wat meer te zeggen dan andere chefs tegenover hun pa troon zouden doen. „Ja," gaf de directeur toe, „maar ik werd daartoe gedwongen door de dood van mijn vader". „En," voegde Knoop hieraan toe, „ik wist al dadelijk, dat u volkomen bere kend zou zijn voor de taak, die u van uw vader overnam. Dat hebt u bewezen. Ondanks de slechte tijdsomstandighe den zijn de omzetten nog steeds geste gen en het aantal klanten heeft zich uitgebreid". „Ja, ja," weerde De Knijf af, „dat weet ik wel". „Nu meneer," besloot de chef, „daar om heb ik als m'n opvolger het oog la ten vallen op Kastelein, ondanks zijn jeugdige leeftijd. Hij kan goed met z'n collega's overweg, hij heeft nooit ruzie en is een vakman in de volste zin van het woord. Hij is ijverig, bezit organi satievermogen, kortom, ik zou geen be tere weten en wensen, meneer". De Knijf trommelde, in gedachten ver diept, een poosje met de vingers op het tafelblad. Het leek hem een heel waag stuk om zo'n jongeman als chef te plaatsen over een dertigtal typografen, die voor het merendeel veel ouder wa ren. Maar hij moest overigens Knoop gelijk geven: hij zou geen betere weten. „Je hebt er toch nog niet met hem over gesproken?" vroeg de baas. „Natuurlijk niet, meneer," antwoordde Knoop: „ik wilde eerst uw oordeel daar over horen". „Denk je, dat hij het zou aannemen als we het hem voorstelden?" „Ik denk van wel, meneer. Wie zou dat niet willen?" „Maar er zijn nog bezwaren," vervolg de de directeur. „Die jongeman is on gehuwd en er moet een vrouw zijn om voor de koffie voor het personeel te zorgen, het kantoor schoon te houden en opzicht te houden tijdens het schoon maken van de drukkerij". „Dan zal hij natuurlijk vóór die tijd moeten trouwen," merkte Knoop droog jes op. „Dat moest ik 39 jaar geleden ook. Toen werd mij ook gezegd dat ik moest zorgen voor een vrouw en drie maanden later trouwden we." De Knijf dacht nog een ogenblik na. „Nu," zei hij tenslotte, „je gaat 1 Mei met pensioen en tevens verhuis je naar Achterkerk. Je kunt zeggen dat Kaste lein in jouw plaats chef kan worden, mits hij er voor zorgt, vóór 1 Mei ge trouwd te zijn. Een vrouw is hier nood zakelijk. Indien hij daarmee accoord gaat, kunnen we een dezer dagen het contract wel opmaken. Of wacht eens laat Kastelein even hier komen, dan kunnen we samen nog even praten". Twee minuten later stond Hugo in een grijze stofjas voor z'n patroon. „Ga eens zitten, Kastelein. Ik heb ie hier laten komen omdat ik wat met je wil bespreken". Hugo keek verwonderd op, maar zei niets en nam plaats op een stoel. „Vertel me eens: hoe oud ben je?" „Volgende maand word ik vier en twintig, meneer". De patroon bladerde even in een schrift. „Juist ja, dat klopt. Je bent hier dus bijna tien jaar op de drukkerij, nietwaar?" „Jawel, meneer. Met September was het negen jaar". „Je weet. dat je chef, de heer Knooo met 1 Mei gepensioneerd wordt?" „Jawel, meneer," antwoordde Hugo, nog steeds niets begrijpend. „Wel, Kastelein, wat zou je er van zeggen, als jij de heer Knoop als chef eem opvolede?" Als op dit moment de zolder ineestnrt zou zijn, had Hugo niet verbaasdei kunnen kijken. Met grote ogen staarde hij beurtelings z'n patroon en de mees terknecht aan, welke laatste hem lachend aanzag. Hij knipperde met z'n ogen en was zo beduusd, dat hij de eer ste ogenblikken geen woord kon uit brengen. „Nu?" vroeg de Knijf, die schik had in de verbazing van de jongeman; „wat zeg je er van?" „Ik ik weet het niet, meneer," stot terde hij. „Ik bedoel ik vind het reus achtig och ik bedoel „Ja, ja, dat begrijp ik wel. Dus je hebt

De Schakel | 1959 | | pagina 1