'SCORSETTEN Suède Si. Nicolaas Cadeau! BOB BE alg. nieuws blad alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen .J Plaatselijk Nieuws OOSTBURG Inca Suède «jasje. Marlaine. Feuilleton Het Meisje uit de Molenpolder dejchakel 14e Jaargang - Nr. 741 VRIJDAG 27 NOV. '59 Verschijnt iedere vrijdag Abontiemcntsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1.25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.,:»» -°GiRO 358296 Breskens Geslaagde muziekuitvoeringen. Vrijdag' en Zaterdag j.l. gaf de mu ziekvereniging „Uit het Volk—Voor het Volk" een uitvoering in zaal „Casino". Vrijdag was de uitvoering uitsluitend toegankelijk voor donateurs, waarbij de zaal matig bezet was. Zaterdag was de belangstelling groot. Beide avonden sprak de voorzitter een openingswoord, waarin hij de aanwezigen hartelijk wel kom heette, in het bijzonder de leden van de toneelvereniging „Thalia" en Zaterdag eveneens weth. Van der Hooft en echtgenote. Spr. memoreerde het 30- jarig bestaan der muziekvereniging in de afgelopen zomer, bij welke gelegen heid nogmaals duidelijk bleek, dat de vereniging zeer goed aangeschreven staat bij de bevolking van Breskens. Vervolgens werd overgegaan tot af werking van het programma, dat vóór de pauze bestond uit een 6-tal muziek nummers, o.l.v. directeur P. Brakman waarvan vooral de nummers „De kleine prinses", „Fructidor" en het „Zeeuws- Vlaamse volkslied" een aandachtig ge hoor vonden. Na de pauze traden de leden van de toneelvereniging „Thalia" voor het voet licht met „De bungalow", een blijspel in 3 bedrijven, door T. van Bergen. Een vrolijk spel, waarbij twee jongelui een bungalow huren, die echter door een fout van de verhuurder bij aankomst reeds aan een tweetal jongedames ver huurd bleek te zijn. Het stuk werd goed weergegeven, waardoor het publiek niet schaars bleek te zijn met hun ge lach en applaus. Het waren dan ook twee zeer geslaagde avonden, waarbij de voorzitter aan het einde van elke avond hartelijk dank bracht aan alle mede werkers. Beide avonden had een goede verlo ting plaats, terwijl Zaterdag de avond werd besloten met een gezellig dansje, waarvan een druk gebruik werd ge maakt en waarbij de dansmuziek ver zorgd werd door leden der muziekver eniging. Opening nieuw leslokaal St. Alphonsusschool. Zaterdag was het een belangrijke dag voor het schoolbestuur en onderwijzend personeel der R.K. school te Breskens Des middags werd n.l. het aan de school gebouwde nieuwe leslokaal geopend in tegenwoordigheid van B. en W. der ge meente Breskens, de Bisschoppelijk in specteur Verdurmen uit Oostburg, de inspecteur bij het lager onderwijs, het schoolbestuur, oudercommissie en leer krachten der R.K. school, alsmede de hoofden der openb. lagere- en school met de bijbel uit de gemeente. Aan de twee bestaande leslokalen is niet alleen een nieuw derde leslokaal van 56 m2 toegevoegd, maar bovendien de onderwijzerskamer vernieuwd, een nieuw archiefkamertje, drie nieuwe wasgelegenheden in de lokalen, een groep nieuwe W.C.'s, alsmede de speel plaats vergroot. Als eerste spreker voerde Pastoor Van Mechelen, voorzitter van het schoolbe stuur, het woord, die de aanwezigen hartelijk welkom heette. Hij zei ver heugd te zijn met de belangrijke uit breiding der school, waarbij hij de on dervonden medewerking prettig noem de. Spr. bracht speciaal dank aan B. en W. en de inspecteur van het lager on derwijs. Ook richtte hij woorden van dank tot de architect, de heer J. C. P. Loonen en de aannemers. Dit waren de heren Gebr. Visser, P. Zegers, J. Carels. Fa. Schippers Nauta en A. P. Leen- houts. Pastoor Van Mechelen sprak de wens uit dat Breskens nog belangrijk zou mogen uitbreiden en zijn school eveneens. Na het gebruik van een kopje koffie met versnapering, sprak burgemeester J. A. Eekhout. Hij noemde het een nieuwe bladzijde in de geschiedenis der R.K. school. Hierbij herinnerde hij nog aan het jaar 1952', toen men het verzoek richtte aan het gemeentebestuur voor de bouw van een R.K. school in de gemeen te. De burgemeester bood namens het gemeentebestuur zijn gelukwensen aan met deze belangrijke uitbreiding en prees de activiteit van het schoolbe stuur, in het bijzonder die van het hoofd der school, de heer C. Vissenberg en Pastoor Van Mechelen. Spr. besloot met de hoop uit te spreken dat Breskens nog zal mogen groeien en daarmede ge paard gaande de school. Inspecteur Leenhouts herinnerde aan de toestand waarin men verkeerde na de oorlog en wees daarbij op de grote onderwijsvernieuwing van nu, vooral wat betreft de scholenbouw. Hij bracht verder naar voren dat de kinderen van het platteland niet meer behoeven ach ter te staan bij die uit de steden. Ook hij besloot met zijn gelukwensen uit te spreken. Bisschoppelijk Inspecteur Verdurmen wees op de noodzakelijke samenwerking tussen particulier initiatief, schoolbe stuur en gemeente, die in Breskens heel goed te noemen is. De heer Robijn, hoofd der O.L. school, die mede namens ziin collega van de School met de Bijbel, de heer Sluimer, het woord voerde, bood namens het on derwijzend personeel van beide scholen zijn gelukwensen aan. De heer Loonen, architect, dankte voor de prettige samenwerking met het schoolbestuur, leerkrachten en de In specteur. Hierbij betrok hij eveneens de aannemers. De heer Carels sprak namens de aan nemers en dankte daarbij het school bestuur en architect voor het in hen ge stelde vertrouwen om het werk uit te voeren. Veel lof zwaaide hii toe aan de heer Vissenberg, die altiid tijd voor hen had. Namens de aannemers liet hii de heer A. Vi^er aan het hoofd der school een electrische klok overhandigen. Als laatste sprak de heer De Paauw, voorzitter der oudercommissie. De~e zeide alle gelukwensen aangehoord te hebben en kon zich vanzelfsprekend hierbij aansluiten, doch hii wenste voor al de kinderen te feliciteren met de mooie school die zij nu hebben. Het hoofd der school, die de leiding van deze bijeenkomst had, dankte iederp spreker afzonderlijk, waarbij hij vooral wee=; on de prettige samenwerking met de burgemeester wiens deur ai tij d voor hem openstaat. Ook roemde hij d° goe de verstandhouding met de collega's der andere scholen. Hierna werd een dronk uitgebracht MEDISCHE Burchtstraat 13 en werd een ieder der aanwezigen in de gelegenheid gesteld de vernieuwingen te bezichtigen. Het nieuwe lokaal, dat in verschillen de kleuren is uitgevoerd, is heel modern ingericht. Zo ziet men het allernieuwste op het gebied van schoolborden met aan het plafond een speciaal hiervoor aan gebrachte lamp, terwijl de ramen voor zien zijn van Luxaflex zonwering, die ook ideaal is om het lokaal te verduis teren wanneer er schoolfilms vertoond worden. Sluis Raadsvergadering De gemeenteraad behandelde Donder dag j.l. in haar vergadering een voorstel van B. enW. om het uurwerk van St. Anna ter Muiden weer op gang te bren gen. De aanleiding tot dit voorstel was een verzoek van de bewoners van St. Anna, die het zonder dit torenuurwerk maar moeilijk kunnen stellen. In Mei j.l. zijn over dit uurwerk al besprekingen gevoerd met de kerkvoogdij der Herv. Gemeente. De kardinale vraag is, van wie is nu eigenlijk die toren, waarin dit lijke gemeente? Van de kerkvoogdij? De uurwerk is opgehangen. Van de burger- gemeente zegt, de toren is niet van ons en ook de kerkvoogdij wil het oeroude torentje niet tot haar bezit rekenen. Wel is een uitspraak in deze kwestie ge vraagd van kerkelijke instanties. Inmid dels heeft het Rijk laten weten, niet on genegen te zijn, het nadelig saldo van het torenonderhoud, want hier schijnt de kwestie om te draaien, voor haar rekening te zullen nemen. Toen inder tijd de vraag over het eigendomsrecht zich voordeed, is de electriciteit, welke het torenuurwerk moet voeden, afge sneden, omdat zowel de burgerlijke als de kerkelijke gemeente weigerde de re kening voor de geleverde electriciteit te betalen. De raad hakte kloek de gor diaanse knoop door en besloot het to renuurwerk weer op gang te laten bren gen en de achterstallige rekening bij de P.Z.E.M. te betalen. Nadrukkelijk werd bij dit besluit vastgesteld, dat dit be sluit niet inhoudt, dat de gemeente haar eigendomsrechten op de toren erkent. Hopelijk zal, als het Rijk garantie ver leent in het onderhoud van de toren, deze ook weer een eigenaar zal krijgen. Een verzoek van het Reclamefonds van de Stichting Zeeuwse markten om een bijdrage van f 75,t.b.v. een St. Nico- laasmarkt, werd afgewezen. Er zal een stukje riolering aangelegd worden vanaf het gemeentelijk sportterrein door de tuin van „Rozenoord" naar de Pieter straat. Kosten f 2300,De toneelvere niging „Jantje van Sluis" heeft het to neelspel „De vrek van Molière" op haar repertoire genomen. De raad stelde zich bij de opvoering tot een maximum van f 150,garant. Om vrij te staan in de nieuwe onderhandelingspositie voor een gemeenschappelijke regeling van de Centrale Dienst voor Bouw- en woning- als Wilt U uw vrouw met SINT-NICOLAAS werkelijk eens opgetogen zien als nooit te voren Verras haar dan met een prachtig Een dankbaarder cadeau zult U moeilijk vinden, zowel voor haar als voor Uzelf. Tenslotte bent U toch ook trots als zij er zo charmant en elegant mee uitziet, nietwaar Een zó uitgesproken apart en gracieusINCAjasje.dat zij er haar hart aan zal verliezen In groen, ocre, beige, bruin f 149,50, f 157,50, f167,50 Voor Uw BETERE Suède-kleding uw modehuis in Vlissingen Exclusieve Sjaals Laimböck Handschoenen Zeer aparte Pullovers en Vesten toezicht in Z.-VX, werd besloten per 1 Januari 1960 uit deze gemeenschappelij ke regeling te treden. Dit hield, aldus de voorz., niet in, dat Sluis niets zou voelen voor deze gemeenschappelijke gang van zaken, doch om vrij te kunnen beslissen tot h ettoetreden van de nieuw te creëren regeling. De exploitatiever goedingen voor het bijz. lager onder- door HENK VAN HEESWIJK. 28 Dt landen werden omgeploegd en geëgd: grote, zwarte vlakken tussen de vaal-groene wellanden, waarop het jon ge gras nog niet was ontkiemd. Maar al les lag gereed om de jonge, nieuwe ko ningin te ontvangen, in de hoop, dat haar verschijning lieflijk en zacht zou zijn en dat ze warmte mee zou brengen, want warmte betekende groeikracht. De natuur verjongde en met de na tuur de mensen: de eeuwig wisselende kringloop der getijden. Ook Heieen herleefde bij het groeien van het voorjaar. Haar jonge bloed stroomde krachtiger in de aderen en het was alsof ze een periode in haar leven had afgesloten en een nieuwe be gon. Langzamerhand sleet het verdriet over het verlies van haar ouders. Er kwam weer vreugde in haar leven door de vriendschap met Nel Kastelein. Ze voelde, dat de familie Kastelein van haar hield en wederkerig bemerkte He- leen de genegenheid voor het drietal groeien. Nadat Hugo op zo'n eigenaar dige manier Heieen geïntroduceerd had, waren Nel en Hel een onafscheidelijke vriendinnen geworden. Ze brachten de Zondagen gezamenlijk door en als He- leen een avond in de week weg kon, dan ging ze naar de Kasteleins en getrouw bracht Hugo de vriendin van z'n zuster dan 's avonds weer terug tot vlak bij de Beldam. Nooit tot de ingang. „Want," zei hij eens, „dan zouden er maar praat jes ontstaan en dan zou jij er de meeste last van hebben". Heieen vond dat hij gelijk had en was hem er des te meer dankbaar voor. Ging Hugo 's morgens met z'n colle ga's op de fiets naar de drukkerij, dan keek hij altijd even in de richting van de Beldam. Ook Heieen zag 's morgens wel eens een paar malen naar de weg als ze wist, dat het de tijd was dat hij voorbij kon komen en een enkele keer zagen de jongelui elkaar dan wel eens en wisselden dan haast ongemerkt een groet. Zo ging het leven zijn gewone gang. Het ongeval met de jonge boer was al weer vergeten, evenals het gebeurde met Heieen en Thijs bij de spoordijk. Dank zij de geheimhouding van de Bel- boer wist men er op de boerderij niet het rechte van, hoewel men wel iets vermoed had, toen Thijs zo toegetakeld op de steê was verschenen. Maar Thijs zelf zweeg wijselijk over het gebeurde. Heieen had nadien nooit meer last van de knecht gehad, want nadat hij op de Beldam was ontslagen scheen het, alsof de grond hem verzwolgen had. Niemand had hem ooit meer gezien. De oude Vermeulen liet zich niet uit over zijn zoon; z'n gezicht was als gewoon lijk ondoorgrondelijk. Zodoende was men op de Beldam als in de Molenpolder Thijs Kuiltje spoedig vergeten. Geen hand, maar wel een land vol, zo troost ten zich de Molenpolderse schonen en ze richtten hun blikken al spoedig op iemand anders. Iets had Thijs toch op de Beldam achtergelaten: dat was de bijnaam, die hij eens aan Heieen had gegeven. In het begin had ze wel alles in het werk ge steld om deze hate1 ijke bijnaam kwijt, te raken door eenvoudig geen antwoord te geven, als men haar met „prinses" aansprak, maar ten laatste was ze er aan gewend geraakt en ze had er geen erg meer in. Men sprak haar al haast niet anders meer aan als met prinses; alleen de jonge boer en z'n moeder zei den nog Heieen. Maar het gebeurde ook wel eens, dat een van hen onwille keurig de bijnaam bezigde. Op een Zondagavond toen ze als ge woonlijk bij de Kasteleins thuis was, vertelde ze het een en ander over deze bijnaam, welke men haar gegeven had, met het gevolg dat Hugo verrukt had uitgeroepen: „Prinses! Maar dat is geen scheldnaam, Heieen. dat is een erenaam Vanaf dit ogenblik ben je voor mij geen Heieen meer, maar Hare Koninklijke Hoogheid „Prinses" en ik adviseer dat wij alle drie voortaan deze naam bezi gen, op straffe van in ongenade te val len bij Hare Hoogheid". Sindsdien gebeurde het ook wel eens. dat Nel haar vriendin met de bijnaam noemde, maar Hugo zei voortaan niet anders meer als „prinsesje," omdat hij deze naam op haar zo toepasselijk vond. Hij beweerde dat ze een koninklijke houding had en daarom was ze „prin ses" voor hem en daarmee basta. In Heleen's nabijheid was hij altijd opgewekt en ongedwongen vrolijk; hij schertste op zijn gewone manier en zij voelde een warme genegenheid voor de schijnbaar luchthartige jongeman. In werkelijkheid was Hugo ernstig van aard. De Hugo Kastelein thuis was een geheel andere dan op de drukkerij. Als jongmaatje begonnen en z'n portie rij kelijk gehad hebbende aan de gebrui kelijke ontgroening, was hij geleidelijk aan in rang opgeklommen. Leergierig en ijverig als hij was, moest hij met alle details van het rijk gevarieerde vak ken nis maken en in enkele jaren was hij een in ieder opzicht doorkneed vakman, volkomen op de hoogte met alle fines ses van de typografie. De chef van dit grote bedrijf, een man met jarenlange ervaring en mensenkennis, had al spoe dig gezien, dat Hugo een man was met een ijzeren wil en een behoorlijke dosis

De Schakel | 1959 | | pagina 1