Nadat burgemeester J. van Dongen gewezen had op de bijzondere dag voor de Mij., verkreeg mr. M. G. Dwars, sec retaris van het Departement Zeeland van de Nederl. Mij. voor Nijverheid en Handel, het woord. Hij vond het een zeldzame gebeurtenis dat drie leden van eenzelfde bedrijf een dergelijk jubileum vierden. Als blijk van waardering voor deze trouwe arbeid bood hij hen het vererend getuigschrift, de grote legme- daille en de gouden draagpenning aan van de Nederl. Mij. voor Nijverheid en Handel. Hierna voerde de wnd. burgemeester van Oostburg, dhr. A. P. Modde, het woord. Hij deelde mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd aan dhr. W. B. Jansen, die te Oostburg woont, voor zijn 50 jaar trouwe dienst de zilveren ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te verlenen. Ook burgemeester Van Dongen had nog een verrassing in petto en kon de mededeling doen dat ook aan de overige twee jubilarissen een Koninklijke onder scheiding was verleend. Dhr. A. Dhont kreeg eveneens de zilveren ere-medaille en M. Commelin de bronzen ere-medail le verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. Na gelukwensen te hebben aangebo den aan de drie jubilarissen, memoreer de de president-commissaris der S.B.M., dhr. J. Mijs uit Oostburg, de historie van de tram in W. Z.-Vlaanderen en het werk, dat de jubilarissen in de loop der jaren daarbij hebben verricht. Ook zij zijn van het vroegere tramwerk overge stapt naar het moderne autobusvervoer, ook zij hebben de moeilijke oorlogsjaren meegemaakt. Later op de dag verzamelde men zich aan de maaltijd, waar de directeur der maatschappij, de heer L. Hortensius een toespraak hield en namens het perso neel door de heer W. J. Haaksman-de Koster de gelukwensen werden overge bracht. Bevestiging en intrede Zondag j.l. deed Ds. J. D. de Vries zijn intrede als predikant van de Gerefor meerde Kerk te Aardenburg. In de mor gendienst werd hij bevestigd door Prof. Dr. J. H. Bavinck, die sprak naar aan leiding van Psalm 84. De gemeente zong de nieuwe predikant Psalm 121 vers 4 toe. Onder grote belangstelling hield Ds. de Vries in de avonddienst zijn intrede - predikatie naar aanleiding van 1 Cor. 4 vers 1. Na afloop van de predikatie richtten verschillende sprekers zich tot de nieuwe predikant. Ouderling J. Maas sprak namens de kerkelijke gemeente, Ds. J. B. van Mechelen uit naam van de classis Axel en Prof. Bavinck voegde daaraan ook zijn gelukwens toe. De heer De Jong sprak namens de Gere formeerde werkgroep „liturgie" en bur gemeester Van Dongen namens de bur gerlijke gemeente. Retranchement Naar Antwer-pen. De leden van het muziekgezelschap „Ons Genoegen" en van de toneelvereni ging ondernamen dezer dagen een uit stapje naar Antwerpen per bus, waar de Wiener Eisrevue werd bezocht. Men genoot er zeer van het fantastisch goede schaatsrijden der kunstenaars. Zowel op de heen- als op de terugreis werd de tocht in St. Niklaas onderbro ken. Collecte. De Klaprooscollecte heeft te Retran chement f 19,78 opgebracht. Het 100 pCt.-plan. De burgemeester der gemeente Re tranchement heeft de eigenaren van de nog niet op het waterleidingnet aange sloten percelen uitgenodigd tot het bij wonen van een samenkomst ten ge meentehuize op Woensdag 25 Nov. a.s., ter bespreking van de eventuele moge lijkheid tot uitvoering van het zoge naamde 100 pCt.-plan en basisplan. Cadzand Beplanting aanbesteed. De door Staatsbosbeheer opgemaakte beplantingsplannen voor Cadzand-bad werden aanbesteed. Inschrijvers waren jongeman met z'n sterke armen z'n moeder beet en danste een paar maal met haar de kamer rond. „Huug, malle jonden, houdt toch op! Je maakt me duizelig". Voorzichtig zette hij z'n moeder weer op de grond en drukte haar in een stoel. „Foei, foei, is me dat draaien? Wat mankeert je?" „O, moeder, ik geloof warempel dat ik verliefd ben geworden op Heieen. U weet niet, wat een goed, lief meisje ze is". En weg draafde hij, de kamer uit. HOOFDSTUK VI. December ging voorbij. Kerstmis en Nieuwjaar wedden gevierd in alle krin gen: in de Molenpolder en in Achter- kerk. Januari en Februari verbeken de winter was bijna alweer achter de rug en de tijd naderde, dat de boeren bedrijven weer met kracht aan de voor- jaarsarbeid konden gaan. De lente was op komst: een enkel sneeuwklokje ste> hier en daar zijn eenvoudig, sierlijk kopie temidden der dorre vlakte om hoog en toonde bedeesd haar nederige schoonheid, alsof het zich schaamde de nog sluimerende, doodde aarde enigszins op te vroMiken. Maar ook de c^ocussen waren reeds uit de grond gekropen en het zou niet lang meer duren of ze zou den hun kleurenpracht ten toon sprei den. (Wordt vervolgd de heren J. B. Aers te Oostburg en M. den Doelder te Axel, resp. voor f2746,20 en f 3150,Het grondwerk zal de ge meente in eigen beheer doen. Het werk is gegund aan de heer Aers. Aanbesteding. B. en W. te Cadzand hebben aanbe steed het leggen van rioleringen en ver hardingen in het uitbreidingsplan in de kom der gemeente met bijkomende werken en leveringen. Ingeschreven was als volgt: P. Mollet, Hoofdplaat f 8030, Fa. C. de Ruijsscher, Biervliet f 9950. Fa. wed. P. R. Toussaint, Cadzand f 9985,J. V. Freijsser, St. Jansteen f 10.200,G. Sponselee, Kloosterzande f 10.400,K. Lucasse, Walsoorden f 10.800,Fa. Gebr. de Box, Terneuzen f 11.740,— Fa. E.L.K., Schoondijke f 12.400,Fa. J. en K. den Ouden, Biervliet f 12.400,Fa. P. J. van de Sande, Breskens f 12.580,M. B. Hol N V., Hulst f 12.700,De gunning werd aangehouden. Oottburg Collecte. De gehouden collecte te Oostburg ten bate van het jeugdpaviljoen van sana torium „Sonnevanck" heeit f 218,19 op gebracht. Tweede Watertorenrit. De door de auto- en motorclub Oost- burg gehouden tweede watertorenrit is voor vele deelnemers zeer moeilijk ge bleken, wat tot uiting kwam in de grote verschillen in het aantal strafpunten. Beker en wisselbord van de categorie auto's gingen naar dhr. W. A. de Kra mer te Zuidzande. In de categorie scoo ters gingen beker en wisselbord naar J. Haak te Groede. Er vertrokken 23 auto's en 1 scooter. De route ging uit Sluis, Aardenburg, St. Kruis, Waterlandkerk je, IJzendijke en Schoondijke. De door voorzitter Beerman bekend gemaakte uitslag luidde verder: 2. A. Verhage, Oostburg; 3. S. P. Dekker, Oostburg: 4. H. M. van Prooijen, Oost- burg; 5. J. Dees, Terneuzen; 6. J. de Koeijer, Schoondijke; 7. M. M. Meijer, Oostburg; 8. I. W. Leijdekkers, Oost- burg; 9. W. de Milliano, Oostburg; 10 D. W. Scheele, Retranchement; 11. D Priester, Terneuzen; 12. J. Hollebrand- se, Terneuren. De overige deelnemers waren te laat binnen. Breskens Metaalbewerkers bijeen. De Ned. Kath. Metaalbewerkersbond kwam in lunchroom Hamelijnck in ver gadering bijeen. De heer G. Hendriks, districtsbestuur- der, uit Roosendaal, hield een inleiding over de komende C.A.O. Gezien de vele vragen die gesteld werden, kan de bij eenkomst zeer geslaagd genoemd wor den. IJzendijke Raadsvergadering De voltallige Raad der gemeente IJzendijke vergaderde Woensdagavond. De hoofdmoot van de agenda was wel de garantiestelling van rente en aflos, alsmede de verdere kosten voor het te IJzendijke te stichten bejaarden-cen trum. Deze garantie, groot f 850.000 is nodig om het Stichtingsbestuur in de gelegenheid te stellen leningen te slui ten om tot realisering van de bestaande plannen te kunnen overgaan. In het nieuw te stichten Centrum zul len bejaarden van alle gezindten een onderdak kunnen vinden. In hoofdzaak zullen het echter r.k. bejaarden zijn die zich in het bejaardentehuis zullen ves tigen, aldus de verwachtingen van het Stichtingsbestuur. In zijn toelichting zeide de burge meester, dat het tehuis een capaciteit zal krijgen van 60 bedden en dat voor de verwezenlijking van de plannen ge rekend kan worden op een belangrijke rijkssubsidie. Hij sprak de wens uit, dat het besluit van de raad mag leiden tot een gelukkige levensavond voor vele be jaarden. De heer J. Cornelis opende de rij der sprekers en bracht B. en W. dank voor het kloeke voorstel. Deze kans, om ein delijk de verwezenlijking van de reeds lang bestaande plannen te kunnen ver krijgen, komt nooit weer. De heer Tazelaar vroeg of de gemeen ten Biervliet en Hoofdplaat, vanwaar men ook bejaarden hoopt aan te trek ken in deze plannen betrokken zijn ge weest en of de gemeente IJzendijke zich tot deze gemeente heeft gewend om een gedeelte van dit grote bedrag te ga randeren. Dit bleek niet het geval te zijn geweest. Indien men gemeenten vraagt om een garantiestelling, dan wil deze gemeente graag dat het tehuis daar gevestigd wordt. Dit waren IJ"en- dijkse plannen die we graag zelf willen verwezenlijken, aldus de burgemeester De heer Geirnaert betreurde het. dat deze gemeenten niet om samenwerking is gevraagd. Wij hebben onze mond vel over samenwerking en moeten deze dan ook in de nraktijk betrachten. Inzake de vragen over de aanloop oen ode. deelde de voorz. mede, dat des kundigen het volste vertrouwen hebben in het slagen van deze plannen. Gezien de cijfers van de leeftijdsopbouw in Z.- Viaanderen moet deze opzet kunnen slagen en ook B. en W. hebben na be studering van het rapport het volste vertrouwen in deze onderneming. De heer J. van Cad-and vroeg nog naar de mogelijkheid om mensen, die de pensionprijs niet kunnen opbrengen, op te nemen. Dit. aldus de voorz.. is een kwestie van beleid. Wij zullen binnen het raam der be°rot?ng in die gevallen waar opname dringend gewenst is, als gemeentebestuur stellig onze medewer king aan de opname geven. Zo was de voorz. er ook van overtuigd, dat Bier vliet en Hoofdplaat bereid zullen zijn hun medewerking aan opname in het tehuis te verlenen. Nadat nog verschil lende vragen beantwoord waren, werd het voorstel van B. en W. met algem stemmen aanvaard. De voorz. zeide dat dit een belangrijk besluit is voor IJzen dijke, waardoor het aanzien van de ge meente verhoogd zal worden. Het carillon in de toren van de Ned. Herv. Kerk moet nodig vernieuwd wor den. Met de fa. Isebout, die het carillon indertijd leverde, is een overeenkomst aangegaan. Ze zullen het gehele caril lon vervangen voor een bedrag van f 2.912,50. De hiervoor reeds gevormde reserve, groot f 1700,- zal gebruikt wor den, terwijl de raad de rest van het be drag voteerde. FILMNIEUWS „Casino"- bioscoop te Breskens brengt Zondag 22 Nov. om 4 en 8 uur: Howard Duff in een keiharde Western „Zwarte Jack, de Desperado". Het verhaal van de man, die als de grootste scherpschut ter van het Westen bekend was. Na vele onrustige jaren wilde hij rust zoeken op een afgelegen ranch maar waar on recht geschiedde kon hij niet stil zitten. Hij nam het op tegen een horde gewe tenloze schurken, het werd een gevecht van tien tegen één. Maar hij ging geen voetbreed opzij. Woensdag 25 Nov. om 8 uur brengen wij de bekende acteur John Wayne in een grootse, meeslepende film in prach tige kleuren, „De gevangene van de woestijn". Het verhaal van een jaren lange speurtocht naar een jong meisje, dat ontvoerd is door een moordlustige bende Comanche Indianen. Een film. hard als de rotsen. Beklemmend als de woestijn. Een meeslepend verhaal, het welk u van begin tot einde zal boeien. Zaterdagavond geen filmvoorstelling. Vismijn - Breskens Week van 8 t.e.m. 14 November 1959 871 kg. bot 10 kg. schar 56 kg. schol 113 kg. tong 291 kg. rog 1932 kg. kabeljauw 21196 kg. wijting 36 kg. tarbot 15506 kg. makreel 3191 kg. poon 93 kg. haai 2 kg. zalm 1347396 kg. haring 3514 kg. onverkochte haring 15803 kg. onverk. horsmakreel 990 kg. onverk. wijting 17933 kg. export garnalen 30 kg. handels garnalen Voetbal 4e klasse H. 's-Heer ArendskerkeOostburg 22; LuctorRia W. 31: Lewed. Boys Breskens 41; IersekeClinge 00; BiervlietKoewacht 51. De stand is nu: Lewed. Boys 8 8 0 0 16 35—15 Clinge 8 4 3 1 11 11— 7 Steen 7 5 0 2 10 20— 8 Ierseke 7 4 1 2 9 22—14 Biervliet 8 4 1 3 9 26—19 Oostburg 7 2 3 2 9 2619 Breskens 8 3 1 4 7 19—14 Luctor 7 2 2 3 6 12—17 Koewacht 9 1 2 6 4 11—20 's-H. A'kerke 8 0 3 5 3 12—28 Ria W. 7 1 0 6 2 8—29 Programma voor Zondag a.s.: Ria W.'s-H. Arendskerke; Breskens-- Luctor; CilngeLewed. Boys; Steen IerasekeBiervlietOostbrg. Ria heeft Zondag tegen 's-H. Arends kerke de kans om te winnen, gezien het terreinvoordeel. Breskens heeft eveneens een mooie kans om Zondag tegen Luctor 2 winst punten te boeken. De ontmoeting ClingeLewed. Boys kan spannend worden, doch we houden het op Lewed. Boys. Steen, dat Ierseke op bezoek krijgt, zal alle zeilen bijzetten om de winst thuis te houden, wat hen wel zal lukken. Dit zal eveneens het geval zijn met Biervliet, dat Oostburg op bezoek krijgt. Om 12.30 u. Breskens HLuctor II. ZEEUWS AFDELINGSVOETBAL le klas A. Uitslag van Zondag 15 Nov. 1959 AardenburgSluiskil 62; Vogelwaar deDomburg 41RoburWalcheren 24; NoormannenSchoondijke 40 De stand is nu Patrijzen 9 8 1 0 17 35— 6 Noormannen 9 5 2 2 12 23—12 Aardenburg 8 4 2 2 10 23—20 Groede 8 4 1 3 9 29—17 Sluiskil 10 3 3 4 9 19—28 Vogelwaarde 8 4 0 4 8 17—13 Walcheren 9 3 1 5 7 16—22 Schoondijke 9 2 2 5 6 15—29 Domburg 8 2 1 5 5 10—24 Robur 8 1 1 6 3 15—31 Programma voor Zondag a.s.: GroedeVogelwaardeWalcheren NoormannenSchoondijkeAardenburg DomburgRobur. Groede kan Zondag op eigen terrein tegen Vogelwaarde twee puntjes in de wacht slepen, hetgeen ook wel zal ge beuren. Walcheren, dat de Noormannen op be zoek krijgt, zal de winst wel aan de gasten moeten laten. Ook Schoondijke, dat het thuis te gen Aardenburg moet opnemen, geven we weinig kans om te winnen. Domburg kan Zondag op de ranglijst stijgen, door Robur met lege handen naar huis te sturen. Abe. Gevonden voorwerpen Portemonnaie met inhoud; licht brui ne ceintuur; Lips dopsleutel no. 28; hoofddoek (souvenir)bril half licht donker glas; muntbiljet: huissleutel (aan plankje); kinderbroche; plastic kindertasje (blauw-wit). Handschoenen, wollen shawl. Inlichtingen Rijkspolitie te Breskens Oranjeplein 28. Een glacé dameshandschoen en een lederen damesportemonnaie. Inlichtingen ter gemeente-secretarie te Schoondijke. Burgerlijke Stand GEMEENTE OOSTBURG over de maand October. GEBOREN: 4, Elizabeth Catharina en Catharina Jannie, dochters van C. M. de Kruijter en C. Vinjé te Breskens, Mer- curiusstraat 27; 5, Anne Jans, z. van A. J. Oosterbaan en A. J. de Meij te Oost- burg, Burg. Callenfelsstraat 3 6, Marie José Alida Augusta, d. van O. C. van de Vijver en G. A. M. A. Goethals te Oost burg, Burg. I. van Houtestraat 25; 12, Gerda Lucy, d. van J. A. Robesin en M. M. A. Dhaens te Sluis, H 6118, Izaak Frangois, z. van P. Leenhouts en P. H de Feijter te Oostburg, Helsinkistraat 8: 21, Jolanda Clotilde, d. van H. J. Mar tens en I. Corijn te Oostburg, Bestevaer straat 11: 30, Harold Albert, z. van L. L. van Parijs en D. C. Causmaecker te Aardenburg, Eede M 1 bis. HUWELIJKEN: 1, Kamiel Achiel Ver- beke, 26 j., chauffeur te Maldegem (B.) en Hebriena Wage, 21 j., dienstbode te Oostburg; 22, Izaak Jannis Herman, 21 j., bankbediende te Breskens en Beatrix Elizabeth Martina Maria Fremouw, 21 j.' z. beroep te Oostburg; 29, Jakob Jannes Fremouw, 26 j., koelmonteur te Zuid zande en Margaretha Marie van der Weele, 26 j., kantoorbediende te Oost burg; 29, Pieter Jannis de Smit, 22 j., monteur te Groede en Sara Johanna Bron, 24 j., zonder beroep te Oostburg OVERLEDEN: 7, Maurice Alois Bea- relle, 55 j., wonende te St. Margriete (B.)9, Maria Louisa Mullaert, 82 j., weduwe van A. F. Lootens, wonende te Aardenburg; 10, Amelia Cornelia Sijne- sael, 75 j., weduwe van P. L. van den Bossche, wonende te Groede; 21, Maria Angelina de Wispelaere, 67 j., echtgeno te van C. C. de Vulder, wonende te Hoofdplaat; 23, Frederik van Taten- hove, 72 j., wonende te Oostburg; 28, Marinus Jannis Vermeulen, 71 j., wonen de te Sluis. GEMEENTE WATERLANDKERKJE over de maand October GEBOREN: geen. OVERLEDEN: geen. HUWELIJKEN: geen. INGEKOMEN: 12, A. C. Wijngaerd en eclitg. van Sas van Gent naar Molen straat 56. VERTROKKEN: 7, H. H. F. Wijffels van D 4 naar Tilburg; 14, Josephus A. Neve en gezin van Molenstraat 56 naar Oostburg; 20, Isaac M. Bartelson van Marijkestraat 15 naar Rotterdam; 30, Johan F. Lankau en gezin van Kerkstr. 86 naar Heinenoord; 30, Maria E. W. Tak, wed. v. d. Gaag, van Kerkstr. 86 naar Heinenoord. GEMEENTE BRESKENS over de maand October 1959. GEBOREN: te Oostburg: 4. Catharina Jannie, d. van Cornelis Maarten de Kruijter en van Catharina Vinjé; 4, te Oostburg: Elizabeth Catharina, d. van Cornelis Maarten de Kruijter en van Catharina Vinjé; 13, Monica Marian Giulia, d. van Pieter Willem Vroon en van Silvia Hedwig Stanga; 14, Ferdinan- dus Adriaan, zn. van Johan de Krakel en van Sara Matthijsse; 15, Judith Ja- comina Suzanna, d. van Johannis Man- have en van Johanna Pieternella Cor nelis; 17, Marianne Judith, d. van Abra ham Izaak van den Broecke en van Maria Vergouwe; 28, Hans, zn. van Da niël Jongman en van Betsy Nelly Bron. HUWELIJKEN: 2, Arie Vonk, 26 j., wo nende te Texel en Johanna Adriona van Velzen, 21 j., wonende te Breskens: 15, Willem Roos, 57 j., wonende te Bres kens en Hendrina Lems, 59 j., wonende te Breskens. OVERLEDEN: 10, Jozina de Rijke, 93 j., weduwe van Anthoni van Noorden. INGEKOMEN: 7, Catharina Taillie, van Schoondijke naar Klaproosstraat 2: 8, Hendrina Ista-Lems, van Rotterdam naar Begoniastraat 13, 16, Gijsbert van der Laan en gezin, van Ned. Nieuw- Guinea naar Spuiplein 1; 19, Levina A. Cappon, van Bussum naar W 25: Izaak de Back, van Rotterdam naar 3e Zand straat 13; 23, Béatrix E. M. M. Herman- Fremouw, van Oo^tburg naar Fuchsia straat 15; 28, Zeger Provoost en echtge note van Nieuwvliet naar Vogelen.:ang 21. VERTROKKEN: 1, Geeraard C. Boeck- hout en gezin van Crocussraat 3 naar Veere; 1, Johannes J. M. de Haan en gezin van Leeuwebekstraat 5 naar Rot terdam; 3, Abraham J. van de Wege en gezin van Goudsbloemstraat 5 naar Re tranchement; 6, Louisa J. Bondewel van Mercuriusstraat 37 naar Schiedam; 21. Dirk W. Nicolai en echtgenote van

De Schakel | 1959 | | pagina 2