N BOBBE r alg. nieuws blad alg. nieuws voor west zeeuws-vlaanderen PETROLEUM voor OLIEHAARDEN I WIM FENIJN - oliehandel - Breskens BoulevaId 38 u de winter voor de deur staat Wintermantels Winterkostuums Wintermantel Winterkostuum Feuilleton Het Meisje uit de Molenpolder defchakel 14e Jaargang - Nr. 740 VRIJDAG 20 NOV. '59 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1.25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - GiRO S&8296 Plaatselijk Nieuws Breskens Tentoonstelling „Dit maakt Z. Vlaanderen" groot succes. Nu de tentoonstelling „Dit maakt Z. Vlaanderen" weer tot het verleden be hoort en wij dus kunnen nagaan of de opzet geslaagd is, kunnen we niet an ders zeggen dan dat de tentoonstelling een groot succes geworden is. Er is een stroom van bezoekers uit binnen- en buitenland langs de stands gegaan, o.a. vertegenwoordigers van Kamers v. Koophandel uit Engeland. Frankrijk, West-Duitsland, België en Canada. Het Noord-Europese Instituut, de Econ. Voorlichtingsdienst afd. Ex port, Centraal Instituut ter bevordering der Buitenlandse Handel, de Rijksnij- verheidsdienst, het ETI voor Zeeland en nog vele instanties. Uit gesprekken met de standhouders bleek, dat velen hunner verbaasd wa ren over de grote verscheidenheid der artikelen, die in eigen gewest gefabri ceerd worden. Wat de tentoonstelling betreft, deze noemden zij zeer geslaagd. In een bijeenkomst in hotel Valk Za terdagavond sloot burgemeester J. van Dongen de tentoonstelling met de vol gende woorden: „Wij zijn aan het eind van een experiment. Wij hebben gede monstreerd wat Z.-Vlaanderen biedt. Wij moeten deze expositie niet als eind punt doch als begin beschouwen. Z. Vlaanderen moet beginnen groot te den ken. Ik doe nu de suggestie om te ko men tot de oprichting van een comité uit bedrijfsleven en overheid, opdat de ze twee kunnen samenwerken". Spr. dankte vervolgens allen die hun medewerking hadden verleend aan de organisatie van de tentoonstelling, o.a. richtte hij speciale woorden van dank tot burgemeester H. P. Everwijn uit Zuidzande, de heer Cambier voor het beschikbaar stellen van zijn gebouw en het Breskense comité. Burgemeester J. A. Eekhout meende dat de gemeentebesturen en de zaken lieden elkaar op deze tentoonstelling gevonden hadden. Ook hij bracht alle medewerkers, alsmede de heer Cam bier voor het afstaan van zijn gebouw, hartelijk dank. Spr. hoopte dat de ge slaagde tentoonstelling rijke vruchten zal mogen afwerpen. Namens de standhouders sprak me vrouw Dronkelaar. Zij dankte de heer Everwijn, voor wie nooit iets te veel was. Zij bood enige boeken over fotografie en een doos voor dia's aan. Tot slot werd een comité uit het be drijfsleven gevormd, waarin zitting heb ben de heren: J. Barendregt, Oostburg; A. Bakker, Hulst; Pladdet, Biervliet; v. Oosten, Kanaalzone en v. Oers, IJzen- dijke. T.z.t. zal dit nog worden aange vuld met overheids-personen. Toneeluitvoering Zaterdag j.l. gaf de toneelvereniging „De Schelde" te Breskens een uitvoe ring in zaal „Casino". De belangstelling was goed te noemen. Nadat de heer Vinke een openings woord had gesproken, waarin hij de aanwezigen hartelijk welkom heette, werd opgevoerd „Het Straatje," toneel spel in 4 bedrijven. Het bleek al spoedig dat het niet een voudige stuk, welks verhaal zich af speelt aan de zelfkant van een grote havenstad, goed ingestudeerd was, waardoor het een goede vertolking De haardolie met het hoogste rendement zuinig, geen roet, meer warmte Telefoon 506 werd. Het hartelijk applaus na iéder bedrijf en bij het einde was dan vol komen verdiend. In de pauze had een goedgeslaagde verloting plaats. De toneelvereniging „De Schelde" kan op een geslaagde avond terugzien. Breskens Opbrengst collecte. De vorige week te Breskens gehouden Klaprooscollecte heeft de som van f 102,49 opgebracht. Nieuwvliet Raadsvergadering De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester J. C. Everaars. De heren Boeije en Quaars waren af wezig. Het verzoek van de Stichting Lager Nijverheidsonderwijs in de Bis dommen Breda en Den Bosch om subsi die, werd op advies van B. en W. afge wezen. Ingekomen was een verzoek van een plaatselijke caféhouder, waarin hij de raad vroeg het sluitingsuur voor de café's ook in de winter op Zaterdagen en Zondagen te willen verlengen en vast te stellen op 12 uur n.m. Omdat dit ver zoek eerst op de dag der vergadering was binnengekomen, hadden B. en W. nog geen gelegenheid gehad het nader te bestuderen en een advies uit te bren gen, daarom werd het aangehouden en terug verwezen naar B. en W. Ook hier kwam het schrijven van Ir. Dikötter, lid van G.S., over het instellen van een commissie van samenwerking voor de kustbelangen aan de orde. De voorzitter wees op het grote belang dat de West Z.-Vl. kustgemeenten bij een dergelijke commissie hebben. Deze commissie zou plannen kunnen voorbereiden en naar buiten uit met de overheid contact kun nen opnemen. Als bijzonderheid tekende de voorzitter nog aan, dat er reeds aan de mogelijkheid gedacht wordt inplaats van de zeedijken langs de West Zeeuws- Vlaamse kust te verhogen, een kunst duin aan te leggen, dit achter de zeedijk Hierdoor zou de overheid mee helpen de recreatieve mogelijkheden uit te brei den. Met algemene stemmen besloot de raad tot bedoelde commissie toe te treden. Als vertegenwoordigers hierin werden de beide wethouders benoemd, namelijk de heren A. Brakman en A. J. Provoost. Collecte. De opbrengst van de collecte ten bate van het kerstfeest van de patiente nin de inrichtingen van de Stichting Meer en Bosch te Heemstede, bedroeg f 35,45. Waterlandkerkje Ouderavond. In de O.L. School te Waterlandkerkje werd weer de jaarlijke ouderavond ge houden. De belangstelling hiervoor was jammer genoeg niet zo groot als voor gaande jaren. Deze avond kon het werk van de leerlingen worden bezichtigd. Na het voorlezen van de notulen werd de bestuursverkiezing gehouden. Beide aftredende bestuursleden, de heren J. Heinsdijk en I. Haartsen, werden her kozen. Omdat dit jaar de tentoonstelling van Ooft- en Tuinbouw te Schoondijke geen doorgang kon vinden, werden deze avond de hiervoor aan de schoolkinde ren uitgereikte planten tentoongesteld. Voor de eerste drie van elke groep was een prijsje beschikbaar. Groep I (verschillende bloemen) le pr. Els Risseeuw; 2e pr. Tom de Jonge; 3e pr. Harold Dumonsau. Groep II (Begonia's) le pr. Els de Nood; 2e pr. Ella Muller; 3e pr. Greet je Meesen. Groep III (Coleus) le pr. Wouter Dhondt; 2e pr. Mimi Koster; 3e pr. Hennie v. d. Walle. Na enkele mededelingen betreffende de gehouden schoolreis en het a.s. Sint Nicolaasfeest, werd het woord gegeven aan Dr. Timmer. Deze hield een interes sante en nuttige lezing over het werk van de schoolarts. Hij behandelde o.a. 't verschil tussen het werk van de school arts van vroeger en nu. Deze uiteen zetting had aller aandacht. Na een woord van dank aan de leer krachten werd deze avond besloten. Geslaagd. Bij het te Goes gehouden examen slaagde de heer J. Wijngaerd te Water landkerkje voor kruidenier. IJzendljke Vergadering winkeliersvereniging In de gehouden vergadering van de winkeliersvereniging kon de voorzitter, de heer A. de Rijcke, meedelen, dat de winkelweek schitterend was geslaagd en de stoutste verwachtingen had over troffen. Tevens werden vier nieuwe le den verwelkomd. De voorzitter memo reerde het heengaan van de heer J. Marteijn. Met de heer Marteijn heeft de vereniging een zeer goed lid verloren, die het algemeen helang altijd voor stond. Staande werd één minuut stilte in acht genomen. Uit de rekening en verantwoording van de penningmeester bleek, dat er een batig saldo was. De af tredende bestuursleden, de heren J Bevin en C. Marteijn, werden herkozen. Besloten werd om dit jaar het St. Nico laasfeest aan de V.V.V. over te laten en zelf een flinke actie voor het publiek op touw te zetten. Een groot aantal prijzen zal hiervoor worden aangekocht. Geslaagd. Te Goes slaagde voor het kruideniers- diploma de heer G. B. Neijssen te IJzen- dijke. Aardenburg Jubilarissen bij de S.B.M. Koninklijk onderscheiden. Zaterdagmorgen werden ten gemeen tehuize van Aardenburg drie personeels leden van de n.v. Stoomtram Maat schappij Breskens-Maldegem gehuldigd wegens jarenlange trouwe dienst, t.w. dhr. W. B. Jansen, klerk le kl., voor 50 brengen wij U een geheel nieuwe collectie en zó gevarieerd in model, kleur en heerlijk warme stoffen, dat het U beslist geen moeite zal kosten, uw keus te bepalen. Ook de prijs behoefi geen bezwaar te zijn. Wij brengen U reeds zo'n aparte in de nieuwste stoffen en kleuren voor 79,50 - 89,50 - 98,50 Zo'n chic in de nieuwste tweedstoffen, met en zonder bontgarnering 98.50 - 110— 132,50 Wij vestigen uw aan dacht op onze speciale maten voor de kleine en grote vrouw Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij uw modehuis in Vlissingen jaar dienst, A. J. Dhont, chef werkplaats en M. C. Commelin, garagewacht, bei den voor 45-jarige dienst. Behalve de jubilarissen en hun fami lie waren in de raadszaal aanwezig de directeur en commissarissen der S.B.M. het college van B. en W. der gemeente xAardenburg en andere genodigden. door HENK VAN HEESWTJK. 27 Nel Kastelein voelde een beetje mede lijden met het eenzame meisje. Ze had door haar studies en door haar functie voor de meisjesvereniging weliswaar niet veel tijd over, maar ze voelde zich tot Heieen aangetrokken, en ze was van plan zich het lot'van haar aan te trek ken. Impulsief greep ze Heleen's hand en drukte die stevig. „Dan moeten wij vriendinnen worden," zei ze. „Wil je dat?" Heieen werd verlegen. „Maar" stotterde ze, „ik ken u nog maar zo kort ik bedoel, u kent mij nog maar nauwelijks, en „Precies," viel Nel haar in de rede. „Wij kennen elkaar geen van beiden, dan hebben we elkaar veel te vertellen Ik zou zeggen: kom hier Zondags de middag doorbrengen. Straks komen de lange winteravonden en dan hebt u we'- licht ook wel eens gelegenheid een avondje in de week te komen. Wat zegt u daarvan?" Heieen glunderde bij het denkbeeld. Ze had al vaker verlangd naar een hartsvriendin, zo iemand, waar je ver trouwelijk mee kon praten, waaraan je je geheimen vertelt. Maar wie zou dat kunnen zijn? Ze was in een vreemde landstreek gekomen, waar ze schier geen mens kende. Hoe zou ze, teruggetrokken als ze was, aan een vriendin komen? En zie, daar werd haar die vriendschap, welke ze zo vurig begeerde, eensklaps aangeboden. Was dat toeval? Vurige plekken brandden op haar wangen en haar ogen schitterden van verlangen alleen al bij het denkbeeld een echte vriendin te bezitten. „Ik zou het fijn vinden," zei Heieen oprecht, „maar „Uitstekend dan," antwoordde Nel er boven op. „Geen maren. Ik begrijp al wat je zeggen wilt, maar wees gerust: mijn moeder vindt het bij voorbaat al goed. Ik heb dadelijk gezien, dat je haar hart gewonnen hebt. Maar apropos, nu geen u of juffrouw meer, maar gewoon Nel, hoor. Je spreekt je vriendin toch niet met juffrouw aan". En toen de oude vrouw even later bin nenkwam, zei Nel: „Moeder, we hebben zoëven vriendschap gesloten. Geen van beiden hadden we een hartsvriendin en nu hebben we elkaar. U vindt het toch goed, moeder?" „Natuurlijk kind," antwoordde deze met warmte, „wat zou ik er op tegen hebben?" Toen Hugo even later weer in de ka mer kwam, vertelde z'n zuster van het nieuwe verbond. „Nou en wat zeg je daar wel van?" besloot Nel met een on deugende flikkering in de ogen. „Wel, dat is wat moois," antwoordde de jongeman kwasi verontwaardigd. „Ik denk: ik zal juffrouw Tammes meene men naar huis, in de hoop dat m'n zus ter niet thuis is, dan kan ik eens op m'n gemak met juffrouw Tammes praten en misschien wil ze dan wel een vriendin netje van me worden en nou sluit ze vriendschap met m'n zuster. Wat schiet ik daar mee op?" De vrouwen schaterden het uit, He- leen niet in het minst. „Schei uit, malle jongen," proestte Nel, „wat moet jij nu met een vriendin doen? Zoek jij maar een vriend. He- leen zal je aan zien komen? Ze moet niets van je hebben, hoor! Ik leg beslag op haar. Ze komt voortaan de Zondag middagen hier doorbrengen". „Nu," antwoordde Hugo, die innerlijk verheugd was over deze gang van zaken, „dan zal ik me er maar bij neerleggen. Tegen drie vrouwen kan één zo'n mans persoon als ik niet op". Een klok sloeg vier uur; „O," zei Heieen, terwijl ze opsprong, „ik zit m'n tijd te verpraten. Ik moet nog boodschappen doen en ik had al lang terug moeten zijn! Neem me niet kwalijk, maar ik moet weg". „Weet je wat," zei Nel, „ik heb mo menteel toch niets te doen. Ik help je vlug met je inkopen en dan breng ik je een eindje naar de Molenpolder toe, zo als een echte vriendin betaamt. Afge sproken?" „Fijn," was het enige, wat Heieen zei, maar ze voelde zich gelukkig. Haastig nam ze afscheid van Hugo en zijn moe der met de belofte de volgende dag te rug te komen. Toen ze vertrokken waren, pakte de

De Schakel | 1959 | | pagina 1