Tijdens deze bespreking kwamen ver schillende aspecten voor de bevordering van het toerisme naar voren. Het is niet de bedoeling in W. Z.-Vlaanderen een heel groot centrum met roulette etc. te maken, doch de rust van de streek te behouden. Wel zouden er meer mogelijkheden moeten komen voor de toerist. Een vermaakcentrum, b.v. bios coopvoorstellingen op regenachtige da gen, een betere accomodatieuitbreiding van de bestaande hotels en ontsluiting van het achterland. De kustwegen zul len in de komende tijd meer aandacnt moeten krijgen. Wat het Braakman project betreft, hiervoor zal in het ko mende jaar een bedrag van f 270.000,- geïnvesteerd worden voor de waterspon. Invalhaventjes en aanlegplaatsen voor kano's en zeilboten etc. zullen worden aangelegd. De toerist moet niet alleen op de kust zijn aangewezen, ook het achterland moet bij dit alles betrokken worden. Het is van groot belang, aldus de con clusie van deze besprekingen, dat de diverse plannen en plannetjes op el kaar worden afgestemd. Van de zijde van het Ministerie kwam de verzeke ring, dat men voor de z.g. onrendabele top van deze plannen een beroep kan doen op de overheid, die het toerisme in Z.-Vlaanderen naar vermogen zal ondersteunen. De tentoonstelling is voor het publiek ge opend: heden, Vrijdag 13 Nov., van 19 tot 22 uur en morgen, Zaterdag 14 Nov., van 14 tot 22 uur. De toegangsprijs bedraagt f 0,50 p. persoon. Plaatselijk Nieuws Aardenburg Golfbiljart. De goltbiljartclub „Victorie" uit Oost burg speelde Zaterdag j.l. een competi tiewedstrijd in hotel ,,'s Lands Welva ren" tegen de club „Aardenburg-Kaai". Oostburg verloor met 26. De uitslagen waren; H. de Rijcke-A. van Houte 1-0: A. Pieters-J. Lanse 0-1P. Blondeel-M. Bogers 1-0; N. v. d. Walle-A. de Neve 1-0; J. de Rijcke-E. Strijdonck 0-1P. Buijze-G. Kolmeijer 1-0; A. Timmer- man-J. Adriaansen 1-0; H. Wijffels-C. Moerman 1-0. De collecte ten behoeve van het Prot Interkerkelijk Thuisfront bracht f 41,75 op. Biervliet Raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering besloot de Raad op voorstel van B. en W. de straatverlichting in haar geheel te gaan moderniseren. De vorige vergadering was al besloten langs de doorgangsroute WeftstraatOudestadBurgem. Maar- leveldstraatBraakmanlaan 16 nieuwe masten te plaatsen met spiegelarmatu- ren en HPL-verlichting van 125 Watt De kasten van die nieuwe aanleg bedra gen f 9000,-. Thans kwam het plan vor het overige deel van het straatverlich- tingsnet aan de orde. De vrijkomende masten uit de eerder genoemde door gangsroute zullen in de andere rt' atcr bijgeplaatst worden, terwijl de in de an dere straten staande oude masten rullen worden omgebouwd en voorzien worden van het rechte TL armatuur. Zo zu'len 16 masten worden omgebouwd in avond branders en 10 masten in nachtbran ders, terwijl aan de Singel 6 nieuwe masten worden geplaatst en de oude masten op andere plaatsen weer opge richt na omgebouwd te zijn. Die masten op de Singel krijgen een hoogte van 5 m. In totaal zullen zo 'n 17-tal ma ter. die vrijgekomen zijn, worden verplaatst Het gehele plan gaat de gemeente f 14000,- kosten buiten de f 9000,- wel ke men reeds voteerde. Tegelijk zal de straatverlichting op de wijk Driewegen worden gemoderniseerd en 2 nieuwe masten worden bijgeplaatst. Ook de mast aan de Kapitale Dam is bij de modernisering betrokken. De percelen tuingrond in de voorgron den van de Elisabethpolder werden op nieuw voor de duur van 6 jaar aan de 39 pachters verpacht tegen een bedrag van f 3,35 per are (100 m2). Na een langdurige discussie werd be sloten de kavel, welke bestemd is voor de aanleg van een nieuwe begraafplaats heen?" „Zet 'm maar zo lang in het gangetje Huug, maar laat iemand je helpen, hoor. Vertil je niet". „O, dat zal wel loslopen, zo zwaar is- ie niet". En weg was hij weer. „Nu sjouwt hij toch aHeen die kist weg," zei Nel. „Hij is wel verbazend sterk, maar „Ja," beoogde Heieen. „sterk is uw broer zeker, dat heb ik laatst gemerkt" Ze kreeg een kleur, toen ze er weer aan dacht. „Hoezo?" vroegen de beide vrouwen. „O, heeft hij dat niet verteld?" vroeg Heieen verwonderd. En op het ontken nend antwoord vertelde Heieen in sobe re trekken wat er was voorgevallen op die avond bij de spoorbaan. Ze werd vuurrood toen ze nog dacht aan de bruut, maar de gedachte aan Hugo's ge spierde vuisten was aanleiding geweest tot het verhaal. De onverkwikke'ijke historie met Thijs was ze bijna alweer vergeten. Even stokte ze om verder in bijzonderheden te treden, maar de be wondering voor Hugo's kracht kreeg de overhand en ze besloot; ..En toen naai uw broer hem op als een veertje en gooide hem plompverloren in de sloot" „Maar." zei Nel vol verbazing, „dat heeft hij ons nooit verteld! Wat zeg je en gelegen in de Elisabethpolder, groot 2 ha, 43 are en 75 ca., omdat de plannen nog niet gerealiseerd kunnen worden voor de nieuwe begraafplaats, voor de duur van 1 jaar te verhuren als vlas- land. Besloten werd deze verhuur al leen open t° stellen voor Ingezetenen, tegen inschrijving. De begroting 1960 werd aangeboden De gewone dienst sluit aan inkomsten en uitg. op een bedrag van f 553.540,46 De post v. onvoorzien is groot f 2219,87. De kapitaaldienst sluit aan inkomsten op een bedrag van f 971.700,11, aan uit gaven op f 1.194 306.98, derhalve een na delig slot van f 222.606,87. De geloofsbrieven van het nieuw be noemde raadslid A. Klaeijsen (P.v.d.A.l werden door een commissie uit de raad onderzocht, welke alles accoord ver klaarden en adviseerden bedoelde heer Klaeijsen tot de raad toe te laten, waar toe men z.h-st. besloot. Het bedrag van de voorlopige uitga ven voor het openb. lager onderwijs over het jaar 1958 werd vastgesteld op f 4935,55; uitgegeven werd een bedrag van f 5176,08, zodat de uitgaven het be schikbaar gestelde bedrag met f 19G,53 overtrof. De vaststelling was nodig in verband met de 5-jaarlijkse afrekening. Het crediet in rekening-courant bij de Bank v. Ned. Gemeenten werd op nieuw bepaald op f 50.000,-. De voorzit ter deelde mee, dat men het crediet ge durende het jaar 1959 niet nodig heeft gehad, maar het is altijd gemakkelijk wanneer men het nodig heeft dat er over beschikt kan worden. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Verplanke hoe het met de bouw van de houten school staat op de wijk Driewegen. De voorz. deelde mede, dat dit nog niet rond is. Het Ministerie heeft haar goedkeuring onthouden aan het plan omdat het niet voldeed aan de aan dergelijke scholen gestelde eisen. De directeur van de Centrale Dienst is het plan aan het herzien. Rekening moet er mee gehouden worden, dat de kosten in totaal niet rond f 35.000,- zul len bedragen, maar belangrijk meer. Voorts informeerde de heer Verplanke hoe ver B. en W. al gevorderd zijn met de aanschaffing van een nieuwe brand weerauto, waartoe de raad enige maan den geleden reeds besloot. De voorz. zei, dat ook deze zaak nog niet rond is. Ge dacht wordt een trekker-manschappen- wagen te kopen met een aangekoppelde pomp van 1500 1. capaciteit. Omdat ook de gemeente Schoondijke aan een nieu we brandspuit toe is zou het voordelen geven beide spuiten tegelijk aan te schaffen. De heer Claeijs vond het wel een belangrijke zaak, dat de gemeente de aanwezigheid van bluswater eens ging inventariseren en op kaart bren gen. Dit zou 7.1. veel gemak opleveren en kan de brandweercommandant da delijk vaststellen welke waterbron hij voor een bepaalde brand moet gebrui ken. De voorz. voelde hier veel voor. In dit verband wees hij op de noodzaak voor de kom één of meerdere bluswater reservoirs er bij te creëren, welke tevens dienstig gemaakt zuilen kunnen wor den voor de hengelvereniging. De voorz. deelde nog mee, dat dhr. P •J. R. Bax te Kloosterzande, die enice tijd geleden tot hoofd van de o.l. schoo' B. te Driewegen werd benoemd op voor waarde dat hij zijn hoofdakte zou ha len, ontheffing van de Minister zo" krijgen en bovendien nog vrijstelling van de militaire dienstplicht. Aan deze laatste voorwaarde kan niet worden voldaan, omdat de school juist buiten de beoalingen valt om vrijgesteld te kunnen worden. De voorz. zei nog naar het Ministerie van Oor'og te zijn ge west maar geen succes te hebben gehad Bij de aanvang der vergadering had de voorz. nog medegedeeld, dat ten be hoeve van de verbetering der Ned. Herv Pastorie op de Markt, door de Miniate van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid een premie van f 1000,- werd toegekend, op voorwaarde, dat de gemeente haar aandeel, groot f 500.-, bij deze subsidie gaat voegen. Cadzand Aansluiting onrendabele gebieden. In het gemeentehuis had een bespre king plaats met de bewoners van de on rendabele gebieden, n.l. de buurtschap „De Hoogte" en de Tienhonderdpolder me van zo'n ridderlijke broer? Hij redt een meisje uit de handen van een on verlaat en zegt er ons geen woord van". Het ijs was gebroken tussen de drie vrouwen en nadat moeder Kastelein zich geëxcuseerd had voor bezigheden in de keuken, b'even de beide meisjes alleen en er ontstond een oncedwonven hartelijkheid tussen beiden. Vrij vertel de Heieen van de dood van haar ouders, hoe ze daarna op de Beldam in de Mo lenpolder was gekomen bij een oude vriendin van haar moeder, van haar moeilijkheden in het begin, omdat haar levenswijze zo grondig veranderd was. „En hebt u dan geen vriendin?" vroeg Nel. „Ja," antwoordde Heieen onbevangen „eigenlijk welGeertje Trader. Ze is ook op de Beldam, maar die heeft ver kering," voegde ze er blozend aan toe. „Zondags is ze altijd bij haar aanstaan de". „Dus Zondags ben je steeds alleen?" „Och. ik ga naar de kerk en voor de rest help ik de boerin nog wel eens met het een en ander. Ik kan alleen toch nergens heen en naar dansavonden of iets dergelijks ga ik toch niet. Daar houd ik niet van". (Wordt vervolgd). en de N.V. Waterleiding-Mij. Z.-Vl. te Terneuzen, over de aansluiting van hun panden. Er waren 17 personen, die voor aansluiting in aanmerking konden komen. Veertien van hen hebben op de vergadering een contract getekend, twee personen hielden het nog in beraad en één weigerde zijn medewerking te verle nen. De vertegenwoordigers van de Waterleiding-Mij. deelden mede, dat zo spoedig mogelijk met een en ander zal worden begonnen. Kinderpostzegelactie. Door de leerlingen van de openbare lagere school is voor een bedrag van f 352,aan bestellingen op kinderpost- gels genoteerd. Eede Toneeluitvoering De R.K. Jonge Boerinnenbond voerde in het Parochiehuis voor een volle zaai op het drama in 3 bedrijven „Als de mensen wisten", van A. van der Lugt. De regie berustte bij de heer E. Stan- daert. Het stuk werd zeer goed gespeeld Groede Maatschappij tot Nut van 't Algem. De afdeling Groede van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen gaf voor haar leden een voordrachtavond in het lokaal van de Franse kerk. De voorzitter, de heer A. H. M. van den Hoek, opende de bijeenkomst, waarna Julia de Gruyter een programma van Vlaamse humor bracht. Het talrijke pu bliek gaf telkens van zijn voldoening blijk door een hartelijk applaus. Cursus. Door de Bond van Plattelandsvrouwen afd. Groede zal deze winter in samen werking met de Stichting huishoudelijxe voorlichting ten platten lande, een cursus georganiseerd worden onder het motto: „Hoe moet ik mijn gasten ont vangen". Een 30-tal dames heeft zich voor deze cursus opgegeven. Raadsvergadering. De Raad der gemeente Groede kwam vorige week in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van bur gemeester J. C. Everaars. De notulen der vorige vergadering werden z.h.st. vastgesteld. Hierna kwam het punt aan de orde. waarom eigenlijk de vergadering bijeen geroepen was. De laatste tijd zijn er besprekingen geweest tussen de heer ir. G. P. M. Dikötter, lid van G.S. van Zeeland en de gemeentebesturen der West Z.-Vlaamse kustgemeenten. Elke gemeente afzonderlijk is niet bij mach te de ter bevordering van het toerisme noodzakelijke voorzieningen tot stand te brengen en de ontwikkeling van de kuststrook in gunstige zin te bevorde ren. Daarom is de gedachte gerezen een commissie in het leven te roepen van samenwerking voor de kustbelangen. Dere commissie zal in haar opzet uit sluitend een coördinerende taak heo- ben. terwijl van elk der bij deze samen werking betrokken gemeenten twee ver tegenwoordigers in de commissie zitting zullen hebben. Nadat de burgemeester een uitvoerige uiteenzetting gegeven had van het doe' en de mogelijkheden, die een dergelijke commissie heeft, besloot de raad tot de genoemde commissie toe te treden en 2' vertegenwoordigers aan te wijzen. Met algem. stemmen werden burgemeester Everaars en weth. Cijsouw aangewezen. Hoofdplaat Raadsvergadering De Raad der gemeente Hoofdplaat vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester A. F. C. Temmerman. Afwezig waren de heren Steijaert en de Ruijsscher. Onder de mededelingen was een ver slag van de openbare aanbesteding van een 2-tal woningwetwoningen. De laag ste inschrijver was de fa. L. B. Ver- straete te Hoofdplaat voor een bedrag van f 24.968. Voor de gunning wacht men op de noodzakelijke toestemming van het Departement voor Bouwnijver heid. Besloten werd voor de gemeentelijke dienst voor openb. werken een lucht bandenwagentje aan te kopen. De raad voteerde een bedrag groot f 3600,- voor het verwijderen van par ticuliere stoepen in de Dorpsstraat, Ker selaan etc., omdat deze stoepen voor de voetgangers, vooral 's avonds, erg hin derlijk zijn. Vergunning werd gegeven voor het aanleggen van een dam langs de West- Langeweg ten behoeve van de noorde lijke uitweg van het Zuid-West uitbrei dingsplan. De heer D. J. Herrebout werd benoemd tot secretaris van de gemeentelijke in stelling voor maatschappelijke zorg. Voor ouden van dagen en behoeftigen werd een nieuwe regeling ontworpen voor kolenbijslag gedurende de winter maanden. Van de heer G. A. Nelissen werd een perceel grond groot 2'050 m2 aange kocht voor het uitbreidingsplan, voor een bedrag van f 7.750,-, waarbij nog een bedrag van ca. f 500,- komt voor het afrasteren van de nieuwe scheidslijn. Een aanvraag om subsidie van de ma tigheidsmissie onder r.k. militairen, werd afgewezen. De begroting 1959 werd gewijzigd. De heren P. Dekker, C. de Smit en A. Tho- maes werden benoemd in een ad lioc- commissie tot het nazien van de ge meenterekening over het jaar 1958. De heren J. de Kraker, Ch. Hame- lijnck, Ch. Rijckaert, L. F. Roets en Joh. v. d. Ameele werden benoemd tot lid van de woonruimtecommissie. Het R.K. schoolbestuur vroeg en ver kreeg gelden voor de aanleg van een tank van ruim 2000 1. voor de oliestook- kachels. Hiermede is een bedrag van f 528,- gemoeid. Voor de voorlopige prijs van f 6,10 p. m2 werd aan de R.K. Woningbouwver eniging een perceel bouwgrond groot 650 m2 verkocht. De gemeentebegroting 1960 werd be handeld. In de gewone dienst is er een bedrag van f 257.852,10 aan inkomsten en uitgaven, met een post onvoorzien van f 3777,53. De kap.dienst heeft een nadelig saldo van f 182.664.28. Uitgaven f 810.699,49, inkomsten f 628.035,21. Naar aanleiding van deze begroting vroeg de heer P. Dekker naar de oorraak van de grotere posten voor het bijzonder onder wijs. Uit de toelichting bleek, dat de verbouwingen, welke aan de scholen moeten gebeuren, de oorzaak is. Bij de uitgaven voor de volksgezondheid was een groter bedrag dan voorheen uitge trokken. Hierin is verwerkt de bijdrage voor het 100 pCt.-plan van de water- leiding-mij. Voorts merkte dhr. Dekker op, dat van de R.K. Instelling voor maatschappelijk werk en gezinszorg geen jaarverslag meer wordt ontvangen. Hij vroeg B. en W. hiernaar te infor meren. Hij vond het geraamde bedrag van f 1180,wel wat aan de hoge kant. Uit de toelichting bleek, dat steeds meer een beroep gedaan wordt op de gezins verzorgsters, waardoor de gemeentelijke bijdrage, die per verzorgingsdag gege ven, ook steeds stijgt. De raad besloot voorts nog een rekening-courant over eenkomst bij de Bank voor Ned. Ge meenten aan te gaan groot f 320.500, Aan het St. Nicolaas-comité van de win keliersvereniging werd een bedrag van 60 cent per schoolgaand kind toegekend Tijdens de rondvraag kwam de vraag van de heer Smit, gedaan in de vorige vergadering aan de orde inzake het werk van de Ned. Heide-Mij. aan de haven. Men sprak er zijn bevreemding over uit, dat de Heide-Mij. het werk niet heeft opgeleverd. Het werk werd op 19 Sept. stilgelegd, omdat zoals uit een schrijven van 13 Oct. eerst bleek, de verwerking van de in aanmerking ko mende loonpost, voortzetting van het. werk onmogelijk maakte. De raad had van de Heide-Mij. liever een andere houding verwacht. Men had graag ge zien, dat het gemeentebestuur van deze omstandigheid direct was ingelicht. Oostburg Toneelavond uitgesteld. De arbeiderstoneelvereniging „Op hoop van zegen", die Zaterdag j.l. eer. opvoering zou geven van het toneelspel „Levensschaduwen" van Joh. van Eeke- len, moest dit op het laatste moment uitstellen, door het onverwachte vertrek van het echtpaar W. Ie Roij-Bouwens. die beiden een rol in dit stuk hadden. De uitvoering is nu vastgesteld op Za terdag 12 December a.s. Retranchement Benoeming. De tijdelijke hulpcommiezen F. de Vries en T. Stolte zijn benoemd tot grenscommies in vaste dienst. Schoondijke Uitvoering. Afgelopen week gaven de Herv. jeugd verenigingen, bestaande uit de groepen „De Pelikaantjes", „De roodborstjes". „Jong leven" en de jongensclub „Benja min", hun jaarlijkse uitvoering in hotel „De zwaan". De heer J. Huigh heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Een speciaal woord van welkom sprak hij tot burgemeester en mevr. Van Rosevelt, de president-kerkvoogd, de heer Brak man en Ds. Brinkman. Vóór de pauze werd een programma van declamatie, volksdans en een kort toneelstukje „De erfenis van baas Eishof" afgewerkt. Jammer was het dat het tijdens enkele nummers te rumoerig was achter het toneel, zodat veel van het gebodenc verloren ging. Na de pauze volgde het grote stuk „Ali Ben Hassan". Dit to neelstuk, gebracht door kinderen van 12 tot en met 15 jaar, werd werkelijk voor treffelijk gespeeld. Alle kinderen deden uitstekend hun best, maar zeker mag gezegd worden dat Willy Gijzeis wel die jongen was, die aanvoelde wat toneel spelen is. Hij speelde en was dan ook de beste „man". Zoals altijd waren de de cors weer op voortreffelijke wijze ver zorgd door de heer Jo Verkruijsse. Na een kort slotwoord door de heer J. Huigh, sprak ook de jeugdouderlir x Verkruijsse nog een kort woord. Hij stipte de moeilijkheden aan, waarmee de leiders van de jeugdclubs alzo te ma ken krijgen. In dit verband merkte hij ook op, dat het volgens hem steeds moeilijker wordt met de jeugd in club verband om te springen. Hij verzekerde echter dat de totale leiding dit werk met liefde deed en voor het doen zeker alleen al alle waardering geniet. Het ge heel vormde een goede avond. Feestavond voetbalvereniging. Zaterdag j.l. gaf de voetbalvereniging in zaal Wijffels haar jaarlijkse feest avond. De voorzitter, de heer C. de Rijke, heette allen hartelijk welkom. Tot zijn grote spijt was bericht van ver hindering gekomen van de burgemees ter. Een speciaal woord van welkom sprak hij tot de afgevaardigden van de zusterverenigingen. Wethouder P. W. Toesseint, tevens consul der K.N.V.B., welke helaas wegens ziekte niet aan wezig kon zijn, wenste hij een spoedig algeheel herstel toe. Gezien de positie op de ranglijst van het eerste elftal, was er, aldus spreker, misschien geen reden

De Schakel | 1959 | | pagina 2