BRILLEN H alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen r Tentoonstelling „DIT MAAKT Z.-VLAANDEREN" te Breskens geopend Feuilleton Het Meisje uit de Molenpolder de ichakel ALG nieuws blad 14e Jaargang - Nr. 739 VRIJDAG 13 NOV. '59 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1.25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS. .F» SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.'Wk - GIRO 358296 ,föz ^Srflïemaefter" OOSTBURO Onder zeer grote belangstelling van officiële zijde werd Woensdagmiddag in hotel „Casino" te Breskens de tentoon stelling „Dit maakt Zeeuws-Vlaanderen" door de Staatssecretaris van Economi sche Zaken, dr. G. Veldkamp, geopend. De bijeenkomst in het „Casino" werd bijgewoond door nagenoeg alle burge meesters uit geheel Zeeuws-Vlaanderen, vergezeld van de wethouders, de Com missaris der Koningin in de provincie Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de leden van G.S. de heren ir. Dikötter en M. van Poelje, drs. A. W. H. J. Quaed- vlieg, hoofd van de afd. Middenstands- politiek en toerisme, de heer dr. W. P. L. G. de Boer, adjunct-directeur van de Economische Voorlichtingsdienst, be sturen van Kamers van Koophandel, technische scholen, arbeidsbureaux etc. Voorts waren ook aanwezig de Z. Vlaamse leden der Prov. Staten, als mede het lid van de Tweede Kamer, drs. Th. Westerhout. In zijn openingswoord, waarin de heer J. M. A. C. van Dongen al deze hoog waardigheidsbekleders begroette, merk te hij o.m. op, dat er een groot onder scheid ligt tussen een streek als de Ka naalzone, het land van Hulst en West Z.-Vlaanderen. Voor Oost Z.-Vlaande ren, waar Terneuzen werd aangewezen als industriekern, zijn thans alle voor waarden aanwezig voor een gezonde ont wikkeling. Voor een overwegend agra risch gebied als W. Z.-Vlaanderen is, ligt dit geheel anders. Het zeer snel me chaniseren van de landbouw brengt voor deze streek aparte moeilijkheden met zich. Immers door deze nog steeds toenemende mechanisatie, aldus Aar- denburgs burgemeester, worden steeds meer mensen, die gewend waren in de landbouw te werken, werkeloos. Het werkloosheidscijfer in West Z.-Vlaande ren is dan ook tot beangstigende hoogte gestegen. Hoewel er al welvaartsrapporten ver schenen, die aangeven wat er op lange termijn zou moeten worden gedaan om deze structurele werkloosheid op te van gen, vraagt de realiteit op korte termijn om maatregelen om de werkgelegenheid te vergroten. Ook de bevordering van het toerisme is voor Z.-Vlaanderen van grote betekenis. Toen, aldus de heer van Dongen, de commissie voor ontwikkeling van Z.-Vlaanderen aan het werk ging. bleken er vooral op het gebied van de uitbreiding der bestaande bedrijven grote mogelijkheden te liggen. Een ge zonde uitbouw van de bestaande bedrij ven zou een grotere welvaart kunnen bewerkstelligen. Dankbaar memoreerde de voorzitter het vele werk, dat het plaatselijk co mité in Breskens heeft gedaan voor de entourage rond deze tentoonstelling. Dank werd gebracht aan de heer Ca ru bier voor het beschikbaar stellen van het grote gebouw, de Pzem en Breskens' gemeentebestuur. Voor de organisatie van de tentoonstelling is veel werk ge daan, waarvoor ieder enkele welgekozen dankwoorden kreeg van de tentoonstel- door HENK VAN HEESWIJK. 26 Maar er ging zo'n bekoring van hem uit, dat ze het verzoek niet kon weige ren en dus ging ze ten langen leste met hem mee naar zijn woning, een grote galanteriewinkel aan de Voorstraat. Ze zetten de fietsen in een gang naast de winkel en daarna traden ze binnen. In de winkel was niemand aanwezig en met een „blijf maar" ging de jongeman haar voor naar de kamer .Hier zaten twee vrouwen. Toen Heieen binnen kwam, stonden ze meteen op. „Moedertje, ik breng een dame mee, die ik verkleumd in de Molenpolder heb aangetroffen. Of eigenlijk is ze door mijn schuld half bevroren geraakt, want en nu keek hij naar Heieen achteraf gezien had ik u nooit zo lang mogen laten staan in die koude vries wind. Daarom wou ik haar niet laten gaan en heb ik haar gevraagd mee te gaan om zich te verwarmen van buiten en van binnen. Ja, ze wilde eerst niet eens!" Mevrouw Kastelein, die wel begreep dat haar zoon weer schromelijk over lings-voorzitter. Het Zeeuws-Vlaamse volkslied, ook geboren in een tijd van nood, geeft precies aan wat we met deze tentoonstelling beogen, n.l. de aandacht van de rest van Nederland vestigen op onze streek. Met de woorden: Van d'Ee tot Hontenisse, van Hulst tot aan Cadzand, het is ons eigen landje maar deel van Nederland! besloot de heer van Dongen zijn toe spraak. De Staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. Veldkamp, zeide, dat een hernieuwde kennismaking met Zeeuws- Vlaanderen voor hem niet alleen een confrontatie met problemen en moei lijkheden bevat, maar tegelijkertijd een zich op de hoogte stellen van een uiting van eigen initiatief en werkkracht om een weg te zoeken uit die problemen. Het vergroten van de werkgelegenheid is het kernprobleem, waarom het ook hier gaat. Enerzijds heeft Z.-Vl. moge lijkheden door middel van industriali satie en intensivering van de voorhan den zijnde toeristische mogelijkheden. Anderzijds is er in ons land een groot gebrek aan recreatiemogelijkheden. Wanneer men het prachtige Zeeuws- Vlaamse land bezoekt wordt men al spoedig gegrepen door de vele aspecten, die dit land attractief maken voor re creatiedoeleinden. Zowel ten voordele van de toerist, als van de economische ontsluiting van de streek is het noodza kelijk dat er een samenwerking tussen alle betrokkenen is. Het is dan ook ver heugend te constateren, dat dit in Z.-Vl. het geval is. Dit maakt het gemakkelij ker voor de overheid om de helpende hand te bieden, waar dit mogelijk is. De inspanning om tot uitbreiding van het toerisme te komen, zijn echter niet toe reikend om de welvaart en de werkge legenheid in deze streek op te voeren. Het streven gaat er allereerst om, om bestaande industrieën zo krachtig mo gelijk te maken. Het is een goede ge dachte van het tentoonstellingscomité om de bestaande industrieën en bedrij ven in het licht te stellen. In ruimere kring dan tot nu toe het geval was, kan men door middel van deze tentoonstel ling nieuwe afzetmogelijkheden schep pen. Dit zal, naar we hopen, leiden tot uitbreiding van de productie, die op haar beurt weer nieuwe initiatieven zal uitlokken. Juist dit voortbouwen op de bestaande bedrijven, aldus de heer Veld kamp, is wellicht minder spectaculair dan de vestiging van nieuwe bedrijven. Het biedt ook zekere waarborgen voor een reële uitbouw van de Z.-Vl. indus trie. De heer Veldkamp sprak de hart grondige wens uit, dat de samenwerking ook na de tentoonstelling zou blijven doorwerken. Hierbij werd o.m. gedacht aan een exportcombinatie, juist voor kleinere bedrijven, een uitstekend mid del om hun producten op de buiten landse markt te brengen. U zult hierbij kunnen rekenen op de steun van de overheid. Deze overheidssteun strekt zich ook uit op andere gebieden: o.a. het werk van de Rijks-Nijverheidsdienst en van de middenstandsvoorlichting. Tenslotte sprak spr. de wens uit, dat de tentoonstelling aan haar doel, t.w. het vergroten van de afzetmogelijkhe den, wordt bereikt, alsmede het geven van voorlichting aan het bedrijfsleven en het doen kennismaken van de jeugd met hetgeen de eigen streek in eigen dreef, kwam met uitgestoken hand op Heieen toe en heette haar hartelijk wel kom. „Inderdaad," zei ze met een diepe stem, „u bent door en door koud. Gaat u gauw bij de haard zitten; hij brandt flink, dus u zult daar wel opknappen. Intussen zal ik wat warm drinken voor u klaarmaken". „Nou," zei Hugo met lachende stem, „had ik geen gelijk, toen ik zei dat m'n moeder een bovenste beste is? Maar daar hebben we warempel Nel ook. Hooggeachte zus, neem me niet kwa lijk, dat ik je niet eerder begroette en- voorgesteld heb, maar je zit als ge woonlijk weer in het donkerste hoekje van de kamer en iemand die zo regel recht van buiten komt, moet eerst wen nen aan deze donkerte. Juffrouw Taur ines, mag ik u voorstellen, m'n geleerde zus Petronella Johanna Cornelia Kaste lein, onderwijzeres hier ter stede, houd ster van het wereldrecord kinderopvoe ding. Elk jaar levert ze plusminus der tig volleerde blagen aan een hogere klas af. En dit is juffrouw Tammes, opgeduikt aan de waterkant van de Molenweg met een lekke fietsband". Heieen drukte de uitgestoken hand van de onderwijzeres zwijgend. „U moet m'n broer's gebabbel maar met een korreltje zout nemen," zei Hu go's zuster, „want als hij eenmaal op z'n praatstoel zit, dan is er geen houden meer aan en gooit hij er de dolste din- omgeving presteerd. De Commissaris der Koningin in de Prov. Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Ca sembroot, sprak in de aanvang van zijn betoog zijn grote bewondering uit voor het prachtige schilderij van de Bres- kense havens, vervaardigd door de he ren Nicolai en Van Haneghem. Dit noemde de Commissaris een voortref - felijke reclame voor de gemeente Bres kens. Er is, aldus spr., de laatste tien jaar in Z.-Vl. veel veranderd. Tot voor kort was het onmogelijk, dat de beide Vlaanderens, het Oostelijk en Westelijk deel, zo nauw zouden samenwerken. Er hing bij Isabellasluis altijd een zwaar ijzeren gordijn, dat Oost en West ge scheiden hield. Het ijzeren gordijn is naar de sloper gebracht en ik hoop, dat het opruimen hiervan Z.-Vl. veel zal op brengen. Deze samenwerking, welke thans in Z.-Vl. wordt bedreven, heeft vele zeer goede kanten en maakt het ook voor de overheid makkelijker om hulp en steun te verlenen. Dat de Staatssecretaris heeft beloofd, dat de overheid Z.-Vl. in haar streven, de be staande bedrijven uit te breiden, zal bijstaan, noemde de Commissaris zeer verheugend. Met deze woorden van de Staatssecretaris, aldus de Commissaris, is zijn komst voor Z.-Vl. goud waard. Dit onder grote hilariteit van de ver gadering. Met de wens uit te spreken, dat de tentoonstelling in de belangstel ling van velen zal staan en mag beant woorden aan het doel, de werkgelegen heid te vergroten, beëindigde de Com missaris zijn toespraak, na nog eens aangedrongen te hebben op een zeer duurzame samenwerking. Vervolgens begaf het grote gezelschap zich naar buiten, om naar de tentoon stelling, welke in een grote hal aan het Molenwater gehouden wordt, te gaan. Tot ieders grote verrassing stond hier de Breskense muziekvereniging opgesteld. Vrolijke marsmuziek werd ten gehore gebracht, met tot slot het Zeeuws-Vl. volkslied. Achter de muziek, met voorop de jeugdige drummertjes, gingen de vele autoriteiten naar het tentoonstellings terrein. Als eerste betrad de Staatssec retaris de enorme ruimte, direct gevolgd door de Commissaris der Koningin, de leden van Gedeputeerde Staten en het tentoonstellingscomité. In 31 stands to nen de Zeeuws-Vlaamse bedrijven de producten, welke zij maken. Het is een zeer bonte verscheidenheid. Fa. Gebr. Maas, scheeps- en jachtwerf, BreskensmotorbootBreigoederenfabr Fermont, Sas van Gent: kinderboven- kleding; C. J. Erasmus, Breskens: net werk, staaldraad (bewerkt)van der Oost N.V., Terneuzen: plaat-en con structiewerk, pijpleidingen; Eug. P. Fas- saert-v. d. Walle, betonfabriek, Axel: betonartikelenBierbrouwerij „De halve Maan," Hulst: bier en limonade; J. H. Erasmus, Breskens: visnetten; N.V. Gebr. Verduijn, Suikerwerkfabriek, Bres kens suikerwerkenCarrosseriebouw Jaap Koole, Oostburg: aanhangwagentje tractor-cabineZamco-Schoenfabriek L. gen uit. Huug, Huug, wanneer zul je nu eindelijk eens weten hoe je je gedragen moet- Je lijkt af en toe wel een school jongen, zo dwaas als je je aanstelt. Zijn dat nu manieren? Foei, schaam je". Maar de jongeman, inplaats van het advies van z'n zuster op te volgen, wendde zich lachend tot Heieen en zei: „U moet m'n zuster ook maar niet au serieux nemen, want ze is de hele dag in de eerste klas bezig om die baby achtige aspirant-wereldburgers 'n beet je op te voeden en dan is het haar niet kwalijk te nemen dat ze haar bloed eigen broer eveneens als zodanig be schouwd en behandeld. Ze is ook presi dente van een meisjesvereniging. Ik heb zo het idee, dat het milieu daar zoiets als een bewaarschool is en ik zie me daar al zo'n jongedochter in de hoek staan omdat ze tijdens een bespreking gekheid gemaakt heeft. Wat zullen de toekomstige huisvrouwen van Achter- kerk danig onder de plak zitten!" Heieen schaterde het uit, terwijl Nel een kleur als vuur kreeg, want ze stond inderdaad bekend als een strenge leid ster. „Huug, wat sla je weer door, jongen. Houdt nu eens een ogenblik je mond, want de anderen kunnen er geen woord tussen krijgen," zei moeder Kastelein, die gedurende de laatste woorden van haar zoon weer in de kamer was geko men met een glas gloeiende anijsmelk. Zaman, St. Jansteen: schoenen, pan toffels, sandalen; Fa. Gebr. W. en B. Christiaansen, Oostburgbetonartike len; N.V. Luteijn, Fabriek van Suiker werken, Breskenssuikerwerkartikelen Fa. Gebrs. Cruson, Breskens: kampeer- artikelen; „Cruson" buisverbindings- systemen; De Ver. Z.-Vlaamse Zuivel industrie, Aardenburg, IJzendijke en Kloosterzandemelkproducten; P. Ver duijn, Wafelfabriek, Breskens: echt Zeeuwse suikerwafels; Pladdet's Con structiebedrijf, Biervliet: landbouwma chines; du Fossé's Meubelfabriek, Sluis: meubelen; P. Leliaart, Aardenburg: zei len. tenten, bekleding; Gebr. v. d. Poel N.V., Terneuzen: bungalow; du Fossé's Woninginrichting en Stoffeerderij, Bres kens meubelenMetaalwarenindustrie Dierick, Aardenburg: stalen roostervloe- ren. traptreden, opvouwbare duiven- manden; de Silva-v. Goethem, St. Jan steen: zeildoekartikelen; Zeeuws-Vlaam se Meubelhandel, Fa. v. Dronkelaar Buijze, Zuidzande: Zelandro meubelen en Budro naaimachinemeubelen; Ma chinefabriek en Reparatiebedrijf J. J. de Bakker, Hulst: betontegelmachine en andere betonvorm-installatiesVarin's ladderbedrijf, IJzendijke: ladders, trap pen, opvouwbare behangerstafels; D. H. Meeusen. jachtbouw en scheepstimme- rij, Breskens: kano en zeilboot; J. Bleijenberg-Ferket, Hulst: betonproduc ten; N.V. Handel, Industrie- en Scheep vaartmij. „De Hoop," Terneuzen: beton artikelen; Wemolin Th. Weemaes, Sint Jansteen: staalconstructies en transpor teurs; R. Bleijenberg, St. Jansteen: win kelbetimmeringen Blum's Confectiebe drijf, Breskens: confectie. Alle stands zijn schitterend verzorgd en juist door deze veelzijdigheid van de producten van Z.-Vlaanderen onder de aandacht te brengen, heeft de Rijks- Middenstandsconsulent een zeer goede greep gedaan met deze tentoonstelling en was de hulde en het warme applaus in de openingsbijeenkomst voor hem een beloning voer het vele werk, dat hij aan deze tentoonstelling gehad moet hebben. Op indringende wijze heeft Z.-Vl. op deze tentoonstelling aandacht gevraagd. Moge de opzet, welke primair was de werkloosheid in dit gewest te bestrijden, slagen. In eendrachtige samenwerking kan Z.-Vl. veel. In eendrachtige samen werking zal zij er dan ook naar onze vaste overtuiging in slagen, het haar toekomende deel van de nationale wel vaart op te eisen. Bespreking toerisme. In de voormiddag, voorafgaande aan de opening van de tentoonstelling, vond op initiatief van het ontwikkelingscomi té Zeeuws-Vlaanderen, een bespreking plaats met de Staatssecretaris van Eco nomische Zaken, dr. G. Veldkamp, de V.V.V.'s, hoofden van dienst van het De partement v. Economische Zaken voor het toerisme en het lid van G.S., dhr. ir. Dikötter, de Commissaris der Koningin, jhr. mr. de Casembroot, alsmede de bij het toerisme betrokken instellingen. „Zo, juffrouw, dit moest u nu maar eens zo warm mogelijk opdrinken, dat is de beste remedie tegen kou en verkoud heid". De winkelbel klonk. „Och, Huug, help jij even, wil je?" „Natuurlijk, moedertje!" In een wip was de jongeman de kamer uit. Mevrouw Kastelein zag hem lachend na en terwijl ze zich eveneens bij de haard zette, vervolgde ze: „Af en toe gedraagt hij zich wel eens als een echte kwajongen, maar in de grond van z'n hart is het een aardige jongen. En flink ik zou niet weten, wat ik zonder hem beginnen moest, want de winkel brengt niet voldoende op en mijn dochter's sa laris gaat grotendeels weg in kleding en studie. Mijn zoon is pas drie en twintig en verdient reeds het volle loon," zei ze met trots. „Ja, juffrouw, hij mag wel eens wat jongensachtig doen, maar hij heeft ook zijn goede eigenschappen. Ik hoop maar dat hij niet te spoedig gaat trouwen, want ik kan hem niet gemak kelijk missen. Niet alleen om zijn ver dienste, maar hij is m'n enige zoon". Heieen luisterde naar de oude vrouw, die zo graag over haar zoon sprak. Ze voelde zich behaaglijk in het gezellige, warme vertrek en de kou verdween ge heel. Even stak Hugo z'n hoofd om de deur. „Moeder, er is een kist met aardewerk aangekomen. Waar moet ik er mee

De Schakel | 1959 | | pagina 1