delijk niet lang meer op zich laten wachten. Opgemerkt werd, dat genoem de gemeenten financieel niet zullen bij springen in de kosten van deze brug en andere kunstwerken, die een onderdeel vormen van de aan te leggen weg. Wel werden bezwa ren naar voren ge bracht met betrekking tot het verloren gaan van goede landbouwgronden, maar uiteindelijk werd het voorstel van B. en W. tot financiering van de aan leg van de nieuwe weg z.h.st. aangeno men. Ook inzake de regeling van de onderhoudskosten werd men het eens. Deze worden voor de helft gedragen door het waterschap, terwijl de gemeen ten Retranchement en Cadzand een re geling zullen treffen voor de verdeling der resterende kosten. Nog een tweede belangrijk besluit werd genomen. Z.h.st. sprak de raad zich uit voor medewerking, in principe, aan het 100 pCt.-plan van de Waterlei ding-Mij. Dit betekent, dat eerlang ge heel Retranchement aangesloten zal zijn op het waterleidingnet. Het hoeft niet gezegd te worden van welke bete kenis dit is voor de afgelegen percelen en voor de ontwikkeling aan de kust. Blijkbaar doen de leden van de woon ruimte-commissie hun werk voortreffe lijk, althans zij werden voor de tijd van een jaar herbenoemd. De gemeenterekening over 1958 lever de, wat de gewone dienst betreft, een goed slot op van ruim f 2200,-. De ka- pitaaldienst wees een nadelig saldo aan van ruim f 21000,-. De voorz. deelde mede, dat het in de bedoeling ligt het kleedlokaal op het Gemeentelijk Sportterrein van een ste nen fundament te voorzien. Kinderpostzegels. De verkoop van kinderpostzegels en kaarten bracht te Retranchement f 160,- op. Oostburg Raadsvergadering Tijdens de vorige week gehouden raadsvergadering, informeerde de heer Barendregt er naar of het juist is, dat B. en W. Ds. Hugo van Dalen schrifte lijk hebben laten weten dat er geen prijs meer gesteld wordt op diens aan wezigheid in de openb. lagere school voor het geven van godsdienstonder wijs. De voorzitter bevestigde de vraag, zonder evenwel In te gaan op de motie ven, die tot dit besluit hadden geleid Uit de toelichting, die burgemeester K. Hoekzema verder over deze kwestie gaf, bleek, dat de kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk van de beslissing van B. en W. in kennis werd gesteld met het ver zoek een andere docent voor het gods dienstonderwijs aan te willen wijzen. De heer Barendregt zei het zeer te be treuren. dat er nog geen opvolger voor dit godsdienstonderwijs werd aange wezen. Bij de aanvang der vergadering zei de heer Leenhouts niet tevreden te zijn over de samenstelling der notulen, die volgens hem geen juiste weergave wa ren van de raadsvergadering althans niet volledig genoeg. Hij zag gaarne dat in de toekomst de notulen meer uitge breid werden weergegeven. De verzoeken van de Prot. Chr. Stich ting voor school- en beroepskeuze >'n Zeeland en van de Matigheids Missie onder de militairen, om een subsidie uit de gemeentekas, werden beide afge wezen. Ds. L. S. Blom, Herv. predikant te Aardenburg, werd in tijdelijke dienst benoemd aan de gymnasiale afdeling van het Koningin Wilhelmina Lyceum voor het geven van één lesuur in de He breeuwse taal. De raad ging accoord met het voorstel van B.enW. in beroep te gaan tegen het vonnis van de Arrondissements Recht bank te Middelburg d.d. 13 Mei J.I., in zake het geschil met het n.v. Ingenieurs bureau voor Bouwnijverheid. Aan dhr. A. de Nood werd ten behoeve van diens woning Weststraat 18 voor het aanbrengen van een W.C. met wa terspoeling, een premie toegekend in gevolge de premieregeling woningver betering en splitsing 1953. Uitvoerig werd van gedachten ge wisseld over het voorstel van B. en W om tot vaststelling van een verordening over te gaan met betrekking tot de hef fing en invordering van gelden voor het gebruik of genot van voor de openbare dienst bestemde grond of water. De heer Leenhouts betoogde, dat deze verorde ning naar zijn mening veel te ver ging. naar ons huis. Mijn moeder zal de kachel wel flink aan hebben en ik durf er een lief ding om te verwedden, dat de thee juist gaar is". Heieen keek hem verbaasd aan. „Maar meneer," zei ze, „dat kan ik toch zo maar niet doen? Wat zal uw moeder er wel van zeggen, wanneer u een wild vreemd meisje mee neemt?" „Zij zal zeggen: komt u gauw bij het vuur zitten, u bent helemaal verkleumd. En ze zal de kachel opporren tot u enigszins een idee krijgt, hoe in Afrika de temperatuur is om twaalf uur 's mid dags. Mijn moeder is een veel te goed en lief mens dat ze waarde hecht aan conventionele vormen. En misschien is mijn zuster thuis, dan kunt u ook met haar kennis maken. Als u het niet doet. dan laat ik u voortaan met uw lekke banden aan de weg staan Nu?" Hij richtte z'n schalks-lachende ogen op het meisje voor hem en Heieen kon niet meer weigeren, hoewel ze voelde, dat dit nu niet precies in overeenstem ming was met de wetten der wellevend heid, zoals zij die vroeger geleerd had. (Wordt vervolgd). zodat men de animo om in Oostburg te gaan wonen hierdoor wel sterk zal be koelen. Voor stoepen die in de grond van de gemeente liggen, zou volgens dit concept betaald moeten worden, zo ook voor het hebben van tegels voor het plaatsen van rijwielen op het trottoir. Voor enkele naar buiten draaiende en daardoor boven gemeentegrond komen de deuren zou f 5,- p. jaar betaald die nen te worden. Voor dubbele deuren evenwel f 10,-. Voor balcons en lampen zou eveneens een retributie verschul digd zijn en ook voor radioantennen, waarvan de draden over de openbare weg zijn gespannen f 2,50 p. jaar en te levisieantennen f 5,-. Voor afvoerbuizen naar het gemeenteriool zou men even eens dienen te betalen. De heren Baren dregt en de Vuijst zeiden elk op hun beurt er het hunne van. De heer Dekker informeerde of ker ken en kerkgenootschappen van de re tributieheffing uitgesloten waren. De voorz. zei, dat dit niet in de bedoeling lag, omdat het hier geen belasting be trof maar een recognitie, een vergoe ding voor gebruik of genot. Dhr. Dekker pleitte er voor de kerken en kerkelijke instellingen in elk geval vrij te stellen evenzo als dit voorzien is voor openbare nutsbedrijven, zoals P.T.T. enz. De re actie op het concept was zo algemeen, dat B. en W. in der haast besloten het voorstel maar in te trekken. Een com missie werd ingesteld, bestaande uit de heren J. A. Leenhouts, E. Dekker, W. C. F. de Coene en J. Barendregt, die deze kwestie nader zal bestuderen. De heer Leenhouts zei er wel voor te voelen, de oude verordening op diverse punten aan te vullen. T.z.t. kan de raad rap port verwachten over deze materie. De begroting 1960 werd aan de raad aangeboden met een tekort op de ge wone dienst van f 25.000,-. De post voor onvoorzien is groot f 5782,-. Wegens de aanstaande pensionnering van de heer Hoekstra, gemeentebode. in Maart 1960, stellen B. en W. voor de functie bode-concierge aan het gemeen tehuis in te stellen en de bezoldiging hiervoor vast te stellen. Men was het met dit voorstel eens, maar van diverse zijden, n.l. de heren de Vuijst en Leen houts, kwam de uitdrukkelijke wens naar voren voor bedoelde functionaris een instructie vast te stellen, waarin diens positie nauwkeurig is geregeld en van deze functionaris vooral geen ma nusje van alles te maken. De voorz. zei, dat een zodanige instructie reeds in voorbereiding is. Op voorstel van B. en W. besloot de raad de rekeningcourant-overeenkomst bij de Bank voor Ned. Gemeenten te verlengen en het crediet op f 125.000,- te bepalen. In verband met het verlen gen van de duur der weekmarkt op de Woensdagen tot 6 uur des namiddags, werden de verkeersmaatregelen op en over de markt eveneens gewijzigd, zo dat het verkeer eerst om 7 uur n.m. de markt weer mag berijden. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Dekker er naar of het in de bedoe ling ligt aan de B.L.O.-school ook avond cursussen te geven. De voorz. deelde mee, dat met ingang van 1 Nov. de schcol haar 3e leerkracht kreeg. Plan nen in de door dhr. Dekker bedoelde richting zijn er nog niet, in elk geval achtte de voorz. het voor de toekomst niet uitgesloten. Op de vraag van dhr. Dekker of er reeds plannen zijn een nieuwe definitieve school te bouwen voor het B.L.O.-onderwijs, moest de voorz. ook ontkennend antwoorden. Wel wil men t.z.t. een definitief gebouw stichten. Tot slot vroeg dhr. Dekker of er plannen zijn de functie van gemeen teopzichter te laten vervullen. Dit be hoorde momenteel tot de grote moei lijkheden, zo verklaarde de voorz.. om dat nu de wederopbouw haar beslag heeft gekregen, Oostburg geen volle dagtaak meer heeft voor een eigen op zichter. Het zou in de richting opgelost kunnen worden met één of enkele an dere gemeenten een opzichter aan te stellen. De Centrale Dienst is aan reor ganisatie toe, wellicht dat na de reorga nisatie de oplossing te vinden is. Schoondljke Ouderavond O.L. School Pr. Irene. In café „De Dam" te Schoondijke hield de o.l. school „Pr. Irene" haar jaarlijkse ouderavond. In zijn openingswoord heette de voor zitter der Oudercommissie, de heer P. Luteijn, allen hartelijk welkom. Een speciaal woord van welkom richtte hij tót Burgemeester van Rosevelt, wet.h. de Feijter en ds. Brinkman. De heer A. J. de Klerck, hoofd der school, meende in zijn jaarverslag te moeten constateren dat de prestaties der leerlingen achteruit gaan. Nu is deze achteruitgang niet verontrustend, doch mag toch wel de aandacht hebben. Hij met-nde dat als één der oorzaken zeker aangevoerd kan en mag worden een daling der belangstelling. In dit ver band achtte hij dan ook een nauwe sa menwerking tussen ouders en school ze ker noodzakelijk. Uitvoerig werd stilgestaan bij het probleem doubleren en hoe te hande len met de kinderen met leermoeilijk heden. Ook vertoonde volgens hetzelfde jaarverslag het leerlingenaantal een dalende lijn. Het financieel verslag van de pen ningmeester was eveneens in mineur gestemd. Het nadelig" saldo bedroeg f 7.32. Burgemeester van Rosevelt kon mededelen, dat, gezien de onderwijzeres mej. E. Kanse nog niet hersteld was van haar ziekte, mevr. M. de Lozanne- Trapman als tijdelijk onderwijzeres dienst zou doen. Hij bracht mevr. ds Bruijne-Leenhouts, welke sedert Maart als tijd. onderwijzeres aan de school verbonden is, nu zij niet meer in staat is deze functie te vervullen, hartelijk dank voor het door haar verrichte werk. Ook de heer Luteijn sprak een woord van dank tot mevr. de Bruijne en bood haar namens de oudercommissie een bloem aan. Ook de heer de Klerck dank te namens de school mevr. de Bruijne voor de door haar verrichte werkzaam heden. Mevr. de Bruijne bracht alle spr. hartelijk dank voor de tot haar ge richte woorden. Tijdens de pauze werd een kleine verloting gehouden welke ruim f 50,- opbracht. Een prachtige film over Noor wegen en Zuid-Afrika besloot deze avond. Feestavond. Zaterdag 7 Nov. a.s. zal de voetbal vereniging Schoondijke in zaal Wijffels haar jaarlijkse feestavond geven. Het programma wordt verzorgd door de ca baretgroep Wim de Graaf uit Middel burg, onder de titel „Leuk op Last". Groede Hieuw Sint Nicolaas-Comité. Door aftreden van het oude Sint Nicolaas-comité zag het naar uit, dat de oude traditie dat St. Nicolaas des avonds door de gemeente rijdt, zou ver vallen. Maar gelukkig blijft zij toch be staan. Zo werd Dinsdagavond een nieuw comité gevormd, waarin de volgende personen zitting hebben: P. de Jonge, voorzitter; A. Hennekeij, Joh. Risseeuw, D. Pladdet, mevr. van den Hoek en mevr Risseeuw-Catsman. Biervliet Filmavond Staatsbosbeheer In de zaal van de heer G. Bracke be legde de Vrouwenbond N.V.V., afd. Bier vliet, een bijeenkomst, waar Staatsbos beheer een film vertoonde. Mevr. M. S. Dijk-Langstraat opende de bijeenkomst, die door de bar slechte weersomstandigheden niet zo erg druk bezocht was. Op interessante wijze ver telde de heer Goossens, hoofdopzichter van Staatsbosbeheer, over de bebossing van ons land, die helaas erg dun is. Hij gaf een uiteenzetting over de bebossing nabij het recreatiegebied in de Braak manpolder en vertelde iets over de houtbouw in het algemeen. Deze inleiding werd gevolgd door een prachtige Franse natuurfilm, de Bruid schat. Tenslotte werd een kleine verlo ting gehouden, waarna ieder in de stro mende regen de warme kachel thuis weer opzocht. Hoofdplaat Aanrijding. Te No. Eén, gemeente Hoofdplaat, had een aanrijding plaats tussen twee bromfietsers, waarbij een van hen, de heer F. v. R. te Breskens, een gebroken sleutelbeen opliep. Sint Kruis Winterprogramma De dorpsgemeenschap te Sint Kruis heeft het programma opgesteld voor het komende winterseizoen. In het Dorpshuis zal op 14 en 15 Nov. de klucht „Straalkacheljagers" worden opgevoerd, terwijl in de derde week van Dec. een muziekuitvoering zal worden verzorgd door „E.N.Z.K." uit St. Kruis. In Jan. 1960 wordt weer een concert gegeven en in Febr. treedt de duiven- vereniging „De Hooglandse vliegers" op met een toneelstuk. Bovendien ligt het in de bedoeling gedurende de winter maanden een bazar te organiseren ten behoeve van het Dorpshuis en de mu ziekvereniging. IJzendijke Zeehengélconcoursen in West- en Oost Z.-Vl. 1960. Op een vergadering te IJzendijke, waarbij aanwezig waren de zeehengel- comité's van IJzendijke, Biervliet, Hoofdplaat en Kloosterzande, waarbij de vereniging Groede bericht van ver hindering had gezonden en de afd. Ter- neuzen en Breskens afwezig waren, werd besloten om een rooster vasï te stellen van data voor de in 1960 te hou den concoursen. De voorlopige regeling werd als volgt samengesteld: IJzendijke 24 April; Kloosterzande 8 Mei; Biervliet 26 Mei en Hoofdplaat 3 Juli. Op 14 Nov. a.s. wordt in Philippine weer bijeen gekomen, waarbij de ont brekende verenigingen uit Z.-Vl. even eens zullen worden uitgenodigd om ge zamenlijk met onze Belgische hengel sportvrienden uit Heijst, Blanken- berghe, Nieuwpoort, Oostende en Zee- brugge te komen tot een definitieve re geling van data van te houden con coursen. Als dit plan doorgang vindt zal het niet meer voorkomen dat ver schillende concoursen op een zelfde datum plaats vinden. De bedoeling is ook om op de verga dering te Philippine verder van gedach ten te wisselen, een vast wedstrijdpro gramma op te stellen en zo mogelijk verschillende gegevens aan elkaar uit te wisselen. Breskens De haring is er weer. Dinsdagmorgen is het haringseizoen weer ingeluid voor Breskens. Het waren de U K 97 en U K 104, gebr. De Boer uit Urk, die de eerste haring aan wal brachten. De vlag werd op de Vismijn gehesen, terwijl aan burgemeester Eek hout een „bakkertje" werd aangeboden. De opbrengst van deze eerste haring be droeg 42 tot 46 cent per kg. In totaal werd Dinsdag door 10 span 180 ton aan gevoerd. Drukte bij de jachtbouw. Naar wij vernemen, heerst er op de jachtwerf der Firma Gebrs. Maas te Breskens een verheugende drukte. Er zijn thans opdrachten geboekt voor 10 zeegaande jachten, 2 voor Ame rika, 1 voor Engeland, 2 voor België en 5 voor Nederlandse rekening; alle af te leveren voor het seizoen 1960. Bovendien is er veel reparatiewerk aan buitenlandse jachten en Belgische vis sersvaartuigen. Toneelavond. Zaterdag j.l. gaf de bekende toneel groep „St. Barbara" uit Breda een uit voering in zaal „Casino" te Breskens. Nadat de voorzitter van de K.A.B., afd. Breskens, de heer J. Doppegieter, een welkomstwoord had gesproken tot de talrijke aanwezigen, volgde opvoe ring van „Het regende die dag klucht in 3 bedrijven. Het stuk werd zeer goed vertolkt en er is dan ook har telijk en veel gelachen. In de pauze had een goedgeslaagde verloting plaats. De heer Doppegieter sprak bij het einde hartelijke woorden van dank tot de vertolkers voor hun goed spel. Gezellige avond voor bewoners buurtvereniging „De Bloemenwijk" Vorige week Vrijdag organiseerde de buurtvereniging „De Bloemenwijk" te Breskens een gezellige avond voor haar leden en genodigden, in gebouw „De Uitkomst". Medewerking aan deze avond werd verleend door de band „De Sari- no's," de heer A. van den Hemel uit Groede, als conferencier, en de heer H. van Melle, die films vertoonde. Nadat de band een pittig nummertje ten gehore had gebracht, heette de voorzitter der buurtvereniging, de heer W. van der Hooft, de talrijke aanwezi gen hartelijk welkom, in het bijzonder burgemeester J. A. Eekhout, weth. P. Zegers, de heer en mevr. P. J. van de Sande, die steeds de buurtvereniging ten dienste zijn, alsmede de oud-be stuursleden, de afgevaardigde van het Visserij-Comité en de afgevaardigden der diverse buurtverenigingen uit de ge meente. Over de activiteiten der feestvieren de buurtvereniging sprekende, bracht de voorz. hulde aan de mensen, die steeds hun beste krachten inspannen bij het vervaardigen van de praalwa gens, waarmede ieder jaar de buurt schap aan het Visserijfeest deelneemt. Hij deed een beroep op de leden om aanstonds mee te helpen bij het opschil deren der attributen van de speeltuin. Spr. zei verder dat de vereniging is opgericht met het doel het wonen in de Bloemenwijk zo aangenaam mogelijk te maken. Hij bracht hierbij dank voor de steeds ontvangen medewerking van het gemeentebestuur. Wat de gezellige avond betreft, had het bestuur deze nog grootser van opzet willen hebben, maar hiervoor ontbreken de benodigde geld middelen. Spr. deed dan ook een be roep op de afgevaardigden der andere buurtverenigingen, eens te willen spre ken in hun vereniging over de moge lijkheid om gezamenlijk, b.v. eens per jaar, een mooie ontspanningsavond te organiseren. Zo'n samenwerking zou vele mogelijkheden bieden. Ook dacht hij in dit verband aan het Visserij-Co mité, dat mogelijk ook eens iets derge lijks kan organiseren voor de gezamen lijke buurtverenigingen. Hierna volgde het optreden van „De Sarino's" met populaire muziek, afge wisseld met conference's van de heer v. d. Hemel, die de aanwezigen harte lijk deed lachen met zijn „moppen". In de pauze werd koffie met versnape ring aangeboden en vond tevens een geslaagde verloting plaats. Vervolgens vertoonde de heer v. Melle enkele leuke filmpjes over Breskens. o.a. een optocht met praalwagens in 1938, de opening van de jachthaven, opening der bej aarden-sociëteit, schayt- senrijden op de „Veste", opnamen uit de optochten der Visserijfeesten, enz. Vanzelfsprekend ging er zo nu en dan een gejuich op in de zaal, wanneer be kende Breskense figuren op het doek te zien waren. Tot slot werd een zeer mooie kleurenfilm over Zwitserland vertoond, door de heer v. Melle zolf opgenomen tijdens zijn vacantie. Bij het einde van het officiële gedeel te dankte de voorz. alle medewerkers, daarbij in het bijzonder het 3-tal dat de avond had georganiseerd, n.l. de heren C. Maas, J. Lense en mevr. Meijer. Ook de belangstellenden bracht hij dank voor hun aandachtig gehoor. Tot slot volgde nog een zeer gezellig dansje. DUIVENSPORT Duivenkampioenschappen '59. De lijst der kampioenen 1959 van de Schoondijkse postduivenver. „Eerste de Beste" ziet er als volgt uit: Oude duiven (Vitesse tjm Orleans) 1. J. de Jonge, 715 p.; 2. G. Dobbe- laere, 562 p.; 3. G. Dobbelaere, 540 p.: 4. G. Dobbelaere, 510 p.: 5. G. de Wever, 484 p.; 6. J. de Jonge, 471 p.: 7. A. de Poorter, 450 p.; 8. J. de Jonge, 382 p.; 9. A. de Poorter, 381 p.; 10. J. de Jonge, 331 p. Fond. Alle vluchten verder dan Orleans: 1. G. de Wever, 297 p.; 2. G. Dobbe laere, 260 p.; 3. J. de Jonge, 249 p.; 4. G. Dusarduijn, 236 p.: 5. J. de Jonge, 212 p.; 6. G. Dusarduijn, 206 p.; 7. G. Dusarduijn, 197 p.; 8. G. Dusarduijn. 176 p.; 9. G. Dobbelaere, 172 p.; 10. G. Dobbelaere, 172 p. Jonge duiven. (Alle vluchten t|m Cha- teauroux)

De Schakel | 1959 | | pagina 2