BOBBE r alg. nieuws blad alg. nieuws voor west zeeuws-vlaanderen 't Mannetje in de Maan Feuilleton Het Meisje uit de Molenpolder WINTER MANTELS de jchakel 14e Jaargatig - Nr. 738 VRIJDAG 6 NOV. 1959 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1.25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 .J DRUKKERS-UITGEVERS: F* SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.fH» - GIRO 3b8296 (Sprookje) Ziet in volle lichtschijn pralend Hem in nacht en avond staan Uit zijn hoogte op ons neerziend; 't Is het mannetje in de maan. 't Is een baasje die er zijn mag, Want geen reus nog was zo groot. Stellig was in zijn familie Hij de allerflinkste loot. Want een bergreeks is zijn borstkas En zijn hoofd is naar venant: En zijn armen en zijn benen Liggen verre over 't land. Steeds is hij op 't zelfde plaatsje, Slechts gaat hij daar eens vandaan, Als ons oog hem niet kan volgen; Dat 's bij nieuwe donkere maan. Maar het zal je toch gebeuren, Dat je als Maanman welgezind Op een dag zo maar een Spoetnik In je vestjeszakje vindt. En nu gaan ze hem bekijken, 't Is niet netjes, 't is niet pluis, In zijn streng-privé verblijven In zijn maanlijk achterhuis. 't Maanland krijgt al russennamen; Dat geeft kif met lui van Mars. Die zijn ook niet weg te cijf'ren, Hebben heel wat in hun mars. Vele malen met hun schotels Toerden zij om 't maantje heen; Gaven alles Marssche namen Twee dus vechten om een been, Waar een derde mee gaat strijken. Denk maar aan de Amerikaan; Die komt los, hij mag dan nu nog Achter in het rijtje staan. Erger wordt het als uranium Op de maan gevonden wordt, En men om dat kostbaar goedje In het handgemeen zich stort. Maar de Maanman schopt dan vech- (ters Van zijn bol weg kwaad van zin, En dan zweven ze als Explorers En als Spoetniks 't luchtruim in. L.B Plaatselijk Nieuws Groede Raadsvergadering De Raad der gemeente Groede kwam vorige week in openbare vergadering- bij een, onder voorzitterschap van bur gemeester J. C. Everaars. Na het openingswoord deelde de voor zitter mede, dat aan de nieuwe traverse een 4-tal percelen bouwgrond werd verkocht en wel aan Zr. de Graag, de heer Tack en de heer De Hullu, deze laatste wonende te Amsterdam, welke drie percelen bestemd zijn voor het bouwen van een bungalow. De heer Bron uit Groede heeft grond aange kocht voor de bouw van een gewoon woonhuis. Voorts deelde de voorz. mede, dat de laatste tijd nogal aansluitingen door HENK VAN HEESWIJK. 25 En toen Thijs, die die morgen met een dichtgeslagen oog, twee tanden uit zijn mond en een hand in verband, op de Beldam was gekomen, werd hem door de boer kort en bondig te kennen gege ven, dat hij het beste deed om maar meteen weer te verdwijnen en een an dere boer te zoeken. De reden zou hij zelf wel weten. Zwijgend had Thijs geluisterd en even zwijgend was hij vertrokken, tot grote opluchting van Heieen, die zich niet meer veilig voelde na het gebeurde. Heieen had een diepe indruk gemaakt op Hugo Kastelein. Toen hij de volgen de dagen als gewoonlijk langs de Bel dam reed, keek hij met eenschuin oog of hij Heieen ook zag, doch meestal was het meisje in het achterhuis aan het werk, hoewel ook zij wel eens enkele keren op de morgen of de avond om het hoekje van de boerderij keek naar de weg. Maar ze zagen elkaar niet meer. Het toeval wilde, dat ze kort na die bewuste avond hem voor de tweede maal ontmoette. Op een Zaterdagmid- op de waterleiding tot stand zijn ge komen. Van alle in de gemeente aan wezige aansluitbare percelen zijn er 19 nog niet aangesloten, welke percelen voor het merendeel door ouden van da gen worden bewoond, die tegen de aan sluiting bezwaren hebben omdat ze im mers toch goed regenwater hebben en hun ouders en grootouders ook niets anders hebben gebruikt dan regenwater en die mensen zijn er oud mee gewor den, aldus redeneren zij. „Het zal mijn tijd wel duren," is hun eindconclusie. De volgende subsidieaanvragen wer den afgewezen, n.l. die van „Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam", „De Vogelbescher- mingswacht West Z.-Vlaanderen" en van „Provinciale Bond Het Wit-Gele Kruis", welke laatste instelling een bij drage van 10 ct. p. inwoner verzocht te mogen ontvangen voor haar dienst „Geestelijke Volksgezondheid". De sub sidie die voor dit doel reeds wordt ver strekt a 3 ct. p. r.k. inwoner, werd ge handhaafd. De Ned. Amateur Toneel Unie kreeg, evenals de voorgaande jaren, een sub sidie van f 25,- toegekend. Besloten werd als lid toe te treden tot het Ned. Con gres voor Openbare Gezondheidszorg- tegen een contributie van f 10,- p. jaar. De Provincie is bereid, aldus berich ten G.S., de nieuwe traverse door de gemeente Groede lopende, in onderhoud en beheer over te nemen als de gemeen te op haar beurt de stukjes oude prov. weg in de kom der gemeente in onder houd en beheer over gaat nemen. Bo vendien is de Provincie dan bereid ter plaatse van de aansluiting van de nieu we uitvalsweg t.z.t. de noodzakelijk ver keerstechnische voorzieningen te tref fen. De raad juichte dit voorstel van harte toe en ging dan ook zonder aar zelen hierop in, onder het uitspreken van haar erkentelijkheid aan het adres van G.S. Op verzoek van de heer Schijve werd hem, ingaande 1 Nov., ontslag verleend als onderwijjzer aan de o.l. school, dit op de meest eervolle wijze, onder dank zegging voor de bewezen diensten. De heer Schijve werd aan het Koningin Wilhelmina Lyceum te Oostburg als leraar benoemd. De voorz. deelde mede. dat bereids een oproep werd geplaatst waarop 31 sollicitaties binnenkwamen, bijna allemaal onderwijzers die in mi litaire dienst moeten en waarvoor geen vrijstelling te verkrijgen is, gezien het aantal leerlingen van 74 der school. B. en W. hebben inmiddels een tijdelijke onderwijzeres kunnen aa trekken die minstens een aantal maanden de vaca ture zal kunnen waarnemen. Aan de Prov. Bond „Het Zeeuwse Wit- Gele Kruis" werd ten behoeve van haar dienst Kraamzorg f 1,- subsidie toege kend per in de gemeente Groede ver leende dag Kraamzorg. Elke kraamver- zorging is te schatten op 10 dagen. Naar aanleiding van het verzoek van het bestuur der R.K. lagere school, werd op grond van art. 72 der l.o.-wet, mede werking toegezegd bij de aanschaf van een radiotoestel ten behoeve van de schoolradio muzieklessen. Op verzoek van de caféhouders werd het sluitingsuur der café's op Zaterda gen en Zondagen vastgesteld op 24 uur, met de bepaling, dat na 23 uur geen muziek meer gemaakt mag worden. dag, in het begin van December, zou ze weer naar Achterkerk gaan om enkele inkopen te doen en tevens om een paar Sinterklaasgeschenken te kopen voor de boerin en Geertje Trader. Halver wege de stad liep haar fietsband leeg en weldra reed ze op de velling, zodat ze genoodzaakt was af te stappen. Daar stond ze nu, even ver van Achterkerk als van de Beldam. Goede raad was duur. Het beste zou zijn, dat ze maar terug liep, dan zou een der knechts de band wel plakken en dan zou ze Geertje's fiets maar te leen vragen. De daad bij het woord voe gende, draaide ze zich om en keerde terug. Nauwelijks had ze enkele schre den gedaan of daar kwam waarempei Hugo Kastelein aanfietsen. Hoewel ze hem die avond maar even in het licht van de autobus gezien had, herkende ze rem onmiddellijk. Ook hij herkende haar térstond. De jongeman stapte af. „Hallo, wat nu? Een lekke band?" Heieen knikte en vertelde, dat ze juist weer de terugreis naar huis had aan vaard om de band te laten maken. „Wat? Wou u helemaal teruglopen naar de Beldam? Dat is op z'n minst drie kwartier. Maar dan weet ik wel be ter raad". Heieen keek hem vragend aan. „Wel," antwoordde hij lachend, „niets is eenvoudiger dan dat ik uw fiets even ondersteboven zet en de band plak. Ik De Chr. Stichting voor school- en be roepskeuze in Zeeland kreeg f 10,- sub sidie toegezegd voor elk door haar be handeld geval uit de gemeente. Op verzoek van het Groene Kruis te Groede werd over 1959, berekend naar de subsidie f 2,50 p. lid, de subsidie toe gekend voor 418 leden. De gemeente heeft een kasgeldlening lopen van f 50.000,- a 3 Va pCt. 's jaars, welke per 1 Dec. a.s. afloopt. Omdat er reeds aanbiedingen zijn voor een kas geldlening tegen een rente van 2,75 pCt. 's jaars, werd op voorstel van B. en W. besloten deze lening niet meer te ver lengen, terwijl B. en W. gemachtigd werden een nieuwe kasgeldlening aan te gaan tegen een lager rentetype. De bedragen welke bij de Fraude Risico Onderlinge van Gemeenten zijn verze kerd, werden verhoogd van f 6000,tot f 10.000,— voor wat betreft het alge meen beheer en van f 2000,- tot f 4000.- voor wat betreft het beheer van het burgerlijk armbestuur. De begroting 1958 onderging haar lotwijziging en de begroting 1959 werd eveneens gewijzigd, terwijl bovendien de begroting I960 werd aangeboden. Ten behoeve van de burgemeester werd voor het gebruik van diens auto voor gemeentezaken een vergoeding vastgesteld van f 700,per jaar. De legesverordening werd gewij zigd, terwijl het bedrag per leerling per jaar voor het gewoon lager onderwijs werd vastgesteld. Na rijp beraad deed het college van B. en W. de raad voor stellen met betrekking tot de bouw van een nieuw postkantoor. Het oude kantoor kan geen aanspraak meer ma ken op deze benaming en aangezien de p.T.T. blijft weigeren zelf voorzieningen te treffen, achten B. en W. het niet langer verantwoord in het belang van de eigen mensen de ongewenste toestand nog langer te laten voortduren. Door de opzichter van de Centrale Dienst, de heer Overbeeke, werd een ontwerp ge maakt. dat alleszins aan de eisen vol doet. De P.T.T. verklaarde zich bereid voor het nieuwe gebouw een huurprijs van f 780,— per jaar te betalen. De raad ging met deze voorstellen accoord. Tijdens de rondvraag werden vragen gesteld over de verbetering van de Provinciale weg en wanneer deze ver betering tot uitvoering zal komen. De voorz. kon hierop geen antwoord geven, waarna de raad besloot een schrijven te richten aan G. S. waarin op spoed aan gedrongen wordt. Ook kwam de premie regeling woningverbetering ter sprake. De heer J. Marijs vond het wel gewenst de ingezetenen per circulaire genoemde regeling nogmaals onder de aandacht te brengen. Hij meende, dat er nog ge gadigden zouden komen. De voorz. vond dit een goed idee, immers het is al meer dan 4 jaar geleden, dat er een rond schrijven aan de ingezetenen werd ge richt met betrekking tot die regeling. In totaal werden in de gemeente 62 wo ningen verbeterd met gebruikmaking van deze premieregeling. Retranchement Raadsv erg ader in g Vorige week vergaderde de Raad van Retranchement onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Leenhouts. Alle leden waren aanwezig. Na een mededeling van de voorzitter was juist van plan om me hier ergens in de buurt als fietsenmaker te gaan installeren en zie daar: m'n eersteklart nog voor ik gevestigd ben". Zij lachte. „Maar ik heb niets bij me. Ik bedoel: lapjes en zo". „Dat heb ik allemaal". „Maar dan hebben we nog geen pomp". „Die heb ik ook. Ja, juffrouw, ik ben precies een rijdende rijwielherstel- plaats". Intussen had hij haar fiets onderste boven gezet en in een wip de binnen band er uit gehaald. „Zo lang ik aan het werk ben," grapte hij, „moet u eens op uw horloge kijken of ik een record kan slaan wat het bandenplakken be treft. Tot nu toe heb ik altijd negen minuten werk en mijn streven is om het wereldrecord op mijn naam te vestigen. Zo, de dader hebben we hier al: een pu naise. Nu nog een beetje schoonmaken Wat ik zeggen wilde, juffrouw, hebt u nog nadelige gevolgen ondervonden na die historie van verleden week? Ik hoop maar van niet en ik denk ook van niet, want u ziet er tenminste uit au-- Holland's welvaren met uw rode wan gen. Ja, oho ik weet al wat u zeggen wilt. Die rode wangen komen van de wind. 't Is nogal koud". Heieen amuseerde zich, ondanks de scherpe oostenwind, die inderdaad vin nig was. Ze vond hem ondanks z'n dwaze gezegden aardig en ze kon abso luut niet kwaad op hem worden, QbeatLe Kus-aditeLt dieAu-Lce Elegante en warme MANTELS in de NIEUWSTE stoffen en modellen r QO 50 reeds vanaf I Otj Mantel in mohair, bouclé met charmante kraag r -j l"7Q 50 Speciaal vestigen wij Uw aan dacht op de kwaliteit en afwer king. Zojuist ontvingen wij een geheel nieuwe collectie Wintermantelkostuums met rijke persianer garne ring flQQ 50 reeds vanaf IO^, Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij uw modehuis in Vlissingen betreffende het b.l.o.-onderwijs in Oost- burg, waaraan de gemeente ook haar goedkeuring gaf, werden een paar ver zoeken om subsidie van de hand ge wezen. Gelukkiger was het Wit-Gele Kruis met zijn verzoek om een verhoogde subsidie voor het Kraamcentrum. Toe gewezen werd f 1,- per verzorgingsdag voor leden, wonende in Retranchement. Het bleek, dat het plan tot aanleg van een nieuwe weg tussen Retranche- ment-grens en Cadzand goede vorde ringen heeft gemaakt. Reeds werd over de financiering uitvoerig van gedach ten gewisseld. Het wordt een asfaltweg van 5 m. breedte. De provincie zal in de aanlegkosten van deze tertiaire weg het leeuwenaandeel betalen. Van wat er dan nog overblijft is de helft voor rekening van het waterschap en de andere heift voor gemeenschappelijke rekening van de gemeenten Retranchement en Cad zand, die beide veel belang hebben bij de totstandkoming van deze weg. Ook de bouw van een nieuwe brug ovër het afwateringskanaal zal vermoe- In een oogwenk van tijd had Hugo de band gerepareerd en handig als hij was in dit werk, was alles in enkele minuten tijds klaar. „Nou?" vroeg hij met een triomfante lijke blik in zijn ogen, terwijl z'n lange haren vrolijk In de wind wapperden, „heb ik een record geslagen of niet? Precies zeven en driekwart minuut en als er hier een examencommissie van rijwielreparateurs aanwezig was ge weest, geef ik u de verzekering, dat ik zeker een brevet als snel-bandenplatt- ker had gehaald. En voor u zich de een of andere winterse kwaal op de hals haalt, stel ik voor dat u vlug opstapt dan rijden we, als u er niets op tegen hebt, samen naar de stad, want het heeft hier, wat de temperatuur betreft, wel wat weg van de Noordpool". Zo fietsten de twee jongelui samen naar Achterkerk, terwijl ze genoeglijk over koetjes en kalfjes spraken, dat wil zeggen: Hugo sprak het meest en He- leen luisterde geamuseerd. In de stad gekomen, wilde Heieen hem bedanken en groeten, waartoe ze haar hand uitstak. „O maar," zei hij, terwijl hij haar hand vatte, „u bent steenkoud gewor den van dat staan, terwijl ik uw band plakte. Ik laat u zo niet gaan. Stel je voor, uw handen zijn zo ongeveer aan het bevriezen toe en ik zou het mezelf nooit vergeven als ik u zo wegstuurde. Geen denken aan. U gaat even mee

De Schakel | 1959 | | pagina 1