(€sso) PETROLEUM voor OLIEHAARDEN WIM FENIJN - oliehandel - Breskens Boulevard 38 De haardolie met het hoogste rendement zuinig, geen roet, meer warmte Telefoon 506 van de Z.V.T.M. zouden uitstekend ge schikt zijn om de tentoonstelling, of al thans een gedeelte ervan onder te brengen. De heer P. de Boer merkte op, dat hij volkomen achter het voorstel van B. en W. stond. Breskens pleit met dit havenpanorama niet slechts voor eigen standje, doch de havens moet men zien als streekhavens. Het is zeer terecht, dat Breskens haar havens on der de aandacht gebracht wil hebben. De heer Vergouwe wees er op, dat hij volkomen achter B. en W. staat. De heer I. de Jonge vond, dat als een ge meente op een tentoonstelling reclame wil maken, zij dit ook vrijelijk moet kunnen doen. In zijn rustige betoog trant beantwoordde burgemeester J. A. Eekhout de vragen, die op hem waren afgevuurd. De tentoonstelling moet men zien als een appèl, wat de eigen streek te bieden heeft. Het is te weinig bekend, wat Zeeuws-Vl., buiten dé Kanaalzone, aan industrie heeft. De aandacht van Nederland dient op Bres kens gericht te worden. De tentoon stellingscommissie meende, dat indien mogelijk met één gebouw kan worden volstaan. Heen en weer lopen tussen betrekkelijk ver van elkaar gelegen ge bouwen, maakt de tentoonstelling on nodig ingewikkeld. Bovendien ligt de vismijn erg laag. Als er onverwachts hoog water komt, moet men misschien ijlings met het tentoongestelde verhui zen. Slechts in de allerlaatste plaats valt men op het vismijngebouw terug. Breskens, als gastvrouwe voor deze ten toonstelling, moet goed voor de dag durven komen. Het is niet in strijd met de intergemeentelijke same nwerking,, als zij op deze tentoonstelling aandacht, voor zich zelf vraagt. Immers de gehele streek is bij voldoende havenruimte voor Breskens gebaat. De tentoonstel ling zal een beroep zijn op alle instan ties, om Zeeuws-Vl. behulpzaam te zijn. Bedrijven moeten hoognodig uitgebreid worden, met primair de werkgelegen heid, welke verruimd moet worden. Vervolgens gaf de burgemeester een overzicht van alles wat er op de ten toonstelling te zien zal zijn. Tenslotte merkte de heer Carels nog op, dat hij niet bedoeld heeft tegen deze tentoon stelling te zijn, doch slechts geprotes teerd te hebben tegen de wijze, waarop B. en W. in de bevoegdheden van de raad zijn getreden. De burgemeester merkte nog op, dat het slechts ter vólle van de nog korte tijd van voorbereiding was, dat B. en W. de opdracht aan de heer Nicolai gegeven hadden. Tenslotte werd de f 600,waarom deze gehele discussie begonnen was, zonder stem ming gevoteerd. Hierin zit ook een be drag voor onkosten, consumpties, etc.. voor de muziek- en turnvereniging, die de opening van de tentoonstelling zul len opluisteren. De begroting werd ge wijzigd. De woning Huilustraat 4 zal publiek worden verkocht. Mevr. Nier mans informeerde naar de reden hier van. Wethouder Zegers meende, dat de gemeente bij deze woning weinig belang heeft. Aan de heer M. A. Manneke werd een terrein groot 1.78.20 ha. verkocht voor f 6014,vermeerderd met taxatie kosten ad f 219,90. Dit terrein ligt bui ten het eigenlijke uitbreidingsplan. B. en W. vroegen de raad vervolgens machtiging om terreinen in de Schel- destraat te verkopen aan eventuele ge gadigden, voor industrieterrein.De heer Carels vroeg of het juist is, dat de be woners tegen deze gang van zaken protest hebben aangetekend. Wethou der Zegers beantwoordde de vragen van mevr. Niermans en de heer Carels en verzekerde beiden, dat het bedoelde terrein steeds als industrieterrein aan gewezen is geweest. Van de toekomstige eigenaars zal worden gevraagd, het ter gelopen". Onwillekeurig moest Heieen lachen. „Bent u altijd zo hardhandig?" „O nee, ik kan zo zacht zijn als een lammetje. Mijrn moeder heeft een ga lanteriewinkel in Achterkerk en als er porselein ingepakt moet worden, laat ze het mij altijd doen en ik geef u de verzekering, dat ik nog nooit iets ge broken heb. Maar daar komt de bus ons achterop; het beste zal zijn dat we bii deze brug even wachten, want hoewel voor sommige mensen zelfs in deze tijd van het jaar een koud bad bijzonder aan te bevelen is, voel ik er op het ogenblik weinig voor om in een van de bruine sloten te gaan zwemmen en u evenmin, denk ik". Heieen zei niets, maar inwendig was zij dankbaar voor z'n, zo het ook humo ristische bezorgdheid voor haar. „Ze zouden me op de Beldam zien aankomen als ik hen een natte dienst bode retourneerde en dan nog niet eens gesproken van de boodschappen," zei hij lachend. In net licht va de aankomende bus kon Heieen nu zijn gezicht zien: haar eerste indruk was: knap en olijk. Nu herinnerde ze zich hem al eens meer gezien te hebben, doch ze had nooit speciaal op hem gelet. Toen ze bij de Beldam aangekomen waren, stak Heieen haar hand uit, wel ke bijna geheel verdween in de grote knuist van de jongeman. „Ik dank u hartelijk voor uw tus*«i- rein af te schermen met betonplaten. Er zal nadrukkelijk op worden toege zien, dat het geen rommelig terrein wordt in de toekomst. De heer Cambier informeerde nog naar het verschil in grondprijs. De Zandstraat b.v. kost f 2,20 per m2 en de Scheldestraat slechts f 1,50 per m2. Het blijkt, dat er een prijzenkaart is van gronden, welke indertijd door de raad zelf werd vast gesteld. Volgens deze kaart gaat men nog steeds te werk. Bij de rondvraag antwoord wethouder Van der Hooft op een vraag van de heer P. de Boer, dat het rapport van de vismijn in con cept gereed is. Betreffende de vraag der gezamenlijke vergadering van kustge- meenten wordt uiteengezet, dat men het wel eens is over een samenwerking, doch dat de vorm nog niet vaststaat. Men wil graag een vrije onderlinge ge- dachtenwisseling over de vraag hoe men als vier Zeeuws-Vl. kustgemeenten de exploitatie van het badstrand etc. zo goed mogelijk kan doen, zonder dat de gemeentelijke autonomie in deze wordt aangetast. De heer Cambier 'stelt de be schuldiging van de heer F. Goethals, gedaan in de vorige vergadering aan het adres van B. en W. inzake de aan zoeking van een voorzitter voor het vis serij-comité, aan de orde. De betrokken persoon, de heer Van Haneghem, ont kent pertinent dat hij door wethouder Van der Hooft over deze kwestie bena derd zou zijn. Hij nodigde de heer Goet hals uit zijn bronnen te noemen, waar toe deze niet bereid was. Inzake de vraag van de heer Carels betreffende het politioneel onderzoek, gedaan bij bestuursleden van de winkeliersvereni ging, zegt de voorz., dat het college van B. en W. geen opdracht heeft gegeven tot dit onderzoek. Hangende dit onder zoek is de burgemeester niet bereid me dedelingen te doen, daar dit niet ge oorloofd is. Hij zegt toe, na het onder zoek, de raad over deze kwestie in te zullen lichten. De burgemeester merkt nog op, dat de winkeliersvereniging een onmisbaar element in Breskens is, en het zeer betreurd zou worden, als deze vereniging minder activiteit zou gaan ontplooien. Dat is niet in het belang van de middenstand zelf. De heer F. Goethals vraagt naar de subsidie voor de Zeeuwse muziekschool. In de volgen de vergadering, zo zegt wethouder Ze gers toe, zal deze kwestie opnieuw aan de orde komen bij de behandeling van de begroting. De heer Cambier infor meerde of, nu op de Rijksbegroting een post is uitgetrokken voor de aanleg van een derde handelshaven, B. en W. om trent deze plannen mededelingen kun nen doen. Het plan blijkt nog niet ge reed te zijn. Indien het zwembad ver plaatst moet worden, zullen tijdig maatregelen genomen worden. De heer Carels vraagt naar de grenswijziging Breskens-Groede. Hij vindt het jammer dat deze dit jaar waarschijnlijk niet in het parlement aan de orde kan worden gesteld en informeert naar de reden hiervan. Wethouder Zegers wijst er op, dat er een wisseling is geweest van be windslieden. Iedere minister moet de zaak, die niet zo eenvoudig ligt, op nieuw bekijken. Ook het college van B. en W. zag graag spoed betracht bij de behandeling van deze grenswijziging. De heer Carels vraagt nog om een rap port van de afgevaardigde van Bres kens in de waterleiding-mij. naar de stand van zaken, omtrent de gerucht makende uitlatingen, gedaan in de raadsvergadering van Terneuzen. Mevr. Niermans vraagt voor de Boulevard de nachtverlichtiüg aan de andere zijde van de straat te laten branden. Verder brengt zij het college onder de aan dacht. dat er op Zondagavond in „De uitkomst", tijdens de instuif voor jon- komst „O, dat betekent niets," onderbrak hij haar haastig, terwijl hij met z'n an dere hand afwerend wuifde. „Als hij ooit nog eens één vinger naar u uit steekt, vertelt u het me maar, dan zal ik hem z'n botten breken". Misschien hield hij haar hand even langer vast, dan wel de gewoonte wps, maar Heieen had daar geen erg in en hij hervatte zijn tocht naar de stad eerst, toen Heieen om de hoek van de boerderij verdwenen was. „Een verdraaid knap meisje," mom pelde hij „en zo'n ellendeling zou haar aanranden, 't Is te hopen voor hem dat hij niet meer in m'n vaarwater komt, want dan konden ze wel eens een bed in het ziekenhuis voor hem gereed moe ten maken". De volgende dag vertelde boer Van Elk aan Thijs Vermeulen, dat hij z'n boeltje wel bij elkaar kon pakken, want dat hij op staande voet ontslagen was. Hugo Kastelein, die het raadzaam had gevonden om de boer van de Beldam van het gebeurde in kennis te stellen, was de volgende morgen heel vroeg reeds op de steê geweest en had een kort relaas gedaan van hetgeen bij de overweg was voorgevallen en de boer. die veronderstelde, dat Dirk razend zou zijn als hij dit te weten kwam, had om verdere onaangenaamheden te voorko men, meteen zijn beslissing klaar. (Wordt vervolgd;. geren, gedanst wordt. Zij vindt dit niet juist, daar in de café's niet gedanst mag worden. De voorz. weet niets van dansen af. Wethouder Van der Hooft merkt op, dat dansen in de instuif heel wat anders is, dan het dansen in een café. Het is de taak van de instuif- commissie de jongeren op te vangen in die sfeer, die jongeren graag plegen te hebben. De instuif is als vormingspunt in de gemeente zeer belangrijk. Er wordt zeer veel gedaan om de jongeren van de straat te houden. De heer De Boer vraagt of er geen vergissing ge maakt wordt met het volksdansen, dat bij de jeugd ook erg in trek is. Naar aanleiding van de vele critiek op de Waterleiding-Mij. zwaait mevr. Nier mans deze onderneming de grootste lof toe voor de uitzonderlijke wijze waarop in de afgelopen droge periode Z.-Vlaanderen van goed drinkwater werd voorzien. De heer de Jonge vraagt bij het „Halve Maantje" een lantaarn te la ten branden. De heer Vergouwe vraagt om een Abri voor de wachtenden bij de bushalte nabij Vogelenzang. Nederlands Bijbelgenootschap. Maandag j.l. hield de afdeling Bres kens van bovengenoemd genootschap haar ledenvergadering in de Vrij Evang. Kerk. Deze vergadering stond o.l.v. Ds. Praas. Activiteiten in de afdeling waren de filmavond en het winnen van leden voor de afd. Gecollecteerd werd er in de N.H.. Vrij Evang. kerk en Vergadering der Gelovigen. De opbrengst bedroeg' f 107,34. De contributie van de leden bedroeg f 217,50. Van de bibliothecaris werd vernomen dat er weinig bijbels waren verkocht, n.l. 28 stuks zak- en huisbijbels ter waarde van f 176,80. In verband hier mede zij nogmaals gewezen op het adre^ van de bibliothecaris: Koningin Emma- straat 8. Hij zal u gaarne helpen. Als afgevaardigde naar de Provin ciale Bijbeldag in Middelburg werden aangewezen de heren Baaij en Meeusen. De vergadering was slecht bezocht, men hoopt dan ook voor een volgende ledenvergadering op meer belangstel ling. Aardenburg Raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering van Dinsdagmiddag, onder voorzitterschap van burgemeester J. A. M. C. van Don gen, werd zonder hoofdelijke stemming besloten om ter ontsluiting van het Eiland en de streek rond Sint Kruis, alsmede om een snelle rechtstreekse verbinding met de Kanaalzone te vei- krijgen, de weg St. KruisWaterland - kerkje, waartoe de raad reeds vroeger in principe besloot, nu definitief aan te leggen. Bij de uitvoering van dit kapi- taalswerk van rond f 1.500.000,-, welke in D.A.C.W.-verband zal geschieden, zullen twee etappes in acht genomen worden, n.l. de eerste van St. Kruis tot aan de plaats waar de weg de nieuwe verbinding OostburgSint Margriete kruist en vanaf dat punt als tweede etappe naar Waterlandkerkje. De pro vincie draagt in deze weg 65 pCt. bij. terwijl in het overblijvende deel van 35 pCt. de gemeente een D.A.C.W.-sub- sidie van 90 pCt. tegemoet mag zien. Ruw geschat zal de aanleg van genoem de weg de gemeente f 53.000,- gaan kosten. Begin volgend jaar hoopt men met de eerste etappe te kunnen begin nen. Ook besloot de raad z.h.st. de weg St. Kruis—St. Margriete (grens) te verbe teren. De Provincie is bereid de~e weg op het tertiair wegenplan te p^atsen en in de uitvoering van het werk 65 pCt. te subsidiëren. De resterende 35 pCt. dient dan door de polder en de ge meente Aardenburg te worden opge bracht, wat voor Aardenburg neer zal komen op een bedrag van naar schat ting f 25.000,-. Nadat de raad bovenge noemde besluiten had genomen, wenste de voorz. de raad hiermee geluk. Bij de mededelingen stelde de voorz. de raad in kennis met het feit, dat het bestuur van de Z.L.M. de gemeentevlag. welke tijdens de tentoonstelling op het terrein heeft gewapperd, de gemeente ten geschenke heeft gegeven. Op voor stel van B. en W. aanvaardde de raad dit geschenk onder dankzegging. In verband met de winkelweek be reikte de raad het verzoek om het slui tingsuur der winkels te verlengen. Z. h.st. werd bepaald, dat de winkels van 26 Oct. t.e.m. 29 Oct. en op 31 Oct. a.s. tot 9 uur geopend mogen zijn. 30 Oct. is de koopavond waarop deze mogelijk heid reeds bestond. Een nieuwe verordening op de reini gingsrechten werd vastgesteld. Het recht voor 1 vuilnisemmer bleef ge handhaafd op f 5,-, terwijl voor elke volgende emmer per jaar f 2,50 in reke ning zal worden gebracht. Ook werd nu de mogelijkheid vastgelegd gedurende tweemaal per jaar het tuinafval met de huisvuilophaaldienst mee te geven. Aan mej. J. M. Kousemaker werd op haar desbetreffende verzoek eervol ont slag verleend als onderwijzeres aan de o.l. school, ingaande 1 Jan. 1960. De laatste jaren heeft er nogal on tevredenheid bestaan over de hoge kos ten van de top der centrale dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en het toe zicht op gemeentewerken. Thans is een reorganisatiecommissie aan het werk met het bestuur van de Centrale Dienst om een andere basis van samenwerking te zoeken. De gemeenschappelijke re geling loopt per 1 Jan. 1961 af en heb ben de gemeenten de mogelijkheid om met inachtneming van een termijn van 1 jaar, de regeling op te zeggen. De voorz. stelde dit dan ook namens B. en W. voor, waartoe de raad z.h.st. besloot, dit dan in afwachting van een moge lijke andere basis waarop de gemeen ten bereid zijn samen te werken. Aan de muziekvereniging „E.N.Z.K." te St. Kruis werd voor 1959 een subsi die toegekend van f 500,- plus f 100.- voor het instrumentenfonds. Beide be dragen werden ook toegekend voor het jaar 1960. De rekeningcourant-overeenkomst met de Bank voor Ned. Gemeenten ad f 90.000,- werd verlengd. De vlassersschool te Eede zal op het waterleidingnet aangesloten worden De kosten bedragen f 265,-. Drie per celen aan De Lieter zullen op het elec- triciteitsnet aangesloten worden. De raad voteerde hiervoor in totaal f 600.-, zijnde per perceel f 200,-. De gemeentebegroting 1960 werd vast gesteld. De gewone dienst sluit aan in komsten en uitgaven met een bedrag van f 660.869,55. De post voor onvoor zien is groot f 3000,-. De begroting heeft men sluitend moeten maken door van de algemene reserve een bedrag van f 9.318,16 op de gewone dienst over te boeken. De voorz. wees op de komende gewijzigde verhouding Rijk-Gemeente, die voor Aardenburg ruimere begro tingsperspectieven opent. Het is beslist noodzakelijk gezien de hoge kapitaals- lasten die uit de diverse wegverbete- ringen zullen voortvloeien. De kapitaal- dienst sluit met een nadelig saldo van f 401.557.63. De uitgaven op deze dienst zijn geraamd op f 2.063.706,96. Het bedrag per leerling per jaar in gevolge art. 55 en 101 bis van de l.o.-wet 1920 werd vastgesteld op f 42,- voor het lager onderwijs en op f 60,- voor het voortgezet lager onderwijs. Besloten werd het perceel Busschie tersstraat 6 aan te kopen, welk perceel nodig is voor de ontwikkeling van de gemeente en bestemd is voor de bouw van 'n nieuwe Katholieke kleuterschool. Cadzand Raadsvergadering. De voltallige Raad der gemeente Cadzand vergaderde vorige week on der voorzitterschap van burgemeester J. A. Leenhouts. Onder het agendapunt ingek. stuk ken en mededelingen, zei de voorzitter dat van G.S. een voorstel ontvanger1 was voor verbetering van de weg Grens- Retranchement-Cadzand. Deze weg is geplaatst op het tertiaire wegenplan en zal in D.A.C.W.-verband worden uitgevoerd. Te Retranchement, nabij de grens, zal een nieuwe brug gebouwd worden. In de volgende vergadering zal de raad over deze plannen worden in gelicht en zal de goedkeuring hierover worden gevraagd. Na de brand, waarbij de brandspuit geen water kon geven door een defect, is de inspectie op het brandweerwezen verzocht de brandspuit te onderzoeken en B. en W. over het thans beschikbare materiaal een rapport uit te brengen. Het rapport is nog niet binnen, doch reeds bij voorbaat stelde de voorz., dat het weer in orde brengen van de brand spuit, o feventueel de aanschaf van nieuw materiaal in de volgende verga dering aan de orde zal moeten worden gesteld. Bij de verbetering van de Noorddijk is het bruggetje naar het duinpad erg in de diepte komen te liggen. Dit euvel zal in de komende maand verholpen worden door opvijzelen van de brug. Naar aanleiding van een in de vorige vergadering gestelde vraag inzake het dodenhuisje op het kerkhof, deelde de voorz. mede, dat herstel een bedrag van f 700,- zou vergen. B. en W. hebben zich afgevraagd of dan niet beter een nieuw ruimer huisje geplaatst kan worden. In de volgende vergadering zullen hieromtrent voorstellen gedaan worden. Bij de ingek. stukken lag verder een schrijven van dhr. De Lijser, die aan de gemeente verzoekt om het parkeerter rein voor zijn hotel, dat met de aan leg van de prov. weg nogal te lijden heeft gehad, weer in orde te maken. In het bestek stond inderdaad opgeno men dat dit bij het werk behoorde te geschieden. Daar echter de provincie en niet de gemeente de betrokken weg heeft aangelegd, werd besloten het stuk voor kennisgeving aan te nemen. Op voorstel van B. en W. werd de destructieverordening gewijzigd. Voor een Cadzandse leerling, welke de Visserijschool bezoekt, zal een be drag van f 29,- worden overgemaakt voor het practisch onderwijs. Aan de Prov. Bond voor het Wit-Ge'e Kruis wordt een bedrag van f 1,- toe gekend per interne verzorgingsdag voor het Centrum Kraamzorg van genoemde stichting. Afwijzend beschikte de raad op een verzoek om subsidie van de Kon. Ned. Militaire Bond Pro Rege. Nu voor de kleuters een prachtige gloednieuwe kleuterschool in gebruik genomen is, is het gymnastieklokaal van de o.l. school, waar eerst de kleu terschool gevestigd was, weer vrij ge komen. Om de zaal weer bruikbaar te maken voor het lichamelijk onderwijs stelden B. en W. de raad voor een be drag van f 8500,- te voteren, waarvan

De Schakel | 1959 | | pagina 2