f CORSETTEN 01WENDUK BOBBE At G NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN V. Breskens Feuilleton Het Meisje uit de Molenpolder dejchakel /--\ 14e Jaargang - Nr. 737 VRJDAG 30 OCT. 1959 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1.25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F» SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL., MEDISCHE Burchtstraat 13 O OSTBURG Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij uw modehuis in Vlissingen Plaatselijk Nieuws Raadsvergadering Iedere raadsvergadering te Breskens worden er heel wat aanmerkingen ge maakt op de notulen. We zijn er van overtuigd, dat het beslist niet ligt aan de samenstellers van deze notulen. Na tuurlijk, iedereen maakt wel eens ver gissingen en fouten. Doch het is in Breskens' raadsvergadering gewoonte geworden, dat er voordat men met de agenda begint, er eerst een poosje ge harrewar is over de notulen. Wanneer het essenciële punten be treft, hebben de geachte raadsleden volkomen gelijk, dat zij wijziging van de notulen aan de orde stellen. Als het echter gaat over woordjes „vele" of „merendeels", dan wordt het 'n beden kelijke zaak. Als dan een kleine groep raadsleden, als het op stemming aan komt, steeds bakzeil moet halen voor de meerderheid, dan vraagt men zich af of er misschien een bandrecorder aan te pas zal moeten komen om Bres kens' raad in deze uit de impassie te halen. Meer dan een half uur waren Maan dagavond de notulen aan de orde. De heer Carels merkte op dat hij in de no tulen, naar aanleiding van de verkoop van gronden aan de heer Cambier voor de plaatsing van een gebouw, dat voor de Boulevard-aanleg moet verdwijnen en de hieraan verbonden kwestie van de Gebr. de Feijter, had opgemerkt dat B. en W. de raad onvoldoende hadden voorgelicht inzake deze kwestie. In de volgende vergadering zal deze wijziging aan de orde gesteld worden. Ook de heer Goethals en mevr. Niermans-Gossije stelden wijzigingen voor, waarvan een enkele werd opgenomen. Onder de ingek. stukken was een schrijven van G.S., waarin de aankoop van gronden voor het uitbreidingsplan, alsmede de afkoop van het pachtrecht van de heer Manneke, werden goedge keurd. Eveneens goedgekeurd was de le ning, groot f 550.000,- om dit alles te kunnen financieren. De heer A. J. de Witte werd per 15 Oct. door B. en W. in vaste dienst be noemd als schrijver ter secretarie. Mevr. Niermans was het met deze benoeming niet eens. Zij meende dat de raad het benoemingsrecht heeft. De gemeente wet kwam er zelfs aan te pas om de raad te overtuigen, dat B. en W. in dit opzicht juist gehandeld hadden. Rijkssteun voor vestiging van bedrijven? De heren A. en P. de Feijter vroegen de raad een terrein beschikbaar te stel len, groot 5000 m2, gelegen aan diep vaarwater voor hun aardappelgroot handel. Tevens vroegen zij de raad een financiële bijdrage in de verplaatsing en een garantiestelling van de gemeente. De heer Carels vroeg het college van B. en W. met deze aanvrage de nodige spoed te betrachten. Tevens betwijfelde hij het, of dit bedrijf, dat geen industrie is, wel in aanmerking zou kunnen ko men voor een bijdrage. Hiermede was de voorzitter het niet eens. Er komt nog niemand in aanmerking, aldus de voorz., om steun te krijgen. We doen echter al ons best om deze steun wel te krijgen. Nog meerdere raadsleden drongen op door HENK VAN HEESWIJK. 24 „Dat zal je geraden zijn, schoft; schande, om een weerloze vrouw aan te randen. Hoe krijg je het in je hersens?" Heieen had intussen zo goed en zo kwaad als het ging de boodschappen, die over de weg verspreid lagen, in de tas gedaan. Gelukkig was er niets ge broken. „Kent u deze man, juffrouw?" vroeg de onbekende ridder. „Ja," stotterde Heieen, nog enigszins ontdaan. „Hij is arbeider bij ons op de Beldam. Het is Thijs Vermeulen". „Zo," bromde de gespierde man, ter wijl hij Thijs nog altijd bij de kraag hield, „zo, mannetje, nu zullen we jou eens even naar het politiebureau in Achterkerk brengen. Ik denk, dat ze daar wel zullen weten, wat ze verder met jou zullen moeten aanvangen. Maar eerst zul je de juffrouw je excuses aan bieden!" Thijs kromp ineen onder de stalen vuist van de man. „En gauw een beetje!" „Ja, ja," kreunde Thijs. „Heieen, ik spoed aan, doch de voorz. merkte op, dat de onderhandelingen reeds geopend zijn. Men moet hiervan echter geen re sultaat op zeer korte termijn verwach ten. Aan de Gebr. Leenhouts werd grond verkocht achter hun pand, gelegen aan de Grote Kade, voor f3,- per m2. De jaarwedde van de mijnmeester werd opnieuw vastgesteld. De salaris verhoging van 6 pCt. werd in het grond- salaris opgenomen. Uitbreidingsplan. Nu de gronden voor het uitbreidings plan zijn aangekocht, maakt Breskens haast met het uitbreidingsplan, waarin het bungalowpark zal worden aange legd. Een schetsplan van het Stede bouwkundig bureau Schur lag bij de raadstukken. De raad bepaalde, dat herziening van het bestaande uitbrei dingsplan in voorbereiding is. De heer Cambier vroeg B. en W. de raadsleden in het bezit te stellen van een tekening, waarop 't uitbreidingsplan staat, zodat de raad zich steeds kan oriënteren. De heer J. Vergouwe informeerde naar de Langeweg. Deze zal, evenals de riolering van de Van Zuijenstraat, indien moge lijk in November a.s. worden aanbesteed. De vaststelling van de verordening op de heffing van de badhuisrechten bracht de gemoederen eerst recht in beroering. De heer J.Carels wilde weten hoe groot het tekort is op de badinrich ting. Dit bleek ruim f 800,te zijn. Hij vroeg welke maatregelen B. en W. wil den treffen om dit tekort op te heffen. Dit bleek geen eenvoudige zaak, daar de raad er niets voor voelde de tarieven op te trekken. De heer J. Vergouwe be toogde, dat de raad in deze een grote taak heeft voor de volksgezondheid in het algemeen. Mevr. Niermans vroeg B. en W. de gehele zaak nog eens te bekij ken. Zij wilde proberen het aantal ba den omhoog te brengen, door b.v. de kinderen onder schooltyd te laten dou chen en de kindertarieven omlaag te brengen. De voorz. zegde toe, dat B. en W. de hele badhuiskwestie nog eens op de helling zullen zetten. Wethouder Ze- gers merkte nog op, dat het badhuis, ondanks dat het aantal baden terug loopt, nog steeds een grote sociale taak vervult. Echter steeds meer mensen krijgen thuis een badkamer of douche Het zal altijd moeilijk blijken om een ronde exploitatie te krijgen. De bad meester, de heer I. J. Oosterling, werd in vaste dienst benoemd. De heer Goet hals vroeg de voorz. het verschil aan te tonen tussen deze benoeming en die door B. en W. van de heer De Witte. Nogmaals werd zeer geduldig uiteen gezet, dat B. en W. het recht hebben het secretariepersoneel te benoemen en de raad het overige personeel. De tentoonstelling. In de stukken vroegen B. en W. de raad om een verstrekte opdracht aan de heer Nicolai te Breskens, tot het vervaardigen van een panorama van Breskens' havens, te bekrachtigen. Het bedrag groot f 600,voor de vervaar diging van dit schilderwerk, alsmede de verdere entourage, o.a. muziek en turn- demonstraties tijdens de opening van de tentoonstelling, kwam niet zo maar op tafel. Mevr. Niermans merkte o.m. op, dat B. en W. hier te voortvarend ik vraag je excuus, maar laat me toch gaan, stuur me niet naar de politie!" „Dat zou je wel willen, hè?" Heieen kwam nu bij het tweetal staan. Haar goede hart overwon de wrok tegen de jonge Vermeulen. „Ja," sprak ze, „laat u hem maar gaan. Ik ben er van overtuigd dat het beter is, als de politie niet in deize eh kwestie gemengd wordt". „Nou," antwoordde de man, „omdat u het zegt zal ik het niet doen, hoewel hij eigenlijk verdiende, dat hij een hele poos achter slot en grendel werd gezec. Maar zo gemakkelijk kom je er toch niet af, waarde heer, Dan zal ik toch in elk geval als rechter optreden". En daar na kreeg Thijs Kuiltje een pak slaag, zoals hij in z'n hele leven nog nooit had ontvangen. Hij brulde als een bezetene. „Ziezo," zei de man, toen de straf oefening voltooid was. „daar zal je wel van opgeknapt zijn, hè? En nu zullen we je nog een bad geven om wat af te koelen". En de daad bij het woord voe gende, nam hij Thijs op alsof hij een veertje was en smeet hem, zo lang hij was, in de ijskoude sloot langs de weg, waarin hij kopje onder ging. Proestend en huilend kwam hij weer aan de op pervlakte van het bruine, drabbige veenwater, kroop aan de kant, pakte zijn fiets en reed als een pijl uit de boog weg. Al die tijd had Heieen met angstige blik het schouwspel gadege gehandeld hadden, en de opdracht reeds verstrekt hadden, voordat de raad haar goedkeuring gegeven had. Zij wenste dat aan de competentie van de raad niet getornd zou worden. Ook vond mevr. Niermans het een bedenke lijke zaak, dat Breskens buiten de in tergemeentelijke samenwerking om, voor eigen standje gaat pleiten op deze slagen. „Ziezo, juffrouw," zei de redder, ter wijl hij z'n handen afveegde alsof het een gewoon, alledaags karweitje was geweest, „als hij met zo'n vaart blijft doorrijden, dan is hij binnen twee uren in Den Haag en heeft hij in elk tussen- gelegen dorp een bekeuring wegens over treding van de maximum snelheid". Heieen keek hem vol bewondering aan, maar er was nog een angstige klank in haar stem toen ze zei: „Maa.r u had hem wel dood kunnen slaan". „Inderdaad had ik dat kunnen doen en ik geef u de verzekering, dat ik er op het moment veel zin in had, hoewel ik toch niet zo bloeddorstig aangelegd ben. Achteraf spijt het me, dat ik het niet gedaan heb, want zulke „heren" zijn niet waard dat ze leven. Enfin, misschien heeft het pak slaag en het bad hem goed gedaan en het is te wen sen voor hem, dat hij zo'n gekheidje geen tweede keer meer uithaalt, want dan geef ik geen cent meer voor z'n leven. Maar apropos, hoe gaat het eigenlijk met u? Niets beschadigd aan de fiets en de tas met inhoud? En heeft hij uzelf geen letsel toegebracht?" „Nee," antwoordde Heieen, door de rustige stein van de man intussen ge heel gekalmeerd, „gelukkig niet". „Dan zullen we u voor alle zekerheid maar naar huis begeleiden, want naar uw tas met inhoud te oordelen, was u tentoonstelling. De heer F. Goethals was het hier mee eens en onderstreepte dit alles nog eens, evenals de heer J. Carels. Ook informeerde de heer Goet hals naar de stands, die volgens de standhouders veel te klein zijn. Als dit zo is, waarom heeft men dan slechts de hal van de heer Cambier gevraagd. B.v. het vismijngebouw en de garage op weg naar Achterkerk, naar huis, nietwaar?" Heieen knikte. „En u hoort op de Beldam thuis, zo als u zoëven zei?" Hij richtte zijn zak lamp op haar gezicht en vervolgde toen: „Ja, ik meen u daar al eens ge zien te hebben. Maar neem me niet kwalijk, dat ik me nog niet voorgesteld heb. Mijn naam is Hugo Kastelein. Misschien hebt u gedacht, dat ik bokser van beroep ben, maar dat is toch niet het geval. Ik ben maar een gewoon typograaf op „De Phoenix," hier op de Lage Weide. Misschien weet u de druk kerij wel te staan, vlak bij de voorma lige halte Lage Weide' Ja? En als u op de Beldam werkt, dan zult u ongetwij feld wel eens het troepje personeel uit Achterkerk hebben zien langs fietsen." Heieen knikte opnieuw. Ja, ze had ze wel eens gezien, in jolige overmoed de hand opstekend naar iedere boeren meid, die toevallig in het vizier van de typografen, meest jongelieden, kwam. „En ik heet Heieen Tammes," zei het meisje, „maar als u op „De Phoenix" werkt, zult u nu toch wel op weg naar huis zijn en houd ik u dan niet op, als u mij weer helemaal naar de Beldam brengt?" „Welnee," lachte Hugo overmoedig, „ik ben vanavond toch laat, omdat ik moest overwerken en ik ben veel te blij, dat ik dit partijtje niet heb mis-

De Schakel | 1959 | | pagina 1