De 14-daagse markt ie Breskens Breskens Muziekonderricht. De Woensdag gehouden vergadering in „De uitkomst", belegd voor ouders uit Breskens en omstreken, die hun kinde ren muziek willen laten leren door be voegde leerkrachten van de Zeeuwse muziekschool, is goed bezocht geworden en heeft tot succes geleid. De voorzitter der Breskense muziek vereniging zette na een begroetings woord voor een 40-tal belangstellenden uiteen, hoe het bestuur tot het beleg gen van deze bijeenkomst gekomen was, waarbij hij vooral liet uitkomen dat het voor de jeugd, waarvan het merendeel reeds overdag één der onder wijsinrichtingen te Oostburg bezoekt, niet aanlokkelijk is om 's avonds nog eens naar Oostburg te fietsen voor het volgen van muzieklessen aan de muziek school aldaar. Het was om deze reden, dat het bestuur der muziekvereniging op de gedachte kwam om te trachten een lesavond, verzorgd door leerkrach ten der muziekschool, in Breskens te krijgen. Hierna verkreeg de heer H. Stam, directeur der Zeeuwse muziekschool het woord, die in duidelijke bewoordingen het doel en streven der muziekscholen uiteen zette, waarbij hij uitvoerig toe lichtte welke lessen kunnen worden ge volgd in groepsverband en ook indivi dueel, alsmede de kosten hieraan ver bonden. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt, waarbij de heer Stam alle gewenste in lichtingen gaf. Het bleek dat er veel animo was voor deelname. Staande de vergadering wer den reeds 31 inschrijvingen geboekt. Be sloten werd tot het geven van muziek lessen in Breskens te zullen overgaan indien de gemeente tot aansluiting bij de muziekschool wil besluiten. Alvorens hiervoor het verzoek te doen, zullen eerst circulaires rondgestuurd worden, door middel waarvan men zien kan laten inschrijven en waarop tevens de kosten voor het volgen van de di verse lessen vermeld staan. Bij zijn vertrek bracht de heer Stam dank aan B. en W., alsmede de gemeen te-secretaris, voor hun aanwezigheid. Zeilwedstrijd. Op Zondag 20 Sept. werd alhier onder ideale weersomstandigheden de 2e wed strijd om de Blauwe wimpel van de Wate-rsportverenjiging „Breskens" ver zeild. De start vond plaats te 10 uur v.m. De uitslag was als volgt: 1. „Clyde" van Dr. R. Etienne-Brussel, 5 u. 58 min.; 2. „La Belle Poule" van R. Nelson-Brussel, 6 u. 20 min.; 3. „Drakkar 3" van E. Six. 6 u. 57 min.; 4. „Oiseau Bleu" van A. Parisis, 6 u. 58 min.; 5. „Saint Tudy" van R. Declercq, 6 u. 58 min. 30 sec. Aan de wedstrijd werd door 10 jachten deelgenomen. Ingebruikname nieuw bureau der Rijkspolitie Gisteren was het voor de Rijkspolitie wel een zeer bijzondere, doch vooral ver heugende dag, want na vele jaren, n.l. sinds de bevrijding, in de Dorpsstraat in een oud, door de oorlog zwaar bescha digd woonhuis gezeteld te hebben, kon den zij hun intrek nemen in het prach tig nieuw bureau, staande Oranjeplein 28. De groepscommandant, adjudant J. van de Woestijne, was zo welwillend ons in de gelegenheid te stellen een kijkje te nemen in het nieuwe gebouwencom plex, bestaande uit bureau en twee dienstwoningen. Bij de entrée komt men in een mooie, ruime hal, met rechts de toegang tot de woning van de adjudant en links komt men in het bureau, waarin beneden de personeelskamer, archief ruimte, twee volgens de voorschriften Ingerichte arrestantenlokalen en toilet gelegenheden. Boven bevind zich het kantoor van de groepscommandant, een mooi, ruim theorielokaal en de garde robe, waarbij daarboven nog een ar chiefruimte, die men via een Vliso-trap kan bereiken. Het hele bureau is in lichte kleuren uitgevoerd, terwijl de vele ramen zorgen voor een zee van licht. Zelfs een garage ontbreekt niet. tw~ niet goed". Zijn ogen kregen een angstige uit drukking. Tastend zocht hij haar hand ..Heieen. ik ben zo bang. zo bang Ze greep onmiddellijk zijn hand vast. .„Te behoeft niet bang te vijn, Dirk. Ik bliif toch immers bij Je? Ik ben er nu toch ook?" Ze trachtte kalm te blijven, maar in wendig vreesde ze, dat de wond weer zou gaan bloeden. Hij sloot de osren. „Dan is het goed." prevelde hij. „Blijf bij me. Hel een, ik kan ie niet meer missen. Ga niet we<?" „Nee, ik ga niet weg. Ga maar rusti?' slapen, Dirk. ik bliif steeds bij je. Wil je nog wat drinken?" Hij knikte. Ze gaf hem wat fris watc te drinken, bevochtigde z'n hoofd en polsen en vatte opnieuw zijn hand. „Zo. Dirk. nu moet je weer kalm gaan slaDen. Tk blijf bij ie" Hij knikte nog eens. „Het is goed. He- leen, blijf bij me. want ik houd zoveel van je". Ze beet op haar lippen, want in haa>' verbeelding za? ze opnieuw het, bloed vloeien uit de brede wor>d d*5 slaan. „Dirk," zei ze zacht, „ik houd ook van je. maar als je beter wilt worden praat dan niet meer. Het is niet goed". Wat moest ze doen? Opeens kreeg ze een idee, waardoor een rode gloed over haar wangen kwam maar ze bedwong zich en toegevend Ook de dienstwoningen zijn keurig in gericht, waarbij wat meer variatie in de lichte kleuren is aangebracht, hetgeen prettig aan doet. Gelijksvloers bevinden zich twee woonkamers, een grote en een kleine, plus de keuken met Bruijn- zeel-inrichting. Boven bevinden zich 4 slaapkamers met kasten en douche-cel. Het gehele gebouwencomlex is ont worpen door architect Bouchta uit Zwolle, terwijl de bouw werd verzorgd door de firma Christiaansen uit Oost- burg. Kerkbouwactie Herv. Kerk. De Kerkbouwactie 1959 van de Herv. Kerk heeft nu ook onze gemeente be reikt. Dat wil zeggen, dat de commissie, die voor dit doel werd samengesteld uit Kerkvoogden, Notabelen, Kerkeraads- en Gemeenteleden, haar plan de cam pagne heeft opgesteld. Alle Hervormden in de gemeente heb ben-de bekende brief van de Kerkbouw actie ontvangen. Wij hopen dat velen aan het vérzoek om hun bijdrage te gi reren hebben voldaan. Dat zou het werk van de plaatselijke commissie sterk ont lasten. De practijk leert echter dat zulke brie ven nogal eens opzij gelegd worden om „later" behandeld te worden, wat in vele gevallen betekent, dat behandeling achterwege blijft. Dit laatste nu mag niet gebeuren, want het is toch bekend welke belangrijke dingen hier op het spel staan? Na alles wat hierover is ge publiceerd behoeven wij niet meer in bijzonderheden te treden. Denkt er al leen aan, dat mede met behulp van het bijeen te brengen geld 160 kerken ge bouwd zullen worden. En juist omdat er zoveel mee gemoeid is mag er ook niets verloren gaan. Daarom zal ieder, die een brief ont vangen heeft, en nog niet gireerde, in de week van 12-17 October bezocht wor den. De plaatselijke commissie heeft een groot aantal medewerkers (sters) uitgenodigd om haar hierbij te helpen. Zodoende hopen wij in één week alles te kunnen afwerken. Wilt u alvast het strookje, dat aan de brief zit, gereed houden? Dat helpt ook voor een vlotte afwerking. Tot slot zij nog medegedeeld dat de helft van de opbrengst ten goede komt aan de plaat selijke Kerkvoogdij. Kindervoorstelling. Zaterdag gaf in zaal „Casino" te Bres kens de bestuurdersbond West Z.-Vlaan deren van het N.V.V. een jeugdvoorstel ling voor de kinderen- van haar leden. Ruim 350 kinderen waren met bussen uit geheel W. Z.-Vlaanderen gekomen om te genieten van de poppenkastverto- ning. jaarvergadering afd. K.V.P. Zondag hield de afdeling Breskens van de K.V.P. haar jaarvergadering in de R.K. school. In deze vergadering werd een nieuw bestuur gekozen, dat er als volgt uitziet. C. Vissenberg, voorzitter; G. v. Schaick, secretaris; H. den Exter, penningmees ter; V. van Houte en F. Goethals, leden. In zijn jaarverslag zei de secretaris het te betreuren, dat de leden bij de af gelopen verkiezingen zo weinig activi teit aan de dag hadden gelegd. Besloten werd dan ook om bij de volgende ver kiezingen een actie-comité in het leven te roepen. De rekening over 1958 sloot met een nadelig saldo. Tijdens de rondvraag kwam het pro bleem vrije veren ter sprake. Het be stuur besloot hieraan de nodige aan dacht te schenken. Biervliet Sportpark in gebruik genomen Zaterdag was het voor Biervliet een verheugende dag. Vele sportliefhebbers hadden reeds lang uitgekeken naar de opening van het sportveldencomplex in de Kompolder, dat Zaterdag officieel in gebruik genomen werd. Officieus was een gedeelte van het terrein, n.l. de ten nisbanen, reeds lang in gebruik. In het gemeentehuis ontving het ge meentebestuur een aantal genodigden, w.o. we bemerkten de vertegenwoordi- aan die plotselinge opwelling boog ze zich voorover en drukte haar lippen op de zijne en toen nog eens. „Ga nu slapen, Dirk," zei ze, nu nau- weliiks hoorbaar. Hij knikte en thans scheen hij rustig te worden. Even bewogen zich nog zijn lippen: „mijn lieveling," doch daarna werd de ademhaling rustiger en was hij weldra in een kalme slaap. Heieen slaakte een zucht van verlich ting, maar ze dacht met schaamte te rug aan de woorden, die ze zich allebei hadden laten ontvallen. Ze schaamde zich diep, doch ze had het gedaan voor hem alleen, in de hoop, dat hij kalmer zou worden En dit was haar gelukt: de inneem an sliep nu rustig, met zijn hand in de hare. Toch was er iets nieuws in haar ge komen. Wat was het? Kwam het door de verklaring van Dirk, dat hij haar h'efhad? Och, het was immers uitgespro ken in een ijltoestand, het was een koortsfantasie. En om hem gerust te stellen had ze hem eveneens gezegd dat, ze van hem hield, terwijl ze dit bezegeld had met zoenen. Hield ze werkeMjk van hem? Of had ze een leugen verteld? Voelde ze inder daad genegenheid voor de jonge boer? O zeker, dat had ze al van de eerste dag af dat ze op de Beldam was gekomen, evenals voor de kleine boerin. (Wordt vervolgd). gers van de Ned. Heide Mij., die het sportpar kaanlegden, het voltallig be stuur van de Biervlietse voetbalvereni ging, afgevaardigden van het bestuur van de voetbalclub Terneuzen, de hoof den van scholen en vele anderen, die iets met de voetbalwereld te maken heb ben. Het grote gezelschap werd van het gemeentehuis, waar enkele verversingen werden aangeboden, afgehaald door de muziekvereniging van Biervliet. De jeug dige drummertjes maakten met hun diverse trommels een spectaculair la- waal. De ware feeststemming was er, want iedereen was verheugd dat Bier vliet eindelijk de beschikking krijgt over een prachtig sportpark. Bij het voetbal terrein aangekomen werd eerst gekeken naar het verloop van de wedstrijd ju nioren Biervliet tegen Corn. Boys. De jeugdige Biervlietertjes schoten met fel elan 6 goals in het vijandelijke doel. De tegenpartij wist slechts één keer het Biervlietse net te vinden. Na afloop van deze wedstrijd zorgde de muziekvereniging weer voor de vro lijke noot. Met een generaalstem com mandeerde de tamboermaïtre zijn trom melaars rond het sportpark. Nadat de voetbalverenigingen van Biervliet en Terneuzen in sportcostuum stonden aangetreden, sprak burgemees ter A. P. Kostense er zijn grote blijd schap over uit, dat zovelen naar Bier vliet waren gekomen om getuige te zijn van de ingebruikname van het sport veld. Hij bracht dank aan ieder, die aan de aanleg van de terreinen had meege werkt en roemde hierbij in het bijzonder de Ned. Heide Mij., die de ondoorlaat bare grond omzette in een prachtig sportveld en oefenterrein, waarop Bier vliet terecht trots is. Van galgenplaats tot sportveld. Dat ook in Biervliet de tijd niet stil gestaan heeft, aldus burgemeester Kostense, kan men afleiden uit een oude kaart van Biervliet, waar precies op de plaats waar nu het mooie voetbalveld is, vroeger, om precies te zijn in 1715. de galg gestaan heeft. De burgemeester sprak de wens uit, dat de jeugd het sportveldencomplex zal weten te waar deren en vooral een dankbaar gebruik gemaakt zal worden van de tennisvel den, die naar zijn mening nog te weinig gebruikt worden. Als eerste van de rij sprekers, die de gemeente en de voetbalclub geluk kwa men wensen met het nieuwe sportvel dencomplex, betrad de heer A. L. Dik- kenburg uit IJzendijke het spreekge stoelte. Namens de K.N.V.B., afd. Zee land, wenste hij de voetbal geluk met het prachtige terrein en sprak de wens uit dat de prestaties van Biervliets voet balclub in evenredigheid met het prach tige terrein worden. Dhr. Dikkenburg onderstreepte nog eens de noodzaak van een goed voetbalterrein voor de jeugd. Door sportbeoefening kunnen de minder prettige dingen, die men in sommige plaatsen van en over de jeugd hoort bestreden worden. Namens de voetbalvereniging Terneu zen sprak ir. Denie, die Biervliet .dankte voor de vererende uitnodiging om te mogen meehelpen om het sportterrein officieel in gebruik te nemen. Namens de voetbalvereniging bood hij een her inneringsvaantje aan. Namens de Z.V.- T.M. ontving de voorzitter een gloed nieuwe voetbal. De heer A. Mailly, hoofd van het ambt- gebied Zeeland van de Ned. Heide Mij. sprak de wens uit dat er van het vel- dencomplex een goed en oordeelkundig gebruik gemaakt wordt en bood een wisselbeker aan als herinnering aan de eerste wedstrijd. Tenslotte sprak de voorzitter van Biervliets voetbalvereniging, de heer G. Bracke woorden van dank voor het mooie sportpark, dat een sieraad voor de gemeente is geworden. Hij verzekerde het gemeentebestuur dat er van de voet balterreinen een sportief gebruik ge maakt zal worden. De voorz. bracht alle sprekers dank voor hun geschenken, waarna de voetballers hun plaatsen in namen. Burgemeester Kostense verrichtte de aftrap, en moest zich daarna haasten om het veld te verlaten, omdat vooral de Terneuzenaars er snel met de bal vandoor gingen. Biervliet ging in deze eerste wedstrijd eervol ten onder. Terneuzen was stukken beter. De uitslag was 83. Na afloop van de wedstrijd gingen allen in optocht naar het clublokaal van de voetballers, waar een koffiemaaltijd werd aangeboden. Ooatburg Filmavond ten bate van „Rijtoer ouden van dagen". De directie van het „Ledeltheater" heeft aan het comité „Rijtoer ouden van dagen" te Oostburg aangeboden om geheel belangeloos ten bate van het co mité een filmavond te verzorgen. Dit zal gebeuren op Donderdag 26 Nov. a.s., wanneer de film „Engelen zonder vleu gelen" wordt vertoond. De heer P. Bruggeman, voorzitter van het comité, sprak op de Dinsdag in hotel „De Éénhoorn" gehouden vergadering van het comité zijn erkentelijkheid uit over deze sympathieke geste. Men zal voor deze avond ontheffing van vermakelijkheidsbelasting vragen aan de gemeente, terwijl ook nog een verloting zal worden gehouden. Ouden van dagen zullen huis aan huis de toegangsbewijzen trachten te verko pen. Het ligt in de bedoeling om, wan neer deze filmavond mag slagen, in de loop van de winter de voorstelling nog eenmaal te herhalen. Waterlandkerkje Benoeming. De heer C. M. Jansen werd benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de o. 1. school te Terneuzen. Benoeming. De heer C. de Smit, gemeente-opzich ter te IJzendijke werd in gelijke functie alhier benoemd. Retranchement Afscheid van de heer W. Kuijs. In de gemeentezaal werd in besloten kring afscheid genomen van de heer W. Kuijs, die overgeplaatst is naar Rot terdam. De samenkomst werd geleid door burgemeester J. A. Leenhouts, wel ke in hartelijke bewoordingen de heer Kuijs dankte voor het opbouwende werk, dat deze in het belang van de gemeen ten Retranchement en Cadzand ver richtte. Namens het college van B. en W. bood hij de vertrekkende een inge lijste foto van het Zwin aan, waarvoor de heer Kuijs hartelijk dankte. Nog enkele personen spraken hun waardering uit, vooral met betrekking tot zijn verdienstelijk werk ten opzichte van de athletiek, de schoolsport, ae kerk, de bibliotheek en de reclassering. Nleuwvllet Opbrengst collecte. De opbrengst van de op Vrijdag 2 Oct. in Nieuwvliet gehouden collecte van de Samenwerkende Kinderbescher- mlngs Organisaties bedroeg f 22,86. Groede Filmavond. Zaterdag 17 October wordt in het Herv. Verenigingsgebouw „De Franse Kerk" te Groede de boeiende kleuren film vertoond over het leven van Johan nes Huss. De toegang is vrij voor ieder een. In de loop van deze winter zullen nog een tweetal films worden vertoond. IJzendijke Behendigheidswedstrijden. Te IJzendijke werd Zaterdagmiddag voor de leden van de Jonge Boerenstand een behendigheidswedstrijd met tracto ren georganiseerd op het marktplein. De deelname was zeer groot, alsmede de publieke belangstelling. De eerste 10 prijswinnaars waren: 1. Frits van Damme, IJzendijke, 85 str.p. wisselbeker; 2. Fr. Haverbeke, IJzendij ke, 95 str.p.; 3. R. Cuelenaere, Biervliet, 105 str.p.; 4. O. de Badts, Schoondijke, 110 str.p.; 5. A. van Waes, Schoondijke. 120 str.p.6. L. Pieters, Waterlandkerkje, 120 str.p.; 7. H. Tas, Waterlandkerkje, 125 str.p.; 8. E. Verketh, Schoondijke, 125 str.p.; 9. R. Buijck, Waterlandkerkje, 130 tr.p.10. H. Goethals, Waterland-» kerkje, 135 str.p. Burgemeester J. J. M. Ficq reikte na afloop met een toepasselijk woord de prijzen uit. Prijsschieting. 66 schutters hadden ingeschreven voor de schieting op twee liggende wip pen Zondag te IJzendijke. De uitslag was: Hoofdvogel: Aug. Provoost, Biervliet; hoogvogel: A. Boeije, Biervliet; zijvogels: J. Waterschoot, Lamswaarde; P. van de Broeke, IJzendijke; R. Claeijs, Water vliet; kalvogels: J. Lauwers, Lamswaar de: C. Moens, Bentille (B.); Cyr. Mus- sche, IJzendijke; Jos Neve, Waterland- kerkje. Na afloop gaf de plaatselijke muziek vereniging een concert op de markt, waarna samen met de jeugddrumband een muzikale wandeling door de ge meente werd gemaakt. De 14-daagse markt. Daar wij de laatste tijd allerlei ge ruchten vernemen over de 14-daagse markten te Breskens, hebben wij eens geïnformeerd bij de hoofdbestuurder der marktkooplieden-organisatie, hoe de juiste situatie nu eigenlijk is. Genoemde heer deelde ons mede, dat het verloop heer deelde ons mede, dat het verloop dezer markt de kooplieden niet tegen valt, doch dat iedere nieuw opgezette markt van deze omvang, de nodige kinderziekten medemaakt, aleer niet alleen een vaste kern van kopers is ge vormd, doch ook van kooplieden. De grootste moeilijkheid is ongetwijfeld de exploitatie der kramen geweest, daar deze voor een te hoge prijs van elders moesten worden aangevoerd, waarbij kwam het risico van het aanvoeren via de boot. Na vele moeizame pogingen heeft men nu een exploitant ter plaatse gevonden, en is daardoor een grote stap in de goede richting gemaakt. De orga nisatoren zijn dan ook van mening, dat deze markt, gezien ook de andere pers pectieven, zoals toename in de zomer van het toerisme, zeer zeker in de toe komst zijn bestaansrecht zal bewijzen, en hopen zij vanzelfsprekend op de be langstelling van het publiek van Bres kens en omgeving. Elders in dit blad vindt u de juiste data's, waarop in 1959 nog markten worden gehouden. FILMNIEUWS „Casino"-bioscoop te Breskens presen teert Zaterdag 10 Oct. a.s. om 8 uur, Barbara Rutting en Carlos Thompson in de boeiende speelfilm „Ik was aan hem verslaafd. Het ware aangrijpende ver haal van een huwelijkszwendelaar en een van rijn willoze slachtoffers, de rijke Anette Klinger. De uitspraak van de president van het gerechtshof in Bre-

De Schakel | 1959 | | pagina 2