I BRILLEN wintermantels BOBBE voor Breskens van 12-17 Ociober alg. nieuws blad alg. nieuws voor west zeeuws-vlaanderen /Be ^rlllemaefier" Creatie Kwaliteit Service f82,50 179, Winteimantelkostuums 11 Feuilleton Het Meisje uit de Molenpolder de Jcha kef 14e Jaar %an% - Nr. 734 VRIJDAG 9 OCT. 1959 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1.10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: FA SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. Plaatselijk Nieuws Waterlandkerkje Raadsvergadering Als de belangrijkste punten kwamen op de agenda voor de uitbreiding van het Dorpshuis en de aanvaarding van het 100 pCt.-plan van de N.V. Waterlei ding-Mij. „Zeeuws-Vlaanderen". Bij de behandeling van de verbouwing- van het Dorpshuis zei de voorzitter, dat hij met vreugde aan de raad de mede deling kon doen dat zowel van de Mi nister van Binnenlandse Zaken als van Ged. Staten vergunning is verkregen om de uitgaven te doen voor de voor genomen verbouwing. Hij legde aan de raad het door de directeur van de Cen trale Dienst gemaakt plan voor, dat burgemeester en wethouders zeer bevre digt. In de zaal komt er een nieuwe vloer, waardoor zij ook geschikt wordt voor gymnastieklokaal voor de O.L. School. De bestaande bijgebouwen, die nu voor niets anders geschikt zijn dan voor bergruimte, worden afgebroken en daarvoor in de plaats komt een nieuwe bijbouw, waarin een ruim vertrek, een keuken en een gang met toiletten zal worden ondergebracht. De toegang zal ook gewijzigd worden en aan de achter zijde van de zaal gemaakt worden. De toiletruimte naast het toneel wordt eveneens verbeterd. Het te maken ver trek zal geschikt zijn voor vergaderin gen, recepties, ontvangsten, het geven van cursussen, terwijl het in gebruik kan worden genomen door de in de ge meente werkzaam zijnde Kruisvereni gingen als consultatiebureau en locali- teit voor het doen van inentingen. Wan neer een en ander zal voltooid zijn zal dat een grote aanwinst voor de gemeen te betekenen, waarop iedere gemeente naar trots zal kunnen zijn. De vergadering kon dan ook zijn in stemming met het plan betuigen. Het 100 pCt.-plan van de Waterlei ding-Mij. gaf aanleiding tot een vrij uit voerige discussie. De totale realisering van het plan zou de gemeente geduren de 30 jaar een bedrag van maximaal f 3000,- per jaar kosten. Dit is alleen te volbrengen indien de gemeente daar voor een verhoogde uitkering van de Al gemene Uitkering van het rijk krijgt. Op die voorwaarde wordt het 100 pCt - plan z.h.st. dan ook aanvaard. Besloten wordt om, als eerste gedeelte tot verwe zenlijking van het 100 pCt.-plan, aan de Waterleiding-Mij. te verzoeken de wijk Klein Brabant aan te sluiten, daar een aantal inwoners van die buurtschap daartoe reeds de wens te kennen gaven en de Waterleiding-Mij. daarvoor reedc de voorwaarden aan de gemeente heeft doen toekomen. Van de gemeente Oostburg is een schrijven ontvangen, waarbij zij, in ver band met vertrek van de opzichter al daar, geen opzichter meer ter beschik king kunnen stellen, aangezien in de ontstane vacature voorlopig niet voor zien wordt. De voorz. zegt dat B. en W. met de gemeente IJzendijke contact hebben opgenomen om de gemeente opzichter van de gemeente werkzaam te doen zijn in Waterlandkerkje. De be sprekingen hebben tot een gunstig re sultaat geleid, zodat voortaan de ge meente-opzichter van IJzendijke ook in Waterlandkerkje werkzaam zal zijn. Door de gemeente Oostburg is een voorstel gedaan om de vuilnis in de ge meente Waterlandkerkje ook te doen ophalen door de vuilnisophaaldienst van Oostburg. De voorz. zegt dat de gemeen te Oostburg straks zal beschikken over een moderne, aan de eisen des tijds in gerichte vuilnis-auto. De gemeente Wa terlandkerkje kan deelnemen omdat men beschikt over uniforme vuilnisva ten. Een en ander zal een vooruitgang betekenen, te meer daar men geen zorg meer heeft over een vuilnisbelt. Z. h. st. wordt besloten tot de door de gemeente Oostburg voorgestelde samenwerking. Aangezien de gemeente in de nabije toekomst enkele eigen kapitaalsobjec- ten moet financieren, wordt besloten met de N.V. Bank voor Nederl. Gemeen ten een vaste geldlening aan te gaan van f 40.000,- voor de tijd van 25 jaar. Aan de Federatie van Verpleegin richtingen voor langdurige ziekten wordt een subsidie beschikbaar gesteld van f 0,01 per inwoner. Aan de Vogelwacht „West Z.-Vlaanderen" f 0,05 per in woner. De voorz. deelt verder mede, dat van wege de Prov. Waterstaat de gevaarlijke bocht bij het Kanonhof, langs de weg naar IJzendijke, zal gemarkeerd worden en er borden zullen worden geplaatst die de veilige snelheid aldaar zullen aangeven. Tengevolge van een gesteld verzoek bij de rondvraag zal dit najaar de rat tenbestrijding intensief ter hand geno men worden. Van gemeentewege zal rat tenvergif worden uitgelegd in een be paalde periode. IJzendijke Raadsvergadering. De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Ficq. De raad verklaarde zich accoord met het voorstel van B. en W. tot aflossing over te gaan van een geldlening groot f 3000,welke indertijd werd aangegaan voor de aan koop van de schuur van de heer Ch. de Jaeger aan de Karnemelkstraat. Het Bestuur van de R.K. kleuterschool ver zocht om medewerking bij de bouw van een derde klasselokaal en de inrichting daarvan. Thans zijn er 93 kleuters op school en wil men, vooraleer tot de bouw OOSTBURG dat lokaal over te gaan, een lokaal van het nabij gelegen klooster voorlopig ge schikt maken, om later, wanneer het leerlingental voldoende blijft een nieuw lokaal te bouwen. De raad zegdeinprin- cipe financiële medewerking toe. Zon der hoofdelijke stemming stelde men de gemeentevlag vast. Het is een recht hoekig wit veld met 5 horizontale banen. Op verzoek van een aantal erfpachters van wie de erfpacht per 31 Dec. a.s. ver valt kwam een verzoek om verlenging binnen. B. en W. stelde voor verlenging te geven voor 29 jaar onder de gebrui kelijke voorwaarden en de bepaling, dat, wanneer de betrokken percelen te eniger tijd voor het algemeen belang weer be schikbaar moeten komen, dit zal kun nen geschieden na het oogstseizoen. Na enige discussie werd besloten de ge meentelijke woningwetwoningen, 46 stuks, in eigendom over te dragen aan de R.K. woningbouwvereniging te Kloos- terzande tegen de boekwaarde van f 362.000,Nadat de raad terzake enigp tijd geleden ten volle was voorgelicht door de directeur der waterleiding-mij., stelde B. en W. voor mede te werken aan het z.gn. 100 pCt.-plan. De financiële lasten hieraan verbonden bedragen ge durende 30 jaar f 6000,per jaar. Zon der hoofdelijke stemming werd besloten de gevraagde financiële medewerking te verlenen. Als eerste zal de aansluiting van de buurtschap Roden Hoek aan de beurt komen. Hier zijn reeds de gegadig den, 65 in getal, benaderd. Op het ver zoek van de gemeente Waterlandkerkjo om de gemeenteopzichter van IJzendijke gedurende een halve dag per week ter beschikking te mogen hebben, werd goedgunstig beschikt. De vergoeding, weTke door de gemeente Waterlandkerk- ie voor de opzichter zal worden uitbe taald bedraagt llllde deel van het sala ris. In dit verband opperde de voorz. de wenselijkheid de jaarwedde van de op richter, dl-e aanmerkelijk lager ligt dan in veie vergelijkbare gemeenten, aan de gewijrigde omstandigheden aan te pas sen, door hem b.v. in de bezoldigings- scbaal voor gemeenten tussen de drie e^ vierduizend inwoners te laten vallen De voorz. zegde toe in een der eerstvol gende vergaderingen terzake met nade re voorstellen te zullen komen. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Cornelis naar het tegeltableau. De voorz. zei dat dit inmiddels was ver kocht voor de door de raad bepaalde prijs van f 4000,-. elegante en warme mantels in de nieuwste stoffen en modellen Speciaal vestigen wij uw aandacht op de kwaliteit en afwerking reeds vanaf Mantels'5 in mohair, bouclé met charmante kraag rj(~\ 50 Speciaal vestigen wij uw aandacht op onze grote collectie Voor uw betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingen Gevonden voorwerpen Een damessjaal (nylon). Inl. ter gemeente-secretarie, Schoon- dijke. KERKBOUW ACTIE 1959 door HENK VAN HEES WIJK. 12 In de avond kwam dokter van der Velde terug, controleerde de polsslag en trok even met de wenkbrauwen, het geen Heieen niet ontging. De boer en de boerin waren op aanraden van de dok ter in het achterhuis gebleven, zodat Heieen alleen met de arts bij de patiënt was. „Is het erger, dokter?" fluisterde ze. Hij haalde zijn schouders op. „Het kan ernstiger wordenhij heeft op 't ogenblik tamelijk hoge koorts en in de komende uren zal die nog wel toenemen. Ik za. om wat ijs telefoneren en een zakje vol laten brengen. U moet dan ijscompres- sen op zijn borst leggen. Hij heeft ge lukkig een sterk gestel, dus het is niet onwaarschijnlijk, dat hij er zich door werkt. Ik zal in de loop van de avond nog een drankje sturen. Daarvan moet u hem om de twee uren een lepel vol ingeven. Verder moet u van tijd tot tijd het gaasje nat maken". Later in de avond kwam het ijs en het drankje en Heieen volgde precies de voorschriften op. De boerin had haar aangeraden een poosje te gaan slapen, maar Heieen wil de er niets van weten. Ze bleef de nacht bij Dirk waken. „Ik ben het gewend," zei ze, „want ik heb bij mijn moeder ook vaak hele nachten opgezeten". Zo was het volk naar boven gegaan. De boer en de boerin hadden nog even naar de patiënt gekeken, doch deze lag ogenschijnlijk in een rustige slaap, zo dat zij, enigszins gerustgesteld, eveneens naar bed waren gegaan. Een klein olielampje verspreide een spaarzaam licht in de slaapkamer, waar Dirk lag. Onafgebroken hield Heieen het oog op de jongeman, die gedurig onrustiger werd. Hij begon heen en weer te draaien en z'n hoofd te bewegen. Dan legde het meisje haar koele hand op het gloeien de voorhoofd van de lijder, hetgeen een goede invloed uitoefende, want dan werd hij weer een poosje kalm. Niette genstaande gloeide Dirk van de koorts en van tijd tot tijd ververste Heieen het ijs op zijn borst. Een tijdje lag hij dan rustig en dan zat Heieen te denken over het ongeval. Het was eigenaardig, dat er een ongeluk voorspelt was door het zogenaamde luiden van die bel. Ondanks het feit, dat het meisje in het geheel niet bijgelovig was en evenmin als het ander personeel de bel had gehoord, bleef het een eigenaardig geval. Was het toeval? Was het inderdaad een be stiering van het noodlot? Of was het een misdaad? Met een schok werd Heieen uit haar overpeinzingen gestoord: een misdaad9 Neen, dat kon niet. Hoe kwam ze ineens op zo'n dwaas denkbeeld? Onzin, wie zou de jonge boer met moedwil een balk op het hoofd laten vallen? Zo ver als ze wist, had Dirk geen vijanden. Hij had wel eens woordenwis seling met deze of gene, maar dat was toch niet een motief om dadelijk mis dadig op te treden. En werkelijk ruzie had ze Dirk nooit zien maken. Neen, dat denkbeeld moest ze zich uit het hoofd bannen. Wie zou Dirk zoiets kunnen aandoen? 't Was natuurlijk louter een ongeluk, maar toch, maar toch „Je zult haar voortaan met rust la ten". Heieen schrok op. Dirk werd weer on rustiger en begon te ijlen. Ze legde haar koele hand weer op zijn voorhoofd. Hij mocht immers niet spreken, had de dok ter gezegd, want dan kon de wond weer gaan bloeden. En nu had hij toch ge sproken, zij het dan in koortstoestand. „Je blijft van het meisje af; ze is geen gewone meid, ze is een huisgenoot". Wat moest ze doen? Hoe kon ze dat ijlen doen ophouden? „Dirk," riep ze zacht; „Dirk". Maar de zieke antwoordde niet, hoewel hij door haar stem weer rustiger scheen te worden. Je blijft van het meisje af, had hij gezegd; ze is geen gewone meid, maar een huisgenoot. Wat zou hij daar mee bedoelen? Och, het was onsamenhan gend; in zo'n toestand wist je niet wat je zei. Of zou hij haar bedoelen? Je bent geen gewone meid, maar zult als een huisgenote worden behandeld, had hij gezegd, toen ze pas op de Beldam ge komen was. Maar Plotseling ging haar een licht op. Thijs Vermeulen! Die bedoelde hij. Ze had immers Thijs de deur uitgeslagen met een nat stuk wasgoed, hetgeen Dirk had gezien, want naderhand had de jonge boer Thijs onderhanden genomen over z'n onbeschoft gedrag jegens haar en hem, die altijd de varkens verzorgde, naar het land gestuurd om stekels te hakken. Ja, Thijs had wel een hekel aan de jonge boer, maar tot zo iets verschrik kelijks zou hij toch niet in staat zijn! Dat kon ze niet geloven. Neen, die ge dachte wierp ze ver van zich. En die goeie Dirk, die voor haar in de bres was gesprongen, lag hier nu met ijlkoorts, machteloos. Plotseling opende hij z'n ogen en keek haar een moment doordringend aan. Heieen," riep hij. Dadelijk legde zij haar vinger op zijn mond. „Stil, Dirk, niet spreken, dat is

De Schakel | 1959 | | pagina 1