A.V.R.0.-R A D10 B 0 D E did, heer Rietv vakschool schillende mes hiervaji schalen vinken, cro slagerij J mes verloot, vleeswaren Aan het dankte de en de heer king aan ieder wel te cbe: tin chefkok van de slagers- Ijgtrecht. Hij bereide ver- leesgerechten en liet de da- proeven. Keurig verzorgde vleeswaren, ossetong, sla- juetten, enz., verzorgd door u werden onder de da len stand met zoutloze was eveneens aanwezig. sjetniyan de demonstratie presidente de heer Rietveld du^febtë. voor hun medewer- ize^fönd en wenste een uis. V. Collecte reclassering De collecte met de bussen ten bate van de Nprigriayri^p g voor Reclasse ring bracpit het bedrag van r» Oeitbttfg Raadsvergadering. De in oppnbare terschad voorzi emeenteraad kwam Woensdag j.l. lering bijeen onder burgemeester Mr. K. Hoekzfema. Ingekomen was een rapport van 1 et -CtentraatfjÖureau voor Verifi catie ;n ffiAjyQl^idviezen der Veren, van tfecCuemeen^n inzake controle kas en boeken van de gemeente-ontvan ger, legeskQS,3 ddffilftlstratie woningbe drijf en vooftiehofckas werkplaats voor minder validefl'ift1 het 2e kwartaal 1959. Naar aanJ§j$jjLg van diens vertrek naar Gouda .jjèpaöcht de heer J. A. van Staveren ontslag!f|als bedrijfsleider van de Beschuttende' werkplaats voor minder validen. Op van B. en W. werd dit ontslag Wéwï Werleend onder dank zegging voorvjlé ib^vezen diensten. De voetbalvereniging „Oostburg" richtte zich TOksen verzoek tot de ge meenteraad uitbreiding te willen geven aan het gemeentelijk sportterrein. B. en W. stonden niet onsympathiek tegen over dit verlangen, maar zich bewust te zijn, dat het onder de huidige omstan digheden uitermate moeilijk is op korte termijn de verlangde uitbreiding te ver wezenlijken. temeer daar het zwembad project ook nog op de nominatie staat. De vereniging „Ceres" verzocht de ge meente medewerking bij de bouw van een neutraal bejaardenhuis. B. en W. stelden in dit verband voor, zich in prin cipe voor medewerking uit te spreken. De heer J. J. Leenhouts vroeg hoe B. en W. zich die medewerking hadden ge dacht, bijvoorbeeld in de vorm van het beschikbaar stellen der bouwgrond of financiële medewerking. De voorz. zei dat de vorm der medewerking een van beide zou kunnen zijn of beide tegelijk. Oostburg als centrumgemeente heeft zeer zeker reden van bestaan voor een bejaardentehuis en het zal ook in een behoefte voorzien, mede doordat het R K. beiaardentehuis te zijner tijd naar IJzendijke wordt verplaatst. De raad verleende zijn medewerking in principe. De verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van de ge meentelijke lijkwagen werd afgeschaft, omdat thans de lijkbezorging per auto door particuliere ondernemers wordt verricht. Bij raadsbesluit van 24 Juni 1959 werd besloten met G. de Graaf- Ritlco een ruiling van grond en wonin g aan te gaan. Aangezien betrokkene zich heeft teruggetrokken en derhalve van de ruil niets meer. zal komen, trok de raad het besluit in. Besloten werd f 0,05 per inwoner beschikbaar te stellen als gemeentelijk aandeel in het geschenk, dat in de vorm van een aantal muur schilderingen namens de gezamenlijke Zeeuwse gemeenten in het nieuwe Pro vinciehuis zal worden aangebracht. Ten behoeve van het reclasseringswerk van het Leger des Heils werd besloten een subsidie te verlenen van f 2.50 per geval in de êefrieente. met een minimum van f 10,"Dit voor 1960. Het verzoek van de N.A.T.U. (Ned. Amateur Toneel Unie» werd zonder hoofdelijke stemming afge wezen. De heer Leenhouts zei het te be treuren, dat de plaatselijke toneelgezel schappen geen gebruik gemaakt hebben van de gelegenheid die door de toneel cursus geboden werd. Eveneens werd af geweken het verzoek om subsidie van de Vogelbeschermingswacht West Z.-Vl., alsmede het verzoek van „Het Zeeuwse dere knechts op, „dat er geen voer op de delen lag, anders was de jonge boer daar nog onder bedolven geraakt". Toen het eten afgelopen was. begaf de boer zich naar de stal en bekeek de gaten in de muur. Uit een der twee ga ten, waartussen de balk had gezeten, waren twee stenen gevallen, hetgeen de oorzaak was, dat de balk geen steun punt meer had gehad. Waarschijnlijk door het gedreun en getril, veroorzaakt door het talloze malen dichtgooien van de deur. hadden de stenen zich uit de voegen losgelaten, vandaar het ongeluk. „Jan." zei hij tot de staljongen, „ga jij de metselaar zeggen, dat hij op de Beldam moet komen. We zullen alle ga ten na laten kijken. Jongens, halen jul lie alle zakken even van boven? Alles moet opnieuw worden nagekeken". De !e~er moet de situatie goed be grijpen. In Zuid-Hol land is het vaak dc gewoonte op grote boerderijen om het bovenste deel van de varkensstal ais bergplaats te gebruiken voor voeder e.d. Men" hakt daartoe gaten in de muur, welke precies passend zijn voor balken van 8 a 10 cm. in het vierkant. Over deze balken worden dan delen gelegd, waardoor men een losliggende zolder krijgt. (Wordt vervolgd). Wit-Gele Kruis" om ten behoeve van haar afdeling „Dienst voor de geestelijke volksgezondheid" een bijdrage per inwo ner te mogen ontvangen, dit mede om dat de redactie van het verzoek bezwa ren ontmoette. Een verzoek van dezelfde instelling om een subsidie van f 1, per verzorgingsdag ten behoeve van de kraamzorg werd toegewezen. De heer K. Belderok en enige anderen richtten zich tot de gemeente met het verzoek het gemeentelijk uitbreidings plan zodanig te willen wijzigen, dat op de weide langs de Kroon wijk, thans in eigendom van de heer Bertou, een aan tal bungalows mogen worden gebouwd. De voorz. zei, dat het advies van de ste denbouwkundige ter zake van deze aan gelegenheid in afwijzende zin is gesteld Wel zou deze zich er mee kunnen ver enigen, wanneer aan het begin en het einde van het terrein een z.gn. torenflat zou komen. De heer Ph. de Vuijst bleek een warm verdediger te zijn van de zaak der verzoekers. Hij betoogde, dat bunga lows. met ruime beplanting een aanwinst voor de gemeente zouden zijn. Boven dien zag spreker de mogelijkheid aan het begin van het terrein tot aan de schuur van Bertouw een muziekkiosk te bouwen en van het terrein een aantrek kelijk plantsoen te maken, immers met de accomodatie voor de muriekvereni- ging is het maar droevig gesteld. De voorz. voelde wel voor de suggestie met betrekking tot de muziektent, maar wees beslist het offeren van de weide aan bungalowbouw af, alsmede het be bouwen van de overzijde van 't Vestje. Voor bungalowbouw is immers een ter rein aangewezen aan de ZuidzancLe- straat. Op het desbetreffende verzoek werd de vergunning tot het hebben van een kiosk voor verkoop van patates - frites en consumptieijs op de markt op nieuw verleend. Besloten werd een ge meentelijke bijdrage te verlenen in de kosten van aansluiting op het electrici- teitsnet van een aantal boerderijen aan „De Liter". Voor de aanschaffing van zonwerende gordijnen voor de Chr. Nat. School „Immanuel", werd besloten fi nanciële medewerking te verlenen. Drs H. P. Waalwijk werd met algemene stem men benoemd tot rector van de gemeen telijke gymnasiale afdeling van het Kon. Wilhelmina-Lyceum. De voorz. zei in dit verband dat het zeer verheugend is te kunnen mededelen, dat in de derde klasse van het gemeentelijke gymnasuun thans 14 leerlingen zijn, in tegenstelling tot andere jaren van een zestal. Met al gemene stemmen werd de heer H. van der Worp benoemd tot onderwijzer in vaste dienst aan de openb. u.l.o.-school. Mej. E. J. Bril werd aan genoemde school benoemd in tijdelijke dienst als vak onderwijzeres in nuttige handwerken en de heer H. N. M. Rozemeijer in tijdelijke dienst als vakonderwijzer in lichamelijke oefening. De heer H .van der Velden werd met algemene stemmen benoemd tot hoofd van de openb. b.l.o.-sdhool. B. en W. stelden de raad voor eer ver ordening vast te stellen, regelende de verpachting tot aangifte van vrijkomen de woonruimte. De heren W. de Coone en T. Leenhouts vonden dat met deze verordening te diep in het privé leven werd ingegrepen. Bij stemming werd het. voo: stel van B. en W. met 9 stemmen verworpen. Bij het vaststel1 en van de gemeentebegrotingswijziging 1959 is door de heer Leenhouts een aantal opmerkin gen geplaatst. Zo vond hij. dat de post representatie nog al hoog was geworden Bovendien zei hij. dat de verantwoording van de bouwkosten en de kosten van in richting van het gemeentehuis hem nog al tegenvielen, althans het voor rekening van de gemeente komende aandeel. Be sloten werd bouwgrond te verkopen aan J. Simpelaar-du Burck, aan de Burgem. van Houtestraat, aan A. P. Vermeulen aan de Zandstraat en aan S. Oreel aan de Noordwal. De raad besloot van het waterschap „Het vrije van Sluis" een gedeelte van de Brugsevaartdijk in be heer en onderhoud over te nemen tegen vergoeding door het waterschap van f 2000.en de Tragel weg tegen een ver goeding van f 4670,Tegelijk werd be sloten het gedeelte Noordelijke Brugse vaartdijk te gaan verbeteren, terwijl B. en W. machtiging werd gegeven de plan nen tot verbetering voor te bereiden. Er is goede kans dat dit werk in D.A.C.W.- verband zal worden uitgevoerd. Wielerkoers. De wielersport vereniging ..Luctor et Emergo" organiseerde Zaterdag op het Kroorwijkparcours e°n internationale wielerwedstrijd voor amateurs en onaf- hankelijken. Het is een spannende wed strijd geworden, waarbij vooral Piet Rentmeester uit Ierseke van zich deed spreken. Er verschenen 17 renners aan de start, waar de renners te horen kre gen dat er veel premies waren. Juist door het jachten op deze premies ontstond een vinnige strijd, waarbij uiteindelijk Verstraete wist te zegevie ren. De uitslag was: 1. Fmiel Verstraete, Eede (100 km. in 2 u. 8 min.)2. Emiel Lambrechts (B i 3. Piet Rentmeester, Ierseke: 4. Dick Groeneweg, Numansdorp; 5. Piet van As, Roosendaal: 6. Edmond Lambrecht fB.)7. Willy de Sutter (B.)8. C. Raas, 's-Heerenhoek; 9. C. van Espen. Axel: 10. G. Deegens. Middelburg; 11. A. van Aert. Zundert; 12. C. Snepvangers, Zun- dert: 13. R. Gijsel (B.); 14. A. de Paepe (B.)15. W. de Greve (B.)16. J. Vos, Roosendaal. S. van Hoeve uit Goes had de strijd gestaakt. Breskens Visserij voorlichtingsavond. Vrijdagavond organiseerde de visserij- vereniging „Ons Belang" te Breskens een voorlichtings- en filmavond in zaal „Casino" voor de vissers en verdere be langstellenden. Voorzicter C. Kosten kon in zijn ope ningswoord naast het voltallig college van B. en W. een goed bezette zaal wel kom heten. Vervolgens kreeg de heer Van Aken van de Lips scheepsschroevenfabriek te Drunen het woord, die een interessante causerie hield over het vervaardigen en het gebruik van scheepsschroeven bij verschillende scheepstypen. Naar aan leiding van door hem vertoonde licht beelden volgde men de ontwikkeling van de scheepsschroef van de allereerste modellen tot de huidige reuzenschroe- ven voor de modernste supertankers. Ook de moeilijkheden, slijtage, breu ken, e.d., die men met schroeven kan tegenkomen, werden door de spreker, die ter zake zeer deskundig bleek te zijn, belicht. Na de pauze, waarin een verloting werd gehouden, werden een drietal films gedraaid, t.w. een instructiefilm over de werking van een motor, een film over de visserij in Engeland en een schitterende kleurenfilm in Afrika over de insecten en hun bestrijding. Eerste werkzaamheden voor nieuwe Str andboulevard begonnen. Nu de nieuwe Strandboulevard te Bre. kens gegund is, zijn reeds gistermor gen de werkzaamheden begonnen met het opruimen van de bestaande bun kers. Vergadering K.V.P. Zondag zal de adeling Breskens van de K.V.P. haar jaarvergadering houden. In deze vergadering zal een bestuurs verkiezing plaats hebben, daar regle mentair het gehele bestuur zal aftreden. Muziekonderricht. Getracht zal worden om in Breskens gedaan te krijgen dat leerkrachten van de Zeeuwse muziekschool muziekonder richt geven. In verband hiermee zal Woensdag 7 October a.s. een vergadering worden gehouden in het jeugdgebouw „De Uit komst," waartoe alle ouders van Bres kens en omstreken, die hun kinderen muziek willen laten leren, worden uit genodigd. De directeur der Zeeuwse muziekschool, de heer Stam, zal op dere vergadering aanwezig zijn om de nodige inlichtingen te verstrekken. Schoondijke Benoeming. De heer F. Versprille, adjunct-com mies ter gemeente-recretarie te Schoon dijke, is met ingang van 15 November benoemd als commies te Kloetinge. Gezellige middag. Te Schoondijke werd door de „Bond ouden van dagen" een gezellige middag georganiseerd in het Ger. Jeugdgebouw De voorzitter, de heer Rookus, opende de middag met een hartelijk welkomst woord. Een speciaal woord van welkom richtte hij tot de heer Burgemeester der gemeente Schoondijke en tot de le den van de Vlissingse muziekschool, welke de middag zouden verzorgen. De heer Leenhouts, rayonbestuurde1' van de Bond van ouden van dagen, sprak een kort woord tot de aanwezige oudjes en wees hun op het grote belang zich aan te sluiten bij de Bond. Met een vlot en goed programma wis ten de leden van de Vlissingse muziek school de oudjes een gezellige middag te berorgen. Aan het eind van de middag- had de heer Rookus dan ook een aan gename taak. Een ieder ging in de beste stemming naar huis, zodat de voorzitter bij zijn slui tings woord gerust namens allen een hartelijk woord van dank mocht spreken voor het gebodene. Retranchement Naar de politie. De heer H. Zwier Jr. is per 1 Oct. j.l. aangesteld bij de Gemeentepolitie te Rotterdam. Collecte. De collecte voor de Nationale Reclas sering bedroeg in de Vrij Evang. Kerk f 26,82 en in de Herv. Kerk f 35,81. Geslaagd. De heren F. de Vries en Tj. Stolte te Retranchement slaagden te 's-Graven- hage voor het examen grenscommies. Bibliotheek geopend. De dorpsbibliotheek te Retranchement is Donderdag j.l. weer geopend. De Cen trale Bibliotheek voor Reizende Biblio theken zorgde voor een flinke aanvul ling, terwijl ook uit eigen middelen een aantal nieuwe werken werden aange schaft. In verband met het vertrek van de heer W. Kuijs zal mevr. S. Risseeuw- Risseeuw zich voortaan met de uitdeling belasten. Toneelstudie. De toneelgroep „Ons Genoegen" tc Retranchement heeft het toneelwerk „De vreemdeling" van Ant. Coolen in studie genomen. Waterlandkerkje Aanrijding. Op het fietspad langs de weg Oost burg-Waterlandkerkje gebeurde nabij Waterlandkerkje een ongeval, waarbij de jeugdige v. H. te Breskens een lichte her; enschudding opliep. Een bromfiet ser, komende uit de richting IJzendijke, kwam in botsing met de fietser v. H., die uit tegenovergestelde richting kwam. Van H. bleef bewusteloos liggen. Dr. Rozemeijer uit IJzendijke, die gewaar schuwd was, constateerde een lichte hersenschudding. Van de bromfietser viel echter geen spoor te bekennen, die had, voor iemand hem kon herkennen, het hazenpad ge kozen, hetgeen zeer laakbaar is. Waarschuwing De voorbereidende werkzaamheden aan de duinen te Breskens zijn begonnen. Een der eerste werkzaamheden is het ruimen van de aanwezige bunkers. Van tijd tot tijd zullen gedeelten van de bunkers met springstoffen worden vernield. Alvorens met het laten sprin gen aan te vangen, worden drie stoten met de stoomfluit gegeven. Een ieder wordt dringend aangeraden zich niet in de omgeving van de werken te begeven of er zonder noodzaak te verblijven. Vismijn - Breskens Week van 20 t.e.m. 26 Sept. 199 kg. bot 631 kg. tong 144 kg. rog 123 kg. kabeljauw 46 kg. wijting 28671 kg. export garnalen 1547 kg. binnenland garnalen DUIVENSPORT Duivenver. Nog Sneller" te Breskens. Uitslag tijdvlucht Eede op Dinsdag 27 Sept. j.l. 1. W .Verstraeten, 19 m. 22 sec.; 2. W. Fenijn, 20 m. 35 sec.; 3. Iz. Riteco, 21 m. 10 sec.; 4. C. J. van Opdurp, 21 m. 22 sec.; 5. A. de Hulster, 21 m. 32' sec.; 6. Jac. Jacobs, 22 m. 6 sec.7. Ko Quaars, 22 m. 15 sec.8. P. van de Walle, 22 m. 18 sec., 9. Joh. Pijcke, 22 m. 21 sec.; 10. W. Bruijnooge, 22' m. 21 sec. ;11. M. de Reu, 23 lil. 11 sec.; 12. J. Faas, 23 m. 13 sec.; 13. I. Quaars, 24 m. 9 sec.; 14. A. v. d. Voorde, 24 m. 11 sec.;15. J. Klaaijsen, 24 m. 12 sec.; 16. J. Wisse, 24 m. 20 sec. FILMNIEUWS Casino Bioscoop te Berskens presen teert U Zaterdag 3 Oct. om 8 uur de prachtige verfilming van de roman van Emile Zola „Nana," met de wereldver maarde Franse artisten Martine Carol en Charles Boyer. Een aangrijpend film werk. waarin het verhaal zich uitwerkt tot een geweldige climax, die een onver getelijke indruk bij U zal achterlaten. Zondag 4 Oct. 4 en 8 uur Anne Baxter in -Jacht op een schaduw". Een avon tuur met geweldige spanning, een strijd op leven en dood zonder pardon en zon der genade. Woensdag 7 Oct. de grote wildernis film in kleuren „Liane, het meisje uit het oerwoud" met Marion Michael en Hardy Kruger. Het verhaal van het blan ke meisje, opgevoed door een wilde Afri kaanse stam. U hebt avonturenfilms ge zien en liefdesverhalen gelezen, maar dit genre film is weer iets heel nieuws. Voetbal 4e klasse H. BiervlietLuctor 34; Koewacht-- 's-H. Arendskerke 22; SteenRia W. 42; ClingeBreskens 10. De stand is nu: Clinge 3 3 0 0 6 8—2 Lewed. Boys 3 3 0 0 6 105 Steen 4 3 0 1 6 14— 6 Ierseke 2 2 0 0 4 11— 2 Breskens 3 1113 92 Oostburg 3 1113 36 Luctor 4 1 1 2 3 7—13 Koewacht 3 0 2 1 2 56 's-H. Arendsk 3 0 12 1 411 Biervliet 3 0 0 3 0 7—14 Ria W. 3 0 0 3 0 3—14 In verband met de Interlandwedstrijd HollandBelgië is er voor Zondag a.s. geen programma vastgesteld. Collecte V.V.H. Getrouw aan de traditie zal ook dit najaar de Nederlandse Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening op verzoek van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk de Zeeuwse Collecte organiseren, die dil jaar gehouden zal worden in de periode van 5 t.e.m. 11 October a.s. De opbrengst zal besteed worden voor 3 doeleinden: 1. vacantieweken ver moeide huisvrouwen; 2. om een aantal chronische bedlegerige patiënten, die in een inrichting of ziekenhuis worden verpleegd, in de gelegenheid te stellen een vacantietocht mee te maken met de Rodekruis-boot de „J. Henri Dunanr'; 3. Anjerfonds Zeeland, terwijl evenais in vorige jaren 20 pCt. van de plaatselijke netto-opbrengst ter beschikking zal won den gesteld voor plaatselijk maatschap pelijk werk. Fa. SMOOR DE HULSTER

De Schakel | 1959 | | pagina 2