BOBBE £&mwvteaa alg. nieuws blad alg. nieuws voor west zeeuws-vlaanderen feuilleton Het Meisje uit de Molenpolder de ïchakel >40 Jaar%att(r - Nr. 733 ,bl 37o9ÏH 'I99fl VRIJDAG 2 OCT. 1959» 9p lOG D8/1.BV sb'/Alirloz 9VT3' 89m 13ra nolsrfoa Jo'jo ,fi95lniv .Ly 9'§fil3 foofts/ 89rn Ü9T; V899lV isd nsA Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs: ïSjJeuf f 1,10 p. kw.franco p. post Prijs der advertenties 9 g:-.w 10 ct. p. mm.bij abonn. korting; Advertenties met brieven onder nr. 1 of bij ons te bevragen 10 ct.(è^ra,-;.' Telefoon 429 30 T93f b m 19". ob £13 §ni3J T9b9i m 9J09.rI' DRUKKERS-UITGEVERS:* Fft SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.n» - GIRO 358296, 'I r -hO. Plaatselijk Nieuws Biervliet Afscheid Zuster Wijna De wijkverpleegster van het Groene Kruis voor Biervliet en Hoofdplaat, Zr Wijna, gaat per l October a.s. de ge meente verlaten, wegens het aanvaar den van de functie van directrice van een rusthuis voor bejaarde verpleegsters in Heemstede. Vrijdag j.l. nam het volledig bestuur van het Groene Kruis voor Biervliet en Hoofdplaat, alsmede het college van B. en W. van Biervliet, afscheid van Zr. Wijna in het wijkgebouw van het Groe ne Kruis, aan de Tuinstraat. De heer M. Maas, voorzitter van de Groene Kruisvereniging, die de aanwe zigen eerst een hartelijk welkom had toegeroepen, sprak woorden van waar dering voor het werk, dat Zr. Wijna ge durende de tien jaar van haar verblijf in Biervliet voor de leden heeft verricht Het bestuur heeft gemeend haar waar dering op geen andere wijze tot uitdruk king te hebben kunnen brengen dan thans wordt gedaan. Als eerste geschenk overhandigde voorzitter Maas 'n prach tige schilderij van de schorren aan de Paulinahaven. Voorts een waardevol tinnen theeservies en tot slot nog een enveloppe met inhoud. Deze geschenken heeft men aan kunnen bieden uit de op brengst van een inzameling, welke voor dit doel gehouden werd onder de leden. Datgene wat over was werd onder cou vert aangeboden. De heer Maas zei, dat de opbrengst van de inzameling voor het afscheidsgeschenk wel op bijzondere wijze de waardering onderstreept, die de leden voor het werk van Zr. Wijna hebben. Hij betrok voorts nog de huis genote van Zr. Wijna, n.i. Zr. M. Oosten rijk in zijn dankwoorden. Zij is steeds een goede vriendin voor Zr. Wijna ge weest, wat het werk van het Groene Kruis in algemene zin ten goede is ge komen. De heer Maas overhandigde Zr. Oostenrijk een bloemenmand. Hierop dankte Zr. Wijna voor de haar bewezen eer en zei diep getroffen te zijn. De burgemeester van Biervliet, de heer A. P. Kostense, dankte allereerst het bestuur van het Groene Kruis voor de uitnodiging hier aanwezig te willen zijn Spr. zei, dat het gemeentebestuur het vertrek van Zr. Wijna erg betreurt. Na mens het gemeentebestuur en de inge zetenen dankte hij haar voor al hetgeen zij in het belang van de gezondheid der ingezetenen heeft willen verrichten. Namens de gemeente bood de burge meester haar een geschenk aan in de vorm van een foto-boek over West Z. Vlaanderen. Tot slot richtte Dr. C. Kalkman zich tot Zr. Wijna. Hij wees er op, dat hij 4 jaar met de zuster heeft mogen samen werken. Hij was hierover bijzonder te vreden. Speciaal had hij grote waarde ring voor het vlotte verloop van de con- sultatiebureaux. Na dit meer officiële gedeelte bleet het gezelschap nog lange tijd in gezel lige sfeer bijeen, aan het einde waarvan ieder persoonlijk afscheid van Zr. Wijna en haar bejaarde vriendin Zr. Oosten rijk nam. Tijdelijke wijkzuster. Door het vertrek van zuster Wijna naar Heemstede, dreigde „Het Groene Kruis" voor Biervliet en Hoofdplaat in moeilijkheden te geraken, omdat het niet gemakkelijk is zo een twee drie een opvolgster te benoemen. Gelukkig is zus ter Van Noort uit Aalsmeér bereid ge vonden gedurende een zestal weken te komen waarnemen. Gehoopt wordt nu, dat men in die periode in de vacature zal kunnen voorzien. Hoofdplaat Raadsvergadering De gemeenteraad vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester .A F. C. Temmerman. Afwezig was de heer V. de Ruijsscher. Onder de ingekomen stukken waren enkele goedkeuringen op eerder, geno men raadsbesluiten. Als eerste West Z.- VI. gemeente boden B. en W. de raad de gemeentebegroting 1960 aan. Binnen enkele weken zal de begroting in de raad behandeld worden. Na een uitgebreide discussie ging de raad accoord met het 100 pCt.-plan van de Waterleiding-Mij. Wethouder Blaakman hield, voor het zover was, een gloedvol betoog, waarin hij stelde dat uit oogpunt van volksge zondheid hard nodig is, dat water voor ieder huis en voor elk bedrijf beschik baar komt. Vooral nu de droogteperiode aanhoudt, is juist op die bedrijven waar voor het vee veel water nodig is, water leiding onmisbaar gebleken. De meeste bewoners van aansluitbare percelen wil len dan ook gaarne op het waterleiding net aansluiten. De raad voteerde he; voor Hoofdplaat niet geringe bedrag van f 2500,per jaar voor de tijd van 30 jaar. De heer Dekker informeerde of het waterleidingplan geen Rijksbijdrage krijgt. Uit het antwoord bleek, dat dit thans nog niet het geval is. Mocht dit in de toekomst gebeuren, dan zal de bij drage van de gemeenten, welke aan het 100 pCt.-plan deelnemen, opnieuw beke ken worden. De voorzitter deelde nog mee, dat ook de landbouworganisaties alle medewerking geven aan het plan, dat in zijn geheel een grote verbetering betekend voor West Z.-Vl. De finan ciering van het plan zal moeten ge schieden uit de gewone dienst. Hiervoor hoopt men wel een extra bijdrage uit het gemeentefonds te verkrijgen. Voor het geschenk van de Zeeuwse gemeenten, dat aangeboden zal worden bij de ingebruikname van het Provincie huis, in de vorm van een muurschilde ring, werd een bedrag van f 0,05 per in woner beschikbaar gesteld. Uit het controlerapport van het on langs te Hoofdplaat gehouden onder zoek op long-t.b.c. bleek, dat van de 663 personen welke onderzocht werden, er 6 voor een nader onderzoek werden op geroepen. Hiervan bleken er twee besmet te zijn. De Provinciale Bond van het Wit-Gele Kruis vroeg voor haar afdeling geeste lijke Volksgezondheid een verhoging van de jaarlijkse bijdrage. De raad hield op voorstel van B. en W. echter het been stijf en voteerde niet meer dan het reeds beschikbaar gestelde bedrag van f 50, per jaar. Het Centrum van het Wit-Gele Kruis en het Groene Kruis kregen voor de afdeling Kraamzorg een verhoogde bijdrage van f 0,05 per inwoner, welke onder haar verzorging valt. Aan de heer Westendorp uit IJzendij- ke, hoofd van de keuringsdienst voor vlees en vee, werd op zijn verzoek, we gens een benoeming elders, eervol ont slag verleend, met dank voor de vele aan de gemeente bewezen diensten. De heer H. A. M. van de Vijver uit Biervliet, die jaren lang fungeerde als plaatsvervanger, werd met algemene stemmen tot zijn opvolger benoemd. Voor het drogen van de brandweer- slangen werd het v.m. transformator - huisje van de P.Z.E.M. aangekocht voor het bedrag van f 100, Uit een vraag van de heer Thomaes bleek, dat dit huisje niet in de weg staat als het uitbreidingsplan verwezenlijkt zal worden. Besloten werd ruimte te creëren in het uitbreidingsplan. Er zijn bouwlustigen, en voor deze mensen zal een gedeelte aan de Langeweg bouwrijp gemaakt worden. De raad voteerde voer riolering, straten, etc. de benodigde gelden. Sluis Raadsvergadering. De gemeenteraad kwam Maandag avond in spoedeisende vergadering bij een om de begroting 1959 te wijzigen in verband met de kosten, verbonden aan de gedeeltelijke uitvoering van het uit breidingsplan Zuiddijkstraat, waarvan de totale kosten op f 31.066,worden geraamd. Aan de Zuiddijkstraat zijn door bouwonderneming Van der Poel uit Terneuzen 24 woningen gebouwd in een aantal blokken. In het voorstel was be grepen de St. Janstraat en St. Pieter straat aan de overzijde van de Zuiddijk straat door te trekken. De voorz. zei, dat de grondverkopen voor de bouw der 24 woningen f 36.000,— heeft opgebracht, zodat er een batig saldo op de exploi tatie van f 5000,overblijft, welk be drag gereserveerd blijft voor nog andere voorzieningen, b.v. straatverlichting. Over één punt van het voorstel om uit de gemeentekas f 1800,te voteren voor het ophogen van het achterterrein der woningen ontstond een levendige dis cussie. Bij de verkoop der grond aan betrokkene was dit ook niet in de acte vastgelegd. De voorz. zei, dat bij de ver betering van de St. Annastraat, het vo rig jaar, veel grond over was en dat er van deze grond beschikbaar was voor Van der Poel. Wat daarvan de reden was kon de voorz. niet zeggen, maar toen al een gedeelte aangevoerd was, kon men bij de bouwerij van Van der Poel geen grond gebruiken. Toendertijd zou het vervoer de gemeente niets hebben ge kost. Nu kost het f 4,50 per m3. B.enW. waren van mening, dat men de bewo ners van deze verkeerde planning niet de dupe mag laten worden De raad ging met het voorgestelde ac coord en B. en W. zullen met Van der Poel inzake de spreiding der grond nog contact opnemen. Voorts werd na enige discussie besloten in de Zuiddijkstraat een drietal straatlantaarns te plaatsen, waarvan 1 nachtlantaarn. B. en W. zullen een en ander in nauw overleg met de P.Z.E.M. nader voorbereiden. Met betrekking tot het 100 pCt.-plan zei de voorzitter, dat er voor Sluis wel niets van zal komen. Aan de eigenaars van de 48 nog niet aangesloten percelen heeft de gemeente een schrijven gericht over het 100 pCt.-plan en verzocht te willen berichten of ze er mee accoord H b.c.CT9"ln9Drn-- 9-icdr cri98T9l imo?f9;V'T .en, 3 TT Sb sm Het zal voor U eeny^hjg zijn een keuze te doen uit-pmeinnu r< gevarieerde mantelcol^ptj^^L Alle mantels zijn van 5 kwaliteit, hebben een goétfë pasvorm en zijn prachtig n' afgewerkt. Reeds vanaf f 9~ï,êQ brengen wij diverse gezellige mantels. (evlfidt Wij vestigen uw aandacht op onze mantels in cashmere/ lama, vicuna en andere exclusieve kwaliteiten. Wij willen U ook enkelen modetips voor de a s. winteiJ geven. nsfie' 9m-3t JxuuaïLet ti-r grote kragen bontgarnering, zoals wasbeer, opossum, vos. Verder persianer, zeehond, Indisch lam en nertsstaarten. bouclé en langharige mohair stoffen. de tinten lila, mosgroen, geelkoper, zwart, grijs en marine. Voor uw betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in VlissingenÜ 9' 10 isi konden gaan. Alhoewel de termijn voor de enquête reeds verstreken is, is van even meer dan de helft der aangeschre venen antwoord ontvangen, waaronder nog een aantal afwijzingen voorkomen. Nieuwvliet Vergadering Nederl. Bond van Plattelandsvrouwen. Maandag j.l. vergaderde de afdeling Nieuwvliet, Zuidzande en Cadzand van de Nederl. Bond van Plattelandsvrou wen, onder leiding van mevr. Everwijn voor de eerste maal in dit winterseizoen in de „Stadsherberg" te Nieuwvliet. De 9f opkomst was bijzonder groot. Onder, ihet motto „Doe het zelf" begint er een cur sus kleine karweitjes in Zuidzande. Ook voor de gymnastiek waren genoeg deelneemsters en die start op 5 Oct. a.s. Er werd besloten om f 1,- per lid af te dragen voor de actie „Ons huis". Met de Z.L.M.-tentoonstelling heeft de afd. niet alleen succes gehad, maar ook nog een financieel voordeel, aldus het ver slag. Na de pauze was het woord aan de door HENK VAN HEES WIJK. 11 „Nu," gaf hij toe. „u moet het natuur lijk zelf weten. Ik zeg nogmaals, het hangt hoofdzakelijk van de verpleging af. Mocht de wond toch weer gaan bloeden, dan moet u het gaas nat ma ken met het water uit deze fles en elke keer vernieuwen. Als hij spreken wil, moet u het hem beletten". Intussen was ook de boer door een der knechts gewaarschuwd en van het land teruggekeerd. Met grote passen liep hij door het achterhuis op de ka mer toe, waar hij bijna tegen de dok ter opliep, die hem op de drempel tegen kwam. Van der Velde, die de boeren uit deze streek alle kende, drong van Elk kalm terug de keuken in en sloot de deur achter zich dicht. „Kalm aan, van Elk," zei hij rustig. „Je zoon kan op het ogenblik geen op winding verdragen, 't Is gelukkig niet zo erg als het aanvankelijk leek. Met een goede verpleging zal hij er boven op komen". „Maar mag ik mijn zoon geen eens even zien?" „Dat mag u," antwoordde de arts, „wanneer u maar kalm blijft. Hij kan elk ogenblik weer tot bewustzijn komen en dan mag hij geen verschrikte of angstige gezichten om zich heen zien begrijpt u?" De boer knikte stom en daarna keer de de dokter weer terug naar de zieken kamer, vergezeld van de vader. Dirk lag nog steeds bewusteloos. Het bleke gezicht stak sterk af tegen de vleeswonde op de wang. Aan de sponde zat Heieen en deze keek heel even mei. een schuwe blik naar de boer, die bin nengetreden was. Toen, bij het zien van het angstige gelaat van de oude man, verdween de schuwheid vanzelf. Er was steeds een ongeziene kloof ge weest tussen de Groningse wees en de machtige Belboer. Van Elk had haar, ondanks de bescherming van z'n zoon en z'n vrouw, steeds behandeld als een gewone boerendienstbode. Ja, hij had niet nagelaten om met een schampere opmerking haar in het bijzijn van an deren, te vernederen, doch nu scheen het alsof die kloof plotseling was over brugd geworden. Sprakeloos staarde de boer enige ogenblikken naar het schijn baar levenloze lichaam van zijn anders zo krachtige zoon. Toen wenkte de dok ter en beduidde hem, dat het beter was dat hij heenging, want Dirk begon zich enigszins te bewegen. Toen boog de Bel boer, de grootste en machtigste man van de gehele Molenpolder, zich voor over, greep Heleen's hand, waarop een traan viel en zei hees: Heieen, zorg goed voor hem, het is mijn enige Dan strompelde de man, die plotse ling jaren ouder scheen geworden, lang zaam heen, terwijl Heieen alleen ach ter bleef bij Dirk. Enkele ogenblikken, nadat de deur zich achter de boer en de dokter had gesloten, opende Dirk z'n ogen en staar de met verwonderde blikken naar He- leen, die met kloppend hart zat te kij ken. Toen, met een pijnlijke kreet, poog de hij z'n hand naar de slaap te bren gen, maar Hel een belette het hem en legde z'n hand weer zacht terug op het dek. „Je moet kalm blijven liggen, Dirk en je hoofd niet bewegen en evenmin praten". „Maar," begon hij. Ze legde haar hand op z'n mond. „Stil Dirk, je hebt een klein ongelukje ge had in de varkenstal, weet je wel? De balk viel langs je hoofd. Je hebt een wondje aan je slaap en als je je hoofd en je mond stilhoudt, is het in een paar dagen weer dicht. Doe je het niet, dan begint het opnieuw te bloeden. Als je wat nodig hebt, kijk je maar aan en je zult eens zien, hoe goed of ik gedach ten kan lezen". Hij zuchtte diep, sloot z'n ogen om ze kort daarna weer te openen. „Wil je wat te drinken hebben? Stil, je hoofd niet bewegen. Zie je wel, dat ik goed kan raden?" Ze schonk een beker met melk in en bracht die aan z'n lippen. Langzaam, met korte teugen, dronk hij tot de beker leeg was. „Ziezo, Dirk," zei ze opgewekt, „als je nu eens een poosje ging slapen? Dat zou niet kwaad zijn. Maak je maar ner gens ongerust over, ik blijf bij je". Dirk zuchtte nogmaals, tastte met zijn hand over de dekens, tot hij de hare gevonden had, hield deze vast en viel kort daarna in een rustige slaap. Intussen werd in het achterhuis in sombere stemming de maaltijd gebruikt- De staljongen vertelde terloops aan de boer, hoe hij Dirk gevonden had. „Ik was net naar de sloot geweest om een paar emmers water te halen, toen ik vanuit de varkensstal een gil hoorde. Ik zette de emmers neer en ging direct naar de stal en daar lag de jonge boer voor de deur met een dwarsbalk over z'n hoofd, terwijl het bloed over zijn gezicht liep. Ik riep dadelijk Heieen en een paar knechts. De knechts hebben de balk op"ij gelegd en Heieen heeft de wond uitgewassen en „Maar," onderbrak de boer dit relaas, „hoe komt die balk "O zo los te liggen, dat-ie gevallen is?" De staljongen haalde de schouders op. „Dat weet ik niet," antwoordde hij. „Zo ver ik weet, is dat nooit gebeurd, zo lang Thijs de varkens verzorgde". ,,'t Is maar goed," merkte een der an-

De Schakel | 1959 | | pagina 1