gevraagd uitstel van de opleveringster mijn was gegeven. De heer Goedhals merkte nog op, of B. en W. er soms be lang bij hadden, dat de heer Carels uit het visserijcomité verdween, daar uit de boezem van B. en W. een voorstel was gedaan voor een nieuwe voorzitter. Dit werd van achter de tafel ten stelligste ontkend. Tentoonstelling te Breskens wordt door Staatssecretaris van Econ. Zaken geopend. De tentoonstelling „Dit maakt Zeeuws- Vlaanderen", welke in November a.s. te Breskens gehouden zal worden, zal dooi de Staatssecretaris van Econ. Zaken ge opend worden. Met deze tentoonstelling wordt beoogd de aandacht van overig Nederland op Zeeuws-Vlaanderen te richten. Ballonwedstrijd. Uitslag van de ballonwedstrijd op 15 Augustus 1.1., ter gelegenheid van de visserijfeesten: le prijs, Sjakie Langedijk, Hardings- veld-Giessendam. Ballon gevonden in Lyngdal (Noorwegen). 2e prijs, Carla v. Espen, Schoondijke. Ballon gevonden in Döhlbergen, Verden (Duitsland). 3e prijs, Annie Ekkenbus, Nieuwe Sluis, Breskens. Ballon gevonden in Osterholz, Bremen (Duitsland). 4e prijs, Frans Vervaet, Breskens. Ballon gevonden in De Koog (Texel). 5e prijs, Johnny de Vriend, Breskens. Ballon gevonden in Garderen. Brand aan boord van de BR 48. Omstreeks twee uur Zaterdagmiddag ontstond aan boord van het vissersvaar tuig BR 48, liggende in de haven, brand bij het laten draaien van de motor. De brandweer, die onmiddellijk na het sirene-geloei ter plaatse was, wist het vuur met enkele stralen te blussen. De motor van het vaartuig liep zware schade op. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gemeente te Breskens door Ds. F. J. Veldman te Colijnsplaat. NIeuwvlIet Serenades. Zaterdagavond j.l. bracht de muziek vereniging „Nut en Genoegen" een 3-tal serenades ter gelegenheid van de ver jaardagen van een drietal leden, die reeds vanaf de oprichting van de mu ziekvereniging lid zijn. De eerste sere nade werd gebracht aan de heer Iz. Schijve, ter gelegenheid van zijn 85e verjaardag, in de hoop dat hij nog vele jaren medelevend lid zal kunnen blijven. De tweede serenade was bestemd voor het oud-werkend lid en thans ere-voor- zitter, de heer P. Luteijn, die 73 jaar werd. De derde serenade werd gebracht aan de heer P. Brakman bij zijn 74e ver jaardag, voor de vele jaren dat hij zijn beste krachten als lid en penningmees ter aan de muziekvereniging heeft ge geven. Verkeersongeluk. Op de kruising van de Provinciale weg en de Zuidzandse weg, nabij het postkantoor te Nieuwvliet, had een aanrijding plaats tussen een auto en een bromfiets. De auto, bestuurd door de heer G. G. uit Groede, kwam uit de rich ting Sluis en reed in de richting Groede. Op het moment dat hij de wegkruising naderde, kwam uit de richting Zuidzan- de op de bromfiets Zuster v. d. P. uit Middelburg. Beiden kwamen tegelijk op het kruispunt en botsten tegen elkaar, waardoor Zuster v. d. P. kwam te vallen en vrij ernstig werd gewond. Na de eer ste hulpverlening door de E.H.B.O. uit Nieuwvliet en Dr. Jansen uit Groede. werd zij naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd. De Rijkspolitie stelde een on derzoek in naar de schuldvraag. Waterlandkerkje Geslipt.. De bocht bij het „Kanonhof" te Wa terlandkerkje begint zo langzamerhand berucht te worden. Ook Zaterdagmid dag kwam er een Belgische auto uit de richting Oostburg, die in deze bocht veel daarover wat verbandgaas. Voorzichtig haalde de arts het propje uit de wond. die nu weer begon te vloeien. Intussen bracht Heieen de nog steeds huilende boerin naar de keuken, waar het meren deels der knechts en meiden met be drukte gezichten stond te kijken. Daar het inmiddels etenstijd was geworden, wist men niet wat te doen: doorgaan met het werk of wachten op het eten. Heieen begreep wel dat de boerin, die handenwringend in het grote achterhuis heen en weer liep, voorlopig niet aan eten dacht en daar ondanks alles het werk toch z'n gewone verloop moest hebben, verzocht zij aan enkele meiden alvast maar de maaltijd gereed te ma ken. Daarna ging ze weer terug naar de kamer, waar dokter van der Velde nog steeds bezig was met het slachtoffer. Hij had voorzichtig het haar bij de wond weggeknipt en legde, evenals Heieen had gedaan, een prop gaas op de wond met een paar stroken hechtpleister. Het meisje, dat zich tot nu toe voorbeeldig had beheerst, keek de arts met angstige ogen aan. „Wat dunkt u er van, dokter? Is het erg?" De aangesprokene haalde de schou ders op. „Een wond aan de slaap is altijd gevaarlijk en vooral zo'n groot gat als dit. Voorlopig moet hij dag en nacht bewaakt worden, want hij mag het hoofd niet omdraaien. Hij moet met z'n te hard reed. De gevolgen waren fataal. De D.K.W. slipte in de bocht en vloog met een klap tegen een boom. Het ach terste gedeelte van de auto werd geheel ontwricht. Gelukkig was, dat behalve de bestuurder geen passagiers in de auto zaten. De chauffeur, de heer L. uit Ber gen, had een grote wond in het gelaat en klaagde over pijn in de borst. Daar het stuur geheel omgebogen was en de bestuurder hiertegen met de borstkas beklemd gezeten had, achtte Dr. Lievens uit IJzendijke overbrenging naar het ziekenhuis te Oostburg raadzaam. Nog een Belgische auto, komende uit de richting IJzendijke, slipte in dezelfde bocht en vloog tegen een boom. De ma teriële schade was aanzienlijk. De enige inzittende, de heer B. uit Berchem bij Antwerpen, werd licht gewond. Geslaagd. Aan de Rijkskweekschool te Middel burg slaagde de heer C. M. Jansen alhier voor het examen volledig bevoegd onder wijzer. IJzendijke IJzendijke huldigt zijn kampioenen. 't Was feest Zaterdagmorgen op de markt te IJzendijke. Veel vlaggen waren uitgestoken, en IJzendijke's gloednieuwe drumband stond aangetreden. Al deze eer golden een zevental paarden. Het allerbeste wat Nederland op dit moment aan paarden kan opbrengen, IJzendijke's trots en glorie. Maar dit zevental ver droeg maar slecht het lawaai van de drumband. Vooral de merrie van de heer Haverbeke draaide wat nukkig in het rond. Haar baas heeft nachten vóór de tentoonstelling er niet van kunnen sla pen. Het is me dan ook nogal iets, als je kans maakt op de grote paardententoon- stelling in 's Hertogenbosch de eigenaar te zijn van de kampioenmerrie. Nu, Za terdagmiddag, tijdens de officiële ont vangst op het raadhuis, was er van ze nuwachtigheid bij de drie eigenaars niets te merken. Nu waren ze terecht toch wel erg trots op de behaalde resul taten, toen ze de hulde in ontvangst na men, die men hen in IJzendijke bereidde En terecht, want burgemeester Ficq merkte in zijn toespraak op, dat deze gelegenheid niet onopgemerkt voorbij mocht gaan. Immers drie kampioenen op één tentoonstelling, welke voor de paar denfokkerij in heel Nederland van zo grote betekenis is, is toch ook voor IJzendijke wel een unicum. Met enkele welgekozen woorden richtte de burge meester zich eerst tot de heer G. Doens, die met een eigen gefokte hengst in Den Bosch het kampioenschap wist te be halen, alsmede de Gebr. Haverbeke, die dezelfde prijs met de merrie Hersa van Certain in de wacht wisten te slepen. Naast de forse Frits van Reigershoeve mocht deze bruine merrie er wel zijn. De stallen Dobbelaere wonnen wederom de eerste prijs met een uitnemende fok- groep. Nadat de burgemeester alle eige naars hartelijk geluk gewenst had met de geweldige successen, werden verver singen aangeboden. De heer J. C. Corne- lis sprak hierna als gewoon burger van IJzendijke namens de bevolking zijn welgemeende gelukwensen uit tot de drie eigenaars en vroeg tevens, onder grote hylariteit van het selecte gezel schap in de raadszaal, of het niet moge lijk zou zijn een huwelijk tot stand te brengen tussen Hersa en Frits, de kam pioen-hengst en de kampioen-merrie, dit om het nageslacht van de beide die ren zo goed mogelijk te doen zijn. On dertussen had het beroemde zevental een rondje gemaakt door IJzendijke voorafgegaan door de drumband. Het geheel werd besloten met het altijd weer spectaculaire opdraven van de fokgroe- pen en kampioen-hengst en -merrie. Cadzand Brand. In een salonwagen, staande te Cad- zand-Bad, is Maandagmorgen brand uitgebroken doordat de vlam in een pan met frituurvet sloeg. In korte tijd stond de wagen, bewoond door de fam. J. de G., in lichte laaie. Het vuur sloeg daar bij over naar een tweede wagen, die eveneens een prooi der vlammen werd. Van de inboedel kon niets gered worden. gezicht in dezelfde houding blijven lig gen als hij nu ligt. Hij zal tegen de avond wel koorts krijgen en misschien gaan ijlen. Het is wel moeilijk, maar u moet proberen elk spreken tegen te gaan Elke beweging van de kaak kan de won de weer doen bloeden. Hij moet de mond zoveel mogelijk gesloten houden. Het voedsel moet vloeibaar zijn. We zullen hem nu maar eerst goed leggen". Toen dit gebeurd was, vervolgde de arts: „Vanavond kom ik nog even kij ken. Het beste zal zijn een verpleegster te nemen om bij hem te waken". Heieen keek de dokter strak aan „Ik zal hem verplegen, dokter". Hij keek verwonderd. „Maar de jonge boer moet onafgebroken dag en nacht bewaakt worden, opdat hij zich niet kan omkeren". „Hoe lang moet dat achtereen gebeu ren, dokter?" vroeg ze. „Nu zeker de eerste vijf dagen; het zal er van afhan gen of hij al dan niet koorts krijgt en of hij gaat ijlen". Zover ik weet, heeft hij een sterk ge stel dat nogal een stootje kan verdra gen". „Dan zal ik hem voorlopig zelf ver plegen," besloot het meisje. Hij monsterde haar met een forse blik; het meisje stond hem wel aan. Zij had iets zelfstandigs over zich in haar optreden en ze leek hem vastberaden. (Wordt vervolgd i Tot na de middag is de brandweer bezig geweest met de nablussing. Korte tijd later werd de brandweer opnieuw gealarmeerd, toen de tractor van dhr. A. L. in de Badhuisweg in brand stond. De brandweer werd het vuur meester, maar de tractor was ge heel vernield. Retranchement Collecte. De collecte voor het Koningin Wilhel- mina-fonds bracht f 41,02 op. Wandelsport. Zeventig personen hebben deelgeno men aan de wandelmarsen te Retran chement. Begunstigd door voortreffelijk weer hebben zij genoten van de mooie natuur in deze omgeving, daarbij moe heid en een enkele blaar vergetend. Naar gelang van de leeftijd legden zij 10, 15 of 20 km. af. Burgemeester J. A. Leenhouts was bij de start aanwezig. Na afloop van de tocht werd aan alle deelnemers een insigne uitgereikt. Er waren geen uitvallers. Voor enkele per sonen was deze wandelmars een onder deel van de eisen, die het H.L.O.-diplo- ma stelt. Herv. vrouwenvereniging In het bestuur van de Herv. vrouwen vereniging is enige wijziging gekomen in verband met het aanstaande vertrek van de secretaresse, mevr. Kuijs, naar Rotterdam. Mevr. Tijmstra-de Waal blijft presidente en mevr. Kornelis-van Hanegem penningmeesteresse. Mevr. Hennekeij-Willemsen wordt secretares se. Aan mevr. Kuijs werd een boekwerk aangeboden. Schoondijke Concert door „Flandria" Op uitnodiging van de V.V.V. gaf de accordeonvereniging „Flandria" Zater- lag j.l. een concert in de kiosk op de markt. De belangtelling hiervoor was, behalve uit Schoondijke, ook uit de om liggende gemeenten zeer groot. Na afloop dankte de voorzitter van V.V.V.de heer J. v. Baal, de orkestleden. De voorzitter van „Flandria" dankte het bestuur der V.V.V. voor het in het orkest gestelde vertrouwen en deelde mee, dat binnenkort ook weer zal wor den opgetreden voor de radiovia A.V.R.O. en K.R.O. Sluit Autobotsing. Op de Beestenmarkt te Sluis ontstond een aanrijding tussen twee Belgische personenauto's. Een der auto's kwam uit de richting Draaibrug en botste te gen een andere, die vanaf de linkerzijde vanaf de Beestenmarkt kwam en de Kapellestraat in wilde draaien. Meteen flinke deuk in het portier der auto die uit de richting Draaibrug kwam, liep de botsing nog goed af. Zuidzande Algem. vergadering Plattelandsvrouwen. De eerste algemene ledenvergadering van de Nederl. Bond van Plattelands vrouwen, afd. Zuidzande, zal worden gehouden op Maandag 28 Sept. O.a. ver meldt de agenda een bespreking over de deze winter te houden cursussen. Verder zal op deze vergadering door een chef-kok van de slagersvakschool in Utrecht een kook- en braaddemonstra- tie worden gegeven. Biervliet Tentoonstelling Oo/t- en Tuinbouw. De afd. Biervliet van de Mij, voorOoft- en Tuinbouw organiseerde in het gym nastieklokaal van de openb. lagre school A aan de Schoollaan een tentoonstelling van planten, bloemen, fruit en groenten, dit in samenwerking met de Oudercom missie en het Comité voor ouden van dagen. De heer M. Maas, voorzitter van de plaatselijke afdeling van Ooft- en Tuin bouw, opende met een kort woord de tentoonstelling en zegde alle inzenders, die naast de ouden van dagen en school kinderen, fruit, bloemen en planten ter opluistering hadden ingezonden, harte lijk dank. Door de droge zomer heeft de Mij. voor Ooft- en Tuinbouw er van af gezien de aangekondigde algem. ten toonstelling te Schoondijke door te la ten gaan en deze verschoven tot I960. Aan de ouden van dagen en de school kinderen werden indertijd met het oog op de tentoonstelling te Schoondijke floraliaplantjes uitgereikt, welke met veel zorg werden opgekweekt. Om hen geen teleurstelling te bezorgen heeft het bestuur van de afd. Biervliet, in samen werking met beide andere commissies deze tnetoonstelling op zeer korte ter mijn georganiseerd, aldus voorz. Maas. De jury, bestaande uit de heren J. P. Kaan, P. de Meijer en dhr. Moelker, as sistent van de Tuinbouwconsulent in Z. Vlaanderen, had geen gemakkelijke taak de inzendingen te waarderen. De uitslag was als volgt: Bejaarden: Fuchia's. P. Kornelis (Drie wegen) le pr„ Jac. Vonhout (Driewegen) 2e pr., G. van Poucke (Biervliet) 3e pr. Coleus: E. Mollet (Driewegen) le pr., C. Calon (Biervliet) 2e pr., Wed. Engels (Driewegen) 3e pr. Schoolkinderen: Gesneria: Miep Lijbaart, le pr.; Hanny Bliek, 2e pr.Ad. Schaap, 3e pr.Marijke van Doorn, 4e pr. Gloxinia's: Miep Lij - baart, le pr.Jenny Dees, 2e pr. ;Ad. Ar- donne, 3e pr.; Ad. Schaap, 4e pr. De mooie tentoonstelling werd door velen bezocht. Oostbnrg Aanbesteding. Door architect J. Kolff werd in hotel „De Éénhoorn" te Oostburg openbaar aanbesteed de uitbreiding met een les lokaal van de bestaande buitengewone lagere school aan de Noordwal te Oost burg van de Chr. Nationale Schoolver eniging „Immanuel". Ingeschreven werd als volgt: J. A. Hei-man, Oostburg f 39.550,- Verstraeten N.V., Oostburg f 36.500,- V. Verstraeten, Hoofdplaat f 35.100,- Fa. Maas, Breskens f 34.878,- A. Daansen, Oostburg f 34.700,- Fa. Bossand, Oostburg f 34.350,- P. F. Barra, Oostburg f 34.273,- P. Morel, Oostburg f 34.150,- F. Hoorikx, Sluis f 32.581,- Fa. Leenhouts, Sluis f 28.500,- De begroting bedroeg f 29.600. Reclametocht In het kader van de door de winke liersvereniging georganiseerde naj aars- verkoopactie, werd weer een reclame- tocht gehouden met pl.m. 60 versierde en reclame met zich meevoerende auto's Behalve alle West Z.-Vlaamse ge meenten werden in het Oostelijk deel ook Terneuzen, Hoek, Philippine, Sluis kil en Sas van Gent bezocht. Ook de te winnen hoofdprijs, een 4- persoons D.A.F.-auto, werd, zij het op een vrachtauto, aan het publiek ge toond. Algem. vergadering Het Vrijs v. Sluis". Het waterschap „Het Vrije van Sluis" begint voorbereidingen te treffen voor de dijksverhoging van Breskens tot de Braakmandijk. Deze belangrijke mede deling deed de Dijkgraaf, de heer J. B. Becu, tijdens de algemene vergadering van het waterschap, welke te Oostburg werd gehouden. Momenteel worden alle wetenschappelijke gegevens omtrent de dijkgronden verzameld. Prof. van Brum- melen uit Delft is opdracht gegeven om diepteboringen te doen en rapport uit te brengen over de ondergrond in het kust- vak Breskens-dijk Braakman. Deze voor bereidingen, welke onder de naam Delta- dijk verzameld worden, zullen nog wel even duren, zodat het ook tijd zal vergen eer de algemene vergadering voorstellen kunnen worden gedaan. De geul in het Zwin, die zich weer naar de zijde van de duinenrij verplaatst is vorige week wederom verlegd. Deze Zwingeul is enkele weken geleden het onderwerp van diepgaande besprekingen geweest in de Internationale Zwin-com missie. Deze besloot toen dat de zaak op korte termijn bekeken zou worden tus sen Belgische en Nederlandse Rijks waterstaatsambtenaren. In verband hiermede merkte de dijkgraaf nog op, dat het waterschap bereid is aan iedere oplossing van dit probleem mede te wer ken, mits de kas er niet door belast wordt en de duinenrij nabij hotel Noord zee niet wordt aangetast. In 1959 werd 130 km. wegvak in eigen beheer verbeterd. Een klein gedeelte hiervan werd aanbesteed. Voor de uit voering van dit werk werd een subsidie verkregen van de Cultuur Technische Dienst. Deze wegen zijn van een betere constructie dan de wegen welke slechts van wat verharding en een slijtlaag wer den voorzien. Totaal werd voor een be drag aan subsidie voor verbetering van wegen toegezegd f 143.000,De wegen welke met subsidie worden aangelegd kosten meer, doch zijn belangrijk beter dan de asfaltwegen. De verbetering van de Appelstraat stuitte de afgelopen zomer op verschil lende moeilijkheden. Voor dit werk was een subsidie toegezegd van f 55.000, welke door het waterschap was geaccep teerd. De raming voor het werk was f 131.000,—. De laagste inschrijver was echter f 152.000,—. Het verschil was te groot. De Technische Dienst van het- waterschap meende, dat men het in ei gen beheer zou kunnen doen binnen de raming. Het werk is nog niet geheel klaar, doch het ziet er naar uit, dat het geheel zal slagen. De Henricusweg langs de Steenoven zal eveneens verbeterd worden, waarvoor een subsidie van f 39.000,werd ont vangen. De afgelopen winter werd de Kruisweg te Hoofdplaat verbeterd. Dit werk stond niet op de vorige begroting, doch er kwam van de Hoofdplaatpoldei een aanbod om de helft van de normalt verbetering te betalen, mits deze weg op korte termijn van een vast wegdek zou zijn voorzien. De dijkgraaf had indertijd, toen dit aanbod kwam, opdracht gege ven dit werk uit te voeren en aldus zijn eigen woorden, mijn zonde in deze te biechten aan de algemene vergadering en alsnog goedkeuring te vragen voor dit werk. Gelijktijdig beloofde de Dijk graaf de algemene vergadering zo min mogelijk voor voldongen feiten te zullen plaatsen. De zeer belangrijke bijdragen, welke dit jaar ontvangen zijn voor de verbete ring van wegen door de Cultuur Tech nische dienst, zijn incidenteel gegeven. In verband hiermede heeft deze dienst gevraagd het wegenplan voor 1960 nu reeds op te stellen. De totale kosten van het wegenplan komen op f 5000.000,-. Het bedrag zal uitgestreken worden over een aantal jaren. Ondanks al deze hoge lasten is het tot nu toe gelukt, het dijk- geschot op f 56,- basislasten te houden per ha. Donderdag zou het bestuur van het Waterschap overleg gepleegd hebben met G.S. le. over de aansluiting van de weg OostburgSt. Margriete; 2e. het plan tot verbetering van de weg St. KruisWaterlandkerkje, waarvoor de afspraak is dat het Waterschap niets bijdraagt in de kosten; 3e. een nieuwe weg CadzandRetranchement met een nieuwe brug te Retranchement. Vooral de huidige noodbrug te R'ment verkeert in slechte staat. Als niet spoedig over eenstemming wordt bereikt, zullen nood-

De Schakel | 1959 | | pagina 2