CORSETTEN nr BOBBE imti Ra&fre ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Plaatselijk Nieuws O OSTBURG Voor uw uiterste verfijning der mode Voor U 'n winterkostuum of mantel Feuilleton Het Meisje uit de Molenpolder de (chakel 14e Jaar gang Nr. 732 VRIJDAG 25 Sept. 1959 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: Fa SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. Breskens Raadsvergadering. De Raad der gemeente Breskens kwam Maandagavond in voltallige zitting bij een. Voor dat de „grote" agendapunten aan de orde kwamen, werd eerst wat kleingoed afgewerkt. Hieronder was o.m. de goedkeuring door G.S. van de rege ling van het B.L.O.-onderwijs in West Zeeuws-Vlaanderen. Eveneens werden door G.S. goedge keurd de garanties voor geldleningen, welke ten behoeve van de uitbreiding en sanering der vissersvloot werden gege ven. Bij de raadstukken lag een rapport van de schoolarts voor Z.-Vlaanderen aangaande het onderzoek der schoolkin deren en de gebouwen van de Chr. lage re school te Breskens. Naar aanleiding hiervan vroeg mevr. Niermans-Gossije B. en W. nauwlettend toe te zien dat de school niet in een dusdanige toestand ontaard als het ver enigingsgebouw. De werkkast in de gang stonk, terwijl de muren etc. zeer vuil waren en de vloeren zeer stoffig. Weth. Zegers merkte op, dat het schoolbestuur had gezegd, dat de con trole op een zeer ongunstig moment was gekomen, n.l. vlak voor de grote va- cantie, die benut wordt als grote schoon maak voor de school. Met het school bestuur zijn besprekingen gehouden om dergelijke opmerkingen van de school arts in de toekomst te voorkomen. De brief van de Schoolartsendienst in Z.-Vlaanderen inzake het al of niet be noemen van een derde schoolarts, ont lokte nogal wat discussie. In afwachting van al de beslissingen, die diverse ra den moeten nemen, gebeurt er in Bres kens nagenoeg niets aan het schoolon derzoek, aldus de raad, terwijl van een regelmatige controle practisch geen sprake is. Ondertussen wil de raad een der huisartsen aanstellen als schoolarts voor de gemeente Breskens en uit de schoolartsendienst treden. Weth. Zegers attendeerde de raadsleden er op, dat men niet zo maar uit deze dienst kan stappen en nu even zal moeten afwach ten of de derde schoolarts al of niet zal worden benoemd. Aan de N.V. „Bresaens" te Breskens werd een perceel grond verkocht aan de Havenstraat voor de bouw van een pak huis. De prijs was f 1,50 per m2 en f 0,90 per m2. De heer Carels informeerde of de belending voor dhr. de Baare niet bezwaarlijk zou zijn. Uit het antwoord bleek, dat er ruim 1 m. tussen de pan den overblijft. Voor de cursus voor onderwijzers, ge organiseerd door de Ned. Onderwijzers vereniging, werd een vergoeding gege ven voor 6 deelnemers uit Breskens tot f 15,- per deelnemer. De Visserijschool te Vlissingen, die vorig jaar met het onderwijs startte, boekt gunstige resultaten. Het aanloop stadium is gunstig verlopen, hoewel het nog beter had gekund. Er zijn thans 26 leerlingen, waarvan 7 uit Breskens. De burgemeester gaf uitvoerig inlichtingen over de vorm van het onderwijs en ver telde, dat deze winter begonnen zal worden met cursussen voor oudere vis sers. Het bestuur is niet ontevreden over de eerste resultaten. Al deze mede delingen werden gedaan naar aanlei ding van een verzoek om financiële me dewerking in kosten aan dit onderwijs verbonden. Het bedrag zijnde f 203,- werd door de raad vlot gevoteerd. Een nieuw raadhuis of het bestaande verbouwen? Dit was de kardinale vraag, waar rond zich de discussie voortsleepte over een voorstel van B. W. om f 200.000,te voteren voor de verbouwing van het be staande raadhuis alsmede de aankoop can een belendend perceel voor f 7500, en de aankoop van grond van de firma A. J. Cambier voor f 5000,Als ver vanging van de woning van de heer Ver schelling zal de gemeente met een nog in haar bezit zijnde herbouwplicht een woning bouwen ter compensatie op de Grote Kade. De heer De Boer opende de discussie met te stellen, dat het verbou wen van het raadhuis nog f 89,per m3 kost en vroeg zich af of B. en W. beke ken hadden of gehele nieuwbouw niet voordeliger is. Indien een nieuw raad huis f 100,per m3 zou kosten, zou de heer De Boer nieuwbouw prefereren bo ven een verbouwing, waarbij men toch steeds aan de oude vorm gehouden is. Een heftig dispuut ontstond over de noodzaak om het raadhuis in de breedte uit te breiden. Verschillende raadsleden vonden dit helemaal niet no dig, daar de bijgebouwen dan meer gaan kosten, en lelijk hun (financiëel) stem pel drukken op het geheel. Toen de raadsleden zelfs in details afdwaalden voor wat betreft fundering, natuursteen, omlijsting en indeling, schorste de bur gemeester de vergadering voor deskun dige toelichting van de heer Ornée, de gemeente-opzichter. Uiteindelijk werd het voorstel van B. en W. zonder stem ming aanvaard, echter met de restrictie dat nog eens bekeken zal worden of nieuwbouw en herindeling misschien be ter uitkomt. Van de polder „Oud en Jong Breskens"' werd de Langeweg overgenomen. Deze weg zal in de toekomst komen te ver vallen, in de plaats komt een volkomen nieuwe weg tot aan het viaduct. Na vragen van de heer Vergouwe bleek, dat er een noodvoorziening getroffen zal worden om de weg berijdbaar te maken. Binnen drie weken zou het bestek voor de nieuwe weg klaar kunnen zijn. Thans wordt de ontwatering van het tussen liggende gedeelte bekeken alsmede de riolering achter de Boulevard. Voor f 1,werd de weg overgenomen. De Boulevard kan aangelegd worden. Waarom geen overleg met de bewoners van de Boulevard? Uit de raadsstukken en de toelichting hierop bleek, dat Rijks waterstaat eindelijk overeenstemming heeft bereikt met de heer Cambier in zake de aanleg van de Boulevard. De waterstaat deed wat water in de wijn, terwijl de heer Cambier ook van zijn kant wat toegaf. Het plan, zoals de zee wering thans uitgevoerd zal worden, komt neer op het oorspronkelijke plan van 1956. De overeenstemming met wa terstaat en de heer Cambier werd be reikt mits Cambier voor het bedrijfsge bouw dat hij moet afbreken aan de 3e Zandstraat een ander perceel grond ter beschikking krijgt. Deze grond was in dertijd aan Cambier toegezegd, doch MEDISCHE Burchtstraat 13 deze gaf maar geen uitsluitsel, daar hij niet wist hoe de definitieve plannen van Rijkswaterstaat er zouden uitzien. On dertussen kwam een tweede gegadigde op het vinkentouw, n.l. de exportfirma Gebr. de Feijter, die gaarne de betref fende grond wilde hebben voor uitbrei ding van de bestaande gebouwen. Toen deze aanvraag in de vorige vergadering ter sprake kwam werd besloten Cambier te vragen nu definitief te zeggen of hij de betreffende grond al of niet wenste te hebben, daar de grond anders zou worden toegewezen aan de firma De Fe ijter. B. en W. stelden thans voor, om een gedeelte der grond, circa 780 m2 toe te wijzen aan de firma Cambier. De Fe ijter zou dan de resterende gronden kunnen krijgen. Men vond, dat de grond, welke er voor De Feijter overbleef zeer onvoordelig was en voor de firma geen waarde zou hebben. Een zeer breedvoe rige discussie ontstond over het beleid van B. en W. in deze kwestie. Men vond beide bedrijven van enorm belang voor de toekomst van Breskens, en vond het kennelijk moeilijk om te kiezen tussen De Feijter en Cambier. De burgemeester trok na hoog oplopende discussies de raak weer in de juiste proporties, door te stellen, dat het niet ging tussen Cambier en De Feijter, doch de gemeen te en De Feijter. De burgemeester gaf een uitvoerige schets van de ontwikke ling van het kunstduinplan en de daar rondhangende problemen. Hij zeide, dat het al te gek zou zijn, als de raad de grond, die indertijd aan de Zandstraat voor gedupeerden werd gereserveerd, na aan derden zou worden uitgegeven. De tegenwerping, dat bouwen aan de Grote Kade of de derde handelshaven voor De Feijter te duur zou komen, weerlegde de burgemeester met de opmerking, dat Breskens voor dergelijke gevallen stellig de nodige steun bij het departement van economische zaken zou krijgen. Hierdoor is het niet onmogelijk voor de firma De Feijter om elders te bouwen. Met deze visie waren enkele raadsleden het nog niet eens. In derde instantie werd nog eens van gedachten gewisseld over het gehele geval, waarbij na stemming bleek, dat mevr. Niermans, F. Goethals en J. Carels tegen het voorstel van B. en W. waren. Mevr. Niermans merkte tenslotte nog op, dat het haar bevreemde, dat Rijkswaterstaat slechts met de heer Cambier onderhandelde. Slechts 6 Bou- levardbewoners ondertekenden de over eenkomst met Rijkswaterstaat. Zij pro testeerde tegen het uitlokken van ge forceerde besluiten, waartoe Rijkswater staat de raad steeds dwingt. De rond vraag bracht het probleem van het vis serijfeest ter sprake. Het was de heer Goedhals, die B. en W. vragen stelde om trent de gang van zaken en het opleg gen van boetebepalingen aan de aan nemer, waardoor de voorzitter van het visserij comité gedwongen werd zijn ac tiviteiten te staken, en eerst te zorgen dat de betrokken woningwetwoningen Wij kozen exclusieve langharige stoffen voor onze nieuwe herfst - en wintermodellen, (in gedurfde mengtinten), welke de NIEUWE WINTERMODE gaanbeheersen Zo'n aparte mantel met persianer- of j j jjJJ vosgarnering Zonder bontgarnering Zo'n exclusief winter kostuum met persianer 1100 garnering I 'Ut., 50 Voor uw betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingen 1! klaar kwamen. Dhr. Goedhals vroeg ot B. en W. wel overwogen hadden, dat de heer Carels door deee maatregel gedu peerd werd, en vroeg of deze hele kwes tie niet voorkomen had kunnen worden. Wethouder Zegers zette uiteen, dat het helemaal niet in de bedoeling heeft ge legen om het visserijcomité of haar voor zitter te treffen. Het was een orde op eigen zaken stellen tussen de gemeente en de betrokken hoofdaannemers, die de opleveringstermijn hadden overschreden Daar de gemeente veel gebrek heeft aan woningen werd de boetebepaling inge steld, nadat eerst nog, in één geval on- door HENK VAN HEES WIJK. 10 Maar de bijnaam prinses werd niet vergeten. Het Zuid-Hollandse platte landsvolk en voornamelijk diegenen, die in dit deel der provincie woonden, had den voor ieder een bijnaam en tot heden was Heieen nog verschoond gebleven van een dergelijke, soms hinderlijke bijnaam. Wel had men het achter haar rug wel eens over de kleine Groningse, maar een eigenlijke bijnaam had ze tot nu toe nog niet gehad. Doch thans was haar dit twijfelachtig genoegen ook te beurt ge vallen. Vanaf dit ogenblik was het steeds „de prinses" dit of „de prinses" dat. En een volksgewoonte, eenmaal ingewor teld, verdwijnt niet zo gauw. HOOFDSTUK V. De volgende morgen regende het dat het goot. Tot nu toe was het nog vrij constant zacht herfstweer geweest, iets wat vaker voorkomt in de maand Octo ber, doch November was begonnen en nu hing er een loodgrijze lucht over de velden, die haar natte inhoud met stro men uitdeelde over de landerijen. Van buitenwerk kon niet veel komen en daarom was het meeste volk in de wa genschuur met een of ander karwei be zig, dat in drukkere tijden was uitge steld. Thijs Vermeulen liep de hele dag met een gezicht, dat weinig goeds voor spelde, want hij zon op wraak. Als naar gewoonte had hij zijn werk willen doen in de varkensstal, maar de jonge boer had hem gezegd dat dit voortaan door de stalknecht zou verricht worden. En hij had Thijs met een ploegijzer naar de smederij gestuurd, hetgeen Thijs met verbeten woede op zijn gezicht had ge daan. Zelf was Dirk op de fiets naar Achterkerk gegaan om een paar reke ningen te betalen en tevens om wat boodschappen voor zijn moeder mee te brengen. Tegen de middag kwam hij te rug. Even daarna was hij nog naar de varkensstal gegaan en hoe het gebeurd was, wist niemand, maar kort daarna kwam de staljongen binnen lopen en deelde met verschrikt gezicht mede, dat de jonge baas een balk op het hoofd had gekregen en nu met een bloedend ge zicht op de drempel lag. Heieen was op dit moment alleen in het achterhuis en bij het horen van deze jobstijding snelde ze onmiddellijk naar de stal. Daar lag Dirk met een doodsbleek gelaat, waaruit het bloed rij kelijk vloeide. Hij was bewusteloos en naast hem lag een zware balk, die van de zoldering was afgevallen. De staljongen, die haar gevolgd was, jammerde dat er een ongeluk zou ge beuren omdat kort geleden de bel had geluid, maar Heieen legde hem bits het zwijgen op en zei, dat hij onmiddellijk een knecht zou sturen naar een dokter in Lage Weide en dat er meteen een paar knechts moesten komen om de boer hier vandaan te halen. Zelf haalde ze vlug een kom met water en een scho ne linnen lap, waarmede ze het bloed uit z'n gelaat wies en het verder bloeden trachtte te stuiten. Dirk had een diepe wonde aan de slaap, veroorzaakt door de punt van de balk en verder een vleeswond van de slaap tot de kin. Enkele ogenblikken daarna kwamen met verschrikte gezichten twee knechts toeschieten. Heieen beval hen een bur- rie te halen en enkele kussens, hetgeen ze deden. Voorzichtig legde men de jon ge boer daarop, terwijl Heieen er voor zorg droeg, dat het hoofd zo min moge lijk schudde. Men tilde de burrie op en droeg de bewusteloze jongeman voor zichtig naar binnen, terwijl Heieen de linnen lap op de wond, waaruit nog steeds bloed vloeide, gedrukt hield. De boerin was juist even naar de zolder ge gaan om een stuk spek te snijden en wist zodoende nog niets van het onge luk. Toen Dirk eindelijk op bed lag nam een der knechts de taak op zich de boerin in te lichten. Deze kwam even later beneden en viel schreiend voor haar bewusteloze zoon neer. „Ik heb het wel gedacht," jammerde ze handenwringend, „dat er een onge luk zou gebeuren. Het is het noodlot, de vloek, die er op deze boerderij rust. Heieen, hij ziet zo bleek, als hij maar niet sterft Heieen trachtte haar te troosten met wellicht ij dele hoop ze wist immers zelf niet eens. in hoeverre de wond ernstig was of niet; een wond aan de slaap is altijd gevaarlijk. Maar toch probeerde ze de radeloze vrouw te troosten. ,,'t Is zo erg niet, 't is misschien enkel een vleeswond; ik geloof, dat het nogal goed afgelopen is," zei ze onhandig, maar ze voelde, terwijl ze het zei, dat ze een leugen uitsprak. Een bang gevoel bekroop haar. Enkele minuten na het ongeluk reed dokter van der Velde met zijn wagen het erf op. De knecht, die hem moest waarschuwen, was zo verstandig geweest om in een nabijgelegen winkel te telefo neren, hetgeen enkele kostbare minu ten bespaarde. Gelukkig was de dokter thuis en toen de knecht door de tele foon met enkele woorden het gebeurde had uitgelegd, was de arts terstond in zijn wagen gestapt en naar de Beldam gereden. Hij trad binnen en bezag de situatie. Hij knikte goedkeurend naar Heieen, toen deze vertelde dat ze voorlopig een prop watten op de wond had gelegd met

De Schakel | 1959 | | pagina 1