Land- en Tuinbouw Breskens RAAD GAF TOESTEMMING TOT HET LENEN VAN EEN HALF MILLIOEN. De gemeenteraad kwam Maandag avond j.l. in buitengewone openbare zit ting bijeen. Het enige punt der agenda was: het aangaan van een geldlening groot f 550.000.bij de Bank voor Ned. gemeenten, tegen een rente van 4,5 pCt. met een looptijd van 15 jaar. Van de ge legenheid om hierover opmerkingen te maken, werd door een aantal leden ge bruik gemaakt De heer J. Vergouwe opende de rij met te informeren hoe het nu staat met de aanleg der zo broodnodige sportvel den, de doortrekking van de Langeweg naar de aansluiting bij de Veerhaven en de aanleg van het bungalowpark. De heer Goethals vroeg waarom ver vroegde aflossing op de lening niet mo gelijk is. De heer Carels vond de manier van lenen niet de voordeligste voor de ge meente. Immers tussentijds zullen gel den van uitgegeven gronden en perce len vrijkomen. De gemeente zal deze dan ook tegen 4,5 pCt. moeten kunnen be leggen. Zo niet, dan zal de lening nog duurder kosten dan thans reeds het ge val is. Ook de heer Cambier vond de wijze van lenen nogal duur. Hij meende dat er op de geldmarkt wel op goedkopere wijze geld te bekomen is. De burgemeester merkte in zijn ant woord op, dat het voorstel van B. en W. een uitvloeisel is van het in de vergade ring van 22 Juni j.l. aanvaardde uit breidingsplan der gemeente. Als de grond gekocht is, zal men met de reali sering van het plan kunnen beginnen. De doortrekking van de Van Zuijen- straat staat als een der eerste punten op het programma, alsmede de aanleg van de sportterreinen. Als men met de realisering van dit alles begint, volgen automatisch de voorbereidende werk zaamheden voor het bouwen van bun galows en het gereed maken der daar toe bestemde terrein. Spr. merkte op, naar aanleiding van de vragen over de manier van lenen, dat de gemeente bij de realisering van het uitbreidingsplan nog veel geld no dig zal hebben, o.a. voor de aanleg van straten en rioleringen en het treffen van verdere openbare voorzieningen. Indien het geld niet voordelig belegd kan worden, zou de gemeente het beter zelf voor dit alles kunnen gebruiken. Voorts bracht de burgemeester dank aan de Provinciale Griffie en de Minis ter van Binnenlandse Zaken, die be werkstelligden dat Breskens op korte termijn over deze grote bedragen kon beschikken. Met het geld der lening zal de aan koop van gronden van de heer Mr. M H. J. de Bruijn van Melis en Mariakerke voor een bedrag van f 302.917,80 worden gefinancierd. De pachter, de heer M. A. Manneke, zal een vergoeding krijgen voor deze gronden, groot f 23.609.90 en f 226.675,96 voor de derving van in komsten. Zonder stemming ging de raad ten slotte met het aangaan van de lening accoord. 300.000,- voor uitbreiding der haventerreinen en -kaden. Op de begroting van Verkeer en Wa terstaat is een bedrag van f 300.000 op genomen als eerste post van de op f 1.300.000 geraamde kosten voor uit breiding der haventerreinen en -kaden in de handelshaven te Breskens. Hier aan bestaat behoefte in verband met toenemende aanvraag tot vestiging van industrieën en handelsbedrijven. Uit breiding is mogelijk door aan de oost zijde van de haven liggende slikken, een zwembad en enkele rijksopslagplaat sen bij de haven te trekken. IJzend(]ke Collecte. De collecte voor het Koningin Wilhel- mina-fonds ten bate van de kanker bestrijding heeft f 214,71 opgebracht. Doch één was er bij deze woorden bleek geworden en een stroeve trek kwam op zijn gericht. Met kleine oogjes keek hij beurtelings van Dirk naar He- leen, doch de laatste zat met gloeiende kleur de laatste kruimels met een natte ringer van haar bord op te nemen. Al len waren verlicht toen het dankgebed was uitgesproken en vlugger dan ge woonlijk liepen allen naar buiten, waar ieder met z'n eigen gedachten aan de dagtaak begon. Toen het merendeel van de knechts naar het land was, trof de Jonge boer Thij sVermeulen in de varkensstal aan, waar deze laatste de vette dieren zou gaan voederen. Zwijgend trad Dirk op hem toe en hem bij de kraag pakkend zet hij,,Zet die voerbak hier en luister, want ik heb je wat te zeggen". Toen Thijs zulks gedaan had. vervolg de de boer: ..Je hebt zeker wel begrepen dat ik daareven speciaal jou bedoelde hè? En je begrijpt wel dat dergelHke dingen als gisteren hier gebeurde, niet meer zullen voorvallen, hè? Als ik naar m'n natuur te werk ging, gaf ik je een pak slaag dat je je leven lang zou heu gen, maar terwllle van haar, wier naam ik niet eens in jou bijzijn wil noemen, zal ik je sparen. Wel wil ik je zeggen, dat het voor jou het beste zal zijn als je een andere boer zoekt. Ontslaan kan ik Je nog niet, omdat ik geen baas ben, maar als ik eenmaal hier boer ben Zuidzande Herdenkingsdienst 300 jaar Herv. Gemeente. Zondagmiddag werd te Zuidzande in het vriendelijk Hervormde kerkje de herdenking van de Stichting der Her vormde Gemeente Zuidzande herdacht. Voor deze dienst was veel belangstelling, zowel van omliggende zustergemeenten als van vele burgerlijke autoriteiten. De dienst werd geleid door een der vroegere predikanten van Zuidzande, Ds. F. J. ter Beek, thans predikant te Breukelen. Het dameskoor „Juliana", o.l.v. burgemeester H. P. Everwijn, ver leende aan de dienst door haar mede werking een zeer bijzonder cachet. Na het votum en groet sprak Ds. ter Beek een herdenkingsrede uit, waarin hij de geschiedenis van de Herv. kerk te Zuidzande in korte trekken releveer de. Het is in de kleine gemeenschap, die ook vroeger slechts, evenals nu, 800 zie len telde, steeds een strijd om het be staan geweest. De zwartste bladzijde uit de kerkgeschiedenis is wel die van 1944, toen het in 1659 gebouwde kerkgebouw door oorlogsgeweld vernietigd werd. Met taaiheid en volharding werd de kerk weer opgebouwd. De kerk werd indertijd gebouwd voor ruim 300 kerkgangers. Thans zijn het er belangrijk minder. Nadat het Gloria van Jac. de Kerle op uitstekende wijze door het dameskoor was vertolkt, volgde de schriftlezing en daarna een korte prediking naar aan leiding van Mattheus 9 vers 37 en 38, „want de oogst is wel groot, maar ar beiders zijn er maar weinigen. Bidt daarom den Here van de oogst, dat Hij arbeiders uitzende in Zijn oogst". In zijn prediking belichtte de voor ganger, ds. ter Beek, de nood van Christus' kerk, die drie eeuwen na haar stichting te Zuidzande aan de inwoners van deze gemeente nog steeds dezelfde boodschap verkondigt, n.l. dat God ieder die in Hem gelooft uitzicht geven zal op het Nieuwe Rijk. Het bewaren en in standhouden van de gemeente is een zaak van zijn of niet zijn. Na afloop van de dienst was er gele genheid om de kerkeraad te complimen teren met de bereikte mijlpaal, terwijl er onder het genot van een kopje koffie tevens van gedachten gewisseld kon worden met de beide oud-predikanten van Zuidzande, ds. ter Beek en ds. H. Kuijlman. Biervliet Tentoonstelling van schoolplantjes. Zaterdag as. organiseert de plaatse lijke afdeling Biervliet van Ooft- en Tuinbouw, in samenwerking met het comité voor bejaarden, een tentoonstel ling van zelf gekweekte planten. Dit voorjaar zijn er aan de kinderen der lagere scholen, alsmede aan de ouden van dagen een aantal stekjes uit gereikt. Nu de tentoonstelling van Ooft- en Tuinbouw te Schoondijke niet door kan gaan, stelt men zich voor met dit materiaal a.s. Zaterdag een plaatselijke tentoonstelling te houden. Ter opluistering kunnen snijbloemen en fruit worden ingezon den. Schoondijke Heropening verbouwde zaak. Vrijdagmiddag j.l. heropende de heer J. M. van Baal zijn verbouwd winkel pand. Het gehele interieur ls uitgevoerd in mahoniehout, terwijl de wanden in zachte pasteltinten zijn uitgevoerd. Op overzichtelijke manier staan de drogis terij-, parfumerie-, cosmetische- en rei nigingsartikelen uitgestald. Zowel van de zijde der gemeente als van de mid denstand heeft het de heer Van Baal niet aan belangstelling ontbroken. Een ieder was dan ook vol lof voor de wer kelijk prachtige zaak. Ooatburg Uitstapje. De leerlingen van de Ned. Herv. Zon dagsschool te Oostburg maakten met een 20-tal auto's een uitstapje naar het vormingscentrum „Hedenesse". Aldaar vermaakten de kinderen zich 's morgens ben jij de eerste die hier de laan uit gaat, begrepen? En nu naar het land, stekels hakken, dat varkens voeren kan de staljongen wel doen. Vooruit!" Thijs keerde zich met een woedend gezicht om, liep naar buiten en smeet met een smak de deur van de varkens stal achter zich dicht. Uit de wagen schuur haalde hij de hak en begaf zich naar het land. Hij was razend op de jon ge boer en als hij het gedurfd had, had hij hen in de varkensstal aangepakt, maar daarvoor was hij te lafhartig. Hij was een branie met z'n mond. maar in werkelijkheid was hij zo bang als een wezel. Die vervloekte kwast hield na tuurlijk van die meid en zij van hem, anders had ze zich niet steeds op een afstand van hem gehouden, van hem Thijs Vermeulen, de knapste jongen uit de polder. Was het niet om razend te worden? En die meid had hem natuur lijk aan de jonge boer verraden. Thijs ziedde van woede, alleen bij de gedachte, dat die kleine Groningse hem weer streefde. Zij was de eerste van allen, die niets van hem wilde weten en Thijs had dit al spoedig gemerkt. En toch was hij vastbesloten, ten koste van alles, haar evenals de andere, naar zijn pijpen te laten dansen. Wat drommel, als hij aan een van de knapste boerenmeiden uit de polder vroeg of ze een avondje met hem mee ging dansen naar Achtërkerk, sprong ze met groepsspelen, waarna in de mid daguren een film werd vertoond. Collecte. De collecte, die de Oostburgse U.V.V. heet gehouden voor het „Koningin Wil- helmina-fonds" ten bate van de kanker bestrijding bracht f 258,- op. Burgerlijke Stand GEMEENTE SCHOONDIJKE over de maand Aug. GEBOREN: 4, Frederik Reinier, z. van P. A. Koens en R. de Nijs; 11, Theophile Richardus Joseph, z. van P. J. de Kreij- ger en J. I. M. van de Waeter; 12, Maria Margaretha, d. van J. O. Dierikx en A. M. Mangnus; 25, Josina Martha Jacomi- na, d. van A. P. van Houte en S. J. Cla rissen. HUWELIJKEN: 20, J. de Groote, 25 j. en M. C. de Koene, 19 j. OVERLIJDEN: Geen. INGEKOMEN: 12, K. J. Versteeg en echtgenote van Deventer naar Lange Heerenstraat 10; 13, A. de Ruijsscher en echtgenote van Hoofdplaat naar Crans- bergstraat 9; 20, J. de Groote van Cad- zand naar De Biltstraat 3; 22, P. P. M. Cammaert van N. O. Polder naar O 54; 26, P. H. Debaere van IJzendijke naar Montfoortstraat 5; 27, J. J. Debaere- Verplanke van Oostburg naar Mont foortstraat 5; 27, M. C. van de Velde- de Maillie van Oostburg naar Cransberg- straat 6. VERTROKKEN: 3, J. de Kraker van O 67 naar Breskens; 10, M. L. S. Vercruijsse van W 23 naar Tilburg; 25, W. Bos- schaart en gezin van Dorpsstraat 66 naar Staphorst. In rapport no. 334 van het Landbouw - Economisch Instituut 1) is verslag ge geven van een onderzoek naar werkge legenheid, arbeidsvoorziening, afvloei ing, beroepskeuze en onderwijs in de Zeeuwse landbouw. Dit onderzoek is ver richt door de afdeling Streekonderzoek van het Instituut. Het rapport begint met een beschrij ving van de huidige arbeidsbezetting in de Zeeuwse landbouw, ingedeeld in de categorieën bedrijfshoofden, meewer kende zoons en andere familieleden, vreemde arbeidskrachten en vrouwelijke arbeidskrachten. Aan enkele aspecten van het arbeidsaanbod, met name de op volgingssituatie en de werkloosheid, wordt afzonderlijk aandacht besteed. Vervolgens wordt een analyse gegeven van de toekomstige ontwikkeling van arbeidsaanbod en werkgelegenheid. Hierbij sluit aan een prognose van de toekomstige arbeidsbezetting in de ag rarische bedrijfstak in Zeeland. In het laatste hoofdstuk van het rapport ko men onderwijs, beroepskeuze en afvloei ing ter sprake. Naast een weergave van het door de diverse categorieën arbeids krachten gevolgde onderwijs wordt de huidige situatie van het landbouw-, tuinbouw- en landbouwhuishoudonder- wijs besproken, evenals de toekomstige ontwikkeling. Uit het rapport blijkt, dat de arbeids bezetting in de Zeeuwse landbouw se dert 1947 sterk is gedaald, namelijk met ongeveer 2 pCt. per jaar; dit betekent een evenredige stijging van de arbeids productiviteit. Na 1947 is een afneming van alle categorieën arbeidskrachten op getreden; vóór dat jaar daalde welis waar het aantal landarbeiders al, maar nam het gezinspersoneel in aantal toe. Door deze ontwikkeling is in de loop van de laatste vijftig jaar het aandeel van de gezinsarbeid in de totale arbeids bezetting voortdurend gestegen; dit aan deel bedraagt op het ogenblik ongeveer 60 pCt. De seizoenwerkloosheid vormt nog altijd een ernstig probleem. Verwacht kan worden, dat de agrari sche werkgelegenheid in de toekomst verder zal afnemen, door vermindering van de oppervlakte cultuurgrond, door bedrijfsvergroting en door rationalisa tie en mechanisatie. De afneming van de werkgelegenheid zal zich echter ver moedelijk in een minder snel tempo vol- een voet in de lucht en die trotse deern keek niet eens naar hem om. Hij had maar één vinger uit te steken en zelf* de een of andere boerendochter werd de zijne en die prinses, die pauw, die maar een gewone boerenmeid was, sloeg hem met een stuk wasgoed om de oren als de eerste de beste kwajongen. En nu kwam die vervloekte wijsneus er ook nog tus sen. Maar die zou hij wel leren, die aap! Dat was maar een klein kunstje. En die kleine prinses zou hij ook temmen, re ken maar! En nu was hij als de eerste de beste dagloner aan het stekels hakken gezet. Dat was het toppunt! Hij, Thijs Vermeu len, die nooit anders op het land werkte dan met melken en in de hooitijd, moest nu als een koe jongen stekels hakken. Hij kanrsetande van drift. Maar dat zou hij hem betaald zetten! Thijs Vermeu len liet zich niet ongestraft beledigen' En met het hart vol woede begon hij aan het hakken. Des middags met etenstijd, toen het werkvolk van het land kwam waren Heieen en nog enkele andere meiden bezig het wasgoed aan de lijnen te han gen. Ze zag Thijs ook aankomen, maar na de waarschuwing van Dirk duchtte ze geen kwaad meer van hem en daar om ging ze gewoon door met haar werk. Thijs dribbelde wat rond, zodat hij achteraan bleef, kwasi zijn klompen schoonmakend. Toen keek hij eens rond trekken dan in het afgelopen decennium het geval is geweest. De uitbreiding van de tuinbouw (fruitteelt) vormt een te genkracht. In de verschillende onder delen van de provincie zal de werkgele- genheidsdaling geen gelijke omvang aannemen. Dit is evenmin het geval met de te verwachten afneming van het aan bod van arbeidskrachten. In de toe komst kunnen in bepaalde delen van Zeeland discrepanties tussen vraag en aanbod op de agrarische arbeidsmarkt optreden. In ieder geval zal de toekomst ee nverdergaande afvloeiing uit deland- bouw te zien geven, al zal deze niet haar omvang uit het recente verleden hand haven. Voor het opvangen van de af vloeiing is de ontwikkeling van de be- staansbronnen buiten de landbouw noodzakelijk. Wat het onderwijs betreft wordt in het rapport geconcludeerd, dat door de bedrijfshoofden en hun zoons meer on derwijs is gevolgd naarmate zij jonger zijn. Heeft van de oudere bedrijfshoof den slechts 10 pCt. agrarisch dagonder wijs gevolgd, bij de huidige generatie van meerwerkende boerenzoons is dit al 45 pCt. De belangstelling voor algemeen vormend voortgezet onderwijs (b.v. ulo en h.b.s.) is bij de boerenzoons gering. Dit is eveneens het geval bij de boeren dochters; ook bij de vrouwen is echter de belangstelling voor voortgezet on derwijs veel groter dan vroeger. Onder de landarbeiders is de interesse voor voortgezet onderwijs nog gering, maar zij stijgt wel. In de belangstelling voor het land en tuinbou wonder wijs treden in Zeeland gebiedsgewijs grote verschillen op; dit is ook bij het overige onderwijs van boe renzoons het geval. Evenmin is de af vloeiing van boerenzoons in de gehele provincie gelijk. Naast gebieden die in dit opzicht een gezonde indruk maken, zijn er, waarin de opvolgingssituatie veel te wensen overlaat (Walcheren en vooral Oost Z.-Valanderen)Voor be roepen- en beroepskeuzevoorlichting be staat onvoldoende belangstelling. Uiteraard worden de genoemde onder werpen in het rapport meer gedetail leerd en met veel cijfermateriaal weer gegeven. Bovendien vindt men er ana lyses in van de leeftijdsopbouw der di verse categoriën arbeidskrachten, de be roepskeuze van de boerenzoons en van de verhouding van de capaciteit van en de behoefte aan agrarisch vakonderwijs nu en in de toekomst. Het een en an der is voor de verschillende onderdelen van Zeeland nader uitgewerkt. 0 1) Het rapport kan worden besteld door overschrijving van f3,- op girore kening 41.22.35 van het Landbouw-Eco- nomisch Instituut te 's-Gravenhage on der vermelding van: Verzoeke toezen ding Rapport No. 334. De "betekenis van penicilline in mengvoeders. Om een juist begrip te kunnen ver krijgen over de betekenis van antibioti ca, is het van belang hierover een meer omschreven uiteenzetting te geven. Voor veie veehouders is het nog geheel nieuw, daarom willen wij trachten om door een goede voorlichting enig inzicht te verschaffen in deze materie. Het is wel bekend dat in het buiten land reeds lang met vrucht antibiotica in geringe hoeveelheden aan mengvoe ders wordt toegevoegd. In ons land is dit gebruik tot voor kort beperkt gebleven nml. tot slachtkuikens. Vele onderzoo kingen en proefnemingen hebben even wel aangetoond, dat ook voor varkens de toepassing van penicilline geen enkel risico met zich meebrengt. Hoewel hier nog de uiterste voorzichtigheid wordt betracht, is wetenschappelijk komen vast te staan, dat vooral door de voor geschreven desering geen enkel bezwaar voor gebruik meer aanwezig is. Om tot een juist inzicht te komen kon het nuttig zijn even terug te grijpen naar het verleden. Welke bezwaren wer den voorheen geopperd? Door toepassing van antibiotica in mengvoeders zou de kans bestaan dat pathogene organismen resistent worden, zodat het betreffende antibioticum zijn waarde als geneesmid del verliest. Bij langdurig gebruik zou het effect verloren gaan. Bij toepassing zou het microbiologisch evenwicht in en liep daarna met bedachtzame schre den op de meisjes toe. Hij bleef bij een hunner staan en vroeg: „Lien ga je van avond meer naar Achterkerk? Er is een filmavond in de „Dubbele Sleutel". De ogen van het meisje schitterden. „Nou, Thijs, dat spreekt vanzelf; wat graag. Hoe laat begint het?" „Acht uur," antwoordde de jongeman. „Zorg maar dat je om half acht klaar bent". „Best," was het antwoord en toen ver volgde ze met een ondeugende lach, wij zend op Heieen: „Zeg Thijs, waarom vraag je haar nooit eens?" „Die," schamperde Thijs. „Die prinses? Ik zal wel oppassen dat ik haar niet breek. Want zie je, ze is te voornaam voor ons slag volk. Ze is een konings dochter en met prinsessen valt niet te spotten. Ik heb liever een eenvoudige meid zoals jij dan een hooghartige prin ses". Na deze woorden stapte hij naar huis. De meiden lachten, terwijl Heieen een kleur kreeg bij deze bijtende spot. Ze had reeds een scherp woord op haar lip pen, maar ze bedwong zich en bedacht, dat het beter zou zijn, als ze zweeg. De jongen was nu eenmaal niet wijzer. (Wordt vervolgd).

De Schakel | 1959 | | pagina 2