#4^ f139,5 BOBBE ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Herfst- en Wintermodellen Kostuums voor Herfst eo Winter Het Meisje uit de Molenpolder cfe |chakel DRUKKERS-UITGEVERS. F* SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS 14e Jaar fang - Nr. 731 VRIJDAG18 Sept. 1959 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 Tentoonstelling OOFT- en TUINBOUW te Schoondijke Vrijdag j.l. opende burgemeester Van Rosevelt in de zaal van de heer G. Wijf fels de tentoonstelling van ooft- en tuin bouwproducten, georganiseerd door de plaatselijke afdeling van de Mij. voor Ooft- en Tuinbouw. Hij noemde de ten toonstelling fantastisch. Gezien het hier werk van amateurs betrof, terwijl de droogte van de laatste tijd ook zeer ze ker zich heeft doen gevoelen, mocht de tentoonstelling gezien worden. Hij stak het bestuur eenpluim op de hoed voor de taaie volharding en de vele moeilijkhe den welke het had weten te overwinnen. De heer Hoolhorst, bestuurslid van de Mij. voor Ooft- en Tuinbouw, betreurde het, dat alhoewel er veel gekweekt werd. er eigenlijk toch weinig inzendingen wa ren. Hij sprak waardering uit voor de ouden van dagen, die het vorig jaar on derling een dergelijke tentoonstelling organiseerden en zich ook nu weer niet onbetuigt hadden gelaten. Sprekend als jurylid noemde hij de kwaliteit prima, zodat de jury het hoogste aantal punten in de klasse amateurs had kunnen toe kennen. Over het algemeen staat de ten toonstelling op een goed peil. Hij moe digde nu reeds aan te kweken voor de tentoonstelling 1960. Geconstateerd mag worden, dat zij, die een bezoek gebracht hebben aan de tentoonstelling, al was hij klein, er zeker toch geen spijt van zullen hebben gehad. Auto- en tractor-behendigheidswed strijd. In verband met de tentoonstelling van de plaatselijke afd. van de Mij. voor Ooft- en Tuinbouw, organiseerde de plaatselijke V.V.V. een auto-behendig heidswedstrijd. Op het dorpsplein was een parcours uitgezet, waarop de auto mobilisten konden tonen, hoe zij met hun wagen konden manoevreren. Voor velen bleken diverse opgaven in het par cours te moeilijk, gezien het grote aan tal strafpunten. De uitslag was als volgt: 1. G. de Dobbelaere, 308 str.p.; 2. C. v. d. Meulen, 376 str.p.3. F. Jansen, 445 str.p. 4. I. Buijze, 460 str.p.; 5. W. de Jonge, 468 str.p.; 6. A. Schijve, 469 str.p.; 7. P. v. d. Walle, 510 str.p.; 8. J. de Feijter, 541 str.p.; 9. J. van Baal, 551 str.p.; 10. A. de Jonge, 556 str.p. Na afloop ver zorgde de plaatselijke muziekvereniging „O.K.K.", onder leiding van de heer A. Luteijn, een concert. Zaterdagmiddag werden de traditio nele tractor-behendigheidswedstrij den verreden voor het kampioenschap West Z.-Vlaanderen. Hiervoor was eveneens op het Dorpsplein een uitgebreid par cours uitgezet. Het werd de deelnemers niet gemakkelijk gemaakt. In vele ge vallen moest op de centimeter nauw keurig met tractor en aangehaakte maaibalk gemanoeuvreerd worden. Ge zien het vele publiek bij deze wedstrijden aanwezig, mag geconstateerd worden, dat zij zeker in de smaak vallen. Bij de prijsuitreiking in hotel „De Zwaan" werd door de voorzitter van de commis sie, welke de wedstrijden voor de V.V.V. organiseert, opgemerkt, dat getracht moet worden deze wedstrijden niet al leen tot iets traditioneels te maken, doch in overleg te trachten hieraan te verbinden de provinciale kampioen schappen. Hij was er van overuigd dat in het parcours opgaven waren, welke er beter niet in zouden zijn geweest of door andere vervangen hadden moeten wor den, doch hij meende wel te mogen con stateren dat gezien de korte tijd van voorbereiding, het parcours toch wel aan de gestelde eisen heeft voldaan. Alvorens de prijzen uit te reiken be tuigde burgemeester Van Rosevelt zijn dank aan allen die tot het welslagen van deze wedstrijd hadden meegewerkt. Hij sloot zich volkomen aan bij de woorden van de heer Huijgen dat deze wedstrij den zeer zeker in de belangstelling van het publiek staan en zeker voor uitbrei ding vatbaar rijn. Kampioen van West Z.-Vl. werd de heer B. v. d. Slikke te Biervliet met 33 45|60 str.p.* Hij kwam hierdoor in het bezit van de wisselbeker beschikbaar gesteld door de gemeente Schoondijke en de daarbij behorende medaille beschikbaar gesteld door de V.V.V. De verdere uitslag was als vo^t: 2. A. Verkruijsse 33 46|60 str.p.; 3. B. v d. Ree 36 47,60 str.p.; 4. D. Scheele 42 15 60 str.p.; 5. A. J. Luteijn 42 55'60 str.p.; 6. A. Schijve 54 23160 str.p.; 7. P. Boogaard 56 57;60 str.p.; 8. M. Clarisse 60 44|60 str.p.; 9. G. de Badts 61 45:60 str.p.; 10. J. Luteijn 64 31160 str.p Na afloop van deze wedstrijden ver zorgde de accordeonvereniging „Flan- dria" onder leiding van de heer J. An- thonisse een concert op de kiosk. Was het voor velen al een tegenvaller dat de conferencier wegens een verbintenis el ders niet kon optreden, voor velen was het concert ook te vlug afgelopen. Plaatselijk Nieuws Retranchement Overplaatsing. Met ingang van 16 September is de grenscommies T. Stolte van Aardenburg overgeplaatst naar Retranchement. Zaterdagmiddag 19 Sept. wordt een wandeltocht gehouden. De jongste deel nemers leggen 10 km. af, oudere perso nen 20 km. De deelname is opengesteld voor een ieder, die van de wandelsport houdt. Tevens zijn deze wandeltochten voor enige personen een onderdeel van de H.L.O.-proef. Zij, die de tocht vol brengen, krijgen een insigne. In verband met het nog gunstige weer en de aan trekkelijke omgeving verwacht men voor deze wandelmarsen een flinke belang stelling. Aanmelding voor deze tochten is tot het laatste ogenblik mogelijk. Harmonische lichaamsontwikkeling. Retranchement is voor de maand Sep tember een athletisch centrum gewor den. Ruim 40 personen nemen er deel aan de H.L.O.-proeven, uitgeschreven door de Nationale Vereniging tot bevor dering van Harmonische Lichaamsont wikkeling. De deelnemers komen uit di verse gemeenten. Niet alleen de athle- tiek, maar ook gymnastiek, wandelsport en wielrijden behoren tot het program ma. Voor de zwemproeven is het zwem bad te Aardenburg aangewezen. Nogmaals een dijkbrand. Tengevolge van de voortdurende droog te is de brandweer van Retranchement de laatste twee weken reeds driemaal te hulp geroepen bij branden, eenmaal voor brandende bomen in een siertuin in de Noordstraat, vorige week voor een dijkbrand tussen het Dreef je en de Oude Tol en een bermbrand bij de Tol, in de richting van Cadzand-haven. Bij deze laatste brand bestond het gevaar, dat het droge gras in de weide van de heer R. vlam zou vatten, waardoor het vee in die weide gevaar zou lopen. Mede door het afzagen van enkele bomen kon het vuur geblust worden. Breskens Aanrijding Vorige week Donderdag had bij het afrijden van de veerboot „Prinses Beatrix" omstreeks 19.50 uur op de nieuwe veerhaven een aanrijding plaats tussen twee perronenauto's. Beide voer tuigen reden in de dubbele file van de veerboot. Een Beteische auto, bestuurd door J H. P. uit Peer reed te. vroeg naar rechts, waardoor een andere Belgische auto aangereden werd. Persoonlijke ongeluk ken deden zich ni°t voor. Beide auto's werden licht beschadigd. De Rijkspolitie stelde een onderzoekin. Aanrijding. Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur had op de hoek M^lenwater-J. H. v. Dale straat een aanrijding plaats tussen een motorrijder en een bromfietser. De bromfietser D. E. uit Groede, kwam uit de richting van de haven en reed in de richting van de rijksweg. Op het mo ment dat hij de v. Dalestraat naderde, kwam uit deze straat de motorrijder D. V. uit Breskens, die in de richting van de Lente reed. Beiden kwamen tegelijk op het kruispunt en botsten tegen el kaar, waardoor beide bestuurders met hun voertuig kwamen te vallen. Persoonlijke ongelukken kwamen hier bij niet voor. Beide voertuigen werden beschadigd. De Rijkspolitie stelde een onderzoek in naar de schuldvraag en maakte pro ces-verbaal op. Concert op Nieuwe Sluis. Zaterdagavond gaf de muziekvereni ging „Uit het Volk Voor het Volk" een concert op de Nieuwe Sluis. Op deze mooie zomeravond was hiervoor goede belangstelling. Biervliet Schieting op liggende wip. Zondag j.l. hield de handboogmaat schappij „Prins Hendrik" een schieting op de liggende wip in het café „Het wa pen van Biervliet". Er waren 23 schut ters. De heer Stene uit Boekhoute (B.) schoot de hoogvogel. De le zijvogel kwam in het bezit van B. Doens te Bier vliet, terwijl de 2e zij vogel niet werd af geschoten. De kleine vogels werden ge schoten door de heren H. Aars te Philip pine, H. van de Bossche te Waterland kerkje, A. de Paauw en H. van den kozen wij voor onze nieuwe MANTELS en COSTUUMS met een heerlijk warme bont- garnering, zoals de Franse en Italiaanse modehui zen aangeven, reeds f QQ 50 vanaf Nu nog meer dan voorheen worden verlangd, brengen wij een gevarieerde en interressante sortering kostuums Voor uw betere damesconfectie eerst kijken Lij Uw Modehuis in Vlissingenll Hemel te Biervliet. Collecte. De collecte ten behoeve van het Ko ningin Wilhelminafonds voor de kanker bestrijding bracht f 97,60 op. Sluis Muzikale rondgang en concert. De muziekvereniging „Apollo" maakte een muzikale rondgang door de gemeen te, waaraan ook werd deelgenomen door de jeugddrumband „De Jantjes", waar van één der leden de beker droeg, die enige tijd geleden werd gewonnen In Oostende als eerste rijs van het show festival aldaar. Na aloop werd nog een concert gegeven in de kiosk. Feuilleton door HENK VAN HEESWIJK. 9 „Ga zitten, Heieen. Ik hoorde van daag van Jo, dat je wat met Thijs ge had hebt. Ik zag hem uit het achterhuis komen en nu, je weet zelf wel hoe hij er uit zag. Ik hoop „Ja, ik begrijp wel, wat u zeggen wil, maar ik kon er niets aan doen. Het spijt me dat ik hem heb geslagen, maar hij zal toch van me afblijven. En an ders zal ik wel een andere dienst zoe ken". Dirk schrok op. „Natuurlijk zal hij van je afblijven," stoof hij op, „dat spreekt vanzelf; hij heeft niet het recht om één van onze meisjes lastig te vallen". Dirk stond op en liep met grote pas sen op z'n kousen de kamer op en neer, zodat z'n voetstappen dof klonken. „Ik zal het hem zeggen," vervolgde hij, „dat hij in de eerste plaats zijn han den van jou afhoudt. Als hij denkt, dat jij net zo bent als de anderen, heeft hij het mis. Jij bent onze huisgenote en een dochter van moeders vriendin en als zo danig heb jij aanspraak op mijn be scherming. Wat heeft hij je gedaan?" „O, hij struikelde en om niet te val len pakte hij me beet en van de gele genheid gebruik makend gaf hij me een zoen," zei ze, terwijl ze er met schaam te aan terug dacht. Dirk stond plotseling voor haar stil. „Wat?" stiet hij uit ;z'n gezicht was onheilspellend. „Zoende hij je?" Heieen knikte toestemmend, verbaasd omdat hij daar zo van schrok. „Ik zal hem leren zoenen," stoof hij verontwaardigd. „Ik zal hem zoenen met de dorsvlegel; met m'n klomp zal ik hem zoenen, zo'n schobbejak! Wel ver draait! Geen wonder, dat je hem het achterhuis uitgetimmerd hebt. Wat heeft hij er ook te maken? Laat hem aan zijn werk blijven!" Heieen stond op en keek hem aan „Trekt u 't zich niet zo aan. Hij is er al voor gestraft geworden en ik denk, dat hij zich in het vervolg wel in acht zal nemen". „Ik zal hem toch eens waarschuwen hierover," antwoordde Dirk. „Hij is hier op de boerderij om te werken en anders niet". „Doet u 't dan niet met de dorsvlegel of met de klomp?" vroeg Heieen. Dirk moest ondanks zijn boosheid even lachen. „Nee, omdat je het zo vriendelijk vraagt, maar hij heeft het anders wel verdiend. „Och kom, hebt u nooit eens een meisje gezoend?" vroeg ze schalks. Dirk werd verlegen en kleurde, ter wijl hij aandachtig naar het geweven patroon van het tafelkleed keek. „Nu ja, dat wel, maar dat is toch heel wat anders". „Waarom is dat wat anders?" „Wel, dat waren gewone boerenmeiden hier uit de omtrek, die waren niet zo als jij". Hij zweeg verschrikt, alsof hij teveel gezegd had. Ook Heieen schrok bij deze woorden, die meer bevatten dan ze ogenschijnlijk inhielden. Dirk kreeg het eerst zijn positieven weer bij elkaar. „In ieder geval, Heieen, zal ik er voor zorgen, dat iets dergelijks niet meer voorvalt. En als er soms weer zoiets mocht voorkomen, je weet wat ik je ge zegd heb, toen je de eerste dagen hier was. je zult in mij altijd een beschermer vinden". Hij pakte haar hand en keek haar met een paar trouwhartige ogen aan. „Ik dank u," zei ze eenvoudig, net als de eerste maal en toen hij haar hand bleef vasthouden, voegde ze er aan toe: „Ik zou nu wel naar bed willen gaan". Verstrooid liet hij haar hand los en wenste haar goede nacht. Toen ze weg was, ging hij, in gedachten verzonken, aan tafel zitten. Hij dacht aan het meisje dat zoéven de kamer uit was ge gaan. Zé was zo mooi en zo lief. En die ellendeling van die Vermeulen waagde het zo'n lief wezen te zoenen! Dirk knarsetande. Hij zou hem wel leren, zonder dat Heieen het wist. 't Was niet goed zo'n vent nog de hand boven het hoofd te houden. Als hij eerst maar eens boer was op de Beldam, dan zou Thijs de eerste zijn die de laan uitging, hij, met zijn huichelachtig, lachende ge zicht. Er waren nog wel hardere wer kers te krijgen dan Thijs Vermeulen. De volgende morgen toen het werk volk gegeten had en als gewoonlijk Thijs en z'n vader, die in hun eigen huisje ge geten hadden, ook binnenkwamen om bij de werkverdeling tegenwoordig te zijn, stond Dirk op en beval hen nog even te wachten, daar hij nog iets zeg gen wilde aan allomaal. De knechts en de meiden keken elkaar verwonderd aan maar ook de boer zelf was verbaasd; wat was er nu aan de hand? „Ik heb gisteren gemerkt," zo begon de boerenzoon, „dat er hier iemand is, die onze meiden tijdens het werk lastig valt. Ik behoef zeker niet te zeggen, dat zoiets niet meer gebeuren moet. De eerste de beste, van wie ik hoor dat hij één der meiden hindert, gaat onverwijld de laan uit. Dus houdt daar rekening mede". De boer zelf zei niets. Hij had zich sinds kort maar gewend, om niet meer openlijk met z'n zoon te twisten. Als hij nog meningsverschil had met zijn zoon. dan werd dit onder vier ogen uitge maakt.

De Schakel | 1959 | | pagina 1