prestatie een legpenning uit. Herv. Kerk. Door de kerkeraad der Herv. gemeen te te Breskens is toezegging van beroep gedaan aan Ds. F. J. Veldman te Colijns- plaat. Oprichting schietclub. Op een Dinsdag j.l. gehouden verga dering in hotel „Casino" te Breskens is besloten tot oprichting van een lucht buks-schietvereniging. Er zal wekelijks in het „Casino" een oefenavond worden gehouden, te beginnen op Maandag 21 September a.s. De bedoeling is om naast een onderlinge clubcompetitie op gezette tijden wedstrijden te organiseren, waar voor zo mogelijk prijzen worden gegeven. Diegenen, die zich nog als lid willen aanmelden, kunnen zich nog tot boven genoemde datum laten inschrijven in het „Casino". Brand. Enige dagen geleden ontstond brand op een braak liggend perceel grond aan de Grote Kade. Kinderen hadden papier in brand gestoken, waardoor het droge gras vlam vatte en het vuur zich snel uitbreidde. De politie waarschuwde de brandweer, die zich genoodzaakt zag met een slang op de waterleiding het vuur te blussen. Een waarschuwing om in deze droge periode toch vooral voorzichtig te zijn met vuur. Eindvergadering comité viering muziek jubileum. Woensdag jJ. kwam het comité, in het leven geroepen om de muziekvereniging bij de viering van haar 60-jarig bestaan, op Zaterdag 18 Juli 1.1., namens de be volking een geschenk aan te bieden, voor de laatste maal bijeen in hotel „Casino". Hiertoe was ook het bestuur der muziek vereniging uitgenodigd. De voorzitter van het comité, de heer J. Robijn, sprak een welkomstwoord, waarbij hij wees op de prettige samenwerking van de comi téleden en de ontvangen medewerking van het gemeentebestuur. Speciaal bur gemeester Eekhout dankte hij voor het feit, dat deze het ere-voorzitterschap van het comité op zich heeft willen ne men. Hierna werd het financieel verslag voorgelezen, dat er als vlogt uitzag: Ontvangsten: van bedrijven, vereni gingen, enz. f 941,lijstcollecte f 689,— Totaal f 1630, Uitgaven: 6 vaantjes f 270,6 in strumenten plus overslagtrom f 756,32: 7 uniformen f 418,19; onkosten f 47,51. Totaal f 1492,02. Batig saldo f 137,98, hetgeen aan de voorzitter der muziek vereniging werd overhandigd, waarbij deze hartelijke woorden van dank sprak tot de comitéleden en de bevolking, voor hetgeen zij voor de muziekvereniging ge daan hadden. Tot slot sprak burgemeester Eekhout, die eveneens woorden van hulde richtte tot de comitéleden, die kans hebben ge zien in korte tijd een zeer groot bedrag bijeen te krijgen. Ook hij roemde de prettige samenwerking en hoopte dat, indien er in de toekomst nogmaals voor een bijzonder doel een beroep op de comitéleden gedaan zou worden, zij dan weer bereid zouden zijn him medewer king te verlenen. Na afloop van het officiële gedeelte bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Retranchement Ring gevonden. Op de punt van een ploegschaar vond de heer P. de M. bij landwerk zyn trouw ring terug, die hij ongeveer twintig jaar geleden had verloren. Dijkbrand. Dezer dagen is de dljkberm tussen de Oude Tol en het Dreef je in brand ge raakt. Het vuur verspreidde zich in een flink tempo, vanwege het lange dorre gras. Ook enkele knotwilgen begonnen te branden. Nadat de brandweer ge alarmeerd was, kon de vuurhaard be dwongen worden. Enkele honderden meters graskant en enige bomen waren inmiddels een prooi der vlammen ge worden. Plotseling, in een onderdeel von een ogenblik, deed Thijs of hij struikelde over de poot van een der waskuipen en om niet te vallen pakte hij Heieen met beide handen om haar middel beet, zo dat hun gezichten elkaar raakten. Vlug maakte Thijs van dit moment gebruik en gaf haar een zoen op de rode lippen, waarna hij haar weer losliet. Schijnbaar verschrikt, maar als al tijd half lachend, zei hij„wat een ge luk Leentje, dat jij er stond, anders had ik vast een lelijke smak gemaakt." Heieen was een ogenblik totaal ver bluft. Alles was maar in een paar secon den gebeurd, maar niet zo snel, of de knechts en de meiden hadden het ge zien, dat Thijs haar had gezoend. Nu week de verdoving en een gloeiend rood overtoog haar gelaat. Toen keek ze naar de nog steeds lachende knecht en een drlftgolf vloeide over haar. Ze nam een druipend stuk wasgoed en sloeg hem daarmee een paar malen in het gezicht, zodat het water en de zeep in grote spatten en vlokken wijd en zijd vlogen. ,Daar heb je een paar zoenen terug, bruut die je bent: daar, daar!" En bij elk woord kletste het natte goed in het gezicht van de verschrikkende Thijs, die niet anders kon doen dan een goed heenkomen zoeken buiten de schuur. Met een paar passen was hij bij de deur en onder luid gelag van de vrouwen verdween hij met z'n zeepsop-gezicht Bloemententoonstelling Zaterdag j.l. werd in de lagere school een tentoonstelling gehouden van ka merplanten, snijbloemen en sierstukjes. Een en ander was enkele maanden ge leden ter opkweking uitgereikt door de oudercommissie aan de scholieren en door de Maatschappij voor Ooft- en Tuinbouw aan de bejaarden. Het on gunstige seizoen in aanmerking geno men vielen de inzendingen nog veel mee. Een en ander was aantrekkelijk opge steld in het gymnastieklokaal. De collec tie coleuslanten was goed. De fuchsia's waren een klasse minder. Ook voor de salvia's was het kennelijk een moeilijk seizoen geweest. Het aantal snijbloemen was niet groot, maar de kwaliteit goed. Heel de middag was er een goede be langstelling voor de expositie. Bij de af deling curiositeiten was er een opvallend grote en goede inzending haaietanden en schelpen van Piet Basting. Eerste prijzen werden toegekend aan: Piet Basting, Jo Basting, Rita de Smidt. Sjaak Visser, Adrie Hennekeij, Betsie Barendse, Tonnie de Hullu, Ellie Ver- couteren en Sylvia Karstanje. Bij de inzendingen van de bejaarden gingen de eerste prijzen naar: wed. P. de Smldt en het gezin L. Eversdijk-de Melj. Collecte. De collecte voor de Prot. blindenzorg „De fakkels bijeen" bracht f 28,50 op. Granaat gevonden. Bij het modderen van een weideput bij de familie De M. werd een granaat gevonden. De rijkspolitie werd van deze vondst op de hoogte gesteld. Schoondtyke Ploegkampioenschap. Door de Vereniging van Oud-Leerlin gen der Rijks Middelbare Landbouw school te Schoondijke werd Zaterdag j.l. op een perceel grond, gelegen aan de Sasputse straat, het ploegkampioen schap voor West Z.-Vl. gehouden. Aan deze wedstrijden namen vertegenwoor digers deel van de boerenorganisaties, de jongerenorganisaties, de landarbei dersorganisaties en de loonwerkers. Er was grote belangstelling. Honderden boeren en andere belangstellenden uit geheel West Z.-Vl. waren op deze mooie, zonovergoten Zaterdagmiddag naar Sas- put getogen om getuige te zijn van dit belangrijke gebeuren. Tijdens de wed strijden werd er gedemonstreerd met de z.gn. spadeploeg. Dit werktuig trok veel aandacht. Het was grappig, maar tevens bijzonder interessant, de wriemelende spade-armen onafgebroken de spitbe- weging te zien uitvoeren. Deze geme chaniseerde spade heeft een flinke werkbreedte van pl.m. 2 meter. Voorts werd gedemonstreerd met de z.gn. Han- nomag Pilot, een nieuw systeem om een gelijkmatige ploegdiepte te krijgen, dat vanaf de tractor bediend kan worden en met een z.gn. Kultirotor, een grond- frais met een werkbreedte van 1,80 m. De opgave voor de ploegers was o.a. het uitvoeren, aanstorten, het normaal ploegen en tenslotte de eindvoor maken. Omdat de wentelploeg en de rondgaan de ploeg geen met elkaar vergelijkbare werktuigen zijn, werd voor elk een apar te beoordeling opgesteld. De burge meester van Schoondijke reikte na af loop de prijzen uit met een toepasselijk woord. De uitslag was als volgt: 1. M. C. Quaak, IJzendijke. De heer Quaak heeft nu voor de derde maal achtereen de ploegkampioenschappen gewonnen, waardoor hij nu definitief in het bezit is gekomen van de wissel- beker. Dit keer behaalde de heer Quaak 74 punten van de 100. 2. P. Luteijn, Zuid- zande, 73,5 punt. 3. J. Cappon, Zuidzan- de. 72,5 punt. 4. L, Minderhout, Cadzand 71,5 punt. 5. H. Goethals, Waterland kerkje, 71 punten. 6. J. Haak, Biervliet, 69 punten en 7 J. van Hoeve, Groede. ook 69 punten. Beiden moesten om de 6e en 7e plaats loten. 8. B. Thomaes, Hoofdplaat, 67 punten. 9. A. de Bruijne, Cadzand, 66 punten. 10. M. Rooze, Schoondijke, 61,5 punt en 11 O. de Badts te Schoondijke, eveneens 61,5 punt. Ook deze moesten dus loten. haastig naar buiten. Op de deel stond de jonge boer te praten met een andere knecht. Een ogenblik keken de jonge lieden elkaar aan, totdat Dirk in een gulle lach schoot om het koddige gezicht van Thijh, die wit van het zeepsop zag. Met een vloek verdween hij In de schuur, waar hij z'n gezicht afdroogde. Dirk begreep zeer wel, wat de oorzaak was en vond het op zich zelf zo erg niet het was wel eens goed, want de Jongen werd wel wat al te brutaal. Later op de dag hoorde Dirk van een der meisjes, dat Thijs Heieen lastig ge vallen had en zij hem toen met een nat stuk wasgoed had bewerkt. Toen de arbeid van die dag afgelopen was, ging Heieen. als gewoonlijk nog eventjes een eindje de weg op, vergezeld van haar vriendin, Geertje, maar daar het de laatste dagen vrij guur weer was. keerde ze gauw huiswaarts. In huis ge komen wilde Heieen naar haar kamer gaan, toen de jonge boer haar riep „Ik wil eventjes met je praten, Heieen, wil je even meegaan naar de voorka mer?" O, dacht het meisje, dat zal natuurlijk zijn, dat ik Thijs vanmorgen het achter huis uitgeslagen heb. Goedhartig als ze was, had ze al dadelijk spijt gehad van haar dritfig optreden en enigszins be schroomd trad ze achter Dirk de mooie kamer binnen. (Wordt vervolgd). Tentoonstelling van groenten, fruit en vaste planten. De afdeling Schoondijke van de Mij. voor Ooft- en Tuinbouw, organiseert op Vrijdag 11 en Zaterdag 12 Sept. 1959 een plaatselijke tentoonstelling van groen ten, fruit en vaste planten, in de zaal van dhr. Wijffels. De tentoonstelling zal hedenmiddag te 15.00 uur geopend worden door bur gemeester F. A. L. van Rosevelt. Het heeft oorspronkelijk in de bedoe ling gelegen een tentoonstelling voor ge heel W. Z.-Vlaanderen in te richten, doch door diverse omstandigheden heeft men dit jaar dit plan niet kunnen ver wezenlijken. De plaatselijke V.V.V. zal aan deze tentoonstelling enkele feestelijkheden verbinden. Hedenavond zal een behen digheidswedstrijd voor auto's worden gehouden, terwijl na afloop de plaatse lijke muziekvereniging „O.K.K." een concert zal geven. Zaterdag zal voor de derde maal het kampioenschap W. Z.-Vlaanderen trac- torbehendigheidsrijden worden verreden. In de avonduren zal het accordeonge zelschap „Flandria", onder leiding van de heer J. Anthonisse, een concert ge ven, terwijl de heer R. Verween, alias „Modest" de conference zal verzorgen. Aanbesteding DoordeProv. Waterstaat werd aanbe steed verbetering gedeelte weg Schoon dijkeIJzendijke, wegvak kom Schoon dijke, lang 378 m., waarvoor 11 inschrij vers waren. De hoogste inschrijver was E. L. K. te Schoondijke f 52.300,-. De vier laagste inschrijvers waren: Lucasse, Walsoorden f 48.470,- P. Molet, Hoofdplaat f 47.500,- P. J. v.d. Sande, Breskens f 46.270,- N.V. Aannemersbedrijf Hol, Hulst f 45.930,- Toneel. De Rederijkerskamer „Nut en Genoe gen" te Schoondijke heeft in stude ge nomen het toneelspel in 3 bedrijven „Grote Kinderen" door Rosita Peeters. Zij hoopt dit stuk in de eerste helft van November voor het voetlicht te brengen. Raadsvergadering De Raad der gemeente Schoondijke vergaderde Dinsdagavond onder voor zitterschap van burgemeester F. A. van Rosevelt. Afwezig waren de heren G. E. A. de Badts en Jac. M. van Baal. Onder de ingek. stukken was de mede deling, dat G.S. geen bezwaren hebben tegen de onderhandse aanbesteding van de bouw van het gymnastieklokaal. Ook werd goedkeuring verleend voor de bouw van 5 woningwetwoningen, terwijl de begroting voor 1959 eveneens geen bezwaren bij G.S. ontmoette. Aan dhr. P. W. Huigh werd een per ceel gemeentegrond verkocht aan de Willemsweg voor het bouwen van een woning. De Federatie voor verpleeginrichtin gen voor langdurige zieken ontving een bedrag van f 2,50 subsidie. De dienst Geestelijke Volksgezondheid van het Wit-Gele Kruis vroeg een bij drage voor haar werk, groot f 0,10 per inwoner, hetgeen neerkwam op ruim f 200,-. Dit vonden de vroede vaderen wel wat erg veel. Zij maakten er een bij drage van f 25,- per jaar van. zulks op voorstel van B. en W. Een verzoek om subsidie van het Leger des Heils werd afgewezen. Het Wit-Gele Kruis kreeg voor haar afdeling kraamzorg een bij drage toegezegd van f 10,- per geval. Besloten werd voor de secretarie een electrische telmachine aan te schaffen. Op voorstel van B. en W. werd met de N.V. Bank van Ned. Gemeenten een geldlening gesloten, groot f 49.000,-voor de verbetering van de Wil'emsweg en de aanschaf van een nieuwe brandspuit. De rente voor deze lening bedraagt 4Vj pCt. met een looptijd van 19 jaren. Voorts werden B. en W. gemachtigd om ter consolidatie van de vlottende schuld een geldlening, groot f 150.000.- aan te vaan met de N.V. Bank v. Ned. Gemeenten. Dhr. A. I. de Bliek-de Wandel bracht in een schrijven het college onder de aandacht, dat de z.g. Kattekreek achter zijn woning een ondragelijke stank ver spreidt. Met het Waterschap Het Vrije van Sluis is inmiddèls overeengekomen, dat deze Kattekreek uitgediept en schoongemaakt zal worden, waardoor de stank, naar men hoopt, minder wo-dt De raad besloot het resultaat van dit uitdiepen en schoonmaken even af te wachten. Helpt dit niet, dan zal voor dit stukje een dure riolering moeten wor den aangelegd. Aan dhr. Chr. de Graaf wercj voor zijn woning aan de Molenstraat een bedrag van f 150,- toegezegd, voor het aanbren gen van een closet met waterspoeling. Aan dhr. J. de Groote, thans wonen de te Groede, werd een premie toege zegd van f 1500,- voor de verbetering van zijn woning. Hiervan zal f 1000,- voor rekening van het Rijk komen. De rondvraag leverde niets bijzonders op, waarna de voorz. de vergadering sloot. Cadzand Wielerwedstrijd. Ter gelegenheid van de Cadzandse kermis werd Zaterdag j.l. de 8e ronde van Cadzand verreden, een Nieuwelin- genkoers. georganiseerd door de wieler sportvereniging „De Wielingen" 30 deel nemers startten voor de koers van 66 km. over 45 ronden. S. Jansens uit Delft gooide de knuppel in het hoenderhok, door er wel wat vroeg tussenuit te knij pen. Leo van Dongen uit Made, C. Snep vangers uit Zundert en P. Boonman uit 's Heerenhoek zetten de achtervolging in en konden de vluchteling tot de orde roepen. Deze grote vier stevenden, zich goed handhavende tegen het renners- veld, naar een zekere overwinning, met een voorsprong van 30 seconden. Het was Leo van Dongen uit Made, die de sterkste sprinter in de kopgroep bleek. De uitslag was: 1. Leo van Dongen, Made, 1 uur 47 minuten; 2. C. Snepvan gers, Zundert; 3. P. Boonman, 's Hee renhoek; 4. S. Jansens, Delft; 5. P. Hil- debrand, St. Laurens; 6. J. van Geloof, Made; 7. G. Cooremans, Breda; 8. R. van Overweel, Middelburg; 9. A. Wete- rings, Oosterhout; 10. J. Tolhoek, Yer- seke; 11. C. Haast, Rijsbergen; 12. J. de Koning, Breda; 13. J. Broomans, Den Haag; 14. C. Roovers, Terheijden; 15. P. Hoogerland, Kapelle. Zuidzande Raadsvergadering. De gemeenteraad kwam Woensdag avond in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester H. P. Everwijn. De voorzitter deelde bij de aanvang der vergadering mee, dat het schilder werk der 8 woningwetwoningen werd gegund aan de fa. J. Hennekeij te Wa terlandkerkje voor een bedrag van f 1928,-. De raming was f 1800,-. Er was maar één van de drie plaatselijke schil ders die had ingeschreven voor een aan merkelijk hoger bedrag dan Hennekeij. G.S. deelden bij haar schrijven mee, het raadsbesluit tot verlegging der ker- misdata te hebben goedgekeurd. Naar aanleiding van het schrijven van de kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente, waarin aan G.S. werd verzocht haar goedkeuring aan het raadsbesluit te willen onthouden, werd op de bepa lingen van de Zondagswet gewezen. De voorz. zei dat door de bepalingen in het raadsbesluit, dat de kermis des Zondags eerst na 6 uur mag aanvangen, er een garantie is, dat men tijdens de kerk dienst (en) geen hinder heeft van ker- misgedruis. De kas en boeken van de gemeente ontvanger werden door het Verificatie bureau van de Ver. van Ned. Gemeen ten gecontroleerd en in orde bevonden. Van de Commissie van Beheer van de Schoolartsendienst Z.-Vlaanderen werd bericht ontvangen, - aangezien de helft der gemeenten zich voor aanstelling van een derde schoolarts uitsprak en de an dere helft er tegen was - geen vrijheid te hebben gevonden een derde school arts aan te stellen. Dit zal eventueel nader worden bekeken na ingewonnen advies bij de nieuw ingestelde Prov. Raad van Volksgezondheid. Afwijzend werd beschikt op de subsi dieaanvragen van het Leger des Heils, de Federatie van Verpleeginrichtingen van langdurige zieken, de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heiilgen Naam en van de Rijks Politiekapel. Aan dhr. P. Moll te Oostburg werd premie toegekend ingevolge de premie regeling woningverbetering voor de door hem gekochte woning aan de Sluisseweg. B. en W. werden tot het verhuren van de woningwetwoningen gemachtigd, te gen huurprijzen zoals die door de Mi nister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid zijn of worden vastgesteld. 5 ct. per inwoner werd beschikbaar gesteld als gemeentelijk aandeel in het cadeau der gezamenlijke Zeeuwse ge meenten voor het nieuwe provinciehuis. Er zullen een aantal muurschilderingen worden aangebracht. De gemeenterekening 1958 werd aan geboden. De gewone dienst heeft een voordelig slot van f 484,27. terwijl de ka- pitaaldienst met een nadelig saldo sluit van f 4894,92. Besloten werd toe te treden tot de nieuwe gemeenschappelijke regeling Zeeuwse muziekschool, welke reveling een groot winstpunt betekent, omdat nu ook les gegeven zal worden in het bespe len van accordeons en tokkelinstrumen- ten, terwijl de leden van de muziekver enigingen eveneens muziekonderricht zullen kunnen krijgen. De gemeente Zuidzande zal naar schatting jaarlijks -o'n f 600,- aan de muziekschool hebben bii te dragen. Een en ander is afhan kelijk van het aantal leerlingen die uit Zuidzande de cursussen gaan volgen. De raad maakte de restrictie dat niet zal wo"den betaald voor leerlingen ouder dan 20 jaar. Z.h.st. besloot men mee te werken aan de totstandkoming van het z.g. 100 pCt. plan van de Waterleiding Mij., welk plan voorziet in de aansluiting op het waterleidingnet van alle nog niet in Zuidzande aangesloten boerderijen en woningen in de z.g. onrendabele gebie den. Maximaal zal dit besluit een uit gaaf van jaarlijks f 3000.- kunnen ver gen, gedurende 30 jaar. Een perceel bouwgrond Kamerikstr. hoek Oostburvsestraat, werd aan de heer Loten te Middelburg verkocht voor f 3500,-. Het perceel is groot 700 m2 en geschikt om er twee woningen te bou wen. De raad stelde bij haar besluit een aantal bepalingen. Zo zal met de bouw der woningen voor 1 Jan. 1960 aanga- vangen moeten worden, terwijl de bouw in Mei 1960 voltooid dient te zijn. Aan de Stichting Kleuterschool Zuid zande werd financiële medewerking toe gezegd tot f 3000,- voor de aanschaf van- aanvullende inrichting van de gerestau reerde kleuterschool. De begroting 1959 werd gewijzigd. De post voor onvoorzien werd met if 969,- verlaagd en bedraagt thans f 93,81.

De Schakel | 1959 | | pagina 2