BRILLEN euqaxlC*' alg. nieuws blad alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen Zijn er Verjaar- of Feestdagen in 't zicht? Laai dan WIM FENIJN uw leverancier zijn! 2&rtIIemaefter" euilleton Het, Meisje uit de Molenpolder dejchakel 14e Jaar %an% - Nr. 730 VRIJDAG 11 Sept. 1959 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. postf 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F6 SMOOR DE HULSTER6- DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.?#* - GIRO 3SB296 Plaatselijk Nieuws Aardenburg Raadsvergadering De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Van Dongen. De notulen werden zonder hoofdehjke stemming vastgesteld. De voorzitter deelde mee, dat de 6 woningwetwonin gen werden gegund aan de fa. Standaert te Eede. De begroting voor het burger lijk armbestuur Eede voor 1959 werd ge wijzigd, dit in verband met de langduri ge verpleging van een ingezetene in een rheumacentrum. De totale kosten der verpleging bedragen f 4600,—, waarvan de gemeente f 1020,moet bijdragen. Naar aanleiding van het verzoek van de Ned. Toneelunie om een subsidie van f 25,ontstond een langdurige gedach- tenwisseling. B. en W. stelden voor de aanvrage af te wijzen. Mevr. Van den Broecke-de Man pleitte warm voor toe kenning, immers de toneelunie doet bij zonder goed werk in het opvoeren van het spelpeil, door de cursussen, welke door Jan Lemaire worden gegeven. De voorz. zei te hebben onderzocht of er een specifieke toneelvereniging in Aar denburg is, dat bleek niet het geval. Wel zijn er een aantal groepen, onderdelen van diverse verenigingen, die het toneel spel beoefenen. Spr. vond versplintering op dit gebied heel jammer, immers het toneelspel is de bevolking ingeboren en onder goede leiding zou men een heel goed spelneil kunnen bereiken. Mevr. Van den Broecke deed de suggestie om Jan Lemaire eens naar Aardenburqr te laten komen om een lezing te houden voor de belangstellende toneelspeler" der diverse toneelgroepQn, om te trach ten langs die weg tot een Aardenburese toneelvereniging te kunnen komen. De voorz. zei hier wel voor. te voelen. 5 cent per inwoner werd beschikbaar gesteld in de kosten van het aanbrengen van een aantal muurschilderingen in het nieuwe provinciehuis. Aan de vereniging p^n- Juventute zal een jaarlijkse contributie van f 5— worden betaald. Het verzoek om subsidie van het Leger des Heils werd afgewezen, terwijl de iaarlijkse subsidie ten behoeve van de diensten voor Gees telijke Volksgezondheid verhoogd werd van 3 op 10 cent per inwoner, met in gang van 1 Jan. 1960. De gemeentelijk^ bijdrage per verzorgingsdag ten behoeve van de kraamcentra werd met terug werkende kracht verhoogd van 25 cent op f 1,per verzorgingsdag in de ge meente. De jaarlijkse subsidie voor ,.Het Groene Kruis" en „Het Wit-Gele Kruis" werd verhoogd van f 2,op f 2,50 voor de onder haar werkingssfeer vallende leden. Deze verhoging geldt ook voor „Het Wit-Gele Kruis" van Oostburg voor de leden op het Eiland, die door haar worden verzorgd. De bedragen voor het bijzonder onderwijs werden over 195$ vastgesteld en wel de werkelijk uit te keren bedragen en de voor vergoeding in aanmerking komende bedragen. Een 9- tal aflopende erfpachten werden ver lengd. De begroting 1959 werd gewijzigd. Tijdens de rondvraag informeerde de heer J. T. Lampo naar de o. 1. school en wanneer deze gereed is. Na veel tegen slag is men aangevangen, aldus de voorz. Wanneer het werk gereed zal zijn is niet Heineken's Bier, Prik- of Wemco Limonade. Beleeld aanbevelend, WIM FENIJN, Tel. 506, Breskens P.S. Ook voor alle Wasartikelen te zeggen. In het bestek staat vermeld binnen 120 werkbare werkdagen. De heer E. Lansu sprak zijn bezorgdheid uit met betrekking tot de omlegging der Rijksweg op Draaibrug. Spr. vroeg of het de voorz. bekend was, dat men een an der plan in voorbereiding zou hebben, waarbij veel goede bouwgrond verloren zou gaan. Spr. betreurde het dat Aar denburg zo terzijde komt te liggen. De voorz. zei, dat de weg Oostburg-Sluis een dubbele rijbaan zou krijgen. Naar Aardenburg blijft de aftakking behoor lijk. In dit verband wees de voorz. op het grote belang dat West Z.-Vl. bij goede wegen heeft, dit in verband met de nodige vervoersmogelijkheden naar het zich tot industriekern ontwikkelende Terneuzen en de Kanaalzone, wat als rem kan dienen tegen de ontvolking van de streek. De weg St. Kruis-Waterland- kerkje zal dit jaar wellicht nog niet in uitvoering worden genomen. Biervliet Schieting Kapitale Dam. Ter gelegenheid van de kermis op de Kapitale Dam te Biervliet, werd nabij café De Dobbelaere een schieting op de liggende wip georganiseerd, waaraan 42 schutters deelnamen. De hoogvogel werd geschoten door de heer W. Hoevenagel te Biervliet. De beide zijvogels moecten door loting worden toegekend. De prijs- vogel voor de eerste haan werd gescho ten door de heer Aug. Jansen te Drie wegen. De tweede haan werd gewonnen door de heer L. Bral te Bouchaute (B. De aangewezen vogel voor een fles drank werd geveld door de heer P. de Greve, Bouchaute (B.)De beker ging naar Aug. Jansen te Driewegen, terwijl deze ook de meeste kleine vogels verschalkte. Schieting op de Kapitale Dam. Ter gelegenheid van de kermis op de Kapitale Dam, werd nabij het café „De Pyramide" Zaterdag j.l. een schieting op de liggende wip georganiseerd, waaraan 36 schutters deelnamen. De hoogvogel werd geschoten door Jozé Matthijs, Wa- terland-Oudeman (B.). De eerste zijvo- gel was voor Cam. v. d. Steene, Bou chaute (B.), de tweede zij vogel werd ge schoten door Fred, de Boevere, Pyramide De eerste beker werd gewonnen door Jozé Matthijs en de tweede beker door W. Hoevenagel te Biervliet. De heer Aug. Jansen te Driewegen schoot de meeste kleine vogels. Ronde van de Kapitale Dam. Met de 10e ronde van de Kapitale Dam vierde het organiserend comité het tweede lustrum van haar bestaan, waar van een 8-tal jaren onder de bezielende leiding van dhr. Prosper Dobbelaere. Het jaarlijks terugkerend sportevene ment op deze wijk in Biervliet en de kermis, die dan tegelijkertijd wordt ge- OOSTBURG organiseerd, werd begunstigd door een onvergetelijk mooie dag, waardoor het dan ook niet te verwonderen is dat hon derden mensen uit de wijde omtrek naar deze nieuwelingenkoers, die ook bij de renners zeer in trek is, zijn komen kijken. De afstand bedroeg 70 km., ver deeld over 21 ronden, zodat het talrijke publiek steeds in spanning werd gehou den en het verloop der koers goed kon den volgen. Vijftig renners verschenen aan de start, w.o. een aantal cracks die het af gelopen seizoen van zich hebben doen spreken. In de vierde ronde begon G. Cooremans uit Breda zich kennelijk in het nog grote peloton te vervelen. Hij deed een uitlooppoging die wonderwel slaagde. C. Jansen uit Haarlem, C. Snep vangers uit Zundert en F. Boonman uit 's-Heerenberg en nog enige anderen, rprongen hem na en wisten de vluchte ling te grijpen. Later voegden zich bij het kopgroepje nog J. Verburg uit Kort- gene en P. Barten uit Haarlem. De '7 cracks, die uiteindelijk hun positie aan de kop consolideerden, vergrootten hun voorsprong tot minstens 2 minuten op een andere groep van 6 man. Bij deze groep voegde zich ook later H. de Waal uit Axel, die gedurende 6 ronden geheel aheen achter deze groep aanjaagde. Hiermede leverde hij wel een prachtige prestatie als men het vrij straffe tempo in aanmerking neemt, waarmee de kop groep en de achter haar jagende 6 man reden. Allengs dunde het rennersveld uit, zodat uiteindelijk 20 renners fi nishten, waaronder drie gedubbelden. In een felle sprint zegevierde J. Verburg uit Kortgene voor C. Jansen uit Haar lem en C. Snepvangers uit Zundert, die resp. 2e en 3e werden. De winnaar leg de het traject af in een tijd van 1 uur 57 min. en 15 sec. G. Cooreman won met 32 punten het puntenklassement, wat hem f 20,- opleverde. De verdere uitslag was als volgt: 4. P. Barten, Zevenbergen; 5. H. Pe ters, Haarlem; 6. G. Cooreman, Breda; 7. F. Boonman, 's-Heerenhoek8. J. van Geel, Roosendaal; 9. H. de Waal, Axel; 10. F. van Lachterop, Amsterdam; 11. A. Weterings, Oosterhout; 12. J. de Koning, Breda; 13. P. de Boer, Amsterdam; 14. L. Kramp, Numansdorp; 15. J. van Ge loof, Made; 16. B. van Zwol, Amsterdam; 17. C. Roovers, Terheijden. Gevonden voorwerpen Een anthraciet geruite heren-panta lon. Inl. gemeente-secretarie, Schoondijke. UuCtrt' Wij tonen U geheel vrijblijvend de nieuwe modellen Mantels en Ensemble van Herfst en Winter 19591960 Uw belangstelling zullen wij bijzonder op prijs stellen Uw modehuis in Vlissingen Breskens Het bier is weer best. In hotel „Rotterdam" te Terneuzen is op 3 September j.l. een biertapwed strijd voor Zeeuwse caféhouders gehou den. Deze wedstrijd werd door onze dorps genoten, de fam. Verstraaten-Dubois uit Café-Restaurant „Casino" gewonnen met de eerste prijs, zodat zij op 15 Oc tober deel mogen nemen aan de lande lijke wedstrijd te Amsterdom. De plaatselijke afdeling van het V.V.V. te Terneuzen reikte voor de mooie door HENK VAN HEESWIJK. Tot nu toe waren alle boerenmeisjes, rijk of arm, door zijn charme bekoord geraakt en al hadden op de Beldam sommige melden in het diepst van hun hart een hekel aan hem, als Thijs in een van zijn vrolijke buien was en de kwinkslagen van hem over de hof of door de keuken rolden, dan moesten ze om hem lachen, of ze wilden of niet. En Thijs was zich van zijn overwicht zeer wel bewust en gaf zich in het bijzijn der meiden steeds een air van: „wat zeggen jullie wel van me, kinderen?" Maar wie er ook om zijn moppen en grollen lachte, Heieen niet. Dit had Thijs al enkele malen gemerkt en hij besloot om, wanneer de gelegen heid zich voordeed, haar eens op de proef te stellen. En op deze morgen, toen de melkauto was weggereden, had hij daartoe onder vier ogen de gelegen heid. Hei een had hem zien aankomen en boende met dubbele ijver en maakte daarbij zoveel lawaai, dat Thijs zijn ei gen woorden bijkans niet kon verstaan. Toen wachtte hij kalm af, met een spotlach op zijn gezicht, ze zou wel eens ophouden. Heieen had gemerkt, dat ze hem zo niet weg kreeg, zodat ze zuchtend be sloot maar weer wat rustiger te werken. „Wel, Leentje", begon hij, „heb je gis teren nacht ook de bel gehoord? Je slaapt er toch vlak onder, niet?" Heieen richtte zich op. „Ik heb je al vaker gezegd Thijs, dat ik Heieen heet en geen Leentje; als je het weer tegen me zegt, antwoord ik niet meer. enn wat die bel betreft, je deed beter om die leu gens niet rond te strooien, want je sterkt de mensen hier nog in hun bijgeloof." „Leugens? Bijgeloof? Ik heb het toch zelf gezien, en m'n vader „Je geloofd het zelf niet eens dat het waar is," viel het meisje hem in de rede. „Ik niet? Hoe kom je er bij?" hij keek haar verbaasd aan. „Omdat jij niet zo dom bent als de meeste mensen hier in de polder. Toen je het hier op de boerderij vertelde, kon ik aan je gezicht zien, dat je het zelf niet geloofde. Mij kun je daar echter evenmin mee bedriegen." Nou," antwoordde Thijs enigszins be duusd, „je zu]t zien, dat ik gelijk heb; vandaag of morgen gebeurd er een on geluk hier op de hofstee, hetzij met de boer of zijn zoon, of met de boerin of het vee. Maar, eh, daar kwam ik eigenlijk niet voor. Ik wou vragen of je eens met me uit ging naar Achterkerk, daar is het Zondagsavonds dansen, en „Dank je wel, Thijs. Ten eerste kan tl: niet dansen en ten tweede hou ik niet van dergelijke amusementen." „Zo," antwoordde Thijs ontnuchterd, „nou, dan moet je het zelf maar weten En gekrenkt als hij was, voegde hij er aan toe: „Menige boerenmeid zou een sprong in de lucht maken, als ze met mij uit kon, weet je dat wel?" „Je verbeeld je nog al wat," scham perde Heieen. „Verbeelden? Niks verbeelden. Het is een feit. Hier zo, wat zeg jij er van Lien" Lien, een van de meiden van de boer derij, keek lachend naar het tweetal op de wal en bleef een ogenblik staan. „Ik zeg ja, antwoordde Lien schalks, „waarover had je het?" „Mooi, dan kunnen we naar het ge meentehuis gaan," lachte Thijs, „want ik vroeg of je niet me wilde trouwen." „Och, gekke vent," lachte Lien, die evenals de andere dienstboden de la chende Thijs graag mocht. De komst van de boerin maakte onverwachts een einde aan dit gesprek. De dagen, die hierop volgden, waren min of meer onaangenaam voor Heieen, want Thijs maakte het haar geregeld lastig met zijn attenties en complimen tjes en maakte telkens toespelingen op een eventuele uitgaansavond. Doch He- leen antwoorde steeds kalm, maar be slist, dat er niets van kon komen en daar de jongen hoe langer hoe meer aanhield, haalde Heieen maar enkel haar schouders op en antwoorde niet meer. Ze vermeed hem zoveel mogelijk en als ze hem zag aankomen, liep ze °-auw een andere kant op, zodat zij zijn genschap t^kem ontliep. Thiis melkte dit allemaal maar veel te e-oed en in plaats van zijn pogingen op te geven, we^d hij steeds overmoedi ger en doortastender. Op een regenachtige morgen, toen en kele me1'den, waaronder Heieen, met de wa.<5 berrie: waren in het achterhuis, trad Thiis binnen, drijfnat, omdat hij de ge hele morgen in de najaarsregen buiten aan het werk was geweest. Heieen wilde wedlopen, maar zag haar de pas afge sneden, omdat de andere deur, in ver band met de wind. afgesloten was. Ze mchtte en ging ijverig voort met haar we^-k. Thijs liep tussen d° jono-e meisjes door, de een onder de kin strijkend, met de ander e^n pro at1 e makend en ten slotte trad hij od Hel een toe, belangstel lend nagezien door de anderen, die al lang de antipathie van de Groningse tegen Thijs hadden opgemerkt. Ze wa ren nieuwsgierig, hoe het af zou lopen, want het lachende gezicht van Thijs en het strakke gezicht van Heieen vormden I een contrast.

De Schakel | 1959 | | pagina 1