te zetten. Daarom was het ook, dat de Breskense boilers het aandurfden om hun krachten te gaan meten met de gerout'neerde boilers van Hoofdplaat Uiteindelijk ging het om het spel en niet om de knikkers. Deze knikkers, ditmaal een fraai bekertje, beschikbaar gesteld door de evenementencommissie, ging dan ook mee naar Hoofdplaat, iets dat niemand verwonderde. De uitslag was- Ed. Pijcke - C. Cocquit, H.pl. G. v. d. Casteel - W. Vergouwe, Br. 127 F. Moens - A. Steijaert. H.pl. L. Ver- berkmoes - J. Bruijnooge, Br. 612; J. Timmerman - J. Zeegers, H.pl. I de Hulster - R. Vergouwe, Br. 123; Fr. Rijckaert - J. W. Ameele, H.pl. F. Poissonnier - V/. Nelisse, Br. 124; R. Versaevel - J. Pilaet, H.pl. P. Dierx - G. van Schoote, Br. 512; E. Pijcke - C. Cocquit, H.pl. A. Nicolai - J. Poissonnier, Br. 1211. De totale uitslag van de wedstrijd was derhalve 59 punten voor Hoofdplaat en 49 voor Breskens. Na de officiële ont moeting werd een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld, waarvoor Breskens en Hoofdplaat elk 10 spelers leverden Ook deze wedstrijd werd door Hoofd plaat gewonnen. De uitslag was hierbij 20—19. Over 14 dagen gaan de Bressianen in Hoofdplaat revanche nemen, althans dat zullen ze trachten. Mooi resultaat. De buurtvereniging „Vogelenzang" te Breskens heeft met haar praalwagen deelgenomen aan het bloemencorso te Knokke. Zij wist hierbij de 3e prijs in afdeling algemeen te veroveren. Voor waar een zeer mooi resultaat. Uitslag ballonnenwedstrijd. Met verlangen zal ieder kind, dat op Zaterdag 8 Aug. j.l. een ballon heeft op gelaten. uitrien naar bericht waar deze ballon terecht is gekomen. Nu aangeno men mag worden dat geen kaarten me-n ontvangen worden, volgt hieronder een opgaaf van de vier verst aangekomen ballonnen. Ie. Chris Dierkx, Boulevard 64 te Bres kens, ballon aangekomen te Quaken- bruck, Duitsland. Afgelegde afstand 335 km. (hemelsbreed). 2e. Joh. Albregtse, Orchideestraat 5 te Breskens, ballon aangekomen te En schede. Afgelegde afstand 250 km. (he melsbreed). 3e. Joop Tanghe, Oranjeplein 14 te Breskens, ballon aangekomen te Loe- nen (Vel.). Afgelegde afstand 190 km (hemelsbreed). 4e. Ingrid Roest. Hullustraat 3 te Breskens, ballon aangekomen te We- kerom, gem. Ede. Afgelegde afstand 165 km. (hemelsbreed). Voor deze 4 ballonnen is een prijs toe gewezen, welke zullen worden uitgereikt op Zaterdag 19 Sept. a.s. tijdens muziek - ccncert op het Spuiplein. De overige kaarten, welke thans bij het bestuur van de evenementen-com missie berusten zullen deze week per post aan de deelnemers toegezonden worden. Het zou wel leuk zijn, bij ontvangst van Uw kaart aan de vriendelijke af zender een ansichtkaart te zenden als dank. Waterlandkerkje Auto geslipt. Een personenauto, komende uit de richting Waterlandkerkje, is op de we? Ooriburg-IJzendijke. in de beruchte bocht bij het Kanonhof, geslipt, tegen een boom gereden en gekanteld. In de auto zat het echtpaar S. uit Antwerpen. Mevr. S. werd met een ge broken sleutelbeen naar het ziekenhui.- te Oostburg vervoerd. Haar echtgenoot kwam met de schrik vrij. De auto werd vrij ernstig beschadigd. Dokter A. Lie- vens uit IJzendijke, die juist passeer de, verleende de eerste geneeskundige hulp. Nleuwvlïet Concert en lampionoptocht. Zaterdagavond j.l. gaf de muziek vereniging „Nut en Genoegen" als af sluiting van haar zomerprogramma een evenals de anderen, maar dan sprong Dirk meestal voor haar in de bres, het geen bij het meisje steeds een gevoel van warmte deed ontstaan. Ook herin nerde ze zich steeds de woorden van de boerin bij haar komst en dat werkte als balsem op de nog niet gesloten wonde. Met de andere huisgenoten kwam ze allengs meer en meer op goede voet. Eén was er, waartoe ze zich bijzonder voelde aangetrokken en waarmede ze intiemer werd dan met de andere dienstboden Het meisje was een wees, evenals zij. Geertje Trader, een Noord-Hollandse arbeiders dochter. Onwillekeurig voel den beiden zich tot elkaar aangetrokken daar beider leed overeenkwam en des avonds, na de dagtaak, liepen beiden arm in arm heen en weer, of begaven ze zich naar het plein in het dorp. waar meer meiden en knechts tot het donker bij elkaar kwamen. Op een avond in het laatst van Octo ber, waren de beide vriendinnen als ge woonlijk weer een- naar „de oude beuk" zoals hij in de volksmond heette, geto gen om een praatje te maken. Er waren verscheidene knechts en meiden, jonge en oude, aanwezig, en in plaats van de gewone opgewektheid heerste er plots een stilzwijgen, toen de beide meisjes zich bij de club voegden. Geertje en Heieen merkten dadelijk dat er wat bijzonders aan de hand was en ze zouden geen echte vrouwen ge- concert op de muziektent, waarvoor van de zijde der badgasten zeer grote be langstelling bestond. Vooral de lampion optocht op deze zeer mooie zomeravond werd een ware manifestatie voor de jeugd. Schoondijke Geslaagde jeugddag. Zaterdag j.l. werd voor de gehele jeugd een jeugddag georganiseerd, waarvoor veel belangstelling bestond. Het middagprogramma bestond uit hardlopen, waarvoor van de zijde der jeugdigen veel belangstelling was. Een voetbalcompetitie tussen elftal len uit de Hervormde, Gereformeerde en Katholieke jeugdclubs, leverde na een spannende strijd uiteindelijk een over winning op voor de Hervormde jeugd groep, ^die met het ere-vaantje ging strijken. Van de zijde der ouders was voor de vele evenementen op het prach tige sportterrein eveneens veel belang stelling. De behendigheidswedstrijden op de fiets, leverden heel wat moeilijkheden op. Het viel niet mee, precies op de plank te rijden, en steeds het evenwicht te bewaren. Joop van Baal was de eerste prijswinnaar bij de jongens, Tannie van Haneghem bij de meisjes. In vlot tempo gingen allen naar huis voor de avondboterham. Om zes uur werd de jeugd van het schoolplein van de o. 1. school afgehaald, om achter de muziekvereniging „O.K.K." weer naar het sportveld te worden gebracht. Hier werden eerst wat volksdansen uitge voerd, er was zang en muziek. De hoofdmoot van het avondprogramma werd gevormd door het openluchtspel „Zingani", een kozakkenspel, geschre ven door Peter Spoor. Onder regie van de heer C. Musson werd dit spel goed gebracht. Er was veel belangstelling, wel meer dan 1200 mensen waren aanwezig. Zo bemerkten we o.m. de beide wethou ders de burgemeester is met vacantie), de beide predikanten, jeugdleiders, etc., terwijl pastoor Overdonck des middag., van rijn belangstelling had doen blijken. De beide plaatselijke predikanten, Ds. Brinkman 'Herv.) en Ds. van Botten- burg (Geref.), hielden tussen de bedrij ven door een korte toespraak, waarin zij aandacht vroegen voor de kerk van Christus. De jeugddag werd georganiseerd voor de derde maal door de plaatselijke jeugdcommissie, bestaande uit de he ren Jo Verkruijsse, Wim Huigh, Ko But ler en Mie. van den Broecke. Voorzitter Jo Verkruijsse moet vooral gezien wor den als de stuwende kracht, die dit ge coördineerde jeugdwerk heeft helpen ontwikkelen, een initiatief, dat zeer veel waardering ontmoet bij de Schoondijkse ouders en wat navolging op ruime schaal verdiend in de West Z.-Vl. dor pen. Immers de vacantie tijd is voor de jeugd veelal een tijd van verveling, om dat het jeugdwerk dan op non-actief staat. De jeugdcommissie beoogt de ieugd ook in de vacantie iets te doen te geven. Als men nu de resultaten be kijkt, die Zaterdag te over waar te ne men waren, dan wijst het er op, dat vele avonden en middagen van de jeugd in beslag genomen zijn om die resulta ten te kunnen bereiken. Veel lof voor de vele jeugdleiders, die hiervoor hun vrije tijd en zelfs vacantie opofferden. De decors voor het spel waren van de hand van de heer Verkruijsse. De ver zorging van het geluid, dat overal op het veld prima te horen was, was in handen van de firma Pallada uit Oost burg. De uitslag van de sportwedstrijden was: Voetbal: 1. Hervormde jeugd, 2. Ger. jeugd, 3. Kath. jeugd. Hardlopen meisjes 1011 jaar: 1. An ke Verstrate, 2. R. Huigh. Hardlopen jongens 1011 jaar-, l. A. Geelhoed, 2. J. de Bilek. Hardlopen meisjes 1214 jaar: 1. Bet- ie Huigh, 2. Els Hamelink. Hardlopen jongens 1214 jaar: 1. S. Bliek, 2. A. Contant. Behendigheidswedstrijden meisjes 15 jaar en ouder: l. T. van Haneghem, 2. H. Jansen. wee t zijn als ze niet nieuwsgierig waren geworden. „Wat is er aan de hand, Teun?" vroeg Geertje aan een oude paardeknecht, die veelal het woord voerde. „Ja", zei de oude, „ik weet het niet, ik heb het niet gehoord, maar men zegt. dat de bel vannacht aan het luiden is geweest". „Onzin", zegt Geertje; „ik heb er niets van gehoord en ik geloof van geen van enze jongens, anders hadden ze het wel gezegd". „En 't is juist Thijs Kuiltje die het verteld heeft", mengde een jonge dag loner zich in het gesprek. „Hij en zijn vader hebben vannacht om drie uur duidelijk het geluid van de bel gehoord en de oude Vermeulen is er voor uit zijn bed gekomen en verklaarde zelfs, dat hij de bel heeft zien bewegen'.' ,,'t zal de wind geweest zijn", opperde Geertje, maar ze wist vooruit, dat dit niet waar was, want er was al in geen dagen wind geweest. „Allemaal goed en wel", zei Teun „maar de klepel is er al jaren uit en het geluid is gehoord, Harm de Smid zei, dat hij ook meende iets gehoord te hebben". „Wanneer heeft hij voor het laatst geluid?" „Dat is zes jaar geleden, toen op die Zondagavond, dat wij hier stonden. De volgende morgen brak de boerin haar been en 's middags verdronken er vier Idem jongens: 1. Joop van Baal, 2. A. van Haneghem. Hardlopen meisjes ouder dan 15 jaar: 1. A. Verkruijsse, 2. A. d. Vries. Idem jongens: 1. K. Huigh, 2. I. d. Roo. Schoondijke kan terug zien op een welgeslaagde dag, waaraan de jeugd en ook de ouderen met veel plezier zul len terug denken. Tentoonstelling v. Ooft- en Tuin bouw uitgesteld. De driejaarlijkse tentoonstelling voor Ooft- en Tuinbouw, die dit jaar in Schoondijke zou worden gehouden, zal geen doorgang vinden, tengevolge van het ongunstige droge seizoen, waardoor het aantal inschrijvingen te gering was. Het bestuur van de Mij. tot bevorde ring van Ooft- en Tuinbouw heeft be sloten de expositie te verschuiven naar 1960, wederom met Schoondijke als or ganiserend centrum. Breskens Diploma-zwemmen Gisteren slaagden in het Wilhelmina- zwembad te Breskens voor diploma I: Henk Mookhoek, Breskens; Jo Albregt se, Breskens; Sjaak Oosterling, Bres kens; Reggie Corijn, Schoondijke; Willie Taillier, Schoondijke; Carla Boorsma, Breskens; Sicko Baaij, Breskens; Johan de Roo, Schoondijke; Antoinet Simons, IJzendijke; Therese Calon, Hoofdplaat; Delfier Calon, Hoofdplaat; Joke Coo- man, Breskens; Kees Kosten, Breskens; Piet Pieterse, Breskens; Joke de Meester, Breskens; Hans v. d. Lijke, Breskens; Joke v. d. Lijke, Breskens; Rietje Kraaij- mes, Breskens; Jacques Riteco, Bres kens; Jan de Rijke, Schoondijke; Emmy Verbeke, IJzendijke; Nellie Verdouw, Breskens; Ko Misilje, Breskens; Jan Rijn. Breskens; Elisabeth Florussen, Breskens; Hans van Gijs, Breskens; Bram van Haneghem. Schoondijke; An ke Geelhoed, Schoondijke; MagdaReijn- houdt, Breskens; Aagje v. d. Lijke,Bres kens; Rudi v. d. Vijver, Breskens; Cor van Oostenbrugge, Breskens; Ineke Kant, Breskens; Joh. Toussaint,Schoon dijke; Christien Cammaert, Schoondij ke; Sjaak Zonnevijlle, Schoondijke; Cor de Kraker, Breskens; Annelies Hoog stad. Breskens; Maria Jacobs. Breskens: Irene Wij nan ds, Breskens; Henk Ver meulen, Breskens; Arie Geelhoed, Schoondijke; Els van Baal, Schoondijke; Wim van Abel, Groede; Roel Praas, Breskens. Afgewezen 7. K.N.Z.B.-official was de heer J. de Jong, Vlissingen. Aardenburg Schietingen. De schuttersvereniging „St. Sebas- tiaan" te Aardenburg nam met 2 pelo tons van elk 5 man deel aan de 5e grote prijsschieting van Oostende (B.), een handboogwedstrijd waaraan door 235 schutters uit heel België werd deelgeno men met als enige buitenlandse gasten de Aardenburgse schutters. Van de 47 pelotons plaatste Aardenburg zich als 9e en 14e, met een totaal aantal punten van resp. 17 en 15. De kampioen behaal de 21 p. Vóór de prijskamp werden de schutters officieel ontvangen door bur gemeester en schepenen van Oostende. De handboogschutter H. v. Iwaar den uit Aardenburg slaagde er in voor de 3e achtereenvolgende maal het kam pioenschap van St. Sebastiaan op de staande wip te veroveren. Zowel in 1957. 1958 als deze zomer werd hij eerste in de zomercompetitie, die verdeeld was over 6 schietingen. De uitslag was: 1. H. van Iwaarden, 30 p.: 2. O. Onge- nae, 29 p.; 3. J. van Iwaarden, 19 p.; 4. H. Lippens, 18 p.; 5. J. de Rijcke, 15 p. 6. Fr. Lippens, 14 p.7. M. van Iwaarden, 14 p.; 8. E. Gijsels, 13 p.; 9. R. de Rijcke, 12 p. en 10. P. van Damme, 12 p. Oostburg Ploegwedstrijd. De C.J.B.T.B., afd. Oostburg, hield op een perceel tarwestoppel van dhr. Cap- pon te Zuidzande, haar jaarlijkse selec- kalveren in de ringvaart." Heieen luisterde verbaasd toe. Dit was nieuws voor haar, ze'had ook de grote bel zien hangen bovenop de boerderij en al meer dan eens had ze aan de boerin willen vragen waarvoor dat ding daar hing. Nu bracht een ander dit onder werp op de proppen. Ze stootte haar vriendin aan en vroeg: „Wat is dat met die bel daar bij ons op het dak?" „Ja", lachte Geertje, „dat is een hele geschiedenis. Teun, vertel die nog eens, als je wilt. Jij bent de oudste van ons allemaal, dus jij weet er nog het meeste van". En de oude, gestreeld door de lof, be gon: ,,'t Was in de tijd dat de Fransen hier in 't land de baas waren, 't Ge beurde in 1807, dat een troep van de Fransen hier in de buurt kwamen om alles wat brons en koper was, weg te ha len voor munitie. Ook de Lange Weide lieten ze niet ongemoeid en geen smeek bede hielp. Wat enigszins los zat en van hun gading was, namen ze mee. Ja. zelfs de torenklokken lichtten ze van de haak en voerden ze mee op hun wagens. In die dagen bestond de „Beldam" al. die oorspronkelijk „Ora et Labora heette. Het was de enige boerderij die bovenop het dak in een soort koepeltje een grote bel had, welke met etenstijd geluid werd om het werkvolk, dat op de verste landerijen werkte, te roepen voor het eten, want reeds in die dagen was de tieploegwedstrijd. De grond was door de aanhoudende droogte vrij hard, hetgeen de taak bij de deelnemers niet verge makkelijkte. Niettemin werden er goe de prestaties geleverd. De uitslag was als volgt 1. I. Cappon; 2. L. Minderhoud; 3. P. Luteijn; 4. M. Quaak; 5. S. Dekker; 6. M. de Hullu; 7. A. van den Broecke. Biervliet Orièntatierit. Zondag j.l. werd de tweede „Beukels- zoon-rit", een oriëntatierit voor brom mers en fietsers, georganiseerd. Voor de brommers was er een parcours van 37 km. uitgezet, hetwelk aan de hand van de veelal moeilijk op te sporen aandui dingen moest worden afgelegd. De fiet sers hadden 23 km. te trappen, maar ook voor hen waren handig uitgezochte en moeilijk vindbare oriëntatiepunten, die voorbij gereden werden en voor de nodi ge straf puntjes zorgden. Op de markt te Biervliet werd gestart, terwijl 's avonds de prijzen uitgereikt werden door de heer H. A. M. van de Vijver in hotel „De vriendschap". Mej. Rita Boerjan won de beker, welke beschikbaar was gesteld voor de beste prestatie in de „haring- tocht". Toen de wedstrijd gesloten werd. hadden een aantal brommers en fietsers zich nog niet gemeld en vielen derhalve buiten het klassement. De uitslag was als volgt: Fietsers: 1. G. de Badts, Schoondijke, 0 str.p.; 2. G. Groosman, IJzendijke, 0 str.p.; 3. K. v. d. Vijver, Braakmanpolder, 132 str.p.; 4. Mej. A. Goossens, Biervliet, 138 str.p.; 5. Mej. Corrie Sweep, Breda, 183 str.p.; 6. E. Patijn, Biervliet, 186 str.p.; 7. Mej. H. Maenhout, Biervliet, 187 str.p.; 8. W. Spiessens, Philippine, 188 str.p.; 9. Mej. G. Maenhout, Biervliet, 193 str.p.; 10. Mej. Boerjan, Biervliet, 194 str.p.; 11 M. Vervaet, Biervliet, 199 str.p.; 12. L. van de Veire, Philippine, 241 str.p.; 13. L. Pieters, Philippine, 247 str.p.; 14. R. Boerjan, Biervliet, 258 str.p.; 15. Mej. P. Haak, Biervliet, 309 str.p.; 16. J. Gielleit, Biervliet, 311 str.p.; 17. Mej. W. Dhondt, Biervliet, 314 str.p.; 18. B. Rammeloo. Philippine, 319 str,.p.; 19. Mej. Els Ver sprille, Oostburg, 321 str.p.; 20. A. Ris- seeuw, Zuidjzande, 326 str.p.; 21. J. Si- monse, Sasput, 352 str.p. Brommers: I. J. v. d. Waeter, Groede, 213 str.p.; 2. G. de Krijger, Biervliet, 255 str.p.; 3. F. Vervaet, Biervliet, 256 str.p.; 4. P. Ver- degem, Biervliet, 269 str.p.5. J. Lippens. Driewegen, 294 str.p.6. B. Doens, Bier vliet, 294 str.p.7. A. Fremouw, Oostburg, 481 str.p.; 8. J. Bracke, Biervliet, 499 str. p.; 9. W. Maas, Biervliet, 532 str.p.; 10. J. Vermue, Biervliet, 566 str.p. j Aardenburg Bevordering. De groepscommandant der Rijkspoli tie te Aardenburg, Opperwachtmeester A. J. Punt, werd met ingang van 1 Aug. 1959 bevorderd tot Adjudant der Rijks politie. Automobilist uit Gent in auto overleden. Zondagavond omstreeks 8 uur, is op de weg SluisDraaibrug, de 52-jarige automobilist P. S. uit Gent plotseling onwel geworden en overleden. Op hetzelfde moment verminderde 'n voor de Belgische auto rijdende perso nenwagen vaart. De auto van de heer S. raakte hierdoor de wagen van de heer C. uit Hoofdplaat die hierdoor licht werd beschadigd. De echtgenote van de heer S. bleef bij deze botsing ongedeerd. Retranchement In de sloot. Een veearts uit Charleroi beleefde dezer dagen een vacantie-avontuur met zijn auto tussen Cadzand en Retranche ment, langs een van de bochtige wegen. Het is niet bekend, of hij een bocht wil de overslaan, maar een feit is het, dat hij in de sloot terecht kwam. Toen een takelwagen de auto weer op zijn vier boerderij, die toen al aan de Van Elks behoorde, de grootste in de Molenpolder. Op die dag. 't was een Zaterdag dat de Fransen hier *zo huis hielden, kwam de zoon van de dominee van 't Woud op z'n paard in snelle draf naar de boer derij en vroeg aan mijn grootvader, want die werkte er toen als jonge man, waar de boer was. Ja, die was op de Mo lenwei, heel aan het andere eind van het land. Toen vertelde meneer van 't Woud wat er aan de hand was, dat de torenklok ook was gestolen en dat hij nu de boer derijen in de omtrek ging waarschuwen. Toen hebben mijn grootvader en de boerin nog samen de grote, zware bel uit de koepel gehaald en onder de mest be graven. Enkele uren later kwamen de Fransen, zochten en stalen wat hun te pas kwam en vroegen in gebroken Hol lands, waar de „cloche" was, maar m'n grootvader beduidde hen, dat er een week te voren reeds een patrouille Fran se soldaten waren geweest en dat die de klok hadden meegenomen. Een poosje nadat de rovers weg wa ren, kwam Ds. van 't Woud in treurige stemming op de boerderij, waar de boei1, die inmiddels gewaarschuwd was en blij was dat ze z'n mooie bel niet hadden gekregen, hem ontving. (Wordt vervolgd'.

De Schakel | 1959 | | pagina 2