£sso I CORSETTEN ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Plaatselijk Nieuws Zijn er Verjaar- of Feestdagen in 'i zicht Laat dan WIM FENIJN uw leverancier zijn Feuilleton Het Meisje uit de Molenpolder de jcha kei 14e Jaar (rang - Nr. f28 VRIJDAG 28 Aug. 1959 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 .J DRUKKERS-UITGEVERS: F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL: IJzendljke Raadsvergadering De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Ficq. De begro ting 1959 onderging voor wat betreft de gewone dienst en kapitaaldienst haar 9e wijziging, dit in verband met de ver hoging van de post kosten ziekenhuis- verpleging met f 1250,Aan de orde kwam de uitvoering van het sportvel dencomplex aan de z.gn. Mauritsweg. De heer J. van Cadzand informeerde er naar of de uitvoering het komende win terseizoen mogelijk is en zo ja, aan hoe veel mensen en gedurende welke tijd dit werk zou kunnen verschaffen. De voorz. deelde mee, dat de Prov. Griffie heeft geadviseerd alle stukken in te sturen. De uitvoering, waarvoor reeds een subsidie is toegekend, zal door de Hieide-Mij. ge schieden. Het aandeel, wat voor de ge meente te betalen overblijft bedraagt f 25.000,voor welk bedrag nog geen dekkingsmiddelen aanwezig zijn. Het werk zal naar schatting van 1 November tot 1 Mei aan 25 mensen werk verschaf fen. Ook informeerde de heer Van Cad zand er naar, hoeveel mensen er bij de uitvoering van het Ravelijnplan betrok ken zullen zijn en gedurende welke tijd. De voorz. kon hierop nog geen antwoord geven omdat het gehele plan nog in een voorbereidend stadium is en nog geen subsidies, welke de uitvoering mogelijk kunnen maken, zijn toegekend. De heer Van Hijf te wees tijdens de rondvraag op de slechte toestand van de zitbank voor ouden van dagen nabij de schuur van de heer Goossens, in de bocht van de Oranjestraat. De nodige verbeteringen zullen worden aangebracht. Ook vond de heer Van Hijfte het een overweging waard, na te gaan, of het instellen van een stopverbod in de Oranjestraat nabij F. Thomaes, niet wenselijk zou zijn. Ook dit zal bekeken worden. De heer Van Hijfte informeerde naar de bouw van het bejaardencentrum. De voorz. zei, dal het rapport hierover, hetwelk door Drs. van Halst, econoom aan het Ignatius- ziekenhuis te Breda uitgebracht zal wor den op 25 Sept. a.s. binnen zal kunnen zijn. B. en W. hebben het concept van de garantie voor het bejaardencentrum ter beoordeling naar de Griffie gezonden. De voorz. zei goede hoop te hebben, dat de plannen verwezenlijkt zullen kunnen worden en deed de toezegging alles te zullen doen, wat de zaak zal kunnen be vorderen. Sprekende over het 100 pCt.- plan zei de voorz., dat de maximale bij drage, die gedurende 30 jaar door de ge meente zal dienen te worden opgebracht f 6000,bedraagt. Ir. Diekötter, direc teur van de Waterleiding-Mij. heeft zich bereid verklaard de raad te komen voor lichten over genoemd plan. Besloten werd de heer Diekötter uit te nodigen. Naar aanleiding van het 100 pCt.-plan sprak de raad haar mening uit, dat zij het ten zeerste zou toejuichen indien met betrekking tot de electrificatie var- de gemeente, ook een dergelijk af bouw plan zou worden opgesteld. Heineken's Bier, Prik- of Wemco-Limonade P.S. Ook voor alle Wasartikelen WJM FENIJN Tel 506 BRESKENS Breskens 25e havenwedstrijd. Voor het jaarlijks terugkerende zwem- evenement, de havenwedstrijden te Breskens, was ook Zaterdag j.l. van de zijde der deelnemers een goede belang stelling. De muziekvereniging „Uit het Volk Voor het Volk", dat de laatste weken haar naam veel eer aandoet, bracht de zwemmers (sters) met vrolijke marsmuziek naar de startplaats, naast de jachthaven van de heer Maas. Bur gemeester Eekhout gaf het startsein. Talrijke volgbootjes hielden de zwemmers in het oog, toen zij vanuit de haven rond de havendam de handelshaven in zwommen. Daar moesten zij een boot aanraken en weer in het oude spoor terug naar de vissershaven. De red dingsboot voer uit met aan boord bur gemeester Eekhout, Dr. Ossewaarde (die gedurende de tocht niet behoefde in te grijpen), de wethouders, etc. Kort na de heren mochten ook de dames starten. Bijna een half uur, nadat het startsein gegeven was, kwam de eer ste zwemmer weer in zicht. Het was J. Dirkse uit Middelburg, die onbedreigd eerste werd. Bij de meis jes was het de Zeeuwse kampioene T. Daalhuizen uit Souburg, die met de eer ging strijken. De zwemmers zaten rijke lijk onder de stookolie. Er waren slechts vier uitvallers, waaronder één dame, waarvan een enkele met kramp te kam pen had. De Breskense muziekvereni ging bracht na de aankomst de zwem mers (sters) naar het vismijngebouw. In de cantine zat de jury ijverig te rekenen aan de hand van duivenklokken, waar mee de deelnemers „geklokt" waren bij het aantikken. De heer P. de Kramer sprak namens de Breskense zwemvere niging „Scheldestroom" een hartelijk woord tot alle deelnemers en zeide, dat de havenwedstrijden te Breskens een Zeeuwse aangelegenheid moeten blijven, waar de Zeeuwen elkaar op eigen ter rein kunnen bestrijden. Hij bracht dank aan de arts, de E.H.B.O. en alle instan ties die medegewerkt hadden aan het welslagen van de organisatie. De mu ziekvereniging kreeg een bijzonder dankwoord, evenals de burgemeester voor zijn aanwezigheid en het uitreiken van de prijzen. Burgemeester Eekhout feliciteerde, alvorens de prijcen uit te reiken, de heer Th. Cambier, die dezer dagen slaagde voor het examen official der K.N.Z.B. en bracht hem dank voor het vele werk, dat hij voor de Breskense zwemvereniging verzet. Mevr. Wagenaar uit Souburg, die re gelmatig aan de wedstrijd meedoet, het was voor de 25e keer, kreeg bloemen en dankwoorden voor het feit, zij bij de jongeren de belangstelling voor de ha venwedstrijd opwekt. Alle deelnemers zullen een herinneringsmedaille ont- MEDISCHE Burchtstraat 13 OOSTBURG vangen. De eerst aankomenden kregen een beker, terwijl de eersten van de ver eniging „Scheldestroom" te Breskens een aardige herinnering aan hun pres tatie ontvingen. De uitslag was als volgt Heren: 1. J. Dirkse, „Luctor", 29 m. 18 sec.; 2. L. Jumelet, „Ganze", 29 m. 25 sec.; 3. J. B. de Caluwe, „Bruinvis", 29 m. 37 sec.; 4. Th. Vervoorn, „Luctor"; 5. P. Rotte, idem; 6. C. Wagenaar, „S.Z. V."; 7. I. Sinke, „Zeehond"; 8. K. v. d. Male, „S.Z.V."; 9. B. Volwerk, „Luctor"; 10. W. v. d. Steen, „S.Z.V."; 11. J. v. d. Berge, „Bruinvis"; 12. L. Korstanje, „Ganze"; 13. A. Maat, idem; 14. C. Kay- ser, „Starters"; 15. A. v. d. Wal, „Bruin vis"; 16. A. Booy, „Luctor"; 17. J. Oude man, „Ganze"; 18. J. Boogaard, idem; 19. H. Kingmans, „Luctor"; 20. J. de Jonge, „Ganze"; 21. A. Focke, idem; 22. F. Verduijn, „Scheldestroom"; 23. W. Lucieer, „Starters"; 24. J. Maas, „Zee hond"; 25. T. Bruijnzeel, „Starters"; 26. J. Oosterling, „Scheldestroom". Dames: 1. T. Daalhuizen, „S.Z.V.", 29 m. 42 sec.; 2. H. de Vries, „Bruinvis", 29 m. 50 sec.; 3. M. Kingmans, „Luctor", 32 m. 08 sec.; 4. W. de Bruijn, „Bruinvis 5. M. Hemelsoet, idem; 6. Th. van den Heuvel, „Scheldestroom"; 7. I. Baart, „Bruinvis"; 8. C. Broer, „Ganze"; 9. S. Vergouwe, „Scheldestroom"; 10. C. Levering, „Zeehond"; 11. F. Calliber, „Luctor"; 12. C. Evers, „Ganze"; 13. J. Jasperse, „S.Z.V."; 14. T. van Donk; 15. M. Wijnacker, „Bruinvis"; 16. H. de Hulster, „Scheldestroom"; 17. E. Dolaege „Starters"; 18. W. Ekkebus, „Schelde stroom"; 19. C. de Rijke, „Luctor"; 20. Wagenaar-Weijennans, „S.Z.V."; 21. R. de Visser, „Zeehond"; 22. C. Janse, „S.Z.V."; 23. A. Zegers, „Scheldestroom"; 24. N. Reijnhoudt, idem. Oude traditie in ere hersteld. Het doet wat eigenaardig aan, als men grote mannen in spanning met een rond voorwerp ziet rollen. Toch, als men dit spel, het „bollen", wat nader bekijkt, en even langer dan 5 minuten toeschouwer is, komt men zelf onder de bekoring van het bollen. Met een zeer harde houten schijf, van circa 20 cm. middellijn en 5 cm. dikte, wordt het spel beoefend. Op de bolbaan, welke in Breskens aan de Achterweg werd aangelegd, is de span ning te snijden, als de nieuwe buurt- bolvereniging aantreedt om haar krach ten te meten met de reeds lang bestaan de Hoofdplaatse vereniging. Langs de bolbaan, die in de openlucht is, vóór de grote garages van de firma Poissonnier, staan bankjes, om toeschouwers gele genheid te geven, zittende van het spel te kunnen genieten. En veel belangstel ling was er Zaterdagavond voor de span nende wedstrijd tussen Hoofdplaat en Breskens. Voordat de wedstrijd begon, vertelde een der initiatiefnemers, hoe moeilijk het is, om voor dit oude Vlaam se spel het materiaal, de bollen, te pak ken te krijgen. Slechts een enkele firma in België vervaardigt ze nog en ze zijn in de handel peperduur. Een prijs van 40 tot 50 gulden voor een bol is veel geld. Terwijl de spanning rond de bol baan toeneemt, naarmate de Breskense nieuwelingen tonen dat ze, wat bollen betreft, ook van wanten weten, wordt ons verteld, dat men in Breskens en die „men" zijn hoofdzakelijk de bewoners van Dorpsstraat en Achterweg, iedere Zaterdagavond het bolspel beoefend. Onze mannen zijn er braaf mee, zeggen de vrouwen, en 't is een leuk en verder onschuldig spel. Gezellig was het er wel, Zaterdagavond. Met veel spanning ke ken deelnemers en toeschouwers naar het rollen van de bollen, die aan het einde van de baan, die ongeveer 10 m. lang is, een in de grond opgesteld stokje zo dicht mogelijk moeten benaderen. Wie het dichtst het stokje, „stekje" in onvervalst Zeeuws-Vlaams, benadert met zijn bol, heeft gewonnen en krijgt 1 punt. Wanneer de tweede bol, die het dichtst bij de „stek" ligt, van hetzelfde team is, zijn er 2 punten verdiend. Er wordt in groepjes van 2 gespeeld, tegen 2 tegenstanders. In een „ronde" mag er gebold worden, tot één van de partijen twaalf punten heeft. Het gaat er niet alleen om, om de bol zo dicht mogelijk bij het stekje te rollen, doch wanneer deze er bij ligt, mag de tegenstander de bol wegschieten. Hiervoor wordt ruim baan gemaakt. Allen gaan eerbiedig een paar meter achteruit. Voor deze weg springende bollen heeft iedere toeschou wer respect. Het bollen is erg in trek bij vreemdelingen, die het ouderwetse spel met warme belangstelling volgen. Het was daarom ook, dat de evenements commissie aan de bolclub van de Ach terweg verzocht om in het kader van de bijeenkomsten en feestelijkheden in verband met het vreemdelingenbezoek, een boilerswedstrijd op het programma door HENK VAN HEESWTJK. 6 Daarom had hij meer ondeugden dan deugden. Bepaald lui was hij niet te noemen. In het bijzijn van zijn vade>. en de jonge boer werkte hij als een paard, doch alleen aan de arbeid zijnde kon hij soms minuten achtereen in de lucht turen, als zag hij daar de wonder lijkste beelden voorbij trekken. Boven dien was hij laf en leugenachtig en me nig knecht had al eens een standje moeten aanvaarden voor iets, waar zij part noch deel aan hadden, maar waar van Thijs Kuiltje meer wist. Ook had Thijs een grote hekel aan de jonge boer. Voor een groot deel had hij dit, omdat zijn vader Dirk ook niet mocht lijden, maar daar was nog een reden voor en die wist niemand eigen lijk. Daar Thijs tamelijk knap was, had hij nogal eens geluk, zoals men dat noem de, bij de boerenmeiden, hetzij van de Beldam, dan wel van de andere hofste den en menig avondje was Thijs al eens uit geweest met een of andere lande lijke schone. Tot voor een paar jaar was Thijs heer en meester geweest in het dorp, wat de keuze betrof, maar nu was er een mededinger gekomen in de gestalte van Dirk van Elk, want ook de jonge boer was knap, als alle Belboeren. Dirk was ook eens gaan „vrijen," zo als dat in de Zuid-Hollandse boeren dorpen gewoonte was, om zodoende eens naar een vrouw uit te zien die ge schikt zou zijn zijn gade te worden. Dat betekende concurrentie voor Thijs, want al was hij een knappe jongen, hij was tenslotte maar een gewone boeren arbeider en Dirk was de toekomstige boer van de Beldam en menige jonge dochter sloeg hem met vurige blikken gade, al gold de betovering meer de boerderij dan de boerenzoon. Toch sloeg menig hartje nog wel wat sneller, als Dirk door het dorp kwam om wat te buurten, want Dirk was ook knap. Dirk had echter tot nu toe nog geen keuze kunnen maken uit de talrijke boerendochters, 't Was alsof hij bij in tuïtie voelde, dat het meer om de „dam" dan om de „man" te doen was en hij wilde een vrouw hebben, die hém trouw de en niet de boerderij, die kreeg ze vanzelf wel. Zodoende had Dirk geen erg hoge dunk van de zwakke sexe, totdat Heieen Tammes haar intrede deed op de steê. Hij had maar weinig begrip ge had van liefde, misschien ook, omdat hij nooit zoiets had gemerkt tussen zijn vader en moeder. De verschijning van de Groningse wees was voor hem een bliksemslag geweest. Een onbestemd ge voel was er in hem geboren en hij kon het nog niet definiëren, maar het maal de de hele dag door zijn hoofd en wat nog nooit was gebeurd, de jonge boer was bij wijle de hele dag verstrooid, zodat Thijs de spottende opmerking niet kon weerhouden dat de boer zeker te lang „gevrejen" had gisteravond Maar hij paste er wel voor op, dat Dirk het niet kon horen. Ook de vader was de dromerigheid van zijn zoon niet ontgaan en hij keek hem bij het voorbijgaan met de ladin gen hooi met nauwgedwongen nieuws gierigheid aan. Zou die meid uit Gro ningen hem nou al de kop op hol heb ben gebracht? Dat moest er nog maa; aan mankeren, dat die dochter van die zelfmoordenaar hier boerin zou worden' Maar daar was hij altijd nog zelf bij; daar zou hij wel een stokje voor steken! Alsof er niet genoeg boerendochters wa ren in de Lange Weide of op de Molen polder. Trina van boer Kampsteeg van „Onrust" had al lang een oogje op zijn Dirk, maar die had er natuurlijk nog nooit erg in gehad. Nu ja, ze was niet mooi, maar het zou beslist een flinke, degelijke boerin worden, eentje, die de handen uit de mouwen kon steken en ze zou ook niet een onaardige duit mee brengen. Boer Kampsteeg zat er im mers ook warmpjes in. En dan daarbij, wie zou geen boerin willen worden op de Beldam? De groot ste steê in de hele Molenpolder? Kon Dirk niet de rijkste boerendochter krij gen, als hij er maar een vinger naar uitstak? Maar nee, Dirk was al net als de rest. Hij vrijde één of twee avondjes met ze, dan was het weer afgelopen. Hij moest ook als gewone dagloner de kat uit de boom kijken, inplaats van kort en bon dig een vrouw op de steê te halen. En nu zou die meid uit Groningen zijn jongen de kop op hol brengen? Hij had het toch maar netjes gezegd gis teravond. Dan kon ze meteen voelen, dat ze hier niet meer zou zijn dan de eerste de beste boerendienstbode Op de Beldam deed een jong meisje haar werk met ijver en nauwgezetheid, uit liefde tot de boerin, wier hart ze da delijk gestolen had, onbewust van het geen haar verschijning op de boerderij bij vader en zoon veroorzaakt hadr HOOFDSTUK III. Heleen was al enige weken op de Bel dam en ondanks haar plan, dat ze in de eerste dagen van haar verblijf had op gemaakt om werk te krijgen als gezel schapjuffrouw of iets dergelijks, was ze gebleven. In het eerst had ze zich wel eenzaam en verlaten gevoeld, vooral als de boer haar zo af en toe eens liet mer ken, dat ze maar een boerenmeid was

De Schakel | 1959 | | pagina 1