Rijwielhandel VAN MEENEN, Breskens. BromnersGazelle, Batavus, Berini. Rijwielen6azelle, Grano, Burco, enz. MEINEED Voorbij Mombasa dreigt de dood zeer tijdig te bespreken, in de tijdens de Visserijfeesten te Breskens „CASINO"-BIOSCOOP :-: BRESKENS Kennisgeving „De kappers naast de kerk" V. VAN HOUTE vergadering bijeen. De notulen werden onveranderd vastgesteld. De raad ging er mee accoord, dat de redactie van het raadsbesluit van 25 Juni werd gewijzigd Rijkswaterstaat neemt, volgens het nieuwe besluit de Badhuisweg in eigen dom en onderhoud over, met uitzonde ring van de duiker, die er onder ligt. Uit een vraag van de heer Kools bleek, dat de sloten naast de weg eigendom zijn van de gemeente, en t.z.t. gerioleerd zul len worden. Aan de D.A.C.W. is inmid dels crediet gevraagd voor het dempen dezer sloten, het rioleren en het maken van straatkolken. Het ontslag van d heer M. W. de Zwart, onderwijzer aan de O.. L. school, werd gewijzigd, zodat het pas 1 Januari a.s. zal ingaan. Dit, omdat Cadzand volgens het leerlingental, aan de O. L. school de derde onderwijzer niet mag handhaven. De verwachting is echter, dat binnen een jaar het vereiste aantal leerlingen wel weer aanwezig zal zijn. De minister heeft thans toestem ming verleend om de betrokken onder wijzer nog drie maanden langer aan te houden. De winkelsluitingswet werd oo nieuw vastgesteld. In het seizoen zullen de winkels tot 9 uur 's avonds geopend mogen zijn. Ook op Zondag mogen de winkels open zijn tot 12 uur. Buiten het seizoen zullen de winkels tot 7 uur ge opend zijn. Om princiipële renenen stemden de heren I. de Hullu en P. O. de Bruijne tegen het voorstel van B. en W. Het voorstel van B. en W. om voor de bakkerswinkels een verplichte vacantie in te stellen, ontlokte bij de raad een uitgebreide discussie. Uit een schrijven van de Kamer v. Koophandel bleek, dat van de drie bakkers, welke in Cadzand gevestigd zijn, er twee graag een ver plichte vacantie wilden. De heer Kools vond het nogal erg, om iemand die dit niet wenste, met vacantie te zenden. Waarop de voorz. opmerkte dat het jammer is dat de drie bakkers zelf niet tot een vergelijk konden komen. An derzijds houdt de ene man, die niet met vacantie wil, de andere bakkers ook thuis. Na een zeer uitgebreide discus sie bleek een stemming nodig om er uit te komen. Tegen het voorstel van B. en W. stemden de heren Kools en de Bruijne, terwijl dhr. de Hullu blanco stemde. De voorz. verzekerde de raad dat de bakkersvacantie in overleg met de betrokkenen geregeld zal worden. Aan dhr. D. v. Ameele werd onthef fing verleend van de aanslag op de hondenbelasting. Aan de heer P. Mollet werd voor f 175,opgedragen een klein riolerings werk bij de nieuwe kleuterschool uit te voeren. De subsidie voor Centrum Kraamzorg werd van f 0,25 per verzor gingsdag in de gemeente gebracht op f 1,per verzorgingsdag. Tegen de bij drage voor de aanbieding van een ge schenk door de Zeeuwse gemeenten voor het nieuwe Provinciehuis, groot f 0,005 per inwoner, had de raad geen bezwaar. De heer P. C. de Bruijne stemde tegen. Overgegaan werd tot een redactionele wijziging van de kampeerverordening. Aan de heer J. van Houte-Provo werd een bijdrage van f 1500,verstrekt voor de verbetering van zijn woning, mits het Rijk van deze bijdrage f 1000,voor zijn rekening neemt. De gemeentereke ning 1958 werd aangeboden. Zij sluit in de kapitaaldienst met een nadelig saldo van f 51.171,04. De gewone dienst heeft, als het Rijk een voorschot afrekent, een voordenig saldo van f 1500,De heren J. Kools en A. Bril werden aangewezen om de rekening te controleren. Tijdens de rondvraag informeerde de heer P. C. de Bruijne naar de oplossing voor de be woners der onbewoonbaar verklaarde woning, bewoond door de heer Vasseur. De voorz. deelde mee verheugd te zijn, dat eindelijk een oplossing is gekomen, nu de woningwetwoning van de heer Fremouw is leeg gekomen. Deze is aan de heer Vasseur toegewezen. Voorts in formeerde de heer de Bruijne naar de Zeeweg onder de duinen naar het kam peerterrein. Al met al zal getracht worden het kamperen in de gemeente in het algemeen op een hoger plan te brengen. In het algemeen kan worden opge merkt, dat het gehalte van nagenoeg alle wagens op behoorlijk tot zeer goed peil stond. Grove fouten kwamen ge lukkig niet voor. De afwerking was met zorg gedaan en getuigde van toege wijde en intensieve arbeid. Er was ken nelijk naar gestreefd, om een zo fraai mogelijk geheel te krijgen. Het Comité had gemeend, aan de stoet ditmaal de naam „Bloemencorso" te geven. Zeer tot genoegen kon de jury constateren, dat vele samenstellers en bouwers hadden begrepen, dat de eisen voor een bloemencorso hoger liggen dan voor gewone versierde wagens. Op verzoek van het Comité was de jury ditmaal samengesteld uit 3 perso nen. Tot genoegen van het Comité was de bestaande jury er in geslaagd, een bekend kunstcriticus uit Amsterdam, de heer Pluymers, te introduceren en bereid te vinden, mede de beoordeling op zich te nemen. Gelet op de hoge waarde die het Co mité aan dit corsi gaf en gelet op de samenstelling van de jury, moest een scherpe en critische beoordeling-volgen. Voor de deelnemers kan het slechts een aansporing zijn om*een volgend maal de hogere beoordeling te weerstaan en met nog fraaiere wagens, een bloemen corso waardig, voor de dag te komen. Het werk wordt niet alleen door eigen dorpsgenoten gezien, maar wordt tevens gezien en beoordeeld door steeds meer vacantiegangers uit het gehele land en uit het buitenland. Wagen no. 1 „Aquarium", Hullustraat De algemene indruk van deze wagen was goed en aan de afwerking was uiter ste zorg besteed. Ook voor de keuze der kleuren kon een hoge waardering wor den gegeven. Bij nadere beschouwing bleef de modelgeving en de uitbeelding van het onderwerp wat beneden de ver wachting. Van een aquarium gaat altijd een grote rust uit. Deze uitbeelding deed wat druk, soms rommelig aan. De drie grote, eenvormige vissen, toonden te weinig fantasie. We hadden graag wat verscheidenheid in de vorm der vissen gezien. De waterlanten waren wat op zichtig en gaven ook een wat druk ef fect. De modelgeving had fijner gekund. Toegekend: 39 punten. 3e prijs. Wagen no. 2. „In sprookjesland" (Bloemenwijk1 Gelet op de naam der wagen, had de jury meer verwacht. De algemene indruk was wel aardig, maar in een bloemen corso moet een wagen groots van opzet en stijl zijn. De paddestoel was goed en mooi in levende bloemen gehouden, maar met (te) veel, op zichzelf zeer leuke kaboutertjes, dient men voorzich tig te zijn. Bij de uitbeelding van een sprookjesonderwerp, verwacht men een grote en levendige fantasie. Er dient een verrassing voor de dag te komen, niet alleen voor de jeugd, maar ook voor het grote publiek. Voor de afwerking kon een goed cijfer worden gegeven. Model geving, kleur en uitbeelding bleven wat aan de matige kant. Wij raden aan, wat minder figuranten en wat meer uitbeel ding te brengen. Toegekend: 36 punten. 3e prijs. Wagen no. 3. „Bloemen Melodie" (Julianastraat) Een uitstekende wagen. De kleurcom binaties waren zeer fijn en voornaam. Aan de afwerking was bijzonder veel aandacht besteed, wat vooral tot uiting kwam in de plaats van de (zeer gra- cieuse) harpspeelster. Deze was naar voren op de wagen geplaatst, zodat ook de achterzijde van de wagen zeer goed kon worden afgewerkt. Het onderwerp was uitstekend geschikt voor een bloe mencorso. De uitbeelding had iets ar tistieker gekund. Jammer b.v. dat voor op de wagen een echte viool was ge bruikt. Deze was te klein voor deze gro te wagen en viel haast niet op. Een groter instrument, uitgevoerd in leven de bloemen, had het effect izeer zeker verhoogd. Toegekend: 42 punten. 2e prijs. Wagen no. 4. Zeemeermin (Verlengde Dorpsstraat De fantasie was hier op speelse en uit stekende manier uitgebuit, gedurfd, maar goed. Men verwachtte een schone jonkvrouw te zien, maar er zijn blijk baar ook andere wezens met grote grijp armen en haarslierten. De uitbeelding van de zeemeermin kon dan ook hoog worden géwaardeerd. Bij de onderbouw was de speelse fantasie blijkbaar uitge put. Deze is er wel wat stijfjes en recht hoekig vanaf gekomen in vergelijking met de meermin. De zee vertoonde te weinig soepelheid en speelse vorm, wat we bij de aardige meermin wel verwacht hadden. De kleuren waren goed leven dig en fris gehouden. Met levend bloe- menmateriaal had vooral in de zee meer bereikt kunnen worden. Over het alge meen echter wel een geslaagd geheel. Toegekend: 40 punten. 3e prijs. Wagen no. 5. „Fantasie op het embleem Visserij dag en". Dorpsstraat De ontwerpers en makers van deze wagen hebben wel zeer goed begrepen, wat de eisen zijn voor een praalwagen in een bloemencorso. Het niet eenvoudige onderwerp is op werkelijk sublieme wijze uitgebeeld en kwam op uitstekende ma nier tot zijn recht door het gebruik van uitsluitend levend bloemenmateriaal. De prachtige, warme kleuren, in volmaakte harmonie bijeen gezet, gaven een hoog waardig effect. Vooral de donkere tin ten van de boot tegen de lichte kleuren van de zee, gaven een prachtig contrast. De golvende zee was prima rustig en gevoelig, in brede lijnen weergegeven. Misschien had de fantasie nog groter kunnen zijn, door aan het scheepje een wat ouderwetser en artistieker model te geven. Toegekend: 47 punten. Ie prijs en wis selbeker. Wagen no. 6. Robinson Crusoe". (Mercuriusstraat) De uitbeelding van het onderwerp was matig en de wagen voldeed niet ten volle aan de voorwaarden, die aan een bloe mencorso gesteld mogen worden. De zee en het eiland waren aardig weergegeven, doch de twee figuren van Robinson en Vrijdag domineerden teveel, hetgeen niet de bedoeling van een praalwagen is (vergelijk wagen 5). Met deze figuranten en de hoge palmbomen kreeg men meer de indruk van een decor voor een spel, dan van een praalwagen. Fantasie, ar tistiek en kleurenpracht ontbraken te veel om tot een hoge waardering te kunnen komen. Toegekend: 34 punten. 4e prijs. Zaterdag 22 Aug. om 8 uur Heidemarie Hatheyer, Carl Wery en Attila Hörbiger in Een verhaal van een conflict tussen passie en liefde in een dramati sche, menselijke en niets verbergende film. 14 jaar. Zondag 23 Aug. om 4 en 8 uur een actiefilm, zoals er slechts weinigen gemaakt zijn, of gemaakt zullen worden. Cornel Wilde en Donna Reed in Spanning en actie van ongekend gehalte, rond een moord in donker Afrika, met een ontstellende ontknoping. In facinerende kleuren. 14 jaar. Plaatsbespreking iedere dag aan de zaal of telefoon 661 Wagen no.7. „Windmolen" (Oranjeplein De molen, als onderwerp van de wa gen, deed wat pover aan. Het model was wel goed weergegeven, doch had veel artistieker en fijner moeten zijn, en in ieder geval groter van opzet. De gras vlakte rondom domineerde teveel ten opzichte van de molen, waar het om ging. Er zijn tal van prachtige, oude mo lens, die men als voorbeeld had kunnen nemen. Van de wagen was wat te weinig werk gemaakt, het had grootser ge kund, de mogelijkheden zijn niet volle dig uitgebuit. Een oude, rustieke water molen, met scheprad en bruisend water, had het b.v. veel beter gedaan. Men moet altijd proberen soepel om te gaan met model en uitbeelding. Toegekend: 33 punten. 4e prijs. Wagen no. 8. „Waterton van Piggelmee". (Visserijstraat) Onderwerp en uitbeelding zijn wat te eenvoudig om te komen tot een mooie en indrukwekkende praalwagen. Het geheel was aardig en goed verzorgd, doch nergens kwam men tot prestaties voor een hoge waardering. Bij een stren gere beoordeling raakt een dergelijke wagen wat op de achtergrond, wat wel jammer is. Voor een aardige optocht is deze wagen uitstekend geschikt en het vele werk wordt ook ten zeerste gewaar deerd, maar in een bloemencorso moet men trachten hoger te grijpen. Mis schien kan men eens een geheel ander onderwerp proberen, om zodoende wat uit het vlak te geraken. Toegekend: 35 punten. 4e prijs. Wagen no. 9. „Koningin van de Zee". (Spuiplein). Deze wagen leek aanvankelijk een ernstige concurrent te worden voor de wagen „Fantasie Visserij embleem". De algemene indruk was groots en ma jestueus. De grote bloemenpracht met de drie graties van koningin en hofda mes was werkelijk koninklijk. Voor mo del, afwerking en algemene indruk kon een hoge waardering worden gegeven. Bij nadere beschouwing konden echter enkele foutjes niet verborgen blijven. De kleurcombinatie was wat te overwel digend. Misschien hebben de bouwers niet de juiste kleur van bloemen kunnen krijgen, doch de zee was beslist te fan tastisch van kleur, met een teveel aan rood. Kleurig is goed, maar vooral rus tig houden. Voorts hadden wij gaarne b.v. twee vissen gezien van verschillen de vorm en van wat groter formaat. De zee kwam niet geheel tot zijn recht. Wij dachten meer aan een „Bloemenkonin- gin". De grootse en mooie troonhemel had een wat saaie achterkant. Met een vlagdrapering naast overwegend bloe menmateriaal is voorzichtigheid gebo den. Toegekend: 43 punten. 2e prijs. Wagen no. 10. „Brulboei" (Boulevard) Het gebruik van verschillend materi aal voor de aankleding van de wagen kan storend zijn voor het geheel. Ook hier was het geen gelukkig idee, de zee van doek te maken, hetgeen een te wei nig contrasterend effect gaf met de boei. De vormgeving van de boei was goed, hetgeen te verwachten was in een vis sersplaats. Maar waarom werd hieron der geen prachtige, woelige zee gezet met hoge schuimkoppen? Voor de boei kon geen grote kleurschakering worden gebruikt, een fraaie zee had dit goed kunnen maken. Van wagens met één object als onderwerp, moet men altijd trachten te maken wat er van te maken is. Zoveel mogelijk alles uitbuiten. Toegekend: 33 punten. 4e prijs. Wagen no. 11. „Pool-fantasie" (Ph. van Kleef straat i Bij deze wagen kon voor de afwerking alleen een hoog cijfer worden gegeven. Kennelijk had men getracht een grootse en forse wagen te maken. Hierin is men gedeeltelijk geslaagd, doch ten koste van uitbeelding en kleurcombinatie. De pinguins waren wel behoorlijk van mo del, doch stonden veel te stijf opgesteld, met weinig „pool-fantasie". Het ijsblok was te plomp, zonder soepelheid van wat brokkelige kanten of inhammen, met blauwe of groene kleuren voor de scha duwpartijen om het eentonige wit te breken (wit op zichzelf is geen kleur). Met uitbeelding van dieren moet men Door afwezigheid van mijn zoon en comp. vragen wij onze klanten be leefd doch dringend, voor een goede verdeling van ons werk TELEFOON 873 BRESKENS Gevonden voorwerpen 1 heren-regenjas. Inlichtingen ter gemeente-secretarie te Schoondijke. Bol vliegertouw; 2 jute zakken; gelds bedrag; doosje met kogeltjes (wind buks); beige handtas met inhoud; por- temonnaie met inhoud; Yale huissleu tel; witte riem. Verder zijn inlichtingen te bekomen over een zwart gelakt „Ga zelle" herenrijwiel. Inlichtingen Rijkspolitie te Breskens. KERKDIENSTEN Ned. Herv. Kerk Zondag 23 Aug. Aactfenbuig, 10,30 uur Ds. Blom 6t Kruis, 9 uur, Ds. Blom Biervliet, 9,30 uur Ds. Evenhuis Breskens, 9,30 uur, Ds. van Evert Caëiand, 9,30 uur, Ds. ten Cate Groede, 11 uur, Ds. Brezet Hoofdplaat, ro uur, Ds Eijgendaal Collecte Reg. Commissie v. h. Zuiden Nieuw vliet, 9,30 uur, Ds Brezet Oostburg, 10 uur, Ds. Hugo van Dalen Retranchement, 9,30 uur, Ds. Tijmstra H. Doop Medew. koor SehooTtdijke, 9,30 uur, Ds. Brinkman Sluis, 9,30 uur, Eerw. Heer van Kranenburg St. Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Tijmstra Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma ITzendiJke, 11 uur, Ds. van Evert Zuidzande, avonddienst Vrij Evang. Gemeeaic Breskees, 10 uur, Ds. v. d. Vrie Nieawvliet, 10 uur, Ds. v. d. Molen Retranchement, 2,30 uur, Ds. v. d. Vrie Cadzand, 6,30 uur, Ds. v d. Molen Doopsgee. Gesn. Aardanburg 10,15 uur, Ds. Vis Ev. Luth. Gesne&ate Groede, 10 uur, Ds. ten Rouwelaar, Middelburg Geref. Kerk, Breskens. 10 en 3,30 uur, Ds. Moens, Heerlen R.K. Parochie H. Barbara te Breskens Zondag 23 Aug. 14e Zondag na Pinksteren. H H. Missen om 7 8,30 en 10,30 uur. 's Middags om half drie, Lof. In de week H. Mis om half acht. Zaterdagavond om 7 uur Lof vooral op een soepele vorm letten. Ze staan toch al zo stil en verstard tijdens de tocht. Vooral artistiek houden. Toegekend: 35 punten. 4e prijs. Wagen no. 12. Sprookjesslot (Vogelenzang Alle lof voor de grote en forse wagen, waar veel zorg aan was besteed en goed qebruik gemaakt van het bloemenmate riaal. Jammer, dat het Sprookjesslot (wat toch het hoofdmotief was) er zo klein en kaal bij stond. Gaarne hadden we het groter gezien, met wat minder tuin er voor. Nu was het meer sprook- jomtuin, dan sprookjesslot. Ook had een gekleurd slot wat meer effect gegeven. Bij een sprookje mag men gerust veel kleuren gebruiken, wit doet zo kaal aan. Een oud, verweerd kasteel, in steen- kleur, wat groenig van weer en wind, had het effect zeer verhoogd en had een hogere prijs waard geweest. Toegekend: 36 punten. 3e prijs. De Jury, Mevr. Jacobs-Heynderickx A. B. Pluymers J. C. den Broeder Vlissingen, 18 augustus 1959.

De Schakel | 1959 | | pagina 3