goed tot haar recht. Doordat alle druk te zich aanvankelijk rond de havens en het Oranjeplein concentreerde, had men hiervan nog weinig gezien. Op het Spuiplein gaf het Vlissings' jeugdaccordeonorkest, o.l.v. de heer W. Meulmeester, een concert. Het program ma omvatte 16 nummers. Hiervan noe men we vooral de Vineta-Glocken en de Zeemanspotpourri. Ook de Postkoets was een geliefd nmmer, terwijl de forse Stars and Stripes het altijd weer doet in een openluchtconcert. Tot laat in de avond heerste er in Breskens nog een gezellige drukte. De optocht. Warm was het Zaterdag in Breskens, waar een zeer talrijk publiek getuige was van de vele feestelijkheden. Hoe groot de toeloop is geweest, is niet te schatten. De grootste drukte concen treerde zich 's middags rond het bloe mencorso, dat bestond uit een 12-tal zeer fraaie praalwagens. Vele straten hadden hun beste beentje voorgezet, om zo goed mogelijk voor de dag te komen, 't Viel niet mee om met de verbouwde auto's, waarvan de chauffeur weinig uitzicht had, zodanig door de straten te manouvreren, dat er een goed gesloten optocht te zien was. Soms waren de hia ten in de stoet erg groot, doch iedereen wachtte geduldig, wetende dat b.v. die of die bocht nogal smal was voor de fraai opgetuigde wagens. Nieuw in deze optocht waren de wagens, die versierd waren met levende bloemen. De kleuren hiervan waren vaak fantastisch. De jury zal dan ook wel een heel moeilijke taak gehad hebben, om al dit fraais te beoor delen. Het zou ons te ver voeren hier alle wagens te bespreken. Wel willen wij graag in het algemeen constateren, dat het peil der wagens ieder jaar naar boven gaat. Misschien is men thans in Breskens zover, dat het comité Visserij - dagen tegen de tijd dat de wagens voor de optocht gebouwd worden, eens een adviseur met verstand van zaken in de arm neemt, om de vele buurtverenigin gen, die met elan ieder jaar werken voor de optocht, eens van advies te diener over de keus der onderwerpen, vooral of ze historisch en artistiek verantwoord zijn. 't Was in sommige nauwe straten een zwenken van belang met de praalwa- gens.Veel beleid was er nodig om de chauffeurs in de gevaarten, die bijna zonder uitzicht reden, zo te leiden, dat alles zich goed afspeelde. In onvervalst vissersjargon hoorden we hardop roepen „Beetje bakboord Jaap!". „Snel stuur boord, houen zo!" 't Aardige was, dat uit de ingewanden van de fraai versier de wagen, net als bij de scheepvaart, de aanwijzingen van de kapitein herhaald werden, als teken dat het begrepen was. Ook de burgemeester en secretaris der gemeente Zundert, die reeds vele waar devolle adviezen gaven voor het orga niseren der optocht, hebben de stoet gadegeslagen. Voor hun adviezen is men hen zeer dankbaar in Breskens. Rond de Haven, waar na afloop de stoet ontbonden werd, was eerst goed te zien hoe druk het wel was in Breskens. De Rijks- en Verkeerspolitie zorgden op perfecte wijze voor het in juiste banen leiden van de grote stroom auto's, fiet sen, etc., die tijdens de optocht door Breskens moesten. De 12 praalwagens werden vergezeld van een groot aantal muziekcorpsen, waarvan de ere-gast wel was het Dou ane muziekgezelschap uit Rotterdam, dat in hun donkergroene uniformen een buitengewone indruk maakte. Per fect werd gemarcheerd en ook perfect gemuciseerd. Verder waren te gast „O. K.K." uit Schoondijke, de Harmonie „Ons Genoegen'' uit Vlissingen, de mu ziekvereniging „Mozart" uit Yerseke, terwijl in de stoet ook meeliepen een groep Ambonnezen in hun nationale dracht. De turnvereniging „D.I.O."' vormde met de witte gymnastiekpakjes een zeer frisse noot in de optocht. Nadat de stoet ontbonden was, werden op het Oranjeplein ballonnen uitgereikt aan alle te Breskens aanwezige kinderen. Het was een zeer apart gezicht toen ondergeschikte krachten, trachtten bei den zoveel mogelijk te voorkomen, alsof ze dit hadden afgesproken. Dirk, met zijn onstuimige temperament, stoof wel eens op, maar de blik van zijn moeder was meestal voldoende om de ergste drift onmiddellijk te bekoelen. Echter op één punt was Dirk onver zettelijk. Dat was de modernisering van het bedrijf. Ondanks de tegenwerking van het oude bloed, was Dirk voortge gaan met de aanschaffing van machines welke veel arbeid bespaarden. Het ge volg was, dat de getrouwde arbeiders 's avonds een uurtje vroeger naar huis konden gaan. Althans in normale tijd Zoiets was nog nooit gebeurd. Werd er vroeger gesloofd van de vroege morgen tot de late avond, thans was er een be paald uur van ophouden vastgesteld, iets, waardoor Dirk dadelijk de meeste sympathie van de meeste knechts en meiden had verworven. Twee waren er echter op de Beldam, die met de modernisering van het be drijf het niet veel op hadden en tot er gernis van Dirk dit aan iedereen, die het maar horen wilde, vertelden. De ene was de oude arbeider, Vermeulen ge naamd, één die de sporen van jaren lange arbeid droeg, die reeds twee gene raties op de boerderij had meegemaakt. Vermeulen was een man van het oude stempel, van hetzelfde slag als de boer zelf en deze luchtte maar al te graag zijn hart bij deze man als er weer een paar heftige woorden waren gevallen tussen vader en zoon. deze ballonnetjes werden opgelaten. Lang keken de kinderen ze na, in de hoop dat hun kaartje terug zal komen om zodoende in aanmerking te komen voor een van de vele prachtige prijzen, die aan deze wedstrijd verbonden zijn. Vervolgens werd op het Spuiplein ge concerteerd door de verschillende aan wezige muziekgezelschappen. Een rol- schaatsenshow op het Oranjeplein door 32 deelnemers uit Bergen op Zoom, evenals de acrobatenshow door de acro- batenfamilie Paridaen-Bros, was een evenement, dat men in Z.-Vlaanderen niet veel ziet. Er was hiervoor veel be langstelling. Het programma werd voortgezet met concerten van de Douane-Harmonie Ne derland en „O.K.K." uit Schoondijke. Vooral deze laatste gaf een schitterend concert ten beste. De zeer goed geslaag de feestdag werd besloten met een tap toe door de Douane-Harmonie. Tijdens al deze feestelijkheden waren er zeilwedstrijden, georganiseerd door de jachtvereniging B.R.Y.C. uit Brussel. De zeilwedstrijd werd gehouden met „Vausiens". Aan deze wedstrijd, die zeer geslaagd is. werd deelgenomen door zeil- liefhebbers uit Brussel en uit Nederland o.a. uit Amsterdam en Zaandam. Burge meester Eekhout reikte des avonds in hotel Valk de prijzen uit. De mijnenvegers waren voor het pu bliek toegankelijk en ook hiervan werd druk gebruik gemaakt. De Marine mat op het voetbalterrein haar krachten met de voetbalclub uit Breskens. De Jantjes kregen het zwaar te verduren, doch dit mocht de feest vreugde met schaden, integendeel. Vriendschapsbanden tussen Breskens en de Marine werden gelegd en 's avonds bleken de Jantjes zich in Breskens al goed thuis te voelen. Ontvangst Marine-officieren ten stad- huize. Zaterdagmorgen ontving het gemeen tebestuur de Marine-officieren van Hr. Ms. „Venlo," Hr. Ms. „Axel" en Hr. Ms. „Aalsmeer," die te Breskens ligplaats hadden gekozen ter opluistering van de feestelijkheden. Burgemeester J. A. Eekhout zeide in zijn welkomstwoord verheugd te zijn dat Breskens gastvrouwe mag zijn van de Marine, al betreurde hij het gelijk tijdig dat het slechts voor enkele dagen is. Breskens, dat al meerdere malen in de historie van Nederland een zeer stra tegisch punt is geweest, zou een perma nente vestiging van enkele marine eenheden wel heel erg op prijs stellen. Spr. zeide bij het kennismakingsbezoek van de Commandant, Ir. W. Enterman. bemerkt te hebben, dat de huidige be zoekers Breskens niet kennen en er eigenlijk geen notie van hadden, dat W. Z.-Vlaanderen juist ook voor de ma rine-mensen een aparte bekoring heeft. De burgemeester schetste in vogel vlucht de geschiedenis van W. Z.-Vlaan deren en 'wees op de banden die Bres kens met de marine binden. Zo was o.m. het Philips van Kleef, die door een straatnaam te Breskens in ere word! gehouden. Philips van Kleef, die ook in de historie van de Marine bekend is. doordat hij al van Maximiliaan van Oostenrijk het recht verkreeg van het indijken van de schorren van de Wester Schelde en voor Breskens stadsrechten verwierf, alsmede een aantal voordelen, als een marktdag, vrijheid van gods dienst en het stichten van scholen. Het v/as deze zelfde Philips van Kleef, zo leerden we later in de morgen van de commandant, de heer W. Enterman, die, voordat hij bij Maximiliaan in ongenade viel in 1477, de bemoeienissen van de toenmalige Ned.-Bourg. krijgsmacht in riep voor Breskens. Op zijn voorspraak werd indertijd het Ned.-Bourg. Zeerecht gebaseerd, een stelling, die later door Hugo de Groot in zijn bekende boek over het Zeerecht werd vastgelegd. Vele ma len kwam Breskens door zijn specifieke ligging aan de Wester Schelde in de ver drukking, en ook de laatste oorlog heelt het, aldus de burgemeester, in 1941 zwaar te verduren gehad. Met eerbied gewaagde de burgemeester van de velen, De ander was Thijs, de zoon van ar beider Vermeulen. Deze was de echo van zijn vader en hield er geen eigen mening op na. Als de vader zou beweren dat wit zwart was, zou de zoon het zonder blik ken of blozen beamen. De jongen zag in zijn vader de verpersoonlijking van alles v/at land- en tuinbouw was. en conclu deerde daaruit, dat hij van de paar an dere dingen, die daarbij niet hoorden, ook wel wat zou weten. De jongen had absoluut geen karakter. De verkeerde opvoeding was grotendeels van de vader gekomen. En de opvoeding, hoe goed misschien bedoeld, had een soort machine gekweekt, die op com mando in beweging werd gezet en door een knop om te draaien, weer werd stil gezet. Doch er was één ding, dat had Thijs Vermeulen mee, dat was zijn voorkomen. Hij was beslist uit vrouwelijk oogpunt bekeken, knap te noemen: hij had re gelmatige trekken, een dubbele rij glin sterend witte tanden, en als hij lachte kwamen twee kuiltjes in zijn wangen, hetgeen hem bijzonder aantrekkelijk maakte voor het zwakke geslacht. Als jongen van 18 jaar was hij tot dit besef gekomen en nadien had geen lid van de vrouwelijke sexe hem meer gezien, zonder de kuiltjes in zijn wangen, het geen hem de bijnaam had bezorgd van „Thijs kuiltje", iets waarop hij niet wei nig trots was. Ondanks dit aangename uiterlijk, was zijn innerlijk afstotend, bepaald onaangenaam, hoewel hij dat zoveel mogelijk verbloemde. die tijdens het bombardement op 11 september het leven moesten laten. De burgemeester schetste de strijd van Breskens om haar bestaan, noemde de inkomstenbronnen, waarvan de visserij er een is, met de vele aan haar verwante bedrijven als groothandel, machinebouw, jachtbouw, etc. Spr. gewaagde van de grote teleurstelling welke Breskens moest slikken door de omlegging van de veerhaven en de verkeersader, die aan vankelijk dwars door Breskens liep. Breskens, aldus de burgemeester, zal zich moeten aanpassen aan de gewijzig de omstandigheden, zoals het zich ook in het verleden steeds moest leren aan passen. Dankbaar gewaagde hij van de nieuwe ontwikkelingsmogelijkheden in het duin en recreatieleven aan de zee, welke het mogelijk maken, ook van Breskens een badplaats van enige be tekenis te creëren. Tenslotte poneerde de burgemeester zijn visie op de Koninkl. Marine en zeide, dat het erg prettig zou zijn, als de Marine zich blijvend te Breskens zou kunnen vestigen. Commandant Enterman bevestigde in zijn toespraak de banden, welke er tus sen Philips van Kleef, Breskens en de Marine zouden zijn en verdiepte zich in de Marine-geschiedenis, waarin de naam van Breskens verschillende ma len genoemd werd. Spr. merkte op, dat men weinig weet van Z.-Vlaanderen bij de Marine. Hij bracht de burgemeester dank voor zijn scherp overzicht van de geschiedenis van Breskens en bevestig de, dat de bemoeienissen van de Ma rine al 500 jaren geleden voor Breskens werden ingeroepen. Philips van Kleef was toen n.l. admiraal van de Bourgoun- dische krijgsmacht. Commandant En terman zeide, dat de bevolking van Nederland niet zo erg hoog staat met de krijgsmacht. Dit gebrek aan mede leven kan terug gebracht worden door hen in kennis te brengen met Marine en krijgsmacht. Men kan dan zien, dat er meer wordt gedaan voor de bevol king dan alleen maar de belastingcen ten opeten. De beste oplossing is het persoonlijk contact tussen de Marine en de bevolking. Daarom neemt de Marine graag uitnodigingen om bijeenkomsten en festiviteiten, in verband staande met de zee, aan. De traditie waaraan de Marine zo rijk is, heeft vele bemoeie nissen gehad met vissers, die vaak in de historie de bescherming van Marine eenheden inriepen. Commandant Enterman dankte in zijn sympathieke toespraak voor de har telijke ontvangst te Breskens, niet al leen door het gemeentebestuur, doch door de gehele bevolking en sprak de wens uit, dat de Marine nog vele malen te Breskens mag zijn ter opluistering van feestelijkheden, welke in verband staan met de visserij. Onder het genot van verversingen bleef men nog gerui me tijd genoeglijk in de raadszaal bij een. Voortzetting der feestelijkheden. Zondagmiddag concentreerden de feestelijkheden zich allereerst rond de optocht. Duizenden mensen waren naar Breskens gekomen om getuige te zijn van dit feestelijk gebeuren. Op het Oranjeplein, waar de stoet opgesteld werd, maakte de heer J. Carels, lid van het comité, de prijzen van de praalwa gens bekend. De eerste prijs werd gewonnen door de buurtvereniging Dorpsstraat met het Embleem van de visserij dagen. De jury, bestaande uit mevr. Jacobs-Henderikx. Vlissingen en de heren Pluymers, Am sterdam en den Broeder, Vlissingen. kende 47 punten toe. 2e prijs: „Konin gin van de Zee," buurtvereniging Spui plein, 43 pnt.; 2e prijs: „Bloemen Melo die," buurtvereniging Julianastraat, 42 pnt.: 3e prijs: „Zeemeermin," buurtver eniging Verlengde Dorpsstraat, 40 pnt.; 3e prijs: „Aquarium," buurtvereniging Hullustraat, 39 pnt.; 3e prijs: „Sprook jesland," buurtvereniging Bloemenwijk, 36 pnt.; 3e prijs: „Sprookjesslot,"buurt vereniging Vogelenzang, 36 pnt.: 4e prijs: „Poolfantasie," buurtvereniging van Kleefstraat, 35 pnt.; 4e prijs: „Wa terton van Piggelmee," buurtvereniging Visserijstraat en omgeving, 35 pnt.; 4e prijs: „Robinson Crusoe," buurtvereni ging Mercuriusstraat, 34 pnt.; 4e prijs: „Windmolen," buurtvereniging Oranje plein, 33 pt.4e prijs: „Brulboei,"buurt vereniging Boulevard, 33 pnt. De prijzen bestonden uit fraaie be kers. De Dorpsstraat won de wisselbeker definitief. Dhr. van Laarhoven dankte namens de deelnemers aan de optocht voor de beschikbaar gestelde prijzen. De f 100,welke hij ter beschikking had gesteld voor de le prijs, blijft, nu de Dorpsstraat zelf deze prijs won, ter be schikking voor die wagen, welke volgend jaar de eerste prijs wint. De Heijster „Klakkertjes", welke in de stoet meeliepen, dansten de quadrille, terwijl de optocht rond ging. Zij kregen hiervoor een hartelijk applaus. De verkeerspolitie kreeg het tijdens de optocht zwaar te verduren, omdat de grote toeloop van het vervoer het steeds noodzakelijk maakte met drie boten te varen. Zo moest het verkeer steeds on derbroken worden voor de optocht. Het muziekcorps van Den Bosch opende de stoet. De overige corpsen waren „Schel- degalm" te Hansweert, „E.M.M." uit Groede, De „Aardenburgse Fanfare" en de Harmonie „St. Cecilia" uit Vlissingen, alsmede de plaatselijke muziekvereni ging. Na afloop van de optocht werden op het Spuiplein concerten gegeven. Aardig was, dat de muziekvereniging „Scheldegalm" uit Hansweert de bewo ners van de Bloemenwijk van hun mu zikaal kunnen liet genieten, door ach ter elkaar lopend op de smalle straatjes, pittige marsmuziek te spelen. Op het Oranjeplein werd 's avonds een uitgebreid cabaretprogramma aan geboden, waarvoor erg veel belangstel ling was en waarin o.a. optraden „De Selvera's", Rudy Carell, Wim Scholten en vele andere bekende radio-artisten Een grandioos vuurwerk besloot deze goed geslaagde en genoegelijke feestda gen, nadat 's Hertogenbosch' muziekge zelschap een grootse taptoe had ge speeld op het Oranjeplein. Wij kunnen niet anders besluiten dan door hulde te brengen aan het organiserende comité en ook zij, die op enigerlei wijze meege werkt hebben om de visserijdagen zo schitterend te doen slagen. Groede Muziekconcert en lampionoptocht. Woensdagavond j.l. gaf de muziekver. „E.M.M." te Groede een concert op het Pr. Marijkeplein, in het kader van het V.V.V.-zomerprogramma. Na afloop van het concert werd nog een lampionoptocht gehouden door de kom der gemeente, waarvoor dank zij het mooie weer, een zeer grote belang stelling bestond, zodat de muziek tot tweemaal toe de uitgestippelde route ge maakt heeft. Nieuwvliet Kampvuren op het strand. Vorige week Donderdag- en Vrijdag avond hielden de badgasten te Nieuw vliet traditiegetrouw op het strand een kampvuur, waarvoor het benodigde ma teriaal door alle badgasten bijeen ge sprokkeld was. Nadat een der aanwezige meesters in de rechten alle ter plaatse geldende verordeningen en wetten, be treffende de strandvonderij van sprok kelhout door badgasten, bestudeerd had, ontstak een burgervader van het strand ten plattelande het kampvuur. Voor deze manifestatie bestond zeer veel belang stelling. Begin van duinbrand. Door onbekende oorzaak ontstond vo rige week een begin van brand in de droge helm van de duinen te Nieuwvliet. De ter plaatse aanwezige badgasten, die de brand ontdekten, konden door kor daat optreden de vuurhaard localiseren, waarna met behulp van zand de brand spoedig geblust werd. Oostburg Benoeming, directeur R.H.B.S. De heer H. P. Waalwijk uit Brielle is met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd tot directeur van en leraar aan de afdeling R.H.B.S. en de daaraan verbonden R.M. S.V.M. van het Koningin Wilhelmina- iyceum te Oostburg. De heer Waalwijk was onder-directeur aan de R.H.B.S. en R.M.S.V.M. te Brielle. Breskens Geslaagd. Bij het onlangs te Sas van Gent ge houden examen slaagde de heer Th. Cambier, voorzitter van de zwemvereni ging „Scheldestroom", voor K.N.Z.B.- official. Benoeming. De heer P. A. de Zeeuw te Temeuzen, is ingaande 1 Aug. j.l. benoemd tot on derhavenmeester B. te Breskens. Ingebruikname. Het nieuwe kantoor en de kaartver kooploketten aan de nieuwe Veerhaven te Breskens, zullen 29 Aug. as. in ge bruik worden genomen. Boilerswedstrijd. Morgen, Zaterdag 22 Aug., zal in het kader der zomerevenementen, om 6.30 uur een bollerswedstrijd plaats hebben tussen BreskensHoofdplaat. De wed strijd wordt gespeeld op de bollersbaan aan de Achterweg. Havenwedstrijd. Morgen, Zaterdag 22 Aug., organiseert de zwemvereniging „Scheldestroom" te Breskens weer haar jaarlijkse haven wedstrijd. Deze wedstrijd heeft in de loop der jaren altijd een bijzondere plaats in de Zeeuwse zwem wereld inge nomen en dit is nu nog meer het geval omdat het nu nog de enige lange af standszwemwedstrijd is, waar alleen le den van Zeeuwse verenigingen aan de start komen. Practiseh alle Zeeuwse „cracks" heb ben dan ook voor Zaterdag ingeschre ven. Bij de heren zal de strijd om de wisselbeker, beschikbaar gesteld door de V.V.V. Breskens, gaan tussen de Luctor- zwemmers Jan Dirkx en Piet Rotte, die op hevige tegenstand mogen rekenen van de S.Z.V.-man Cor Wagenaar. De Bruinvis heeft met Willy de Bruyn, Heieen de Vries en het stijlvolle school- slagzwemstertje Ingrid Baart goede kansen op de wisselbeker, beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur van Breskens, ofschoon ze een felle tegen stand zullen ondervinden van Tiny Daalhuizen uit Souburg. De edelachtbare heer Burgemeester van Breskens heeft zich bereid ver klaard het startschot te geven en na af loop van de wedstrijd de prijzen uit te reiken. De muziekvereniging „Uit her. Volk - Voor het Volk" zal eveneens haar medewerking verlenen. In verband met de hoge onkosten aan een dergelijke wedstrijd verbonden, doet het bestuur voor 't eerst een be roep op de bevolking door het organi seren van een verloting deze onkosten enigszins te helpen verlichten. (Zie advertentie elders in dit blad). Cadzand Raadsvergadering De gemeenteraad kwam in voltallige

De Schakel | 1959 | | pagina 2