alg. nieuws blad alg. voor west zeeuws-vlaanderen feuilleton Het Meisje uit de Molenpolder de jchakel r~ 14e Jaar (rang Nr. 727 VRIJDAG 21 AUG 1959 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL Ondanks dreigende onweerswolken even te voren, bescheen Vrijdagmiddag een feestelijk zonnetje Breskens, toen het visserijfeest werd geopend. Verschei dene straten waren versierd. Breskens had zijn mooiste gewaad aangetrokken, om het visserij festijn te vieren. Op het Spuiplein had zich naast de vele belangstellenden een illuster gezel schap gevormd, het comité der visserij - dagen en het gemeentebestuur, terwijl vooral vele vissers aanwezig waren. Het was vooral voor de vissers spannend, omdat tijdens de opening der festivitei ten de burgemeester schip en schipper bekend zou maken die de groen-rode wimpel voor het behalen van de gemid delde hoogste prijs voor de in 1958 te Breskens aangevoerde garnalen had ge wonnen. Breskens' muziekvereniging „Uit het Volk Voor het Volk" kwam keurig aangemarcheerd. De drumband werd aangevoerd door de kleine tamboer- maitre, die met een generaalsstem zijn commando's gaf, die precies werden op gevolgd. De heer E. Seuss, waarnemend voor zitter van het comité „Visserij dagen Breskens", heette het gezelschap wel kom, in het bijzonder het gemeentebe stuur. Spr. hoopte, dat BresKens ook in de komende dagen goed weer zou heb ben en sprak de wens uit, dat de visse rij dagen zouden slagen. Hierna kreeg de burgemeester, de heer J. A. Eekhout, het woord, die als volgt sprak „Indien ik voor mezelf de vraag wil beantwoorden wat ik het mooiste van onze visserij dagen vindt, dan is het de saamhorigheid, van de bevolking, haar gemeenschappelijk uitgedragen wil om iets groots te bieden. Het is voorwaar door HENK VAN HEESWIJK. 5 Hij stak zijn hand uit. „Ziet u, ik wilde, dat wij goede vrienden zullen worden". Spontaan drukte zij de toegestoken hand. „Ik dank u. Ik dank u hartelijk," antwoordde ze zacht. Toen draaide ze zich om en ging naar boven, nauwelijks haar tranen kunnende bedwingend. En op haar kamertje wierp ze zich op bed en snikte het uit. Na enige tijd kalmeerde ze weer en be gon ze de koffer uit te pakken. Daarna ontkleedde ze zich en legde zich ter ruste. De zon zonk weg achter de uit gestrekte velden en een laatste glans verlichtte nog even het kleine kamertje, waar Heieen Tammes met brandende ogen lag te turen. De volgende morgen werd ze wakker van het blaffen van de hond. Ze luis terde een ogenblik: ja, beneden was men al aan het werk. Vlug stond ze op. kleedde en waste zich en stond reeds enkele minuten later kant en klaar bij de boerin in de keuken, die haar met een lachend gezicht begroette. „Zo. Uit geen kleinigheid om elke dag, avond aan avond, in touw te zijn; zijn vrije tijd langdurig op te offeren om de visserij- dagen te helpen slagen. Hieruit ziet men de liefde van de ingezetenen voor hun gemeente, hun wil om Breskens als tou- ristenplaats naar voren te brengen. De visserij dagen zijn dan ook voor ons een manifestatie van onze wil om Bres kens, ook op het terrein van het vreem delingenverkeer en van het badleven, meer bekendheid te geven, om Neder land en elkeen, die onze gast wil zijn. te tonen, dat daar in het uiterste Zuid- Westen van ons land op cultureel ge bied iets groots wordt gepresteerd. De gehele bevolking werkt daar aan mee. Ik ben haar hiervoor uitermate dank baar. De enkeling, die deze gelegenheid benut om zijn woning met een vlag te versieren, de buurtverenigingen, die aan de praalwagens gewerkt hebben, het visserij-comité, dat overkoepelend en instruerend werkt. Gij allen, mede na mens het dagelijks bestuur der gemeen te, mijn hartelijke dank. Vergelijken wij dit, het 7e visserijfeest, met zijn voorgangers en dalen we even af naar het le visserijfeest in 1953, dan is het verschil wel zeer groot en is er een opmerkelijke verfijning van de praalwagens te zien. In 1953, het aar zelend begin, toen elke versierde wagen door paarden werd voortbewogen; thans is, eis des tijds, elke wagen gemotori seerd. Elke buurtvereniging heeft nu zijn eigen visserij-auto, louter en alleen aangeschaft om in de optocht een goed figuur te slaan. Doch niet alleen de auto-tractie der praalwagens werkt er aan mee om de optocht een genot voor de ogen te doen zijn, ook de fantasie van onze mensen om de praalwagens werkelijk een culturele ondergrond te geslapen? Goede morgen". Heieen schrok. „Ik ben toch niet te laat?" vroeg ze, terwijl er een blos op haar wangen kwam. „Welnee," stelde de boerin haar ge rust; ik heb je maar laten slapen, want je zult wel wat vermoeid geweest zijn van zo'n lange reis. Wij staan altijd ge lijk met de zon op. Ja, ja, ik begrijp je. morgen zal ik wel zorgen dat je op tijd bent: vandaag nemen we het zo nauw niet. Help maar even met de kazen om keren. Dat kunnen we samen net klaar krijgen voor het broodeten en dat scheelt me al weer een heleboel". Zo voerde de boerin haar in de werk zaamheden van het grote bedrijf. Ze vertelde echter niet, dat een uur van te voren al bijna een ruzie door haar was ontstaan. De boer wilde haar al mee- hebben naar het hooiland, iets wat Dirk in geen geval wilde toestaan. „Zij is nog gans onbekend hier en moet eerst wat op haar gemak gesteld wor den," was zijn mening. „Voorlopig blijft ze bij moeder op de hof, er is al genoeg werk voor haar alleen in deze dagen en ze kan er best hulp bij gebruiken". En zo als gewoonlijk was de beslis sing van de zoon het laatste geweest. Nors was de boer op de wagen gegaan en had z'n woede gekoeld op de zware werkpaarden, die niet begrepen wat ze op de vroege ochtend reeds hadden mis dreven. geven valt te bewonderen, elk afzonder lijk is iedere wagen een kunstuiting. En steeds maar weer en telkens op nieuw spant men zich in om deze praal wagens nog groter en grootser te maken. Dit jaar is men, voor het eerst, overge gaan om enkele wagens geheel met le vende bloemen aan te kleden. Wat een werk, wat een energie en wat een arbeid is hiervoor nodig geweest. Velen zullen wel de gehele nacht hebben moeten doorwerken om hun wagens kant en klaar aan de stoet te doen deelnemen. De Breskense visserijdagen. Op eco nomisch terrein belangrijke dagen voor de gemeente. Doch ook op idiëel gebied. Want deze dagen zijn voor ons tevens een uitgesproken dankbaarheid jegens onze visserij. De visserij toch is onze trots. Bezien wij onze vloot met haar '•toere bemanning, zien wij de bedrijfs gebouwen van onze groothandel, die er voor zorgt, dat de vis in korte tijd, als het ware met de regelmaat van de klok. naar Parijs en zovele andere plaatsen- verzonden wordt, dan zijn wij er trots np dat Breskens in zo'n ruime mate meewerkt aan de versteviging van 's lands economie. En deze bewondering, deze erkentelijkheid wil het gemeente bestuur in tastbare vorm elk jaar tijdens de visserijdagen tot uiting brengen. Bij hun besluit van 20 Juli 1956 besloten B. en W. een wimpel beschikbaar te stellen aan dat vissersschip, dat in het afgelo pen jaar de hoogst gemiddelde prijs voor de aangevoerde garnalen heeft ontvan gen. De wimpel is uitgevoerd in de Bres kense kleuren, de kleuren groen en rood. Dit jaar zal de onderscheiding worden uitgereikt aan de BR 46 met als schip- per-eigenaar de heer A. van den Broecke Ik feliciteer de heer Van den Broecke en zijn bemanning met dit eerbijlk. Heer Van den Broecke, hang de wimpel in de top van de mast, zij zal aan ieder die haar ziet zeggen, dat Breskens niet al leen vist om de vis, maar dat zij tevens het als een beroepseer beschouwt om goede waar te leveren; om met een goed verzorgd product aan de markt te ko men. Zoals steeds wordt aan de visserijda gen fleur gegeven door het bezoek van enkele oorlogsschepen. Dit jaar zijn bij ons te gast de mijnenvegers Venlo, Axel en Aalsmeer. Ik breng gaarne van deze plaats mijn hartelijke dank aan de Kon. Marine, dat zij ook thans weer enkele schepen naar Breskens heeft gediri geerd. Gaarne geef ik gevolg aan het comité om de visserijdagen weerom te openen. Laat ik dit doen met de hoop uit te spreken, dat de Breskense visserijdagen tot in lengte van jaren in hoge mate zullen medewerken aan de groei en bloei van de gemeente en aan de versteviging van de gemeenschapsgedachte, die daar van noodzakelijk het fundament zal moeten vormen. Na het weerklinken van het Wilhel mus werd de wimpel aan de heer A. I. van den Broecke overhandigd en ont ving de bemanning een herinnerings speldje uit handen van de burgemeester. De heer Seuss sprak nog een kort dankwoord, waarna zich een optocht formeerde naar de vissershaven, waar de vloot gepavoiseerd lag te wachten. Onder het toeziend oog van burgemees- Dirk was nog even nagebleven. Toen alles weg was ging hij naar zijn moe der en zei: „Nu zal er gauw verande ring komen, moeder, de tijd van rust ligt voor u niet ver meer in het ver schiet. En neemt u Heieen er maar bij om u te helpen. Ik weet, dat u die hulp best zult kunnen gebruiken". Daarna was ook hij naar de goudgele velden getogen, maar de ernstige blik had plaats gemaakt voor een vrolijke trek. Hij wist niet hoe het kwam, maar er scheen plotseling iets vrolijks in zijn leven gekomen te zijn. Tot nu toe was hij steeds zwijgend door het leven ge gaan met de norse trek op het gelaat, die alle Belboeren eigen waren. De dor pelingen hadden al eens tegen elkaar gezegd, dat de jonge Belboer nog zwar ter keek dan de oude wanneer hij met de wagen door het dorp reed. Maar Dirk, al had hij soms wel eens het een en ander opgevangen, trok er zich niets van aan. Een verachtelijke trek kwam er op zijn gezicht, als hij zulke toespe lingen op van Elks hoorde; wat trok hij zich van de mensen aan? Waar vonden de dorpelingen werk als het graan rijp was om gemaaid te worden en waar, als het gedorst moest worden? Was de Beldam niet vanouds de steê waar het meeste te verdienen was en betaalde van Elk niet altijd een goed loon uit? Ja, het was waar en met trots dacht Dirk daar vaak, misschien te vaak, aan want hoewel hij geen slechte inborst had, hoewel hij de meest werkzame boerenzoon in de wijde omgeving was, ter Eekhout en de beide wethouders, hees schipper Bram van den Broecke de wimpel in de mast. De muziekvere niging blies nog enkele fikse marsen op het plankier, waarna allen zich haast ten een plaatsje op een der visserssche pen te bemachtigen. Om n.l. het visserij feest in het teken der visvangst te zet ten, was men op de gelukkige gedachte gekomen om de vissersvloot te laten uitvaren, met zoveel mogelijk publiek aan boord. Ook Breskens' muziekvereni ging bleek zeebenen te hebben. Het ge hele korps ging op de BR 53 en onder vrolijke tonen vertrok de vissersvloot. Terwijl de vissersvloot met haar pas sagiers zee koos, kwamen de mijnen vegers Hr. Ms. „Venlo," Hr. Ms. „Axel" en Hr. Ms. „Aalsmeer" binnen, 't Was een mooi gezicht deze schepen in de haven te zien zwenken. Precies volgens het protocol bracht de squadron-com mandant om klokslag half drie een be zoek aan de burgemeester, die zijn gast in het gemeentehuis ontving. Kort daarna brachten B. en W„ vergezeld van het Comité Visserijdagen, een be zoek aan de mijnenvegers, waar de com mandant Lt. ter zee W. Enterman, zijn gasten bij de loopplank van de „Venlo" ontving. Intussen begonnen aan de andere zijde van de haven de eerste vissers schepen binnen te komen. Bij de loop plank ontvingen alle passagiers en de vele belangstellenden een zakje garna len. Dit om de mensen in eigen land nader te laten kennis maken met het kostelijk zeeproduct. In het mijngebouw voltrok zich onder het oog der toeristen een schouwspel, dat men weinig te zien krijgt. Garnalen werden gemijnd, deze keer niet voor de handel, doch het pu bliek mocht nu meedoen. Vooral de vele tijdens de opening van de visserij dagen te Breskens aanwezige toeristen, genoten van dit voor hen onbekende schouwspel. De garnalen brachten een prijs van f 1,60 tot f 2,20 p. kg. op. Dit was ver beneden de groothandelsprijs. Ook de Jantjes genoten veel aan dacht. Vooral van de jonge meisjes, die langs de schepen wandelden om het doen en laten van de Jantjes gade te slaan. De kennismaking was van beide rijden wat schuchter, doch veelbelo vend voor de komende dagen. Jaarmarkt. Terwijl het dus rond de havens ge zellig druk was, werd op het Oranjeplein een grote jaarmarkt gehouden. Het zeer talrijke publiek liet zien dat het een grote markt op prijs weet te stellen. Kauwend op de vele te koop aangebo den lekkernijen, bewoog het zich lang zaam langs de vele kramen. Veel be langstelling kreeg een standwerker die allerlei hondenfiguren maakte van luchtballonnen. Marsen en concerten. Om half zeven marcheerde de Bres kense muziekvereniging door de ge meente, hetgeen weer heel veel volk op de been bracht. De jeugdige druin- mertjes toonden wat ze konden en ken den deze dag geen vermoeidheid. Nu kwam eerst de versiering der straten toch was hij niet vrij van familietrots, een kwaal, waaraan de Van Elk's leden. Toch verschilde Dirk's natuur heel veel met de vorige Van Elk's. Hij had ook veel weg van zijn moeder. Deze, van oor spronkelijke Friese afkomst, had haar zoon iets gegeven, wat tot nu toe geen Van Elk had bezeten, namelijk doorzet tingsvermogen, gepaard gaande met een zekere stijfhoofdigheid. Vandaar dat Dirk een onverzèttelijke wilskracht aan de dag legde waarvoor zijn vader moest zwichten. De wil van de zoon was ster ker geworden dan die van de vader en deze laatste had zwijgend, maar met inwendige wrok gezien, dat zijn gezag begon te tanen en dat zijn zoon voetje voor voetje terrein begon te winnen en met leedwezen dacht hij er vaak aan, dat de dag niet zover meer in het ver schiet lag, dat de zoon alleen de teugels in handen zou nemen. Daarom had hij Dirk aangeraden om maar spoedig te trouwen, dan kon hij 't spul overnemen. Want met twee voerlieden op de bok reed de wagen in de sloot. Voor twee man was geen plaats om de lakens uit te delen, had de oude gezegd, als hij dat maar begreep. Dirk had het begrepen en had de wil van zijn vader geëerbiedigd zoveel als in zijn vermogen lag. Toch kon hij niet voorkomen, dat de twee naturen wel eens met elkaar in botsing kwamen, doch openlijk twisten in het bijzijn van

De Schakel | 1959 | | pagina 1